Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete
3423 Tibolddaróc, Széchenyi út 1. sz.
Tel.: 49/337-022 Fax: 49/337-202
E-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

451/2018

Jegyzőkönyv

Készült: Tibolddaróc Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2018. február 15-én 16 órai kezdettel megtartott ülésről.

Az ülés helye: Községháza-kistanácskozó(3423 Tibolddaróc, Széchenyi út 1. sz.)

Jelen vannak: Dósa József polgármester, Nagy Sándor alpolgármester, Brezovcsik Béla, Csordás Sándorné, Novák Sándor, Pribéli Csaba György és Serfőző Lajos István települési képviselők.


Tanácskozási joggal megjelentek: Nagy Sándorné óvodavezető, dr. Molnár Sándor jegyző; valamint Pummer Istvánné pénzügyi előadó az 1. napirendi pont tárgyalásához.

Napirend előtt:

Dósa József polgármester köszönti a települési képviselőket és a tanácskozási joggal meghívottakat. Megállapítja, hogy az ülés határozatképes, mivel a Képviselő-testület mind a hét tagja jelen van – így az ülést megnyitja.

A Képviselő-testület a polgármester javaslatára egyhangú szavazással – 7 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett – Serfőző Lajos István és Brezovcsik Béla települési képviselőt bízza meg a jegyzőkönyv hitelesítésével.

Ezt követően a polgármester a meghívóban foglaltak szerint javaslatot tesz az ülés napirendjére, amit a Képviselő-testület egyhangú szavazással – 7 igen szavazattal, 0 ellenszavazat és 0 tartózkodás mellett – a következők szerint fogad el:

Napirend:

1.) Az Önkormányzat, az önkormányzati közös hivatal és az óvoda 2018. évi költségvetése.
Előadó: Dósa József polgármester,
dr. Molnár Sándor jegyző,
Pummer Istvánné pénzügyi előadó.

2.) Mester Gábor kérelme önkormányzati lakásra fennálló bérleti jogviszonya meghosszabbítására.
Előadó: Dósa József polgármester.

3.) Asztalos Szebasztián kérelme első lakáshoz jutása támogatására.
Előadó: dr. Molnár Sándor jegyző.
4.) Indítványok, javaslatok.

Napirend tárgyalása:

1.) Az Önkormányzat, az önkormányzati közös hivatal és az óvoda 2018. évi költségvetése.
Előadó: Dósa József polgármester,
dr. Molnár Sándor jegyző,
Pummer Istvánné pénzügyi előadó
(rendelet-tervezete a mellékletekkel a jkv.-höz csatolva van.)

Az előadó polgármester a Költségvetés tervezethez fűzött szóbeli kiegészítőjében hangsúlyozza, hogy a testület elé tervezet került, amit lehet vitatni, sőt módosítani is, ha a módosítás indokolt és szükséges. Elmondja, hogy a Mezőkövesdi Többcélú Kistérségi Társulás részére fizetendő hozzájárulás összege a 2017. évi tényleges befizetés alapján lett a 2018. évre tervezve.
A Mezőkövesdi Többcélú Kistérségi Társulás 2018. évi költségvetési tervezete szerint jelentősen csökken a Tibolddaróc által fizetendő hozzájárulás összege. A polgármesternek a kistérségi társulás munkaszervezetével nem tudtak választ adni arra, hogy mi asz oka a hozzájárulás összege csökkenésének; egyáltalán lesz-e csökkenés, vagy talán alultervezték a hozzájárulás összegét?!

A polgármester ismerteti a mutatószámok alapján az egyes feladatok ellátására rendelkezésre álló költségvetési kereteket. A lakosságszám csökkenése miatt sajnos tovább csökken az önkormányzati közös hivatal működtetésére igényelhető összeg a mutatószám 8,92-ről 8,7-re csökkent.

A polgármester szól arról is, hogy a 2017. évhez képest a központi költségvetésből megigényelhető és lehívható támogatások összege a 2018. évben összesen 4.415.-ezer Ft-tal lesz több a 2017. évinél. Az óvoda működtetésére 679.000.-Ft-al lesz több az 2018. évi előirányzat a 2017. évinél. A szociális feladatokra összesen 14.536.-ezer Ft áll majd rendelkezésre. A gyermekétkeztetés előirányzata 982.000.-Ft-al haladja meg a tavalyi összeget.

Végül a polgármester felhívja a figyelmet arra, hogy a Képviselő-testületnek március 19-ig kell elfogadnia a költségvetést, de természetesen már most is elfogadhatja, ha a tervezet jónak látja.

A polgármester által tett szóbeli kiegészítést követően kérdésekre, hozzájárulásokra, javaslatokra kerül sor.

Csordás Sándorné települési képviselő megkérdezi, hogy a templomok külső megvilágításának költségei hol szerepelnek.

Dósa József polgármester elmondja, hogy a közvilágítási előirányzat tervezésénél lettek ezek a költségek számításba véve.

Pribéli Csaba György települési képviselő hozzászólásában megjegyzi, hogy a sportegyesület támogatásánál bőkezű az Önkormányzat, hiszen 600.000.- Ft van betervezve, ugyanakkor nincs külön előirányzat biztosítva a családok számára – újszülött gyermekük után – alanyi jogon járó támogatásra.

Pribéli Csaba György megjegyzése kapcsán rövid vita alakul ki a családok anyagi támogatásáról újszülött gyermekük után. A kialakult gyakorlat szerint az Egészségügyi és Szociálpolitikai Bizottság kérelemre települési támogatás címen újszülött gyermekenként 30.000.-Ft támogatást nyújt. A képviselők viszont, olyan megoldást szorgalmaznak, hogy az újszülött gyermek születése után alanyi jogon, kérelem előterjesztése nélkül kapjon támogatást a család.

dr. Molnár Sándor jegyző azzal zárja le a vitát, hogy rendelet-tervezetet fog készíteni és a Képviselő-testület elé terjeszteni a családok újszülött gyermekük után járó alanyi támogatásáról.

Serfőző Lajos István települési képviselő az újszülött gyermek után 50.000.-Ft összegű támogatásban részesítené a családokat – az eddigi 30.000.-Ft helyett.

Csordás Sándorné települési képviselő szerint az újszülöttek utáni támogatás emelése esetén az első lakáshoz jutók támogatását is emelni kellene, mivel az ő támogatásuk is 50.000.-Ft.

Pribéli Csaba György települési képviselő egyetért mind az újszülött gyermekek után nyújtott, mind pedig az első lakáshoz jutás címén nyújtott támogatás összegének emelésével.

A polgármester szerint ezekről a kérdésekről a jegyző által ígért rendelet-tervezet tárgyalásakor kell dönteni.

A polgármester röviden tájékoztatja a Képviselő-testületet a nyertes közmunkaprogramról, melynek keretében csak 8 millió forintos dologi támogatást kap az önkormányzat és a közfoglalkoztatottak létszáma is csökken a 2017. évhez képest. Ezért szükséges lesz a szociális feladatokra előirányzott összeg egy részét – jogszabályi keretek között – a közmunkaprogram keretében felhasználni.

Pribéli Csaba György szerint, elsőrendű fontosságú feladat az utak, járdák javítása, felújítása, építése. Erre kell a költségvetési forrásokat koncentrálni. Az utak, járdák felújításának sorrendjét meghatározva kell sort keríteni az elvégzendő munkákra; terveket készíteni, amik meghatározzák a felújítás műszaki tartalmát.

Pribéli Csaba György és Serfőző Lajos István települési képviselők vállalják, hogy a javításra, felújításra váró utak, járdák sorrendjének meghatározására vonatkozóan javaslatot készítenek a Képviselő-testület számára.

Dósa József polgármester és Nagy Sándor alpolgármester szükségesnek tartja utak, járdák felújítását, de hiányolják, hogy Pribéli és Serfőző képviselők nem jelölik meg azokat a forrásokat, amiből a felújítások megvalósíthatóak. A költségvetésben ugyanis az egyes feladat alapú támogatásokat nem lehet más célra átcsoportosítani, nem lehet azokat az utakat, járdákat felújítására összpontosítani, koncentrálni, ahogy azt Pribéli képviselő javasolta.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő Pribéli Csaba György javaslatára jónak tartja, egyetért a felújításra váró utak, járdák sorrendjének meghatározásával is és nem érti miért elutasító azzal szemben a polgármester és alpolgármester, hiszen a szűkös források hatékony felhasználását célozzák a javaslatok.

Brezovcsik képviselő ezúttal is javasolja a Községháza Széchenyi úti oldalán egy gépjármű parkoló kialakítását, mivel ott erre megfelelő hely áll rendelkezésre és szerény költséggel megvalósítható. A folyamatban lévő Tompa úti csapadékvíz-elvezető árok építése kapcsán is szólna, de felvetéseit a polgármester azzal hárítja el, hogy azok az indítványok, javaslatok keretében az ülés 4. napirendi pontjába tartoznak.

Ezt követően Nagy Sándorné óvodavezető javasolja, hogy az óvoda költségvetési tervében dologi eszközbeszerzésre előirányzott 2,5 millió forintos összeg 1 millió forinttal csökkenjen, mert az óvodához tartozó 300 adagos Központi Konyha felújításához kapcsolódóan beszerezni tervezett automata tűzoltó-berendezése nem kötelező, így a beszerzés elhagyása indokolt. Ezen előirányzatnál jelentkező megtakarítás más területen használható fel.

Serfőző Lajos István települési képviselő felhívja a figyelmet a 2017. évi maradvány 16 millió forintos összegére, ami más forrásból kiegészítve az út és járda felújítások költségvetési keretét képezheti.

Dósa József polgármester az utak felújítása kapcsán szól arról, hogy figyelembe kell venni az induló szennyvízberuházás keretében megépülő csatornahálózat nyomvonalát, mert az érinteni fogja az utakat is és sor fog kerülni egyes szakaszok bontására is a csővezetékek fektetése során; ezeket a szakaszokat nem szabad előtte felújítani.

Serfőző Lajos István települési képviselő az állami közút bejelentett felújítása kapcsán rámutat, hogy a felújítást a tervezett szennyvízcsatorna-hálózat építése nem hiúsítja meg, hiszen a beruházások és az illetékes szervek egyeztetnek és megfelelő megoldásokat szereznek a felmerülő problémák megoldására, a különböző érdekek egyeztetésére. Tehát a szennyvízberuházás nem lehet akadálya az útfelújítási tevékenységnek.

Nagy Sándor alpolgármester is szükségesnek tartja az utak felújításának kiemelt fontossággal történő kezelését, de ugyanakkor óvatosságra int, mert szerinte is szükséges figyelembe venni a tervezés alatt álló szennyvízcsatorna-hálózat nyomvonalát. Nem kerülhet sor felújított útszakasz bontásra, mert az a felújításra fordított keret felesleges, értelmetlen elköltését jelentené. Ezt az Önkormányzat nem engedheti.

Több kérdés, hozzászólás nem hangzik el.

A Képviselő-testület az előterjesztett költségvetési rendelet-tervezet szerint, a jelenlévő és döntéshozatalban is részvevő 7 tagja minősített többségű szavazásával – 6 igen szavazattal, 1 ellenszavazat és 0 tartózkodás mellett megalkotja a következő rendeletét:

 

 

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata
Képviselő-testületének
1/2018. (II.19.) önkormányzati rendelete
az Önkormányzat 2018. évi költségvetéséről.

Tibolddaróc Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:


1. § A rendelet hatálya

(1) A rendelet hatálya a képviselő-testületre, annak bizottságaira, az önkormányzati hivatalra és az önkormányzat irányítása alá tartozó költségvetési szervekre (intézményekre) terjed ki.

2. § A költségvetés bevételei és kiadásai

(1) A képviselő-testület az önkormányzat 2018. évi költségvetését:
327 627 795.- Ft Költségvetési bevétellel
327 627 795.- Ft Költségvetési kiadással
0.-Ft
0.-Ft
0.-Ft Költségvetési egyenleggel
- ebből működési
felhalmozási
állapítja meg.

(2) Az (1) bekezdésben megállapított költségvetési bevételek forrásonkénti, a költségvetési kiadások jogcímenkénti megoszlását önkormányzati szinten, továbbá a finanszírozási bevételeket és kiadásokat a rendelet 1. melléklete alapján határozza meg a képviselő-testület.
(3) A bevételek és kiadások előirányzat-csoportok, kiemelt előirányzatok és azon belül kötelező feladatok, önként vállalt feladatok, államigazgatási feladatok szerinti bontásban az 1.2., 1.3., 1.4. mellékletek szerint állapítja meg.
(4) A működési és felhalmozási bevételek és kiadások előirányzatai mérlegszerű bemutatását önkormányzati szinten a 2.1. és a 2.2. melléklet részletezi.
(5) A működési hiány belső finanszírozásának érdekében a képviselő-testület az előző évi költségvetési maradványának felhasználását rendeli el.
(6) A felhalmozási hiány finanszírozása érdekében a 10 millió forintot meghaladó fejlesztési célú adósságot keletkeztető ügylet megkötésére a Kormány hozzájárulása szükséges. A 10 millió forintot meg nem haladó fejlesztési célú adósságot keletkeztető ügylet esetében a hiány külső finanszírozása fejlesztési hitelből /vagy/ az előző év(ek) költségvetési maradványának, vállalkozási maradványának igénybevételével történik.


3. § A költségvetés részletezése

A Képviselő-testület az önkormányzat 2018. évi költségvetését részletesen a következők szerint állapítja meg:
(1) Az Önkormányzat adósságot keletkeztető ügyletekből és kezességvállalásokból fennálló kötelezettségeit a 3. melléklet részletezi.
(2) Az Önkormányzat saját bevételeinek részletezését az adósságot keletkeztető ügyletből származó tárgyévi fizetési kötelezettség megállapításához a 4. melléklet tartalmazza.
(3) Az Önkormányzat 2018. évi adósságot keletkeztető fejlesztési céljait az 5. melléklet részletezi.
(4) Az Önkormányzat költségvetésében szereplő beruházások kiadásainak beruházásonkénti részletezését a 6. melléklet szerint határozza meg.
(5) Az önkormányzat költségvetésében szereplő felújítások kiadásait felújításonként a 7. melléklet szerint részletezi.
(6) Az EU-s támogatással megvalósuló programokat és projekteket, valamint az önkormányzaton kívül megvalósuló projektekhez való hozzájárulást a 8. melléklet szerint hagyja jóvá.
(7) A 2. § (1) bekezdésében megállapított bevételek és kiadások önkormányzati, közös hivatali, továbbá költségvetési szervenkénti megoszlását, és az éves (tervezett) létszám előirányzatot és a közfoglalkoztatottak létszámát költségvetési szervenként, feladatonként és azon belül kötelező feladatok, önként vállalt feladatok, államigazgatási feladatok szerinti bontásban a 9.2.: Tibolddaróci Közös Önkormányzati Hivatal, 9.3.: Tibolddaróci Meseerdő Óvoda és Központi Konyha, 9.4.:Tibolddaróc és Kács Községek Önkormányzatainak Óvodai Társulása, 9.5.: Tibolddaróc Község Önkormányzata mellékletek szerint határozza meg.
(8) Az Önkormányzat a kiadások között 3.000.000.-Ft általános tartalékot állapít meg.

4. § A költségvetés végrehajtásának szabályai

(1) Az önkormányzati szintű költségvetés végrehajtásáért a polgármester, a könyvvezetéssel kapcsolatos feladatok ellátásáért a jegyző a felelős.
(2) Az Önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a képviselő-testület, a gazdálkodás szabályszerűségéért a polgármester felelős.
(3) A költségvetési hiány csökkentése érdekében évközben folyamatosan figyelemmel kell kísérni a kiadások csökkentésének és a bevételek növelésének lehetőségeit.
(4) A költségvetési szerveknél a jutalmazásra fordítható és kifizethető összeg nem haladhatja meg a rendszeres személyi juttatások előirányzatának 8 %-át. Ennek fedezetére a személyi juttatások évközi megtakarítása és a személyi juttatások előirányzatának növelésére fordítható forrás szolgálhat.
(5) Amennyiben a költségvetési szerv harminc napon túli, lejárt esedékességű elismert tartozásállományának mértéke két egymást követő hónapban eléri az éves eredeti kiadási előirányzatának 10%-át vagy a százötven millió forintot, az irányító szerv a költségvetési szervhez önkormányzati biztost jelöl ki.
(6) A költségvetési szerv vezetője e rendelet 10. mellékletében foglalt adatlapon köteles a tartozásállományról adatot szolgáltatni. A költségvetési szerv az általa lejárt esedékességű elismert tartozásállomány tekintetében – nemleges adat esetén is – havonta a tárgyhó 25-i állapotnak megfelelően a tárgyhónapot követő hó 5-ig az önkormányzat jegyzője részére köteles adatszolgáltatást teljesíteni.
(7) Kiegészítő támogatás igényléséről a működőképességet veszélyeztető helyzet esetében a polgármester gondoskodik, külön képviselő-testületi döntés alapján.
(8) A finanszírozási bevételekkel és kiadásokkal kapcsolatos hatásköröket a Képviselő-testület gyakorolja.

 


5. § Az előirányzatok módosítása

(1) Az Önkormányzat bevételeinek és kiadásainak módosításáról, a kiadási előirányzatok közötti átcsoportosításról a képviselő-testület dönt.
(2) A képviselő-testület a jóváhagyott kiadási előirányzatok közötti átcsoportosítás jogát minden esetben fenntartja magának.
(3) A (2) bekezdésben foglalt átcsoportosításról a polgármester negyedévente köteles beszámolni, a költségvetés módosítására egyidejűleg javaslatot tenni.
(4) A költségvetési szerv a költségvetése kiemelt előirányzatai és a kiemelt előirányzaton belüli rovatok között átcsoportosítást hajthat végre.
(5) A költségvetési szerv alaptevékenysége körében szellemi tevékenység szerződéssel, számla ellenében történő igénybevételére szolgáló kiadási előirányzat csak a személyi juttatások terhére növelhető.
(6) Amennyiben az önkormányzat év közben a költségvetési rendelet készítésekor nem ismert többletbevételhez jut, vagy bevételei a tervezettől elmaradnak, arról a polgármester a képviselő-testületet tájékoztatja.
(7) A képviselő-testület által jóváhagyott kiemelt előirányzatokat valamennyi költségvetési szerv köteles betartani. Az előirányzat túllépés fegyelmi felelősséget von maga után.

6. § A gazdálkodás szabályai

(1) A költségvetési szervek rendeletben meghatározott bevételi és kiadási előirányzatai felett az intézmények vezetői előirányzat-felhasználási jogkörrel rendelkeznek.
(2) A költségvetési szervek az alapfeladataik ellátását szolgáló személyi juttatásokkal és az azokhoz kapcsolódó járulékok és egyéb közterhek előirányzataival minden esetben az Áht. és Ávr. szabályainak megfelelően rendelkeznek.
(3) Valamennyi költségvetési szerv vezetője köteles belső szabályzatban rögzíteni a működéshez, gazdálkodáshoz kapcsolódóan a gazdálkodás vitelét meghatározó szabályokat, a mindenkor érvényes központi szabályozás figyelembe vételével, illetve a szükséges módosításokat végrehajtani. A szabályozásbeli hiányosságért, a felelősség a mindenkori intézményvezetőt terheli.
(4) Az önkormányzati közös hivatal, valamint a költségvetési szervek az évközi előirányzat-módosításokról a jegyző által elrendelt formában kötelesek naprakész nyilvántartást vezetni.

7. § A költségvetés végrehajtásának ellenőrzése

(1) Az önkormányzati költségvetési szervek ellenőrzése a belső kontrollrendszer keretében valósul meg, melynek létrehozásáért, működtetésért és továbbfejlesztéséért az önkormányzat esetében a jegyző, az intézmények esetében az intézményvezető felelős.
(2) Az Önkormányzat a belső ellenőrzés kialakításáról a külső megbízott útján gondoskodik. A megfelelő működtetésről és a függetlenség biztosításáról a jegyző köteles gondoskodni.

8. § Záró rendelkezés

Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

dr. Molnár Sándor Dósa József
jegyző polgármester

(A rendelet mellékletei a jkv-höz csatolva vannak)

A költségvetési rendelet megalkotását követően a Képviselő-testület a jegyző javaslatára, az előterjesztett tervezet szerint, a jelenlévő és a döntéshozatalban is résztvevő 7 tagja, minősített többségű szavazásával – 6 igen szavazattal, 1 ellenszavazat és 0 tartózkodás mellett – meghozza a következő határozatát:

Tibolddaróc Község önkormányzata
Képviselő-testületének
1/2018. (II.15.) Kt. határozata

Tárgy: Tibolddaróc Közös Önkormányzati Hivatal 2018. évi költségvetésének elfogadása.

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a Tibolddaróci Közös Önkormányzati Hivatal 2018. évi költségvetését

52.734.200.- Ft eredeti bevételi előirányzattal
52.734.200.- Ft eredeti kiadási előirányzattal
0.- Ft költségvetési hiánnyal fogadja el.

Az előirányzatok-köztük a kiemelt előirányzatok részletezését – az Önkormányzat 2018. évi költségvetéséről szóló 1/2018. (II.19.) önkormányzati rendelet 9.2. melléklete tartalmazza.

A Tibolddaróci Közös Önkormányzati Hivatal költségvetése végrehajtásáról, ennek keretében a betervezett és elfogadott bevételi és kiadási előirányzatok teljesítéséről a jegyző gondoskodik.

Határidő: 2018. december 31-ig folyamatos.
Felelős: dr. Molnár Sándor jegyző.


2.) Mester Gábor kérelme önkormányzati lakásra fennálló bérleti jogviszonya meghosszabbítására.
Előadó: Dósa József polgármester.
(Mester Gábor kérelme a jkv.-höz csatolva van.)

A polgármester emlékezteti a képviselőket arra, a mindenki által elfogadott állásfoglalásra, mely szerint az önkormányzati lakásra fennálló bérleti jogviszony legfeljebb 3 évvel hosszabbítható meg és a meghosszabbításról a Képviselő-testület kérelemre évenként hoz döntést. Mester Gábor harmadszor adta be kérelmét.
dr. Molnár Sándor jegyző ismerteti, hogy Mester Gábor pontosan és elmaradás nélkül fizeti a bérleti díjat és a közüzemi szolgáltatók felé sincs tartozása. Erre és a polgármester által elmondottakra figyelemmel nem látja akadályát a kérelemnek helytadó döntés meghozatalának.
Kérelemhez kapcsolódóan a polgármester röviden tájékoztatja a Képviselő-testületet a 4 lakásos lapostetős lakóépület tetőzetének beázásáról, ami alapján szükségessé vált a szigetelés javítása, felújítása. Szól a polgármester arról is, hogy a lakóépület szennyvízelvezető-rendszerének dugulását – némi vita után – Mester Gábor vezetésével a lakók megoldották.
Nagy Sándor alpolgármester és Pribéli Csaba György települési képviselő hozzászólása kapcsán elhangzik, hogy a önkormányzati lakóépület lakásainak bérlői; a szennyvizet a patakba vezető egyedi műtárgy használata után külön díjat nem fizetnek és így a dugulás –elhárítás egyértelműen az Ő bérlői feladatuk.
Több hozzászólás nem hangzik el.
A Képviselő-testület a polgármester javaslatára, a jelenlévő és a döntéshozatalban is résztvevő 7 tagja szavazásával – 5 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 2 tartózkodás mellett – meghozza a következő határozatát:
Tibolddaróc Község Önkormányzata
Képviselő-testületének
2/2018. (II.15.) Kt. határozata

Tárgy: Mester Gábor önkormányzati lakásra fennálló bérleti jogviszonyának meghosszabbítása.

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete Mester Gábor 3423 Tibolddaróc, Ábrányi út 26. sz. alatti lakos kérelmére, a Tibolddaróc, Kossuth út 2/a fszt. 1. sz. alatti komfortos önkormányzati lakásra fennálló bérleti jogviszonyát – 1 évvel – 2019. február 15-ig meghosszabbítja. A bérleti jogviszonyt szabályozó bérleti-szerződés feltételei egyebekben nem változnak.

A Képviselő-testület felkéri és felhatalmazza a polgármestert a bérleti-szerződés ezen határozat szerinti módosításra.

Határidő: 2018. február 28.
Felelős: Dósa József polgármester.

A 3. napirendi pont keretében a Képviselő-testület önkormányzati hatósági ügyként, első lakáshoz jutás támogatása iránti kérelmet tárgyal zárt ülés keretében, melyről külön jegyzőkönyv készül.

Az önkormányzati hatósági ügy tárgyában, zárt tanácskozás keretében hozott döntés után az ülés a 4. napirendi pont tárgyalásával folytatódik.

4.) Indítványok, javaslatok.

A polgármester bejelenti, hogy nyertes lett az önkormányzat közmunkaprogramja, mind a 4 résztestülete megkapja a támogatást. Tájékoztatást ad arról, hogy a Tibolddaróci Református Egyházközség a pályázata alapján 4.700.-ezer Ft támogatást kap a volt Református Iskola épülete felújításának teljes befejezésére.

A polgármester tájékoztatja a Képviselő-testületet arról, hogy Miskolc és Eger közötti kerékpárút megépítését szolgáló nyertes pályázat alapján, a tibolddaróci 4,55 km-es szakasz 45.210.-ezer Ft támogatással valósul meg. Tájékoztatást ad arról is, hogy a település központját is érintő, a pincék területén húzódó vízmosás rendezésére 49.864.-ezer Ft támogatást kap az Önkormányzat.

A polgármester javaslatot tesz a 2018. évi eseménynaptár elfogadására – azzal a rendezvényekkel és időpontokkal, ahogy az a jegyzőkönyvhöz csatolva van.

Az eseménynaptárra vonatkozóan kérdés, észrevétel, módosító javaslat nem hangzik el.

A Képviselő-testület a polgármester javaslatára, a jelenlévő és a döntéshozatalban is résztvevő 7 tagja egyhangú szavazásával – 7 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett – meghozza a következő határozatát:


Tibolddaróc Község Önkormányzata
Képviselő-testületének
4/2018. (II.15.) Kt. határozata

Tárgy: 2018. évi eseménynaptár elfogadása.

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a 2018. évi eseménynaptárt a jegyzőkönyvhöz csatolt tartalommal (rendezvényekkel és időpontokkal) fogadja el.

Az eseménynaptár szerinti rendezvények szervezéséről és megtartásáról a polgármester gondoskodik.

Határidő: 2018. december 31-ig folyamatos.
Felelős: Dósa József polgármester.

A polgármester bejelenti, hogy a TOP-5.1.2.-15 Helyi foglalkoztatási együttműködések elnevezésű munkaerőpiaci program keretében bérköltség támogatás elnyeréséhez kérelmet kíván benyújtani a Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztályhoz, melynek keretében 1 fő – név szerint Himer Beáta napi 8 órás foglalkoztatásához igényel összesen 1.569.-ezer Ft összegben, melyhez ezúton kéri a képviselők támogatását.

A polgármester ezen bejelentése kapcsán kérdés, észrevétel nem hangzik el.

Ezután a polgármester ismereti az állami közútkezelő nonprofit szervezet levelét, melyhez tájékoztatást ad arról, hogy ez év októberében megkezdődik a kácsi bekötő út felújítása.

A polgármester ezt követően átadja a szót a képviselőknek.

Brezovcsik Béla települési képviselő ismerteti, hogy miként alakítható ki a Községháza Széchenyi út felőli oldalán, kis költséggel egy 4 férőhelyes parkoló. Vitába keveredik vele a polgármester, aki azt hangsúlyozza, hogy csak hivatalosan – a közlekedési hatóság engedélyével – kerülhet sor parkoló építésére. Brezovcsik képviselő viszont a rugalmasság mellett érvelve, praktikus szempontok alapján oldaná meg a parkoló kialakítását. Lehetetlen állapotnak tartja azt, hogy a Községházánál nincs parkoló.

A polgármester végül nem zárja ki a parkoló kialakításának lehetőségét, ami már egy korábbi közmunkaprogramban szerepelt is.

Ezt követően Brezovcsik Béla és Serfőző Lajos István települési képviselők a Tompa úti ároképítés műszaki megoldását és kivitelezését kritizálják. Ennek során szóba kerül a mederelemek mérete, elhelyezése, az árok mélysége, az árok út felőli oldalán szegély kialakításának szükségessége, amit Serfőző képviselő szorgalmaz. A kérdéshez hozzászólnak mások is, de a kialakult vita azzal zárul, hogy a tervezőknek, a kivitelezőknek és műszaki ellenőrnek, a beruházó önkormányzat képviselőjének egyeztetnie kell a megfelelő és szabályos megoldást megtalálni a felmerült műszaki és közlekedés-biztonsági kérdésekre.

Pribéli Csaba György települési képviselő felháborodással teszi szóvá az Észak-magyarországi Regionális Vízművek szakszerűtlen, gányolt tevékenységét, melynek során külterületen a „Ketzer-bejárónál” aszfaltvágó alkalmazása nélkül, keresztben felszaggatta az utat, amit az azóta eltelt 4 hónap után sem állítottak helyre. Szorgalmazza, hogy menjen önkormányzati felszólító levél az ÉRV-nek az út mellőli helyreállítása érdekében.

A jegyző Pribéli képviselőnek adott válaszában a felszólító levél elkészítését és elküldését vállalja.

Végül Csordás Sándorné települési képviselő felvetése kapcsán, az orvosi rendelő és az egészségház előtti járda mellett felnőtt, elöregedett, a járdán történő közlekedést akadályozó, ellehetetlenítő tuják kivágásának kérdése kerül szóba. A kialakult helyzetet Brezovcsik Béla képviselő úgy jellemzi, hogy a túlnőtt, elöregedett tuják sora az orvosi rendelő épületével együtt a „falu csúfsága”.

A kialakult álláspontot összegezve a polgármester elmondja, hogy márciusban az egészségház ingatlana előtti szakaszon ki kell vágni a tujákat, míg az orvosi rendelő előtti szakaszon – a járdán való közlekedés biztosítása érdekében – a tuják megnyesését szükséges elvégezni.

Más indítvány, javaslat, bejelentés nem hangzik el.


A polgármester az ülést 17.09. órakor bezárja.


K.m.f.
Dósa József sk. dr. Molnár Sándor sk. polgármester jegyző

Brezovcsik Béla sk.
települési képviselő

és


Serfőző Lajos István sk.
települési képviselő
jkv. hitelesítők

 

Go to top