Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete

3423 Tibolddaróc, Széchenyi út 1.

Tel.: 49/337-022 Fax: 49/337-202

E-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

Jegyzőkönyv

Készült:Tibolddaróc Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2019.február 14-én 15 órai kezdettel megtartott üléséről.

Az ülés helye:Községháza-kistanácskozó.

/3423. Tibolddaróc, Széchenyi út 1./

Jelen vannak:Nagy Sándor polgármester, Csordás Sándorné alpolgármester,

Novák Sándor, Pribéli Csaba György, Juhászné Kucsma Ágnes és

Mezei Mihály önkormányzati képviselők.

 

Távolmaradását előzetesen jelezte:Brezovcsik Béla önkormányzati képviselő.

Tanácskozási joggal megjelentek:dr. Molnár Sándor jegyző,

Nagy Sándorné óvodavezető,

Pummer Istvánné pénzügyi előadó.

Napirend előtt:

Nagy Sándorpolgármester köszönti a megjelent önkormányzati képviselőket és a tanácskozási joggal megjelenteket. Megállapítja, hogy az ülés határozatképes, mivel a Képviselő-testület hét tagjából 5 fő jelen van (Juhászné Kucsma Ágnes önkormányzati képviselő 15.29 órától vesz részt az ülésen) – a polgármester az ülést megnyitja.

A Képviselő-testület a polgármester javaslatára, egyhangú szavazással – 5 igen, 0 nem szavazattal és 0 tartózkodással – Csordás Sándorné alpolgármestert és Novák Sándor önkormányzati képviselőt bízza meg a jegyzőkönyv hitelesítésével.

Ezt követően a Képviselő-testület egyhangú szavazással – 5 igen, 0 nem szavazattal és 0 tartózkodással – a meghívóban foglaltakkal egyezően fogadja el az ülés napirendjét, az alábbiak szerint:

Napirend:

1.)    Tibolddaróc Község Önkormányzata és a Tibolddaróci Közös Önkormányzati Hivatal 2019. évi költségvetése.

Előadó:Nagy Sándor polgármester, dr. Molnár Sándor jegyző és

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző

 

2.)    Önkormányzati tulajdonú lakóingatlan értékesítése.

Előadó:Nagy Sándor polgármester

3.)    Indítványok, javaslatok.

Napirend tárgyalása:

1., Tibolddaróc Község Önkormányzata és a Tibolddaróci Közös Önkormányzati Hivatal 2019. évi költségvetése.

Előadó:Nagy Sándor polgármester, dr. Molnár Sándor jegyző és

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző

/ a bevételeket és kiadásokat részletező táblák a jkv.-höz csatolva vannak/

Az előadó polgármester rövid szóbeli felvezetőjében felhívja a figyelmet arra, hogy az Önkormányzat és a Tibolddaróci Közös Önkormányzati Hivatal, valamint a Tibolddaróci Meseerdő Óvoda és Központi Konyha 2019. évi költségvetésének tervezett bevételeit és kiadásait tartalmazzák az e-mailen elküldött táblák. A 2019. évi költségvetés számain természetesen lehet, illetve több vonatkozásban kell is majd változtatni. Ezt követően a polgármester átadja a szót Pummer Istvánné pénzügyi ügyintézőnek, kérve őt arra, hogy ismertesse a 2019. évi költségvetés bevételeit és kiadásait, illetve azokat a költségvetési-pénzügyi és tervezési szabályokat, amelyek figyelembe vételével elkészült a tervezet.

Pummer Istvánépénzügyi ügyintéző először a költségvetés bevételi oldalát ismerteti. A bevételek közül kiemeli az állami normatív támogatások fontosságát, mivel a működési kiadások fedezetének meghatározó részét biztosítják. Az állami normatív támogatásokat könyvtári és közművelődési feladatokra, közvilágításra, közutak fenntartására és karbantartására, zöldterület-gazdálkodással kapcsolatos feladatokra, önkormányzati jogalkotásra, községgazdálkodásra, óvodai nevelés működési kiadásaira és szociális pénzbeli ellátásokra kapja az Önkormányzat. Ezek összege összesen 49.533.136.-Ft, amiből a szociális feladatok ellátására 12.323.000.-Ft áll rendelkezésre. Ezeken felül a Tibolddaróci Meseerdő Óvoda és Központi Konyha működtetéséhez 43.474.936.-Ft normatívát kap (igényel) az óvodai társulásban gesztori feladatokat ellátó Tibolddaróc Önkormányzata.

Pummer Istvánnészól arról, hogy a bevételek kisebb részét képezik az intézményi működési bevételek, amelyek közé a ravatalozó bérleti díja, a nem teljes körű szemétszállítási szolgáltatásban részesülők által befizetett díj, az önkormányzati lakások és garázsok bérleti díja és a bérlőkre áthárított közüzemi díjak (vízdíj, áramdíj) tartoznak, valamint 15.411.200.-Ft összegben a térítési díjak, amit a Központi Konyhán étkezők befizetései és az ÁFA visszatérítés összege eredményez.

Az óvodai működtetés állami normatív támogatása 23.553.433.-Ft, ezen összeg mellett az intézmény tevékenységének bevételeként jelentkezik a szociális étkeztetés normatív támogatása 1.937.000.-Ft összegben, valamint a gyermekétkeztetés keretében bérre biztosított 7.748.000.-Ft, a dologi kiadásokra rendelkezésre álló 9.864.533.-Ft és a szünidei étkeztetésre felhasználható 1.049.370.-Ft. Ezen bevételek összege összesen 44.152.336.-Ft.

Pummer Istvánnéismerteti a Tibolddaróci Közös Önkormányzati Hivatal költségvetésének bevételi oldalát, amit a hivatal 8,56 fős jóváhagyott létszáma után járó 39.204.800.-Ft-os állami normatíva képez, amit a működési kiadások tervezett összegéig ki kell pótolni a kiegészítő támogatásként rendelkezésre álló 26.070.660.-Ft-ból. A jóváhagyott hivatali létszámból 5 fő a sályi hivatalban, míg 4 fő a tibolddaróci hivatali székhelyen van foglalkoztatva. A kiegészítő támogatás a közös hivatal működésére fordítható igazgatási feladatok költsége mellett, községgazdálkodási feladatokra, köztemető fenntartásra, közvilágításra, közutakra és zöldterület-gazdálkodási feladatokra fordítható. Az állami normatív támogatás – mint feladatalapú támogatás – mindig működési feladatokra fordítandó és fordítható; a működési feladatokra fel nem használt részét vissza kell fizetni a központi költségvetésbe. Az állami normatív támogatásokkal történő elszámoláskor azonban, eddig figyelembe vették a feladathoz kapcsolódó nem szorosan vett működési, felhalmozási kiadásokat is, ami kedvező az Önkormányzat számára, mivel így könnyebb elszámolni.

Pummer Istvánnéfelhívja a figyelmet a költségvetési egyensúly fontosságára, biztosításának követelményére. Ez alapján a bevételeknek fedezni kell a kiadásokat, mind a működési költségvetésben, mind a felhalmozási bevételek és kiadások terén. Egyúttal utal arra, hogy a működési költségvetésben jelentkezhet és jelentkezik is, mintegy 3,5 millió forintos hiány, ami alapján rendkívüli kiegészítő támogatásra kell majd pályázatot benyújtani a belügyminiszterhez.

Ezt követően a pénzügyi ügyintéző ismerteti a felhalmozási bevételeket és kiadásokat. Elmondja, hogy a maradvány 106.377.000.-Ft, ami a kerékpárút építésére és a belterületi vízrendezésre pályázat keretében elnyert 45.210.268.-Ft-os és 49.025.679.-Ft-os, támogatások összege. Ezek a támogatások, már az elmúlt évben az önkormányzati számlára kerültek, de eddig terhükre igen csekély volt a felhasználás. A felhalmozási bevételek közé betervezett értékpapír-beváltásra, csak akkor kerülhet sor - külön képviselő-testületi döntés alapján -, ha a tényleges felhalmozási kiadások teljesítésének nem lesz más fedezete. Egyébként, az értékpapír-beváltás tervezése, csak az egyensúly biztosítását szolgálja.

Végül Pummer Istvánné szól, azokról a működési bevételekről és kiadásokról, amelyek a január havi bér és járulék megelőlegezését biztosítják, a közmunkához kötődnek, illetve az új könyvelési rendszerként azonosítható ASP-hez és a téli rezsicsökkentéshez kötődnek.

dr.Molnár Sándorjegyző szóba hozza a rendkívüli kiegészítő támogatás igénylésének lehetőségét, mellyel kapcsolatban elmondja, hogy az elmúlt években élt az Önkormányzat ezzel a lehetőséggel és kapott is támogatást, bár ennek összege évről-évre csökkent.

Pummer Istvánnéa rendkívüli kiegészítő támogatás kapcsán ismerteti, hogy azt kifizetetlen bérekre, legalább 60-90 napos lejárt kifizetetlen számlákra és a Mezőkövesdi Többcélú Kistérségi Társulás felé fennálló igazolt tartozás rendezésére lehet igényelni. Szól arról, hogy a költségvetés tervezetében szerepel 3 millió forint tartalék, ami biztosítja a költségvetési gazdálkodás minimális mozgásterét és rugalmasságát.

Nagy Sándorpolgármester utal arra, hogy az új könyvelési rendszerben az egyes kiadások, csak akkor könyvelhetők le, ha ahhoz rendelkezésre áll a megfelelő összegű előirányzat. Ebben fontos biztosítékként szolgál a betervezett tartalék.

Az első hozzászóló Mezei Mihály önkormányzati képviselő, aki csodálkozik azon, hogy a betervezett 3 milliós tartalék mellett nem esik kifogás alá a működési költségvetésben tervezett 3,5 milliós hiány.

dr.Molnár Sándorjegyző Mezei Mihálynak válaszolva rámutat, hogy nem feltétlenül kell az önkormányzati költségvetési-pénzügyi gazdálkodásban logikát keresni. Ennek alátámasztására ismerteti, hogy a REKI- támogatásra vonatkozó igénylésben szereplő kifizetetlen számla is kifizethető az igénylés benyújtása után és a kifizetése nem zárja ki fedezetének központi költségvetésből történő utólagos megtérítését.

Mezei Mihályönkormányzati képviselő a felhalmozási kiadások között szereplő kerékpárút létesítése és a belterületi vízrendezés beruházása iránt érdeklődik. Szeretné megtudni, hogy a beruházások mikor indulnak, mikor fejeződnek be, illetve mi a műszaki tartalmuk.

Nagy Sándorpolgármester válaszában ismerteti, hogy ezen beruházásokban konzorciumi tagként, pályázati támogatással vesz részt az Önkormányzat. A benyújtott pályázatokról szóló kedvező támogatói döntés meghozatala is elhúzódott, majd a támogatói okirat kiadása is késett és késésben van a beruházások megvalósítása is. A legfrissebb információ szerint, a Miskolc-Tapolcát Egerrel összekötő a Bükkalján lévő községen-köztük, Tibolddarócon is – átmenő kerékpárút egy 2018. évi decemberben hozott korm. határozat alapján elsőbbséget élvez, a megvalósításának a pályázatban és a támogatói döntésben nem kalkulált, részben a késedelemből eredő megemelt költségeit a Kormány biztosítja. A miniszteri biztos közölte, hogy a beruházás megvalósítása kiemelt cél és a jövő évben elkezdődik a kivitelezés. A polgármester elmondja, hogy a kerékpárút nyomvonalának meghatározása, pontosítása szükséges – többek között Tibolddarócon is – és számolni kell a költségek jelentős mértékű emelkedésével is, ami a tibolddaróci szakasznál a pályázatban kalkulált 45.210.000.-Ft-ról, akár 147.000.000.-Ft-ra is emelkedhet.

A polgármester a belterületi vízrendezés ügyében kedvező információkat ad a Képviselő-testületnek. A tervező jelezte, hogy a beruházás a pályázatban és az alapján megállapított támogatási összegből megvalósítható. A beruházás megvalósításához elkészült az engedélyezési terv, ami alapján az illetékes hatóság megadta a vízjogi létesítési engedélyt. Sor került a műszaki ellenőrzést végző szakmérnök kiválasztására, a kivitelező közbeszerzés keretében történő kiválasztása után, ez évben megkezdődhet a kivitelezési tevékenység. A beruházás keretében, a pinceterületen lévő – a temetői bekötő úttól induló – vízmosás rendezése, kialakítása történik meg, oly módon, hogy a megfelelő csatlakoztatás kialakítása után, a községháza, a takarék, a posta és a mellette lévő magántulajdonú lakás előtti árokszakaszon keresztül a Kácsi-patakba, mint befogadó kerüljön levezetésre a pincék között összegyűlő vagy oda befolyó csapadékvíz.

A polgármester által elmondottakhoz a jegyző hozzáfűzi, hogy a belterületi vízrendezés keretében, a vízmosás megfelelő kialakításával, burkolásával a kalibráció alapján, alkalmassá válik az extrém mennyiségű csapadékvizek kártétel nélküli levezetésére.

Pribéli Csaba Györgyönkormányzati képviselő szerint, a beruházás megvalósítása nem fogja meghozni a várt eredményt, a nagy mennyiségű csapadékvizet nem szabad a falura, a falu központjába, a legmélyebben fekvő részre vezetni. A csapadékvizet külterületre a Száraz-tóba kell vezetni. Álláspontja szerint, ha a pályázati támogatás nem fedezi a tényleges költségeket és a beruházáshoz önkormányzati saját erőt is kell biztosítani, akkor nem szabad a kivitelezésbe belekezdeni, el kell engedni ezt a fejlesztést. Ez a fejlesztés nem kiemelt fontosságú, van a településen ennél sokkal fontosabb, megoldásra váró feladat, nem is egy.

Nagy Sándorpolgármester elmondja, hogy az Önkormányzat TOP-os pályázatot adott be az egészségügyi alapellátás – annak keretében is elsősorban a háziorvosi szolgálat – megfelelő elhelyezésének, kialakításának céljából. Sajnos ez a pályázat nem nyert, mint ahogy nem lett nyertes az óvodai ellátás tárgyi körülményeinek fejlesztésére irányuló pályázat sem.

Mezei Mihályönkormányzati képviselő az elhangzottak alapján úgy nyilatkozik, hogy a pályázati támogatásban részesülő beruházások megvalósításának késedelme szükségszerűen a bekerülési költségek emelkedését eredményezi, ezt figyelmen kívül hagyni nem lehet, ezzel számolni kell.

dr. Molnár Sándorjegyző úgy látja az ez évi költségvetés tervezett bevételi és kiadási előirányzatai ismeretében kezd beindulni egy közös gondolkodás, ami egy termékeny vita után lehetővé teszi majd egy másik körben, egy újabb képviselő-testületi ülésen a költségvetési rendelet elfogadását.

Nagy Sándorpolgármester elmondja, hogy a költségvetési rendelet tervezetét még a Pénzügyi és Ügyrendi Bizottságnak is meg kell tárgyalni és ki kell alakítania véleményét, állásfoglalását. Ez mellett az óvodai társulásnak is el kell fogadnia a saját és az általa fenntartott Tibolddaróci Meseerdő Óvoda és Központi Konyha költségvetését, ahhoz, hogy Tibolddaróc Község Önkormányzata megalapozottan fogadhassa el a saját és az önkormányzati közös hivatal költségvetését.

A polgármester a most előterjesztett költségvetési tervezet számait három vonatkozásban javasolja módosítani. A felhalmozási bevételek között az értékpapír-beváltás összegét 5 millió forintra javasolja csökkenteni, mivel az önkormányzati választás évében a 14.333.526.-Ft-os értékpapír-állományt nem lenne célszerű a 2014. évi szűk 9.000.000.-Ft-os szint alá csökkenteni – lehetőséget adva ezzel különböző támadásokra és megalapozatlan bírálatokra. Természetesen hangsúlyozza, hogy az 5 millió forintos értékpapír-beváltás is, csak végső opcióként szerepelne a költségvetésben, amire várhatóan nem kerül sor. Ez mellett javasolja a működési bevételek között, közutak fenntartására, karbantartására rendelkezésre álló 9.972.136.-Ft-os előirányzat fele részben útfelújításra történő felhasználását, mivel a normatíva elszámolásánál a felhalmozási célú felhasználást is elfogadják. Végül javasolja, hogy a felhalmozási célú bevételek közé legyen betervezve 2 millió forint, az önkormányzati tulajdonú, Kácsi úton lévő, Szilágyi Józseftől ajándékozás útján szerzett lakóingatlan ez évi értékesítéséből. A polgármester által javasolt módosítások eredményeként a költségvetés 3,5 milliós működési hiánya 5-6 millió forint közötti összegre emelkedne, ami nem probléma, mivel magasabb összegű hiánnyal jól megindokolható a rendkívüli kiegészítő támogatásra vonatkozó pályázati igénylés.

Ezt követően az előterjesztők – polgármester, jegyző, pénzügyi ügyintéző – Mezei Mihály érdeklődésére, elmagyarázzák, hogy elvileg nem lehet hiányos költségvetést elfogadni, de ennek ellenére az önkormányzati költségvetések jelentős része működési hiányos. Ezzel számol a kormányzat is, hiszen a rendkívüli kiegészítő támogatásra jelentős összeget irányoz elő a központi költségvetésben. Így a hiány tervezését tiltó törvényi szabályhoz meg van a törvényi kiskapu is.

Pummer Istvánnépénzügyi ügyintéző Mezei Mihály kérdésére válaszolva elmondja, hogy a működési költségvetésben az egyes sorokon jelentkező hiányok fedezhetők az iparűzési adóból és a gépjárműadó önkormányzatnál maradó 40%-ából, valamint az évközben különböző jogcímeken jelentkező pótelőirányzatokból.

Nagy Sándorpolgármester ismerteti, hogy az iparűzési adóból befolyt összeg a ciklus során évről-évre nőtt. Ebben minden bizonnyal szerepet játszott az is, hogy a mezőgazdasági termelőket, gazdálkodókat Dósa József volt polgármester közreműködésével sikerült rávenni iparűzési adófizetési kötelezettségük kapcsán, a megosztás lehetőségének alkalmazására. Ez alapján, a nem tibolddaróci székhelyű vállalkozások is fizettek és fizetnek adót a tibolddaróci tevékenységükhöz köthető bevételük arányában.

Nagy Sándorpolgármester szól arról, hogy a szociális normatíva összege az elmúlt évhez képest jelentősen csökkent, így a szociális kiadások bevételi oldala 12.325.000.-Ft, amivel szemben a kiadás 13.023.000.-Ft, de az itt jelentkező – 700.000.-Ft-os hiány is fedezhető lesz azokból a forrásokból, amikről Pummer Istvánné az előzőekben szólt.

Több hozzászólás nem hangzik el.

Végül a Képviselő-testület a polgármester javaslatára, a jelenlévő és a döntéshozatalban is résztvevő hat tagja egyhangú szavazásával – 6 igen, 0 nem szavazattal és 0 tartózkodással – meghozza a következő határozatát:

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

4/2019.(II.14.) Kt. határozata

 

Tárgy:  Tibolddaróc Község Önkormányzata és a Tibolddaróci Közös Önkormányzati

Hivatal 2019. évi költségvetése.

 

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete megtárgyalta az Önkormányzat és közös önkormányzati hivatal 2019. évi költségvetésének bevételi és kiadásai előirányzatait tartalmazó tervezetet.

A Képviselő-testület a tervezet módosítását és pontosítását tartja szükségesnek. Ezért a tervezet alapján nem alkot költségvetési rendeletet.

A költségvetési tervezet előirányzatait módosítani szükséges a polgármester által ismertetett javaslatok szerint.

A módosított és pontosított előirányzatokkal kell a költségvetési rendeletet a Képviselő-testület elé terjeszteni.

Határidő:2019.

Felelős:Nagy Sándor polgármester,

dr. Molnár Sándor jegyző.

2., Önkormányzati tulajdonú lakóingatlan értékesítése.

Előadó: Nagy Sándor polgármester.

/a kérelem fénymásolatban a jegyzőkönyvhöz csatolva van/

Az előadó polgármester a kérelem ismertetése után elmondja, hogy a kérelmező Hegedűs Sándor által megjelölt ingatlanhoz az Önkormányzat az elhunyt Szilágyi József által jutott, aki az Önkormányzatnak ajándékozta, annak fejében, hogy halála esetén gondoskodik illő eltemettetéséről. Szilágyi József, amíg egészségi állapota engedte az ingatlanon lévő 2-2,5 szobás, fürdőszobás lakóépületet műhelyként használta. Az ingatlan önkormányzati tulajdonba kerülése után sor került a tetőzet javítására – a jelentkező beázások megszüntetése érdekében. Tudni kell, hogy a lakóépület jelenlegi állapotában lakhatásra alkalmatlan, leromlott, felújításra szoruló állapotban van. Kérdéses az is, hogy az ingatlan megszerzéséhez kaphatnak-e CSOK támogatást Hegedűsék. Egyébként Hegedűsék az ingatlant megtekintették, maguk módján megvizsgálták. Hegedűs Sándor ezután nyújtotta be a kérelmét.

A polgármester úgy látja, hogy az ingatlan leromlott állapota és értéke alapján, nem lenne gazdaságos önkormányzat általi felújítása. Ezért kézenfekvő megoldás lenne az értékesítése Hegedűsék vagy, akár más személy részére. Az értékesítésre azonban hivatalos értékbecslés alapján kellene sort keríteni.

Pribéli Csaba Györgyönkormányzati képviselő megjegyzi, hogy az értékbecslés díja   60.000.-Ft.

dr. Molnár Sándorjegyző szerint, az értékbecslés szükséges, ha a Képviselő-testület az értékesítés mellett dönt. Értékbecslés nélküli értékesítés esetén az egész ügylet és a Képviselő-testület is támadhatóvá válik. Ezt jó lenne elkerülni.

Nagy Sándorpolgármester felhatalmazást kér a Képviselő-testülettől a kérelemben megjelölt önkormányzati tulajdonú ingatlan értékesítésének előkészítésére, annak keretében a kérelmezővel történő további egyeztetésre és a forgalmi érték megállapítása céljából értékbecslés megrendelésére, valamint a szükséges energetikai tanúsítvány elkészítésére.

A Képviselő-testület a jelenlévő és a döntéshozatalban is résztvevő hat tagja egyhangú szavazásával – 6 igen, 0 nem szavazattal és 0 tartózkodással – meghozza a következő határozatát:

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

5/2019.(II.14.) Kt. határozata

Tárgy:Önkormányzati Tulajdonú lakóingatlan értékesítésének előkészítése.

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete felhatalmazást ad a polgármesternek a tibolddaróci 740 hrsz-ú, kivett lakóház, udvar megnevezésű, 1187m2 térmértékű, a természetben 3423. Tibolddaróc, Kácsi út 23.sz. alatt található önkormányzati tulajdonú ingatlan értékesítésének előkészítése keretében, az ingatlant megvásárolni szándékozó Hegedűs Sándor 3423. Tibolddaróc, Széchenyi út 64.sz. alatti lakossal történő további előzetes egyeztetésre és a vételár megállapításához szükséges forgalmiérték-becslés, valamint az ingatlanon lévő lakóépület energetikai tanúsítványának elkészíttetésére.

Képviselő-testület a későbbiekben, külön előterjesztés alapján fog döntést hozni az ingatlan értékesítése tárgyában.

Határidő:2019. március 15.

Felelős:Nagy Sándor polgármester.

3., Indítványok, javaslatok.

A napirend keretében Nagy Sándor polgármester a jegyzőkönyvhöz csatolt írásos anyag alapján, részletes tájékoztatást ad a Magyar Falu Program elnevezésű pályázati rendszerre vonatkozó, jelenleg már közzétett információkról. A negyedévente folyamatosan meghirdetésre kerülő pályázati felhívások alapján az 5000 főnél kisebb lélekszámú települések és a történelmi egyházak nyújthatnak be pályázatot a felhívásokban megjelölt célok elérését biztosító projektek megvalósítására. A pályázati támogatás mértéke a bekerülési költség 100%-a, vagyis önkormányzati saját forrás, önerő biztosítása nélkül megvalósíthatóvá válnak a pályázati felhívás szerinti cél megvalósítását biztosító projektek. A pályázati rendszer programjai, a programokon belül az egyes célterületek az érintett önkormányzatoktól begyűjtött igények alapján lettek meghatározva. A pályázati rendszer ennek következtében rendkívüli módon alkalmazkodik a helyi települési igényekhez, igazán önkormányzat barát.

A polgármester hangsúlyozza, hogy a pályázati rendszerbe tartozó programok néhány kivételtől eltekintve, olyanok, hogy az azokban történő részvétel lehetőségével komolyan kell foglalkoznia, illetve élnie kell Tibolddaróc Község Önkormányzatának is. A kivételek közé tartozóként említi a bölcsőde, óvoda program bölcsődei célterületét, a belterületi útfelújítást, a falubusz (falu – és tanyagondnoki szolgálat) fejlesztését és a temető fejlesztési program, azon részterületeit, amit a tulajdoni viszonyok miatt, csak a tulajdonos egyházak pályázhatnak meg.

Az egyes pályázati programok, illetve célterületeik bemutatása során a polgármester az egészségügyi alapellátás fejlesztése érdekében feltétlenül szükségesnek látja és tartja az orvosi rendelő, orvosi eszközök beszerzése alprogram keretében történő pályázást, amihez jó kiindulási alapként szolgál az e tárgyban benyújtott, de sajnos támogatásban nem részesült TOP-os pályázat. A szolgálati lakás program kínálta pályázati lehetőség kihasználását is szükségesnek tartja, mivel a Községháza közelében lévő 4 lakásos önkormányzati tömbház és a szomszédságában lévő ikerlakás is felújításra szorul. A nemzeti és helyi identitástudat erősítését szolgáló program célterületei szerinti pályázat benyújtást is szükségesnek látja a Patakmenti Szabadidő Központ épületének fűtéskorszerűsítése, nyílászáróinak cseréjek és eszközbeszerzése érdekében. A bölcsőde, óvoda program óvodai célterülete vonatkozásában az óvodaépület felújítására elkészült egy teljes pályázati anyag, ami tartalmazza az óvodaépület tetőhéjazatának felújítását is más egyéb munkálatok mellett. Ezen pályázati anyag alapján a felújítás teljes bekerülési költsége közel 30 millió forint, ami egyezik a támogatás maximális összegével. A polgármester szerint el kell gondolkodni a közterület karbantartását szolgáló eszközfejlesztésre benyújtható pályázati lehetőségen is.

A polgármester az önkormányzati tulajdonú óvoda fejlesztése érdekében az óvoda udvar program és az óvodai sport program keretében történő pályázatok benyújtását is szükségesnek látja. A polgármesteri hivatalok felújítását szolgáló program keretében jó lenn elvégezni a hivatal épületének külső (homlokzat) szigetelését, nyílászáróinak cseréjét és fűtéskorszerűsítését (konvektorok kiváltása, modern gázkazán beépítése a központi fűtéshez). A temető fejlesztési program keretében benyújtandó pályázatokkal a ravatalozó tetőszerkezetének teljes felújítását, a ravatalozó épületének kisebb belső felújítását és az önkormányzati tulajdonban lévő Bottlik-mauzóleum állagmegóvását kellene megkezdeni – tetőzetének szigetelésével, hiányzó ablakok pótlásával és omladozó falazatának konzerválásával, hiányzó részek pótlásával.

A polgármester elmondja, hogy a Magyar Falu Program elnevezésű pályázati rendszer keretében összesen 150 milliárd forint pályázati támogatás kerül szétosztásra két részletben 75-75 milliárd forintos összegben. A térség országgyűlési képviselője Tállai András úr azt tanácsolja, hogy az önkormányzatok a már most rendelkezésre álló információk alapján készüljenek a pályázatok benyújtására, a megjelenő pályázati felhívások alapján készítsék el és nyújtsák be a pályázatokat. Azt tanácsolta, hogy minél több pályázat legyen benyújtva, mivel ezáltal növelhető a kedvező elbírálású döntések esélye – az egyes önkormányzatokat illetően.

Rövid polémia után, egyetértés alakul ki abban, hogy elsősorban az orvosi rendelő, orvosi eszközök beszerzése alprogram célterületei szerinti pályázatokra és az óvodaépület férőhelybővítés nélküli felújítását lehetővé tévő pályázat benyújtására kell felkészülni, az e tárgyban már benyújtott, de támogatásban nem részesült pályázatok dokumentációjának aktualizálásával és átdolgozásával. Ezek mellett fel kell készülni a polgármester által javasolt pályázati programokban történő részvételre is – kiemelt figyelemmel az óvoda udvar és sport programra.

A Magyar Falu Programról elhangzottakat követően a jegyző javasolja a Mezőkövesdi Többcélú Kistérségi Társulás létrehozásáról szóló megállapodás módosításának Tibolddaróc Község Önkormányzata részéről történő jóváhagyását. A módosítás keretében a megállapodás szövegében átnevezésre kerül az Önkormányzatot képviselő polgármester neve – a 2018. december 9-én megtartott időközi polgármester-választás eredményének megfelelően. Tibolddaróc Község Önkormányzatát a Társulásban Nagy Sándor polgármester képviseli. Erről minősített többséggel kell döntést hoznia a Képviselő-testületnek. Kérdés, észrevétel, javaslat nem hangzik el.

A Képviselő-testület a jegyző javaslatára, a jelenlévő és a döntéshozatalban is résztvevő hat tagja minősített többségű szavazásával – 5 igen, 0 nem szavazattal és 1 tartózkodással – meghozza a következő határozatát:

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

6/2019.(II.14.) Kt. határozata

Tárgy:Mezőkövesdi Többcélú Kistérségi Társulás létrehozásáról szóló megállapodás módosításának jóváhagyása.

 

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete jóváhagyja a Mezőkövesdi Többcélú Kistérségi Társulás létrehozásáról szóló megállapodás módosítását, mely alapján az Önkormányzatot – a 2018. december 9-én megtartott időközi polgármester-választás eredményének megfelelően – Nagy Sándor polgármester képviseli a társulásban.

A Képviselő-testület felkéri és felhatalmazza a polgármestert a módosított megállapodás Tibolddaróc Község Önkormányzata részéről történő aláírására.

Határidő:aláírásig folyamatos.

Felelős:Nagy Sándor polgármester.

A határozat meghozatala után a jegyző ismerteti Komka Péter 2011. Budakalász, Szentendrei út 3-5. B ép. 1. em. 7. ajtó alatti lakos kérelmét, aki a tibolddaróci 1068/A hrsz alatti 66 m2 térmértékű lakóház tulajdonosaként, kérelmezi a lakóháza udvaraként azonosítható 1068 hrsz-ú, kivett udvar megnevezésű, 701m2 térmértékű önkormányzati ingatlan tulajdonjogának részére történő átruházását. Ezt az önkormányzati ingatlant szolgalmi jogként földhasználati jog terheli a Komka Péter tulajdonában lévő lakóház után. A jegyző elmondja, hogy Komka Péter a lakóházat dr. Szabó József Gergelytől vette meg. Emlékeztet rá, hogy dr. Szabó József Gergely részére az ingatlan nem értékesítette a Képviselő-testület, mert nem lakott az 1068/A hrsz-ú lakásban. Komka Péter viszont itt lakik a testvérével.

Nagy Sándorpolgármester javasolja, hogy a kérelmező Komka Péter részére jelképes 1.000.-Ft-os vételáron értékesítse a Képviselő-testület az 1068 hrsz-ú ingatlant, hiszen azt senki más nem használhatja, csak az 1068/A hrsz-ú lakóház tulajdonosa, vagyis Komka Péter. Emlékeztet rá, hogy a tanácsi időkben a lakótelkeket nem tulajdonba, hanem tartós használatba adták és ezeket építették be új házakkal. Az önkormányzatok létrejötte után a lakóházakhoz tartozó kertként, udvarként szolgáló tartós használatba adott telkek önkormányzati tulajdonba kerültek. A jelenleg hatályos szabályok alapján, már csak adás-vétel útján kerülhetnek a lakást megvásárló személyek tulajdonába. Emlékeztet rá, hogy a Képviselő-testület, már korábban is hozott ilyen, jelképes összegű vételáron történő értékesítésről szóló döntéseket, mint amire vonatkozóan most javaslatot tett.

Pribéli Csaba Györgytámogatja a javaslatot, azzal a feltétellel, hogy a vásárló fizessen minden az ügylettel felmerülő költséget (ügyvédi munkadíjat, földhivatali eljárási vagy átírási költséget.)

Több hozzászólás, észrevétel, más javaslat nem hangzik el.

A Képviselő-testület a polgármester javaslatára, a jelenlévő és a döntéshozatalban is résztvevő hat tagja minősített többségű egyhangú szavazásával – 6 igen, 0 nem szavazattal és 0 tartózkodással – meghozza a következő határozatát:

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

7/2019.(II.14.) Kt. határozata

Tárgy:Önkormányzati tulajdonú ingatlan értékesítése Komka Péter budakalászi lakos részére.

 

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a tibolddaróci 1068 hrsz-ú, kivett udvar megnevezésű, 701 m2 térmértékű, földhasználati joggal terhelt, a természetben 3423. Tibolddaróc, Zöldfa út 3.sz. alatti önkormányzati tulajdonú ingatlant adásvételi-szerződés útján értékesíti Komka Péter (sz.: Győr 1969.09.27. a.n.: Győri Irén) 2011 Budakalász, Szentendrei út 3-5.sz. B ép. I.em. 7. ajtó alatti lakos részére, aki a tibolddaróci 1068/A hrsz-ú, lakóház megnevezésű, 66 m2 térmértékű, a természetben 3423. Tibolddaróc, Zöldfa út 3.sz. alatti ingatlan tulajdonosa és életvitelszerűen Tibolddarócon lakik.

A Képviselő-testület az önkormányzati tulajdonú ingatlan vételárát jelképes, 1.000.-Ft-os azaz egyezer forintos összegben állapítja meg.

Az adásvételi jogügylettel kapcsolatos minden felmerülő költséget (ügyvédi munkadíj, földhivatali eljárási díj és más költségek) Komka Péter vevő viseli.

A Képviselő-testület felkéri és felhatalmazza a polgármestert az adásvételi-szerződés Önkormányzat részéről történő megkötésére.

Határidő:megkötésig folyamatos.

Felelős:Nagy Sándor polgármester.

A határozat meghozatala után Csordás Sándorné alpolgármester az iránt érdeklődik, hogy a községbe költözött hat gyermeket nevelő pár nyújthat-e be kérelmet első lakáshoz jutók támogatása címén.

A jegyző elmondja, hogy természetesen nyújthatnak be kérelmet, kaphatnak támogatást is, ha korábban egyiküknek sem volt a tulajdonában lakóingatlan. Az, hogy nem házastársak már nem kizáró körülmény, mivel a Képviselő-testület élettársaknak is adott már több alkalommal támogatást, ha egy háztartásban élnek. Az egyedülállók, egyedül élők nem kaptak támogatást, mely gyakorlatot a jövőben is érvényesíteni kellene.

Csordás Sándornéalpolgármester röviden tájékoztatja a Képviselő-testületet Németh Ferenc tibolddaróci lakos helyzetéről, aki jelenleg Szikszón van kórházban. Egészségi állapota sokat javult, hamarosan kikerül a kórházból. Sajnos a lakáskörülményei miatt ismét nehéz helyzetbe kerülhet.

A jegyző és a polgármester jelzi, hogy Németh Ferencet haza kerülése esetén ingyenes szociális étkeztetéssel, házi szociális gondozásba történő bevonásával tudja támogatni az Önkormányzat és segítheti lakhatási problémája megoldásában, de lakást biztosítani nem tud részére.

Az alpolgármester bejelenti, hogy Három Gáborné szociális célú tűzifa támogatásban részesült lakos elköltözött a községből, a 2m3 tűzifát már át sem vette, így annak más, rászoruló személy részére történő kiadásáról fog dönteni a Szociális Bizottság.

A polgármester tájékoztatja a képviselőket, hogy Juhász János közfoglalkoztatott március 15-ére elkészíti a koszorúállványt a Kossuth-szoborhoz.

Csordás Sándornéalpolgármester szóba hozza a Kerekes-kúria udvarán lévő TELEKOM által használt épület leromlott állapotát, mivel nagyon rossz képet mutat.

A jegyző elmondja, hogy a telefonközpont elhelyezésére szolgáló épület önkormányzati tulajdonban van, amit az Önkormányzat használatra átadott még a MATÁV-nak. Esetleges karbantartásáról egyeztetni kell a szolgáltatóval.

Az alpolgármester tájékoztatást ad a közfoglalkoztatottak által a temetőkben végzett munkálatokról (takarítás, elburjánzott bokrok és növényzet kivágása, elhanyagolt sírok rendbetétele), melyek irányítását végzi.

A polgármester elismeréssel szól az alpolgármester tevékenységéről, megköszöni munkáját, azzal, hogy a továbbiakban is számít segítségére, közreműködésére, észrevételeire.

Ezt követően a polgármester bejelenti, hogy Juhász János közfoglalkoztatott állítja helyre a megrongált buszmegállót a húsboltnál. A rongálást elkövető személy sajnos ismeretlen. Szerencsére a kár nem olyan nagy és viszonylag könnyen javítható.

Az ülésen tanácskozási joggal résztvevő Nagy Sándorné óvodavezető bejelenti, hogy ez évben 5 lagzira kívánják a konyhát és éttermet bérbevenni. Az első lagzi májusban lesz. A bérleti szerződések megkötéséhez tudnia kell, hogy a Képviselő-testület emelni fogja-e a tulajdonában lévő Központi Konyha bérleti díját, ami jelenleg 70.000.-Ft+ÁFA, tibolddaróci lakos esetén 60.000.-Ft+ÁFA, míg önkormányzati alkalmazottak esetében 50.000.-Ft+ÁFA. Ehhez természetesen jönnek még más költségek, amit a bérlőnek fizetnie kell – így a nyersanyagköltséget és a konyhai személyzet munkadíját.

Az óvodavezető a nagymérvű nyersanyagnorma – túllépés miatt javasolja a 2014-óta változatlan összegű nyersanyagnorma 15%-os mértékű emelését. A nyersanyagnorma emelése a megnövekedett beszerzési árak mellett, azért is szükséges, mert magasabb összegű normatív támogatás lehívását tenné lehetővé az Önkormányzat számára a központi költségvetésből. Az óvodavezető elmondja, hogy a minta-menza 2016-tól történt bevezetésével jelentősen növekedett a nyersanyagköltség, mivel több gyümölcsöt és zöldséget kell vásárolni és a felhasználható húsokra, hústermékekre, húskészítményekre vonatkozó minőségi előírások is jelentősen növelik a beszerzési költségeket.

Az óvodavezető szerint, „nem lenne ördögtől való” a térítési díjak emelése sem, mivel a szociális étkeztetés térítési díján kívül más étkezési térítési díj emelésére már évek óta nem került sor (óvodai, alkalmazotti, vendég-étkezői díj). Végül szorgalmazza a közel 1,5 millió forintos térítésidíj-hátrálék - mint kintlévőség – behajtása érdekében szükséges lépések, intézkedések megtételét.

Az óvodavezető által felvetettek, elmondottak kapcsán több hozzászólás hangzik el. A felvetések és az elmondottak helyességét mind a polgármester, mind a jegyző, mind Pribéli Csaba György önkormányzati képviselő megerősíti. Végül a polgármester javaslatára, külön döntés hozatala nélkül, az az egyhangú álláspont alakul ki, hogy a következő képviselő-testületi ülésre készüljön javaslat a nyersanyagnorma emelésére több változatban – köztük a javasolt 15%-os mértékben is. Készüljön javaslat a térítési díjak emelésére vonatkozóan is. Egyhangú vélemény alakult ki az Önkormányzat tulajdonában álló Központi Konyha bérleti díját illetően is, aminek ez évi emelését nem tartja indokoltnak a Képviselő-testület.

Az ülés végén Mezei Mihály önkormányzati képviselő, a Hegyközség elnöke aziránt érdeklődik, hogy van-e akadálya a 2019. április 6-án sorra kerülő Bükkaljai Borverseny megtartásához szükséges terembérletnek.

A polgármester és az óvodavezető jelzi, hogy a borversenyhez a Központi Konyha étterme és a szükséges személyzet rendelkezésre áll, a bérleti szerződés ügyében várják a hegybírót a részletek megbeszélésére, egyeztetésére.

Végül a polgármester bejelenti, hogy a bogácsi polgármester asszonnyal történt egyeztetés alapján egy héttel eltolódik a tibolddaróci pincefesztivál időpontja – az eredetileg tervezett időponthoz képest.

Más indítvány, javaslat, bejelentés nem hangzik el.

A polgármester az ülést 17.50 órakor bezárja.

 

K.m.f.

 

 

Nagy Sándor                                                                                                 dr. Molnár Sándor

polgármester                                                                                                             jegyző

Csordás Sándorné

alpolgármester

 

és

 

Novák Sándor

önkormányzati képviselő

jkv. hitelesítők

 

 

 

 

Go to top