Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete

3423 Tibolddaróc, Széchenyi út 1.

Tel.: 49/337-022 Fax: 49/337-202

E-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

286-7/2016

Jegyzőkönyv

Készült: Tibolddaróc Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2016. március 31-én

16 órai kezdettel megtartott nyilvános üléséről

 

Az ülés helye:Községháza- kistanácskozó (3423 Tibolddaróc, Széchenyi út 1. sz.)

 

Jelen vannak:Dósa József polgármester, Nagy Sándor alpolgármester, Brezovcsik Béla,

Csordás Sándorné, Novák Sándor, Pribéli Csaba György és Serfőző Lajos

István.

 

Tanácskozási joggal megjelentek:Nagy Sándorné óvodavezető

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző és

dr. Molnár Sándor jegyző az űlés teljes tartalmára;

Markó Jánosné élelmezésvezető az 1. napirendi pont és az általa előterjesztett alkalmazotti kedvezményre vonatkozó kérelem tárgyalásához.

 

Napirend előtt:

 

Dósa József polgármester köszönti a települési képviselőket és tanácskozási joggal megjelenteket. Megállapítja, hogy az ülés határozatképes, mert a Képviselő-testület mind a hét tagja jelen van - így az ülést megnyitja.

 

A Képviselő-testület a polgármester javaslatára egyhangú szavazással – 7 igen szavazattal, 0 ellen szavazat és 0 tartózkodás mellett – Novák Sándor és Serfőző Lajos István települési képviselőt bízza meg a jegyzőkönyv hitelesítésével.

 

A Képviselő-testület az űlés napirendjét a polgármester javaslatára, egyhangú szavazással – 7 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett – a következők szerint fogadja el:

 

Napirend:

 

  1. Szociális étkeztetés térítési díjának felülvizsgálata, étkezési nyersanyagnorma és- költség megállapítása.

Előadó:Dósa József polgármester,

dr. Molnár Sándor jegyző,

Pummer Istvánné pénzügyi főelőadó

 

  1. Vis maior ügyek.

Előadó:Dósa József polgármester

  1. Önkormányzati hatósági ügyek

  2. önkormányzati lakás bérbeadására vonatkozó kérelem

  3. önkormányzati tulajdonú (korábban tartós használatba adott) ingatlan értékesítése.

Előadó:Dósa József polgármester

 

  1. Termőföld adás-vétele tárgyában hozott agrárkamarai állásfoglalás ellen benyújtott kifogás elbírálása.

Előadó:dr. Molnár Sándor jegyző

 

  1. Indítványok, javaslatok

 

 

 

Napirend tárgyalása:

 

  1. Szociális étkeztetés térítési díjának felülvizsgálata, étkezési nyersanyagnorma és- költség megállapítása.

Előadó:Dósa József polgármester,

 

/szociális étkeztetés térítési díjára vonatkozó hatályos rendelet, a 2016. évre vonatkozó tervezett költség és az élelmezésvezető alkalmazotti kedvezményre vonatkozó kérelme a jegyzőkönyvhöz csatolva van./

 

Dósa Józsefpolgármester elmondja:

 

Ezzel kapcsolatos, hogy elég bő anyag ment ki mind a két részről. Egy számítás. A számítást, azt a Zsuzsa fogja velünk ismertetni majd, hogyha meg lesz. Illetve akkor kezdhetünk akár a nyersanyagnormával is. Egy kérvény is érkezett hozzánk az Éva részéről, amit mindenki elolvashatott. Ezzel kapcsolatosan, hogyha kérdés, tehát akkor kezdjünk a nyersanyagnormával, és ezzel kapcsolatosan kérdés merül fel, Éva megpróbál rá válaszolni, illetve mi is megpróbálunk rá válaszolni. Én annyit előzetesen elmondanák, hogy én is utánanéztem 1-2 önkormányzatnál, hogy most jelenleg mennyi a nyersanyagnorma. Találtam olyan önkormányzatot, Szentistvánt, ahol vásárolt élelmezés van. Ez azt jelenti, hogy nem konyhát üzemeltetnek, hanem vásárolják az étkezést, az ebédet, meg a minden egyes étkezést. Tehát a napközi az bruttó 465 forintba kerül egy étkezés, egy napközi étkezés, a menza az 301 forint bruttó, az óvod az 453 forint bruttó a felnőtt az 701 forint bruttó. Őnekik ezt már csak széthordani kell. Sály ő saját konyhával rendelkezik. Őneki jelenleg a nyersanyagnormája 400 forint bruttó. Nyárád is saját konyhával rendelkezik. Őneki a jelenlegi normája 425 forint bruttó. Ezeket tudtuk, vagy én legalábbis ezeket tudtam összeszedni. Ezek valamilyen alapot adhatnak majd az Éva 490-jéhez képest, amire gondolja most bruttó felemelni a nyersanyagnormát, vagy javaslatot tesz felemelni a nyersanyagnormát. Illetve még egy olyan érdekes beszélgetésem volt az egyik polgármester asszonnyal, hogy ő azt mondja áttért arra a rendszerre, és ezen is érdemes elgondolkodni, majd nyilván beszélgetünk a képviselő-testület is Éva is, hogy egy helyről rendelni az ételt. És amit még szeretnék elmondani, a múlt héten lekerült hozzánk egy olyan számla, ami az önkormányzat nevére volt kiállítva, készpénzes számla, és nem tudtuk hová tenni. Éva.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: A dolgozók saját részükre rendelhettek eddig, igaz? Ez nem új dolog.

 

Dósa József polgármester: Én erről nem tudtam, hogy ilyen működik.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Figyelj, a nagy szállítók, ha készpénzre rendelnek, eddig lehetett. Azért mondom, én ezt még így vettem át Ferenczinétől, hogy lehetett. Tehát készpénzbe fizetett az ember, számla nem került le a hivatalba, és akkor ugye meg volt oldva. Olyankor mindig jeleztük, hogy az a készpénzes számla a dolgozóké, és hogy nem kell vele foglalkozni, nem kell utalni.

 

Dósa József polgármester: Hát, én nem tudom, hogy ez jó dolog-e.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Figyelj, volt amikor, tudod régebben is volt. Volt, amikor engedték, volt, amikor nem engedték. Ez az önkormányzatnak a hatásköre. Ha úgy döntenek, hogy nem engedik, akkor nem rendel az ember. A dolgozókkal meg kell értetni ezeket dolgokat. Milyen számla van róla, elrakjuk, megvannak. De ki kell fizetni ott helybe, olyan nincsen, hogy…

 

Dósa József polgármester: Nyilván, mert nem mi fizettük ki, csak itt volt egy készpénzes számla, aztán nem tudtuk, hogy mi ez.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: De azt mondom, ez a ti dolgotok, ti döntésetek, hogy megengeditek, nem engeditek meg. Ezt én Ferenczinétől így vettem át.

 

Dósa József polgármester: Beszélünk róla. Meg egy másik fölvetés, vagy ez nem fölvetés, mondom több polgármesterrel beszélgettem, azt mondta ő leállt arról, hogy innen rendeli a húst, onnan rendeli a sertéshúst, onnan rendeli a tejet. Azt mondja, átállt a Metróra. Van, amikor csapódik, mert nincs akció, van a amikor nyer rajta. Azt mondja, egy céggel áll kapcsolatba. Kedvezményt kap. Lehet, hogy ezt is érdemes volna átszámolni. Nyilván nem a Metrót kell kipécézni, hanem ilyen nagyobb cégeket megkeresni, és akkor komplett árajánlatot kérni. Akkor nincs ilyen összevisszaság, hogy nem kerül le egy része a számláknak. Tudjuk, hogy egy számla jön, az egyszerre számlázza. Mit tudom én havonta vagy negyedévente, vagy nem tudom, hogy szoktátok. Szerintem ezen is érdemes nekünk elgondolkodni. Akár testületi szinten, akár…

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Ezt meg kell beszélni. Általában nem korlátozzák be az élelmezésvezetőt, mert az élelmezésvezetőnek a saját érdeke az, hogy a legjobbat a legjobb áron szerezze be. És ez nem mindig a Metró a legjobb, és van, amikor a Baromfiudvartól is rendelünk szárazárut, mert nála van jó áron. Ez ténykérdés, mi hol mennyibe kerül. És minden cég foglalkozik másik, na, jó nem mindegyik, mert a szárazárus húst nem szállít.

 

Dósa József polgármester: Ez tapasztalat egyébként. Gelej község polgármester asszonya vezette ezt be. Tapasztalta, hogy nagyobb kedvezményt kaptak egy ilyen nagyobb beszállítótól, ők éppen a Metrónál kötöttek, de nyilván van több ilyen is.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Közbeszerzési szerződésük van?

 

Dósa József polgármester: Én azt nem tudom. Erre nem tértem ki.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Kellett volna.

 

Dósa József polgármester: Biztosan van. Én nem tudom, hogy van-e. Én nem kérdeztem, hogy van-e közbeszerzés vagy nincs. Csak hogy neki ez tapasztalat, hogy eddig lavírozott az élelmezésvezető, hogy na most ezt innen, na most azt onnan. Leültek, gondolom, igaz ezt se kérdeztem meg, de azt mondja, hogy kikötöttek a Metrónál, és onnan rendelik egybe, mindent. Nagyobb a kedvezmény, átlátható az egész, egyszerre jön a számla, nem marad le. Tehát ezen akár a testület is most gondolkodhat. Meg én azt javasolnám, hogy ezt az önkormányzat nevére való vásárlást, ezt szüntessük be.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Jó.

 

Dósa József polgármester: Énnekem ez a javaslatom, testület elmondja, hogy hogy gondolja.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Ha ti azt mondjátok, hogy nem lehet, akkor én közlöm a dolgozókkal és nem rendelünk.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ez rém egyszerű. Elnézést, hogy közbeszólok. Szót kérek. Ha egyszer kifizetik, akkor azt a számlát, miért kell ide leküldeni?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Nem tudom, miért van, ez már nem első alkalom.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Bocsánat.

 

Dósa József polgármester: Most senki nem beszél, Béla kért szót, most ő beszél!

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Megvette a dolgozó, kifizette, nyilván nagyobb a kedvezménye, ha az önkormányzat nevére. Azt a számlát akár össze is gyűrheti és eldobhatná. Miért kerül be ide? Nem kéne, hogy ide bekerüljön.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: A Baromfiudvar ide küldi a számlákat, tudod? Tehát szállítólevélre nevet kell írni. Azért szoktunk szólni, hogy tudjanak róla, hogy nehogy azt higgyék, hogy ez most ki kell nekik fizetni készpénzben, vagy utalni kell. Azért szoktuk jelezni, hogy ezt a számlát a dolgozók nevére kértük. Ennyi. Ami meg készpénzre jön, az ott van nálunk összegyűjtve.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő:Csak az az érdekes, hogy ott a helyszínen készpénzben kifizetik, ott a helyszínen kéne, hogy adják a számlát.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Igen. Miért kerül le ide hozzánk egyáltalán a számla?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Azért, mert szállítólevélre hozza nekem a Baromfiudvar, és a kész számlát Zsuzsának küldi ide. Többször kértük, hogy jöjjön hozzám a számla.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: És bent a központban utólag készítik a számlát a szállítólevél alapján.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: A szállítólevélre van kifizetve.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Kértük többször, már nem is egyszer, hogy hozzánk jöjjön a számla, hát ennyi, nem küldik hozzánk.

 

Dósa József polgármester: Mondom, énnekem az zokon esne, hogyha az én nevemre valaki elkezdene vásárolni, akár gázolajat, akár bármit, mert egyszer a gázolaj kutat, ha ellenőrzik, akkor énhozzám is eljönnek, és akkor keresik rajtam. Nyilván ez más jövedéki adó, stb. Már volt ilyen ellenőrzésem, nem örülnék annak. Nem tudom van-e ennek valamilyen vonzata. Egyszer ellenőrzik az önkormányzatot és keresik rajtunk azokat a számlákat, amiket nem tudunk. Mert nem is bennünket fognak ellenőrizni, hanem azt, akitől kéritek ezt a számlát, tehát ez semmiképpen sem szabályos vagy törvényes, én azt gondolom. De ez az én véleményem, nyilván most vagyunk sokan, sőt mindegyik testületi tag, elmondhatja mindenki a véleményét, és akkor ezzel kapcsolatosan dönthetünk is. Valakinek ehhez kapcsolódóan valami észrevétele? Csak ehhez az egy dologhoz.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Azért nem tartanám én se szerencsés dolognak ezt, pláne így, hogy a számlák ide érkeznek, az odáig rendbe van, hogy ők ott a konyhán kifizetik annak az ellenértékét, de amikor ide bekerül a számla, a későbbiek folyamán félreértésre is adhat okot, mert azt a számlát, igaz látjuk, hogy az készpénzes számla, de most akkor onnantól kezdve mi fog azzal igazándiból történni. Tehát nekünk ezek a beszállítók az önkormányzatnak általában átutalással kell, hogy fizessünk.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Igen.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Jön mellette még külön készpénzes számlánk, tehát én nem tartom szerencsés dolognak semmiféleképpen.

 

Dósa József polgármester: Azt gondolom, más se vegyen az önkormányzat számlájára akár gépet, akár bármit, mert az önkormányzat számlájára az önkormányzat vásároljon. Ez így normális. De szerintem bármelyik vállalkozás ezt joggal tartja fenn. Szerintem nem helytálló, ha ez így működött eddig. Tehát én arra teszek javaslatot, hogy ne működjön így, semmi másért ne, csak hogy ne legyen ez is egy buktató valamikor.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Félreértésekre ad lehetőséget.

 

Dósa József polgármester: Igen, félreértésre adhat lehetőséget. Mert lényegtelen, hogy ki mondta, és volt olyan, valószínűleg ezt lehetett, hogy raktátok be a krumplit a csomagtartóba és valószínű, hogy rajtuk keresztül vásároltatok. Na, most akkor ezt magyarázd meg egy harmadik embernek, aki ezt látja.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Jó.

 

Dósa József polgármester: És jön hozzám és azt mondja, hogy. De ez az én véleményem, de szavazzunk róla. Aki azt gondolja, hogy ez ne működjön tovább, ez a szokás, akkor az kérem, kézfelemeléssel jelezze. Tehát öten gondoljuk úgy. Ellene? Tartózkodik? Egy. Jó, köszönöm szépen. A többi, azok meg egyértelmű számok szerintem. Ilyen nyersanyagnormával, akit én kérdeztem, tudtam megkérdezni, ennyit tudtam egyébként megkérdezni, ígérték Nagymihályról, hogy küldi e-mailben, nem ért ide. Ezek a számok. Sály bruttó 400 forint, Mezőnyárád bruttó 425 forint, illetve, de hát ugye ott egy nagy létszámú konyha működik Szentistvánon. Gondolom, azért tudják ilyen olcsón, tehát egy felnőtt ebédet 701 forintért tudnak eladni az önkormányzatnak.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Annyi kérdésem van, hogy a 490 forinttal tisztában van mindenki, hogy ez nem annyi? 448 forint

 

Nagy Sándor alpolgármester: Most.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Igen.

 

Dósa József polgármester: Tehát amire akarunk emelni, én azt mondom. Amire javaslatot tettél, hogy bruttó 490 forint legyen a nyersanyagnorma.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Így van.

 

Dósa József polgármester: Tehát amit elkezdtünk, most erről kell döntenünk. Nekem ennyi volt, amit én megígértem, hogy utánanézek, ennyit tudtam. Ha Évához valakinek van valamilyen kérdése, vagy akár bárki máshoz a nyersanyagnormával kapcsolatosan, mert arra most pontot kell tegyünk, hogy ő is tudja, hogy hogy számoljon tovább. Éva, valami kiegészíteni való?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Nekem csak annyi van hozzá, hogy mi ezt tavaly ősszel megbeszéltük, jegyző úr, te, Zsuzsa lehet, hogy nem volt ott, én meg Szilvi. Akkor utána megbeszéltük, hogy nagyjából 10 %, ott már Zsuzsa is ott volt. Hogy ne 20-25%-ot emeljünk rajta, mert ha mindenből a maximumot kéne adni, vagy adnánk, amit a jogszabály előír, az nagyon drasztikus lenne. Ezért mondtuk, hogy próbáljuk meg először 10-zel, és akkor meglátjuk, hogy mire megyünk vele, de végül is ez a ti döntésetek kell, hogy legyen. Én azért számoltam 10%-kal, mert így egyeztünk meg, mert ezt beszéltük meg.

 

Dósa József polgármester: Na jó, de azt is tudni kell, azt is te számolod ki, hogy mibe fér bele. Tehát nekem ez a furcsa, hogy máshol beleférnek a 400-ba, 425-be

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: És ebbe az új jogszabálynak megfelelően mindent adnak.

 

dr. Molnár Sándor jegyző:Azt nem hiszem.

 

Dósa József polgármester: Én nem tudom, hogy mit adnak, ők működnek ennyivel.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Én is megpróbálhatom, tehát ezen ne múljon.

 

Dósa József polgármester: Lajos bá?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Én a múltkor is csak 10%-ot mondtam. Most egy kicsit lezárnám ezt a témát, ilyen értelemben, hogy szociális étkeztetésnek a…

 

Dósa József polgármester: Lajos bá, még nem arról beszélünk, a nyersanyagnormáról beszélünk. Az más, az majd a következő lesz.

 

Serfőző Lajos István település képviselő: Szorosan összefügg. Nem vártál meg. Én a múltkor is azt mondtam, hogy egy 10%-ot lehet emelni, és akkor 3 évre vissza, előre 6 évre vonatkoztatva a 10%-os emelés nem egy világvége.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ezt most a szociális étkezés térítési díjára érted?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő:Igen, mivel, hogy az van a napirendi pontban. Vagy akkor kihúznám ezt a napirendi pontot.

 

Dósa József polgármester: Lajos bá, olvassa el a napirendi pontot, tehát a nyersanyagnorma is, úgy döntöttünk, hogy azzal kezdjük, tehát ha figyelt, hagy mondjam végig. Legyen szíves, hallgasson meg. Olvassa el az első napirendi pontunkat, legyen szíves olvassa el. Ott van, hogy nyersanyagnormát is megbeszéljük. Elkezdtük a nyersanyagnormát megbeszélni. Most akkor arra tegyünk pontot, utána jön a szoc. étkezés.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Igen. Nem is akartam ehhez tulajdonképpen hozzászólni. Az, hogy mi van előírva, hogy mit kell biztosítani, akkor most már ha folytathatnám ezt a dolgot, és ez szorosan hozzákapcsolódik a nyersanyagnormához. Az számomra nem jelenti azt, hogy mondjuk egy kéthetes ciklusba mi a menü. A kéthetes ciklusra a menünek a nyersanyagnormája ha ki van dolgozva, én abból tudok számolni. Én abból nem tudok számolni, hogy minimum egy vagy három nap kell adni különböző ételeket vagy ilyen dolgokat. Én a múltkor is mondtam, van éves kiadása a konyhának, ami a nyersanyagra vonatkozik, most már maradjunk a nyersanyagnál, de most már lassan nem tudom, mi a nyersanyag. Van egy kiadás, vagy egy bérköltség, meg van az egyéb más. Zsuzsa ezt már megbeszéltük. Ebből van 39 ezer akárhány száz adag. Ebből azért nagyjából ki lehetne számolni, hogy mi az a nyersanyagköltség. Vagy ki lehet számolni a kéthetes menüből is. És biztos, hogy nem fog kijönni a 490 forint. Többet foglalkoztam vele, nem azért mert én kételkedek bármibe, de azért tudok én is egy kicsit főzni, a feleségem is tud főzni, nem olyan nehéz kiszámolni, mondjuk, hogyha 10 főre akarsz főzni egy gulyáslevest, vagy akarsz rántott szeletet csinálni burgonyapürével vagy pirított krumplival, hogy az körülbelül annak a nyersanyagköltsége mibe kerül. Az összes többi az meg adott. Nem vitatja senki, hogy mennyi a bér, mennyi a villanyszámla, mennyi a gázköltség, szó nincs erről. Tulajdonképpen most az jött le Éva, hogy ezt kell biztosítani.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Igen.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ebből én sokkal többet nem tudok levonni. És visszautasítom, amit az előbb mondtál, mert sokat foglalkoztam vele, csak nem vártál meg, hogy mit akartam mondani.

 

Dósa József polgármester: Csak azért mondom a nyersanyagnormáról kezdtünk beszélni.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Még egyszer mondom, mi az a nyersanyagnorma? Mert most már én végképp nem tudom, hogy mi a nyersanyagnorma.

 

Dósa József polgármester: Éva.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: A nyersanyagnorma az a nettó összeg, amiből egy főre – legyen az óvodás – mindenkinek más. Tehát más egy óvodásnak a nyersanyagnormája, és nettó értéken dolgozunk. Egy óvodásnak 168 forint. Már a felnőttek költsége, nettó árakról beszélek, mert én ezzel dolgozom. A gyerekeknek 214 forint.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nekem nem kell forintosítani. Nyersanyagnormát kérdeztem, Éva.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Amiből előállítom az ebédet nekik.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Igen. Gázzal, villannyal, személyzettel?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Nem. Nekem ahhoz semmi közöm, Lajos.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Jó.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Énnekem csak az élelmiszer tartozik.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem akarok én hosszan szólni, csak nem véletlenül van így a cím. Tehát amikor azt a kifejezést használjuk, hogy nyersanyagnorma, akkor azokon a dolgokon azokat a nyersanyagokat, húst, tejet, zöldséget, lisztet, más egyéb élelmiszerdolgokat értünk, amit fel kell használni az étkeztetés során. Ennek a nyersanyagnormának van egy költsége, és mi most eddig beszéltünk a költségekről. Azért lett megfogalmazva ez a napirendi cím így, mert az jött le nekünk a legutóbbi képviselő-testületi ülésen elhangzottakról, hogy addig nem tud dönteni a képviselő-testület a szociális étkeztetés térítési díjában, amíg ez a kérdés megelőzően helyretéve nincs. Én ezt vitattam akkor, de a többség ez mellett az álláspont mellett volt, és ezért lett megfogalmazva így. Csak ennyit szerettem volna.

 

Dósa József polgármester: És akkor itt van az első táblázat, amit összeállított nekünk Éva. Itt szépen fel vannak sorolva a nyersanyagköltségek, levetítve éppen, hogy milyen étkezőkről beszélünk. Szilvi?

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Én azt szeretném tőled megkérdezni Éva, hogy itt ugye a dajkáknak a részét, meg ami ránk vonatkozik, ott az három étkezés és két étkezésre számoltad a nyersanyagköltséget.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Így van.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Itt viszont az már egy étkezésre vonatkozik?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Nem. Ja, igen.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Mert jelentősen emeled a nyersanyagköltséget, és jóval többet írsz oda, amiért eddig három étkezést biztosítottál, és ezzel a nyersanyagköltséggel most már csak egyet fogsz. Mert ezt három étkezésre számoltad ki, ha az viszont csak egy étkezésre vonatkozik, az viszont sok.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Csak azt nem tudom, hogy melyiket csináltuk, várjál.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Van itt kék, ha kell.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Nem. Mert ugye volt arról szó, hogy melyik variációt választjuk, tudod?

 

Nagy Sándorné élelmezésvezető: Ez tuti, hogy ami most működik. Három étkezésre szabtad. Ezt is még háromra szabtad, akkor nem állja meg helyét egy étkezésre. Ha egy étkezésre gondolsz, akkor viszont sok.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Akkor ez nem jó, azért nem jó, és nem tudom, hogy hol szúrtuk el Attilával a leírását, mert úgy van tervezve, meg úgy beszéltük, hogy egy 448-ról, most 490 forintnak kellene lennie. És ebből kellene majd nekünk fizetni az 57%-át.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Na, igen, csak ez a nyersanyagköltség most egy étkezésre vagy háromra vonatkozik? Mert akkor a végösszeg nem stimmel.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Szerintem a háromra. A 448 forintra szeretném én, de ha megemelik, akkor 490 lenne. A régire lett rászámítva a 10%.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Megemelted a nyersanyagköltséget, az étkezések számát pedig levetted nyilván háromról egyre vagy kettőre.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Nem, nem. Figyelj csak. Mivel akkor még nem volt eldöntve, és nem tudtuk, hogy melyik lesz, erre szoroztuk rá a 10%-ot szerintem.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Akkor ez most a három étkezésre.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Persze. De akkor meg ennyi lenne. És akkor abból kellene nekünk az 57%-ot fizetni, nem 43-at fizetni, 57 a kedvezmény. Papíron nem írtam én ezt le neked? Hogy mennyi lenne? Három variációt felsoroltam neked.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Nem.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Leírtuk, hogy melyik mennyi lenne 20 nap átlagába kiszámolva. Melyikkel járnátok jobban.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Az a baj, csak nem azt kaptuk megint.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Egy papírlapon.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Ennyit kaptunk.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Nem, még régebben, mikor megbeszéltük, hogy hogy csináljuk.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Mi abból nem tudunk dönteni. Éva, van ez a táblázat.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Melyikről.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Hát amiről most beszélsz, hogy írtál egy darab papírra. Van egy olyan táblázat, ami arról szól, hogy 2011. április 1-től élelmiszer-felhasználási egész napos közétkeztetettek ellátása, adott mennyiség egy főre 10 nap vonatkozásában.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Igen.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Ez két hetet jelent. Az óvodásoknál az előbb arról beszéltünk, hogy van a háromszori étkezés, jelen pillanatban 328 forintos a nyersanyagköltsége. Amit ha 10 napra megnézek, akkor 397 forint van kimutatva. Tehát akkor ez magyarul azt jelenti, hogy a 328 forintból nem lehet a háromszori étkezést megoldani.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Azért érdekes itt az óvoda, meg az iskolásnál is a tízórai kérdése, mert az óvodánál jövedelmi viszonyra tekintet nélkül minden óvodás ugyanannyiért kapja a tízórait. Tehát hogyha én a térítési díjat nézem, ott norma van megállapítva. Tízórai, uzsonna, ebéd van benne. Itt pedig csak egy ebéd és egy uzsonnának van benne az ára az óvodánál. Nem ez zavar meg?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Gyerekeknél?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Igen.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Az hogy lehet?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Azt én honnan tudjam?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Az óvodás gyerek az tízóraizik, ebédel, meg uzsonnázik.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Így van. Normába elszámolhatom, viszont térítési díjban csak az ebédet meg az uzsonnát kell nekik, kellene nekik téríteni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Én most nem térítési díjról beszélek, én arról beszélek, hogy ki van mutatva, hogy a háromszori étkezés az óvodába, azt mondja, hogy 328 forint bruttóba. Ez a nyersanyagköltsége.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Igen.

 

Nagy Sándor alpolgármester: 328 forint bruttóba. Így kimutattad 10 napra az óvodások nyersanyagköltségét 397 forintra. Azt nem tudom, hogy nettó-e vagy bruttó egyáltalán. Azt mondtad, hogy nettó áron számolsz.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Megnézhetem?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Persze.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ezen a lapon ugyanaz a szám szerepel.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Háromszáz… nézd csak!

 

Nagy Sándor alpolgármester: De 397 forinttal nem találkozol rajta.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: De a 397 forint az az egész lenne. Mivel a nyersanyagnorma 65%-át kell biztosítani egy óvodai étkezésben, az pedig ennyi. Mert, hogy két kis étkezést és egy nagy étkezést biztosítok. Nem ötszöri étkezést kapnak, mert az lenne a háromszázkilencven valamennyi.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Mi az a nyersanyagnorma 65%? Azt sem értem.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Ugye a gyerek, ha reggel felkel és estig eszik, az 100%-os az érték. Amit kap táplálékot. Annak én a 65%-át kell biztosítani, az összes többit a szülő biztosítja neki otthon. Tehát a tápanyagértéknek a 65%-át kell, hogy biztosítsam.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Jó, akkor most azt mondd meg nekem, hogy 10 napra…

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Ez a régi rendszer, Sanyi. Tehát régen mindig így kellett egy áremelkedést megindokolni, hogy 10 napra egy főre miből mennyit kell adnom. Mikor kijön a végösszeg, annak egyeznie kell azzal a nyersanyagnormával, amit én már az önkormányzat felé elszámolok. Tudod? Ez a bizonylata az áremelkedésnek.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Igen? És akkor te ebből a kettőből melyik összeget számolod el? A 65-öt?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Ezt.

 

Nagy Sándor alpolgármester: De ez csak 258, itt kimutatva 328 forint van.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Mert az áfa nélküli, Sándor.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Melyik?

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: A 258 az áfa nélküli.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Én nettó áron dolgozom.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: És az nettó.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Azért mondom, mert nem derül ki, hogy bruttó vagy nettó a 258. Jó, igazad van, megnézhettem volna a másik oldalt, és akkor tiszta sor. Jó, oké. Tehát akkor magyarul az azt jelenti, hogy a 258 forintos normát tartod jelen pillanatban a háromszori étkezésnél az óvodánál. Nettóba. Ugye?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Így van.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nettóba, igen.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Oké. Ez biztos csak elszámolás egyébként, hogy van egy ilyen, hogy hivatali dolgozóknál, hogy 353 forint + 27% áfa, az 448 forint. Meg vendégebédnél is 353 forint + 27% áfa, az meg 701 forint. Ott még valami lemaradt szerintem.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: A rezsiköltség.

 

Nagy Sándor alpolgármester: 160-170 forint vagy ilyesmi, szerintem az lemaradt.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Igen, csak nem én csináltam.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Jó.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Nem tudom. Valahol meg van nektek az a papír is…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Rezsiköltség az, Sanyi.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Dehogy rezsiköltség, az nem rezsiköltség.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Az jön még ahhoz hozzá, és úgy lesz majd 701 forint.

 

Dósa József polgármester: Tehát ezt el kell döntenünk, hogy Éva is tudja, mivel kell számolnia, főznie. Hogy lesz-e nyersanyagnorma emelés? Mennyi lesz? Illetve ezzel a kérvénnyel is foglalkoznunk kell, amit magyarázz már meg. Bár azt hiszem, a múltkor is szó volt a testületi ülésen.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Igen. A könyvelésem, tehát a nyersanyagkönyvelésem számítógépen történik. És ez a program, ami nem dolgozik felnőtt tízórai és uzsonnával. Tehát amikor én könyvelem a naplómat, az úgy néz ki, hogy felnőtt étkeztetés. Felnőtt étkezésbe 65%-ot kell biztosítani, hozom a kilenc vagy tíz darab tízórait, hozok hetven ebédet, meg hozok nyolc vagy hat, vagy mikor mennyi uzsonnát. És úgy veszi az egészet, mint hogyha mindenkinek 65%-ot kellene biztosítani. Erre mondták azt, hogy ezt felejtsük el, ilyen nincs, próbáljunk meg áttérni valamilyen más módszerre. Másképp legyen elkönyvelve. Tehát ne legyen felnőtt tízórai és uzsonna. És én erre írtam három variációt, amit megbeszéltem Szilvivel, hogy döntsék el ők is, hogy nekik melyik lenne a legjobb, mert Ábrányba volt olyan variáció, hogy tízórait, ebédet, uzsonnát kapnak, de akkor ugyanazt a mennyiséget, mint az iskolások, és ott van elszámolva a normájuk. De hát eleve kevesebb az ebédnél a norma, én is azt mondom, hogy nem olyan kellemes. Volt az, hogy a vendégebéd, meg volt ez a munkahelyi étkeztetés. És a munkahelyi étkeztetésnél maradtunk, hogy végülis az önkormányzatnak, meg a dolgozóknak is ez volna, ami a legkevésbé volna leterhelő. És akkor csak ebédet kapna minden dolgozó.

 

Dósa József polgármester: Csak ugye ti együtt esztek a gyerekekkel. Az hogy fog kinézni, hogy mondjuk az óvónő eszi az akármit.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Sehogy. Mi nem ehetünk mást. Én nem vihetek be császárszalonnát, ha a gyerek kalácsot eszik.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Hát persze, hogy nem.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Nyilvánvaló azt meg nem várható el, hogy mindenki aznapra azt egyen, amit a gyerekek kapnak. Sehogy, azt sehogy. És most jelen pillanatba ezt hogy intézed?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Úgy, hogy 65%-ot kaptok, így hamis adat jön ki.

 

Dósa József polgármester: Tehát ezekről döntenünk kell, hogy Éva is tudja, hogy hogyan kell tovább számolnia. Ennek most pontot kell a végére tenni szerintem.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Én még azért azt megkérdezném, hogy most már azért próbálsz az étrendet átrendezni, folyamatosan beszélünk erről, közelíteni ahhoz, amit a törvény előír. Hogy látod, hogy mennyire kellene…

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Beszéltük, hogy a zöldség meg a gyümölcs, abból a nyersanyagnormát nem kellene megemelni, mert az elég, itt a tejtermékek azok, a húson kell emelni.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: A hús. Én azt mondtam ősszel is, hogy a húson kell emelni, mert az.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Na, ez az ami végül is a legjobban megdobja.

 

Nagy Sándorné élelmezésvezető: Mert azt beszéltük, hogy a zöldség, gyümölcsön nem, mert az dekára, amit te küldesz, most is elég.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Nem. Mert az előírás szerint minden nap kellene adnom.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Azt tudom, de a mennyiségét nem.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: És felnőtteknek is, próbálja az ember a kereteit egyre jobban kihasználni. Ott tartunk felnőtteknek kétszer adunk egy héten.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Kétszer?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Nem tudom, azt hiszem kétszer.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Kétszer.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Kétszer, igen, és egyszer próbálunk még a gyerekeknek pluszba. De azok csak a gyerekek. De ugye nem így kéne, hanem mindenkinek kellene, és ötször.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Minden nap kellene.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Igen. A zöldséget azt próbáljuk, nagyon próbáljuk minden napra. Nem mindig jön össze, de azért háromszor-négyszer mindig van zöldség is. Tejtermék az, ami még elég jelentősen megnövekedett, és azt is kéne, ugye a húsmennyiség az, amit előírnak. És azért nem tudok olyan számítást csinálni mellé, mert nem azt írja, hogy 10 napra 1 főre ennyit adjál, hanem leírja, hogy alkalmanként miből mennyit kell.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Ezt majd az étrend előállításával tudod elérni, hogy megfeleljél.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Így van.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Na akkor a másik vesszőparipám az inkább az összeállítás. Próbáljuk már meg, én annyiszor kérem módosítani. Én csak a mai napot hozom fel. Reggel tízóraira tej, ebédre paradicsomszósz, húsgombóc és hozzá mandarin. Ezt így végigették az óvodások.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Mi is beszélgettünk erről. Mi szerintünk is sok.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Akkor kapjuk már a tejet más napon, és ne a paradicsomszószhoz.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Mindent kapjunk. De amikor, azt is beszéltük, minden nap van valamilyen tejtermék, vagy valamilyen tejféle. Lehetetlen megoldani, hogy ne menjen hozzá mandarin, ne legyen zöldség hozzá. És mondanám, hogy étlapírásilag én ezeket mind alkotom. Tehát nekem ez nem rossz pont, és nem írják fel rossznak. Tehát ha engem, az étlapot ellenőrzik.

 

Dósa József polgármester: Éva, de nem is arról van szó. Itt senki nem azt mondja, hogy te rosszul csinálod. Hanem arról van szó, hogy akik, a végfelhasználók a gyerekek. Biztos ti látjátok, többet mennek WC-re, vagy megy a hasuk, vagy nem eszik meg.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Pontosan.

 

Dósa József polgármester: Ővelük kell egyeztetni, és akkor a lehető legjobb megoldást találni. Lehet, hogy nem lehet itt mindig a tutit, de a lehető legjobbat. Tehát ha mindig tejet kell, akkor biztos, hogy fog hozzá kerülni mandarin is.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Naponta fél liternek megfelelő mennyiségű tejterméket kell lenyomni a torkukon. Énszerintem is sok. A zöldség megint sok.

 

Dósa József polgármester: Jegyző úr!

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Polgármester úr. Én hallottam többször azt az érintettektől, hogy jó lenne ha mintaétrendet alkalmaznánk, mondván, hogy vannak ilyen mintaétrendek azokra az új étkezéssel kapcsolatos szabályokra is, amelyek nemrég léptek életbe, és próbáljuk mi is apránként bevezetni. Az én kérdésem az lenne, hogy te ilyen mintaétrendeket használsz, vagy pedig te tervezed meg.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Én tervezem, és nem egyszerű minden szempontot figyelembe venni, és átnézni. Nem csak az óvodához kell igazodnom. Nekem ugyanúgy adnom kell az iskolásoknak is tejet, nekik is be kell. Nekik olyan problémájuk van, hogy a gyerekek ha délelőttre kapják, nem isszák meg, kapják azok, akik háromszor étkeznek, de nekik sem adhatom akármikor. A zöldséget, gyümölcsöt nem akkorra rendelem, amikor én kitalálom és akarom. Meg van romlandó gyümölcs, van romlandó zöldség.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Világos.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Ezeket nem tehetem olyankor, amikor éppen nincs szállítás. Nekem több mindent figyelembe kell venni. Azt is például, hogy ezeket nekem egyet se rónának fel hibának. Próbál az ember alkalmazkodni, és próbáljuk úgy csinálni, hogy megfeleljünk, de viszont minden nem. Mindenkinek van. Az iskola: kedden ne adjak kiflit, mert olyankor nekik az nem jó. Nem megy.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem jó nekik a kifli? Pont kedden, szerdán? Hétfőn már jó?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Az iskolatejbe valami mást kapnak. Aláírom azt is, amikor tej van, például tejes főzelék van, de nem minden főzelékünk tejes főzelék. Én nem tudom mindig máshova rakosgatni. Arra, hogy egymás után ne következzenek például a tejes dolgok folyadékba, azt is figyelni kell. Úgyhogy én mintaétrendeket bújok, nézem, és próbálom az új dolgokat, amiket mi meg tudunk valósítani, és amiket le lehet nyomni a torkukon, meg újítani. Próbálok, mert muszáj. Mert egyszer muszáj lesz áttérnem teljesen arra az étrendre, amit esetleg a gép tartalmaz, és akkor nem adhatok semmi mást. Az meg nem egyszerű, mert olyanok vannak, amiket meg se szagolhatnék.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Igazándiból ismeretlen ízek, meg ételek. Erről szól.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Ilyen, hogy bulgur, meg köles.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Hát az egy keleti étel.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Hát nem könnyű.

 

Dósa József polgármester: Sándor?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Ha úgy állunk hozzá, hogy mit kell lenyomni a gyerek torkán egy nap, az úgy elég gázos, Éva. Így leírták, hogy le kell tolni a gyerek torkán?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Nem, azt mondták, hogy oldjuk meg.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Akkor ne így mondjad már legalább, hogy le kell nyomni a gyerek torkán! Úgy beszélünk a gyerekről, mint hogyha egy darab nem tudom én mi volna. Hogy úgy kell vele minden nap megetetni, vagy letologatni a torkán. Picit kéne olyan részen gondolkodni, te megetted volna a paradicsomos káposzta vagy a húsgombóc után a narancsot vagy a mandarint? Mikor összeállítod az étrendet, Éva, összeállítod az étrendet, és azt nézed, hogy háromszor eszik bent egy gyerek az étterembe, vagy abba az intézménybe, valószínűleg, hogy reggel akkor eszik először, mikor oda beesik. Akkor nem hiszem, hogy ezen nem lehet változtatni. Nem bírom elképzelni.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Hetente ötször kell adnom gyümölcsöt. Nem adhatok mindig banánt, vagy azt, ami éppen nem savas.

 

Nagy Sándor alpolgármester: De rém egyszerű, pont az a lényeg benne, hogy egy nap háromszor kell adnod. Most mondtad. Háromszor eszik a gyerek. Tízóraizik, ebédel meg uzsonnázik. Muszáj neki például a narancsot odaadni mondjuk az izé után kiírni étrendre? Miért nem eheti meg mondjuk uzsonnára szőlőt mondjuk egy karaj zsíros kenyérrel. Én nem tudom, ti nektek ezt sokkal jobban kéne, hogy tudjátok.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Én erre nagyon sokszor azt mondtam…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Zsíros kenyeret már nem is kaphat.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Tiltólistán van. Tejfölös kenyeret nem adhatok, amit beszéltünk, hogy szívesen megennék, szerintem is. Lekváros kenyeret szeretnének enni. 10 naponta egyszer adhatok ilyet, hogy lekvár, mogyorókrém, méz. Nem mind a háromból egyszer-egyszer, a háromból egyet.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: De most nem ezzel van a probléma. Most már tudjuk ezt a törvényt, én is lassan kívülről, hogy mit adhatsz, meg mit nem. Én azt látom, hogy ez a gyerek, az óvodás, az iskolás az más, mert az iskolás az visz otthonról magával egy szendvicset, ha úgy van, bemegy a boltba útközben, de az én három éves, négy éves óvodásomnak azt kell megenni, és akkor kell megenni, amikor te leküldöd. És ezeket az étrend-összeállításokat, és én ezt már ezerszer kértem tőled, hogy semmi hajlandóságot nem mutatsz arra, hogy úgy változtasd meg, hogy az egy óvodás gyereknek is jó legyen. Ez állandó vitaforrás, mert mintha kőbe lenne vésve, hogy csak kedden és csütörtökön ihatunk tejet. Miért nem kaphatunk uzsonnára tejet? Ezt is kértem már. Mi miért nem kaphatjuk meg uzsonnára a tejet? Miért kell nekünk reggel azzal kezdeni? Miért nem kaphatunk hétfőn vagy pénteken tejet? Évek óta csak kedden és csütörtökön kapunk tejet.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: És nem én találtam ki ezt se, igaz?

 

Nagy Sándorné óvodavezető: De hát ezeket miért nem lehet megváltoztatni? Mintha ezek ilyen kőbe vésett szabályok lennének. A szállító gondolom, szállít hétfőn is meg szerdán is, meg pénteken is. És csak a kedd meg a csütörtök a főzelékes nap.

 

Markó Istvánné élelmezésvezető: Igen.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Mert az is kőbe van vésve, hogy kedden meg csütörtökön ehetünk főzeléket, csak akkor, amikor tej van tízóraira. Tehát ezeket miért nem lehet időnként máshová tenni? Gondolkodni kell rajta, én aláírom, hogy gondolkodni kell rajta, de én azt is megmondom, hogy nagyon kevés újítás van. Sablonétrendjeink vannak, Éva évek óta. Ha én most ide behoznám, sablonosak az étrendek, nagyon-nagyon minimális újítással. Zöldség, gyümölcs tényleg egyre több, ami nagyon jó, hogy egyre több, de el kéne mozdulni egy kicsit a megszokottól. Nem könnyű, senki nem vitatja, hogy ez nem könnyű.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Én meg erre azt tudnám mondani, én megpróbálom a tejet ide-oda rakosgatni nektek, csak akkor olyankor ne legyen már probléma, ha esetleg nektek akkor valami nem tetszik.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Akkor fogok megint szólni, hogyha ilyen napok megint lesznek, hogy tej, paradicsom.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Van egy felettes szervem. Össze lehet szedni egy három, négy, öt havi étlapot, és akkor azt mondják, hogy igen ezen változtass, mert tényleg nem jól csinálod, én aláírom. De amikor olyanokért kell nekem állandóan vitatkozni, amiket tudom, hogy nem rossz. Tudom, hogy nem tökéletes, mert én sem adnék állandóan gyümölcsöt, de viszont ez az előírás. Kötelező. Tehát akármilyen tejes főzeléket csinálok, akármilyen édes dolgot csinálunk, adnunk kell utána gyümölcsöt. És nekem nem csak azt kell figyelembe venni, hogy éppen mi után mi illik, hanem hogy mikor szállítanak, és mennyire romlandó az az áru. Meddig tudom tárolni.

 

Dósa József polgármester: Lehet egyébként erre is megoldás lehet, ha egy nagy beszállító lesz, ami minden nap jön, összeválogatod, ahol minden van, hús is, zöldség is stb. és minden nap kihozza éppen, amit kell. A másnapra valót. Tehát lehet, hogy ez is megoldás lehet. Ezen érdemes elgondolkodni.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Mondanám neked, elnézést, csak annyi, nagyon sokszor vagyok úgy a Metroval, hogy kérek valamit és nincs nekik

 

Dósa József polgármester: Nem azt mondom, hogy a Metro, meg kell nézni.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Figyelj, ő az, akinek van hús, van zöldség, van szárazáruja.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Neki mindene van.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Igazság szerint mással nem érdemes akkor. Mert nekem van húsbeszállítóm, a Baromfiudvar, meg vagyok velük elégedve. Nem mindent tőlük kérek. Igen, az ár is számít például a Metrótól. Van szárazáru beszállítóm, csak azokat kérem tőle, amik viszonylag jó áron vannak. Ha nem jó, kérem mástól.

 

Dósa József polgármester: Na csak látod, a gyümölcsöt is akkor csak egytől.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: A Metrótól meg a zöldségestől kérem. Kétszer kérek egy héten azért, mert nem rendelhetek be egy hétre előre mindent, mert megromlanak.

 

Dósa József polgármester: Mondjuk, ha a Metró minden nap tud jönni, vagy minden másnap, és akkor összeállítod, hogy na most akkor ezt hozza, akkor lehet, hogy háromszor tudja elhozni egy héten a gyümölcsöt. Ezen majd beszélgetünk, ezt nem most kell eldönteni. A másik. Miért nem lehet azt megpróbálni, van ilyen, hogy mintamenza táblázat. Akkor próbáljátok már meg két hétig azt főzni, azt használni. Próbáljátok meg, ha ez megy, akkor neked munkába sem kerül, mert akkor ott minden ki van számolva, mindennek megfelel, a kalóriák, meg mit tudom én, én nem értek hozzá. Miért nem próbáljátok meg akkor ezt? Próbáljuk meg, gyerekek mit szólnak hozzá, és akkor neked is kevesebb lesz a munkád, mert nem kell gondolkodni, hogy hogy jön ki, mert gondolom ott minden ki van számolva.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Ugye azzal tisztába vagytok, hogy itt egy idősebb ember ételhordójába nem 3 deci főzelék kerül például.

 

Dósa József polgármester: Persze, a nyersanyagköltség sem ugyanaz.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Ha én azt, amit előír nekem a számítógép, és azt csinálom, először rám borítják rám az ajtót meg az asztalt, utána rátok. Tehát azért mondom, hogy itt a változtatásokkal, meg az újításokkal… Kell, meg muszáj, mert rá vagyunk szorítva.

 

Dósa József polgármester: Na, de ha kell, akkor miért nem kezdjük el?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Éva, olyan dolgokat mondasz, hogy kezd komolyan mondom felállni a hajam. Azt mondod, hogyha az idős embernek, hogyha kiírsz, nem adhatsz neki hármat, mert fél litert kell, hogy adjál. Mit csinálsz a többi nyersanyaggal? Valakitől elveszed?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Nagyon szépen mutatja a program például, hogy kinek mennyit adok.

 

Nagy Sándor alpolgármester: De most érted, mit mondok? Tehát most egy idős embernek többet akarsz adni, akkor valakitől elveszed?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Nem. Nem veszem el senkitől, ez így lett kialakítva mikor én ezt átvettem 2001-ben ez már így működött.

 

Nagy Sándor alpolgármester: De Éva, felejtsd már el azt, hogy mi volt 2001-ben!

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Nem veszek el senkitől semmit.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Most mondod, hogyha te nem három deci levesd adnál vagy főzeléket annak az idős embernek, akkor rád borítanák az asztalt. Akkor mennyit adol nekik, ötöt?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Többet kapnak, így van.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Honnan?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Mert ennyivel többet főznek.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Miből?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Abból, amit előírunk.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Ki írja elő?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Az élelmezésvezető.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Hú, Éva!

 

Dósa József polgármester: Most ezt azért nem értettem. Ugye itt más a nyersanyagnormája egy óvodásnak, meg más egy felnőttnek.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Hogyha a számítógép előírja nekem, kiadja gyönyörűen, hogy mennyi deka lisztet használhatok fel például egy nap, mennyi borsót vagy mennyi zöldséget.

 

Dósa József polgármester: De Éva, ez ettől független. De én nem ezt mondtam. Ott össze van állítva egy étrend, nyilván kalóriák ki vannak számolva. Ha te azt érzed, hogy abba a borsó kevés, meg most is érzed a saját étlapodnál, akkor most is emelhetsz. Szerintem ezt nem üti, amit én kértem tőled. Mert akkor ezek szerint most is úgy érzed, hogy emelned kell, mert kevés az az adag, amit adhatsz belőle. Szerintem a kettőnek semmi köze egymáshoz. Tehát én azt mondtam, hogyha, próbáljuk meg, két hétig csináljuk, hogyha van ilyen minta, mit tudom én, nem tudom mi ez, akkor próbáljátok meg. Gyerekek is mit szólnak hozzá, felnőttek is mit szólnak hozzá. Nyilván, ha úgy érzed, az adag kevés, amit ír, mint jelen esetben is, mert gondolom, most is abból a normából dolgozol, akkor ott is emelsz, mint ahogy most is emeltél, vagy tegnap is emeltél. Ennyi. Szerintem ez a kettő nem üti egymást. Próbáljátok meg egy két hetet.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Jó. Tehát akkor keressek egy olyan mintaétrendet, amit esetleg elfogadhatónak nézünk.

 

Dósa József polgármester: Próbáljátok meg, hogy a gyerekek is mit szólnak hozzá, ti is a konyhán azt hogy tudjátok előállítani. Nyilván, hogyha van benne olyan étel, akkor azt ki kell váltani valamivel.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Figyelj, az a borzasztó a mintaétrendekbe, hogyha most elkezdek mazsolázni, nem, akkor menjen úgy, ahogy van.

 

Dósa József polgármester: Akkor ne, akkor menjen. Nézzünk meg egy ilyen izét, hogyha van, akkor nyomtassál ki két hetet, megnézzük.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Egyeztessétek már le.

 

Dósa József polgármester: Persze.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Na figyeljetek, akkor már azt is egyeztetjük, a mintaétrendet?

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Amit a gép kinyom mintamenza-programba, ott minden ki van számolva. Ott dekára minden nyersanyag, kalória, cukor, só. Azok úgy hozzák, hogy eleve rá van minden étkezés után, hogy abba hány milligramm az adott anyag.

 

Dósa József polgármester: Na, hát akkor meg csináljuk ezt.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Most az étrend lesz az, ami…

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Olyat, ami közelít a mostanihoz, de az előírásoknak megfelelően van. Van olyan, mert én nézegettem mintákat. Lehet olyat találni, amibe egy-két olyan dolog van ami, de lehet, hogy fogják szeretni. Én nem bánom, próbáljuk meg. Nyilván nem bulgurral kell kezdeni, de van abba is, ami jó.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Mintaétrend, mintaprogram, akkor ez gondolom, hozza a mintának a nyersanyagköltségét is. Tehát az utolsó 15 percben beszéltünk mindenről, csak arról nem, ami az első pontba van. Egyébként tökéletesen jogos felvetés egyik oldalról is, másik oldalról is, csak nem arról beszélünk, mint az adott feladat. Úgyhogy ez a program biztos vagyok benne, hogy oda fogja írni a nyersanyagnak a normáját, a költségét is, feltételezem. Mondjuk én nem néztem meg. De hát ha el tudunk beszélgetni este hatig, hétig.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Igazad van Béla, teljes mértékben igazad van. Nem hozza. Mert őt nem érdekli, az érdekli, hogy mit kell biztosítani a gyereknek. Őt nem érdekli az ára.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Bocsánat, Éva. Hogyha valahova oda van írva, hogy 5 deka hús, 10 deka sárgarépa, akkor azt te be tudod árazni. Én már múltkor is ezt mondtam.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Így van.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ez alapján a táblázat alapján.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Az nem igaz, én már az előbb is mondtam, hogy egy gulyáslevest, ha azt mondanám, hogy állítsd össze 10 főre mennyibe kerülne a gulyásleves, azt be tudod árazni. Nem a munkadíját kell beárazni, hanem a nyersanyagot. És hogyha 490 forint fog kijönni, akkor én azt mondtam, hogy innentől kezdve ne is vitatkozzunk semmin, mert ez ennyibe kerül. De addig, míg én ezt nem látom, még egyszer mondom, mert a múltkor is ezt mondtam, addig bármit le lehet írni, hogy mit kell biztosítani 10 napon belül. Hogyha nem azt fogjuk biztosítani, akkor nem ez az összeg fog összeállni. Ha most egy mintaétrendet veszünk, vagy te az elmúlt két heti étrendedet próbálod meg beárazni nyersanyagnormába, abból valami már ki fog derülni.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Megkapták azt a képviselő urak, azt a papírt, amit küldtem három lapot? Hogy miből mennyit adtam, óvoda, iskola.

 

Dósa József polgármester: Ott van előtted, melyikre gondolsz?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Várjál. Ott benne van gyönyörűen. Itt ezek. Három nap kivételezési bizonylata, hogy mit adtunk. Ez az óvoda, ez is az óvoda. Mind a három óvoda?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ez mit jelent, Éva?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Ez azt jelenti, hogy ezen az adott napokon óvodának tízóraira mit biztosítottunk, mennyiért. Nekem olyan is van a számítógépen, hogy a három napot amit kinyomtattam, kettő picivel ráfizetősebb volt mint a normánk, egy pedig megtakarítás volt rajta.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ilyet nem kaptunk, de teljesen mindegy, egyszerűbb a dolog, már maradjunk annál, hogy egy mintaétkezést beárazni vagy ha már be van árazva. Tényleg ezen elbeszélgethetünk akármeddig is, nem fogunk előrébb jutni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Egy dolgot még hagy mondják már. Az a baj én azt érzem, hogy igazándiból nem tudunk dönteni. Ez az én saját véleményem, de én azt érzem, hogy nem tudjuk, én legalábbis nem tudom eldönteni azt, hogy szükségeltetik az, hogy most mi emeljük azt a nyersanyagnormát vagy nem szükséges. Egy dolog, ami szerintem nagyon fontos, Éva. Ne a felettes szervednek próbáljál megfelelni az étrendjeiddel, hanem azoknak a személyeknek, gyerekeknek, időseknek, akiknek főztök. Tehát az első visszajelzést őtőlük kapjátok. Tehát nem a felettes szerv, hogy megfelelek-e, amikor az étrendet megnézed egy évre visszamenőleg, és azt mondják, hogy persze, nincs ebbe semmi baj, mert megnézed van tízórai? Van tízórai. Ne a felettes szerveknek, azoknak az embereknek, akiknek főztök. Azoknak próbáljatok meg megfelelni. Az étrenddel már eleve. Az étrenddel. Azt is beszéltétek, hogy két hétre előre megcsináljátok az étrendet, hogyha esetleg valakinek ötlete van, vagy nem akar itt senki más beleszólni másnak a munkájába, de akik egymásra vannak valamilyen szinten utalva ezzel a dologgal kapcsolatba, miért ne nézhetnének bele. Ez egy hosszú évtizedes vesszőparipa, mert ezt már próbálták nem csak a Ferencziné idejébe, akkor is próbálták, amikor te voltál előtte és akkor is mindig gond volt belőle. Az étrendek összeállításánál mindig voltak valami problémák. Ezt Barzsó Marika is meg tudná erősíteni, ha itt volna. Én még egyszer mondom, azoknak próbáljatok meg megfelelni, akiknek főztök. És ne pedig a felettes szerveknek.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Elsősorban így van, azoknak, akiknek főzök, de mivel a felettes szervem az, aki ért hozzá szakmailag, ő tudná elbírálni, hogy jó-e vagy nem. Mert énnekem meg kellett volna felelni mindenkinek, 200 embernek, és mindenkinek más az igénye, és más a meglátása.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Meg az ízlése is.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Így van, és nem tudok 200 embernek, vagy 40 embernek vagy 50 embernek megfelelni, van valaki, akinek meg kell, hogy feleljek. És az az, aki engem ezért bírálhat.

 

Nagy Sándorné élelmezésvezető: Az a baj, hogy nehogy azok fogyjanak el, akiknek tudtok főzni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Akiknek tudtok főzni, ezen gondolkodjatok. Lehet rajta mosolyogni.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Sanyi, most figyelj! Mi a téma? Normaemelés vagy…

 

Dósa József polgármester: A normát kell kitalálnunk.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: És a normaemelést is megbeszéltük, együtt beszéltük meg. Nem az én ötletem volt. Megbeszéltük, hogy mi a helyzet. Nekem soha nem kellett még ide azért bejönnöm, ha normaemelés van. Megmondta a hivatal, mennyit emelhetek, emeljek rajta annyit. Megmondták, hogy mennyit, hány százalékkal, megcsináltam, kiszámoltam, és azt mondták, hogy jó vagy nem jó. Nem az én hatásköröm és nem az én feladatom ezt eldönteni.

 

Dósa József polgármester: Na de hogyha azt mondjuk, hogy ne emelj normát.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Akkor én megpróbálok a jogszabályoknak megfelelően főzni, és hogyha túllépésem van és ráfizetünk, akkor megkérdeznek, hogy mi van. Akkor nem az én felelősségem, mert én nem léphetem túl a normakeretemet. Nem, olyan nincs. Nem tehetem meg. Megtakarítást sem képezhetek. Megtakarítást sem.

 

Nagy Sándor alpolgármester: A tavalyi évet hogy zártad? Összességében.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Azt hiszem, hogy 89 ezer forint vagy 90 ezer forint körüli megtakarítással.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Akkor az se szabályos.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Tessék?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Nem szabályos. Az éves felhasználásom, az tudod, hogy mennyi? Azt úgy kiszámolni fillérre pontosan, hogy én fillérre megegyezzek, azt a büdös életbe nem lehet. Szeretném tudni, hogy volt-e olyan, aki meg tudta csinálni. És mindig afelé közelítünk, hogy ez minél kevesebb legyen. De tudok én olyanról, amikor több millió forint megtakarítás volt. És akkor a kutyát nem érdekelte, hogy mit kapott a fogyasztó érte.

 

Dósa József polgármester: De én most is azt gondolom, hogy az a jó, hogyha te teszel javaslatot, mert te látod, hogy miből tudsz kijönni. Tehát én azt gondolom, hogy ezt érdemes innen elindítani, nem énnekem vagy itt nekünk kell, azt se tudjuk, hogy emeljünk, ne emeljünk, mert nem látunk ebbe bele.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: De ez soha nem az én jogköröm volt. Én még soha nem szóltam bele.

 

Dósa József polgármester: Nem a te jogköröd, de javaslatot tehetsz rá. Én szerintem az hiba.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Józsi, soha. Egyetlenegyszer sem nekem kellett rá tenni javaslatot, mert nem ez volt. Azt mondták, hogy jön a költségvetés tervezése, ennyi az infláció mértéke, ennyivel szorozd be.

 

Dósa József polgármester: Infláció nem történt, tehát akkor ne emeljünk normát.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Így van.

 

Dósa József polgármester: Tehát akkor miért emelünk normát? Akkor ne.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Mert szeptember 1-től új jogszabály lépett életbe.

 

Dósa József polgármester: Így van.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Ami jócskán megemelte azt a mennyiséget, amit én eddig biztosítottam a gyerekeknek.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Magyarán a nyersanyagnorma nőtt és abból szükségszerűen következik az, mondja is, hogy nőnek a költségei is. Ilyen egyszerű.

 

Dósa József polgármester: Tehát én ezt elfogadom, nekem ezzel semmi bajom nincs. Túl azon, hogy mondom, ezek az önkormányzatok, Bükkábrányt te mondtad, hogy mennyi

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Én. Én velük beszéltem.

 

Dósa József polgármester: És mennyi volt?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Ők nettó 300 forintból főznek egy napközis gyerekre. Egy menzát, bocsánat, egy ebédet ennyiért biztosítanak. Én 217-ből csinálom meg.

 

Dósa József polgármester: És a felnőtt ebéd az mennyi?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Nem tudom.

 

Dósa József polgármester: Mert mondtad, csak azt nem írtam föl.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Mondtam, de elfelejtettem és nem tudom megmondani. Több, mint ami nálunk van. Az mindenből többől főznek. És messzemenően nem érték el ők sem még azt a határt, nem akarnak ők sem árat emelni feleslegesen és ők is próbálják a kereteiket, de mondta, hogy ők sem fogna beleférni, hogyha mindent úgy adnak, ahogy kell.

 

Dósa József polgármester: Gál Pistinél mennyi most egy adag?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Kácsra viszi, meg Ábrányba.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Több, mint a miénk, nem tudom mennyivel, nem sokkal. Nekünk az árak is régen nem annyi volt, mint a Pistié. Hanem kevesebb. Utána lett megemelve. Tehát a vendégebédet sem én döntöm el, én akarom, hogy ennyi legyen, annyi legyen. Az önkormányzat dönt el mindent. Megemelték 700-ra például.

 

Dósa József polgármester: Az önkormányzat meg ebből számolt, a nyersanyagnormából meg a rezsiköltségekből. Még így is azt hiszem, hogy mínuszban vagyunk, ugye?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Régen úgy működött, hogy 160%-ot kellett, utána ez már nem volt elég ahhoz, hogy 700 forint legyen, akkor azt mondták, hogy egészítsem ki annyira, hogy az ár meglegyen. Azt a plusz százalékot, amit mi rátettünk, hogy ez miből képződik, én nem tudom. A normát egy összeggel ki kell pótolni, hogy elérjük a 700 forintot.

 

Dósa József polgármester: Na, akkor javaslat a nyersanyagnormára?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Polgármester úr! Elhangzott itt az, hogy használjunk mintaétrendet egy két hétig és akkor

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Használjunk már akkor egy hónapig, elnézést.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Használjunk egy hónapig és akkor az Éva ki tudja számolni pontosan azt, hogy ez a nyersanyagköltség, ami most van, mert a normát, az alsó értékeket illetően a jogszabályváltozás kötelezően megadja, mert attól adhat többet is az étkezést biztosító, de nem akarunk, mert nem akarjuk az egekbe vinni a költségeket se, meg a térítési díjakat se. Vegyünk egy hónapot, számoljál, akkor tudjuk megállapítani azt az általad kiszámoltak alapján, hogy a nyersanyagköltség, ami most van, az erre futja-e vagy nem futja. Ha nem futja, mekkora mértékben kell megemelni ezt. És akkor ott van, amit mondott a Sándor, hogy most is ott tartunk, hogy nem tudunk dönteni ebben a kérdésben. Én ezzel egyet is értek, és hogy gyorsítsak a meneten, mivel itt az elmúlt képviselő-testületi ülésen az csengett le, hogy akkor tudunk a szociális étkeztetés térítési díjának a felülvizsgálatában dönteni, hogyha ezt a kérdést előzetesen eldöntjük, akkor az én javaslatom az, és ez belefér a felülvizsgálatba, hogy hozza döntésként a képviselő-testület azt, hogy 2016-ban nem emeli a szociális étkeztetés térítési díját, csak, hogy haladjunk, mert még sok más ügy is van.

 

Dósa József polgármester: És így is beleférünk abba az 522 forintba. Tehát nem fizet senki többet, ugye?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem, nem persze. Tehát megfelelünk azoknak a feltételeknek. Tehát a felülvizsgálat keretében mondhatja a képviselő-testület azt, hogy nem változtat ezen.

 

Dósa József polgármester: Akkor próbáljuk már meg ezt, Éva. Nem tudom, mikor kezdjük.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Május. Április az már megvan, az első két hét legalábbis.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ne haragudjál már…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Lajos, Lajos! A jogszabály azt mondja, hogy felül kell vizsgálni az adott évre vonatkozó szociális étkezés térítési díját. Tehát akkor ezen legközelebb 2017-ben változtathatunk.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nem értettél meg. Akkor most félbehagytunk egy dolgot, én el tudom fogadni, hogy most nem változtatunk a szociális étkeztetésen, de egy hónap után kiderül, hogy a nyersanyag mennyibe kerül. Ezt viszont egy tájékoztatás szinten azért kéne. Nem?

 

dr. Molnár Sándor jegyző:Persze.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő:Mert akkor fölösleges volt 5 perc híján egy óra hosszát most itt beszélni.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem biztos, hogy fölösleges volt. Szerintem fontos volt.

 

Dósa József polgármester: Éva.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Annyit hagy mondjak már, nem egy hónap múlva, mert május hónapból júniusban fogunk tudni…

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Jó, ne értsd félre, egy hónapot mondtál.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Egy hónapoz t mintaétrendet végigcsináljuk, és akkor.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Jó, nincs ebből semmi gond szerintem.

 

Dósa József polgármester: Jó, akkor még egy kérdés itt függőbe van. Az alkalmazotti térítési díj kedvezmény. Ezt akkor hogyan tudjuk megoldani? Éva felvázolt három, azt hiszem ez máshol sem működik, ugye utánanéztél? Nem te mondtad nekem, hogy Nyárádon sem működik már? Vagy te mondtad? Nem tudom, kivel beszéltem már.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Utána érdeklődtem.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Ja, igen.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: És ők hogy oldják meg a tízórait például?

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Semmit nem esznek.

 

Dósa József polgármester: Tehát akkor számotokra melyik volna a legmegfelelőbb.

 

Nagy Sándorné alpolgármester: Az ebéd, mert akkor nyilván az egy normális adag, és akkor nem iskolásoknak való.

 

Dósa József polgármester: Jó. És akkor arra az 54%-os alkalmazotti díj kedvezmény járna, és akkor felnőtt ebédet kapnátok, jó? Akkor ezt meg kell szavaznunk?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Persze, ezekről csak szavazni kell, mert én majd határozatot írnék arról, hogy a szociális étkeztetés térítési díját illetően a Képviselő-testület a 2016-os évben nem változtat.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Még erről nem döntöttünk.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: De hát én ezt kértem, hogy szavazzunk erről.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Még nem szavaztunk.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Jó, de én azt kérem, hogy szavazzunk arról, Sanyi!

 

Dósa József polgármester: Tehát akkor arról szavazunk, amiről most döntöttünk, az óvónőknek meg dajkáknak a legjobb az volna, ha felnőtt ebédet kapnának, és kapnák hozzá az 54%-os alkalmazotti kedvezményt, mert ugye nem kivitelezhető a jelenlegi állapot.

 

dr. Molnár Sándor jegyző:És akkor mindegyikről külön-külön.

 

 

 

A Képviselő-testület az élelmezésvezető kérése alapján, a polgármester javaslatára, a jelenlévő és a döntéshozatalban is részt vevő 7 tagja egyhangú szavazásával – 7 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett – meghozza a következő határozatát:

 

 

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

14/2016.(III.31.) Kt. határozata

 

 

 

Tárgy: Nyersanyagnorma számítása az alkalmazotti kedvezményben részesülő, Központi Konyhán és a Tibolddaróci Óvodában dolgozó közalkalmazottak és közfoglalkoztatottak esetében

 

 

A Képviselő-testület az 57%-os mértékű alkalmazotti térítési díj kedvezményben részesülő, Központi Konyhán és a Tibolddaróci Óvodában dolgozó közalkalmazottak és közfoglalkoztatottak esetében a nyersanyagnorma számításánál figyelmen kívül hagyni rendeli a tízórai és az uzsonna nyersanyag költségét.

 

A Képviselő-testület felkéri és felhatalmazza a polgármestert, hogy ezen határozat végrehajtásához szükséges intézkedést tegye meg.

 

 

Határidő: azonnal

Felelős: Dósa József polgármester

 

 

 

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Meg aki egyetért azzal, ami a szociális étkezést illeti.

 

Dósa József polgármester: A szociális étkezéshez kapcsolódóan van-e valakinek valamilyen észrevétele? Béla, parancsolj.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Én azt szeretném kérni, nem tudom, mennyire nagy munka ez, Éva. Hogy a beszállítói számla alapján kéne ezeket az egy főre vetített normaegységeket kiszámolni. Van egy átlagszám, ami bárhol letölthető, megnézi a mennyiséget úgy ahogy van és tesz hozzá egy árat. Ezt tudjuk-e úgy csinálni, hogy a beszállítói számla alapján van mellétéve? Egy valahonnan vett számla.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Még egyszer.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Hogy egy valós képet kapjunk arról, hogy kinek-kinek mennyibe kerül az adagja. Mennyi a nyersanyagnormája. Ez a bejövő számlán rajta van, hogy mennyi 70 kiló krumpli…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: De úgy akarja csinálni, Béla. Szerintem nem csinálhatja másként Éva, nem?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Hoz egy olyan számot, amihez van adva a mennyiség és ahhoz hozzá rendel egy forint.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Éva, én úgy képzelem ez ezt az egy hónapos mintamenzát, hogy te megfőzeted azt, és a konkrét beszállítói számlák alapján számolod ki, hogy kijössz-e ebből a nyersanyagköltségből vagy sem. Ez számomra teljesen egyértelmű, Béla.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Na várjál. A beszállítói számla a Metro, Baromfiudvar, ezek?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Igen.

 

Dósa József polgármester: Tehát a tényleges számla alapján fogsz számolni, más alapján nem tudsz.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Na de várjatok, ami nekem jön május hónapba számla, ugye nekem készletem már előtte is van. Annak van egy egységára. Nekem jön egy nap egy számla, bevételezem, hozzáadódik a raktárkészletemhez egységár…

 

Dósa József polgármester: Tehát tényleges számla alapján fogsz elszámolni velünk.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Nem.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Most csak egy példát. 1000 forintra van beállítva a hús, hogyha te azt meg tudod venni 750 forintért, akkor az nem 1000 forint.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Én erre gondoltam. Mindegy, van egy készlet, van egy új beszállítás, a régi bent lévő készletnek is van egy ára. Nyilván az is tart valameddig, ha az elfogy, az újat új áron kell számolni. Én arra szeretnék kitérni, hogy a valós áron próbáljuk már kiszámolni a költségeket, egyébként írhatunk mi bármit.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Megmondom neked, miért nem tudom megcsinálni, mert a raktárkészletemhez, nekem muszáj bevételezni, mert különben hová teszem.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Félrerakod Éva addig, félrerakod azt a 25 kiló maradványt. Tehát most van itt 25 kiló krumpli maradványunk, azt a 25 kilót elhasználod lehet holnap, és ha beérkezett 70 kiló. Most csak egy számot mondtam. És a 25 kilónak lehet hogy más ára van, mint a 70-nek. És a 25 kiló elfogyott, mondjuk ma. Kell 30 kiló és van 25 kiló a maradék készletből, és az újból hozzáteszek 5-öt. Az újat más költséggel számolom.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Nekem több mint 200 akárhány tételem van, Béla.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Jó, én értem. Én ezért is kérdezem, hogy mennyi. De sohasem fogunk tiszta képet látni. Ide lehet írni bármilyen számot, én kénytelen vagyok elfogadni, mert megmondom őszintén, ide bármit be lehet írni.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Változik az ár, Béla. Egyszer 1000 forint a hús, aztán 950 forint a hús, aztán, van mikor 1005 forint.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Tiszta sor. Igazad van.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Ezért van átlagár.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Azért van az a gép, hogy a készleten mennyi van, és ez a készlet mennyiért érkezett be, mennyiért van bevételezve. Következő szállítmány vagy olcsóbb, vagy drágább lesz, és ez most elfogyott mondjuk a mai ételben az összes és az újból raktam bele 12 kilót. Akár naponta is le lehet vezetni ezt a felhasznált mennyiségnek a költségét. Nyilván nem egyedül, hanem segítséggel, biztos, hogy sok munka.

 

Dósa József polgármester: Zsuzsa.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Ezt így lehet, ahogy Béla mondja. Mert az egy dolog, hogy mi átlagárat számoltunk, de háromféle árat enged a jogszabály. Lehet olyan, hogy a beszerzési ár, és akkor mindig a legrégebbit használom el először, de mi, mióta én is csináltam, meg azelőtt is, mindig átlagárat használtunk az biztos.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Csak röviden hagy mondjam már, az előbb már megegyeztünk abban, hogy 1 havi mintaétkezést be fog árazni Éva. Ha az áprilisban van, akkor az áprilisi átlagárat, ha változás történt is benne. Azért ne legyünk már ennyire szőrszálhasogatók, hogy most 5 forinton vitatkozunk, vagy 10 forinton. Hogy 490 vagy 450 vagy 420.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Áttértünk egy számítógépre. És az nekem egybe hozza. Beszerzési érték, összegzés, kihozza az átlagárat.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Nem tudod tételenként megnézni, hogy mit tudom én, hogy a 100 forintos burgonyából van még 5 kiló esetleg készleten. Tehát így nem tudod megnézni, hogy melyikből mennyi van?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Nem, mert egységárat hoz.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Egyébként minden nap elkészítik a kivételezésit, ezt odaadom Bélának.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Szívesen rászánom az időt.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nem az övét akarom megnehezíteni, de ha tisztán akarunk látni, ez szükséges. Nyilván ezt egyedül nem fogja tudni megcsinálni, ehhez biztos, hogy kell egy segítség. Akár napi összeget tudok számolni, hogy a felhalmozott készletemből a raktárból mennyit használtam el a vételezés alapján. Nagyjából látom a beszállítói árakat, és én ebből kihoztam, mondjuk nem biztos, hogy minden nap történik beszállítás.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Hát persze, hogy nem.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Az már be van vételezve, annak van egy szállítólevele, van egy számlája. És a felhozott mennyiséget lekönyvelem, hogy kihoztam 12 kilót. Ez került nekem beszállításkor ennyibe, kivételkor ennyibe. Ez egyedül nem megy, de biztos, lehet egy ilyet csinálni. És akkor látnánk tiszta számot. Egyébként az is elfogadható számomra, hogyha egy havi átlagot veszünk. Tehát volt elsején beszállítás, volt 31-e közötte volt még 15, és az összesnek veszem az átlagát. Ez is elfogadható.

 

Nagy Sándor alpolgármester: A gép úgy számolja ki az átlagárat.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ez számomra teljesen elfogadható. Én nem azt mondom, hogy a teljes készletet rakjuk félre, van három beszállítási idő, lehet egy ilyen átlagot is számolni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: A kiadási bizonylatokon átlagárak szerepelnek, és ez minden nap elkészül végül is.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: És körülbelül mennyi összeg lenne, ami esetleg itt eltérhetne? Ez olyan minimális, hogy én most nem, ez piszok nagy meló.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Igazából nem tudom. Itt annyi szám van már Éva, hogy én magam is már belekeveredtem. Tehát nem tudom, hogy a 448 vagy a 490 lenne jobb vagy elég lenne a 380. Nem tudom.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Ha valakit érdekel, feljön, nagyon szívesen megmutatom, elmagyarázom, hogy működik a dolog.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Én nem is ellenőr vagyok, meg én esküszöm, hogy nem neked akarok több munkát adni ezzel. Sőt én azt mondom, hogyha ilyen van, akkor biztos, hogy kell egy segítség. Ez nem mehet úgy, hogy én nekem van egy napi munkám és akkor mellette ilyennel plusz meg van terhelve.

 

Dósa József polgármester: De ezt a gép nyomtatta ki neked, nem?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Persze.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Megnézhetek egy ilyet?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Persze, máris odaadom.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ahhoz képest, hogy sehová nem jutottunk, elég sok időt eltöltöttünk ezzel.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Fel van írva 4-6 éves óvodás korcsoport.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: És akkor ez így külön van szedegetve ugyanúgy, mint ahogy itt fel van sorolva.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Igen.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Minden napra.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Ez kilenc lap. Három lap az óvodáé, három a felnőtteké, három a gyerekeké. Oda van írva föntre mindig, hogy melyik korcsoport van. Ez például az óvoda tízóraija.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: És akkor ez mindig így félre van téve, igaz?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Így van.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Csak ugye ez átlagárat számol neki. Tehát ahányszor bevételezed.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Nem ezt így tudod minden nap kinyomtatni.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Ezt ki is kell.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Azt mondom, akkor össze lehet adni egy hónapot, akkor már van egy kép.

 

Dósa József polgármester: Éva, akkor ezt most ki tudjuk számolni, hogyha ez megvan egy hónapra visszamenőleg. Attila fölmegy, összeszeditek, visszaosztjuk egy napra adagra, megvan, hogy mennyi volt a normád a múlt hónapba. Mennyiből jött ki.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De én most nem erről beszéltem.

 

Dósa József polgármester: Tehát ez ennyire egyszerű. Ha Attila nem lesz táppénzen, felmegy é rögtön kapunk egy számot, hogy most mennyiből főztél. Mit tudom én egy hónapot visszaosztunk, vagy legalább tíz napot. Fel fog menni.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Bocsi. Tehát még egyszer. Nem mondtam elég értelmesen, én leültem, és gulyáslevest főztem rántott hússal.

 

Nagy Sándor alpolgármester: 10 főre?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: 10 főre, elmondom még egyszer. Rántott hússal, burgonyapürével, alma meg ilyesmi nem volt hozzá. A nyersanyagköltségem 330 forint volt a kettőnknek, mert azért elég tömény étel mind a kettő. Én ilyen szinten. Engem nem érdekel, hogy ha megvan az egyhavi, de én csak két hétre mondtam, hogy a saját magad által, nem kell elővenni beszállítói meg egyéb más dolgokat, mert én is járok boltba, te is jársz boltba. Nagyjából tudod, itt nem 5 forintról van szó. És nyilvánvaló, hogy én a tízórai meg egyéb más, de azt tudom, hogy az ilyen 40-60 forint körüli összegekbe mozog. Én csak ennyit kérnék, hogy azért ezt.

 

Dósa József polgármester: Jó, de ez meg is lesz így akkor. Ez egyszerűen kiszámolható. Attilát felküldjük, kiszámolja, visszaosztjuk, meglesz.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Akkor eddig miért nem lett kiszámolva.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ez nagyon jó ez a program, itt most minden benne van, a naponta felhasznált mennyiség. Lebontva korcsoportokra és azt látom most én…

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Elnézést, kimutatja, hogy mennyi az eltérés a normához képest is például. Nem ez a lap, de van egy ilyen oldala is.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: A következőt látom itt, 3. hó 16-i van itt, 19-69 év, 20144 volt az összes felhasznált anyag, ebből készült 64 adag ebéd. Ezt visszaosztottam 314 forint a nyersanyagnormája. Pont. Ehhez még vannak kiegészítők, tehát itt még van 8 adag 518 forinttal, itt van még ugyancsak 8 adag 896 forinttal. És akkor itt megkaptam a 65-nek a …

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Béla, mennyi az összeg? Hagy kérdezzem. Háromszáz…?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Háromszáz?

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Háromszáztizen mennyit mondtál?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: 518.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: 317.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Az első összeget, Béla, az elsőt.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő:De ha 500 forintot hozzáteszek és 54-gyel, jelentősen nem növeli, 325-nél nem megy föntebb.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Ez nettó érték.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Én akkor is értem. De itt napi átlagot lehet vonni. Így azt mondom, hogy minden egyes napnak a nyersanyagnormája így számolható rögtön.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Így van.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Az elkészült anyagokból. És nem is nagy nehézség. Tehát ez egyszerű dolog, azt kell mondtam, hogyha ezek a lapok megvannak, akkor ez semmiféle nehézséggel, azt mondom, hogy plusz munkával sem jár. És akkor minden egyes hónaphoz, elsejétől látjuk, hogy a napi korcsoportonként mennyibe került. És akkor másodika, harmadika fel van sorolva. És akkor lehet venni egy havi átlagot, vagy 10 napos átlagot, vagy 20 napot. Tehát azt mondom, hogy ez igazából nem is jelentős. Ezt a két összeget még hozzáteszem, az 518-at, meg a másik oldalon a 800-at, 325-nél biztos nem megy föntebb. Ez volt 3. hó 16., 19-69. És akkor rögtön van mihez viszonyítani.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Egyébként Éva te ezt tudod is, mert nyilvánvaló, hogyha nézi a havi zárását, és azt tudja nekem mondani, hogy év végén átlagosan úgy jött ki, hogy 89 ezer forint megtakarítás volt a konyhán a nyersanyagnormák meg a főzések alapján. Tehát őneki ezt nézni kell, mert az egyik hónap meg az egyik nap húzza nyilván a másikat. Itt lesz egy pici túlfizetése, ott lesz egy kis megtakarítása. De azt mondom akkor éves szinten ezzel a jelenlegi nyersanyagnormánkkal, amivel idáig dolgoztak éves szinten a tavalyi évet, a 2015-ös évet megoldották. Úgy hogy még volt rajta 89 ezer forint megtakarítás.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Így van.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Az éves szinten nem egy hatalmas összeg.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Meg még az új jogszabályt nem…

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Egy pillanat. Azért onnan indultunk, hogy több mennyiséget, gyümölcsöt meg ilyeneket kell adni.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Meg húst.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ez nagyon jó alap ahhoz, hogy lássuk egy hónapba mennyi a tényleges önköltségi nyersanyagár. Ennyi. Ebből minden egyes napra meg lehet látni, elsejétől harmincegyedikéig. Én ezt ha először látom akkor lehet, hogy elejétől így látom. Egyébként nem is egy olyan nagy nehézség.

 

Dósa József polgármester: De egyébként mindig annyi lesz a tényleges, ami meg van állapítva, mert nem lehet más.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Csak az nem mindegy, hogy mi mit állapítunk meg. De egyébként ezek teljesen jó számok. Ebbe biztos, hogy benne van minden.

 

 

 

A Képviselő-testület a polgármester javaslatára, a jelenlévő és a döntéshozatalban is részt vevő 7 tagja egyhangú szavazásával – 7 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett – meghozza a következő határozatát:

 

 

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

15/2016.(III.31.) Kt. határozata

 

 

 

Tárgy: Szociális étkeztetés térítési díjának felülvizsgálata

 

A Képviselő-testület áttekintve a szociális étkeztetés helyzetét, a 2016. évi tervezett és várható költségeit – úgy dönt, hogy ezen szolgáltatás térítési díját változatlanul hagyja, nem emeli.

 

A szociális étkeztetésért ez évben is a 6/2015.(IV.15.) önkormányzati rendeletben megállapított – jövedelmi sávok szerint differenciáltan megállapított – összegű térítési díjat kell fizetni.

 

A Képviselő-testület felkéri és felhatalmazza a polgármestert ezen határozat végrehajtásához szükséges intézkedés megtételére

 

 

 

Határidő: -

Felelős: Dósa József polgármester

 

 

 

 

  1. Vis maior ügyek.

Előadó:Dósa József polgármester

/az ügyekre vonatkozó előzetesen elkészített dokumentáció a jegyzőkönyvhöz csatolva./

 

Az előadópolgármester a dokumentációhoz csatolt rövid szóbeli kiegészítőjében elmondja:

 

Dósa József polgármester: Második napirendi pontunk a Vis maior ügye. Már beszéltünk arról, hogy vis maioros esemény történt a községbe, bejelentettük, és akkor odáig eljutottunk, hogy a tervezők megtervezték, mennyi lenne a helyreállítási költéség. Mindenki megkapta, mindenkihez kiment. Annyit kell erről tudni, hogy ez 30%-os önrészt követel, kivétel, hogyha forráshiányos az önkormányzat, így 10% önrészt kell hozzátenni. De viszont határozat kell erről, hogy az önkormányzat ezt biztosítja, tehát erről nekünk határoznunk kell. Mindenki látja, miről van szó, már többször beszéltünk róla.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: És ugye két külön határozatot kell hozni a partfal illetőleg külön az út, illetőleg az ott sérült áteresz kapcsán és akkor csak pusztán az emlékeztető kedvért mondanám el, hogy a partfalnál a kalkuláció az úgy jött ki, hogy összesen kerülne áfával együtt 38 059 360 forintba. Ebből az önerő lenne a 10%, az 3 805 936 forint. Az igényelt támogatás pedig 34 253 424 forint lenne. Annyiban kiegészíteném azt, amit a polgármester úr mondott, hogy igényelhetjük a 90%-os támogatást, de nem biztos, hogy annyit fognak adni, mert ezt végső soron az elbíráló dönti el. Tehát ez lehet kisebb összeg is. Akkor egyszer erről kellene szavazni, utána meg mondanám az úttal meg az áteresszel kapcsolatos számokat, hogy mégis hangozzék el, hogy miről szavaz a képviselő testület.

 

Dósa József polgármester: Valakinek kérdése. Elég jelentős összeg. Mi egyébként a jegyzővel 4 millió forintra áraztuk be. Aztán úgy ki is nevettek bennünket, hogy abból elszállítani sem lehet azt a törmeléket, ami ott lepergett. De nyilván itt mindent be fogunk hajtani, közterület-használati díjat stb. Itt azért majd okosan kell ebben kötni a szerződéseket.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Illetőleg mondják azt, hogyha nem fogják megadni ezt a teljes összeget, akkor ezek a munkálatok műszaki tartalmukba változhatnak, tehát nem ebben a tervezett formában készülne el.

 

Dósa József polgármester: Az egy másik helyzet, most arról döntünk, hogyha ezt esetleg megkapjuk akkor. Tehát ezzel kapcsolatosan kérem az észrevételeket.

 

Csordás Sándorné települési képviselő: És biztos, hogy csak 10%-ot kell majd fizetnünk?

 

Dósa József polgármester: Nem tudjuk, most mondta a jegyző úr.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem tudjuk. Optimális esetben csak 10%-ot.

 

Dósa József polgármester: Normál esetben 30%, de azért mert forráshiányosak vagyunk ezért lehet kérni a 10% önrésszel is ezt a támogatást.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Attól mert nyer a pályázat nem muszáj felhasználni.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Igen, elvileg mondhatja a támogatott azt, hogy bocsi, de még sem kérem. Így van.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Az a baj. Hogyha szólhatok. Nem csak ez az egyedüli pincerész. Én most végigmentem azon a teljes fölső úton, illetve errefelé is, hát elég csehül néz ki, különösen ott a túlsó rész. Várhatóan nem csak ez lesz, hanem sokkal több.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Lesz még több.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nem csak ez ahol most van konkrétan, hanem egyel fölötte is. Az a baj, hogyha ez nem lesz megcsinálva, az hozza magával az összes többit.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Béla, azt tudom mondani, hogy mi már egyszer Sándorral voltunk tán amikor több évvel ezelőtt bejártuk mi is, és láttunk szakadásokat ott a József Attila útnak a templomhoz közeli részén, ott, ahol házak is vannak alatta. Én akkor a háztulajdonosoknak a figyelmét írásban felhívtam arra, hogy omlásra számítsanak, mert annak egyértelmű jelei vannak. Tehát biztos, hogy be fog következni, a kérdés csak az, hogy mikor.

 

Dósa József polgármester: És az a baj egyébként, bocsánat. A pályázat nem hagy lehetőséget arra, hogy megelőzd a bajt, hanem a bekövetkezett bajt tudod helyreállítani. Ilyen hülyeséget. És csak az önkormányzati tulajdont védheted. Tehát, hogyha lakóingatlant veszélyeztet, nem önkormányzatit, akkor nem is adhatsz be vis maior pályázatot. Sajnos ilyen dolgok vannak.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: A pályázatot mivel hogy már meg van csinálva erre a felmérés, a dokumentáció, és majd hogyha elbírálják, akkor döntsünk erről, hogy akkor belemenjünk vagy nem.

 

Dósa József polgármester: Határozat ehhez kell, mert része a pályázatnak. Tehát hiánypótlásba fogják tőlünk kérni. Azért vagyunk most itt.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Én ugyanazt mondtam, mint amiről az előbb beszéltünk, hogy nem muszáj ezt bevállalni, ha nincs rá pénz. Nem mindegy, hogy 3 millió néhányszáz ezer forint, vagy 10 millió forint.

 

Dósa József polgármester: Persze. Tehát most arról döntünk, hogy a 10% önrész.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ha én a saját eszemmel végiggondolom ezeket a dolgokat, attól sokkal fontosabb dolgok is lesznek. Mert ezeknek a pincéknek az eleje, vagyis lakások voltak ezek, az eleje előbb utóbb, amelyik nincs használva, az mind le fog jönni. Tovább nem fog menni, mert tovább nem fog jönni, mert abba biztos vagyok, de az eleje az biztos, hogy le fog szakadni. Eddig is voltak már elég komoly beruházások erre vonatkozóan, már azért mondom, megpályázni, már meg van csinálva rá a dokumentáció és majd.

 

Dósa József polgármester: Sándor.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Azt akartam részben elmondani, amit te is elmondtál, hogy az a része a József Attila út, az már érintve volt több alkalommal is. Ott a Hajdú Palcsiéknak a pincéjük indult meg legelőször, az leszakadt. Akkor beleszaladtunk egy olyan dologba, hogy vis maiorba ezt nem is tudtuk akkor beadni.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Akkor ezt nem tudtuk beadni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Mert nem tudtuk azzal indokolni, amivel kellett volna. Változott a törvényi szabályozás is. Sajnálatos dolog, hogy megelőzni nem lehet, tényleg csak a károkat lehet elhárítani. Ráadásul belterületen lévő önkormányzati utat védünk vele. Csak az a baj, hogy ezt nem, amikor megépültek az első partfalak, szerintem minden évben próbáltunk idehívni ezeket az embereket, akik készítik ezeket a felméréseket, és sokszor azt mondták, hogy ezt nem tudják beleírni, mert nem tudják, azt látjuk többen szerintem, amit Béla is mondott, hogy a József Attila útnak az a része, az a tufa szerkezetileg is egészen más.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Instabil az egész, úgy ahogy van.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ha lepereg vagy ott van egy kupac képezve, vagy éppen lentebb dobják. Most éppen azt történt. Mert egy szinttel lentebb került, addig míg valakinek a kertje meg nem telik.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Mondjuk például bejárásnál, amikor innen is voltak, csak tőletek hallottam, csak azért akarom elmondani, hogy tehát amikor ezt felmérték, továbbmentek, elmentek a Kriston Gyurka házáig és szóvá tették többek között azt is, hogy az a ház egyszer onnan le fog jönni. Csak igazándiból megint ott van a csomó ebbe az egészbe, vagy a gubanc, hogy az egy magánházas ingatlan. Nem az a baj, hanem, hogy az előbb-utóbb rajtunk fog maradni, mert az egy magánházas ingatlan, magántulajdon, az öreg Kucsma van alatta, tehát igazából az öreg Pusoma előtt levő utat azért tudtuk megtámasztani, mert egy önkormányzati utat lett megtámasztva az a betonplacc.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Az is mozdul.

 

Nagy Sándor alpolgármester: De az is egy ilyen dologba történt.

 

Dósa József polgármester: De azt is azért tudjuk egyébként, mert egy névtelen út. De ezt is azért tudjuk beadni, semmi másért.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Ha nem lenne, akkor nem lehetne.

 

Dósa József polgármester: Sajnos ilyen. Azt mondták ott, akikkel beszélgettünk, hogy régen megelőzték a bajt, most már helyreállítják a bajt. Ennyit változott. Tehát hogyha másnak kérdése nincs, akkor én azt javaslom, hogy aki ezekkel a számadatokkal elfogadja a 10% önrészt, ami 3 805 936 forint illetve az igényelt támogatás 34 253 424 forint, az kérem, kézfelemeléssel jelezze.

 

 

A Képviselő-testület a polgármester javaslatára, a jelenlévő és a döntéshozatalban is részt vevő 7 tagja egyhangú szavazásával – 7 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett – meghozza a következő határozatát:

 

 

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

16/2016.(III.31.) Kt. határozata

 

 

 

Tárgy: Vis maior támogatás igénylése partfalomlás miatt.

 

 

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete úgy határozott, hogy vis maior támogatás címén támogatási igényt nyújt be a Belügyminisztériumhoz.

 

A káresemény megnevezése: József Attila úton (134.hrsz.) történt pince-partfal omlás helyreállítás miatti stabilizációs munkái.

 

Káresemény helye: 3423 Tibolddaróc, József Attila út (134.hrsz.)

 

 

A káresemény forrásösszetétele:

 

Megnevezés

2016. év

%

Saját forrás (biztosítási összeg nélkül)

3.805.936.-Ft

10%

Biztosító kártérítése

0.- Ft

 

Egyéb forrás

0.- Ft

 

Vis maior támogatási igény

34.253.424.-Ft

90%

Források összesen

38.059.360.-Ft

100%

 

 

A károk helyreállításának (költségvetés alapján) tervezett összköltsége 38.059.360.-Ft, melynek fedezetét az önkormányzat nem tudja biztosítani saját erejéből.

 

A Képviselő-testület kijelenti, nyilatkozik arról, hogy a káreseménnyel érintett vagyonelem (József Attila út) Tibolddaróc Község Önkormányzatának tulajdonát képezi.

 

A bekövetkezett káreseménnyel kapcsolatban az Önkormányzat biztosítással nem rendelkezik, ezért az adott káreseményre biztosítási összeget nem igényelt.

 

A Képviselő-testület vállalja a károsodott ingatlannak a költséghatékonyság és a megvalósíthatóság szempontjaira tekintettel történő helyreállítását.

 

A Képviselő-testület a saját forrás összegét a 2016. évi költségvetésről szóló 2/2016.(III.9) számú költségvetési rendeletében biztosítja.

 

Felkéri és felhatalmazza a polgármestert az igénybejelentés benyújtására.

 

 

Határidő: azonnal

Felelős: Dósa József polgármester

 

 

 

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Van egy másik vis maior esemény is, ami érintette a Sályi utat, aztán a Sályi útnak, illetőleg a Mikes Kelemen útnak a Sályi úthoz csatlakozó szakaszát, valamint a Balogh Ádám utat. Itt sérült az áteresz is, ami van. Itt az összköltség az úgy nézne ki, hogy bruttó 1 495 977 forintba kerülne, ebből az önerő a 10% lenne 149 598 forint, az igényelt támogatás pedig 1 346 379 forint lenne.

 

Dósa József polgármester: Aki egyetért ezzel, nem olvasom fel még egyszer a számadatokat, az kérem kézfelemeléssel jelezze.

 

 

 

 

A Képviselő-testület a polgármester javaslatára, a jelenlévő és a döntéshozatalban is részt vevő 7 tagja egyhangú szavazásával – 7 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett – meghozza a következő határozatát:

 

 

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

17/2016.(III.31.) Kt. határozata

 

 

Tárgy: Vis maior támogatás igénylése rendkívüli felhőszakadás miatt elárasztott utakon (Sályi, Mikes Kelemen, Balogh Ádám) keletkezett közlekedési károk helyreállítására.

 

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete úgy határozott, hogy vis maior támogatás címén támogatási igényt nyújt be a Belügyminisztériumhoz.

 

A káresemény megnevezése: Rendkívüli felhőszakadás miatt elárasztott utakon (Sályi, Mikes Kelemen, Balogh Ádám) keletkezett közlekedési károk helyreállítása.

 

Káresemény helye: 3423 Tibolddaróc, Sályi út (900/1 hrsz.)

Mikes Kelemen út (864 hrsz.)

Balogh Ádám út (830hrsz.)

 

 

 

A káresemény forrásösszetétele:

 

Megnevezés

2016. év

%

Saját forrás (biztosítási összeg nélkül)

149.598.-Ft

10%

Biztosító kártérítése

0.- Ft

 

Egyéb forrás

0.- Ft

 

Vis maior támogatási igény

1.346.379.-Ft

90%

Források összesen

1.495.977.-Ft

100%

 

 

A károk helyreállításának (költségvetés alapján) tervezett összköltsége: 1.495.977.-Ft, melynek fedezetét az Önkormányzat nem tudja saját erejéből biztosítani.

 

A Képviselő-testület kijelenti,nyilatkozik arról, hogy a káreseménnyel érintett vagyonelemek (Sályi út, Mikes Kelemen út, Balogh Ádám út) Tibolddaróc Község Önkormányzatának tulajdonát képezik.

 

A bekövetkezett káreseménnyel kapcsolatban az Önkormányzat biztosítással nem rendelkezik, ezért az adott káreseményre biztosítási összeget nem igényelt.

 

A Képviselő-testület vállalja a károsodott ingatlannak a költséghatékonyság és a megvalósíthatóság szempontjaira tekintettel történő helyreállítását.

 

A Képviselő-testület a saját forrás összegét a 2016. évi költségvetéséről szóló 2/2016.(III.9) számú költségvetési rendeletében biztosítja.

 

Felkéri és felhatalmazza a polgármestert az igényjelentés benyújtására.

 

 

 

Határidő: azonnal

Felelős: Dósa József polgármester

 

Dósa József polgármester: Akkor hagy legyen már a következő az ÖNHIKI, hogy akkor Zsuzsát ne ültessük itt még pár órát, hogyha kérdés merül fel. Az is kiment, az is elkészült, azt is elolvashatta mindenki. Van lehetőségünk megint beadni pályázatot forráshiányos, nem tudom most pontosan ez micsoda, mert most nem annak nevezik.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Rendkívüli önkormányzati támogatás.

 

Dósa József polgármester: Támogatás, ami ott van mindenki előtt. Ezzel kapcsolatosan kérdése van-e valakinek? Miből adódik ez össze? Bár ott a hátuljában szerepel. Ezeket nekünk ki kell fizetnünk, vissza kell fizetnünk, úgyhogy érdemes pályázni rá. És akkor hátha egy részét legalább megkapjuk. Kétszer nyújthatunk be ilyen pályázatot egy évbe, most van először megnyitva ez a lehetőség. Kérdés ezzel kapcsolatosan?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ez a tavalyi évből a visszafizetés, meg minden egyéb?

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Ez a tavalyi gyermekétkeztetés miatt van visszafizetési kötelezettségünk, valamint a szociális étkezőknél is az adagszám alapján meg az étkezési napok alapján kevesebbre jött ki két fővel az igényelt összeg. Vagyis hárommal, bocsánat, hárommal. Nem kettővel. A településüzemeltetési feladatoknál pedig a Többcélú Kistérségi Társulásnak tartozunk 1 400 000 forinttal. Illetve van egy tavalyi szemétszállítási számlánk, amit mi megkaptunk tavaly május környékén, és akkor vissza lett küldve, mivel olyanokat tüntettek fel rajta, hogy…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem volt jogos.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Nem volt jogos a feltüntetett személynek a neve. Sőt több kukája is volt a személynek. És akkor vissza lett küldve, hogy javítsák ki a számlát, mi erről megfeledkeztünk, ők is szépen, és ebbe az évbe kerestek meg telefonon, hogy de mi tartozunk 218 000 forinttal.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Mi meg mondtuk, hogy nem tartozunk.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: És akkor valami rémlett, hogy valamiért visszaküldtük, és akkor kértem, hogy küldjön róla számlát, mert ha visszaküldtük a számlát, akkor még másolatunk se volt belőle. És akkor mikor megküldték, akkor már tudtuk, hogy miért küldtük vissza, és ezt most korrigálták rajta. Levonták, és még így is maradt 201 000 forint tartozás, de mivel ez már jóval 60 napon túlinak tekinthető, úgy gondolom, hogy jó esély van rá, hogy erre is megkapjuk a pénzt.

 

Dósa József polgármester: Valakinek még valamilyen kérdés ezzel kapcsolatosan? Akkor erről is határoznunk kell.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Annyit tennék hozzá, hogy van a számlakiállító, bélyegző híján és a számla másolat az eredetivel megegyezik.

 

Dósa József polgármester: Melyik? A kukás számla?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Elég furi, nem?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Igen, mert ő azt a számlát küldte el nektek még egyszer.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ha ráírják, hogy az eredetivel megegyezik, akkor az ő bélyegzője hol van róla?

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: De ezt csak e-mailbe kaptuk, Lajos. Tehát még postán nem érkezett meg, csak sürgettem őket, hogy a testület elé tudjuk.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ne haragudjál, ha azt ráütötte, hogy az eredetivel megegyezik, az eredetin rajta kell lenni a bélyegzőnek. Ezen nem akarok vitatkozni, egyáltalán, isten őrizzen.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Meglátjuk, hogy az eredetin rajta lesz-e.

 

Dósa József polgármester: Jó. Tehát akkor aki ezzel a rendkívüli támogatás összegével egyetért, és azzal, hogy nyújtsuk be, kérem, kézfelemeléssel jelezze.

 

A Képviselő-testület a polgármester javaslatára, a jelenlévő és a döntéshozatalban is részt vevő 7 tagja egyhangú szavazásával – 7 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett – meghozza a következő határozatát:

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

18/2016.(III.31.) Kt. határozata

 

 

Tárgy: Rendkívüli önkormányzati támogatás igénylése

 

 

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a belügyminiszter és a nemzetgazdasági miniszter által meghirdetett pályázat alapján, Magyarország 2016. évi központi költségvetéséről szóló 2015. évi C. törvény 3. melléklete III. 1. pontja szerinti rendkívüli önkormányzati támogatást igényel – 6.395.017.- Ft összegben, vissza nem térítendő formában – fizetési kötelezettségei teljesítése érdekében.

 

A Képviselő-testület felkéri és felhatalmazza a polgármestert az igénylés elkészítésére és a Magyar Államkincstár Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Igazgatóságához történő továbbítására.

 

 

Határidő: azonnal

Felelős: Dósa József polgármester

 

 

 

 

 

 

 

Dósa József polgármester: Ha mindenki egyetért, hogy ne ültessük itt Szilvit, foglalkozzunk a bölcsőde kérdésével illetve az óvoda felújításával. Azt is mindenki megkapta. Magyarázó szöveg túl sok nem ment hozzá, csak mégis egy számítást végeztünk, ami a mini bölcsődére készült. De ilyet még nem is nagyon ismer a jogszabály, csak mindenki beszél róla. De mosta jelenlegi normákkal számoltunk. Ezekből az adatokból kitűnik az, hogy ha mi 5 bölcsist tudnánk ellátni a mini bölcsődénkben, akkor is hozzá kéne tenni a jelenlegi normatívák mellett mintegy 1,4 millió forintot éves szinten. Ezt azért kellene bevállalnunk, ha úgy dönt a testület, mert csak úgy tudjuk elindítani az óvodai felújításos pályázatunkat, ami a számításunk szerint mintegy 64 millió forintról szólna, és 10% eszközbeszerzést is engedne. Én azért, de erről is már beszéltünk az előző testületi ülésen, azért javasolnám ezt, mert látjuk, hogy az idei évben is be van tervezve 1 millió forint az óvodaépületre, mert van ott mit csinálni, vannak ott elmaradt dolgaink. A külseje szépen fel lett újítva, de az eszközrendszer is. De erről Szilvi biztos többet tud majd mondani. Annyit kell még tudni a pályázatról, 5 évig kell vállalnunk ezt a kötelezettséget, tehát ki kell számolnunk, hogy ha ez az 1 millió forint vagy 1 millió 400 ezer forint, nem is annyi, vagy nem tudom, hogy pontosan mennyi volt.

 

Nagy Sándor alpolgármester: 461.

 

Dósa József polgármester: 461, nem is annyi, hanem 2 millió forint és 5 évig, akkor 10 millió forint pluszt jelent nekünk, ha így maradnak. És azért kaphatunk egy 64 millió forintot. Nyilván ezt csak akkor kell beindítanunk, ha nyer a pályázat. De viszont akkor külön ki kell alakítanunk egy bölcsődei férőhelyet, külön udvarral teljesen elszeparálva. Ez a pályázat feltétele. Illetve legalább két embernek munkát tudnánk biztosítani. Én azt gondolom, hogy ez a serpenyő két mérlege, illetve az egyik mérleget még az is nyomja, hogy jövő évtől kezdődően bejön hozzánk azt hiszem, hogy öt anyuka és azt mondja, hogy bölcsődei ellátást szeretne kérni tőlünk, akkor kötelező feladata lesz az önkormányzatnak és azt neki kell megoldania. Lehet, hogy sosem lesz ilyen, ezt sem tudjuk. Azt sem tudjuk, hogy öt év múlva hány kismama fog itt szülni nálunk, és akkor hány bölcsődésünk lesz. Tehát ezek nem tervezhető dolgok. Ezt viszont el kell most döntenünk, mert hétfőn a pályázatíró várja tőlünk a választ, hogy akkor elindítjuk ezt a pályázatot vagy sem. Ez is 100%-ban támogatott TOP-os pályázat. És akkor Szilvi elmondja, hogy ehhez mit kell hozzá tenni, az eszközbeszerzések, mit vársz még tőlünk, csoportszobát. Voltak itt már előzetesen is közmunkaprogramon terveztünk be ilyeneket, nem nyert a tavalyiba. De azért mondom, nekünk arra az épületre még költenünk kell. Az én véleményem az, hogy indítsuk el ezt a pályázatot, ha nyer, akkor öt évig jobban a nadrágzsebbe kell nyúlni,de szerintem többet hoz ez, mint amennyibe kerül az önkormányzatnak vagy a falunak. Nekem ez a véleményem. Szilvi.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Első körben ebből a pályázatból fel tudnánk újítani az óvoda belső berendezéseit. Azokkal a bútorokkal vagyunk, amik ’78-ban, ’79-ben beszerzésre kerültek. Már szétpereg az utolsó játéktároló szekrényünk is, pár darabot sikerült az évek során venni, de nagy része még mindig az. Esnek szét az asztalaink, a gyerekasztalok már balesetveszélyesek most is. És egy ilyen asztal 17-18 ezer forintnál kezdődik. Évek óta van róla szó, hogy próbálunk közösségi teret kialakítani, hogy amikor olyan rendezvényeink vannak, anyák napja, ballagás, ahol több vendéget tudnánk fogadni, hogy a két termet összenyitjuk. Ha ez a pályázat megvalósulna, akkor a tetőteret be tudnánk építeni és odafent lenne egy nagy tér, ahol ezeket a rendezvényeket meg lehetne rendezni. És mivel a tetőtér beépítésre kerülne, felújításra kerülhetne maga a tető is. Kívülről a szigetelés megtörtént, de semmi más a tetővel nem történt. Már a kéményeket vissza kellett egy darabig bontani, mert balesetveszélyesek voltak, azokat is le kéne mindegyiket bontani, mert most is megindultak, most is látom, hogy peregnek le a tetőről és senkinek nem hiányzik, hogy a gyerek fejére essen. Ebből a pályázatból akkor a tetőt is rendbe lehetne. A helyiség kialakítása tulajdonképpen nem lenne olyan nagy gond, mert amit most tornaszobának használunk, azon két olyan ablak van, ami megfelelne, és méretét tekintve is megfelelne bölcsődei csoportnak. Mellette van a szolgálati lakásnak a volt konyhája, a spajz része, a padfeljáró, amit ki lehet alakítani öltözőnek, mosdónak. És még van egy külső bejárattal, mellette szintén, ez a rész mellett egy külső bejáratos, ami olajosként működött. Az is egy 2x3 méteres helyiség, tehát ha ezt mind összenyitjuk, akkor az alkalmas lenne arra, hogy ott külön öltözővel, külön mosdóval és egy külön csoporttal működhetne a bölcsőde. A tornaszobát pedig akkor felvinnénk abba a tetőtéri helyiségbe, amit kinevezünk közösségi térnek, a bordásfalakat felfúrjuk a falra és az tornaszobaként is funkcionálhat. Egyébként ki lehetne odafönt még olyan helyiségeket alakítani, amiket egyébként az MI rendelet előír. Kellene rendelkeznünk könyvtárhelyiséggel, nevelőtestületi szobával, elkülönítő szobával. Ez egy sincs jelenleg az óvodában. Ezt mind még ott ki lehetne alakítani. Kérdés, hogy ez a pénz mennyire elég, mert egy tetőcsere már gondolom jelentős összeg.

 

Dósa József polgármester: Illetve ott van a kerítés, ami dől kifelé.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: A kerítés, így van. Azt is bele lehetne venni, mert nagyon dől. Még két-három ilyen csapadékos év és ki fog dőlni.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Láttad, hogy kikerekedett a szemem? Felviszed a ballagást a padlásra? Nagyanyám hogy mászik fel oda? Lifttel? Most nem tudjuk, hogy mennyien lesznek egy ballagáson, ugye? Szegény nagyanyám hogy fog oda felmenni.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Felsegítjük.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Ballagás az kint van az udvaron.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Oké, de arról volt szó, hogy ballagás. Nem ellene vagyok, nem kötözködni akarok.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Ez inkább, hogyha az időjárás olyan. Mert volt már itt olyan ballagás sajnos, amikor szaladni kellett, és egy csoportszobába szorult be 100 ember.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Oké, de az csak egy bizonyos szintig terhelhető. Nem tudjuk megmondani, hogy 1000, 2000 vagy akármennyi ember lesz ott.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Majd a statikus megmondja.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: A másik kérdésem az, hogy mi van akkor, hogyha megépül, és nem lesz óvodás vagy bölcsődés?

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Na ez az, amit nem tudok megmondani.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Olyan esetben mi van, hogyha megépül, megnyertük a pályázatot, bár még ott nem tartunk. Megnyertük a pályázatot, szépen megcsináltuk és a szülők azt mondják, hogy hoppá én nem viszem oda, nekem van három évem. Akkor erőszakkal viszed oda?

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Ez az amit nem tudsz megmondani. Tehát még olyan gyerekekről beszélünk, akik még…

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Meg sem születtek.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Meg sem születtek, pontosan. Tehát ha ez a pályázat nyer, ’18-ban tudunk esetleg megindulni bölcsődei csoporttal. Honnan tudnám megmondani?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ha nem viszi be senki, akkor mit tudsz csinálni?

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Ezt nem tudom.

 

Dósa József polgármester: Öt évig kötelezően működtetni kell, ha ne működteted, vissza kell fizetni.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: De nem lesz benne gyerek.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ez a bizonytalansági tényező.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Nem tudom megmondani.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Erőszakkal viszel be valakit. Semmi bajom nem lenne a bölcsödével, ha tudnám igény lesz rá! Most megszavaztam.

 

Dósa József polgármester: Nem tudjuk, Béla. Pont ezt mondjuk, hogy ezt nem tudjuk kiszámolni.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ilyenre nem tér ki?

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Vannak várólisták a bölcsődékbe.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Nagy átlagba bölcsődei férőhelyhiány van, és a kormány most ezt propagálja, hogy férőhelyet kell, mindenáron férőhelyet kell. Nyilván egy ilyen kis településen nem tudod megmondani, nem tudod.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nyilván de itt felmerül az a kérdés is, megnyerjük a pénzt, megvalósul, és nem lesz, aki odajárjon. Gondolom, hogy a pályázatnak ez is a része. De rám már ne számítsatok.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Pedig épp most akartam mondani, hogy még. Annyit lehet azért még a bölcsődésekkel sakkozni, de ez már tényleg csak sakkozásos része, hogy a törvény lehetőséget ad arra, hogy a két és fél éves gyereket felvegyük óvodába. Ez minden évbe három-négy gyerek, aki ősszel már nekem óvodás és még egy fél év múlva fogja betölteni. Bölcsődébe három éves kora előtt veszik fel a gyerekeket, de nem kell, hogy átvegyem. Tehát azt mondom, hogy ezeket a gyerekeket nem óvodába veszem fel, hanem bölcsődébe. Ehhez viszont az kell, hogy a bölcsőde, az is ingyenes legyen, mint az óvoda, mert nem mondhatom azt, hogy te bölcsődés vagy holott lehetnél óvodás is, és te a bölcsődébe fizessél gondozási díjat és azt vállald. Az a három-négy gyerek, aki így ősszel érkezik, azt esetleg lehet bölcsődébe tenni. Amit én tudok mondani, ami a tapasztalat. De azt nem tudom neked megmondani, hogy három év múlva hány ilyen gyerek lesz.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Jó, csak nehogy az legyen, megnyertük a pályázatot, megvalósul. És felmerül a kérdés, hogy mi lesz.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Azt szoktam mondani, hogy igen, ezt nem tudjuk, viszont ha megújul az óvoda, meg elkészül a tető meg egyebek, akkor azt már megint nem fogják lebontani.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Semmi baj, én mindig azt mondom, ha valami megépül az itt marad, akkor is amikor lehet, hogy már közülünk senki nem lesz. Oké, ez tiszta sor.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Azt nem tudom, hogy milyen következmények lehetnek.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Megnyertük a 60 millió forintot, felújítottuk szépen, nincs kihasználva, nincs plusz munkaerő, nincs egyéb, tehát az előírásoknak megfelelő fejlesztés. És akkor azt mondják, hogy na, fizessétek vissza. Onnantól kezdve azért gáz. Egyébként, ha már benne vagyunk, most is mondom, szavazhatunk.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Ezt például, ami rajtad kívül álló ok, mert ez az.

 

Dósa József polgármester: Mi számít vis maiornak.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Ezt nem tudja nekem megmondani senki.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ez nem vis maior lesz.

 

Dósa József polgármester: Jegyző.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Szabad szólnom annyit. Én nagyon jónak tartom az elképzelést. A problémafelvetést pedig teljesen valósnak, mert én is el akartam mondani, ezt így már nem ismétlem meg. De mivel elhangzott az, hogy erről még nem jelent meg a jogszabály se, erről az úgynevezett mini bölcsődéről, illetőleg a pályázati kiírásnak az egyes pontjai sem igen tisztázottak. Tehát hogy ebben a kérdésben vis maior körébe tartozhat-e, az ha hogy bármilyen oknál fogva nem lesz meg a bölcsődében a szükséges minimális gyermeklétszám. Ezért én azt mondom, hogy az esélyt adjuk meg magunknak a tekintetben, és most oda térnék vissza, amit korábban mondott a Béla, hogy adjuk be a pályázatot, aztán, ha nyer a pályázat, de mégis mi arra a következtetésre jutunk, tehát tisztázódnak azok a dolgok amik még most nem tisztázódottak, hogy túl nagy kockázat lenne bevállalni a visszafizetés kötelezettségével, akkor még később mindig mondhatjuk azt, hogy köszönjük szépen, nem kérjük. Addig gondolkodhatunk ezen, de most per pillanat alapból elvetni butaság lenne énszerintem.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Igen. Akkor én még kérdeznék egyet. Mi legyen azokkal a fejlesztésekkel, amit viszont beterveztünk? Az egy millió forintot. Mert most azt mondjuk, hogy vagy nyer a pályázat, vagy nem. Ha nyer, vagy elindulunk, vagy nem. Attól még az én gáztűzhelyem tropán van, az én mosogatóm még tropán van, tehát azt az egy millió forintot viszont nagyon rá kéne költeni.

 

Dósa József polgármester: Itt nagyon rövid idő alatt döntés lesz.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Az odáig rendbe van, hogy nagyon hamar döntés lesz, de ebből én még nem tudok gáztűzhelyet venni, és akkor most még egy évig úgy maradjunk?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Bocsánat, ezt megszavaztuk a költségvetésbe, tehát én ezt nem látom vitásnak.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Csak, hogy most várjunk, ne várjunk.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Plusz akkor most beszélhetünk arról is, hogy majd engednek-e óvodai részleget kialakítani a tetőtérbe, meg egyéb más dolgok, meg megfelelnek-e azok, amiket te most itt felvázoltál. Ezek mind olyan dolgok, amik majd csak akkor fognak kitisztázódni.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Persze, ezek még tervek.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Meg kell oldani, amit beterveztünk a költségvetésbe.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Amit szeretnénk, ami égetően fontos.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Tehát a költségvetés kapcsán két dolog lett. Azt mondtad, hogy a gáztűzhely, mosogató, kész. Ebbe kell lépni. Ez ilyen egyszerű.

 

Dósa József polgármester: Bocsánat, ha szabad mondani, de most össze fogunk veszni, de én azt gondolom, hogy várjuk meg ezt a pályázatot. Szerintem fél év múlva ezen pont lesz.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Csak mikor lesz belőle pénz?

 

Dósa József polgármester: Figyelj, utána úgyis elkezdődik az építkezés. ’18-ig át kell adni, tehát itt ez nem lesz elhúzva mit tudom én. Azt várják tőlünk, hogy ’18-ig lezárjunk mindent, átadjuk. Tehát itt szerintem az évben minden, tehát ami nyer pályázatunk, ebben az évben el fog kezdődni.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: De ezt égetően fontos lenne megcsinálni, ha nem nyáron, akkor a téli szünetbe.

 

Dósa József polgármester: Persze, tehát akkor már úgyis látjuk, ha nem nyert, akkor meg kell csinálni. De ha meg elkezdünk ott építkezni, akkor azon kell majd gondolkodni, hogy hol fogtok ovizni. Szerintem addig várjunk, amíg a pályázatra azt nem mondják, hogy igen, vagy nem. Nyilván ha azt mondják, hogy nem, Lajos bának igaza van, költségvetésbe benne van, rögtön meg kell venni és akkor utána megint gondolkodni kell.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De én nem arról beszélek. Te honnan tudod, hogy ott a bölcsődei helykialakításba bele fog férni a mosogató, meg a gáztűzhelynek az újszerű dolga vagy a térelválasztás.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Azt nem tudhatjuk.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: vagy még mondtál sok ilyen dolgot, amire így se lesz.

 

Dósa József polgármester: De Lajos bá, ezt már tudjuk, mert a pályázatot úgy adjuk be, hogy benne van vagy nincs. Ha nincs benne, akkor nyilván rögtön meg kell venni, ha benne van, akkor meg kell várni azt, hogy nyer vagy nem.

 

Nagy Sándor alpolgármester: 10%-ot lehet eszközre költeni a pályázatba. Tehát a plafon a 64 millió amit lehet látni benne.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Az előbb felvetettem egy témát, hogy mondjuk a tetőtérnek a beépíthetősége.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Értem.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Óvodai szempontból már én kívülállóként azt mondom, hogy nem kell a tetővel foglalkozni. Semmiféleképpen. Nem nagyanyámra gondolok, csak az furi szerintem.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Esik az eső, és akkor gyalogoljunk fel a padlásra. Jó, hogy én még felmegyek, de a gyerek ballagására elmegy a nagymama is, meg a dédnagymama is.

 

Dósa József polgármester: Nem. Oda egyébként nyilván olyan, a mosószobát felvinni, a ti szobátokat.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Majd kitalálják a tervezők.

 

Dósa József polgármester: A terv meg egyértelműen fogja mutatni, hogy az belefért az a beruházás, amit oda.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Erről beszélünk, hogy azt be kell adni, a nyáron meg szünetbe majd meg kell oldani a kényelmet.

 

Dósa József polgármester: Amikor pont került erre, hogy vagy igen, vagy nem, vagy azzal együtt vagy anélkül, utána tudunk lépni. Érdemes megvárni, mert szerintem ezeknek bele kell férni. Ezek kellenek, hogy az elsők legyenek, hogy ezek az eszközök beszerzésre kerüljenek.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Beszélgettünk, nyilván sokat beszélgetünk erről, nem tudom, hogy nem volna-e úgy célszerű, lehet, hogy nem érünk vele semmit, de most azt mondjuk, hogy beadunk egy ilyen pályázatot és mondjuk azt mondjuk, hogy akik most vannak jelen pillanatba mondjuk nullától egy éves gyerekig. Ez elég csúnya szó, ez a nulla, de akkor 1 hónapostól 1 éves gyerekig a településünkön. És mondjuk megkeressük azokat a szülőket és megkérdezem tőle, hogy abba az esetbe, ha volna jelen pillanatban bölcsődei férőhely a településünkön, akkor beadnád-e bölcsődébe a gyerekedet. Egy igényfelmérés.

 

Nagy Sándorné óvodavezető: Egy igényfelmérés.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nem kötelezné el magát vele, de mi szerintem nem tudom, nem védenénk-e magunkat abból a szempontból, hogy mikor beadtuk ezt a pályázatot, akkor minálunk már voltak bent emberek, akik azt mondták, hogyha volna bölcsődei férőhely, akkor ők ezt szeretnék.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Én meg azt gondolom, hogy először adjuk be így, és meglátjuk, hogy mi lesz, és utána majd tovább gondolkodunk.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nincsen késő még, azt mondom.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Én azt mondom, hogy elég ez után megbeszélni, be kell adni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Sőt, mert akkor azt látjuk, hogy van egy nyertes pályázatunk, amire azt tudjuk mondani, hogy bölcsődei férőhelyet fogunk építeni, és akkor esetleg megkérdezni ezeket a szülőket.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nem rossz ötlet csak kicsit még korai. Idő előtt vagyunk, tehát először nyerjük meg, hogy legyen miről beszélni.

 

 

A Képviselő-testület a polgármester javaslatára, a jelenlévő és a döntéshozatalban is részt vevő 7 tagja egyhangú szavazásával – 7 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett – meghozza a következő határozatát:

 

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

19/2016.(III.31.) Kt. határozata

 

Tárgy: Tibolddaróci Óvoda korszerűsítése és mini bölcsőde kialakítása

 

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete egyetért azzal, hogy a Tibolddaróci Óvoda (3423 Tibolddaróc, Kossuth út 2. sz.) korszerűsítésére és az intézményen belül mini bölcsőde kialakítására, Sáth Péter okleveles építészmérnök (T. n. szám: É-05-0293/08) 3400 Mezőkövesd Mátyás király út 193. az alatti lakos megbízásával tervdokumentáció készüljön.

 

A későbbiekben az Önkormányzat, a tervdokumentáció szerinti projekt megvalósításához, pályázatot fog benyújtani a szükséges támogatás megszerzése céljából.

 

A Képviselő-testület felkéri és felhatalmazza a polgármestert a határozat végrehajtásához szükséges intézkedések megtételére és a tervezővel történő megállapításra.

 

Határidő: 2016. április 8.

Felelős: Dósa József polgármester

 

A határozat meghozatala után a Képviselő-testület a 3. napirendi pontként, zárt űlés keretében önkormányzati hatósági ügyeket tárgyal. A zárt űlésről külön jegyzőkönyv készül.

 

A Képviselő-testület a 4. napirendi pontot a termőföld adás-vétele tárgyában hozott agrárkamarai állásfoglalás ellen benyújtott kifogás elbírálását is a zárt űlés keretében tárgyalja – a vonatkozóz jogszabályi előírás alapján.

 

A nyilvános ülésrész az indítványok, javaslatok tárgyalásával folytatódik és zárul.

 

 

 

 

 

  1. Indítványok, javaslatok

 

Dósa József polgármester: Akkor a következő még, ami volna. Kiküldtünk egy levelet, ami Balázs Daniella teremhasználatára. Ő volt bent nálam, én ezt azért küldtem ki, mert ő pénzért oktat ott. Tehát ugye eddig nem kértünk senkitől, egy oktatótól sem pénzt a teremhasználatért, viszont ő itt nekem levezette, hogy máshol mennyiért oktat, és akkor itt mennyiért tenné ugyanezt. Illetve az esküvői táncoktatást teszi szerintem komolyabb összegért, ott majd megint bevasalunk rajta egy-két fellépést, hogyha a testület is úgy gondolja. De ahogy le is írja, két rendezvényünkön fellépett, ezt letudva, de az egyéb, azt a tibolddaróciak veszik igénybe, én azt gondolom, nem kell tőle pénzt kérni a teremhasználatért, de nyilván a testület eldönti, hogy hogyan legyen. Ezzel kapcsolatosan valakinek valamilyen véleménye? Vannak rajta, mert a gyerekekén én is voltam egyszer. Elég szép számmal jelentkeztek, úgyhogy legalább ennyi lesz. A zumba-oktatást még most akarja beindítani egyébként, vagy nem tudom, hogy beindult-e, megmondom őszintén. Esküvői táncoktatás az eseti alkalommal lesz, amikor éppen párja lesz, és ott a tükrös terembe azt nagyon jól el tudná végezni.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Még legfeljebb annyit, hogy ne szóljanak meg bennünket, hogy a téli időszakra valamilyen minimális összeget óránként. Mert hogy nyáron a fűtés az nincs. Csak azért kell biztos begyújtani a kandallóba, meg egyéb más dolgot. A téli időszakba, én a nyárival nem foglalkoznék, úgy ahogy te mondtad. És akkor működik is a dolog, meg.

 

Dósa József polgármester: De itt Lajos bá csak mire gondol? Az összesre, vagy csak az esküvői táncoktatásra.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nem. Ott, ami kimondottan ami őszi dolog.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Különválasztotta a…, az a baj nincs rajtam szemüveg.

 

Dósa József polgármester: Május végéig szeretne táncoktatást tartani a gyerekeknek, nyáron nem, mert nyári szünet van, csak időnként. És szeptembertől kezdené ugyanebben az időpontban péntekenként újra.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Jó, hát valamit akkor ki kellene, vagy a zumbát ragadni ebből az egészből, vagy a táncoktatást gyerekeknek, de inkább a zumbát ragadjuk ki, az 600 forint/alkalom. Nem fog belehalni biztos. És akkor az összes többi az.

 

Nagy Sándor alpolgármester: De annyit kér szerintem, nem?

 

Dósa József polgármester: Én azt mondtam, hogy azt is írja le, hogy mennyiért oktat, hogy mennyiért várja a vendégeket.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Akkor nekünk kell 600 forintot fizetnie.

 

Dósa József polgármester: Így van.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Engem nem érdekel, már elnézést kérek, hogy ki mennyiért oktat. Én azt hittem, hogy itt leírja az ezer forintot.

 

Dósa József polgármester: Nem, ez hogy mennyiért oktat. Azt írta le. Máshol 3000 forintért, itt 2000 forintért. Az esküvői táncosokat, akik általában nem daróciak, tehát én azt gondolom, hogyha daróciakat oktat, örüljünk, hogy van legalább, aki elvégzi az esküvői táncoktatást. Mert eddig azt csináltuk, hogy attól kértünk, aki ment. A daróciaktól 100 forintot.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Akkor meg egy olyan szerződést vagy egy megállapodást kell vele kötni, hogy a Tibolddaróci Önkormányzat rendezvényein fellép.

 

Dósa József polgármester: Persze, eddig is fellépet.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Csak legyen ez a dolog tisztába téve.

 

Dósa József polgármester: Jó. Valakinek más elképzelése? Sándor.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Ez zárt ülés.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ez igazándiból már nem, mert az véget ért a Juhász Csaba ügyével. Ja, Szilvi ott van kint?

 

Dósa József polgármester: Tehát akkor ezt tegyük rövidre. Lehet úgy oktatni, hogy a zumbáért és a gyerekeknek a táncoktatásáért nem kér az önkormányzat pénzt, az esküvői táncoktatást pedig majd leszerepeli a rendezvényeinken. Ez így megfelelő?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ez az egészre vonatkozik, mert akkor most teljesen mindegy.

 

Dósa József polgármester: Jó. Az egészet leszerepeli a rendezvényeinken. Szívesen szerepel. Másnak?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Még egy ilyen van. Azt tudja.

 

Dósa József polgármester: Van még itt több minden is.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Azt azért leírhatná, hogy mennyi gyereket jelent ez alkalmanként.

 

Dósa József polgármester: Változó, az a baj, azt mondja. Változó. Bár nyilván befizetnek egy hóra ott nyilván azért általában azonos a létszám. De sokan voltak gyerekek. Szülők is ott voltak, beszélgettem is velük. Ez most indult egyébként. Jó. Jegyző úr.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Megkeresett bennünket a vízművek. Aki szolgáltatja a vizet Tibolddarócon. Bennünket is meg az összes olyan önkormányzatot ahol szolgáltatnak ők. Jelezte azt, hogy a Magyarország 2016. évi központi költségvetéséről szóló törvény mellékletében biztosított lehetőséggel élve szívesen közreműködnek abban, hogy az önkormányzatok pályázatot nyújtsanak be lakossági víz és csatornaszolgáltatás támogatására. Ennek a lényege Tibolddarócra lefordítva az, hogy Tibolddaróc az pályázatot nyújthat be a lakossági ivóvíz szolgáltatás állami támogatására, amit természetesen a szolgáltató kap majd meg illetőleg használ fel. Azért van a költségvetési törvényben ez a szabályozás, hogy lehetőleg próbálják a polgárok rezsiköltségei keretében a vízdíjat megfelelő szinten tartani. Úgyhogy arról szólna a határozati javaslat, hogy tehát pályázat benyújtása a lakossági víz- és csatornaszolgáltatás támogatására kiírt pályázati felhívás alapján Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete úgy döntött, hogy pályázatot nyújt be a Vízgazdálkodásért Felelős Miniszter által meghirdetett Magyarország 2016. évi központi költségvetéséről szóló 2015. évi C. törvény 3. melléklete 1.1 pontja szerinti lakossági víz- és csatornaszolgáltatás támogatására. A képviselő-testület felkéri és felhatalmazza a polgármestert a pályázat benyújtásához szükséges nyilatkozatok, iratok megtételére és aláírására. Határidő: április 30. Felelős: Dósa József polgármester.

 

Dósa József polgármester: Ezt minden évben benyújtja a vízmű. Szerintem nem is kérdés, hogy meghozzuk-e a javasolt határozatot.

 

A Képviselő-testület a jegyző javaslata szerint, a jelenlévő és a döntéshozatalban is részt vevő 7 tagja egyhangú szavazásával – 7 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett – meghozza a következő határozatát:

 

 

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

25/2016.(III.31.) Kt. határozata

 

 

Tárgy: Pályázat benyújtása a lakossági víz-és csatornaszolgáltatás támogatására kiírt

pályázati felhívás alapján

 

 

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete úgy döntött, hogy pályázatot nyújt be a vízgazdálkodásért felelős miniszter által meghirdetett – Magyarország 2016. évi központi költségvetéséről szóló 2015. évi C. törvény 3. melléklete 1.1 pontja szerinti – Lakossági víz-és csatornaszolgáltatás támogatására.

 

A Képviselő-testület felkéri és felhatalmazza a polgármestert, a pályázat benyújtásához, szükséges nyilatkozatok megtételére és iratok aláírására.

 

 

 

Határidő: 2016. április 30.

Felelős: Dósa József polgármester

 

 

 

Dósa József polgármester:Ami még nekem van az indítványok, javaslatokba. Olyan, hogy orvosi rendelő. Orvosi rendelő, mint most kiderült új orvosi rendelő nem építhető, csak ha két alapellátás is megvalósul benne. Ezt lehet indokolni, hogy miért. Mi azt találtuk ki, nyilván a testület további elkötelezett abba, hogy itt új épület épüljön, ami már most magába foglalná a védőnői tevékenységi kört, illetve a háziorvosit is. És erre látunk is módot, úgy, hogy mert a védőnői épületünk nyertes pályázaton van, és nyilván meg kell építenünk, rendbe kell tennünk, hogy A és B épületet jelölnénk ki. Az egyikbe a csecsemőgondozás folyna, a másikban pedig a felnőtt gondozás, illetve a gyermekek gondozása, iskolások gondozása. Ez most megint egy újabb helyzet. Eddig nem mondta a pályázatíró. Már most dolgoznak rajta és akkor ezt már, én most nem tudom, nekik most derült-e ki. Bár igazuk van, a 10. oldalon látható, hogy új építés esetén kettő alapellátásnak a négyből, a fogorvos, háziorvos, védőnő, illetve gyermekorvos. A négyből legalább kettőnek meg kell valósulnia.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Jó. Csak amikor mi ezt legelőször olvastuk, akkor még feltételeztük azt, hogy a fogorvosi szolgálat is működni fog itt. Aztán utána valahogy ez a szempont egy kicsit elsikkadt.

 

Dósa József polgármester: Én nem vettem észre, nem is hívta fel rá senki a figyelmet. De ott van a 10. oldalon egyébként, hogy több, így írja, hogy több alapellátásnak kell megalósulnia.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Igen.

 

Dósa József polgármester: A fogorvosi ellátás. Bár azt mondta Eszter, nagyon szívesen kijön. Olyan 12 millió forint a berendezési tárgyak, illetve az összes egyéb költséget, azt az önkormányzatnak kell állnia. A negyedéves felülvizsgálatát a műszernek stb. stb. Szerintem ez nem fog beleférni a pályázatba, sőt nem csak szerintem, a pályázatírók szerint sem. Tehát itt a védőnő, ugye mivel vegyes praxis van a doktor úrnál, ezért gyermekorvosi szolgálatot sem lehet ide kihozni, meg hát értelme sem volna. Tehát ez a megoldásunk van arra, hogy megépítsük az orvosi rendelőt és be tudjuk adni a pályázatot. A pályázat feltétele az, hogy több, legalább kettő alapellátás. Ezzel kapcsolatosan valakinek kérdése, észrevétele, javaslata? Jó. Tehát folyik ez a pályázat, ezt készítik, de most ilyen, amikor odaadtunk mindenkinek egy alaprajzot, ott benne volt a védőnő is, a fogorvosi rendelő is, de akkor úgy beszélgettünk, hogy a védőnő, illetve a fogorvosi rendelő máshogyan lesz elnevezve. És majd egyszer csak megkapja a funkcióját. De most a védőnőt ténylegesen védőnőként kell elnevezni, a fogorvosi rendelőt meg egyéb szobának fogják, ami plusz pontot számít a pályázatban, elnevezni. Ami lehet fizikoterápiás szoba vagy bármi. Mobil gondozószoba. Úgyhogy ez működik és ehhez szorosan kapcsolódik, hogy doktor úrtól megkaptuk a nyilatkozatot, ami megint csak a pályázat feltétele. Illetve az ügyvéden keresztül kaptunk egy levelet is, ami ezzel bár összefügg, de szorosan mégsem kapcsolódik egymáshoz. Szerintem tudjuk mindannyian, hogy ez ebből az apropóból indult ki. Mindenki megkapta a levelet is, a választ is rá. Ahogy megvizsgáltuk, én beszéltem megmondom őszintén másik jegyzővel is. Azt mondták, hogy alaptalan, ilyet nem is kérhet, mert több jogszabályba is ütközik. Úgyhogy ezt megválaszoltuk. Azt gondoltuk mi, mert ehhez még csak testületi határozat sem kell, mert olyat kér, amit lehetetlen teljesíteni. Legalábbis ilyen minőségben, ahogy ők kérték. Én azt gondolom, hogy akkor kell majd ővele beszélgetni, ha nyertes pályázatunk lesz, és akkor egyszer meghívjuk és elmondja az elvárásait, esetlegesen nyilván mi is megkérjük majd tőle, hogy költözzön át. Tehát akkor kell majd vele beszélni, én azt gondolom. Most hagy induljon el a pályázat, meglátjuk, hogy mi lesz a vége, és akkor utána esetleg, utána mindenképpen meg kell hívni, egyeztetni kell ezeket a dolgokat. És az is lehet, hogy a levelünkre majd válaszlevél is érkezik. Vagy válaszlépés esetleg.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Lehet az is.

 

Dósa József polgármester: Tehát hogyha ilyen lesz, nyilván akkor a testület arról megint értesül és azt a helyzetet majd kezeljük. Jó. Orvosi rendelőről ennyi. Nem tudom, ehhez van-e valakinek kérdése. Van-e ezzel kapcsolatosan? Akkor én még amire szeretném felhívni a tisztelt képviselő-testület tagjait. Helyi értékek napját tartunk április 9-én a Patakmenti Szabadidő Központban. Nagy szeretettel várunk mindenkit. Aki esetleg mézeket készít az kiállít.

 

Csordás Sándorné települési képviselő: Nem készít.

 

Dósa József polgármester: De készít, én tudom.

 

Csordás Sándorné települési képviselő: Nem készít. Egy gramm méze sincsen.

 

Dósa József polgármester: Nincsen mézed? Hát vegyél már a boltba. Aztán a következő rendezvényünk a Falu Majális április 30-án. Elég komoly résztvevői lesznek vagy bemutatói. Toborzással egybekötött katonai bemutató lesz. Harci repülőgép… Mi is? Szimulátorral. Tehát szerintem egy elég színvonalasra bízom benne, hogy sikeredik. Illetve lesz egy borverseny a…, Kik vagytok ti? A Hegyközség kért meg. Vagy Tanács?

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Tibolddaróc-Kács Hegyközség.

 

Dósa József polgármester: A Hegyközség kért meg bennünket, hogy rendezzünk már egy borversenyt közösen velük az Általános Iskola tornatermében és az étkezőben. Illetve lenne egy pincebemutató is a holtidőszakban. Én azt mondtam, hogy persze, ebben szívesen részt vesz az önkormányzat is. Sok idegen ember megfordul, meg lehet nekik mutatni a pincét, stb. Itt én azt gondolom, én már meg is kértem az önkormányzat nevében az iskolát tulajdonképpen a KLIK-től, elküldtük a kérelmet. Illetve én már beszéltem Szente Imrével, az elnökkel. Azt hiszem ő az elnök. És akkor ő meg fog keresni, hogy miben tudunk még nekik segíteni. Gondolom, hogy oda tudjuk adni a konyhánkat a dolgozókkal és akkor majd megkapják szabadnapba. Azért ez egy közös rendezvény kell, hogy legyen.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ezt általában mindenhol, ahol rendezi a Hegyközség az önkormányzattal szokták.

 

Dósa József polgármester: Persze. Tehát ennek valamilyen anyagi vonzata is lesz. Én nem hiszem, hogy sok. Kajába belesegítünk, én azt gondolom, hogy ezt be kell vállalni, mert ez egy nagy volumen, egy ilyen borverseny.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Ez csak a Tibolddaróc-Kács Hegyközség?

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Nem. Ez a Bükki.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Bükki Borvidék.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Általában ez minden évben van.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Bükkalja.

 

Dósa József polgármester: Nem.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem, ebbe benne lesz az egész, egész bükki.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Elvették az alját már.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nincs alja már neki, csak teteje.

 

Dósa József polgármester: Tehát ez április 23-án lesz. Aztán ami még nekem volna. Utak felújítása. Már sokat beszélgettünk erről. Tudjuk, nem tudjuk, ábrányi polgármester úrral is sokat beszélgettünk, úgy véljük, hogy ’18-ban, 2018-ban kezdődik a szennyvízberuházás, erről már többször beszéltünk. Énnekem az a javaslatom, hogy ne aszfaltozzunk, és ezt most döntsük el, és újítsuk fel a murvás útjainkat, útpadkákat rakjuk rendbe azt is többek között. De erre tegyünk pontot, mert most már jó idő van, el kell kezdeni ezt a munkát. Én kértem két árajánlatot, a Swietelsky-től kértünk, meg a Lónyai Lackótól. Lackó jobb árajánlatot adott, de utána mégis úgy gondoltuk, akikkel úgy össze tudtunk jönni, hogy mégiscsak az volna a legjobb, ha egy-egy útszakaszra kérnénk meg, mert ők mondták köbméterét ennyiért szállítanák el, ennyiért nyesnék le a padkát, de jobb lesz az, ha egy komplett útra ad árajánlatot, és akkor el kell döntenünk, hogy mehet-e ez az útfelújítás. Valami fontossági sorrendet fel kell állítani. Be van tervezve körülbelül 10 millió forint a költségvetésünkbe utak karbantartására, plusz még amit a közmunkaprogram keretein belül szeretnénk megvalósítani. Ott is van némi pénz erre. Tehát fel kell állítani egy fontossági sorrendet, amire én teszek is javaslatot, aztán lehet rajta vitatkozni. Szerintem a Balogh Ádám úttal kéne kezdeni, az útpadkát leszedni, mert ott a tavalyi, amikor épült az árok, az se lett elszállítva, de rengeteg föld van, azt kézi erővel nem lehet levenni. És akkor a Balogh Ádám út után a Dózsa György út, Széchenyi út rendbetétele. És utána mehetnénk fel, a Tardi utat is meg kell igazítanunk és utána mehetnénk fel a falu elejére. Azokra a murvás utakra.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Legrosszabb a Zrínyi belőle.

 

Dósa József polgármester: A Balogh Ádám úttal meg kell várni egyébként a pályázatot, addig ne tegyük rendbe, de a padkát le kell szedni. Tehát ezzel kapcsolatosan most döntsünk, hogy akkor indíthatjuk-e ezt a munkát, meg jó-e ez a sorrend, vagy változtassunk rajta.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Az aszfaltos utak kátyúzása?

 

Dósa József polgármester: Ott is lepadkázunk. A kátyúzást azt úgy kezdjük el, mint közmunkások. Az ami be van tervezve, az tartani kell.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: De ott is, hogy melyik utat?

 

Dósa József polgármester: Hát ez benne van a közmunkaprogramba, meg kell nézni.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ezt szigorúan tartani kell.

 

Dósa József polgármester: Először azt fogják rajtunk számon kérni.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Remélem a Sályi út benne lesz, az a legrosszabb út most per pillanat.

 

Dósa József polgármester: Nem tudom. De a Sályi úttal egyébként fogunk összeszedni pénzt. Szűcs Berci is azt mondta, Jenő is, én is. Gondolom te is adsz rá. Azt majdhogynem megcsináljuk majd másképpen, a segítségükkel.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Dusza Berci is biztos.

 

Dósa József polgármester: Ő biztos, hogy ad bele, az tuti.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Gál Pista bácsi, ő volt az első aki ezt rögtön felvetette.

 

Dósa József polgármester: Ez egy falugyűlésen vetődött fel.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Azt gondolom, hogy a költségvetés tárgyalásánál szerintem beszéltünk is már erről, hogy mit csináljunk. Aszfaltozzunk, ne aszfaltozzunk.

 

Dósa József polgármester: De nem döntöttük el.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Néztük a Széchenyi utat meg egyebeket, de én is azt mondom, hogy, nem csak az hogy lesz-e szennyvíz, nem lesz szennyvíz, azt már hallottuk annyiszor. Adná a jóisten, hogy legyen. De szerintem a településnek azokkal az utcáival is kicsit foglalkozni kell, ahol nincsenek aszfaltos utak, mert ott ahol van aszfalt, ott valamilyen szinten még lehet is közlekedni, de ahol meg aszfalt sincsen. Akár a Balogh Ádám út, Dózsa György, Széchenyi. Ott fönt a Napsugár út, az meg valami katasztrófa.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Petőfi út.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Én is azt mondom, hogy ezt kéne megpróbálni, inkább a murvás utakat rendbe rakni.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De milyen összegben?

 

Dósa József polgármester: Béla.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Én ugyanezt akarnám mondani, nincs ezzel semmi baj, viszont erre, ezekre az utakra 10 milliót rákölteni, úgy hogy mondjuk 2 éven belül újra fel lesz bontva, nem biztos, hogy szükséges. Nézzük meg itt a Dózsa György utat, az egyik legrosszabb út a Széchenyi úttal együtt. Az a baj, hogy a járda fölött van már és olyan réteg van rátöltve, hogy egy gréderezéssel azt helyre lehetne állítani. Gréderezéssel és egy elegyengetéssel lehetne javítani. Azt mondom, hogy ez a Széchenyi útnak a bizonyos szakaszaira is igaz. Most már nem igaz, mert kimozdult belőle a kohósalak. De a fölső utakra mindez ugyanúgy elmondható, csak a szükséges mennyiségű töltőanyagot beleönteni, mert a víz biztos, hogy megoldja. 10 millió forintból sok mindent meg lehet csinálni. Nem is kéne 10 millió, nem is szabad rákölteni. Tehát a Dózsa György út egy gréderezéssel helyreállítható, sőt tovább megyek, egészen a hídig. Az más, hogy a hídtól egészen a Ducza házáig a kohósalakkal nem tud mit kezdeni, az biztos. De egy szakember fel tudja mérni. Ugyanígy a Széchenyi útra igaz. De minden egyes utat külön kell megnézni. Lehet kezdeni a Balogh Ádám úttal. Ott is szakember mondja már meg, hogy mi az, amit szükséges csinálni. Ne mi, azt mondjuk, hogy megtöltjük zúzott kővel, mert fölösleges rátölteni erre még zúzottkövet, mikor így is a járda fölött van öt centivel, vagy tízzel.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Az biztos.

 

Dósa József polgármester: Nem is arról volt szó. Arról volt szó, hogy le kell szedni a padkát. A padkát, azt le kell szedni.

 

Brezovcsi Béla települési képviselő: Nem erről van szó, értem, csak 10 millió forintot rákölteni ezekre az utakra úgy, hogy két év múlva fel lesz szedve, fölösleges. Tehát az, hogy be van tervezve, az egy dolog, csak nem biztos, hogy rá kéne ezt költeni. Most ne azt vegyük figyelembe, hogy van erre a költségvetésbe 10 millió forint, és akkor ehhez adják az árat, mert akkor ez el fog menni két útra.

 

Dósa József polgármester: Béla, miért adnánk ahhoz? Béla, te olyan hülyeséget mondasz, hogy te magad se hiszed el.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nem hülyeség, de 10 millió forintot kiadni ezekre az utakra úgy, hogy tudod…

 

Dósa József polgármester: 10 millió forintot ezekre az utakra nyugodtan rá lehet költeni. Hidd el.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Egy útra rá 15-öt.

 

Dósa József polgármester: Nem. El fog menni az a 10 millió forint, hidd el.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ezt fölösleges elkölteni. Szerintem meg fölösleges.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Béla, de ha a padkát leszeded, az a csatornát nem fogja érinteni, az a baj, hogy az a padka az olyan, mire azt a tömérdek mennyiségű földet elszállítják.

 

Dósa József polgármester: Megigazítod profi kanállal.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Úgy kellene kezdeni, hogy Bükkábránytól egészen idáig a padkát kéne lenyesetni.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ja persze, az a közútkezelő feladata.

 

Dósa József polgármester: Azt a közútkezelőnek kell.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Annak írni kell egy levelet.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: A közútkezelőnek írni kéne egy levelet, hogy…

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Kérvényezni kéne egy levélben.

 

Dósa József polgármester: Béla, kérvényeztük, mi van beírva, még csak válaszlevél sem érkezett.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Az előző ciklusban én hívtam fel személyesen a Matlákot, biztos emlékszik rá a jegyző úr.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Igen emlékszem.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Én ott voltam vele a helyszínen.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Megnézte, így van.

 

Dósa József polgármester: Hát figyelj, ha besegítesz, mi megköszönjük. De egyébként írtunk levelet, hidd el. Nem csak azt, leírtuk, hogy be van szakadva a…

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Én most is azt mondom, hogy 10 milliót rákölteni fölösleges.

 

Dósa József polgármester: Ennyi rengeteg útra? Olyan kevés lesz, mint a szél. Kikátyúzni az aszfaltos útjainkat, levenni a…

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ezekre már rájöttünk, hogy ezek nem érnek semmi. Ideig-óráig, valameddig.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Az összes ez az anyag lejön. Jön egy nagy eső, az összes lent lesz az úton. Látod, minden egyes út aljába ott van.

 

Dósa József polgármester: Sándor.

 

Nagy Sándor alpolgármester: A helyi utakról beszélünk, akkor azt mondjuk, hogy 10 millió forint, 5 millió. Halvány gőzünk sincs, hogy mennyi. Nem tudjuk.

 

Dósa József polgármester: Betervezve van rá pénzünk.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Betervezve van ennyi pénzünk, ha ebből nem fogunk elkölteni, csak 8 milliót, akkor nyolcat fogunk rákölteni. Ebbe én biztos vagyok. Beszélgettünk arról, hogy nyilván vannak gépek, amik alkalmasak arra, hogy leszedi a padkát és elszállítja. Arra viszont, hogy utat igazítson, én azt mondom arra, hogy ha erre még pénzt is költünk, akkor viszont arra tényleg költünk gréderre pénzt. Olyan gépre, amit ha bérelni is kell, ami odaáll és tolja.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Mindent tud, amit az úttal csinálni kell.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nem homlokrakodóval, mint ahogy csinálta annak idején is csinálták. Padkát szedje le. Az addig oké, rendbe van. Azt más nem tudja leszedni, lehúzza kanállal, felcsípi, felteszi a teherautóra elviszik. De ezeket az utakat szerintem gréderrel kell igazítani mindet. Abba az igaz, meg kell nézni, ki kell tolatni, ki kell. Ezek ott fognak kapargálni órákat.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Különösen akkor, hogyha óradíjba vállalják.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Hát persze.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Egy ilyen gépnek, mint egy gréder, az ott van, hogy 10-12 ezer forint az óradíja. Ha nekem óradíjat fizetnek, egy úttal nem végzek egy hét alatt.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ez így van, de azért mondta Józsi, hogy adott útra árajánlatot bekérni, érted. És akkor nem óradíj, hanem figyelj, ez az út ennyi, hogy mennyit töltöttél el rajta.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Csak emlékezzél vissza rá, ott a felső utak zúzalékkal fel lettek töltve. Gyönyörű szépek voltak, meg minden. Jött egy eső, az összes minden sornak az alján ott állt. Aztán jött az önkormányzatnak a traktora a közmunkásokkal, föllapátolták és elhordták. Erre most megint kiöntünk és a víz meg elviszi. Igazából nem ez a megoldás. Nézzétek meg azokat az utakat. Én végigmentek ott is. Nézzétek meg, hogy a közepén itt-ott folyik a víz. A padkája meg 20 centivel magasabb.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Erről beszéltünk.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: És azzal kéne kezdeni. Az ott kiszedett anyagot bele kell öntözni. Ez most teljesen mindegy, de ez nem kerülhet. Teljesen mindegy, csak a szükséges helyekre.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Béla, Józsi úgy kezdte, hogy a padka leszedéséről volt szó, arra kérjünk be árajánlatot.

 

Dósa József polgármester: Még mondtam is, hogy ne csináljunk mást a Balogh Ádám úttal, ha odafigyeltél volna. Szedjük le végig a padkát. Ott van a tavalyi padka is. Tehát ezt mondtam, Béla.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ezt is megértettem. Itt éppen pontosan az Ágiék útjáról van szó, hogy 10 centivel magasabb. Ott semmit nem kell vitetni.

 

Dósa József polgármester: Nem is akarunk. Hát Béla nem emlékszel, mikor Marika odavitette, és én mondtam, hogy milyen balhé volt, hogy miért kellett odavinni? Emlékszel?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Az más miatt volt.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Azért egybe egyezzünk már meg, jó? Ha most a Dózsa György útnál tartunk, a patak árok ott volt valamikor és az Bükkábrány irányából folyt, most meg megpróbáljuk azt kieszközölni, hogy forduljon vissza.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Hogy visszafele folyjon.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Hát akkor ebből induljunk ki. Vagy csinálunk először egy vízelvezető árkot, és le lehet a felső oldalt szedni úgy, hogy a víz elmenjen a…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: pataknak, igen.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Hol?

 

Dósa József polgármester: Azt nem lehet megcsinálni.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: A Dózsa György útnál.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Merrefele folyjon akkor a víz?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Miért most szerinted, itt a Gencsi hídnál tovább nem tud menni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Ezt értem. Azért mondom, hogyha azt mondod, hogy a patak az így folyt igazad van Bükkábrány felé, egyértelmű.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Így van. De most azt szeretnénk, hogy folyjon másik irányba.

 

Nagy Sándor alpolgármester: De most hogy vezessük bele a Kácsi-patakba a vizet?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ellentétes irányból kell egy visszafelé árkot. Még egyszer mondom, ellentétes irányba kell vízelvezető árkot kiépíteni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Azt értem.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Így kezdődik a Dózsa György útnak a rendbetétele. Erről már beszéltünk, ez nem 5 forint, nem 10 millió forint, hanem ez jóval több. Az, hogy most ki lehet kátyúzgatni megint vagy valami, az egy dolog. De ezzel nem lesz megoldva.

 

Csordás Sándorné települési képviselő: Akkor nem is emelni kell, hanem elvinni onnan.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Egyetlen pillanat, Ági.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Hova viszed el?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Bocsánat, hogy közbeszólók.

 

Csordás Sándorné települési képviselő: Mit tudom én. Valahova.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Annak az ároknak kivezetése sehonnan sehova nincs.

 

Csordás Sándorné települési képviselő: Nekem mondod?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Az csak szikkasztó árok.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Vakárok.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: A másik oldalra sem, meg errefelé sem tud kifolyni a dombon.

 

Csordás Sándorné települési képviselő: Ezzel tisztába vagyok, ott lakok 30 éve.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Akkor most miről beszélünk? Nem ezt kellene megoldani először?

 

Csordás Sándorné települési képviselő: De Lajos, gyere már most arra! Végig az úton, hogy mire ott árok lesz, 10-20 nem tudom hány millió, azt mondtátok nem tízbe kerül, addig ott orra lehet esni.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Az rendbe van, de most azt mondjátok, hogy le kell tolni a felső oldalt, mert ott mást nem lehet csinálni.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nem, nem, nem.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Az egész utat, Lajos, az egész utat el kell tolni.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ha még mélyítesz az úton, akkor hova fog folyni a víz?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Meg kell lejtetni.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Megint befele fog folyni tifelétek.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: De ha a másik oldalra lejtetni, akkor nem. Azért kéne glédert idehozni.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Melyik irányba?

 

Pribélis Csaba György települési képviselő: Nem rakodót, akkor legalább a felső oldal fele lejtesse.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: És onnan hogy? Nincs árok.

 

Csordás Sándorné települési képviselő: Miért, most hova folyik le a víz? Most se folyik sehova.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ott olyan, hogy árok, nincs. Ilyen szakaszok vannak, ahol esetleg még egy kicsit mélyebb.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Gyönge kis teknő.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Akkor csak a gréderezésre kéne oda kérni, hogy legalább húzza meg, hogy ne legyenek

 

Dósa József polgármester: Az útpadkát is le kell, hogy legalább belefolyjon, ott vagy elszikkad, vagy ha olyan sok van, akkor az úton elmegy.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Az igazság az, hogy azt a szakaszt meg kell mutatni egy útépítő mérnöknek, mérjék fel, szintezze meg, találja ki, hogy mit kell azzal csinálni. Ilyen egyszerű.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Azzal a rakodógéppel, ami most van nem megy, azt nem fogja tudni.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Nem fogja tudni.

 

Dósa József polgármester: Ők húzták meg a Széchenyi utat is.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Én azt mondanám, hogy kezdjünk el árajánlatot kérni.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Azt csak gréderrel. Azért kell gréderrel, hogy utána, amit vesz az önkormányzat, ha egyszer a gréder meghúzza, azzal utána nem tudsz vele szaladgálni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Béla mennyi egy óra díja.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Most mondtam.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nem figyeltem oda bocsánat.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: 8-14 ezer forint.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Bruttó, Béla?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nem. Borzasztó sokat meg lehet vele csinálni. Ez nem olyan, hogy állok és várok. Ez egy hatalmas nagy gép, 4-5 méteres tolólappal, halad. Kétszer át megy innen oda, megforgatja innen-onnan. Egy rálátó, hozzáértő ember ezt pillanatok alatt megcsinálja.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Darócon a murvás utakat durván két nap alatt megcsinálja.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nem biztos, hogy mindegyik murvás útra jó. A Táncsics útra sem volna jó, mert az tiszta kohósalak. A Széchenyi út felső részére én például rá sem engedném, mert leszakítja a gréder egye részeit. Az az út, ami már meg lett töltve 15-ször, az jó, már abból van mit elvenni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: A Napsugár út.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: És amit elvesz, azt be tudja forgatni úgy, hogy kifordítja, és teleteszi a meglévő kátyúkat. De ezt tömöríteni kell. Ha az nincs tömörítve, az a kátyú…

 

Nagy Sándor alpolgármester: Hengerrel.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Azon az úton jó, ahol esetleg plusz van. Az ilyen beékelődött kohósalakot azt nem, mert azt leszakítja. Sőt, ami már be van keményedve, azt még jobban kiszakítja.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Az a baj, hogy itt a mi útjainkon mindenféle szirszar van. Kohósalaktól, kőtől, zúzaléktól, néhol aszfaltfoltoktól kezdve mindenféle szirszar van rajta. Tehát nem egynemű, hanem mindenféle van benne.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Én azt mondom, hogy kérjél arra a sorrendre amit mondtál, egy árajánlatot.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Utcánként?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Utcánként. És akkor valami szám kikerekedik belőle.

 

Dósa József polgármester: De először szerintem mindenképp a padkát kell. Mindenhol a padka magas.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Padkával együtt kell akkor, úgy kell árajánlatot kérni. Ne hozza más akkor a salakot vagy a zúzott követ.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Zúzott követ nem is kell hogy hozzon, mert az nekünk a közmunkaprogramban lesz.

 

Dósa József polgármester: Azzal annyi nincsen. Van betervezve, de azért annyi nem lesz.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Majd megbeszéljük a részleteket.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Teljesen mindegy, le kell hengerelni, meg egyéb más.

 

Dósa József polgármester: A henger, 1 millió 340 ezer forint van, azt hiszem betervezve plusz áfa. Ilyen 86-os hengereket találunk, ami 1,6 tonnás henger. Nagyon ramatyok. Tehát énnekem az volna a javaslatom, megkérdeztem Zsuzsától, már nincs itt, hogy az 5 millió forintból, ami a közmunkaprogramba van elkülönítve, hogy onnan még ki kell csípni egy millió forintot. Ez az én véleményem, és két millió forintért venni egy hengert. Plusz áfáért. Vagy akörül. Azért már lehet venni egy ilyen 2200-2400-es hengert, ami megbízhatóbbnak tűnik legalábbis. Tehát ez az én javaslatom. 1 millió háromért nem találtunk hengert. Persze van henger 1 millió háromért is, de olyan, ami nem bizalomgerjesztő. Ez az én véleményem. Nyilván 1 millió három be van tervezve, ezt el kell költenünk, mert egyébként elveszik, hengerre. Már a grédert, azt megrendeltük. Az jövő héten itt lesz. Ami arra alkalmas lesz, hogy esetleg ha egyszer már rendbe raktuk ezeket az utakat, és eső után mindig igazítgassuk, és a hengerrel megjárogassuk. Szerintem az arra alkalmas lesz. Reményeink szerint. A földutak karbantartására mindenképp. Ezzel kapcsolatosan van-e valakinek? Be merjük-e vállalni, nem kevés pénz ez egyébként. Tudom. Nem kevés pénz, meg abban igaza van Bélának, hogyha azt nem tömörítjük mindig, és szerintem folyamatosan, mert eső után megint megtömöríteni, akkor az mindig lent lesz a főúton. Arra a három útra gondolok elsősorban.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ha a tetején képződik egy agyagrétek, és ha az kimosódik, onnantól kezdve az útnak nincs tartása.

 

Dósa József polgármester: De hogyha az utat így megcsinálják, és a padka le van szedve.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nem az a baj. Ezzel a legnagyobb baj az, ugye én mindig megcsinálom magam előtt ugyanígy. Kivezetem az útról jövő vizet az árokba. És mivel, hogy akkora nagy a kocsi forgalom, ezt a kivezetett vizet egyszerűen eltapossák. Mindig az út szélén folyik és mossa lefelé az egészet. Amikor megcsinálom kapával, én képes vagyok rá, másnap jönnek kocsival, és az az első, hogy azon mennek keresztül. Tettem már oda nagy követ, tettem már oda mindent, mégis azon képesek keresztülmenni. Különösen igaz a Bottyán útra, meg lehet nézni a szélét, az az út is nemsoká tönkre fog menni. Már lassan az árokba járnak. Én bevezettem több helyen bizonyíthatóan az árokba a vizet, és mégsincs. Az úton folyik. Egy idő után már én is úgy vagyok, mint Fügedi Karcsi. Megcsinálom én minden alkalommal, csak nem vagyok nyugodt és a víz nagy része az út szélén folyik. Én saját magam hozattam már oda többször zúzott követ.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: És elviszi a víz.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: És egyszerűen nem áll meg. Elviszi a víz. Meg lehet nézni mi volt most is a nagy csapadékos idő után. Lehet látni azt is, hogy hol járnak a nagy autók. Meg lehet ezt csinálni, csak semmit nem ér. Fölösleges pénzkidobás. És meg lehet nézni, hogy mi volt előtte, az egyik legjobb anyag, ami oda lett téve. Az a sárga agyagos, hogyha olyat fog ki az ember, az megmondom őszintén, sokat nem ér.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nyilván annak többféle minősége van, azzal tisztába vagyok én is.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Az a felnémeti, vagy melyik?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Van az sokféle. Az attól függ, hogy mekkora az agyagtartalma.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Az agyagtartalom az szükséges hozzá

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Mert az fogná össze, nem?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Másként nem áll össze, az kell hozzá, csak nem mindegy, hogy honnan van.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: A hengerre visszatérve, ez az 5 millió, mi is lett rá betervezve? Az 5 millióra.

 

Dósa József polgármester: Azt közmunkaprogramban költhetjük el.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: De konkrét terv az nem volt rá? Betonkeverőt azt

 

Dósa József polgármester: Vettünk egy betonkeverőt bele, meg én azt hiszem, hogy vettünk már valamit.

Pribéli Csaba György települési képviselő: Az adalékot.

 

Dósa József polgármester: Nem, azt beterveztük, az adalékot. Valamit vettünk, csak nem tudnám megmondani, hogy mit. De Zsuzsa megnézi, nem tudom, mit.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: És nincs konkrétan…

 

Dósa József polgármester: Nem, nincs megnevezve, hogy mit. Azt a közmunkásokra lehet elkölteni.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De az az összeg, én határozottan emlékszem, hogy máshonnan vándorolt ide.

 

Dósa József polgármester: Persze, ez a szociális alappal együtt kaptunk tizenegynéhány millió forintot, már nem emlékszem, hogy mennyit.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: 13 millió.

 

Dósa József polgármester: Igen. És akkor ezt a szociális feladatokra lehet költeni és a közmunkásokra. És mi úgy szedtük szét, hogy 5 millió valamennyit a közmunkásokra vettünk, a többit pedig a szociálisra hagytuk.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Magyarul az a kérdés, hogy a hengert pótoljuk-e egy millióval és akkor egy kicsit fiatalabbat veszünk, ugyanolyan, ezt az 1,6 tonnásat, csak nem egy nyolcvanvalahányas kiadásút hanem egy mit tudom én, 10 évvel fiatalabba tudunk venni. Ez volt itt a kérdés, csak hogy pörögjünk.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nem kicsivel fiatalabb, mert 86 meg 2010.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Józsi azt kérdezte, vagy azt kérdezi, hogy…

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ausztriából vagy honnan?

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Nem tudjuk sajnos Ausztriából beszerezni, Magyarországról tudjuk, de itt az volt a kérdés, hogy az 1 millió forintot akkor hozzátegyük-e ebből a pénzből és akkor egy kicsit drágábbat nézzünk. Hogy egy fiatalabb legyen, ne egy öreg.

 

Dósa József polgármester: Venni mindenképp kell, az tuti.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Henger az kéne egyébként.

 

Dósa József polgármester: Nem, mert amúgy az 1 millió három is bukik. Van egyébként 1 millió háromért henger. Néztük. Lehet 1 millió háromért hengert venni.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Az a kérdés, hogy mit szól hozzá a képviselő-testület.

Nagy Sándor alpolgármester: Csak az a baj, hogy

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Megbízhatatlan műszakilag.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Lehet, hogy jó, lehet, hogy nem.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nem csak ti néztétek, azt látta más is. Mert megnézették úgy tudom szakemberekkel is.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Én szerintem, ha elmondhatom a véleményem, csak hogy haladjunk, inkább tegyük hozzá az egy millió, egy kicsit fiatalabb legyen.

 

Dósa József polgármester: Az is nagy kérdés, hogy azzal is rendbe tudjuk-e tartani az utjainkat.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ha kátyúzol, azokat eleve.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Az 1,2 tonnásak nagyjából semmit nem érnek. Jó a focipályára. Itt a kohósalakkal nem tudsz mit csinálni. Ez jó olyanra, mint mondjuk aszfaltra, amit újonnan építenek, arra kifogástalanul.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Kátyúzáshoz.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Jó kátyúzáshoz is, sóder.

 

Dósa József polgármester: Jó, de kátyúzás nekünk olyan sok nincs. Nekünk olyan sok aszfaltos kátyúzásos szerintem nem lesz. Nekünk inkább a murvás utakat kéne rendben tartani. Hengerezni mindig eső után.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Valamit biztos, hogy számít, csak, hogy ez többet ér-e.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Gréder lesz, mert az a mezőgazdaságiban ott van, a murvás úton végig tudsz szaladni, hogyha kátyús, és utána ezt a hengert végig küldöd rajta. Évente kétszer megcsinálod, tavasszal, ősszel. Nagyjából rendbe van, akkor utána ha egyszer rendbe tetted, leszedted a padkákat sok pénzért, mert ez sokba fog fájni, utána már ha odafigyelsz az utakra, akkor lehet utólag vele tartani. Nem is tudom, mikor volt utoljára, választáskor voltak az utak meghúzva egy kicsit. Egy évig viszonylag jól álltak, de azóta nem.

 

Dósa József polgármester: Van még nekem, tehát erről döntenünk kell. Az utakról is, hogyha akarjuk, vagy akkor várhatunk. Nekem mindegy, valami vége legyen, mert nekem még egy olyan kérdésem volna, hogy akik ott voltak a március 15-én, láthatták, hogy az iskolások néptáncoltak nekünk, aztán nincs szegényeknek ruhájuk. Ott én beszélgettem Kingával akkor, de én nem is tudtam egyébként. Azt javasolnám, hogy egy 50.000 forintot adjunk oda az iskolának, hogy ruhát, nem sok pénz, azt mondják, külső ruhákat tudnának a lányoknak, a fiúk azért rendbe vannak, ott fekete nadrág, fekete cipő, fehér ing mindenkinek van. Hogy a lányoknak legalább egyen öltözetük legyen. Azt mondja ebbe beleférne egy külső ruha meg egy blúz. Hogyha ezzel mindenki egyetért. Én nem ígértem neki semmit, de magamban elgondolkodtam azon, hogy legközelebb is, egyébként fognak legközelebb is táncolni, mert táncolnak a helyi értékek napján is. Nyilván akkor még nem az új ruhába, ha megszavazzuk, de azért azt gondolom, hogy ennyit megérdemelnek. Szabad ilyet nekünk?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Persze.

 

Dósa József polgármester: Jó, akkor én ezt majd, mert egyébként 50 ezret saját hatáskörömben is kifizethettem volna, de mondom ezt meg akarom még beszélni a testülettel. Jó? És akkor szerintem ezt döntsük el, mert akkor vennünk kell, legalább egy olyan úthengerünk legyen, hogyha elkezdünk kátyúzni, akkor az 1 millió 300-ért vegyünk úthengert, hogyha nem akarunk többet szavazni, vagy hogyha úgy döntünk, akkor tudjuk, hogy mit keresünk, akkor egy két millió forint plusz áfás úthengert keresünk. Én nagyon meglepődtem egyébként, hogy hatalmasat ugrik. Tehát az az ár, ahol nagyon rosszakat vesz szerintem az ember, de olyan kétmillió kettő plusz áfáért már egész jókat vesz az ember. Én már két tonnás vibrohengert láttam 2 millió kettőért. Nem tudom, hogy az sokkal többet ér-e mint a két tonnás, nem értek hozzá. Azért nézek rád Béla, mert te dolgoztál. Nekünk a murvás útjainkra kell.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Van a 80 centis, 100-as, 120-as.

 

Dósa József polgármester: Igen.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Súlyban nem sok különbség van, nyilván egy kicsit nagyobb. A méreténél fogva nagyobb, attól függ, hogy mire használják, járdához, külön kátyúzáshoz. Vannak ilyen HD 8 VV-s. Meg lehet nézni az interneten HD 10 VV, 12. Ezek a palástnak a mérete, 80-as, 100-as, 120-as.

 

Dósa József polgármester: Igen, azt láttam.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Súlyba nem sok eltérés van. Egyik is ugyanazt tudja, mint a másik. Első, hátsó vibróz, locsolja. Elvileg azt mondom, hogy jó. Egyiknek ilyen a súlya, másiknak olyan.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: De ezekre a feladatokra, nagyjából, szerinted.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Én azt mondom, hogy egy 10-es, egy 1 méteres palásttal halad is. A 80-as az járdához jó. Egy HD 10 VV-st meg kell nézni, egy HAMM hengert.

 

Dósa József polgármester: Milyet?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: HAMM HD10 VV. Meg kell nézni, hogy milyen. Mi most vettünk ősszel 6600 euróért. 2680 üzemóra volt benne. Teljesen olyan, mint az új. Annyi kifogás volt, hogy az irányjelző nem működött, azt mondta a kinti eladó is.

 

Nagy Sándor alpolgármester: De az mekkora az a henger, amiről beszélsz?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ez olyan 780 kiló azt hiszem, vagy olyasmi.

 

Dósa József polgármester: A 86-os úthengerbe 3800 üzemóra van.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nem dolgoznak sokat ezek a hengerek. Nem dolgoznak sokat, mert nincs értelme megvenni a hengert. Nyilván nekünk más, de nem lesz kihasználva. Ezekhez a munkákhoz inkább az ember bérel egyet, mintsem, hogy vesz magának azért, hogy a 12 hónapból 11 hónapot nézze. Effektíve egy évbe egy egyharmadot nem fog dolgozni. Most kiszámoljuk, hogy az mennyi üzemóra napi nyolccal, akkor rögtön lehet látni, hogy valóságos az az üzemóra. Én meg ezt mondom.

 

Dósa József polgármester: Akkor vegyük meg az 1 millió hármast?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Én nem azt mondom, meg lehet nézni, hogy milyenek, ezek a HAMM-ok kifejezetten jók.

 

Dósa József polgármester: Mondjad még egyszer annak a pontos nevét!

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: HAMM HD 10 VV.

 

Nagy Sándor alpolgármester: HAMM.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Két M.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Két M-mel.

 

Dósa József polgármester: És W vagy két V?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Két V. HD 10 VV. Ezek teljesen jók. Nekünk ilyen van.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Én is azt mondom, hogyha már veszünk, ha már rászántunk ennyi pénzünket, ha még picivel meg is kell pótolni, akkor inkább pótoljuk meg, mert ha értelmes munkát akarunk végeztetni a közmunkásainkkal, akkor szerintem az útjaink, meg szerintem mindenki, ha ez most egy évben kétszer, háromszor végig kell rajta menni, az embereknek, ha megkérdezel 100 embert, 89 azt fogja mondani, hogy az út. Sőt, ha nem 98. Tehát az biztos, hogy ezzel foglalkoznunk kell. Ez százezer százalék. Az viszont nem rossz, lehet, hogy tényleg úgy kéne, hogy útszakaszonként esetleg, megmondani nekik, hogy ezt mennyiért csinálnák meg, ezt mennyiért csinálják meg. Én azt mondom, hogy azokra az utakra, mint a Dózsa György út is, meg mint a Napsugár út, meg a Széchenyi út. Olyan helyeken, ahol kifele kell tolni az útból, ott biztos, hogy érdemes normális grédert idehozni. Azt egy homlokrakodóval nem lehet szépen, normálisan megcsinálni. Abba biztos vagyok. Az fel fogja szaggatni, meg akármilyen profilkanállal vagy nagy kanállal fogja.

 

Dósa József polgármester: Jó.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Én legalábbis ezt mondom. Azt mondom, hogy ezt most két vállalkozó csinálja, vagy egy, vagy megcsináltatjuk, a gréder bejön, letolja.

 

Dósa József polgármester: Azt mindenképp úgy kell kérni, hogy konkrét árajánlatot.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nyilván az se mindegy, biztos vagyok benne, hogy abba a gréderbe milyen ember ül. Itt is dolgozott már Darócon olyan daróci ember gréderrel, amikor megláttuk a munkáját, atyaúristen.

 

Dósa József polgármester: Mit akarok mondani? Megmondom őszintén, mindig Zolitól szoktam segítséget kérni, aztán volt is kint a Switelskytől a főnöke. Mert én őt szoktam megkérdezni, hogy mit kell ezzel az úttal csinálni. Én nem értek hozzá, de hogyha valaki ért és elmondja, vagy kezébe veszi, én annak örülök. Csak ugye rám marad és én Zolira hagyatkozom.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Hilóczky Sanyira gondoltál?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nem.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem? Azt hittem, hogy ő.

 

Dósa József polgármester: Nekem ennyi lett volna.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Akkor mit csináljunk? Pótoljunk szerintetek?

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Szerintem pótoljunk.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Sándor, van másfél millió forintunk, ami vagy elszáll,

 

Nagy Sándor alpolgármester: Vagy nem.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Vagy nem. Azért egy nagy nullát kapunk, akkor hogyne pótolnánk. Veszünk grédert is, úthengert is, közben az összes utat ki akarjuk már. Én összekavarodtam. Vállalkozónak adjuk, hogy rakja rendbe. Nyilvánvaló, amit nem tudunk megoldani, azt majd megoldja más. De azért nem biztos, hogy 10 millió forintról kéne beszélni.

 

Dósa József polgármester: De Lajos bá, nem arról van szó. Én azt mondtam, be van tervezve 10 millió forint, amit tudunk útra költeni. Azt nem mondtam, hogy ezt el kell költeni két útra. Ilyet nem állított senki.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Isten őrizz! Inkább azon kell gondolkodni, hogy hogy lehet majd azt a pénzt valahova félre.

 

Dósa József polgármester: Azt lehet, át lehet csoportosítani. Azzal nincsen semmi baj.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Én ehhez nem értek. Nyilvánvaló, hogy helyére kell igazítani az utakat, de túl sok mindent nem érdemes rá költeni, mert a végső megoldás csak az aszfalt lenne.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Persze, egyértelmű.

 

Dósa József polgármester: Énszerintem profilozni is kell azokat az utak melletti árkokat, amelyek be vannak tervezve, hogy mederlappal fogjuk borítani, mert azért jobban haladnánk, mint kézi erővel kiszedni. Ha találunk olyan profilkanalat, ami, nem tudom Béla, van-e ilyen egyáltalán, 40 x 40-es a mederlap, és akkor olyan profilkanál, amibe bele kell utána csak fektetni, meg jó egy kicsit megigazítani. Akkor nyilván ezt is kérni kéne. Nem minden utat, mert annak nincs értelme, hogy ahová nem kerül, ott meghúzzuk és beomlik utána. Ahová tudjuk, hogy az idén lesz annyi mederlap, hogy be tudjuk mederlapozni, akkor azt megigazíttatni vele.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Meg ha elkezdünk egy utat csinálni, akkor azt fejezzük is be. Nehogy azt legyen, hogy belekapunk mindenfelé, és akkor.

 

Dósa József polgármester: Azért kell ezt a fontossági sorrendet is. Hogy tényleg akkor, Balogh Ádám út, kész. Bár ott meg kell várni ezt a pályázatot, mert ott számlák kellenek, gépüzemnapló kell. Tehát szigorú feltételei vannak annak, hogy ott el tudjunk számolni ezzel az 1 millió 300 ezer forinttal. Leírja a pályázat. Ahhoz ne nyúljunk. Szedjük le szerintem a padkát, mert már énhozzám nem azt mondom, hogy napi szinten, de jönnek be, hogy mikor viszik már el onnan a földet. És akkor ha látjuk ezt, akkor ez a rész meg lesz csinálva, meg lesznek a számlák hozzá, mondom gépüzemnapló, minden, üzemóraállást kell felírni. Olyan ez a pályázat, ez a vis maioros pályázat. Így kell vele elszámolni. Utána meg az az 50-100 méter meg lett építve, akkor onnantól már majd tudunk kérni egy árajánlatot arról, hogy állítja ki az a vállalkozó a további részt. Azt szerintem hagyjuk egyelőre a padkát. Utána mehet akkor a Dózsa György út. Ott komplett árajánlat. Utána mehetnek a Tardi út is. Nem egy olyan hosszú szakasz. Széchenyire. Tehát valami ilyesmit, oké, hogy kérünk, bár azt is lehet, hogy az összes utunkra kérünk, az sem nagy dolog.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Tardi útra visszatérve, ott egy szakaszon, lehet, hogy zárni kéne az árkot. Egy idő után eltűnik az árokból a víz.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Az út alá megy az egész.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Szépen befolyik a bölcsődekertbe a víz, és a Pribéli Tamás hídjáig már nem ér el, hanem eltűnik. És pont ott van az útban egy hatalmas nagy kátyú. Azt nem tudom, hogyha ott zárod,

 

Dósa József polgármester: Hogy zárod?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Kibetonozzuk. Mederlappal.

 

Nagy Sándor alpolgármester: De mondjuk az benne van a, bele lett az végül tervezve?

 

Dósa József polgármester: Mi?

 

Nagy Sándor alpolgármester: A vízelvezető árok ott a Tardi úton.

 

Dósa József polgármester: Figyelj, behozzam a ?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Szerintem bele.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Na de ha megtörténik ez, hogy az árokba mederlap kerül, utána fel kell tölteni megfelelő szintre és elvileg nem lehet utána gond.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Eltűnik a víz, és a Marica néni féle kertbe jelentkezik.

 

Dósa József polgármester bejelentése és javaslata alapján a Képviselő-testület a jelenlévő és a döntéshozatalban is résztvevő 7 tagja egyhangú szavazatával – 7 igen szavazattal, 0 ellenszavazat és 0 tartózkodás mellett – meghozza a következő határozatát:

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

26/2016 (III.31.) Kt. határozata

 

Tárgy:Az állami fenntartású Tibolddaróci II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola pénzügyi

támogatása

 

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete 50.000 Ft. támogatást nyújt az állami fenntartású Tibolddaróci II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola (3423 Tibolddaróc, Kácsi út 15. sz.) részére, abból a célból, hogy azt néptáncot tanuló és előadó gyermekek öltözetének biztosítására használja fel.

 

A Képviselő-testület felkéri és felhatalmazza a polgármestert ezen határozat végrehajtásához szükséges intézkedés megtételére.

 

Határidő:2016. április 15.

Felelős:Dósa József polgármester

 

A határozat meghozatala után a polgármester röviden szól a helyi értéktár bizottság létrehozásának és működtetésének lehetőségéről, rámutatva a helyi gasztronómiai, borászati, kulturális és egyéb hagyományok, szokások, épített környezet és tárgyi eszközök, termékek megőrzésének, értékké válásának fontosságára.

 

A polgármester által elmondottak alapján, a Képviselő-testület a jelenlévő és a döntéshozatalban résztvevő 7 tagja egyhangú szavazásával – 7 ige szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett – meghozza a következő határozatát:

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

27/2016 (III.31.) Kt. határozata

 

Tárgy:Települési (helyi) értéktár bizottság létrehozásának elhatározása

 

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete szükségesnek tartja, hogy megfelelő előkészítés után, a helyi gasztronómiai, borászati, kulturális és egyéb hagyományok, szokások, épített környezet és tárgyi eszközök, termékek megőrzésének és értékké válásának elősegítésére és biztosítása céljából, települési (helyi) értéktár bizottságot hozzon létre.

 

Határidő:-

Felelős:-

 

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ezelőtt kettő, három, négy, öt testületi üléssel ezelőtt szó volt erről a tábláról, kiegészítő tábláról, amit a posta kezdeményezett, vagy esetleg hátrább tenni. Semmi nem történt.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Most egy pillanat. Azt beszéltük meg a polgármester úrral, hogy a közmunkásokkal idébb fogjuk hozatni a táblát.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Oké jegyző úr, de minősíti a munkánkat. A posta kérvényezte, semmi nem történt, addig le kellett volna venni, hogy hagy álljon oda a posta gépjárműve.

 

Dósa József polgármester: Béla, milyen munkát minősít. Hány levelet írunk, és nem történik semmi. Ez legyen a legnagyobb problémánk.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nem nagy nehézség ez. Ez ha én előttem van, én kidöntöm oszlopostól, úgy ahogy van.

 

Dósa József polgármester: Figyelj, te biztos megteheted. Látod, más kérvényt ír, meg is lesz csinálva. Nem vagyunk egyformák.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Azért beszéltük meg a polgármester úrral azt, és közöltük a posta illetékesével azt, mert tél volt, amikor megkerestek bennünket ebbe a kérdésbe, hogy amikor az időjárás alkalmas lesz, akkor errébb jön a tábla. Tehát azt jelenti, hogy megállhatnak a postánál.

 

Dósa József polgármester: A kis hídhoz kerül a tábla. Ettől nagyobb problémánk ne legyen szerintem.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De most akartunk valamit megoldani, akkor hagyjuk már ott azt a táblát és akkor egy kiegészítő kis táblát kell kitenni, kivétel posta gépkocsi.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nem jó helyen van, Lajos, mert Kiss Imre bácsinak a hozzátartozói sem tudnak beállni a ház elé.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ez igaz.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: A hídnak erre az oldalára kellett volna tenni. Ez nem egy olyan nagy valami, egy embert odaküldünk és kiveszi.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Egyetértünk. Ezt mondtam, ezt ígértem meg a posta illetékesének, hogy odébb fogjuk pakolni. Ennyi.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Nekem egy kérésem lenne. A dolgozók csinálják a mederlapot, egy mobilvécét, már ők is mondták nekem, ma is mondták, azért négy asszony van ott.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nekik sűrűbben kell menni.

 

Dósa József polgármester: Rengeteg a kérés. Mindent lehet különben, csak lehet, hogy az nem fog haladni, ami be van vállalva. Mindent lehet, odakint is rossz a WC, ők is kérik.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Csak ez elég emberi kérés, hogyha dolgoznak, akkor legalább Wc-jük legyen.

 

Dósa József polgármester: Nekik is igazuk van, Csabi.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Fából valami mobil WC-t összerakni.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Tüzépen lehet venni 15 ezer forintért.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Hogyne, az 50 ezer forint vagy 60.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Egy gödröt kell ásni hozzá.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Gödröt se kell ásni hozzá, ott az aknája. Meg is mutatom nekik, hogy hova tegyék. Csak egy kérés egyébként.

dr. Molnár Sándor jegyző: Béla, a közfoglalkoztatottaknak nem én vagyok a munkáltatója. Én ezt a postásnak megígértem, meg fogjuk csinálni, mert egyrészt őneki is fontos, meg az akárkinek is. Mindenért én vagyok a felelős, azt tudom, nincs ezzel semmi gond. Csak Béla, pontosan azt akartuk, hogy ne legyen tumultus a reggeli órákban, amikor érkeznek a pénzintézethez, az óvodához. Parkolnak mindkét oldalon. Annak nincs értelme.

 

Ezt követően a polgármester ismerteti a Magyar Labdarúgó Szövetség Kedvezményes Pályaépítési Programjában elnyerhető támogatást, melynek keretében 90%-os támogatással, 32.500.000 Ft-os becsült költségen, 20 X 40 méter méretű műfüves pálya épülhetne a Tibolddaróci II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola udvarán lévő salakos pálya helyére.

 

A Képviselő-testület rövid vita után, a polgármester javaslatára, a jelenlévő és a döntéshozatalban is résztvevő 7 tagja szavazásával – 5 igen szavazattal, 1 nem szavazat és 1 tartózkodás mellett – meghozza a következő határozatát:

 

 

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

28/2016 (III.31.) Kt. határozata

 

Tárgy:Pályázat a Magyar Labdarúgó Szövetség Kedvezményes Pályaépítési Programjában

elnyerhető támogatásra

 

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete, a települési sportolási lehetőségek bővítése céljából – különös figyelemmel a helyi labdarúgócsapat utánpótlás csapata sportlétesítményi feltételeinek javítására – elhatározta a tulajdonában álló, 3423 Tibolddaróc, Kácsi út 15. sz. alatt (765 hrsz.) lévő, a Klebersberg Intézményfenntartó vagyonkezelésébe átadott általános iskola ingatlanának udvarán, egy kisméretű, műfüves pálya kialakítását.

 

A Képviselő-testület a kisméretű műfüves pályát a Magyar Labdarúgó Szövetség Kedvezményes Pályaépítési Programja keretében, az önerő részbeni finanszírozását segítő TAO program révén kívánja megvalósítani.

 

A pályaépítés becsült költsége 32.500.000.- Ft, melynek becsült 10%-os önrészét, mintegy 3.250.000.-Ft-ot, a Képviselő-testület az Önkormányzat 2016. évi költségvetéséről szóló 2/2016 (III.9.) önkormányzati rendeletében biztosítja.

 

A Képviselő-testület felkéri és felhatalmazza a polgármestert a projekt megvalósítását célzó pályázat benyújtására a Magyar Labdarúgó Szövetséghez.

Határidő: 2016. április 12.

Felelős:Dósa József polgármester

Több indítvány, javaslat nem hangzik el.

A polgármester az űlést 19.00 órakor bezárja.

K. m. f.

Dósa József dr. Molnár Sándor

polgármester jegyző

 

Novák Sándor és Serfőző Lajos István

jkv. hitelesítő

települési képviselők

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Go to top