Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete

3423 Tibolddaróc, Széchenyi út 1.

Tel.: 49/337-022; Fax: 49/337-202

Email: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

TD/41-14/2019

Jegyzőkönyv

Készült:Tibolddaróc Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2019. november 26-án 16 órai kezdettel megtartott nyilvános üléséről.

Az ülés helye:Községháza-kistanácskozó.

/3423. Tibolddaróc, Széchenyi út 1./

Jelen vannak:Nagy Sándor polgármester,Csordás Sándorné alpolgármester,

Novák Sándor, Juhászné Kucsma Ágnes,

Vargáné Tóth Krisztina Erzsébet, Suszter Istvánné és

Mezei Mihály önkormányzati képviselők.

Tanácskozási joggal megjelent:dr. Molnár Sándor jegyző.

Napirend előtt:

Nagy Sándorpolgármester köszönti képviselőtársait, bejelenti, hogy Juhászné Kucsma Ágnes önkormányzati képviselő jelezte, később, kisebb késéssel tud csak bekapcsolódni a mai napon a testület munkájába.

A polgármester megállapítja, hogy az ülés határozatképes, mivel a Képviselő-testület hét tagjából 6 fő jelen van – így az ülést megnyitja.

A Képviselő-testület a polgármester javaslatára egyhangú szavazással – 6 igen, 0 nem szavazattal és 0 tartózkodással – Novák Sándor és Suszter Istvánné önkormányzati képviselőket bízza meg a jegyzőkönyv hitelesítésével.

Ezt követően a Képviselő-testület egyhangú szavazással – 6 igen, 0 nem szavazattal és 0 tartózkodással – a meghívóban foglaltakkal egyezően fogadja el az ülés napirendjét, a következők szerint:

Napirend:

1.)    2019. évi közmeghallgatás időpontjának kitűzése és összehívása.

Előadó:Nagy Sándor polgármester.

2.)    Irodahelyiség biztosítása a Tibolddaróc- Kácsi Hegyközség részére.

Előadó:Nagy Sándor polgármester.

3.)    Az Egészségügyi és Szociálpolitikai Bizottság új elnökének megválasztása – Juhászné Kucsma Ágnes lemondása okán.

Előadó:Nagy Sándor polgármester

.

4.)    Az Önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzatának felülvizsgálata.

Előadó:dr. Molnár Sándor jegyző.

5.)    Tartóshasználatba adott, földhasználati joggal terhelt önkormányzati tulajdonú ingatlanok értékesítése.

Előadó:Nagy Sándor polgármester.

6.)    Első lakáshoz jutók támogatására vonatkozó kérelem elbírálása.

Előadó:Nagy Sándor polgármester.

7.)    Indítványok, javaslatok.

-          Szivárvány Református Idősek Otthona részéről érkezett támogatási kérelem elbírálása.

Előadó:Nagy Sándor polgármester.

Napirend tárgyalása:

1.)    2019. évi közmeghallgatás időpontjának kitűzése és összehívása.

Előadó:Nagy Sándor polgármester.

Az előadó polgármester szóbeli előterjesztésében ismerteti, hogy a Képviselő-testületnek évente legalább egy alkalommal előre meghirdetett közmeghallgatást kell tartania. A közmeghallgatáson a helyi lakosok és a helyben működő különböző szervezetek képviselői az önkormányzati tevékenységet, a lakosság igényeit kielégítő, ellátását biztosító szolgáltatások kapcsán elmondhatják véleményüket, közérdekű javaslatot és panaszt tehetnek, kérdezhetnek.

A polgármester emlékeztet arra, hogy a közmeghallgatásra év vége felé szokott sor kerülni. A közmeghallgatást az október 13-án megválasztott képviselő-testület most már megtarthatja, hiszen túl van az alakuló ülésen, megalakította bizottságait és meghozta azokat a döntéseket, amiket a törvény kötelezően előír. A polgármester nem látja értelmét a közmeghallgatás pénteki napon, esti órában történő megtartásának, mivel az elmúlt időszakban igen szerény volt az érdeklődés és részvétel. Úgy gondolja, hogy a közmeghallgatás megtartható akár szerdai napon is 16 órai kezdettel. Időpontként javasolja december 4-ét vagy december 11-ét, a közmeghallgatást a Községháza nagytermében 16 órai kezdettel tartaná meg. Javasolja, hogy a korábbi gyakorlatnak megfelelően kerüljön sor a községben közfeladatot végző, ellátást vagy szolgáltatást biztosító szervezetek (rendőrség, Volán, TIGÁZ, ÉMÁSZ, Vízművek és más szolgáltatók) meghívására. Ezen szervezetek képviselői a közmeghallgatáson azonnal válaszolhatnak a felmerülő kérdésekre, észrevételekre és panaszokra. Erre, már hosszabb idő óta nem került sor, pedig helyes és jó gyakorlat volt, közvetlenül szolgálta a helyi lakosság érdekét.

Végül a polgármester kéri a települési képviselők véleményét.

Mezei Mihályönkormányzati képviselő számára a december 11-i időpont nem megfelelő, mivel december 9-én, olyan gyógykezelésen vesz részt, ami után pihennie kell.

Nagy Sándorpolgármester Mezei Mihály észrevételét figyelembe véve, december 4-én 16 órai kezdettel a Községháza nagytermében javasolja a közmeghallgatást megtartani, a helyben ellátást, szolgáltatást biztosító szervezetek meghívásával.

A Képviselő-testület a polgármester javaslatára, a jelenlévő és a döntéshozatalban is résztvevő hat tagja egyhangú szavazásával – 6 igen, 0 nem szavazattal és 0 tartózkodással – meghozza a következő határozatát:

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

49/2019.(XI.26.) Kt.határozat

Tárgy:2019. évi közmeghallgatás időpontjának kitűzése és összehívása.

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a 2019. évi közmeghallgatást 2019. december 4-én 16 órai kezdettel tartja meg a Községháza nagytermében (3423.Tibolddaróc, Széchenyi út 1.sz. alatt).

A közmeghallgatásra meg kell hívni a településen közfeladatot ellátó, szolgáltatást biztosító szervezetek (rendőrség, Volán, TIGÁZ, ÉMÁSZ, Vízművek és más szolgáltatók) képviselőit.

A Képviselő-testület felkéri a polgármestert a közmeghallgatásra szóló meghívó elkészítésére és az érintettek részére történő megküldésére.

Határidő:azonnal.

Felelős:Nagy Sándor polgármester.

2.)    Irodahelyiség biztosítása a Tibolddaróc-Kácsi Hegyközség részére.

Előadó:Nagy Sándor polgármester.

/A Hegyközség részéről az irodahelyiség biztosítására vonatkozóan benyújtott kérelem a jegyzőkönyvhöz csatolva van./

Az előadó polgármester a Hegyközség kérelme kapcsán elmondja, hogy az Önkormányzat részéről, a szőlészetben és borászatban érintett gazdákkal, termelőkkel folytatott beszélgetések alapján is fontosnak látja a Tibolddaróc-Kácsi Hegyközség további működésének elősegítését és támogatását. Vannak ismeretei a szőlő- és borászat nehéz helyzetéről, de jónak látná, ha Mezei Mihály önkormányzati képviselő, a Hegyközség elnöke szólna erről a helyzetről, ami az irodahelyiség biztosítására irányuló kérelem alapjául szolgál.

Mezei Mihályönkormányzati képviselő, a Hegyközség elnöke röviden szól a szőlészet és borászat kedvezőtlen helyzetéről, az ez évi „zöld szüret” negatív hatásáról, melynek következtében a Hegyközség elesik a termés után kivethető járulék összegétől. A bevétel kiesés miatt nincs forrás a következő évi működési kiadások fedezésére. Ezért fordult a Hegyközség részéről irodahelyiség biztosítására kérelemmel az Önkormányzathoz. Kéri, hogy az Önkormányzat – más önkormányzatokhoz hasonlóan – biztosítson irodahelyiséget a Hegyközség részére. Szól arról, hogy hegyközség ott működhet, ahol a szőlőterület a 300 hektárt eléri, új hegyközség pedig ott jöhet létre, ahol a szőlőterület legalább 500 hektáros. A Tibolddaróc – Kácsi Hegyközség területén 320-330 hektár közötti a szőlőterület nagysága. Ez alapján a hegyközség további működésének jogi lehetősége adott. Ez nagyon fontos figyelemmel arra, hogy mind a miskolci, mind a bogácsi hegyközség további működése veszélyben van és bizonytalan szőlőterületeik csökkenése miatt. Jó lenne, ha Tibolddaróc a hegyközségi működés révén megőrizné és erősítené meghatározó és vezető szerepét a bükkaljai szőlészet és borászat területén.

Nagy Sándorpolgármester ismerteti, hogy a Községháza épületében két helyiség van, ahol elhelyezhető a Hegyközség. Az egyik az, ahol jelenleg az irattár van, a másik a jelenlegi képviselő-testületi ülés helyszíne, amit kistanácskozónak neveznek. A Mezei úrral történt előzetes egyeztetés alapján, az irattárként használatban lévő helyiség biztosítása látszott célszerű döntési lehetőségnek. Ez esetben az irattárat kellene a kistanácskozóba áttelepíteni. Ez helyett, azonban jobb megoldás, ha az irattár a helyén marad, és a kistanácskozóba kerül elhelyezésre a hegyközségi adminisztráció, mivel ez a helyiség nagyobb és itt biztosított az ügyintézéshez az internetes hozzáférés, kapcsolat lehetősége. A polgármester a különböző ülések, fórumok, megbeszélések helyéül a Községháza nagytermét jelöli ki. A nagyterem a továbbiakban nem funkcionálhat raktárként, azt vissza kell állítani eredeti állapotába és „régi fényében” tanácskozásokra, összejövetelekre vagy akár ismét házasságkötések helyszíneként kell használni. A kistanácskozó szerdai napokon 12 óráig a járási hivatal kihelyezett ügyfélfogadásának helyéül is szolgál, ami problémát jelenthet, mivel a Hegyközség is ezen a napon tart ügyfélfogadást.

Mezei Mihályjelzi, hogy a hegyközségi ügyfélfogadás napját meg lehet változtatni, hogy az ne ütközzék a járási hivatal kihelyezett ügyfélfogadásával. Ez esetben a helyiség megosztott használata senkinek nem okozhat problémát.

A polgármester szerint, a járási hivatali kihelyezett ügyfélfogadása, akár a nagyteremben is megtartható –így a Hegyközség részére történő irodahelyiség biztosításának nincs akadálya. Ezért az irodahelyiség biztosítását 2020. január 1-ével kezdődően javasolja.

A jegyző rövid hozzászólásában felhívja a figyelmet arra, hogy a hegyközségi adminisztráció elhelyezése többlet költséggel nem jár, hiszen az épület egészét kell fűteni és világítani most is. A hegyközségi mobiltelefon-használat miatt a telefondíjak összege sem fog növekedni, mivel a hivatal vonalas rendszert használ. Ezért, csatlakozik a polgármesterhez és javasolja, hogy a képviselő-testület biztosítson irodahelyiséget a Hegyközség részére.

A napirendhez más hozzászólás nem hangzik el.

A napirend tárgyalása közben, 16.18 órakor megérkezett az ülésre Juhászné Kucsma Ágnes önkormányzati képviselő és az ülés bezárásáig folyamatosan részt vett a testület tevékenységében.

 

 

 

A Képviselő-testület a polgármester javaslatára, a jelenlévő és a döntéshozatalban is résztvevő hét tagja egyhangú szavazásával – 7 igen, 0 nem szavazattal és 0 tartózkodással – meghozza a következő határozatát:

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

50/2019.(XI.26.) Kt. határozata

Tárgy:Irodahelyiség biztosítása a Tibolddaróc-Kácsi Hegyközség részére.

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete helyt ad a Tibolddaróc-Kácsi Hegyközség kérelmének és 2020.január 1-ével, a Községháza épületében irodahelyiséget biztosít ezen köztestületi szerv elhelyezésére.

A Képviselő-testület az irodahelyiséget ingyenesen adja a Hegyközség használatába. A Hegyközség köteles az irodahelyiséget rendeltetésének megfelelően használni. A használat során felmerülő kérdésekben, problémák megoldásában a tulajdonos önkormányzatot képviselő polgármesterrel kell egyeztetni.

A Képviselő-testület felkéri és felhatalmazza a polgármestert ezen döntés végrehajtásához szükséges intézkedés(ek) megtételére.

Határidő:2019. december 31-ig folyamatos.

Felelős:Nagy Sándor polgármester.

3.)    Az Egészségügyi és Szociálpolitikai Bizottság új elnökének megválasztása – Juhászné Kucsma Ágnes lemondása okán.

Előadó: Nagy Sándor polgármester.

/Juhászné Kucsma Ágnes bizottsági elnök írásban benyújtott lemondó jognyilatkozata a jegyzőkönyvhöz csatolva van./

Az előadó polgármester bejelenti, hogy Juhászné Kucsma Ágnes az Egészségügyi és Szociálpolitikai Bizottság elnöke felkereste hivatalában és átadta részére írásba foglalt jognyilatkozatát, amelyben 2019. november 20-án indokolás mellőzésével lemondott bizottsági elnöki tisztségéről. A lemondó nyilatkozatba foglalt döntést tiszteletben kell tartani és el kell fogadni. Valószínűleg nem volt egyszerű a lemondó nyilatkozat alapjával szolgáló elhatározásra jutni és a döntést meghozni. A lemondás az elnöki tisztségre vonatkozik és nem szól, nem terjed ki a bizottsági tagságra. Ezért, Juhászné Kucsma Ágnes az Egészségügyi és Szociálpolitikai Bizottságnak a továbbiakban tagja és nem elnöke lesz.

A polgármester új bizottsági elnöknek Novák Sándor önkormányzati képviselőt javasolja megválasztani, akivel előzetesen egyeztetett és aki jelezte, hogy vállalja az elnöki tisztséget, ha meg van a személye iránti bizalom és megkapja a szükséges számú szavazatot.

Más javaslat, kérdés, hozzászólás nem hangzik el.

A Képviselő-testület a polgármester javaslatára, a jelenlévő és a döntéshozatalban is résztvevő hét tagja minősített többségű egyhangú szavazásával – 7 igen, 0 nem szavazattal és 0 tartózkodással – megválasztja az Egészségügyi és Szociálpolitikai Bizottság új elnökét, meghozva a következő határozatát:

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

51/2019.(XI.26.) Kt. határozata

Tárgy:Az Egészségügyi és Szociálpolitikai Bizottság új elnökének megválasztása – Juhászné Kucsma Ágnes lemondása okán.

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete Juhászné Kucsma Ágnes lemondása miatt megüresedett Egészségügyi és Szociálpolitikai Bizottság-i elnöki tisztségbe Novák Sándor Önkormányzati képviselőt választja meg 2019. november 26-ával kezdődően az önkormányzati ciklus végéig.

A Képviselő-testület felkéri Novák Sándor elnököt a folyamatban lévő ügyek átvételére, határidőben történő elintézésére.

Határidő:átvételre azonnal, elintézésre folyamatos.

Felelős:Novák Sándor elnök.

Novák Sándormegköszöni képviselőtársai bizalmát és jelzi, hogy bizottsági elnöki munkájában is számít valamennyiük, különösen a polgármester támogatására.

4.)    Az Önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzatának felülvizsgálata.

Előadó:dr. Molnár Sándor jegyző.

/Az SZMSZ módosítására vonatkozó rendelet tervezete és az SZMSZ-re vonatkozó törvényességi észrevételeket tartalmazó kormányhivatali emlékeztető a jegyzőkönyvhöz csatolva van./

Az előadó jegyző a rendelet-tervezethez fűzött szóbeli előterjesztésében elmondja, hogy SZMSZ módosításra vonatkozó tervezetet a Kormányhivatal által megküldött emlékeztetőben foglalt törvényességi észrevételek alapján készítette el. Szól arról, hogy az önkormányzati rendelet nem tartalmazhat, olyan rendelkezést, ami ellentétes a jogforrási hierarchiában az önkormányzati rendelet felett álló jogszabályokban foglalt rendelkezésekkel, e körben külön figyelmet kell fordítani az Alaptörvény és az Mötv. vonatkozó rendelkezéseire. A vonatkozó szabály alapján jogszabálynak minősülő önkormányzati rendelet szerkezeti egységét arab számokkal vagy a latin ábécé betűivel kell megjelölni. Szabály az is, hogy az önkormányzati rendelet szövegében nem ismételhető meg magasabb szintű jogszabály rendelkezése, arra, csak a pontos jogszabályi hely megjelölésével szabad hivatkozni. Ezek azok a szabályok, amelyek a kormányhivatali emlékeztetőben szereplő törvényességi észrevételek esetében visszatérően említve vannak. A törvényességi észrevételek között, olyanok is vannak, ahol az SZMSZ-beli tartalmi szabályozás hiányossága képezi a kifogás tárgyát – a vonatkozó Mötv.-beli szabály alapján. Ilyen az, hogy szabályozni kell a képviselő-testületi ülés összehívását és vezetését a polgármesteri és alpolgármesteri tisztség egyidejű betöltetlenségének esetére és tartós távollétüknek, akadályoztatásuknak idejére, de ilyen tartalmi szabályozási előírás az is, hogy az SZMSZ-ben meg kell határozni a bizottsági struktúrát, a bizottságok létszámát és hatáskörét. Ezek után, az előadó jegyző sorra vesz az SZMSZ-re vonatkozó módosító rendelkezéseket és hosszabb-rövidebb magyarázatot fűz azokhoz. Végül felhívja a figyelmet az SZMSZ függelékének határozattal történő módosítására, annak érdekében, hogy átvezetésre kerüljön benne az Egészségügyi és Szociálpolitikai Bizottság elnöki tisztségében bekövetkezett személyi változás.

Mezei Mihályönkormányzati képviselő megkérdezi, hogy az SZMSZ-ben kell-e vagy lehet-e szabályozni a díszpolgári cím alapítására, adományozására vonatkozó kérdéseket.

A jegyző válaszában rámutat, hogy nem az SZMSZ-ben, hanem külön rendeletben szokták a díszpolgári cím alapítására, adományozásának feltételeire vonatkozó rendelkezéséket elfogadni. Az SZMSZ módosítására vonatkozóan most előterjesztett rendelet 1.mellékletében 1.pontként szerepel, hogy minősített többségű döntést igénylő ügynek minősül a kitüntetések és elismerő címek adományozása. Ez alapján, ha lesz díszpolgári cím, akkor annak adományozásáról kizárólag a képviselő-testület dönthet minősített többséggel.

Mezei Mihályönkormányzati képviselő javasolja a díszpolgári cím bevezetését, alapítását és adományozását, mert úgy gondolja, hogy vannak, olyan értelmiségiek ( pedagógusok, orvosok) és más közéleti személyiségek, akik Tibolddarócért végzett tevékenységük, munkásságuk alapján érdemesek lennének erre az elismerő címre. A jegyző SZMSZ módosításra vonatkozó előterjesztését egyértelműnek, világosnak és megalapozottnak tartja, ezért támogatja. A díszpolgári címre vonatkozó kérdésre adott válaszát elfogadja, kéri képviselőtársait, hogy gondolkodjanak el, foglalkozzanak a díszpolgári cím bevezetésére vonatkozó javaslatával.

Nagy Sándorpolgármester megköszöni a jegyző előterjesztését és elmondja, hogy korábban a képviselő-testület több alkalommal foglalkozott a díszpolgári cím bevezetésének kérdésével, de eddig még nem fogadott el erről szóló rendeletet, mivel erre vonatkozó konkrét előterjesztés nem készült. A maga részéről nyitott Mezei Mihály javaslatára és kéri a képviselőket foglalkozzanak a díszpolgári elismerő cím bevezetésének lehetőségével, adományozási feltételeivel.

Több kérdés, hozzászólás, javaslat nem hangzik el.

A Képviselő-testület az SZMSZ felülvizsgálata keretében előterjesztett módosító rendelet-tervezet alapján, a jelenlévő és döntéshozatalban is résztvevő hét tagja minősített többségű egyhangú szavazásával – 7 igen, 0 nem szavazattal és 0 tartózkodással – megalkotja a következő rendeletét:

 

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

10/2019. (XII.11.) önkormányzati

rendelete

az Önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 2/2018.(IV.3.) önkormányzati rendelete módosításáról

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32.cikk(2) bekezdésében biztosított eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32.cikk(1) bekezdése d) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva – az Önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 2/2018.(IV.3.) önkormányzati rendelete módosításáról – a következőket rendeli el:

1.§

/1/ Az Önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 2/2018.(IV.3.) önkormányzati rendelet (továbbiakban: az SZMSZ – rendelet) 6.§-a helyébe a következő rendelkezés lép:

 „/1/ A Képviselő-testület alakuló, rendes és rendkívüli ülést tart.

/2/ A képviselő-testület ülését a polgármesteri tisztség betöltetlensége, illetőleg a polgármester tartós akadályoztatása esetén az alpolgármester hívja össze és vezeti.

/3/ A polgármesteri és az alpolgármesteri tisztség egyidejű betöltetlensége, valamint tartós akadályoztatásuk esetén, a képviselő-testület ülését a legidősebb települési képviselő, mint korelnök hívja össze és vezeti.

/4/ Akadályoztatásnak, tartós távollétnek minősül a 60 napot meghaladó távollét és az előre nem meghatározható idejű betegség.”

 

2.§

/1/ Az SZMSZ-rendelet 23.§ (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

 „ /4/ A polgármester a képviselő-testület elnökeként

a) megnyitja az ülést, megállapítja a határozatképességet, számba veszi a távollévőket és ismerteti a távollét okát, lehetőséget ad a napirend előtti felszólalásra és interpellációra,

b) előterjeszti és elfogadásra szavazásra bocsátja a napirendi javaslatot,

c, félbeszakíthatja, bezárja az ülést, tárgyalási szünetet rendelhet el, biztosítja az ülés rendjét,

d, általános vitavezetési feladatkörében napirendi pontonként megnyitja és berekeszti a vitát, megadja vagy megtagadja a szót, megvonja a szót vagy felszólít a tárgyra térésre, elrendeli a szavazást, megállapítja annak eredményét és kimondja a határozatot.”

/2/ Az SZMSZ-rendelet 28.§ (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„/2/ Minősített többség szükséges az Mötv. 50.§-ában, valamint ezen rendelet 1. mellékletében meghatározott ügyekben való döntéshez.”

/3/ Az SZMSZ-rendelet 32.§-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„Titkos szavazással lebonyolított választás kinevezés, megbízás, kitüntetés esetén, amennyiben több jelölt van és a jelöltek egyike sem kapja meg a szükséges számú szavazatot, úgy ezt a jegyzőkönyvben elutasító döntésként kell rögzíteni. Ilyen esetben, azonnal új javaslat terjeszthető a Képviselő-testület elé.”

 

/4/ Az SZMSZ-rendelet 33.§ (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„/3/ A határozatok megjelölése az 5/2019.(III.13.) IM rendelet 15.§ (1) és (2) bekezdésében meghatározottak szerint történik.”

/5/ Az SZMSZ-rendelet 47.§ (2) és (3) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„/2/ A Képviselő-testület által az önkormányzati vagyonra, annak hasznosítására alkotott szabályokat a vonatkozó jogszabályok rendelkezéseinek megfelelően, a vagyon védelmének érdekében kell alkalmazni.

/3/ Az önkormányzat gazdálkodásának pénzügyi kereteit és szabályait a Képviselő-testület az éves költségvetési rendeletében határozza meg.”

3.§

Az SZMSZ-rendelet 37.§-a helyébe a következő rendelkezés lép:

(1)   A Képviselő-testület tagjainak jogai és kötelezettségei tekintetében az Mötv. 32-34.§-ában foglaltakat kell alkalmazni.

(2)   Az összeférhetetlenségre vonatkozó szabályokat az Mötv. 36-37.§-ai szerint kell alkalmazni.

(3)   A méltatlanságra vonatkozó szabályokat az Mötv. 38.§-ában foglaltaknak megfelelően kell alkalmazni.

(4)   A vagyonnyilatkozat-tételi eljárásra vonatkozó szabályokat az Mötv. 39.§-a szerint kell alkalmazni.

(5)   Amennyiben a képviselő a személyes érintettségére vonatkozó bejelentési kötelezettségének nem tesz eleget, azt elmulasztja, úgy őt a döntéshozatalból történő kizárása mellett a polgármester vagy az ülés vezetője szóban figyelmezteti a vonatkozó szabályok betartására.

(6)   Az önkormányzati képviselő tiszteletdíját csökkenteni vagy megvonni kell, amennyiben:

a)      önhibájából nem vesz részt az ülésen és így kimarad a képviselő-testületi munkából, valamint a döntéshozatali eljárásból,

b)      eskütételét követő 3 hónapon belül önhibájából nem vesz részt a kormányhivatal által szervezett képzésen, annak ellenére, hogy arról hivatalos értesítést kapott,

c)      nem teljesíti a választópolgárok felé fennálló, képviselői tevékenységéről szóló évi egy alkalommal előírt tájékoztatási kötelezettségét.

(7)   A tiszteletdíj csökkentés vagy megvonás mértéke az (6) bekezdés a) pontja esetén:

a)      az ülésről való egymás utáni két távolmaradás esetén az egy havi tiszteletdíj

50%-a,

b)      az ülésről való egymás utáni harmadik távollét után az adott havi tiszteletdíjat teljes egészében meg kell vonni.

(8)   Az (6) bekezdés a) pontja alkalmazásában nem minősül igazolt távollétnek a munkahelyi elfoglaltság.

(9)   A tiszteletdíj megvonásának időtartama:

a)      az (6) bekezdés b) pontja alkalmazása során 1 hónap,

b)      az (6) bekezdés c) pontja alkalmazása során 3 hónap

4.§

Az SZMSZ-rendelet 1.,2.,3. és 4.mellékletei helyébe ezen rendelet 1.,2.,3. és 4. mellékletei lépnek.

5.§

 

Ezen rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

 

Tibolddaróc, 2019. november 27.

 

Nagy Sándor sk.                                                                               dr. Molnár Sándor sk.

polgármester                                                                                                 jegyző

 

 

 

 

 

1.      melléklet az Önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzatát módosító 10/2019.(XII.11.) önkormányzati rendelethez

 

Minősített többségű döntést igénylő ügyek

1.      Önkormányzati jelképek meghatározása, kitüntetések és elismerő címek adományozása,

2.      Általános és részletes rendezési terv jóváhagyása,

3.      Költségvetés elfogadása, módosítása,

4.      Képviselő-testületi hatáskör átruházása,

5.      Rendkívüli közmeghallgatás és egyéb lakossági fórum szervezése, összehívása,

6.      Ciklusprogram elfogadása,

7.      Forgalomképtelen ingatlan-vagyontárgy terület felhasználási kategóriájának, művelési ágának megváltoztatása,

8.      Korlátozottan forgalomképes vagyontárgy rendeltetéstől eltérő elidegenítése, megterhelése, lekötése, hasznosítása, működtetése.

9.      Önként vállalt közfeladat ellátása, ellátásának megszüntetése.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. melléklet az Önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzatát módosító 10/2019.(XI.11.) önkormányzati rendelethez

 

1.)    A Képviselő - testület az Ügyrendi és Pénzügyi Bizottság létszámát 3 főben (elnök és 2 tag) állapítja meg.

 

2.)    Az Ügyrendi és Pénzügyi Bizottság feladat- és hatásköre:

a) az önkormányzat rendeleteinek előkészítése, véleményezése; szociálpolitikai és pénzügyi, költségvetési tárgyú rendeletek esetében együttműködve az Egészségügyi és Szociálpolitikai Bizottsággal,

b) testületi határozatok végrehajtásának ellenőrzése,

c) SZMSZ hatályosulásának figyelemmel kísérése, módosításának előzetes véleményezése,

d) önkormányzat hatáskörébe tartozó választások, kinevezések, megbízások előkészítése,

e) titkos szavazások lebonyolítása,

f) önkormányzat által kötendő társulási, együttműködési megállapodások előzetes véleményezése,

g) összeférhetetlenség, méltatlanság megállapítására irányuló kezdeményezés kivizsgálása- előterjesztés a Képviselő - testület felé,

h) vagyonnyilatkozatok nyilvántartása és ellenőrzése.

i) az önkormányzat pénzügyi - költségvetési tárgyú rendeleteinek előzetes véleményezése- együttműködve az Ügyrendi Bizottsággal,

j) a Képviselő - testület által a bizottságra átruházott hatáskörök gyakorlása,

k) pénzügyi- költségvetési tárgyú képviselő- testületi döntések végrehajtásának ellenőrzésében való részvétel,

l) a Képviselő - testület vagy a polgármester felkérése alapján a Közös Önkormányzati Hivatal pénzügyi- költségvetési tevékenységének ellenőrzése,

m) a költségvetés teljesülésének figyelemmel kísérése,

n) önkormányzati felújítások és beruházások pénzügyi - költségvetési tervezésében, előkészítésében, megvalósításában való részvétel, az előkészítés és a kivitelezés ellenőrzése,

o) gazdasági program előzetes véleményezése.

3.) A Képviselő-testület az Egészségügyi és Szociálpolitikai Bizottság létszámát 5 főben (elnök és 4 tag) állapítja meg.

4.) Az Egészségügyi és Szociálpolitikai Bizottság feladat- és hatásköre kiterjed a Képviselő-testület által átruházott hatáskörök mellett, a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 2/2015.(II.28.) önkormányzati rendeletben szabályozott szociális ellátások – települési támogatás, Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíj, köztemetés, szociális étkeztetés-nyújtása, megállapítása, valamint a szociális célú tűzifa támogatás – biztosítására.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. melléklet az Önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzatát módosító 10/2019.(XII.11.) önkormányzati rendelethez

 

1.)    A Képviselő-testület által az Egészségügyi és Szociálpolitikai Bizottságra átruházott hatáskörök:

a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 2/2015. (II.28.) önkormányzati rendeletben szabályozott szociális ellátások – települési támogatás, Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíj, köztemetés, szociális étkeztetés – nyújtása, megállapítása.

 

2.)    A Képviselő-testület által polgármesterre átruházott hatáskörök:

a) Az állampolgárok életét- és vagyonbiztonságát veszélyeztető elemi csapás, illetve következményeinek elhárítása érdekében (veszélyhelyzetben) a helyi Önkormányzat költségvetése körében átmeneti intézkedést hozhat, amelyről a képviselő- testület legközelebbi ülésén be kell számolnia.

b) a tárgyévi költségvetési rendeletben meghatározott mértékű (összegű) előirányzat-módosítás.

c) a testület/és jogelődje/ javára az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett elidegenítési és terhelési tilalom, valamint jelzálogjog ügyében hozzájárulás magadása

d) átmenetileg szabad pénzeszközeinek egy évnél rövidebb lejáratú pénzintézeti lekötése

e) Jogosult önállóan szerződést kötni a különböző közbeszerzési tárgyakra, a következő mértékig: árubeszerzés esetén a mindenkori egyszerű közbeszerzési eljárás árubeszerzésre megállapított értékhatáráig, szolgáltatás megrendelése esetén a mindenkori egyszerű közbeszerzési eljárás szolgáltatásra megállapított értékhatáráig - kivétel a településrendezési, építészeti és műszaki terveket.


 

4. melléklet az Önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzatát módosító 10/2019.(XII.11.) önkormányzati rendelethez

 

Társulásra átruházott, társulás útján ellátott önkormányzati feladat- és hatáskörök:

1. Óvodai nevelés

Tibolddaróc és Kács Községek Önkormányzatainak Óvodai Társulása

2. Szociális,- gyermekvédelmi alapellátás:

Mezőkövesdi Többcélú Kistérségi Társulás

3. Idősek házi gondozása:

Mezőkövesdi Többcélú Kistérségi Társulás

4. Hulladékgazdálkodás:

Heves Megyei Regionális Hulladékgazdálkodási Társulás

Miskolci Regionális Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás

Kaposmenti Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A rendelet elfogadása után a Képviselő-testület a jegyző javaslatára, a jelenlévő és a döntéshozatalban is résztvevő hét tagja minősített többségű egyhangú szavazásával – 7 igen, 0 nem szavazattal és 0 tartózkodással – meghozza a következő határozatát:

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

52/2019.(XI.26.) Kt. határozata

Tárgy:SZMSZ-rendelet 2. függelékének módosítása.

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 2/2018.(IV.3.) önkormányzati rendelete 2. függelékét az Egészségügyi és Szociálpolitikai Bizottság elnökének személyében bekövetkezett változásnak megfelelően ezen határozat mellékletében foglaltaknak megfelelően módosítja.

/ A 2.függelék módosított változata a jegyzőkönyvhöz csatolva van./

Határidő:-

Felelős:-

5.)    Tartóshasználatba adott, földhasználati joggal terhelt önkormányzati tulajdonú ingatlanok értékesítése.

Előadó:Nagy Sándor polgármester.

/Koza Pálné 3423. Tibolddaróc, Napsugár út 7.sz. alatti lakos és Miklaviczné Cservák Edit 3425. Sály, Kossuth Lajos utca 131.sz. alatti lakos kérelme a jegyzőkönyvhöz csatolva van./

Az előadó polgármester a kérelmek kapcsán ismerteti, hogy a tibolddaróci 1082 és 1135 hrsz-ú ingatlanok még a tanácsi időszakban, 1971-ben házhelyként nem tulajdonba, hanem tartóshasználatba lettek adva. A házhelyre építkezők, csak a felépítmény (lakás) tulajdonjogát szerezték meg, míg a telkek 1991-ben állami tulajdonból önkormányzati tulajdonba kerültek. Tibolddarócon jelentős számban voltak és még ma is vannak hasonló jogi helyzetű lakóingatlanok. A Képviselő-testület, ezen lakóingatlanok helyzetének rendezése érdekében, a felépítmény (lakás) tulajdonosának kérelmére, jelképes 1.000.-Ft-os áron hozott döntést az értékesítésről, amit a polgármester a kialakult gyakorlat alapján ezen kérelmek esetében is javasol.

Kérdés, észrevétel, hozzászólás, más javaslat nem hangzik el.

A Képviselő-testület a polgármester javaslatára, a jelenlévő és a döntéshozatalban is résztvevő hét tagja minősített többségű egyhangú szavazásával – 7 igen, 0 nem szavazattal és 0 tartózkodással – meghozza a következő határozatát:

 

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

53/2019.(XI.26.) Kt. határozata

Tárgy:Önkormányzati tulajdonú ingatlan értékesítése Koza Pálné 3423. Tibolddaróc, Napsugár út 7.sz. alatti lakos részére.

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a tibolddaróci 1082 helyrajzi számú, „kivett beépített terület” megjelölésű, 694m2 térmértékű, a természetben 3423. Tibolddaróc, Napsugár út 7.sz. alatti, földhasználati joggal terhelt önkormányzati tulajdonú ingatlant adás-vételi szerződés keretében értékesíti

Koza Pálné (sz.: Tavaszi Piroska Tibolddaróc 1927.12.16. a.n.: Nagy Franciska) 3423. Tibolddaróc, Napsugár út 7.sz. alatti lakos részére.

A Képviselő-testület az ingatlan vételárát-figyelemmel arra, hogy azon nevezett 1082/A helyrajzi számú, 66m2 alapterülete lakóháza áll – jelképes 1.000.-Ft összegben azaz egyezer forintban állapítja meg.

A Képviselő-testület felkéri és felhatalmazza a polgármestert az adás-vételi szerződés megkötésére, azzal, hogy minden felmerülő költséget (ügyvédi munkadíj, földhivatali eljárási díj) a vevő viseli.

Határidő:2019.december 16.

Felelős:Nagy Sándor polgármester.

Ezt követően a Képviselő-testület a polgármester javaslatára, a jelenlévő és a döntéshozatalban is résztvevő hét tagja minősített többségű egyhangú szavazásával – 7 igen, 0 nem szavazattal és 0 tartózkodással – meghozza a következő határozatát:

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

54/2019.(XI.26.) Kt. határozata

 

Tárgy:Önkormányzati tulajdonú ingatlan értékesítése Miklaviczné Cservák Edit 3425. Sály, Kossuth Lajos utca 131.sz. alatti lakos részére.

Tibolddaróc Község  Önkormányzatának Képviselő-testülete a tibolddaróci 1135 helyrajzi számú, „kivett beépített terület” megjelölésű, 691m2 térmértékű, a természetben 3423. Tibolddaróc, Napsugár út 10.sz. alatti, földhasználati joggal terhelt önkormányzati tulajdonú ingatlant adás-vételi szerződés keretében értékesíti

Miklaviczné Cservák Edit (sz.: Mezőkövesd 1972.08.14. a.n.: Koza Katalin) 3425. Sály, Kossuth Lajos utca 131.sz. alatti lakos részére.

A Képviselő-testület az ingatlan vételárát – figyelemmel arra, hogy azon nevezett 1135/A helyrajzi számú, 66m2 alapterületű lakóháza áll – jelképes 1.000.-Ft összegben azaz egyezer forintban állapítja meg.

A Képviselő-testület felkéri és felhatalmazza a polgármestert az adás-vételi szerződés megkötésére, azzal, hogy minden felmerülő költséget (ügyvédi munkadíj, földhivatali eljárási díj) a vevő viseli.

Határidő:2019. december 16.

Felelős:Nagy Sándor polgármester.

A határozat meghozatala után a Képviselő-testület első lakáshoz jutók támogatására vonatkozó kérelmet tárgyal önkormányzati hatósági ügyként – zárt ülés keretében, amiről külön jegyzőkönyv készül.

Az önkormányzati hatósági ügyben hozott döntést követően az ülés nyilvános ülésként folytatódik a következő napirendipont tárgyalásával.

7.) Indítványok, javaslatok.

- Szivárvány Református Idősek Otthona részéről érkezett támogatási kérelem elbírálása.

Előadó:Nagy Sándor polgármester.

Az előadó polgármester elmondja, hogy idősek otthona részéről érkezett támogatási kérelemmel eddig még nem találkozott. Ezért a kérelem furcsa és szokatlan. A maga részéről egy 5.000.-Ft-tól 10.000.-Ft-ig terjedő támogatást méltánytalanul alacsony összegűnek tartana, de nagyobb összeget az Önkormányzat nem tudna adni. Ezért a kérdés az, hogy egyáltalán adjon e támogatást. Várja a képviselők észrevételeit, hozzászólásait és javaslatát.

Suszter Istvánnéönkormányzati képviselő szerint, azon az alapon, amire hivatkozva támogatást kérnek –hogy van vagy volt tibolddaróci ellátottjuk – más otthonok is kérhetnének pénzügyi támogatást. Az érdemi támogatásnak legalább 50.000.-Ft-nak kellene lenni, de ilyen összegű támogatásra az Önkormányzatnak nincs pénzügyi forrása. Ez mellett, azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az ellátottak az elhelyezésért és az ellátásért díjat fizetnek és az otthonok is jelentős támogatást kapnak állami költségvetésből a működéshez. Ezért úgy gondolja, hogy az Önkormányzat ne adjon támogatást az otthonnak, a költségvetésben rendelkezésre álló keretet fordítsa a helyben élő szociálisan rászorultak támogatására.

Vargáné Tóth Krisztina Erzsébetönkormányzati képviselő sem látja szükségesnek a Szivárvány Református Idősek Otthona anyagi támogatását, véleménye szerint, a támogatásra rendelkezésre álló pénzügyi forrást a helybeli rászorultak segítésére kell felhasználni.

Az elhangzottak alapján, egyetértés alakul ki arra vonatkozóan, hogy a Szivárvány Idősek Otthona ne kapjon támogatást és erről a polgármester értesítse az intézmény vezetőjét. A Képviselő-testület erről határozatot azonban nem hoz.

Ezt követően dr. Molnár Sándor jegyző javasolja, hogy a Képviselő-testület a Heves Megyei Regionális Hulladékgazdálkodási Társulás Társulási Tanácsába – az érintett környékbeli önkormányzatok képviseletére- támogassa Majoros János mezőkeresztesi polgármester delegálását és a Társulás Pénzügyi- Ellenőrzési Bizottságába – az érintett környékbeli önkormányzatok egyetértésével – delegálja Nagy Sándor urat Tibolddaróc polgármesterét. A jegyző röviden szól a Heves Megyei Regionális Hulladékgazdálkodási Társulás szerepéről, melynek révén a Hejőpapi II.telepen elhelyezhető a tibolddaróci lakosság kommunális hulladéka, bárki legyen is a szolgáltatást végző.

Nagy Sándorpolgármester a jegyző által elmondottakhoz annyit fűz hozzá, hogy a javasolt delegálásokról képviselő-testületi határozatot kell hozni. A Társulás, csak akkor tudja a tevékenységét szabályosan folytatni, ha megalakul a Társulási Tanács, annak meg lesz választva az elnöke, alelnöke és létrejön a Pénzügyi-Ellenőrző Bizottsága. Ezért a javasolt delegálás sürgős.

A jegyző felhívja a figyelmet arra, hogy a Társulást alkotó önkormányzatokat a polgármesterek képviselik –ezért szükséges a polgármesternek delegálása.

Kérdés, hozzászólás, más javaslat nem hangzik el.

A Képviselő-testület a jegyző javaslatára a jelenlévő és a döntéshozatalban is részvevő hét tagja minősített többségű egyhangú szavazásával – 7 igen, 0 nem szavazattal és 0 tartózkodással meghozza a következő határozatát:

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

56/2019.(XI.26.) Kt. határozata

 

Tárgy:Delegálás a Heves Megyei Regionális Hulladékgazdálkodási Társulás Társulási Tanácsába és Pénzügyi – Ellenőrzési Bizottságába.

 

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete egyetért azzal, hogy a Heves Megyei Regionális Hulladékgazdálkodási Társulás Társulási Tanácsában térségünk érintett önkormányzatait Majoros János Mezőkeresztes város polgármestere képviselje delegált tagként.

 

A Képviselő-testület a Heves Megyei Regionális Hulladékgazdálkodási Társulás Pénzügyi- Ellenőrzési Bizottságába – egyetértésben térségünk érintett önkormányzataival – Nagy Sándort Tibolddaróc Község polgármesterét delegálja.

 

A Képviselő-testület felkéri és felhatalmazza a polgármestert, hogy erről a döntésről a Társulást értesítse.

 

Határidő:azonnal.

Felelős:Nagy Sándor polgármester.

 

Nagy Sándor polgármester bejelenti, hogy Mezei Mihály jelzése alapján eljárt az állami közútkezelő társaságnál Tarr Levente osztályvezetőnél, annak érdekében, hogy Bükkábrányt Káccsal összekötő állami közút felújítása során legyenek figyelemmel az útról bejárást biztosító, az erdősáv mögötti szőlőterülethez vezető lejárók megfelelő kialakítására is. Az osztályvezető szóban kedvezőtlen választ adott, de ténylegesen mégis intézkedett a lejárók kialakítására használt, de megfelelő áterszek beépítésével.

Suszter Istvánnéönkormányzati képviselő az önkormányzati utak kátyúzása kapcsán, jelzi és kifogásolja a Víg út alján végzett kátyúzást, amiből már kiverődött az aszfalt.

A polgármester Suszter Istvánnénak válaszolva elmondja, hogy tud a jelzett problémáról, amit az okoz, hogy a Víg út alján a kátyúkba hideg aszfalt került, mivel a meleg aszfalt elfogyott. A vállalkozó jelezte, hogy meleg aszfalttal kijavítja a hibát.

A polgármester bejelenti, hogy december 6-án 16 órai kezdettel Mikulás napi ünnepségre kerül sor a Patakmenti Szabadidő Központban, ahol fellép a FŐNIX tűzzsonglőr együttes, aminek a fellépési díját a Megyei Könyvtár fizeti teljes egészében és így műsoruk nem kerül egy forintjába sem az Önkormányzatnak. Az Önkormányzat valamennyi tibolddaróci gyermeknek Mikulás csomaggal kedveskedik 0-14 éves korosztályban. Mikulás csomagot kap a Kácsról Tibolddarócra járó 9 fő gyermek és az 1 fő Mezőnyárádról idejáró gyermek, de csomagot kap a 10 gyermek, aki más település köznevelési intézményébe jár el Tibolddarócról.

A polgármester szól az Idősek Karácsonyáról is, megemlítve, hogy 329 fő nyugdíjas kap 1.300.-Ft értékű egységcsomagot ajándékba.

Ezután a polgármester szól arról, hogy Csáti Gyuláné ügyintézővel készítik a jövő évi közfoglalkoztatási tervet, ami nem egyszerű feladat. Jelenleg 30 fő foglalkoztatásával lehet számolni 2020.március 1-től 2021.február 28-ig. A számítások alapján kb. 11 millió forint lesz a közmunka-program dologi kiadása, ami jelentős összeg.

Ezt követően a közmunka-programban résztvevő foglalkoztatottak munkavégzése kerül szóba. Ennek keretében mind a polgármester, mind Suszter Istvánné önkormányzati képviselő pozitívan értékeli Pummer Mihály közfoglalkoztatott munkáját, akire a munkatársai hallgatnak –így alkalmas munkájuk közvetlen irányítására.

Vargáné Tóth Krisztina Erzsébetfontosnak látja a közfoglalkoztatást, amit különösen a helyben lakó kisgyermekes anyák szempontjából tart jó munkavégzési lehetőségnek, hiszen ők eljárni, máshol munkát vállalni nem tudnak.

A polgármester bejelenti, hogy december 2-ával végleg bezárt a helyi takarékszövetkezet kirendeltség. Sor fog kerülni a kirendeltség épületének eladására is. A polgármester szóban, olyan tájékoztatást kapott, mely szerint a bezárásnak gazdasági oka van, de ezzel szemben az írásos értesítésben már technikai okokra hivatkozik a Takarékbank. Mezei Mihály önkormányzati képviselő felvetésére közli, hogy a Takarékbank nem hajlandó ATM-et sem működtetni – a magas üzemeltetési költségekre és a biztonsági kockázatra hivatkozva. A polgármester bejelentése kapcsán több hozzászólás is elhangzik a kirendeltség bezárásának kedvezőtlen hatásáról, azokról a problémákról, amik ennek következtében érintik a Takarékbank időskorú, bankkártyával nem rendelkező, attól idegenkedő helyi ügyfeleit.

Szóba kerül az is, hogy előbb-utóbb a helyi posta is hasonló sorsra jut, bezárják, mint a takarékot. Juhászné Kucsma Ágnes ismerteti, hogy a helyi postán megszűnik a különböző újságok – napi-és heti lapok – árusítása.

Végül szóba kerül a „Falu Karácsonya” nevű rendezvény is, aminek pontos helye és ideje még változhat – a rendezvény naptárban meghatározottak ellenére.

Csordás Sándornéalpolgármester felvetése kapcsán a lakóingatlanok előtti közterületek tisztántartása, rendben tartása kerül szóba. Sok ingatlan tulajdonosa, használója nem tesz eleget az önkormányzati rendeletben előírt kötelezettségének és az önkormányzattól várja a fűkaszálást, ároktisztítást és a hó eltakarítást. Az önkormányzatnak nincs hatásköre a mulasztók bírságolására, és ha be akarja hajtani a közterület tisztán és rendben tartása során felmerült költségeit a tulajdonoson, annak jogi procedúrája hosszadalmas és nem biztos, hogy eredményes. A jobb módú nyugdíjasok sem napszámossal végeztetik el a munkát, hanem az Önkormányzatra várnak, mivel a nyugdíjukat vagy megtakarított pénzüket nem költik napszámosra, amit egyébként is nem nagyon kapnak már.

Vargáné Tóth Krisztina Erzsébetönkormányzati képviselő a Bercsényi út felső részén csőtörés miatt megrongálódott útrész helyreállítását sürgeti, mert itt igen nehéz gépjárművel, főleg személygépkocsival biztonságosan közlekedni. Felhívja a figyelmet a Horváth-tanyához vezető út alsó szakaszán, az útkereszteződéshez közel jelentkező folyamatosa vizesedésre, ami csőtörésre vagy szivárgásra utalhat.

A polgármester a Bercsényi úti sérült útszakasza kapcsán elmondja, hogy azt a korábbi ivóvíz szolgáltatónak kell helyreállítani, jelzéssel fog élni a Heves Megyei Vízmű Zrt. felé. A Horváth-tanyához vezető úttal jelzett probléma kivizsgálása, megoldása már az új ivóvíz szolgáltatóra – az ÉRV-re vár.

Csordás Sándornéalpolgármester tájékoztatja a Képviselő-testületet a népkonyhai-szolgáltatás várható megszűnéséről, mert azt már jelenleg, csak 6 fő veszi igénybe és a szolgáltatást végző vállalkozás képviselője jelezte, hogy Tibolddarócon nem tudják költséghatékony formában biztosítani az egytálételből álló szolgáltatást.

Többen hozzászólnak a népkonyhai-szolgáltatás kapcsán elhangzott tájékoztatáshoz és elmondják véleményüket a népkonyháról és arról, hogy miért csökkent 6 főre az igénybevevők száma.

Nagy Sándorpolgármester szerint, a népkonyhai-szolgáltatás megszűnése nem okoz problémát, mivel az önkormányzati tulajdonú Központi Konyha képes teljeskörűen kielégíteni az étkezési igényeket.

Az ülés végén Csordás Sándorné alpolgármester szól arról, hogy ez évben is sor kerül a Karácsonyi Ünnepekhez kapcsolódóan a legelesettebbek, legrászorultabbak vendéglátására. Ennek keretében, frissen főzött meleg étellel fogják várni a meghívott nehéz helyzetű embereket és családokat. Az ételt ételhordóba is kiszolgálják. A főzésről az alpolgármester és testvére gondoskodik, a főzéshez szükséges nyersanyag költség biztosítására egyházi segédlettel gyűjtés indult.

Több indítvány, javaslat, bejelentés nem hangzik el.

A polgármester az ülést 18.12 órakor bezárja.

 

 

 

K.m.f.

 

 

Nagy Sándor                                                                                                dr. Molnár Sándor

polgármester                                                                                                           jegyző

 

 

Novák Sándor

 

és

 

Suszter Istvánné

jkv. hitelesítő önkormányzati

képviselők


 

Go to top