Jegyzőkönyv

Készült: Tibolddaróc Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2015. szeptember 14-

én 16 órai kezdettel megtartott üléséről

 

Az ülés helye: Községháza- kistanácskozó (3423 Tibolddaróc, Széchenyi út 1. sz.)

 

Jelen vannak: Dósa József polgármester, Nagy Sándor alpolgármester, Brezovcsik Béla,

Novák Sándor, Markó József Csaba, Serfőző Lajos István

települési képviselők

 

Távolmaradását előzetesen jelezte:Pribéli Csaba György települési képviselő

 

Tanácskozási joggal megjelentek: dr. Molnár Sándor jegyző

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző

Napirend előtt:

 

Dósa József polgármesterköszönti a megjelent települési képviselőket és a tanácskozási joggal megjelent személyeket. Megállapítja, hogy a ülés határozatképes, mert a Képviselő-testület hét tagjából 6 fő jelen van – így az ülést megnyitja.

 

A Képviselő-testület a polgármester javaslatára egyhangú szavazással – 6 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett – Nagy Sándor alpolgármestert és Serfőző Lajos István települési képviselőt bízza meg a jegyzőkönyv hitelesítésével.

 

A Képviselő-testület a polgármester javaslata alapján, egyhangú szavazással – 6 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett – fogadja el a napirendet – az alábbiak szerint:

 

  1. Tájékoztató az Önkormányzat 2015. évi gazdálkodásának I. féléves helyzetéről

Előadó:Dósa József polgármester

 

  1. Az Önkormányzat 2015. évi költségvetésének módosítása

Előadó:Dósa József polgármester

 

  1. Rendkívüli Önkormányzati támogatás igénylése

Előadó:Dósa József polgármester

dr. Molnár Sándor jegyző

 

  1. Szociális célú tűzifa-vásárláshoz kapcsolódó kiegészítő támogatás igénylése, önkormányzati határozat hozatala az önerő biztosításáról.

Előadó:Dósa József polgármester

 

  1. Helyi iparűzési adóról szóló új rendelet alkotása.

Előadó:dr. Molnár Sándor jegyző

 

  1. Indítványok, javaslatok.

 

Napirend tárgyalása:

 

  1. Tájékoztató az Önkormányzat 2015. évi gazdálkodásának I. féléves helyzetéről

Előadó:Dósa József polgármester

 

Az előadó polgármester felkérésére a meghívottként tanácskozási joggal megjelent Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző helyesbítést fűz a számszaki anyaghoz- a következők szerint:

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Annyit szeretnék hozzáfűzni, hogy az Óvodai Társulásnál és az Óvodánál sajnos téves szám lett kiküldve, de Szabina most már adott nektek egy újat. Az a hiba történt, hogy amikor összeadtam a bérkompenzációra kapott összegeket és beütöttem a módosított előirányzatnál, egy nullával hozzátettem többet, vagy elnéztem a számológépen és 108.700.- forint helyett 1.087.000.- forinttal módosítottam a költségvetést, ami valótlan. Ennyi lett módosítva a személyi juttatásoknál és 29.348.- forint a járulékoknál, az a szám pontos is. Viszont az 1.087.000.- forint helyett 107.800.- forint a személyi juttatásoknál a módosított előirányzat, a 29.348.- forint és a 107.800.- forint összességében 137.148.- forint az 1.116.000.- forinttal szemben. De hogyha nem mondom érthetően, akkor szóljatok. Ha megkaptátok a régit, ami kiment a meghívóval és hozzánézitek amit most Szabinától kaptatok, akkor össze tudjátok hasonlítani amit elmondtam, hogy az az 1 nulla nagyon sokat jelent és az valótlan adatot tartalmazott, amit először én is észrevettem, hogy valami nem stimmel, de az idő rövidsége miatt tüzetesebben nem volt időm ellenőrizni. Most megtettem és rá is jöttem, hogy elütöttem a számot vagy elnéztem. Elnézést kérek.

 

Dósa József polgármester: Tehát itt az a lényeg, hogy az óvoda nem volt annyival kiköltekezve. De ez csak elírás volt.

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Így van.

 

Dósa József polgármester: Azt gondolom, hogy többé-kevésbé a közös hivatal meg a hivatal is rendben van. Van-e valakinek valamilyen kérdése a féléves beszámolóval kapcsolatban? El tudjuk-e fogadni ezt a beszámolót ezzel a javítással, amit most a Zsuzsa elmondott? Senkinek nincs kérdése?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Mi egy kicsit korábban jöttünk és beszélgettünk, hogy több mint 70.000.000.- forinttal módosítottuk a költségvetést. Miből tevődik össze ez az összeg? Nem összegszerűségre gondolok itt, hanem azokra a tételekre, amik miatt ezt módosítani kellett.

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Tehát, amikor a költségvetés készült, akkor például a közmunkásokra kapott támogatással nem tudunk számolni, mert egyáltalán nem tudjuk megbecsülni, hogy egész évben átlagban hány dolgozóra és milyen összegű támogatást kapunk. Most már a nettófinanszírozásba beépül ez is, de régen külön utalták egy külön alszámlára, a start számlára. Mikor megjönnek ezek az összegek, akkor ezekkel mindig meg kell emelni a bevételünket és meg kell növelni ugyanilyen mértékben a kiadásainkat is. Ezt általában személyi juttatásra, járulékokra vagy dologi vagy esetleg egyéb beruházási feladatokra is adhatják.

 

Dósa József polgármester: Beruházásira már nem adták az idén.

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Nem? Egyáltalán?

 

Dósa József polgármester: Nem.

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: De tavaly például ott volt a színpadépítés.

 

Dósa József polgármester: De az nem beruházási.

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Majd arra fogjuk venni.

 

Dósa József polgármester: Igen?

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Igen. Önköltségszámítással majd Jutka kiszámolja, hogy mennyi bérköltség, mennyi járulék, hány nap, meg mit tudom én még, hogy milyen dologi kiadások jöttek hozzá.

 

Markó József Csaba települési képviselő: A személyi juttatást akkor ez a pár millió forint ezt jelenti itt ugye?

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Igen. A többsége azt jelenti, mert az önkormányzathoz tartozik a védőnő is. Nála is van egy kis bérkompenzáció, tehát még az is hozzájön. Az önkormányzathoz tartoznak a konyhai dolgozók, ott is egy-két ember kap még bérkompenzációt.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: A közmunkások is nem?

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Nem, a közmunkások nem kapnak bérkompenzációt.

 

Dósa József polgármester: De benne van.

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Igen, csak azért mondom Józsinak, hogy a személyi juttatásoknál még bérkompenzáció is lehet.

 

Markó József Csaba települési képviselő: De az be lett tervezve nem?

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Nem, a bérkompenzációt sem tervezzük. Amikor megkapjuk a nettófinanszírozásba annak az összegét, akkor azzal mindig meg kell azt is emelni. Aztán mit nem tervezünk még? Nem volt betervezve a maradványunk, 4.297.000.- forint volt, azzal is meg lett emelve, ez például a finanszírozási bevételeknél látjátok, hogy 4061-ről 8358-ra módosítottam. A működési kiegészítő támogatásnál kaptuk a játszótérre, a 9.700.000.- forintot, akkor kaptunk még 1.700.000.- forintot. Szociális és gyermekjóléti ez a jogcím takarja többek között, amikor ebben az évben az első hónapban fizette még az önkormányzat az FHT-t meg a rendszeres szociális segélyt, az első három hónapban és a lakásfenntartási támogatást és akkor valamelyiknek 90%-át, valamelyiknek 80%-át vissza lehetett a kifizetett összegnek igényelni. Ezek lettek még módosítva. Áprilistól már csak a lakásfenntartási támogatás van a másik kettő átkerült a Járáshoz. Az egyéb működési kiadásnál vannak a közmunkával kapcsolatban a módosított kiadások. Most a közhatalmi bevételnél ott most pontosan nem tudom nektek megmondani, hogy miért került soremelésre, biztos lett olyan bevétel amivel nem volt számolva. Jaj igen, tudom, áfa bevétel volt 656.000.- forint áfa visszatérülés, ami nem volt a költségvetésbe betervezve.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Azt nem is tudtuk volna betervezni.

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Hát meg volt talán az összege, de még hónapok kellenek, hogy jóváhagyják, meg elfogadják, úgyhogy azért is nem tettem bele. Ott az utolsó feladatok, bevételeknél ott láthatjátok, hogy nincs is módosított előirányzat. A 656 meg a 802 nem tudom még az mi is volt, 146.000.- forint ott volt valamilyen bírság bevétel meg igazgatási szolgáltatási díj talán, azt hiszem ezekből tevődik össze ez a 146.000.- forint. Az első sorban működési támogatás, ott oda kellett venni amit bérkompenzációt előlegként adtak január hónapra amikor még nem tudták, hogy ki fog bérkompenzációt kérni és mennyi lesz az összege. Ilyenkor kiutalnak egy előleget és év közben ezt visszavonják. Ezt ebbe a sorba kellett hozni, tehát az azért szerepel ott. A kiadási oldala pedig meg lett a személyi juttatások növelve, a járulékok, dologi kiadások, a segélyek, mert ugye ott igényeltük vissza. Egyéb működési támogatás, a beruházásból átminősítettük inkább felújításra, ami be lett tervezve, tehát át van csoportosítva. Megelőlegzés visszafizetés, ez az amit a múlt évben december végén megkapjuk a nettófinanszírozást ami a január 3-i bérekhez kapcsolódik, tehát már ez évi kifizetés, de a múlt év végén megkaptuk. Ezt ilyen megelőlegzésként kellett könyvelni, most pedig ebben az évben megelőlegzés visszafizetésként. Finanszírozási kiadások, ott valószínű, hogy azért van megemelve, mert vannak olyan hónapok, amikor például ha az óvodát finanszírozom, az úgy működik, hogy az Önkormányzattól átadom a pénzeszközt az Óvodai Társulásnak és az Óvodai Társulás intézményfinanszírozásként adja át az óvodának. Utána utalhatom az óvodai számláit. Ez ennyi lépésből tevődik össze. Legtöbbször úgy van, hogy csak annyi intézményfinanszírozást utalunk át, amennyi éppen a lejárt számlájuknak a kifizetéséhez szükséges. Nem marad a számlán pénz, amikor a bank felszámolja a bank költséget vagy különböző díjakat. Volt már rá több hónapban is példa, mint az Óvodai Társulásnál az 57.000.- forint, hogy mínuszba ott volt annyi pénz, hogy a bank beterheli és nekem át kell hozzá utalnom, hogy visszamenjen pluszba, hogy a bank költséget a bank le tudja venni belőle. Gondolom, hogy emiatt a finanszírozások miatt meg a bérkompenzáció miatt kellett a finanszírozási kiadást megemelni. Esetleg valamire kíváncsiak vagytok-e? Itt a legelején csak a módosított van a legelején, eredeti módosított, aztán mind a négy önállóan működő szervnek, mind a Társulásnak, mind az Önkormányzatnak, mind a Hivatalnak, mind az Óvodának megtaláljátok a főkönyvi kivonatait, minden könyveléssel kapcsolatos adatot, ugyanakkor mögötte ott találjátok a pénzforgalmi kivonatot is, ami bevételenként és kiadásonként tartalmazza, hogy mennyi bevétel és mennyi kiadás teljesül. Sőt, nem csak kiemelt feladatonként, hogy személyi juttatás vagy járulékok vagy dologi kiadások, részletes bontásban van.

 

Markó József Csaba települési képviselő: A Kácsi Önkormányzat fizetett az Óvodai Társulásba?

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Nem. A bejáró gyerekekre a normatívát azt mi igényeljük.

 

Dósa József polgármester: Lajos bá kérdés?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: A magam részéről ezt a tájékoztatót, mert tájékoztató jellegű ez az egész dolog, én elfogadom, azt szeretném kérni, hogyha legközelebb költségvetést állítunk össze, akkor ezeket a sarkalatos dolgokat is próbáljuk meg valamilyen úton-módon előirányozni, mert még mindig kisebbet módosítani a költségvetésen vagy esetleg visszafelé venni belőle, még mindig jobban néz ki mint most, hogy 160-170.000.000.- forintos költségvetést még 70.000.000.- forintos pluszba módosítani. Én elhiszem, hogy van sok olyan dolog, amit előre nem tudunk betervezni, de ha egy kicsit szélesebbre vesszük a látókörünket, akkor…

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: De ezt máshol se tervezik be Lajos.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Jó, akkor ha ez így természetes, akkor úgy fogadom el, hogy ez így van kész.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: A közmunka pedig az elég képlékeny, mert napról napra változik.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Ettől nagyobb is lehetett volna a módosítás,hogyha a közmunkaprogram nem indul el.

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Esetleg ha több ÖNHIKI-t kapunk.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Én csak azt szeretném mondani, hogy a Polgármester Úr az látja, hogy megtehetjük mi is, hogy legközelebb fénymásolatban mellé tesszük a Magyar Államkincstártól mindig jön az értesítés arról, hogyha pótelőirányzatot kapunk és akkor ők a polgármesternek címezve megküldik a pótelőirányzatokat.

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Itt van. Körbe adom.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ez arra jó, hogy véletlenül se felejtkezzünk el arról, hogy az egyes előirányzatok hogyan változnak.

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Én annyit szeretnék még hozzáfűzni, hogy amit itt láttok főkönyvi kivonatokat, ugyanez ment el a Kincstárnak, a hatodik havi adatszolgáltatásba, mert beszéltem már nektek róla, hogy minden hónapban adatszolgáltatás kell a pár hónapi könyvelésről küldeni. Én azért gondoltam, hogy nem csinálnék külön egy táblázatot, mert teljesen felesleges, ha ezt ki lehet így ilyen részletesen nyomtatni.

 

A képviselő-testület a polgármester javaslata szerint, a jelenlévő és a szavazásban is résztvevő 6 tagja egyhangú szavazásával – 6 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett – meghozza a következő határozatát:

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

36/2015 (IX.14.) Kt. határozata

 

Tárgy: Tájékoztató az Önkormányzat 2015. évi gazdálkodásának

I. féléves helyzetéről

 

A Képviselő-testület az Önkormányzat 2015. évi gazdálkodásának I. féléves helyzetéről szóló tájékoztatót – az elhangzott helyesbítéssel – jóváhagyólag tudomásul veszi.

 

Határidő: -

Felelős: -

 

2) Az Önkormányzat 2015. évi költségvetésének módosítása

Előadó:Dósa József polgármester

 

A rendelet-tervezethez az előadó polgármester szóbeli előterjesztést nem fűz.

Kérdés, hozzászólás, javaslat nem hangzik el.

 

A Képviselő-testület a rendelet-tervezetnek megfelelően, a jelenlévő és a szavazásban is résztvevő 6 tagja minősített többségű egyhangú szavazásával – 6 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett – megalkotja a következő rendeletét:

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

9/2015. (IX.15.) önkormányzati rendelete

az Önkormányzat 2015. évi költségvetéséről szóló

3/2015. (II.27.) önkormányzati

rendelete módosításáról

 

 

 

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdése f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, az Önkormányzat 2015. évi költségvetésének módosításáról a következőket rendeli el:

 

 

1.§

 

(1)Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete 2015. január 1. és július 31. közötti időszakban pótelőirányzatként biztosított támogatások, átvett pénzeszközök miatt a költségvetési rendelet fő számait a következők szerint állapítja meg:

 

Eredeti bevételi főösszeg 165.666 e Ft

Eredeti kiadási főösszeg 165.666 e Ft

Módosított bevételi főösszeg 236.094 e Ft

Módosított kiadási főösszeg 236.094 e Ft

Különbözet 70.428 e Ft

 

 

A módosítás összege mind a bevételi, mind a kiadási oldalon 70.428 e Ft-tal növeli az előirányzatot.

 

 

(2)A kiadási főösszegen belül a módosított kiemelt előirányzatok az alábbi jogcímenkénti megoszlásban állapítja meg:

 

Bevételi jogcímek: Eredeti Módosított Módosított előirányzat

előirányzat előirányzat változás

(e Ft) (e Ft) (e Ft)

 

 

Működési tám. 67.026 67.166 140

Szoc. gyermekjóléti 28.446 32.342 3896

Működési kiegészítő 10.101 23.184 13.083

Egyéb működési 3000 51.210 48.210

Közhatalmi 11700 12.502 802

Finansz. bevétel 4061 8358 4297

Kult.feladatok tám. 1635 1635 -

Köznevelési fel. tám. 23.897 23.897 -

Műk. bevételek 12.300 12.300 -

Felhalm. bevételek 3500 3500 -

Összesen 165.666236.09470.428

 

 

 

 

 

Kiadási jogcímek Eredeti Módosított Módosított előirányzat

előirányzat előirányzat változás

(e Ft) (e Ft) (e Ft)

 

Személyi juttatások 16.726 53.003 36.277

Járulék 4361 11.901 7540

Dologi kiadások 53.129 58.816 5687

Ellátottak pénzbeli jut. 12.636 15.092 2456

Egyéb műk. 27.938 28.783 845

Beruházás 6427 2913 -3514

Felújítás 853 7522 6669

Megelőlegezés visszafiz. - 4143 4143

Finansz. kiadás 43.596 44.221 625

Egyéb felhalmozási kiad. - 9700 9700

Összesen 165.666236.09470.428

 

 

 

2.§

 

(1)A 2015. január 1. és július 31. közötti időszakban pótelőirányzatként biztosított támogatások átvett pénzeszközök miatt a Tibolddaróci Közös Önkormányzati Hivatal költségvetési főszámai a következők szerint módosulnak:

 

Eredeti bevételi főösszeg 43.596 e Ft

Eredeti kiadási főösszeg 43.596 e Ft

Módosított bevételi főösszeg 44.429 e Ft

Módosított kiadási főösszeg 44.429 e Ft

Különbözet 833 e Ft

 

 

A módosítás összege mind a bevételi, mind a kiadási oldalon 833 e Ft-tal növeli az előirányzatot.

 

(2)A kiadási főösszegen belül a módosított kiemelt előirányzatok az alábbi jogcímenkénti megoszlásban állapítja meg:

 

Bevételi jogcímek: Eredeti Módosított Módosított előirányzat

előirányzat előirányzat változás

(e Ft) (e Ft) (e Ft)

 

Intézményfinanszírozás 43.596 44.221 625

Működési c. fejl. tám. - 208 208

Összesen 43.596 44.429 833

 

 

 

Kiadási jogcímek Eredeti Módosított Módosított előirányzat

előirányzat előirányzat változás

(e Ft) (e Ft) (e Ft)

 

 

Személyi jellegű jut. 26191 26891 700

Járulék 7034 7167 133

Összesen 33225 34.058 833

3.§

 

(1) A 2015. január 1. és július 31. közötti időszakban pótelőirányzatként biztosított támogatások átvett pénzeszközök miatt a Tibolddaróc és Kács Községek Óvodai Társulásának költségvetési főszámai a következők szerint módosulnak:

 

Eredeti bevételi főösszeg 25.700 E Ft

Eredeti kiadási főösszeg 25.700 E Ft

Módosított bevételi főösszeg 25.895 E Ft

Módosított kiadási főösszeg 25.895 E Ft

Különbözet 195 E Ft

 

 

A módosítás összege mind a bevételi, mind a kiadási oldalon 1173 e Ft-tal növeli az előirányzatot.

 

(2)A kiadási főösszegen belül a módosított kiemelt előirányzatok az alábbi jogcímenkénti megoszlásban állapítja meg:

 

Bevételi jogcímek: Eredeti Módosított Módosított előirányzat

előirányzat előirányzat változás

(e Ft) (e Ft) (e Ft)

 

 

Egyéb műk. tám. 25.700 25.895 195

Összesen 25.700 25.895195

 

 

 

Kiadási jogcímek Eredeti Módosított Módosított előirányzat

előirányzat előirányzat változás

(e Ft) (e Ft) (e Ft)

 

 

Dologi - 57 57

Finansz. kiadás 25.700 25.895 138

Összesen25.700 25.895195

 

 

 

4.§

 

(1)A 2015. január 1. és július 31. közötti időszakban pótelőirányzatként biztosított támogatások átvett pénzeszközök miatt a Tibolddaróci Óvoda költségvetési főszámai a következők szerint módosulnak:

 

 

Eredeti bevételi főösszeg 25.700 E Ft

Eredeti kiadási főösszeg 25.700 E Ft

Módosított bevételi főösszeg 25.838 E Ft

Módosított kiadási főösszeg 25.838 E Ft

Különbözet 138 E Ft

 

 

A módosítás összege mind a bevételi, mind a kiadási oldalon 1116 e Ft-tal növeli az előirányzatot.

 

 

 

(2)A kiadási főösszegen belül a módosított kiemelt előirányzatok az alábbi jogcímenkénti megoszlásban állapítja meg:

 

 

Bevételi jogcímek: Eredeti Módosított Módosított előirányzat

előirányzat előirányzat változás

(e Ft) (e Ft) (e Ft)

 

 

Finansz. bev. 25.700 25.838 138

Összesen 25.700 25.838 138

 

 

 

 

Kiadási jogcímek Eredeti Módosított Módosított előirányzat

előirányzat előirányzat változás

(e Ft) (e Ft) (e Ft)

 

 

Személyi juttatások 18.061 18.170 109

Járulékok 4920 4949 29

Dologi kiadások 2569 2569 -

Beruházás 150 150 -

Összesen25.70025.838138

 

 

5.§

 

Ez a rendelet a kihirdetését követő napon ép hatályba.

 

 

3) Rendkívüli Önkormányzati támogatás igénylése

Előadó:Dósa József polgármester

dr. Molnár Sándor jegyző

 

Az előadó polgármester felhívja a képviselők figyelmét arra, hogy a pályázati felhívást az igénylési nyomtatványt és annak magyarázatát a meghívóval készhez kapták. Az ülés kezdetén pedig megkapták a határozati javaslatot is.

 

Dósa József polgármester: Harmadik napirendi pontunk rendkívüli Önkormányzati támogatás igénylése. A pályázat illetve a magyarázat is kiment a meghívóval együtt.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Igazándiból az összeg nem szerepel csak benne.

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Máris mondom.

 

Dósa József polgármester: Az összeg azért nem szerepelt benne, mert az utolsó napot is meg kellett várni, mert számlát gyűjteni kell ahhoz, hogy ezt be tudjuk adni.

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Az összeg pedig pontosan. 5.000.950.- forint.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ennyit úgy se fogunk kapni, ezt tudjuk mindannyian.

 

Dósa József polgármester: Ez ugye iparűzési adó visszafizetési kötelezettségekkel kapcsolatos, illetve ki nem fizetett számlákat tartalmaz.

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Illetve a Kistérség felé fennálló tartozást.

 

Dósa József polgármester: Ilyenkor a számlákat mindig gyűjtjük, hogy be tudjunk adni valamit működés kiegészítésre. Csak már valaki felszólított, tehát már kellett visszafizetnünk, mert valaki már fenyegetőzött, hogy nem szolgáltatnak nekünk tovább. Ezt most szeptember végéig kell leadnunk, de ehhez testületi határozat kell.

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Jó lenne holnap.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Minél hamarabb kellene.

 

A Képviselő-testület az írásban előterjesztett határozati javaslat szerint, a jelenlévő és a szavazásban is résztvevő 6 tagja egyhangú szavazásával – 6 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett – meghozza a következő határozatát:

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

37/2015. (IX.14.) Kt. határozata

 

Tárgy: Rendkívüli önkormányzati támogatás igénylése

 

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a belügyminiszter és a nemzetgazdasági miniszter által meghirdetett pályázat alapján, a Magyarország 2015. évi központi költségvetéséről szóló 2014. évi C. törvény 3. melléklete III. 4. pontja szerinti rendkívüli önkormányzati támogatást igényel – 5.000.950.- Ft összegben, vissza nem térítendő formában – fizetési kötelezettségei teljesítése érdekében.

 

A Képviselő-testület felkéri és felhatalmazza a polgármestert az igénylés elkészítésére és a Magyar Államkincstár Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Igazgatóságához történő továbbítására.

 

 

Határidő:azonnal

Felelős:Dósa József polgármester

 

4) Szociális célú tűzifa-vásárláshoz kapcsolódó kiegészítő támogatás igénylése,

önkormányzati határozat hozatala az önerő biztosításáról.

Előadó:Dósa József polgármester

 

Az előadó polgármesterrövid szóbeli felvezetőjében elmondja:

Ez sem új, ezzel is találkoztunk már, meg van mondva, hogy fejenként mennyi igénylés lehet. Annyi kérdés merült fel, hogy kemény vagy puha lombos fát kérjünk. Beszéltünk Dénessel, ő azt mondta, hogy puha lombos nem is biztos, hogy lesz, úgyhogy emellett maradtunk. Ez a maximum amit igényelhetünk, én azt gondolom, hogy ezzel élni kell.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Csak emlékeztetném a Képviselő Urakat arra, hogy még egyik évben sem kaptuk meg azt a teljes összeget, ebből se amit igényeltünk, itt is kérdés lesz.

 

A Képviselő-testület az előterjesztett határozati javaslat szerint, a jelenlévő és szavazásban is résztvevő 6 tagja egyhangú szavazásával – 6 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett – meghozza a következő határozatát:

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

38/2015 (IX.14.) Kt. határozata

 

Tárgy:Szociális célú tűzifavásárláshoz kapcsolódó kiegészítő támogatás

igénylése, önkormányzati határozat hozatala az önerő biztosításáról

 

 

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a belügyminiszter által meghirdetett pályázat alapján, támogatási igényt nyújt be az 5000 fő lakosságszám alatti települési önkormányzatok szociális célú tűzifavásárláshoz kapcsolódó támogatásra.

 

A 2014. december – 2015. február hónapokban lakásfenntartási támogatásban részesülők számának átlaga: 97 fő, akik után 2 m3/ellátott kemény lombos tűzifa mennyiséget igényel az Önkormányzat – 2.716.000.- Ft + 733.320.- Ft áfa, összesen 3.449.320.- Ft támogatási összeggel.

 

Az Önkormányzat az előzőek szerinti támogatás igényléséhez vállalja, hogy a támogatáson felül 1.000.- Ft/erdei m3+ áfa összeget, összesen 246.380.- Ft-ot, azaz kettőszáz-negyvenhatezer-háromszáznyolcvan forintot önrészként biztosít 2015. évi költségvetésében a szociális célú tűzifavásárlásra.

 

Az Önkormányzat vállalja, hogy a szociális célú tűzifában részesülőtől ellenszolgáltatást nem kér.

 

A Képviselő-testület felkéri és felhatalmazza a polgármestert ezen határozat szerinti kiegészítő támogatásra vonatkozó igénylés Magyar Államkincstárhoz történő benyújtására.

 

 

Határidő:2015.szeptember 30.

Felelős:Dósa József polgármester

 

5) Helyi iparűzési adóról szóló új rendelet alkotása.

Előadó:dr. Molnár Sándor jegyző

 

Dósa József polgármester: Ötödik napirendi pontunk, helyi iparűzési adóról szóló új rendelet alkotása, amit a Jegyző Úr fog ismertetni, csak röviden annyit elmondanék, hogy ez formális dolog. Erre a törvény kötelez bennünket.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Azért annyit elmondanék előjáróban, hogy az Önkormányzat még 2000-ben alkotott erről egy rendeletet, ami azóta módosítgatva volt, de aztán 2011-ben születtek új jogszabályok, amelyek azt határozták meg, hogy hogyan kell kinézni egy önkormányzati rendeletnek és ami 2000-ben elkészített szabályozásunk az azt az elvet követte, hogy megismételte a törvény megfelelő rendelkezéseit annak érdekében, hogyha valaki kézbe veszi akkor gyakorlatilag ki tudja olvasni az önkormányzati rendeletből az ezzel kapcsolatos összes szabályt. Csakhogy ez nem felel meg ennek a 2011-es szabályozásnak, amelyik kifejezetten tiltja azt, hogy önkormányzati rendelet szó szerint idézze magasabb szintű jogszabály rendelkezéseit, kifogásolták ezt azt hiszem. erre emlékeznek a Képviselők. Most bekérték az önkormányzatoktól a helyi adózással kapcsolatos rendelkezéseket, és szóvá tették ezt, illetőleg megállapították, hogy van olyan hivatkozás, amelyik már nem felel meg a közben módosult törvénynek. Ők adtak egy mintát arra, hogy ezt gyakorlatilag így oldanák meg. Tehát ott ahol a helyi adókról szóló törvény nem enged eltérést, ott az önkormányzati rendeltben nem szabad megismételni a törvénynek a szabályait, hanem az önkormányzati rendelet az csak hivatkozik a törvény megfelelő paragrafusára. Egyébként hangsúlyoznám, hogy nem változik az adónak a mértéke, illetve a mentességre vonatkozó szabályozás sem. Azért nem változik, mert a helyi adókról szóló törvény az egyértelműen tiltja azt, hogy adóév közben az adóalany számára terhesebbé váljon az adózás. Könnyíteni ugyan lehetne, de nem hiszem, hogy az most célszerű lenne. A mentességgel kapcsolatban mondanám azt, hogy adómenteség illeti meg azt a vállalkozót, amelynek a vállalkozási szintű adóalapja éves szinten nem haladja meg a 600.00.- forintot. A törvény azt mondja, hogy itt ez az összeg egészen 2.500.000.- forintig mehetne, de ha azt állapítaná meg a Képviselő-testület, azért feltételezhetően jelentősen csökkenne a helyi iparűzési adó bevétele. Én azt hiszem, hogy ez nem lehet cél, tehát ezért én is azt tudom mondani, amit a Polgármester Úr mondott, hogy ez egy formai módosítás, a feltételek változatlanul hagyásával, annak érdekében, hogy az önkormányzati szabályozás mindenben megfeleljen a 2011-ben hatályba lépett szabályozásnak, amelyik arról szól, hogy mit tartalmazhat illetőleg milyen formában tartalmazhat szabályokat az önkormányzati rendelet.

 

A Képviselő-testület az előterjesztett rendelet-tervezet szerint, a jelenlévő és a szavazásban is résztvevő 6 tagja minősített többségű, egyhangú szavazásával – 6 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett – megalkotja a következő rendeletét:

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

10/2015. (IX.15.) önkormányzati rendelete

a helyi iparűzési adóról

 

 

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13.§ (1) bekezdés 13. pontjában, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a helyi adóról szóló 1990. évi C törvény 1.§ (1) bekezdésében, 5.§ c) pontjában, továbbá a 6.§-ban kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el.

 

 

 

Az adókötelezettség, az adó alanya

 

1.§

 

Adóköteles az önkormányzat illetékességi területén a helyi adókról szóló 1990. évi C törvény (továbbiakban: Htv.) 35.§ (1)-(2) bekezdése szerinti (vállalkozási szintű) tevékenység.

 

 

 

Adókötelezettség keletkezése, megszűnése

 

2.§

 

 

Az adókötelezettség a Htv. 38.§-a szerint keletkezik, illetve szűnik meg.

 

 

 

Az adó alapja

 

3.§

 

A Képviselő-testület az adó alapját a Htv. 39-39/B.§-ai szerint állapítja meg.

 

 

 

Az adó mértéke

 

4.§

 

 

(1) Az állandó jelleggel végzett iparűzési tevékenység esetén az adó évi mértéke az adóalap 2%-a.

 

(2)Az ideiglenes jelleggel végzett iparűzési tevékenység esetén az adó mértéke napi 5.000.- Ft.

Adómentesség

 

5.§

 

Adómentesség illeti meg azt a vállalkozót, akinek, melynek a Htv. 39.§ (1) bekezdése, illetőleg a 39/A §-a vagy 39/B §-a alapján számított (vállalkozási szintű) adóalapja nem haladja meg a 600.000.- Ft-ot.

 

 

 

Az adóelőleg megállapítása

és az adó megfizetése

 

6.§

 

A Képviselő-testület az adóelőleg megállapítása és az adó megfizetése során a Htv. rendelkezéseinek alkalmazását írja elő.

 

 

 

7.§

 

(1)Ezen rendeletben nem szabályozott kérdésekben a Htv. rendelkezéseit kell alkalmazni.

 

(2)Ezen rendelet 2015. október 1. napján lép hatályba.

 

(3)Ezen rendelet hatályba lépésével hatályát veszti a helyi iparűzési adóról szóló 12/2000. (XII.29.) önkormányzati rendelet, valamint az azt módosító önkormányzati rendeletek.

 

6.) Indítványok, javaslatok:

 

Dósa József polgármester: Megtartjuk az Idősek napját 10.02-án szombaton 1400órakor, én azt gondoltam, hogy itt majd beszélgetünk róla, hogy mindig probléma volt, hogy hányan jönnek, hány főre terítsünk. És akkor hogy ezt megelőzzük, a közmunkások személyesen adnák át mindenkinek. A végén lehetne választani, hogy részt kíván venni a rendezvényen, részt vesz és szállítást is kér, nem vesz részt viszont kaját kér. Szerintem azt a 300 adagot nem fogja mindenki kérni, mert háromszáz fő körüli emberről van szó, aki 60 év fölötti. Akarunk-e ezzel foglalkozni vagy legyen úgy ahogy eddig csináltuk? Mert sokan nem tudnak eljönni, mert mozgássérültek, éppen olyan egészségi állapotban van, hogy szívesen elfogyasztanák azt a vacsorát otthon. Szerintem azt a pár műanyag edényt meg azt a pár adag vacsorát kibírja az Önkormányzat. Ez az év véleményem, de mindenki elmondhatja, hogy hogy gondolja.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Mennyien jelentek meg legutoljára?

 

Dósa József polgármester: Kb. 140 fő.

 

Nagy Sándor alpolgármester: A 324-ből közel olyan 200 ember marad még ki, akiből vagy 180 ember lehet, hogy kaját fog kérni.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Tehát sok lesz a szállítás azt akarod mondani?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Igen.

 

Novák Sándor települési képviselő: Elnézés, hogy beleszólok, de ez nyugdíjas találkozó, a falu öregjei összegyűlnek. Ha most kiszállítjuk a kaját, akkor jövőre többen lesznek azok, akik csak kaját kérnek majd. Ez kudarcba fog fulladni olyan 2-3 év múlva.

 

Dósa József polgármester: Én csak azért mondom, mert voltak ilyen támadások, hogy kaját sem kapott, mert mozgássérült, tehát…

 

Novák Sándor települési képviselő: Akkor kiszállítjuk, de azért legyen nyugdíjas nap, hogy együtt nap.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Igaza van Sándornak, nekem ez eszembe se jutott. De teljesen egyetértek ezzel. Biztos lenne ilyen igény, hogy én el nem megyek, de hozzátok el a vacsorát. Ezt én támogatom, amit most mondott Sanyi.

 

Dósa József polgármester: Akkor ne foglalkozzunk azzal, hogy kiszállítsunk?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Így van.

 

Dósa József polgármester: De azt akkor is tudnunk kell, hogy hányan jönnek el.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ez a teltház megoldás ez elfogadható és többet se pozitívan nem tudsz számolni se negatívan. Hogyha arról lesz szó, hogy valakinek nem jutna hely, de én biztos, hogy el fogok jönni, meg a másik is meg a harmadik is. Többet nem tudsz kalkulálni, mint amennyi a befogadó képesség. Én legalább is ezt mondom, tehát ez a 140…

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Valaki biztos, hogy nem fog eljönni, már most tudnék mondani egy pár olyan embert, aki nem megy majd el.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Na most, hogyha jön el és túlfőztük magunkat 20 emberrel vagy 30 emberrel, akkor arra eddig is megvolt a megoldás.

 

Dósa József polgármester: Jó. Akkor ezt kihagyjuk. Az óvodások fognak szerepelni, a tiszteletes urat hívjuk meg, ő elmond egy asztali áldást, meg akkor még talán a Dia. A másik meg, olyan gond merült itt fel a napelemmel kapcsolatban, hogy a múlthéten voltak idekint, és vizsgálódtak, mert nagyon beárnyékolnak ezek a nagy fák. Józsi erről többet tud nektek mondani. Felmerült, hogy ki kellene vágni, mert értelmetlen lesz a napelem felhelyezése.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Most nekem az jutott eszembe, hogy várjuk meg az egy évet, bővítsék meg a rendszert és utána vágjuk ki, hogyha szükséges.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: De Jóska én nem értek hozzá, de…

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ez a zöldenergia.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Ez a zöldenergia igen.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ezt mondom én is. 2000 m2-t betelepítettek vagy hármat napenergiával, alatta meg legyomírtózták a füvet. Ez a zöldenergia. Csak ebbe az irányba, ki a fát.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Nem ebbe az irányba, igazából benapozásról van szó…

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nem, ezt akkor is tudták, amikor…

 

Markó József Csaba települési képviselő: Azért mondom, hogy ezt akkor is tudták, aláméretezték a rendszert elég rendesen, szerintem bővítsék meg jövő ilyenkor a rendszert és akkor utána ha úgy látjuk, hogy…

 

Nagy Sándor alpolgármester: De ezt nekik kötelező bebővíteni?

 

Markó József Csaba települési képviselő: Ezt nekik kellene bebővíteni…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: A szerződés szerint nekik kellene bebővíteni, de Sanyi, hát tudod te, hogy egy év egy cég életében elég sok idő. Lehet, hogy egy év múlva már sehol nem lesznek.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Ez felmerült, amikor szavaztunk akkor is, hogy 4.000.000.- forintos tavalyi tőkével vagy bevétellel rendelkeztek.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Az a baj, hogy ez a pályázat, amikor elkészült 2014-ben, ez a pályázat úgy készült el és kiderült az első bejárás alkalmával, hogy akik a pályázatot készítették, hogy ezek az emberek Tibolddarócon nem is jártak. Azt se tudták, hogy Tibolddarócon a Hivatal ekkora fákkal van körberakva. Én akkor rákérdeztem, hogy akkor…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: A google-os képen azért látszott a fa.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Annyi látszik jegyző, hogyha te nem tudod mozgatni lefelé, akkor te azt látod, hogy az mekkora fa. Annyit látsz, hogy van egy déli fekvésű tető és nagyon jó és ennyi.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De most akkor a fotók hogy készültek?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Most mondom.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ne mond már nekem.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Mondom Lajos.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Én erre csak annyit tudok mondani, hogy én nem értek hozzá, de én azt látom, mikor ideparkolok a gépkocsimmal, hogy reggel ezt az oldalt már süti a nap. Szerintem süti egészen délutánig.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nem mindegy a napnak a beesési szöge. Nem mindegy, hogy most csak világosság van vagy a nap sugara tűz. Ezért ajánlják elsősorban a déli dél-keleti tetőket. A keleti tető abszolút nem jó. A felmenő napnak nincs akkora ereje, mint a déli napsugárnak.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Világos, ezt tudom én is.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Tegnap megnéztem 1000 óra magasságában az óvodában, mert ott föl van rakva egészen a gerincre majdnem, már 1000 órakor sütötte a nap elég tisztességesen.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Itt a déli lenne az ideális, itt a nagy fák miatt nem lesz, szerintem itt azért majdnem mindent vágni kellene, hogy egész nap süsse. A nyugati oldal itt ez a része itt a diófák, amik érintettek.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Itt van a melléklétesítmény.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Az nem jó. Nem ott van a villanyóra.

 

Dósa József polgármester: Melyiket mondja?

 

Markó József Csaba települési képviselő: A boltot.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Igen.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Az már nem ide tartozik.

 

Dósa József polgármester: Az nem is a miénk.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Az a Gálé.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Lehet egyezséget kötni.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Nem engedik az a baj. Akkor már jobb lett volna az önkormányzati bérlakások tetejére.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Csak azért mondom, hogy ki mit nézett meg ki mit csinált. Akkor van ebbe a pályázatba egy olyan fénykép beletéve, hogy én saját magam csodálkoztam rajta, hogy az van ráírva. hogy Tibolddaróc xy adagos konyha és rá van fényképezve az iskolának a bejárata, meg a keleti homlokzati tetőrész. Akkor az a google-ről nem vette le, mikor így szemből látni a régi bejáratot az iskolának.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Az már egy második lépés volt.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Engem nem érdekel.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Mindegy.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Lajos, amikor bejött ez a pályázat 2014-ben,akkor …

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Jó volna már lezárni.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Jó lenne, de igazából meghosszabbítottuk a lakásbérleteket is.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Lajos, még egyszer mondom, azok akik itt voltak kint és készítették a felmérést meg a pályázatot, azok az emberek mondták, hogy ők még Tibolddarócon nem jártak.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Majd jönnek gyakrabban.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Na most hogyha így gondolkodunk a déli tetőben, akkor ki kell vágni a hársfát, ki kell vágni a fenyőfákat, meg ki kell vágni a másik oldalon még a az összes fát.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Azt vessük el inkább. A déli oldalt vessük el.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Én nem értek a fákhoz, de itt volt egyszer a dr. Kapusi Úr és megkérdeztem, hogy mit tudna mondani erről a hársfáról, simán azt mondta, hogy közel 200 éves. Azt mondta, hogy mindenféleképpen védettséget érdemel.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Egyébként én is ezt néztem, ezt a déli oldali illetve a nyugati oldali tetőn fel tudják tenni olyan magasságba, mint ahogyan az óvodánál föltették, ezt már 1000 óra körül elég tisztességesen süti a nap.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Itt nem van a gond, hanem ott, hogy hamar kezd el árnyékban lenni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: A fákat viszont át kellene nézni, mert biztos van benne olyan, amit érdemes volna kiszedni.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Az megint más tészta.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: A fenyőfák közül persze.

 

Nagy Sándor alpolgármester: A hársfát azt csak akkor fogjuk tudni kivágni, ha kettéhasad középen.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Szerintem várjunk egy évet vele, addig gondolkozzunk, most meg azt mondjuk nekik, hogy nem járulunk hozzá és kész.

 

Nagy Sándor alpolgármester: De mihez?

 

Markó József Csaba települési képviselő: A fakivágáshoz.

 

Dósa József polgármester: Az őket nem érdekli.

 

Markó József Csaba települési képviselő: De igen, mert kevesebbet fog termelni. Jövőre fogja érdekelni, hogyha nagyobbat kell bővíteni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: De ezt ők kötelesek bővíteni?

 

Markó József Csaba települési képviselő: Jegyző Úr szerint igen.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Mi vagyunk kötelesek bővíteni, mert…

 

Markó József Csaba települési képviselő: Nem, ők kötelesek bővíteni.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Úgy szól a szerződés, hogy ő szavatol azért, hogy az ide feltelepített napelem az termeli azt, amit…

 

Markó József Csaba települési képviselő: Amit ők kiszámoltak.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Így van. Hogyha ez nem tudja azt, akkor elvileg neki kellene bővíteni. Na most én azt nem tudom még, mert nekem a Madarasi azt mondta és én azt el nem tudom képzelni, hogy kivágnánk az összes fát, tehát hogy valamilyen formában a tetőfelületen ezt csak lehet csoportosítani, és akkor nem biztos, hogy három fát kell kivágni, hanem lehet, hogy csak egyet. Nem?

 

Markó József Csaba települési képviselő: Igazából ide a végére teszik teljesen, hogy minél kevesebb legyen a takarás.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Akkor onnan ki kell vágni egy fát?

 

Markó József Csaba települési képviselő: Igen, ez az 1-2 diófa a kérdéses.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Szerintem meg a sarkon a fenyő.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Azt januárba kell megnézni, hogy mennyit árnyékol.

 

Dósa József polgármester: Az a baj, hogy az nagyon lent van és nagyon hamar be fog árnyékolni.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Persze, azért mondom, hogy ezt januárba lesz kérdés, akkor esetleg majd meglátjuk, hogy érdemes-e kivágni.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: A diófákkal kapcsolatosan mondjuk szépek ezek a fák…

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Meg hogy mennyit termel egész évben.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Persze.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Azt tudom mondani, hogy a diófa nem szerencsés helyen van az aszfaltos út mellett.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: És a Bottyán út alján a tuja?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Az sincs.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Három évvel ezelőtt mondtam, hogy nem kéne engedni odaültetni.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Most már az út felől meg kell igazítani.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Meg fogom keresni a jegyzőkönyvet.

 

Markó József Csaba települési képviselő: A Dózsa György úton is a buszmegállónál…

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Még a busz sem tud rendesen elmenni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Szerintem nekünk nem a tulajdonossal kéne beszélni, hanem fel kéne hívni a közútkezelőnek a figyelmét.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Persze, hát állami közút mellett van.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Itt a napelemesek egy évet fognak nyerni, hogyha nem fogja hozni az elvárt teljesítményt és azt fogják mondani, hogy útban van a fa.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Azt a tervezésnél figyelembe kellett venni.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Az én álláspontom az, hogyha ez idemegy ennek a végére és hogyha útban van egy-két fa, akkor ezt a fakivágást már most meg kellene lépni, hogy ezek a későbbiek során ha bármi gond van ne tudjanak takarózni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nem tudom elképzelni, hogy vagyok én, mint egy megrendelő és megrendelek egy munkát, igaz hogy pályázati pénzről van szó…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Kiadtam Sanyi a szerződést.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Persze, tudom. Hogyha a cég később köteles…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ha meg lesz még a cég.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Beletolni 3.000.000.- forintot. Az azért nagyon durva.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Durva.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Durván hangzik, mert ők a szerződésben vállalták, hogy a monitoringos tevékenységet vállalták.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Még egyszer mondom, ha ilyen körülmények között is tudja azt amit tudnia kell…

 

Markó József Csaba települési képviselő: Nem fogja tudni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Azt mondták, hogy túl vannak méretezve, pontosan azért, mert figyelembe vették az árnyékolást.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Most megint arról beszélünk, amit nem tudunk. És ha egész nyáron borult ég lesz akkor mi van?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Az is lehet.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Vagy kétszer annyit fog sütni a nap egész nyáron, és kétszer annyit fog teljesíteni, mint amennyit kellene.

 

Nagy Sándor alpolgármester: A monitoringozásnál a napsütéses órák számát azt figyelembe veszik.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ezt hol lehet előre kiszámolni? Sehol.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Átlagot.

 

Dósa József polgármester: Én nem tudom mennyi itt az éves fogyasztás, de ha kiakarjuk vágni akkor vágjuk ki.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De Józsi, jó lett volna megszerelni márciusba ezt az egész dolgot, mert már nyáron nekünk dolgozott volna. Most télen vágjuk ki a fát, mert…

 

Dósa József polgármester: Tudja hogy hány telefon meg e-mail ment ezzel kapcsolatban?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Én tudom.

 

Dósa József polgármester: Nem rajtunk múlott.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Tudom, csak azért mondom, hogy most már nem mindegy? Várjuk meg akkor, hogy a jövő nyár végéig mit mutat.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Ezt igazából Marika nyerte meg…

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Teljesen mindegy, hogy ki nyerte meg.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Ha az a cél, hogy termeljen, akkor ki kell vágni.

 

Dósa József polgármester: Jó, csak ésszerűen kell.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Azért mondom, hogy nézzük meg, hogy mi árnyékol mondjuk télen.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Télen lepereg a lomb.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Jó, de látszik az ágakon, hogy mi árnyékol be.

 

Dósa József polgármester: Józsi, nekem azt mondták, hogy úgy megy leghamarabb tönkre, hogyha az egyik része árnyékban van, a másik része meg termel.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Persze, igen és nem egyformán melegszik.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Én azt mondom, hogy kell egy köztes megoldást találni erre.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Szerintem nem fogjuk megúszni a kivágást.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Nem.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Az a köztes megoldás, hogyha három hónap után vagy négy hónap után tudjuk, hogy mit termel, akkor utána nekiállunk és kivágjuk magunknak a fát.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Az, hogy mit termel, azt nem fogjuk tudni a téli hónapok miatt, azt látjuk, hogy mi árnyékol.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De hogyha a téli hónapban megtermeli azt, amire szükségünk van, akkor nyáron biztos, hogy meg fogja termelni.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Itt három értékünk lesz igazából.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: A termelt, a felhasznált és a különbözet.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Az odaadott, a visszaadott meg a termelt, és ez három különböző értéket jelent.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Azt mond, amit ő akar. Általában mindig azzal van a baj, a megtermelt sokkal több, amit átad. Mikor kevés a termelt mennyiség és ő ad hozzá, az mindig több szokott lenni, mint amit nyári időszakban felhasználsz.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: A lehető legjobb helyre tegyék fel.

 

Markó József Csaba települési képviselő: De megegyeztünk nagyjából, hogy ez lenne itt a legjobb hely.

 

Dósa József polgármester: Na akkor ami lenne még nekem, a bérlakások. Úgy beszéltük, hogy október 1-jéig valamit kitalálunk.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Na most én azért mondanám azt, hogy amikor beszélgettünk erről akkor többször felmerült az a kérdés is, hogy az önkormányzat emelje meg a béreket, mert a Képviselők többsége azt mondja, hogy meglehetősen szerény összegű a mostani lakbér. Tovább gondolkodtunk a Polgármester Úrral, hogyha megemeljük a lakbéreket, önmagában ez is ösztönözhet arra, hogy elgondolkodik azon, hogy miért fizetek én ekkora lakbért, amikor ha valamilyen formában, de lakást tudna szerezni mondjuk kölcsönnel. Akkor is sokkal jobb volna neki a kölcsönt törleszteni, mint az önkormányzatnak a lakbért fizetni és sose lesz az övé a lakás. Azonkívül gondolkodtunk abban is és beszélgettünk mondhatom így, hogy valahogy úgy kellene végrehajtani ezt, hogy megemelnénk a lékbért, akkor egyúttal valamiféle kötelezettséget vállalna az önkormányzat arra nézve, hogy meghatározott feltételek teljesítése esetén x év elteltével meghatározott összegű támogatást ad az önkormányzati bérlakásból kiköltöző bérlőnek akkor, hogyha Tibolddarócon szerez magának lakást vagy a családjának. mi erre azt mondtuk, hogy csak akkor, hogyha erre Tibolddarócon kerül sor. ez még járható is lenne, hiszen van nekünk egy első lakáshoz jutásnak a támogatásáról szóló rendeletünk, tehát azon módosíthatnánk, változtathatnánk a feltételeket, illetőleg megemelhetnénk az összeget is, csak itt vannak olyan kérdések, amit tisztázni kell, hogy akkor ha azt mondja az önkormányzat, hogy ez valamilyen szinten járható út, akkor miféle feltételekkel legyen szabva. Illetve mekkora legyen az az összeg, amivel az önkormányzat támogatná kiköltözés esetén. Ez egy csomó olyan kérdés, ami elég érdekes és már erről is váltottunk szót, és pontosan a Béla volt az azt hiszem, aki a legutóbbi Képviselő-testületi ülésen kritika tárgyává tette ezt a fajta elképzelést, mondván, hogy akkor majd akkor mindenki ide akar bérlőként költözni, Annak érdekében, hogy majd x idő elteltével jogot szerezzen arra, hogy meghatározott összegű önkormányzati támogatást kapjon. De akkor is hangsúlyoztam azt, és ezt gyakorlatilag tartom most is, hogy kötelezni őket nem tudjuk semmire, ösztönözni csak, aminek az egyik eszköze lehet a velük kötött írásos megállapodás, mert utólag mondhat akárki akármit, tehát ezeket a kérdéseket szabályozni kell, illetőleg a megállapodás önmagában nem is elég, itt meg kell lenni a jogszabályi háttérnek, ami pedig az önkormányzati rendeletünk lehet, amelyik az első lakáshoz jutásnak a támogatásáról szól. Ebben várnánk mi segítséget, ötleteket. El lehet-e indulni ezen az úton, ha el lehet akkor miféle feltételek, összegek, mennyi év kerüljön szóba.

 

Dósa József polgármester: Már annyit elértünk, hogy Ropoli Lajosék lakást keresnek.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Biztos, hogy nem egy egyszerű dolog egy ilyen rendszert felállítani. nyilván nem az a cél, hogy ott legyenek az önkormányzati lakások üresen…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Az sem lehet cél, pontosan ezt akartam mondani.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Ha most azt nézzük, hogy ott van három lakásunk üresen, és ez egy hónapban x ezer forintot tudott volna hozni ebbe a kis költségvetésbe.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: A lakásnak se jó.

 

Nagy Sándor alpolgármester: A lakásnak se jó, persze. Ha valakinek adunk egy olyan lehetőséget, hogy adunk neki egy önkormányzati lakást, ahova beköltözhet, tehát megoldjuk neki a problémáját, amikor kiköltözik belőle azt mondjuk, hogy majd megemeljük annyival a lakbérét, és 400-500.000.- forintot…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Voltaképpen kétszeresen támogatjuk.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Azt megint nem tudom elképzelni, hogy valakinek, aki az önkormányzati bérlakásból kiköltözik, annak adok 400.000.- forintot, aki van itt fiatal és úgy gondolja, hogy házat akar venni…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Annak meg csak 50.000.- forintot.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Ez egy kettős mérce, ez így szerintem nem is működhet. Nem tudom mi lenne a jó. Ez a támogatásos dolog, hogy neked mennyit adok vissza, ez nem jó.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Jó, én ezt elfogadom.

 

Novák Sándor települési képviselő: Nekem még annyi lenne a meglátásom, hogy ezek a személyek, akik ott laknak többször jönnek segélyért…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: A napi megélhetésük sem biztosított, ezt akarod mondani?

 

Novák Sándor települési képviselő: Igen. Szerintem ki kéne tűznünk egy határidőt, mennyi időtartamig lakhat ott.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Határozott időtartamú legyen?

 

Novák Sándor települési képviselő: Igen. Mondjuk lakhat ott három évig, és ha lejár a szerződés keressen magán másik lakást. Esetleg úgy lehetne.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Van egy önkormányzati lakásunk, arra én is azt mondom, hogy azt meg kell próbálni értékesíteni.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ez a Mikes Kelemen úti?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Igen, attól jó lesz megszabadulni mindenféleképpen. Van egy másik üres lakásunk, amire én azt mondom, hogy maximum 1 éves szerződéseket lehet kötni.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Amiből a Nikiék költöznek most ki.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Így van. Arra is meg van a magyarázat, de most nem akarok belefogni, hogy miért mert lehet, hogy arra egyszer nagyon nagy szükség lesz hirtelen.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Lehet.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: A másik dolog. Ezeket a lakásokat, amik itt vannak, hogy ezeket mivel támogatjuk meg mennyi pénzt adunk, én ezt elfelejteném, úgy ahogy van, mert ebbe igazságot úgy sem lehet tenni az életbe se. Szociális alapon kell megközelíteni az egész dolgot. Gyermekes, fiatal családok részére, ez az én véleményem. Szociális alapon először és utána lehet hozzákötni azt, hogy x idős a legkisebb gyermek, akkor azzal számoljál, hogy neked innen ki kell költöznöd. Ha most valaki fizet 15.0000.- forintot rendesen ezért a lakásért, és 5 év múlva adunk neki 500.000.- forintot, utána beköltözik egy másik ember, aki megint vagy fizet 15.000.- forintot vagy majd a kellemetlenséget fogja okozni nekünk. Én ebbe nem látok semmi olyan dolgot, hogy ez nekünk miért érdekünk. Én azt mondom, hogy szociális alapon kell ezt az egész dolgot megközelíteni. És elsősorban a szociális alapnak a gyermekes családok részemre a mérvadók. Ezt nem kell félreérteni amit én mondok, én a magam részéről ezt az egész dolgot így kezelném. Mondom még egyszer, ha ez elfogadható, akkor mi lenne az a gyermek korhatár, amire azt mondjuk, hogy ezek után más irányba kell, hogy nézzél. ebbe igazságot úgy, hogy most te kiköltözöl és adok 500.000.- forintot, ennek a felét megfizetted, ez így biztos, hogy nem jó.

 

Dósa József polgármester: De én nem úgy gondoltam. Mondjuk 12.000.- forint az a lakás, mi azt mondjuk legyen 18.000.- forint. 6.000.- forinttal többet fizet, azt majd a végén odaadjuk.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De ez ilyen becsapósdi, az van amit Sándor mondott.

 

Dósa József polgármester: De ezt ő fizette ki, mi csak spóroltunk neki.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Ne az önkormányzat spóroljon már.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Nem spórolás, annyival emeltük meg a bérleti díját.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Oké Józsi, de akkor pakolgatjuk azt a pénzt, és akkor…

 

Markó József Csaba települési képviselő: Alszámla.

 

Dósa József polgármester: Első lakáshoz jutó támogatás.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Jogcím kell hozzá.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Lehet azzal is szembe nézni, hogy nincs egy fillérünk sem, de valakinek adni kell 300.000.- forintot.

 

Nagy Sándor alpolgármester: De Józsi, azzal mit csinálsz aki idejön és azt mondja, hogy én csak 50.000.- forintot kaptam tőletek, ennek meg adtatok 500.000.- forintot.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ezt soha senki nem fogja megérteni. Ezt soha senki nem fogja elmondani, hogy ezt én spóroltam össze úgy, hogy a 12.000.- forint helyett 18.000.- forintot fizettem, hanem azt fogja mondani, hogy nekem az önkormányzat ennyit adott. Sőt, nem biztos, hogy ő fogja mondani, hanem a szomszédja és ebből akkora galiba keletkezik, hogy borzasztó. A másik meg, ne én spóroljak már a szomszédnak, a szomszédoknak ne a hivatal spóroljon már. Ha ő ezt a 18.000.- forintos lakbért meg tudja fizetni, akkor azt a 6.000.- forintot is félre tudná tenni. Oké idáig eljutottunk, maximálni kéne az időtartamát, hogy meddig lakjanak ott, én 3 évnél többet senkinek sem adnék. Ideszületik a gyerek és 7 éves koráig, amíg iskolába nem megy itt vannak, én ezt nem engedném. Illetve, ez egy nagyon jó gondolat, hogy a lakbért épp ezen a címen akkor nem emelném meg azért, hogy éljenek is. Ha úgy gondolja, tud félretenni ő is.

 

Dósa József polgármester: De mindenképp kell valami, mert innen mennek nyugdíjba.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De Józsi, beköltözik helyette egy másik. Most akkor arra is azt fogjuk mondani, hogy innen megy nyugdíjba.

 

Dósa József polgármester: Azért kell maximálni.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De azért mondom, hogy…

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Szeretnék még ehhez annyit hozzátenni, hogy ez a lakbér ez vagy 2-3 éve lett ennyi, ugye? Itt ült mellettem Hajner Feri, mikor mondtam, hogy azért illene megemelni, és az emelés mértéke is elég durva volt, ilyen 30-50% körüli.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Igen.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Így lett az a lakbér annyi amennyi. Most olyan 10.000.- forint körül van.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Attól több.

 

Novák Sándor települési képviselő: Egységes mindegyiké?

 

Dósa József polgármester: Nem.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Mivel a tömblakásoknak a méretük közel azonos ezért nem sok az eltérés az összegek között.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Se jobbra, se balra, ennek a világon semmi értelme nincs.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Az az igazság, hogy most egy picit úgy tűnik, hogy elsők között biztos, hogy mellette voltam, hogy ki kell valamit találni, mert nem tartom azt jónak, hogy egyiknek adok 500.000.- forintot a másiknak meg 50.000.- forintot. Ez az egyik, a másik meg az, hogy az volt az elsődleges cél, hogy megpróbálni itt tartani a daróci fiatalokat, itt vegyenek ingatlant. Kötelezni nem tudják rá, de azt mondjuk, hogy akkor kapsz támogatást, hogy ha Tibolddarócon veszel házat és akkor már kötelezted rá. Nem azért fog itt maradni Tibolddarócon, mert itt tud venni ingatlant…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: A munkahely tartja itt.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nincsen munkahely és ezért fog inkább elmenni más településre.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Vagy az, hogy hol fognak tanulni a gyermekek.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Én azt mondom még egyszer, hogy szociális alap…

 

Dósa József polgármester: De Lajos bá, azt úgyis mi döntjük el…

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De ki lehet találni egy megoldást valamilyen úton-módon magunk között eszközölni, akkor meg kell határozni egy időt.

 

Dósa József polgármester: Az időt azt biztos.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Én azt mondom, mivel elhangzott két olyan dolog is, hogy Lajos ő azt mondta a Humonyik féle házat nem volna szerencsés egy évnél tovább kiadni.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Meg lehet hosszabbítani.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Én azt mondom, hogy ez a 3 év is nekem…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Sok?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nem, az egy jó időtartam. Inkább 3x1 év.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ezt akartam mondani, hogy 3 év maximális időtartam és akár 6 hónap vagy 1 éves szerződéssel módosítani.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Persze, ha véletlenül bármire kell, mert beszéltünk az orvosi rendelőről, nem tudjuk azzal is mi lesz.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Igen, de most nem akar az ember ilyeneket mondani, de kézenfekvő megoldás, hogy valamihez hozzá tudjunk nyúlni, akkor az meg van és az nem egy olyan gondot jelent, mint amikor a nincsből kell valamit alkotni.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Én ezt a 3 évet is úgy gondoltam egyébként, hogy nehogy az legyen, mint ami már volt.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Elfogadható. 3x1 év, tökéletes.

 

Dósa József polgármester: És akkor ugyanennyi marad a bérleti díj mértéke?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Azt sem tudjuk, hogy most mennyi.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: A Zsuzsa tudja.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: 11-12.000.- forint.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Igen.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Négyzetmétertől függően.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Most a négy egyforma lakásról beszélünk, annak a bérleti díja ilyen 11-12.000.- forint.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Jó, de beszéljünk az ötödikről is…

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Az valószínű, hogy drágább.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: A méretétől függ.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Négyzetméterre van megállapítva én azt hiszem.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Persze, arra. A lakás belső hasznos alapterülete.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ott volt az a papír, amire én direkt azt mondtam, hogy ne most döntsük el, mert ott is van egy olyan személy, aki nem biztos, hogy benne fog ebbe a körbe maradni. Mert most beszélünk itt dolgokról, de pont a szociális része nincs egyáltalán figyelembe véve.

 

Nagy Sándor alpolgármester: A garázsbérleti szerződéssel kapcsolatban mondod te ezt?

 

Markó József Csaba települési képviselő: Meg aki kérte.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ahhoz a garázshoz tartozik egy lakás is.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nem tartozik még most.

 

Dósa József polgármester: Nem mondhatod azt hogy a többiek megköthetik 3x1 évre a Vali meg nem. Nem tudom, hogy ezt akarjuk-e mondani.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Akkor fölül kell vizsgálni a jogosultságot. Nem tudom, hogy miért, de most úgy csinálunk, mintha ledugnánk a fejünket, de amikor kimész a faluba és szót váltasz egyik-másik emberrel, esetleg ha szóba jön egy ilyen dolog, akkor rögtön fújják kívülről a dolgokat. Hogy is van ez?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Igen, érhető egyébként.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Hidd el nekem, hogy ez engem nem zavar, kifizeti a pénzt, most benne vagyunk ebbe, akkor legyen az övé.

 

Nagy Sándor alpolgármester: De azt mondhatjuk neki, mint ahogy a Humonyik Nikiéknek volt a bérleti szerződés kötve az ingatlanon, a garázs az nem tartozott hozzá, ők azt is fizetik. A garázsbérletének a jogosultsága addig áll fönn, amíg az ingatlanba lakik. Onnantól kezdve, hogy nem lakott az ingatlanba…

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Jövő héten vagy két ét múlva el van döntve, hogy ebbe a formába működhet tovább a dolog, akkor valószínű, hogy az ő szerződése is él és akkor ahhoz képest, valószínű, hogy ez is élni fog, ami most ott le van írva. Tehát én ezt így értelmeztem. Azt mondtam az előbb, hogy akár ingyen is oda lehet adni egy hónapra, hagy hordják be a fát.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Abban igaza van Lajosnak, hogy a házhoz egy tüzelő tárolónak is tartoznia kell.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Igen, csak amikor ezek a házak át lettek építve, mi abból indultunk ki, hogy gázfűtés lesz. Meg ez a dolog is, hogy fával fűtünk egymás fölött-alatt, nem tudom, hogy az jó.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Közös a kémény legalább?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Túlnyomó része szerintem igen.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nem közös a kémény.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem lehet közös kémény szerintem.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Saját házadba lehet, de már két különböző lakásba nem lehet.

 

Nagy Sándor alpolgármester: 15 vagy 20 éve nem volt tüzelve abba a kéménybe, nem is tudom, hogy mertek egyáltalán begyújtani.

 

Dósa József polgármester: Most egyébként van rá mód, hogy visszakössük a gázt.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Én mindenféleképpen visszakötném.

 

Dósa József polgármester: Olyan 50.000.- forint körül van.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Én bevállalnám.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Szerintem vissza kellene kötni és áldozni kellene a kártyás mérőre. Nincs ott olyan? A gáznál nincsen?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nincs.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Addig míg egy hónapnál több költséget nem halmoz fel, addig én erre nem látok problémát.

 

Dósa József polgármester: Na, akkor megcsináljuk ezt a tervezetet ilyen formában, utána megnézi mindenki, aztán…

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: A szociális alap mindenféleképpen legyen benne.

 

Dósa József polgármester: Ne szűkítsük a kört, úgy is mi döntjük el, hogy kiadjuk neki vagy sem. Ezt fölösleges beleírni, hogy szociális alapon. Most hogyha beleírjuk, hogy szociális alapon csak ha három gyerek van, csak ha két gyerek van…

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: A szociális alap az más. Jegyző Úr, szerinted a szociális alap az mit jelent?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Az jelentheti azt is, hogy itt a Képviselő-testület mindenféle leírt szabály nélkül szociális szempontokat vesz figyelembe, mikor dönt egy ilyen kérdésben. Ezt is jelentheti Lajos.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Mondjuk meggátolja a Képviselő-testületet abba, hogy egy olyan személynek adjon ki lakást, aki szociális alapon egyáltalán nem rászorult.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ez is igaz.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Na, én ebből az irányból közelítem.

 

Dósa József polgármester: És akkor ha idejön egy doki 3 gyerekkel…

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Akkor majd módosítunk.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Ne módosítsunk, most csináljunk egy értelmeset.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Jó.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Lajos, szerintem az lesz a baj, ha el fog menni Kuncsik doktor úr, hogy sokáig nem lesz orvos.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Itt az lesz a gond, hogy rendelő nem lesz.

 

Dósa József polgármester: Jó, a bérlakások kilőve, még ami nekem lenne, hogy a következő évben indul olyan közmunkaprogram, hogy szociális bérlakások felújítása. Át kell neveznünk ezeket az épületeket, hogy tudjunk indulni a programon.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ezt már mondogattam, de elmondom most is, hogy önkormányzati lakásokat emleget a törvény, de itt gyakorlatilag mindenki a bérlakásokat érti rajta és az önkormányzatok a bérlakásaikat háromféle csoportba szokták osztályozni. Vannak az úgy nevezett szociális bérlakások, amiket önkormányzati rendeletben szabályozott módon szociális szempontokat figyelembe véve ad ki. Ezeknek úgy vannak megállapítva a lakbérei, hogy az a kör aki ebbe költözik, az a lakbéreket viselni, fizetni tudja. A másik csoportba pedig az tartozik, ami az úgy nevezett piaci alapon bérbe adott önkormányzati lakás. Tehát, amikor egy önkormányzatnak viszonylag sok bérlakása van, akkor azt mondja, hogy ennek a kótingesnek az egyik részét úgy adom bérbe, hogy piaci alapon meghirdetem, aki a legtöbb bért hajlandó érte fizetni. És van a harmadik csoport, amelyik gyakorlatilag önköltségi alapon bérbe adott önkormányzati lakásokról szól, ott nem a szociális szempontok az elsődlegesek, hanem próbálják a feltételeket szabályozni, a lakbért megállapítani úgy, hogy a lakásállomány fenntartásával kapcsolatos költségek megtérüljenek. Nálunk ilyen felosztás nincs, tehát nem szerepel semmiféle nyilvántartásunkba, illetőleg az önkormányzati lakbérről szóló rendeletünkbe sincs, tehát nekünk ebből a szempontból nem kell semmit sem átminősíteni, az önkormányzati lakás az értelemszerűen bérlakás. Azt mondjuk, hogy szociális, kész.

 

Dósa József polgármester: Jó. Ugye már most meg kell lenni a 2016. évi közmunkaprogramnak. Tavaly megcsináltunk mi 6 programot, abból 1 nyert, a helyi sajátosságú. A másik 5 programot aktualizálni kell, szerintem az fog működni. Meg a helyi sajátosságot is szerintem tovább kéne gondolni, hogy akarunk-e a pinceoldalon kilátót építeni, aztán az is vagy nyer vagy nem.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Tervezni könnyű.

 

Dósa József polgármester: Ezen még dolgozni kéne, ha úgy gondolja a testület.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Szociális bérlakásnak a felújításához akkor olyan állományt kellene összeszedni, mint asztalos, szobafestő…

 

Dósa József polgármester: Olyat szedünk össze, amink van. Mindenesetre ezt most le kell adni, én azért kérdezem, hogy akarunk-e kilátót, gondolkozzunk-e helyi sajátosságban, vagy csak hagyjuk a másikra mezőgazdasági földúttal, csapadékvíz elvezetés… Én azt mondom mindet ki kell használni. Ha kettő nyer, akkor kettő nyer. Nekünk ennyi volt, nem tudom van-e még valakinek üléshez kapcsolódóan valami mondanivalója?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Két észrevétel. Ilcsi néni jelezte, hogy ahol kijönnek az utca végén drót áll ki az útból. Megnéztem, veszélyes. Bari Kálmánnénál. Illetve többen jelezték és ez visszatérő probléma, hogy a temetőn a Mauzóleum körül járnak kocsival. Vagy köveket kéne odatenni vagy bármit, hogy legalább oda ne menjenek és a temetőn lévő sorompó az teljes egészében meghiúsult, most már mondhatom, hogy az összes. Bemennek a temetőre, a sírhoz is próbálnak bemenni kocsival, legközelebb az lesz, hogy kiteszik a virágot a kocsiból. Legalább azt a részt zárjuk le.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Biztos van itt kint olyan nagy kő.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Legközelebb csúzlival lövik ki a mécsest.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Elképzelhető.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Micsoda?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Meggyújtva Jegyző Úr. Így adják meg a tiszteletet. Nem értetted.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem értettem.

 

Dósa József polgármester: Oda lehet tenni nagy köveket.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Én a sorompót sem tartom jó ötletnek. A nagy kő hatásosabb, mint a sorompó.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: A nagy kővel nem tud kezdeni semmit.

 

Ezt követően a polgármester ismerteti Mátrainé Csanádi Éva 3400 Mezőkövesd, Anikó út 9. sz. alatti lakos kérelmét, melyben a Képviselő-testülethez fordul az ez évben elhunyt édesanyjától örökölt tibolddaróci 1137/A hrsz-ú 66 m2lakóház kertjeként funkcionáló 1137 hrsz-ú önkormányzati tulajdonú lakótelek adásvételi szerződés keretében, jelképes vételáron történő megszerzése érdekében. A telekre még édesanyja szerzett tartós földhasználati jogot, aki – mivel nem volt információja – nem élt a rendszerváltás után megnyílt, záros határideig fennállt lehetőséggel, amely alapján a földhivatalhoz intézett beadványában kérhette volna az 1137 hrsz-ú ingatlanra tulajdonjoga bejegyzését. Kérelméhez csatolta édesanyja hagyatékáról szóló közjegyzői végzés másolatát.

 

A polgármester javasolja, hogy a kialakult gyakorlatnak megfelelően, jelképes összegért értékesítse a kérelmező részére az ingatlant a Képviselő-testület, ha csak nincs más elképzelés.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nincs.

 

 

A Képviselő-testület a polgármester javaslatára, a jelenlévő és a döntés meghozatalában is résztvevő 6 tagja minősített többségű egyhangú szavazásával – 6 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett – meghozza a következő határozatát:

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

39/2015. (IX.14.) Kt. határozata

 

Tárgy: Önkormányzati tulajdonú lakótelek értékesítésére Mátrainé Csanádi Éva 3400

Mezőkövesd, Anikó út 9. sz. alatti lakos részére

 

A Képviselő-testület a tibolddaróci 1137 hrsz-ú „lakóház, önálló építmény” megjelölésű, 66m2térmértékű, a természetben 3423 Tibolddaróc, Napsugár út 14. sz. alatti tartós földhasználati joggal terhelt önkormányzati tulajdonú lakóteleknek minősülő ingatlant, jelképes 1.000.- forintos, azaz egyezer forintos vételáron értékesíti az ingatlanon önálló építményként álló 1137/A hrsz. alatti lakóház tulajdonosának Mátrainé Csanádi Éva (sz.: Mezőkövesd, 1964.06.28. a.n.: Földi Mária) 3400 Mezőkövesd, Anikó út 9. sz. alatti lakosnak.

 

A Képviselő-testület felkéri és felhatalmazza a polgármestert az adásvételi szerződés önkormányzati részről történő megkötésére.

 

Határidő: 2015. szeptember 30.

Felelős: Dósa József polgármester

 

 

Dósa József polgármester: Illetve most kaptunk egy másik kérelmet, amit máris körbeadok. Felszabadult egy garázs, illetve most már három üres lakásunk van, és a garázsra két bérlő jelentkezett be. Már megnéztük, 3385.- forintot kérünk érte. Gondolom olvasta mindenki, hogy fa tárolására szeretnék ezt bérelni. Van-e valakinek kérdése ezzel kapcsolatosan?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nekem annyi észrevételem van, hogy azt beszéltük, hogy október végén visszatérünk ezekre a lakás témákra, oda kell adni, egy hónap nem igen hiszem, hogy sárba vág bennünket fizetés nélkül. Úgy sem fog 10 m3 fát bepakolni, de én ebbe most nem hoznék semmiféleképpen olyan döntést, hogy esetlegesen félrevezessek valakit, hogy utána meg azt mondom esetleg, hogy mégsem. Én azt mondom, hogy vegyék igénybe, még esetleg díjmentesen is, és majd utána rendeződhetnek a dolgok minden további nélkül.

 

Dósa József polgármester: Jó. Viszont arra is ki kell térnünk, hogy a bérlakásokra is ki kell találni valamit október 1-ig.

 

A Képviselő-testület most nem tárgyalja a két önkormányzati lakásbérlő tüzelőtárolóra vonatkozó kérelmét, arról a következő ülésen fog érdemi döntést hozni.

 

Más indítvány, javaslat nem hangzik el.

 

A polgármester az ülést 17 óra 30 perckor bezárja.

 

K.m.f.

 

Dósa József                         dr. Molnár Sándor

polgármester                        jegyző

Nagy Sándor

alpolgármester

és

Serfőző Lajos István

települési képviselő

 

Go to top