Tibolddaróc KözségÖnkormányzatának Képviselő-testülete

3423 Tibolddaróc, Széchenyi út 1.

Tel.: 49/337-022 Fax: 49/337-202

E-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

286-18/2016

 

Jegyzőkönyv

 

Készült:Tibolddaróc Község Önkormányzata Képviselő-testülete által 2016.december 8-án 17 órai kezdettel megtartott közmeghallgatásról.

 

Közmeghallgatás helye:Patakmenti Szabadidő Központ előadóterem (3423. Tibolddaróc. Kácsi út 2.sz.)

 

Jelen vannak:Dósa József polgármester, Nagy Sándor alpolgármester, Brezovcsik Béla, Csordás Sándorné, Pribéli Csaba György, Novák Sándor és Serfőző Lajos István települési képviselők.

 

Tanácskozási joggal megjelentek: Szalai Szabolcs Bükkábrány Község polgármestereaz 1.) napirendi pont tárgyalásához, dr. Molnár Sándor jegyző a közmeghallgatás teljes időtartamára.

 

A közmeghallgatáson megjelent 45 fő helyi lakos.

 

Napirend előtt:

 

Dósa Józsefpolgármester köszönti a közmeghallatás résztvevőit, külön köszönti Szalai Szabolcsot Bükkábrány Község polgármesterét, aki a Bükkábrány székhelyű szennyvízelvezetési-agglomeráció településeinek szennyvíz-csatornázásáról fog tájékoztatót tartani.

 

A polgármester megállapítja, hogy Képviselő-testület mind a héttagja jelen van, az ülés határozatképes és a közmeghallatás megtartható.

 

A Képviselő- testület a polgármester javaslatára, egyhangú szavazással – 7 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett – Nagy Sándor alpolgármestertés Csordás Sándorné települési képviselőt bízza meg a közmeghallgatásról készülő jegyzőkönyv hitelesítésével.

 

Ezután a polgármester javaslatot tesz közmeghallgatás napirendjére, amita Képviselő-testület egyhangú szavazással – 7 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodásmellett – a következők szerint fogad el:

 

Napirend:

 

  1. A Bükkábrány székhelyű szennyvízelvezetési-agglomeráció településeinek szennyvízcsatornázása és tisztítása.

    Előadó: Szalai Szabolcs Bükkábrány polgármestere.

     

  2. Beszámoló az Önkormányzat 2016. évi munkájáról.

    Előadó: Dósa József polgármester.

     

  3. Indítványok, javaslatok.

 

 

Napirend tárgyalása:

 

1.) A Bükkábrány székhelyű szennyvízelvezetési-agglomeráció településeinek szennyvízcsatornázása és tisztítása.

Előadó: Szalai Szabolcs Bükkábrány polgármestere.

 

Az előadó polgármesterköszönti a közmeghallgatás résztvevőit, majd a „dolgok közepébe” vágva azonnal rátér a szennyvízelvezetési-agglomerációba tartozó települések – Bükkábrány, Tibolddaróc, Kács, Vatta, Borsodgeszt és Csincse – számára kiemelkedő fontosságú beruházás legfontosabb kérdéseinek taglalására. Röviden utal arra, hogy az elmúlt időszakban Tibolddaróc, Bükkábrány és Kács társulva próbálta a szennyvízcsatornázását és tisztítását megvalósítani, de a próbálkozások nem vezettek eredményre; végül már a három község tibolddaróci székhelyű szennyvízelvezetési-agglomerációját is megszüntették az illetékes szervek.

 

Ez évben, azonban kedvező változások történtek az ügyben, ami a térség országgyűlési képviselője lobby tevékenységének és közbenjárásának köszönhető.

A változások eredményekéntBükkábrány székhellyel új szennyvízelvezetési-agglomeráció jött létre és Magyarország Kormánya határozatot hozott az agglomerációba tartozó települések – Bükkábrány, Tibolddaróc, Kács, Vatta Borsodgeszt és Csincse Községek – szennyvízcsatornázása és tisztítása 100%-os mértékű Európai Uniós és hazai forrásútámogatással 2020. december 31-ig történő megvalósításáról.

 

Szalai Szabolcs polgármesterezt követően részletesen szól a beruházáskapcsán felmerülő, a közvéleményt (az érintett emberek többségét) várhatóan foglalkoztató kérdésekről.

 

Fontos információként elhangzik, hogy a hat településre kiterjedő beruházás korm. határozat szerinti költsége nettó 3,320 MDforint, melyből nettó 2,730 MDforint az uniós forrás és 0,490 MDforint a kormányzati támogatás. A beruházás Tibolddarócra jutó költsége nettó 702 millió forint.

 

Elhangzik, hogy a 2020-as garanciavállalás miatt a Nemzeti Fejlesztési Program Iroda bonyolítja majd konzorciumi partnereként a projektet – így kiírja közbeszerzéseket a tervezésre és a kivitelezésre, biztosítja a PMés egyéb szolgáltatásokat, de ez a szerv készíti el magát a pályázatot is.

 

Szalai Szabolcs rámutat, hogy a pályázati kiírás a meglévő ipari szennyvíz tisztítását is támogatja – úgy, hogy max. 5% ipari többletkapacitást engedélyez elszámolni. Az előadó utal arra, hogy így lehetőség lesz a tibolddaróci borászatok és a pezsgőpalackozó technológia szennyvizeinek befogadására és tisztítására is.

 

A pályázati háttérről elhangzik, hogy a pályázat nem támogatja azelő-közművesítést, tehát mindenkinek rendelkezni kell ivóvíz bekötéssel. Elhangzik, hogy a vonatkozó törvény szerint, az üzemeltető felszólítással kötelezheti majd a lakosokat az ivóvíz bekötésére, mely felszólítás után 1 évvel kötelezettséggé válik a bekötés. Fontos, hogy 100%-os támogatással megvalósuló beruházás keretében egy lakóingatlan rákötése se maradjon el. Üres telekre vagy lakatlan ingatlanra is célszerű lehet az ivóvizet és a szennyvizetbekötni.

 

Ezt követően Szalai Szabolcs szól a beruházás ütemezéséről, a megvalósítás pontos időpontjáról, melyek a következők: 2017. év első felében kerül sor a tervezésre, melynek keretében minden ingatlant fel kell keresni egyeztetni kell a vezetékek helyét, nyomvonalát, a kerítésen belül max 1 m-re lehet bevezetni a szennyvízvezetéket – itt lesz a csatlakozási pont. A 2017. év maradék felében és 2018. évben kerül sor a kivitelezésre, ennek a 2018. év végére be kell fejeződni. A kivitelezésbefejezése után 6 hónap próbaüzem következik. A 2019-es év végén sor kerül a projekt zárására; fontos, hogy a próbaüzem időpontjára a házi bekötéseket meg kell valósítani. Azok az ingatlanhasználók, akik nem kötnek rá a szennyvízrendszerre talajterhelési díjat lesznek kötelesek fizetni, alapesetben 1800.-Ft m3összegben.

 

Végül Szalai Szabolcs szól a tervezett beruházás indikátorairól. A projekt zárásakor75%-os mértékű rákötésnek kell meglenni, aminek 5 éven belül 92%-ra kell emelkedni.

 

Nagyon fontos, hogy minden utcában épüljön meg a szennyvízhálózat gerincvezetéke, még akkor is, ha csak néhány ház van az utcában, mivel később, már nem áll majd a kiépítésére rendelkezésre 100%-os támogatás.

 

Dósa József polgármestermegköszöni Szalai Szabolcsnak a tájékoztatót és kéri a jelenlévőket, hogy tegyék fel, mondják kérdéseiket, észrevételeiket vagy akárjavaslataikat is, ha van.

 

Egyetlen hozzászólás hangzik el, melynekkeretében id. Gál IstvánTibolddaróc, Kossuth út 48.sz alatti lakos rámutata szennyvízberuházás fontosságára, szorgalmazvaa lakosság folyamatos, a beruházás megvalósításához igazodó tájékoztatást. Ez a tájékoztatás történhet lakossági fórumon, hangos hirdetőben, de írásban is. A hozzászóló Gál István röviden utal arra is, hogy a beruházás eredményeként, a talajterhelési díj formájában, azoknak is keletkezik fizetési kötelezettsége, akinek az ingatlanán, csak egy kerticsap van és minimális az ivóvízfogyasztása.

 

A hozzászólás kapcsán Szalai Szabolcs ismerteti a tulajterhelési – díjról szóló jogszabály alapvető rendelkezéseit, rámutat arra, hogy a jegyző fog ennek bevezetéséről gondoskodni.Ismételten szorgalmazza, hogy valamennyi lakótelekre kerüljön bekötésre az ivóvíz, még mielőtt a beruházás megkezdődne.

 

Ezt követően SzalaiSzabolcsmegköszöni, hogy lehetőséget kapott a tájékoztatója megtartására, majd elköszön és távozik a közmeghallgatásról.

 

Lakossági felvetésre reagálva Nagy Sándor alpolgármester(HevesMegyei Vízmű Zrt. helyi dolgozója) röviden ismerteti, hogy mi a szennyvízdíj számlázásának alapja és azt, hogy milyen lehetőség van a díjszámításkor figyelembe veendő ivóvíz mennyiségének csökkentésére.

 

  1. Beszámoló sz Önkormányzat 2016. évi munkájáról.

    Előadó: Dósa József polgármester.

 

A beszámoló keretében Dósa Józseftájékoztatást ad a 2016. évi közfoglalkoztatásról, kiemelve azt, hogy a különböző közfoglalkoztatási programok keretében az Önkormányzat 70 ember részére biztosított munkalehetőséget. Elmondja, hogy a betonelemek készítése terén is szép eredményt sikerült elérni – kistéglák, kisszegők, mintás, hajlított és nagyszegők készülnek a mederlapok mellett. A mederlapok felhasználásával a Dózsa Gy. úton 79 m, a Széchenyi úton a varrodánál 15,1 m, a Balogh Á. úton 200,6 m, a Tardi úton 288 m és a Zrínyi M. úton 342, 2 m hosszban – összesen 925,4 m – csapadékvíz – elvezető árok rendbetételére, illetve kialakítására került sor.

 

A polgármester által a közfoglalkoztatásról elmondott, ismertetett adatokat, információkat és megállapításokat a jegyzőkönyvhöz csatolt „Beszámoló a 2016. évi közfoglalkoztatásról” című dokumentum tartalmazza.

 

A polgármesterbeszámolójában szól a 2016-os év önkormányzati rendezvényeiről is, külön említve a Gasztronómiai Bált, a március 15-i Nemzeti Ünnepet, a Helyi Értékek Napját, a Falu Majálist, a Víg Daróci Pincék Főzőfesztiválját, az Idősek Napját, a Mikulás Ünnepet, a Falu Karácsonyát, a Bükki Borversenyt, a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár által szervezett 10. KSZR Műhelynapok szakmai találkozóját és a NATO Főparancsnokság vezénylő tisztjeinek nemzetközi kiképzése kapcsán Dr. Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar Főnöke és a vele lévő küldöttség tibolddaróci látogatását

 

Dósa Józsefkülön részletezi az elnyert és megvalósult vagy folyamatban lévő pályázatokat, melyek a következők: illegális hulladéklerakó rekultivációja a szőlők között 103.269.204.-Ft összegben (megvalósult), önkormányzati fejlesztések – Egészségház felújítása 11.175.990,-Ft-os támogatással és 588.210.-Ft-os önrésszel (megvalósult), pince-partfal omlás helyreállítása vis maior keretből 17.100.000.-Ft-os támogatással és 1.710.000.-Ft-os önrésszel (folyamatban),Sályi – Mikes K – Balogh Á. utakon közlekedési károk helyreállítása vis maior keretből 1.346.000.-Ft-os támogatással és 135.004.-Ft önrésszel (megvalósult), kisméretű műfüves labdarúgópálya építése 22.638.278.-Ft MLSZ támogatással és 2.520.920.-Ft önrésszel (megvalósult) lakossági vízszolgáltatás támogatása Magyarország központi költségvetéséből 6.867.100.-Ft összegben (megvalósult), rendkívüli működési támogatás a központi költségvetésből 1.432.578.-Ft összegben (felhasználása megtörtént), konyha felújítási – fejlesztési pályázat 20.209.587.-Ft-os támogatással (megvalósítására a következő évben kerül sor)amihez 5% önerő kapcsolódik, önkormányzati ASP szolgáltatás rendszer kiépítése 7.000.000.-Ft támogatással (folyamatban), szociális célútűzifa-támogatás 1.617.980.-Ft-os központi támogatássalés 251.460.-Ft-os önerővel– a szociálisan rászorultak részére. Ezek éves szinten összesen 192.656.717.-Ft támogatást jelenetek, amihez összesen 5.205.594.-Ft önerő adódik. Az elnyert összeg jelentős és jól szolgálta/szolgálja a lakossági igényeket kielégítő intézmények fejlesztését, a felmerülő különböző feladatok megoldását.

 

Ezután a polgármesterszóla beadott, de még el nem bírált pályázatokról – így az érintett önkormányzatokkal közösen beadott bükkaljai kerékpárút létrehozását célzó, a pincék közötti vízmosás rendezését biztosítani hivatott pályázatról, a tibolddaróci barlanglakások hasznosítását célzóés azúj egészségügyi centrum (benne új orvosi rendelő) megvalósítását tartalmazó pályázatról.

 

Dósa Józsefhangsúlyozza, hogy az ismertetett pályázatokon kívül, kiemelkedő jelentősége van és lesz a közös szennyvízberuházásnak, amiről a közmeghallgatás előző napirendi pontja keretében Szalai Szabolcs bükkábrányi polgármester részletesen szólt.

 

A polgármesteremlítést tesz arról, hogy a pályázatok elkészítése, a beruházások megvalósítása, a pályázati pénzekkel történő elszámolás – még pályázatíró szolgáltatás igénybevétele mellett is – jelentős munkateherként jelentkezik az önkormányzati hivatali dolgozóknál, akik eddig, legjobb tudásuk szerint végezték el a különböző feladatokat, amiért köszönet illeti őket.

 

Dósa József polgármester beszámolójával kapcsolatban kérdés, észrevétel, javaslat sem a jelenlévő helyi lakosok, sem a települési Képviselők részéről nem hangzik el – annak ellenére, hogy ezt a polgármester a megjelentektől kifejezetten kéri.

 

A közmeghallgatás a következő napirendi pont tárgyalásával folytatódik.

 

  1. Indítványok, javaslatok.

 

Dósa József polgármesterfelhívja a közmeghallgatás résztvevőinek figyelmét, hogy lehetőségük van közérdekű ügyben kérdést feltenni, panaszt, észrevételt, javaslatot, vagy bejelentést tenni.

 

Sem kérdés, sem panasz, észrevétel, javaslat vagy bejelentés nem hangzik el.

 

Ezzel a polgármestera közmeghallgatást befejezettnek nyilvánítja és a Képviselő-testület – mind a hét tagja jelenlétében – nyilvános ülés keretében folytatja tevékenységét.

 

A polgármesterbejelenti a képviselőknek, hogy az ülés előtt kézhezkapott bérleti-üzemeltetési szerződés megkötéséhez – mely a közműves ivóvízellátás közszolgáltatás végzésére vonatkozik – szükséges a Képviselő-testület döntése. Felkéri a jegyzőt, hogy ismertesse a szerződés rendelkezéseire vonatkozó megállapításait, mivel a szerződést a közmeghallgatás előtt teljes terjedelmében áttekintette és megvizsgálta.

 

dr. Molnár Sándor jegyzőelmondja, hogy a szerződőfelek a közműves ivóvízellátás közszolgáltatás ellátására kötik a szerződést, melyben az Önkormányzat Ellátásáért Felelősként, még a Heves Megyei Vízmű Zrt. Víziközmű-szolgáltatóként szerepel. Ezen szerződés megkötésével, illetve a megkötött szerződés Magyar Energetikai – és Közmű-szabályozási Hivatal általi jóváhagyásával hatályát vesztenéa 2011. január 1-ével megkötött üzemeltetési szerződés, mivel helyébe ezen határozatlan időre szóló szerződés lépne. A jegyző elmondja, hogy a szerződés tartalmazza mindazt, amit egy ilyen szerződésnek a vonatkozó jogszabályok szerint kötelezően tartalmaznia kell; nemtalált benne, olyan rendelkezést, ami ne lenne elfogadható az Önkormányzat számára. Ezért kéri a Képviselő-testületet, hogy fogadja el a szerződést és adjon felhatalmazást a polgármesternek a szerződés aláírására.

 

A települési képviselők közül Brezovcsik Bélaazonnal tiltakozik a szerződés ilyen módon történő tárgyalása ellen és egyértelművé teszi, hogy számára elfogadhatatlan a szerződés határozatlan időre történő megkötése, mivel egy ilyen kötelemből vagy nem, vagy jelentős nehézségekkel szabadulhat csak az Önkormányzat. Emlékezteti a jegyzőt, hogy mennyi vita folyt Képviselő-testület előtt a Heves Megyei Vízmű Zrt.-be beolvadt jogelőd közszolgáltatóval a Dél-Borsodi Víz és Csatornamű Kft-vel. Ezen korábbi tapasztalatokra figyelemmel, határozott álláspontja szerint ezt a szerződést nem szabad megkötni.

 

Brezovcsik Bélaa polgármesternek szóvá teszi, hogy miért kell a szerződést, olyan sürgősséggel tárgyalni, ami nem teszi lehetővé azt, hogy a települési képviselők érdemben áttekinthessék a rendelkezéseit.

 

Dósa József polgármesterszerint, nincs értelme aKépviselő-testület ülését egy-egy kérdés megtárgyalására külön-külön összehívni, ha a kérdés más napirendi pontok tárgyalása után eldönthető. Szerinte a szerződés elfogadásáról a döntés most meghozható.

 

Serfőző Lajos István települési képviselővéleménye az, hogy a szerződés törvényességéért a jegyző felel, ha törvényességi problémák nincsenek, akkor a szerződés megköthető.

 

dr. Molnár Sándor jegyző:megerősíti, hogy a szerződés tartalmával szemben nincsenek törvényességi aggályai. Egyébkénta szerződésttörvényességi szempontból szigorúan fogja vizsgálni jóváhagyását megelőzően a Magyar Energetikai – és Közműszabályozási Hivatal. Ezenszervnekaz eljárása, a szerződést jóváhagyó döntése igazi garancia lesz arra, hogy a szerződés törvényes. Elmondja – a szerződés 13. pontja tartalmazza a szerződés módosítására vonatkozó alapvető fontosságú szabályokat még a 14. pontja a szerződés megszűnésének feltételeit, szabályait részletezi; vagyis az Önkormányzat szabadulhat a szerződés szerinti jogviszonyból, ha az szükségessé válik.

 

Brezovcsik Bélatelepülési képviselőt azt sem érti, miért kell a 2011-ben megkötött szerződést új határozatlan időre szóló szerződéssel felváltani.

 

Nagy Sándor alpolgármester(Heves Megyei Vízművek Zrt. helyi dolgozója) röviden annyit mond, hogy igazodni kell a 2011 óta bekövetkezett jogszabályi változásokhoz, ezért szükséges új szerződést kötni.

 

Végül a Képviselő-testület a jegyző javaslatára, a jelenlévő és a döntéshozatalban is résztvevő hét tagja szavazásával – 6 igen szavazattal, 0 ellenszavazatés 1 tartózkodás mellett (Brezovcsik Béla) meghozza a következőhatározatát:

 

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

71/2016. (XII.8) Kt. határozata

 

Tárgy:Bérleti-Üzemeltetési Szerződés kötése a Heves Megyei Vízmű Zrt. -vel.

 

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete Bérleti-Üzemeltetési Szerződést köt a Heves Megyei Vízmű Zrt.-vel (3300 Eger, Hadnagy u. 2., cégjegyzék száma: Cg. 10-10-020086, adószáma: 11164810-2-10) Tibolddaróc Község közműves ivóvízellátása céljából.

 

A Képviselő-testület a közszolgáltatás ellátására irányuló szerződést jelen jegyzőkönyvhöz csatolt formában és tartalommal fogadja el.

 

Felkéri és felhatalmazza a polgármestert a Bérleti-Üzemeltetési Szerződés Önkormányzat részérő történő aláírására.

 

Határidő: 2016.december 15.

Felelős: Dósa József polgármester.

 

A határozat meghozatala után a polgármester kéri a Mezőkövesdi Többcélú Kistérségi Társulás létrehozásáról és működtetéséről szóló megállapodás módosításának jóváhagyását a települési képviselőknek kiküldött, jelen jegyzőkönyvhöz csatolt formában és tartalommal.

 

Kérdés, hozzászólás, észrevétel, módosító javaslat nem hangzik el.

 

A Képviselő-testület a polgármester javaslatára, a jelenlévő és a döntéshozatalban is résztvevő 7tagja minősített többségű egyhangú szavazásával – 7 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett – meghozza a következő határozatát:

 

 

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

72/2016. (XII.8.) Kt. határozata

 

Tárgy: Mezőkövesdi Többcélú Kistérségi Társulás létrehozásáról és működtetéséről szól megállapodás módosítása.

 

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a Mezőkövesdi Többcélú Kistérségi Társulás létrehozásáról és működtetéséről szóló megállapodás módosítását jelen jegyzőkönyvhöz csatolt formában és tartalommal jóváhagyja.

 

A Képviselő-testület felkéri és felhatalmazza a polgármestert, a módosításnak megfelelő szövegű, egységes szerkezetbe foglalt megállapodás Önkormányzat részéről történő aláírására.

 

Határidő: 2016. december 30.

Felelős: Dósa József polgármester.

 

Több indítvány, javaslat nem hangzik el.

 

A polgármester az ülést 18.00 órakor bezárja.

 

 

K.m.f.

 

 

Dósa Józsefdr. Molnár Sándor

polgármester jegyző

 

 

 

Nagy Sándor

alpolgármester

 

 

és

 

 

Csordás Sándorné

települési képviselő

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Go to top