Jegyzőkönyv

Készült: Tibolddaróc Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2015. április

29-én 16 órai kezdettel megtartott üléséről

 

Az ülés helye: Községháza- kistanácskozó (3423 Tibolddaróc, Széchenyi út 1. sz.)

 

Jelen vannak: Dósa József polgármester, Nagy Sándor alpolgármester, Brezovcsik

Béla, Markó József Csaba,Novák Sándor, Pribéli Csaba György és Serfőző Lajos István települési képviselők.

 

Tanácskozási joggal megjelentek: Ferenczi Antalné iskolai igazgató

(1. napirendi pont tárgyalásához)

Farkas Istvánné körzeti védőnő

(2. napirendi pont tárgyalásához)

dr. Molnár Sándor jegyző

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző

Napirend előtt:

 

Dósa József polgármesterköszönti a települési képviselőket és a tanácskozási joggal meghívottakat, akik közül külön köszönt Ferenczi Antalnét a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola igazgatóját és farkas Istvánné körzeti védőnőt.

 

A polgármestermegállapítja, hogy az ülés határozatképes, mert a Képviselő-testület valamennyi – mind a hét tagja – jelen van, így az ülést megnyitja.

 

A Képviselő-testület a polgármester javaslatára, egyhangú szavazással – 7 szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül – Nagy Sándor alpolgármestert és Novák Sándor települési képviselőt bízza meg a jegyzőkönyv hitelesítésével.

 

A Képviselő-testület a polgármester javaslatára, a meghívóban foglaltak szerint, egyhangú szavazással – 7 szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül – fogadja el az ülés napirendjét:

 

Napirend:

 

  1. Tájékoztató a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskolában folyó oktató - nevelő munkáról.

Előadó:Ferenczi Antalné igazgató.

 

  1. Beszámoló a körzeti védőnői szolgálat tevékenységéről.

Előadó:Farkas Istvánné körzeti védőnő

  1. Az Önkormányzat (annak részeként az önkormányzati közös hivatal) 2014. évi költségvetésének végrehajtásáról szóló zárszámadás elfogadása.

Előadó:Dósa József polgármester,

dr. Molnár Sándor jegyző.

 

  1. Önkormányzat részére ajándékozás címén felajánlott külterületi ingatlanok elfogadása.

Előadó:Dósa József polgármester.

 

  1. Útépítést (aszfaltozást) végző kivitelező kiválasztása.

Előadó:Dósa József polgármester.

 

  1. Indítványok, javaslatok.

 

Napirend tárgyalása:

 

  1. Tájékoztató a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskolában folyó oktató - nevelő munkáról.

Előadó:Ferenczi Antalné igazgató.

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Megmondom őszintén, hogy én most lobbizni jöttem, segítséget kérni, mert úgy alakultak az első osztályosoknak a létszámai, hogy nem tudok önálló első osztályt indítani, ugyanis 10 beiratkozott tanuló lett a 14-el szemben. Én már Polgármester Úrral beszéltem, hogy megoldást kellene találni erre a kérdésre, ugyanis én nagyon sokáig tanítottam összevont osztályban és egy összevont osztályban ugyanolyan eredmények lehet elérni, mint egy normál tagozatú osztályban. Sőt, merem állítani azt, hogy sokkal önállóbbak, talpraesettebbek és a felső tagozatban kevesebb segítséget igényel a munkájuk. Viszont egy olyan településre ezt visszahozni, ahol hozzá vannak szokva az önálló osztályokra, az nagyon nehéz. Félek attól, hogy elvándorlás fog következni és Bükkábrány azért nincs messze Tibolddaróctól. Mindenképpen meg kellene oldani ezt a problémát, hisz a falu életének sem mindegy az, hogy a szülők hova viszik a gyerekeket és az iskola leépülése se lenne egy szerencsés. Én mondtam Polgármester Úrnak is, hogy nem Tibolddaróc az egyedüli település ahol ilyen gondok fenn állnak, de nagyon sok településen vagy meg tudják oldani rugalmasan, például vannak települések, akik Mezőkövesdhez tartoznak és Mezőkövesdről írnak át gyerekeket, aztán egy pár hét múlva visszaírják Mezőkövesdre. Ugyanis a törvény azt írja elő, hogyha meg van a 14 fő, akkor önálló osztály lehet indítani és évközben ha a létszám változik, akkor az önálló osztályból már nem csinálhatnak összevont osztályt. Én mindent elkövetek és megpróbáltam elkövetni annak érdekében, hogy 14-en meglegyünk, de nem sikerült. Gyerekhiány van és Tibolddaróc esetében nincs olyan lehetőség, hogy máshonnan átírassunk vagy vigyünk, illetve egy település van, ami szóba jöhet. Nem szerencsés az, hogy egy településre cigányok jöjjenek be, mert mindenki tudja, hogy miért nem és nem akarom különösebben firtatni ezt a dolgot, viszont el kell gondolkodni, hogy köztük is vannak rendesebbek és lehet, hogy össze tudnánk szedni egy párat, hogy az első osztály meglegyen. Ennek van olyan vonzata, hogy el kellene őket hozni meg vissza kéne őket vinni. Úgy beszéltük meg Polgármester Úrral, hogy én mindenképpen jövök és a Képviselő-testület elé terjesztem. Érdeklődve várom, hogy tudnak-e segíteni vagy sem.

 

Dósa József polgármester: Még annyit föltétlen el kell mondani, hogy sajnálatos módon ez nem csak erre az évre vonatkozik a gyerekhiány, hanem az elkövetkezendő években is hasonló helyzetben lesz a falu. Bár ez persze változhat pluszba is mínuszba is. 2015-ben 12 fő + 2 fő, aki visszamarad. Akár még meg is lehet a 14 fő. 2016-ban 1 fő, 2017-ben 11 fő, 2018-ban 7 fő, 2019-ben 10 fő. Nyilván ez még változhat.

 

Farkas Istvánné védőnő: Én már most mondom, hogy változott a statisztika, már most vannak beköltözöttek.

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Pár évről van szó.

 

Farkas Istvánné védőnő: 1 év van, ami nagyon rossz év. Az elmúlt 10 évre visszamenőleg el tudom mondani.

 

Dósa József polgármester: Mindenki fél az összevont osztálytól, nem is nagyon tudjuk mi szülők, hogy mit jelent az szerintem, de én is hallottam ilyet, hogy elviszi inkább a gyereket.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Azzal csak súlyosbítja a helyzetet.

 

Dósa József polgármester: Nem tudom, hogy találhatunk-e erre megoldást.

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Mezőnagymihályra például Mezőkeresztesről visznek át mindennap gyerekeket. Elmentek, kerestek olyan családot akiket rá tudtak beszélni és gyakorlatilag busszal viszik őket oda-vissza mindennap. Az intézmény létét, mint olyat, egyelőre ez nem fenyegeti. Az biztos, hogy 1 emberrel kevesebben leszünk, hogyha összevont osztály lesz, mert 2 kollegám szerződéssel van és ha nem tudok nekik így munkát adni, akkor valakit el kell küldeni. Ennyiben érinti, viszont nagyon komoly vonatkozásai vannak, mert az a szülő, aki mondjuk Miskolcra jár dolgozni vagy Mezőkövesdre, nagyon könnyen mondhatja azt, hogy reggel együtt megyünk, este meg hazahozlak. Ez nem csak az iskolára vonatkozik, hanem ha viszem az iskolást, akkor lehet, hogy viszem az óvodást is, mert ott az óvoda. Tehát ennek azért nagyon komoly következményei és kihatásai vannak a falura nézve.

 

Dósa József polgármester: Mi még beszélgettünk arról is, hogy maradnak vissza gyerekek az első osztályból. Ez hogyan néz most ki?

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: 10 gyereket írattak be, gyakorlatilag 2 gyereknek most kell elmenni szakértői véleményeztetésre, de a szülő abszolút ellenáll, semmi áron nem akarja tudomásul venni és nem akarja bevállalni, hogy az ő gyereke ismételje az első osztályt, holott már októberben lehetett látni, hogy abszolút iskola éretlen és most sem jutunk vele ötről a hatra. Úgyhogy ez még nem 100 %-os, viszont hogyha nem leszünk meg 14-en akkor én is azon gondolkodom, hogy érdemes-e őket visszatartani összevont osztályra, mert akkor inkább maradjanak a normál osztályba és menjenek tovább 21-en.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: 21-en vannak most?

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: A mostani elsősök igen, 21-en vannak.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: És azt a kettőt nem kellett volna visszatartani az óvodában? Ha már ez októberbe kiderült nem lett volna célszerűbb visszatartani őket, mert nem alkalmasak az iskolára.

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Én ezt megkaptam az iskola tankerület igazgatójától, hogy miért nem beszélek az óvónővel? Tavaly beszéltem Szilvivel, ő azt mondta, hogy ragaszkodtak hozzá a szülők.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nyilván én is ragaszkodnék hozzá.

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Na mindegy, én erre nem tudok mást mondani, én ennyit tudok mondani, hogy…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Akkor se lenne meg a 12 fő.

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: De akkor is vannak gyengék, tehát azt a 2 gyereket vissza tudjuk játszani, mert az az igazság, hogy pedagógusként is azt mondom, hogyha egy gyereknek ismételni kell, akkor az első osztályt kell megismételni, mert az összes többinek nincs értelme. Ha nem tud írni, olvasni azt csak első osztályba fogják neki megtanítani és második osztályban ez már képesre fog kerülni, gyakorlatilag úgy is visszamarad. Ez most azt jelenti, hogyha nem tudjuk összehozni a 14 főt, akkor 1-3. összevont osztály. Mert ugye a másodikban 21-en vannak, mert vagy 1-2-őt szoktunk összevonni vagy 1-3-at. A mostani negyedik osztályosok 10-en vannak de velük végig tudtuk ezt játszani, hogy nem vontuk össze, a tankerület igazgatója szemet hunyt, de most nem. Írásban is és e-mailben is elküldte, hogy nem indíthatok első osztályt. Annyit megbeszéltünk, mert annyit mondott, ha összejön a 14 fő, akkor augusztusban visszatérünk rá. Azt mondta, ha 8 kisebbségi gyerekem lenne, akkor indíthatnánk önálló osztályt és mondtam neki, hogy nekünk 1 sincs nem hogy 8.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Sajnos tényleg az van, hogy nagyon szigorú a szabály, mert azt mondja, hogy a maximális létszámtól csak akkor lehet eltérni, ha tanítási év közben történő tanulói jogviszony megszűnése indokolja. Ebből kitűnik az, hogy a tanév indulásakor meg kell lenni, az hogy később utána csökken, az már kezelhető.

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Igen. Így Bükkábrányból se tudunk hozni, mert ők is összesen a sályiakkal együtt vannak azt hiszem 18 vagy 19-en. Ők is nagyon kevesen vannak, és az ottani igazgató viccből félig komolyan mondta, hogy várja a gyerekeinket.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem biztos, hogy viccből mondta ő azt.

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Azért mondtam, hogy félig komolyan. Ha a szülő elakarja vinni, el is fogja vinni. Most is tudnék olyat mondani, aki azonnal elviszi a gyerekét, ha összevont osztály lesz.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Elég érdekes dolgokat hallottunk, de az az érdekes mindezekben, hogy most arról beszélünk, hogy el viszi a szülő a gyerekét, mindenkinek a szíve joga. Ha összevont osztályba kell járni a gyerekednek, akkor elviszem Bükkábrányba. Most mit fog akkor mondani, ha idehozunk 6 kisebbségit? Mit fog mondani a második szülő, a harmadikos, a negyedikes és így tovább?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Akkor a másodikos, harmadik, negyedikes, ötödikes, hatodikos, hetedikes, nyolcadikos szülő el fogja innen vinni a gyerekét.

 

Farkas Istvánné védőnő: És az első megoldás, azt mondtad, hogy Mezőkövesdről papíron egy-két gyereket ide íratni, mert azt mondtad, hogy csak papíron kell itt lenniük.

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Fent Bükkzsércen nagyon kevés gyerek van. Például nekem a Nelson Erikának a kislánya Bükkzsércre van beíratva és Mezőkövesdre jár a Szent Imrébe. 1-2 hétig ott volt, utána visszavitték.

 

Farkas Istvánné védőnő: Akkor keresni kéne olyan családot, aki erre hajlandó lenne?

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Igen. Nekem az is elég, ha papíron járna hozzánk 2 hétig, mert akkor gyakorlatilag a 14 fő meg van és el tudjuk indítani. Hiába nevetnek a Képviselő Urak…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem nevetünk. Az a baj, hogy ezzel így kell trükközni, ez a nevetséges.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Hallgassunk meg mindenkit, mert megint nem fognak tudni jegyzőkönyvet írni a hölgyek.

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Én még egyszer elmondom, hogy nem fog összedőlni a világ, ha összevon osztály lesz. Nagyon jók lesznek, ügyesek lesznek. Én a törvényt ki fogom játszani, mert szét fogom venni a két osztályt és mivel más nincs, én leszek az, aki az alaptárgyakat tanítani fogom az egyik osztálynak, a hivatalos tanító néni pedig majd viszi a másik osztályt. Nem lesznek együtt. Tehát én ezt így a saját kontómra be tudom vállalni.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ettől jobbat nem tudunk úgy sem kitalálni. Most az, hogy innen trükközünk vagy onnan, ez nem olyan egyszerű dolog szerintem. Én azért abban nem vagyok olyan biztos, hogy itt olyan könnyen meg fogják a tibolddaróci szülők a gyerekeket és fogják és viszik máshová.

 

Farkas Istvánné védőnő: Könnyen megteszik, még év közben is.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Próbálja meg azt az utat járni, rá fog jönni, hogy nem volt érdemes se oktatás szempontjából, se a saját megnyugvása érdekében, mert nem valószínű, hogy egy szülőnek olyan egyszerű, hogy a gyereke Bükkábrányba vagy Mezőkövesdre jár iskolába, azért jobban tudja érzékelni azt, hogyha itt Tibolddarócon jár. Nekem ez a véleményem. Sajnos ilyenek a törvények.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Rosszak a törvények.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Lekapcsolták az Önkormányzattól az iskolai szolgáltatást, ha így nevezhetem, most meg nekünk kell…

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Most adták vissza és hogyha itt maradunk is ugyanez a helyzet állt volna elő. Lehetett volna rajta tolni még egy évet, mert szerencsésebb lett volna, nyugodtan vihettük volna ezt az első évfolyamot, egy-két fővel mindig tudunk trükközni, de jó lenne ezt a problémát valahogy megoldani. Vagy úgy, hogy betelepíteni valakit.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Én azt szeretném megkérdeni, mert ugye a Tündi mondta azt, hogy ez a létszám valamelyest módosul. Mond már el, mert én most végig néztem 2016-17-18-19 is arról szól, hogy nem lesz meg a létszám, tehát itt egy tartós trend van, hogy akkor ez hogyan néz ki?

Farkas Istváné védőnő: Én nem a szeptembertől-szeptembert írtam.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Hanem?

 

Farkas Istvánné védőnő: A tanköteleseket. A születéseket. Például 2005-2015-ig, mert az előző testületi ülésen elhangzott, hogy egyre kevesebb a gyerek, nem igaz. 2005-ben 15 születés volt, 2006-ban 12 és egyedül a 2007. volt, ami 27 fő volt, sehol a környéken nem volt ennyi születés. De azóta is 12, 14, 15, 11, 13 és a 2013-as év volt egy mélypont, amikor 7 gyerek született, de tavaly is 13, az idén 15 gyerekszületés lesz.

 

Markó József Csaba települési képviselő: De ez is kevés.

 

Farkas Istvánné védőnő: Ez is kevés, de 10 évre visszamenőleg mégse mondhatom azt, hogy nagyon nagy a csökkenés. Nem az a drasztikus, látványos csökkenés. Az biztos, hogy a 14 fő nincs meg.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Amit az előbb felolvasott a Jegyző Úr előre 6 évre, egyik évben sincs meg a 14 fő.

 

Dósa József polgármester: Hagy kérdezzem már meg, hogy abban nem gondolkodunk, hogy átmegyünk és a sályi igazgató asszonyt megkeressük, átíratunk ide 4 gyereket, idejárnak 2 hétig és utána visszamennek.

 

Farkas Istvánné védőnő: És minden évben meg lehet ezt csinálni.

 

Dósa József polgármester: Ha más ezen gondolkodik és meg is csinálja, akkor mi miért ne. Én azt gondolom, hogy ennyit megér.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Azért ez több mint statisztika. ha most kevesen vagyunk és meghallják, hogy 4 cigány gyerek ha csak 2 hétre is, akkor nem 10 ember lesz, hanem csak 2.

 

Farkas Istvánné védőnő: De csak papíron jönnek. Nem tudják meg a szülők.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Teljesen mindegy, de megtudják a szülők.

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Azt azért tudni kell, hogy az iskola nem kötelező felvevő Sály felé, tehát ide csak az a gyerek jöhet, akire én azt mondom, hogy felveszem, mert fel szeretném venni. Senki más nem vagyok köteles felvenni, ha 6-an vannak testvérek is, nekem csak az az 1 kell. Itt azért ez benne van, hogy ettől nem kell úgy megijedni, mert nem a legalja rétegből hozna az ember. Azért köztük is vannak úgymond írástudók.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ezt nem kell megmagyarázni.

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Én nem magyarázom, én elmondom, hogy ezzel mi a problémám.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ha meghallják, hogy ide fognak járni Sályból a cigányok, bocsánat a kifejezésért, másképpen nem tudom mondani. Akkor biztos vagyok benne, hogy azt fogják mondani, hogy én a cigánygyerekekkel nem fogom együtt járatni a gyerekemet.

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Bükkábrányba is járnak már cigányok.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Rendben, csak ott már magyarok nem is nagyon vannak. Tudomásom szerint 1-2. Ha az én gyerekem meg még a maradék 10 még 4 cigánnyal fog járni, akkor inkább azt mondom, hogy viszem Bükkábrányba.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Itt már nagyon sok a ha betű, az, hogy írassunk be 4 gyereket ide, annak szeptember 1-től ide kell járnia. Ez így van, most már Bükkábrányba is járnak kisebbségi gyerekek, meg Mezőnyárádra is meg Mezőkövesdre is meg még a jó ég tudja, hogy hová. Nem tudom, hogy ott még kik maradtak abba az iskolába. A tehetősebbek megtehetik, hogy elhordják a gyerekeket máshová, nem tudom, hogy ott kik maradtak. Csak az a szomorú ebben, hogy darabszámban beszélünk a gyerekekről, meg statisztika alapján. Ebben az évben sem lett volna semmi probléma, hogyha nem költözött volna el innen két család, aki elvitt innen nem tudom hány iskoláskorú gyereket.

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Két család, két gyerek.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: És nekünk csak Sályba kell gondolkodni? Tardról nem tudnánk?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Tardon már nincs gyerek.

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: A tardi gyerekek Mezőkövesdre járnak.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Van más megoldás is. Volt már egy ilyen felmentésünk, hogy kevés a gyerek létszám, de ez is csak ideig-óráig oldhatja meg, hogy fiatal családokat idehívni és beköltöztetni őket szolgálati lakásba. Ez is megoldás lehet. Csak az idő viszonylag rövid, hamar le kellene zárni. Akár egy hirdetést is fel lehetne adni, szerintem nem mi lennénk az elsők.

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Az is hozzátartozik a valósághoz, hogy kapjuk a különböző információkat, hogy nagyon sok mindent fognak vizsgálni az intézmények életében és jövőre várhatók intézményi összevonások. Ha nem tudunk prezentálni 8 osztályt, akkor ez is szóba kerülhet, hogy intézményi összevonások lesznek. Ez azt jelenti, hogy csak a vezetés vonódik össze és a gyerekek maradnak, de az is elképzelhető, hogy mivel kellenek a létszámok azt mondják, hogy alsó be, vagy felső be. Mert sajnos ez erről és nem tudjuk a darabszámot kikerülni, mert a törvény mindent darabban határoz meg és nem tesz különbséget semmi között. Nem vesz figyelembe dolgokat. Tudom, hogy ez nem a Képviselő-testület szoros asztala, de valahol csak érinti a falut is, mert ez kihatással van a falura, mert én már könnyen mondhatom azt, hogy egy pár évem van és nyugdíjba megyek és gyakorlatilag semmi érdekem nem fűződik se az egyik oldalhoz, se a másikhoz, de azért nem mindegy.

 

Dósa József polgármester: Valakinek még valamilyen mondandója ezzel kapcsolatosan? Próbálkozzunk iskolákat megkeresni vagy vessük el, mert lehet, hogy így fog elsülni, ahogy Sándor is mondja. Mi a testületnek a véleménye?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Én a szülők tájékoztatását azért csak nem hagynám ki. Ki kérném a véleményüket, hogy mit szólnak egy ilyen variációhoz.

Brezovcsik Béla települési képviselő: Főként azoknak, akiknek most lesz a gyereke első osztályos. Tudatosítani bennük, hogy itt az összevont osztály nem arról szól, hogy együtt fognak tanulni.

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Ha én most azt mondom, hogy szeptembertől be fogok ülni és az elsős a betűket fogja tanulni, én elviszem a harmadikos osztályt és olvasás órát tartok, ez abszolút jogszabály se ellenes és ez az én szabadidőmet terheli. Ez nem törvényszerű, az a törvényszerű, hogy együtt vannak. Minden olyan óra, amin tanulnak valamit azt közösen. Egyik tanuló csoport önállóan dolgozik a másik meg próbál tanulni.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Én ezt értem. Csak ezt kell tudatosítani. Én is ezt mondanám, hogy úristen 1-3. vagy 2-4. osztály mit fognak csinálni a kicsik a nagyokkal és akkor rögtön azt mondja, hogy akkor viszem el. Ezt kéne mondani, hogy ők ezeken az órákon külön lesznek, hogy értsék, tudják. Az a baj, hogy ennek is keletkezik egy olyan híre, hogy ez nem tudom mire fog visszavezetni.

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Az az igazság, hogy ez természetes dolog, hogy én a szülőket össze fogom hívni és tájékoztatni fogom őket. De semmiképpen nem akartam addig beszélni a szülőkkel, amíg a testületnek a hozzáállását nem hallottam. Most volt a beíratás a múlt héten, tehát most szembesültünk azzal, hogy annyian vagyunk amennyien és ezt az időt rávártuk. Ez egyértelmű, hogy nekem a szülőket az iskola széket, mindenkit tájékoztatni kell, de hogy én tudjak tájékoztatni bárkit, nekem ahhoz szükségem van arra, hogy tudjam azt, hogy van-e menekülési útvonal, hogy valamerre ki tudunk-e slisszolni. Vagy hogyha kislisszolunk akkor a Képviselő-testület tud-e nekem segíteni abban, hogy arra az 1-2 hétre áthozza a gyerekeket, hogy kapok-e valamit tanácsot vagy betelepítenek olyan családot, ahol esetleg van első osztályos gyerek és tibolddaróci lakos és itt maradna. A létszám miatt se lenne mindegy, hogy mennyien vagyunk, mert 125-en leszünk. Tehát csökkenni fog a létszám akkor is, hogyha nem visznek el senkit. De ha elvisznek is, tudván tudom, hogy fognak elvinni az elsőből, a harmadikat még nem tudom, de elképzelhető, hogy onnan is. Ez egy nagy érvágás és elkerülhető lehetett volna ahogy te is mondod, ha egy kicsit jobban tartjuk a kapcsolatot és esetleg erőszakosabb vagyok. Tudtunk volna rajta tolni.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Egy évet.

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Egy évet minimum igen. Minden évfolyamon van egy-két gyerek akinek jobbat tesz az, hogyha megismétli azt az alacsonyabb évfolyamot és a felsőnél már nincs jelentősége, hogy mennyien vannak, mert ott szakos tanítás van és ott nem lehet összevont osztályt létrehozni. Csak az alsó tagozatot fenyegeti. Ebből is a mostani első osztály kivétel lett, mert ők 21-en vannak hozzájuk képtelenség bárkit is bevonni. Viszont a harmadik osztály lehet, hogy akik most másodikosok negyedik osztályig végig összevontként fognak menni, mert ők azok a létszám, akikhez be lehet valakiket tenni.

 

Markó József Csaba települési képviselő: De jövőre is 12-en lesznek, akkor is kevesebben lesznek, mint a mostani második osztály.

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Ha tudom azt, hogy semmi menekülés nincs, akkor azt a három elsőst, akit esetleg szívem szerint is visszatartanék, nem tartom vissza, mert azt mondom, hogy menjél babám és akkor minél kevesebben vagyunk az összevontba annál jobb.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ez a három szülő semmiképpen nem akarja?

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Egyelőre nem tudtuk meggyőzni, most mennek Mezőkövesdre vizsgálatra, mert októberben elvégeztük náluk a vizsgálatot, abszolút iskola éretlenek voltak, ez alapján most fogadja őket Mezőkövesd, hogyha azt húzzák alá, hogy javasolják az első osztályt, akkor még mindig mondhatom azt, hogy menjél tovább, illetve akkor a szülőt jobban meg lehet győzni arról, hogy maradjon. Mert a szülő sok mindenbe beletörődik, de abba nem szívesen, hogy a gyerek évet ismételjen.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Az aki, megállapította, hogy a gyerek iskolaérett annak nincs felelőssége? Most nem itt az óvodában kérdezem, hanem magasabb szinten.

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Nincs.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Érdekes. Akkor neki kéne velük kínlódni éveken keresztül. Gondolom, ez nem csak az első évre van, ilyen a második is, a harmadik is és így tovább.

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Az az igazság, hogy ezek a gyerekek visszahúzzák a többieket. Az, aki nem tud megülni 45 percet és esetleg megterít az asztal alatt, mert neki most enni kell, a többieknek a rovására megy. Ez van, ezt tudomásul vettük, megoldottuk, de van nekünk egy ilyen problémánk, amiből megpróbálok valamilyen kiutat találni még mielőtt a szülőket nem hívom össze. Ha most én kapnék egy olyan ígéretet, hogy két gyereket a Képviselő-testület segít összeszedni akárhonnan és bárhonnan, akkor én azt a 14 főhöz azt a kettőt vagy hármat hozzáteszem és akkor meg van az első osztály. A mostani elsősöknél ez nem hiányzik, mert 21-en vannak, tehát gyakorlatilag sokan vannak. Viszont ha nem kapok ígéretet akkor azt mondom, hogy kész vége ennyi volt, megy mindenki tovább.

 

Dósa József polgármester: Akkor ezt a leendő elsző osztályosok szüleivel meg kell beszélni, hogy van ilyen lehetőség.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: A gyermekekkel nem lehet játszani, mert most itt gondolkodik a Képviselő-testület, hogy miért nem lett visszatartva. A gyermekeknek az egyéni, személyi sorsával nem lehet pingpongozni abból a szempontból, hogy most meg lesz az osztálylétszám vagy sem, mert ezt egyik szülő sem fogadná el, ezt egyszer és mindenkorra tudomásul kell venni.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Jegyző Úr, valamikor nem is olyan túl régen nem volt ebből probléma. Ha valakit meg kellett buktatni elsőbe, akkor megbuktatták, ha másodikba, akkor másodikba.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Csak azóta változtattak a szabályon.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ez itt a baj. Ha nem tudta teljesíteni az elvárt szintet, az nem ment tovább. Egyszerű, ennyi.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nekem olyan információm van, az a szülő mondta, akinek ha megbuktatják a gyerekét, elviszi innen. Most akkor megint ott vagyunk, hogy hány gyereket kell, hogy hozzunk?

 

Markó József Csaba települési képviselő: Négyet.

 

Farkas Istvánné védőnő: Minimum négyet.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Járható út szerintem az, hogy van szolgálati lakásunk, rövid időnk van arra, hogy megpróbáljunk valamilyen úton-módon kitalálni valamit.

 

Dósa József polgármester: De Lajos bá, egy szolgálati lakásba nem tudunk 4 családot beköltöztetni.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Minden szolgálati lakásnak 06.30-ig van szerződése, 07.01-el ha van igény beköltözhet bárki. Többször beszéltünk már erről.

 

Farkas Istvánné védőnő: Hány üres szolgálati lakás van?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Egy se.

 

Farkas Istvánné védőnő: Én erről is akartam beszélni, hogy ez egy nagyon jó ötlet családokat beköltöztetni. Ez a jövő mindenhol.

 

Dósa József polgármester: De akkor más családokat ki kell költöztetni.

 

Farkas Istvánné védőnő: Tudom.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ez itt a gond.

 

Dósa József polgármester: Akkor valakinek ehhez van-e valamilyen hozzáfűznivalója? Találunk-e megoldást? Tudunk-e segíteni ebben?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: A tankerületi igazgató nem is próbált segíteni semmilyen szinten? Mondjuk például ahol ő látja, hogy többen vannak és akkor súg, hogy Bogácson többen vannak hárommal, és akkor ad onnan kettőt vagy egyet, meg még egyet Tardról.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ő nem tudna csoportosítani?

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Az az igazság, hogy a tankerületi igazgató váltásunk van és a tankerületi igazgató úr egy nagyon jogismert, nagyon joghoz alkalmazkodó, hát mondhatnám azt, hogy egy ilyen ember, aki most nyilatkozatot íratatott alá velünk, hogy nyilatkozzunk büntetőjogi felelősségünk tudatában, hogy az iskolába ennyi gyereket írattak be. Pontosan ezért, mert tudják nagyon jól, hogy ezzel szórakoznak a mezőkövesdi iskolákban, hogy beíratják Bükkzsércre, ide oda amoda a gyerekeket és csak papíron, mert egy pillanatig nem járnak oda. Nem lehet összehasonlítani velünk, mert ők olyan harminc egynehányan vannak, de papíron amikor elkezdték, akkor annyian voltak.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Megint messze vagyunk szerintem. Az előbb hallottuk, hogy van ilyen lehetőség, hogy hozzunk ide két hétre gyerekeket, most meg azt halljuk, hogy a tankerületi igazgató büntetőjogi felelősségre…

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Az más, nem keverendő össze. A szülőnek be kell íratni a gyerekét, de ha ő beíratás után elmegy Kiskecelre vagy akárhová, akkor ő azt a gyereket viszi magával és jogában áll elvinni másik iskolába. De ezt Mezőkövesden rögtön a beíratáskor játszák meg.

 

Nagy Sándor alpolgármester: De mi is ezt akarjuk csinálni nem?

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Nem. A beiratkozáson már túl vagyunk. Én már lenyilatkoztam, hogy én hozzám 10 gyerek van beíratva. Az igazgató úrral annyiban maradtunk, hogy augusztusban erre visszatérünk, hogy meg lesz-e a 14 fő. Addig még írathatnak be gyereket, költözhetnek be családok, illetve mehetnek el családok és akkor nem leszünk annyian.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Még egyszer. Most vagy nagyon buta vagyok, de ha most ide valaki beírat két hétre gyereket és pont most mondod, hogy a kerületi vezető azt mondta, hogy pont azért kell aláírni, mert tudja nagyon jól, hogy ezzel trükköznek, hogy hoznak-visznek gyereket két hétre és mi most ugyanezt akarjuk csinálni.

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Nem. Van a beiratkozás, amikor a szülő a lakóhelyére íratja be a gyereket, abba az iskolába, ami neki ki van jelölve. Erről kellett nyilatkozni, mert Mezőkövesdnek eleve x gyerekeket nem Kövesdre írtak be, hanem Bükkzsércre. Például a kolleganőm a Nelson Erika gyerekét Bükkzsércre írták be Kiss Laci kapásból kiszúrta és megkérdezte, hogy mit keres ott az a gyerek. Tehát erről nyilatkoztunk. Most az, hogyha hozzám jön gyerek meg marad vissza gyerek, nekem akkor összejöhet a 14 fő. Mert a szülő bármikor bárhová elviheti a gyerekét beiratkozás után. Érted?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Így már más.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: A beiratkozásra volt egy adott határidő…

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Igen, az megtörtént.

 

Dósa József polgármester: Akkor én azt javasolnám, hogyha szabad, hogy akkor fordítsunk egyet az egészen. Kérdezzük meg a szülőket, hogy mit szólnak ehhez a megoldáshoz, hogy összevont osztály, vagy mit szólnak ahhoz, ha elindulunk és megpróbálunk ide gyerekeket hozni. Még ha tényleg csak egy pár hétre is.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Szerintem is tisztázni kellene ezt.

 

Dósa József polgármester: Ezt kellene megkérdezni a szülőktől, hogy melyiket látják a legjobbnak. Én azt gondolom, hogy az Önkormányzat be tudja azt vállalni, hogy áthordja a gyerekeket még egy évig is, ha ez kell ahhoz, hogy.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: És mondjuk hogy néz ki Vatta, Mezőkeresztes, Csincse?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Vattán össze van vonva az első meg a második osztály.

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Vattáról járnak át gyerekek Emődre, Miskolcra, Bükkábrányba a maradék pedig ott van Vattán.

 

Dósa József polgármester: Szerintem próbáljuk meg ezt. A szülőket kell megkérdezni erről. Csinálunk egy kibővített tájékoztatást, igazgató asszonnyal esetleg mi is ott leszünk és akkora szülőkkel beszélgetünk.

Nagy Sándor alpolgármester: Az a baj, hogy én annak látom a legkisebb esélyét, hogy ide családokat tudunk behozni.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Itt az a kérdés, hogy milyen családot.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: És mi lesz azzal a családdal, aki idejön?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Hát annak munkahely is kéne.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ez az.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ugye szó volt itt Vattáról, szerintem ott már nincsenek százan sem, alatta vannak és még most egyelőre nyolc osztállyal megy, de meddig? Szeptemberig.

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Megmondták, hogy a jövő évtől intézmény összevonások lesznek. Húzzák a piros vonalakat és akinek sok lesz azt megszüntetik.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Akkor nekünk az a lépésünk, hogy valamilyen úton-módon meg kell próbálni két gyereket legalább összeszedni. És akkor most kapunk egy kis levegőt, a következő évekre pedig el kell gondolkodni.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Az a baj, hogy ott is…

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Sándor, akkor most minek beszélünk? Akkor fölösleges beszélni róla.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Beszéljünk róla.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ha nem próbálunk meg segíteni, akkor ez egy értelmetlen beszélgetés.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Lehet, hogy tényleg kapunk egy pici levegőt, de ha szeptembertől azt mondják, hogy intézményi összevonások lesznek, amibe igazából be le se fogunk tudni szólni, mert az önkormányzatnak semmi rálátása a dologban nem lesz. Én is azt mondom, amit Polgármester Úr javasolt, hogy tájékoztassuk a szülőket akár testületi ülés keretében.

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Ez nem tartozik annyira a Képviselő-testületre. Nagyon szívesen látok bárkit, ez a mi belügyünk lesz attól a pillanattól kezdve.

 

Dósa József polgármester: Szerintem ezt kéne meglépni minél hamarabb, hogy utána legyen időnk elindulni valahová.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ezt már menet közben kell. Attól, hogy a szülő kap egy tájékoztatást az még nem a végleges megoldás.

 

Ferenczi Antalné iskolaigazgató: Én köszönöm szépen a testületnek az eddigi hozzáállását. Nagyon sokszor nagyon sok helyre nem jutottunk volna el, ha nem segítenek minket. Akár utaztatással, akármi mással. Tudom, hogy nem egyszerű, de valahol a falunak az érdeke az, hogy maradjanak a gyerekek, maradjanak a szülők, mert előbb-utóbb elvándorláshoz vezet. Én is csak azért jöttem, hogy próbáljuk húzni az időt addig amíg tudjuk húzni, és ha tudnak segíteni akkor köszönettel vesszük. Én a magam részéről úgy is megpróbálok mindent elkövetni annak érdekében, hogy ez pozitív kicsengésű legyen a végén. Bár jogszabály ellenes, de az én munkaidőmet nem befolyásolhatja senki. Én köszönöm szépen, hogy meghallgattatok és akkor majd szólok, hogy miről van szó. köszönöm szépen.

 

Dósa József polgármester: Mi is köszönjük a tájékoztatást. Tessék Tünde.

 

2.) Beszámoló a körzeti védőnői szolgálat tevékenységéről.

Előadó:Farkas Istvánné körzeti védőnő.

 

Farkas Istvánné védőnő: Tisztelt Képviselő-testület, köszönöm szépen a lehetőséget, amit ugyan én kértem, hogy egy kis betekintést adjak az immár 100 éves védőnői szolgálatról és azon belül is az én munkámról. Mióta itt dolgozom még csak egyetlen egyszer kellett beszámolnom, de akkor még 1,5 éve se voltam védőnő. most elérkezettnek láttam az időt, hogy ha nem kértek föl rá, akkor én fölajánlkozom. nagyon sok tévhit él a védőnőnek a tevékenységével kapcsolatban, amit talán most sikerül egy picit eloszlatnom. A védőnő a jogszabályokban és a szakmai rendeletekben előírt feladatait a mindenkori önkormányzattal együttműködve, de az ÁNTSZ és a vezető védőnő szakfelügyeletével és irányításával látja el. Alaptevékenységünk a családgondozás, azon belül is a várandósok és a 0-6 éves korú gyerekek plusz az iskolások gondozása. De ezen alaptevékenységen túl nővédelmi munkát, óvoda-iskola munkát, szociális- és gyermekvédelmi munkát is végzünk. A védőnői gondozás mivel családgondozás, kiterjed a család minden tagjára. Tehát nem csak a várandósra és a kisbabákra, hanem ha bemegyünk egy családhoz és ott éppen a nagymamának van valami gondja és ő azt szeretné velem megbeszélni, akkor őt is ugyanúgy ki kell szolgálni. A családgondozás színterei egyrészt a családoknak a lakóhelye, a tanácsadó épülete, oktatási intézmények és egyéb közösségi programokra alkalmas színterek. A gondozás típusai egyrészt a családlátogatás, önálló védőnői tanácsadás, vannak orvossal együtt végzett tanácsadások. Ezek házi orvossal, gyerekorvossal és szülésszel végzett tanácsadások. Van külön védőnői fogadóóra és csoportos egészségfejlesztés. A nővédelmi munka tulajdonképpen minden szülés előtt álló fiatal nő már a védőnőhöz tartozik, a fogamzásgátlással, családtervezéssel, családalapítással kapcsolatos problémák megbeszélésével kezdődik ez és a változó kor végéig tartó problémákkal, tehát az idősebb nők problémájának a segítése is a védőnő feladata. Emellett a nővédelmi munkában szervezi a védőnő a rákszűrést, ezeket és más szűrővizsgálatokra is propagál, hogy menjenek el, mert ugye sajnos nagyon kevesen járnak szűrővizsgálatokra. A faluban minden évben nyílik lehetőség a méhnyak rákszűrésre. Általában 50-60 fős létszám van, ami nagyon jónak mondható. A nővédelmi munkán belül egészségügyi szociális kapcsolati problémák megbeszélése történhet. A védőnői tanácsadó itt a faluban olyan szerencsés helyen van és külön épületben, ahol bátran bármikor bárki úgy bejöhet a problémájával vagy gondjával, hogy tudja, hogy senki nem fogja őt ott megzavarni. Nagyon sokan járnak be szegény családok, akik például szakorvosi vizsgálatra mennének, de nincs pénzük mondjuk fölhívnia rendelőt, hívjam már föl nekik, kérjek időpontot, ajánljak nekik szakorvost, hogy azzal beszéljek. Ezek is nagyon gyakoriak. A következő a várandós gondozás. A terhes gondozás tulajdonképpen az alapja a védőnő munkájának, a faluban jelenleg kilenc várandós van, ebből öt veszélyeztetett, különböző egészségügyi okok miatt. Itt a családi életre, a szülői szerepre, szoptatásra, gyermeknevelésre való felkészítés zajlik, a különböző szűrővizsgálatok elvégzésével, szakorvosi vizsgálatokra küldéssel és azok eredményének megbeszélésével, dokumentálásával. Áttekintjük a terheseknek a szociális hátterét, ha esetleges hiányosságok vagy elmaradások vannak, akkor ebben próbálunk segítséget nyújtani. Tájékoztatjuk a családokat a különböző juttatásokkal kapcsolatban, hogy milyen juttatásokat tudnak igénybe venni, amik járnak nekik. A következő a csecsemő és kisdedgondozás, itt kiemelt a gyermekágyas gondozás, a szoptatás népszerűsítése. Az újszülöttek és kisdedek testi-lelki szociális fejlődésének nyomon követése, védőoltások szervezése, szűrővizsgálatok végzése. Elmondható, hogy ez egy nagyon jól nevelt falu, itt minden hónapban 100 %-os az átoltottság, mindenki abban a hónapban megkapja a védőoltását, amikor jár. Nincsenek elmaradások a szűrővizsgálatokban sem, a státuszvizsgálatokban sem. Nagyon odafigyelő és gondos anyukák vannak, a kevésbé gondosakat is nagyon szépen lehet nevelni és formálni. A jelenlegi csecsemő létszám 16, ebből is 7 a veszélyeztetett. Elmondhatjuk, hogy mind a várandósoknál, mind a csecsemőknél, sőt később a kisdedeknél is több mint a fele gondozott veszélyeztetett különböző egészségügyi vagy szociális ok miatt. Az óvodai tevékenysége a védőnőnek mióta életkorhoz kötött státuszvizsgálatok vannak, ezért csak a tisztasági vizsgálat, kiemelt a tetűszűrésre, megelőzésre. Az óvodában végezzük a szemészeti vizsgálatokat. Mióta nem járnak ki az objektív hallásvizsgálók, elkezdtük a nagy csoportosoknak a szubjektív hallásvizsgálatát, amit én végzek. Az iskolában rendszeres a jelenlétem, minden egyes osztály minden évben le van szűrve a védőnő által, itt különböző testi paramétereket, súly, magasság, vérnyomás, mozgásszervi szűrések, érzékszervi szűrések történnek. Minden páros osztályt kötelező gyermekorvosnak vagy háziorvosnak megvizsgálni. Őket általában a havonta kijáró gyerekorvos vizsgálja meg. Felvilágosító órák tartása is zajlik 5. osztálytól kezdve, de valaki már 4. osztályba is kéri. Ez az általános higiéniától kezdve a helyes táplálkozáson át a dohányzás és kábítószer megelőző előadásokból áll, illetve az AIDS és a szexuális úton terjedő betegségek megelőzésével kapcsolatos órákból áll. Sajnos ezeket már egyre korábban el kell kezdeni. Az iskolában is zajlanak védőoltások, ezek szervezése és dokumentálása is szintén a védőnő feladata. Ami szerintem egyre több munkát igényel és vesz a védőnőtől az a szociális gyermekvédelmi tevékenység, nagyon szoros együttműködésem van a családgondozóval és a gyermekvédelmi előadóval aki kijár a faluba. Egyre a több a szociálisan és egyéb okok miatt veszélyeztetett család és azon belül a gyermek. Itt Jegyző Úr tudja talán a legjobban, hogy hány és hány család jött az elmúlt években, általában a beköltözött családoknál van gond, akiknek a problémája heteket, hónapokat is elvesz az életünkből úgymond, mert különböző esetmegbeszélések, még a pszichológiai szakszolgálat munkáját is igénybe szoktuk venni. Itt rendszeres a kapcsolatom a nevelési tanácsadóval, nagyon sok gyerek jár a faluból pszichológushoz, fejlesztő pedagógushoz, egyre több, amit Böbe is elmondhatott volna a saját nevelésű gyermek, egyre több a logopédiai probléma és ezekkel a szakemberekkel is rendszeres a kapcsolat. Idén januártól beindult a faluban a baba-mama klub, aminek nagyon örülök, nagyon igényes és nagyon jól szituált anya anyagom van akiknek az igénye egyre több erre és én ennek nagyon örülök. Minden hónapban egyszer jövünk össze a Patakmenti iskolában és minden hónapban egyszer van baba-mama torna és terhes torna is zajlik, ezt Gáspár Barbi tartja. A munkám nagy részét az adminisztráció teszi ki, különböző jelentéseket kell tennünk az Országos Szülőcentrum felé, vezető védőnő felé, a járványügy felé, állandóak az ellenőrzéseink, szakmai ellenőrzéseink, minden évben kétszer a vezető védőnő, háromszor vagy négyszer pedig közegészségügy és a járványügy jön ki ellenőrzésre, ezek mindig egy témát ölelnek át, ezekről jegyzőkönyv készül. A jegyzőkönyveket a mindenkori polgármester is megkapja. Emellett kötelező továbbképzéseink vannak és választott továbbképzések is, ezek általában már ingyenesek. Nálunk is vannak ezek a kötelező kreditpontok, amiket évente teljesíteni kell. Nagyon jól szervezett a védőnői szolgálat, tehát mindig igényes a szakmánkat segítő továbbképzéseket próbálnak szervezni magas pontszámúakat és ingyeneseket. Ez tehát nem kerül se nekem se az Önkormányzatnak pénzébe. A legnagyobb gond szerintem a mai világban sőt a faluban is, hogy egyre több a magányos, szomorú, kilátástalan helyzetben lévő ember, akik nem tudnak kihez fordulni. Én azt gondolom, hogy olyan sokan bejárnak oda hozzám, akiknek semmi köze a védőnői szolgálathoz, csak egyszerűen szeretnék elmondani valakinek a gondjukat, problémájukat. Mivel ezek titoktartásosak én nem akarok neveket mondani, és nem csak nők, nem csak asszonyok. Például van egy fiatalember, aki rendszeresen, hetente bejár a tanácsadóba a túlsúlya miatt, nálam mérekezik, azt regisztráljuk, átbeszéljük a diétáját, mert nem tud máshol. Munka mellett futószalag szerűen működik az egészségügy, nincs elég idő a betegekre, a gondban lévő emberekre és valamilyen szinten szerintem ez egy megfizethetetlen, hogy ide bármikor bárki bejöhet. A következő a telefonos segítségnyújtás. Én 27 éve dolgozom védőnőként, egyetlen egyszer nem kapcsoltam ki a telefonomat. Se a szolgálati telefonomat se a sajátomat és mindenki tudja az otthoni számomat is, a sajátomat is. Bárki bármikor fölhívhat, én még soha senkinek nem nyomtam ki a telefont, mert a gondok azok nem mindig hét közbe jönnek, hanem sokszor hétvégén meg este meg ünnepnapokon. Ennyit szerettem volna a munkámról és most egy picit, ha megengedik csak egy pár szót magamról. 1988-ban kerültem a faluba, 3 évig itt is éltünk, itt született a lányom is. 3 év után beköltöztünk Mezőkövesdre, 2x2 évig voltam otthon GYED-en, mind a kétszer be kellett adnom a gyerekeimet bölcsödébe, mert nem tudták tovább megoldani a helyettesítésemet és mind a kétszer visszajöttem hamarabb dolgozni. Többször bemehettem már volna a városba dolgozni Mezőkövesdre, ezt a Jegyző Úr is nagyon jól tudja, ezt ő tudja legjobban, mert vele dolgozom 27 éve. Nem is gondolkodtam rajta egy percet se ezeken az ajánlatokon, mer ez a munka nem olyan, hogy arrébb tolom az íróasztalt vagy az aktát. A 27 év alatt, amit itt az ember felépített az megfizethetetlen. Most már azok az anyukák jönnek hozzám jelentkezni várandósként, akik nekem születtek. Belépve az ajtón, senkinek meg se kéne szólalnia, mert mindent tudok róla. Nem kell konkrétan elmennem már rögtön a következő héten, hogy milyen környezetben lakik, mert tudom. Tudom a gyerekkorát, tudom a családját, a testvéreit még az értelmi képességét is. Ezt egy új helyen felépíteni már képtelenség lenne. Nem lenne ilyen összetartó és bizalmi kapcsolatom a családokkal, mint amilyen itt meg van. A gyermeklétszám csökkenésről meg az iskola megszűnéséről beszélve, a fiatalok itt tartásáról. Nekem nagyon örvendetes, hogy mostanában egyre több fiataltól hallom azt főleg, hogy bejön a félszocpol, hogy szeretnének a faluban letelepedni. Nagyon sokan már nézegetik a házakat, de csakis úgy lehet a fiatalokat itt tartani, ha van egy biztos egészségügyi alapellátás a faluban, ha van óvoda és van iskola. Mert ha ezek nincsenek meg, akkor el fognak menni. Tényleg nagy az elvándorlás, én most azt látom, hogy 3 család költözött be áprilisban például és csak 1 költözött el. Vannak azért bevándorlások meg visszajövetelek is, mert például a Bontáék most visszajöttek. Én azt gondolom, hogy ez egy annyira szép falu Tibolddaróc is Kács is nagyon nagy előnyökkel, ami azt jelenti, hogy nincsen kisebbség, de pontosan ezeknek a falvaknak a hátránya, hogy azokba a falvakba, ahol nincs kisebbség, nincs gyerek. Amit még elmondanék a szakma szeretetemről, hogy lassan nagymama korú leszek, két felnőtt gyerekem van, de azt hiszem, hogy csak én mondhatom el az én hivatásomról, hogy én mindennap csecsemőt tarthatok a karomban és ez szerintem csodálatos. Köszönöm a megtisztelő figyelmüket.

 

Dósa József polgármester: Mi is köszönjük szépen. Valakinek ehhez kapcsolódóan kérdés? Ugye itt felmerült a testület részéről, illetve az Önkormányzat részéről a finanszírozás. Azért foglalkoztunk más egyébbel is meg a védőnői szolgálattal is foglalkozni, mert ugyanis alul finanszírozott, mert mi gyereklétszám után kapjuk a támogatást és nekünk ezeket a lyukakat be kell tömni.

 

Farkas Istvánné védőnő: De ez már régóta finanszírozott.

 

Dósa József polgármester: Persze.

 

Farkas Istvánné védőnő: És az mikortól lett finanszírozva?

 

Dósa József polgármester: Az régen volt, azt elfelejtettük.

 

Farkas Istvánné védőnő: Ugye? Már nem akartam a tanácsadó állapotát felhozni, csak rám ne dőljön. Soha nem érdekelt, hogy milyen, csak a gyerekeknek jó legyen. De egy 20 éve vagy 25 éve amikor biztos, hogy több volt a finanszírozás, akkor se kérdezte meg senki év végén, hogy maradt 200.000.- forint mire költsük? Vagy vegyünk-e valami eszközt? Én ezt hiányolom az egészbe, ami nem ennek a testületnek a hibája és valószínű az én hibám, hogy akkoriban nem voltam elég felvilágosult, hogy minden évben esetleg a költségvetést számon kérjem, hogy most akkor mennyi volt és maradt-e az én szolgálatomra szánt pénzből és akkor már nem lenne az a gond, hogy éppen beszakad a tető vagy beázik vagy nincsen lépcső, ami isteni szerencse, hogy még az ÁNTSZ nem büntetett. Mert szét van verve és félbe van hagyva. Ezt már elmondta máskor is, hogy az én hibám is, hogy nem vagyok az a típus, aki odamegyek és dörömbölök az asztalon. Sokat elmondta Sándor is annakidején Balla Erzsi is, hogy gyere be verd az asztalt, hogy mi nincs meg mi kell. Nem tudok. Csak azt kérem, ami a gyerekeknek is szükséges. Ha elromlik a csecsemőmérleg vagy éppen nincs hallásvizsgáló, most például a szívhanghallgatóm romlott el, anélkül meg nem tudok dolgozni. Ezt olyan kellemetlen mindig Bükkábrányból kölcsönkérni ezeket az eszközöket.

 

Dósa József polgármester: Ezt nem mondtad még eddig.

 

Farkas Istváné védőnő: Mert elvittük csináltatni, nagyjából kitisztították, de most már megint nem működik. Csak azt kértem, ami a gyerekeknek is meg az anyukáknak is a javát szolgálja. A környéken csak ez a tanácsadó nincs felújítva, én nem is akarok új tanácsadót, mert ez egy patinás épület, 1947-ben 3 tanácsadó épült elsőként az országban minta tanácsadóként és az egyik a tibolddaróci volt. Tehát ez már egy olyan érték a berendezéseivel és az eszközeivel együtt, hogy a 80 éves a 90 éves védőnői szolgálat ünneplésekor, most a 100 évesre is viszik a bútorokat, az enyémet, mert azt állítják ki. Nem is akarom, nem is kértem soha újat, mert ez már olyan érték, amit nem is szabad kidobni.

 

Dósa József polgármester: Jó, de nekünk a másik oldallal is foglalkoznunk kell és itt felvetődött, hogy ezeket a költségeket mi álljuk a Tibolddaróci Önkormányzat, holott ellátod a kácsi gyerekeket is.

 

Farkas Istvánné védőnő: Érvelhetne a kácsi polgármester, hogy évek óta egy születés van kácson. Most is egy csecsemő van és egy terhes. Tehát Kács, az teljesen kihal. Erre mondom, hogy előbb-utóbb ha nem maradnak itt a fiatalok, hiába szép a falu Kácson is, félelmetes ott lenni egy óra hosszánál tovább, mert olyan csend van, hogy az ember menekül. Tehát itt is a nyár a legrosszabb, amikor nincs gyerekzsivaj az oviban, nem hallatszik ki.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Biztos, hogy nagyon nehéz megtartani ezt. Mondtad, hogy visszaköltöztek Bontáék, pont nem ide hordják ők is a gyerekeiket, nem értem miért hordja el Mezőkövesdre.

 

Farkas Istvánné védőnő: Azért, mert Borsodivánkán talált munkát és azt mondta, hogy ő itt volt bent az óvodában és azt mondták neki, hogy nem tudják 1700 óráig bent tartani a gyereket, mert akkor érne haza. Nekem ezt mondta.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Tényleg 1630 – ig van óvoda?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Igen.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De itt 630-kor nyit az óvoda. Máshol nincs ilyen.

 

Markó József Csaba települési képviselő: De van.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Jó.

 

Farkas Istvánné védőnő: De Mezőkövesden is van olyan.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Valamikor Kövesden is 1700 óráig volt nyitva az óvoda.

 

Farkas Istvánné védőnő: De én tudom, hogy 1530-kor már nincs gyerek.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Hát ez sem igaz, de nem is ez a lényeg, hanem az amit a polgármester is mondott. Láttad a költségvetést?

 

Farkas Istvánné védőnő: Nem.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Több alkalommal is felmerült, legelőször fölmerült az Ügyrendi bizottság ülésén, a költségvetést tárgyalták, az OEP-től kapunk 3.200.000.- forint körüli összeget erre az ellátásra és ez nekünk belekerül 4.700.000.- forintunkba és ebbe az összegbe nyilván nekünk ezt a 1.500.000.- forintot hozzá kell tenni. Azzal kapcsolatba merült fel itt a dolog, senki nem a munkáddal kapcsolatba, kicsit ennek olyan szagát érzek, mintha most bizonyítani szeretted volna valamiért azt, hogy mi a legutóbbi testületi ülésen a védőnői szolgálatról beszéltünk már megint. Senki nem mondott ilyet.

 

Farkas Istvánné védőnő: Nem.

 

Dósa József polgármester: Bocsánat, azért volt ilyen, hogy miért kell egy órát.

 

Farkas Istvánné védőnő: Így van, volt ilyen.

 

Dósa József polgármester: Én ezt hallottam.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Én az egész beszédet magamra vettem, ez a beszéd nekem szólt kizárólag.

 

Dósa József polgármester: Béla, nem. Ez mindenkinek szólt. Miért szólt volna neked?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ez tökéletesen nekem szólt, tisztelettel végighallgattam. Jegyző Úr cinikusan mosolygott, éreztem ebből is a cinizmust.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Béla.

 

Farkas Istvánné védőnő: Én egyáltalán nem azért…

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: A pénznél maradjunk, onnan indultunk el…

 

Nagy Sándor alpolgármester: Én elmondom, nem akarom Bélát megvédeni, mert meg tudja ő magát védeni, de Béla a legutóbbi testületi ülésen azt mondta, hogy nem akarunk senkinek a zsebébe turkálni, Béla még ehhez azt tette hozzá, hogy biztos, hogy nagyon jól végzi a védőnő a munkáját, mert látja, hogy ott áll a kerékpár órákat is a ház előtt. Ennyit mondott Béla.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: A következőt tudom elmondani, egy kattintás és el lehet olvasni a szószerinti jegyzőkönyvet.

 

Farkas Istvánné védőnő: Nem olvastam el.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nincs mit magyarázkodnom. Én meghallgattam, tökéletesen elfogadom és soha semmiféle probléma veled szemben nem merült fel.

 

Farkas Istvánné védőnő: Tudom, de ez azért volt jó Béla, amit el is mondtam, hogy 27 éve tényleg nem kértek számon.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Mindegy. Most sem.

 

Farkas Istvánné védőnő: De más faluban ez szokás, ezt ötévente kell.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Vissza kell hallgatni a jegyzőkönyvet, nincs mit magyarázkodnom. Az, hogy mit mondok és az hogy megy ki a faluba az egy más dolog. Itt a jegyzőkönyv vissza kell hallgatni.

 

Farkas Istvánné védőnő: Jó. Csak annyira hagy védjem meg magam, hogy a vezető védőnő is összehívott bennünket és mondta, hogy ahol van lehetőség, számoljon már be a védőnő. Pontosan ezért, hogy a kistérségben is felvetődnek gondok, emiatt, hogy ahol nincs cigány ott kevés a finanszírozás, ahol sok van ott meg kellene még egy védőnő, igazából Sályba már 10-20 éve kettő védőnőre való finanszírozás van, tehát ezért mondtam.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Én meg ezért mondtam, hogy 1-3 település is kell azért, hogy a védőnőnek az ellátása megfelelő legyen. Ugyan így van a papoknál is, egy, kettő, három meg négy településen is ellátják a szolgálatot, a védőnő is elláthatja a több településen is. Most ugye halljuk, hogy a gyereklétszám egyre kevesebb, éppen ezért kell akkor még egy települést hozzávállalni és ki-ki az anyagi terhéhez mérten hozzá tud járulni. Ennyi. Én ezt mondtam akkor és most is ugyanezt mondom.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Én akkor befejezem. Akkor is arról beszéltünk, hogy mennyi az a kácsi gyereklétszám, aki van, mert ugye vannak közös dolgaink a Kácsi Önkormányzattal, jelen pillanatban itt van az Óvodai Társulás. Te ugyanezt a munkát elvégzed…

 

Farkas Istvánné védőnő: Óvodás, iskolás gyerekekkel is.

 

Nagy Sándor alpolgármester: De én azt mondom, hogy közös dolgok. Védőnői szolgálatot látod el Kács településen is. Nekünk van egy megállapodásunk Káccsal és azt mondtuk, hogy a felmerülő plusz költségeket gyerekek arányában próbáljuk majd szétosztani. A legutóbbi ülésen is ezzel kapcsolatban merült fel az, hogy akkor meg kell néznünk annak a lehetőségét, hogy mennyi az a gyerek, ha beszélünk az Óvodai Társulással kapcsolatban Káccsal, akkor beszélnünk kell veled is valószínűleg, nyilván az útiköltségektől kezdve minden amikor Kácsra jársz, nekünk szintén ebből a költségből kell kifinanszíroznunk, és azt mondják, hogy csökken a gyereklétszám, ez tényleg így van. Most bárki bármit is mond, csökken az iskola létszám, azt látjuk, hogy folyamatosan csökken lefelé a dolog és egyre nagyobb az a dolog, amibe nekünk bele kell tologatni pénzeket. Ezen kívül semmi más nem hangzott el a legutóbbi testületi ülésen. Próbálunk valami megoldást keríteni, hogy ezt a 1.500.000.- forintos összeget hozzá kell tenni az intézménynek a fenntartásához, ezt valahogy megpróbáljuk összeszedni, ha nem megy, akkor hallottuk azt is, hogy lehet összevonnak benneteket is. Hallottuk, hogy körzetesíteni akarnak titeket.

 

Farkas Istvánné védőnő: Ez már most nem áll így. Megszűnt. 2015. januárig kellett volna megalakulnia az Országos Védőnői Szolgálatnak, erre egy külön kormánybiztos volt kijelölve, kettő év kevés volt rá, hogy ezt megvalósítsa, és azt mondták, hogy „visszadobtak” minket az önkormányzatokhoz, hogy akkor ők oldják meg ezt.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ne egy önkormányzat gondolkozzon már 1.400.000.- forintnak az előteremtéséről. Csökken a gyereklétszám, ugyanakkor a kiadás vele együtt arányosan nem csökken, mondhatom, hogy most még talán több a kiadás, mint máskor volt, éppen ezért kell olyan partnereket keresni, ha eddig mondjuk volt 50 gyerek, máshol is van 50 gyerek és nem tudom mennyi az a szint, amit el lehet látni biztonságosan, arra kell törekedni, hogy ez maximálisan kihasználva legyen. Én tudom, hogy két embernél is lehet annyi időt eltölteni, mint 12-nél. Én mindössze ennyit akartam a múltkor is mondani, és most magyarázkodom pedig nem kéne, vissza kell hallgatni. Ne egy önkormányzat állítsa elő a pénzt, amit többletként nekünk kell kifizetni. Én mindössze ennyit mondtam.

 

Farkas Istvánné védőnő: Én értem Béla.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Itt van Kács is, semmihez nem árulnak hozzá. Sokkal nagyobb fejlesztéseik vannak, mint mondjuk nekünk például.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Így van. Pont ezekről a dolgokról beszélgettünk.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Itt nem a munkáddal meg a szolgáltatással meg semminek a minőségével nem volt baj. Itt mindössze ennyiről volt szó, hogy 2-3 település rakja össze ezt a pénzt. Ennyi.

 

Dósa József polgármester: Egyébként a kistérség komolyan gondolkodik, bekért már minden adatot a védőnőkről, nem csak tőlünk, mindenkitől kistérségi szinten.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Erről tájékoztattam a védőnőt.

 

Farkas Istvánné védőnő: Igen, tudom.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Egyébként visszatérve arra, az nagyon rossz, hogyha most itt elkezdjük egymásnak a mosolygását minősítgetni, én a Tündét tájékoztattam arról, hogy a védőnőnek a kérése pontosan a finanszírozás kapcsán került napirendre, hogy többe kerül a szolgálat, mint amennyit az OEP erre ad, illetve tájékoztattam arról, hogy a kistérség milyen szinten foglalkozik ezzel a kérdéssel, mivel kerestek meg bennünket és hogy mit válaszoltunk mi. Semmi más nem hangzott el, ha abba amit elmondott a Béla az irányba lett volna valamiféle sugalmazás vagy célzás, hogy én magyaráztam. Ezt már most mondom, hogy visszautasítom.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nem erről van szó. Én feltétel nélkül nem is gondoltam erre, hogy a Jegyző Úr bármit is mondott volna. Elmondtam már számos esetben is meg most is, hogy itt ami egy bizonyos körben elhangzik, odakint egy órán belül kinn van teljesen másképpen. Én nem a Jegyző Úrra gondoltam, félreértés ne essék. Nem a Jegyző Úrra gondoltam, hanem teljesen más körre. Bocsánat, ha megsértettelek…

 

Dósa József polgármester: Hagy kérdezzem már meg, hogy kire gondoltál?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nem gondolok senkire. Nem kell senkire gondolni.

 

Dósa József polgármester: Aha, jó. Lajos bá tessék.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Csak meg akartam kérdezni, hogy szólhatok-e mert az előbb lelettem állítva és Jegyző Úrtól kezdve mindenki mondhatta a magáét csak éppen én nem. Senki nem kérdezi meg például, hogy Jegyző Úr, tavaly volt béremelés szerinte, a védőnői szolgálatban? Ellensúlyozta ezt a kormány?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Kötelezően jogszabályba elrendelték, de sajnos a finanszírozás nem nyújt fedezetet rá, de attól ezt végre kell hajtani.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nem igen hiszem, hogy a Tündi magának emelgeti a bérét, hogy ilyen mínuszt csináljon a tibolddaróci önkormányzatnak.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: De Lajos…

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Én azt mondom, hogy ezt felsőbb szinteken kell megoldani. Hogyha úgy lehet ezt megoldani, hogy több feladatot kell, hogy vállalj, akkor ne én mondjam meg, hanem mondja meg az akinek a felettese…

 

Farkas Istvánné védőnő: Valószínűleg a kistérség fogja megmondani, mert a szakmám nem is kérdezik meg.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Én ebbe biztos vagyok. Nagy része a jövedelememelkedésből tevődik össze, amit nem ellensúlyoznak a másik oldalra. Ez most nemcsak a tavalyi béremelésre vonatkozik, hanem…

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ez nem csak tavalyi probléma. Ez az elmúlt 4 évben is majdnem ugyanilyen nagyságrendű volt.

 

Farkas Istvánné védőnő: Persze.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ha visszanézzük az 5 évvel ezelőtti költségvetést mindig is így volt.

 

Farkas Istvánné védőnő: Én ezt tudom, hogy mindig is mínusz volt.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Az egészségügy is ámblokk úgy ahogy van, alul van finanszírozva.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Így van. És neki nem fizetik ki az adósságát, mert nagyon sok intézménynek lerendezi az adósságát a kormány, a tiédet nem rendezi le.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Itt mindössze ennyiről volt szó, amit most elmondtunk, nem a személyeddel vagy a munkáddal bármiféle kifogás van.

 

Farkas Istvánné védőnő: Én nem is akartam ennyit beszélni Béla. Megmondom neked őszintén, hogy én egy skiccel készültem direkt a számok miatt, hogy mennyi a születés. Mondtam is Jocónak és azt mondta, hogy 5 percem lesz, csak a számadatokat mondjam. Ezt, amikor megkaptam a vezető védőnőtől, hogy nehogy megmerjem ezt csinálni, hogy egy skiccel jövök ide. Én igenis számoljak be a munkámról, mert 27 év óta én még nem számoltam be. Ő mondta, hogy én ezt igenis szépen dolgozzam ki, hogy mit végzek, hogy végzek.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Mi a kevesebbet is elfogadtuk volna.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ez egy kifogástalan beszámoló volt szerintem.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Szerintem is.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Be se kellett volna kapcsolni a diktafont, hanem odaadni Szabinának ezt az írott anyagot, mert tökéletes volt.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Improvizáció is volt benne.

 

Farkas Istvánné települési képviselő: Igen.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Még egy dolog. Mondtad, hogy milyen állapotban van a tanácsadó, az a legnagyobb problémánk, hogyha a költségvetést nézzük, ami az Egészségházra van 4.700.000.- forint, ebből csak 700.000.- forint van dologi kiadásra.

 

Farkas Istvánné védőnő: Én nem azt akartam, hogy az Önkormányzat felújítsa a saját pénzéből. Mindenki pályázat útján újít. A környéken minden tanácsadót pályázat útján újítottak föl. Nem tudom, hogy ők honnan tudnak pályázni és mi meg miért nem tudunk. Vagy akkora nagy önrész kéne hozzá? Mert például olyan településeken, mint mondjuk a tiszai vonal, ahol 5 falut lát el a védőnő, mert az 5 faluba 5 gyerek születik. Például Tiszabábolna, Tiszadorogma minden egyes tanácsadó föl van újítva és egy vagy két gyerek születik egy évben. Ennek se látom értelmét, hogy ahol nincs gyerek ott felújítanak, itt azért van 15 vagy lesz 15 és nem tudom, hogy hogy. Most Gelej is fel lett, Mezőnagymihály is, Bükkábrány már ő régen, tulajdonképpen ahol csak szétnézek a környéken mindenhol, és mindenhol pályázatból, tehát nem az önkormányzat a saját pénzéből.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Most akar pályázni Sály is egyébként az egészségügyre komplexen, mert ők egy egészségügyi központot akarnak létrehozni. Ott tán együtt van az orvos védőnő, nem tudom hogyan van náluk.

 

Farkas Istvánné védőnő: Sályba? Nem tudom én sem. Ennyit szerettem volna, köszönöm szépen.

 

Dósa József polgármester: Mi köszönjük.

 

A Képviselő-testület határozat hozatala nélkül zárja le a körzeti védőnői szolgálat tevékenységéről szóló beszámoló vitáját.

 

3.) Az Önkormányzat (annak részeként az önkormányzati közös hivatal) 2014. évi

költségvetésének végrehajtásáról szóló zárszámadás elfogadása.

Előadó:Dósa József polgármester,

dr. Molnár Sándor jegyző.

(rendelet-tervezet és számszaki kimutatás a jkv.-hoz csatolva)

 

Az előadó polgármester átadja a szót Pummer Istvánné pénzügyi ügyintézőnek, aki elmondja:

 

Most kaptátok meg a módosított előirányzatról a táblázatot, mert ez kimaradt, vagyis idő hiányában elmaradt. Ezt is el kéne fogadnunk, hogy éves szinten ilyen módosítások történtek. A zárszámadásban látjátok, hogy eddig pénzmaradványról beszéltünk, most már maradványról beszélünk, de a két dolog nem ugyanazt jelenti. Régen a pénzmaradvány a pénzkészletet, esetleg az értékpapír is beletartozott, most már a maradvány a bevételek és kiadásoknak a különbsége. Ezt esetleg módosíthatja valami. A maradványunk 2014. év végén 4.297.000.- forint, később kellett rádöbbennem, ezt nem lehet mind felhalmozási pénzre, tehát útfelújításra tennünk. Sőt, marad belőle kb. 154.00.- forint, amivel az útfelújítást lehet növelni, mert a különbözet 4.143.000.- forint. Az az összeg, amit 2014. december végén a Kincstár kiutalt nekünk az állami támogatás számlára, a bérek fizetésére. De a bérek kifizetése ugye csak a következő év január 3-án történt meg, ezért ezt az összeget, mint feladattal terhelt maradványt kellett behoznom az egyik táblázatba. Ha végignéztétek azt látjátok is a táblázatban. A felújítások és felhalmozási beruházások teljesítései fel vannak tűntetve az 5-ös és 6-os mellékletben, nem tudom azzal kapcsolatban van-e valami kérdés vagy felvetés? A vagyonkimutatást szintén tartalmazza. Vagyonkimutatást nem készítettem külön az óvodának és a hivatalnak, hanem ki van emelve, hogy ebből óvoda, vagy ebből közös önkormányzati hivatal. Ettől az évtől kell olyan beszámolót készíteni, ami eddig a költségvetési szerveknél nem volt soha meg nem egy megszokott dolog, hogy eredmény kimutatást kell egy ilyen helyen készíteni, holott itt eredményt nem igazán lehet felmutatni. Ha megnézitek az eredményünk az 33.966.000.- forint, nem tudom pontosan a végét. Kértem a könyvvizsgáló segítségét, hogy hogy tudom megmagyarázni, ha esetleg rákérdeztek. Ő azt a magyarázatot adta, hogy a megelőző években is számoltunk el értékcsökkenéseket, ugye a közutak meg az egyéb vagyontárgyak után. Ez most is folyamatosan történik, viszont eddig úgy volt, hogy meg volt hozzá a forrás oldalon egy ellenszámlája, tehát magyarán ugyanannyi volt a forrás oldali összege, mint a kiadási összege, viszont ettől az évtől kezdve az értékvesztés nincs mivel szembe könyvelnünk, tehát az maga az eredményt rontja. Azt mondta, hogy egyelőre ennyivel tudja ő is megmagyarázni. Hogyha megnézitek abba a táblázatba, akkor láthatjátok, hogy tulajdonképpen majdnem megegyezik az elszámolt értékcsökkenés az eredménynek az összegével, a mínuszos eredmény összegével. Most hirtelen nem is tudom, 13-as melléklet az önkormányzat.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Hiszünk neked Zsuzsa.

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Igen, mert 35.808.000.- forint van értékcsökkenésként elszámolva és az eredményünk pedig -33.966.000.- forint. A 11-es táblázatok tartalmazzák a normatívával való elszámolásokat és itt sajnos visszafizetési kötelezettségünk van. Az egyik ok, hogy a szociális étkezőknél az étkezők létszáma az adagok alapján a megkért 40 fő helyett csak 39 főre jött ki, így 1 főnél 55.360.- forintot kell visszafizetni. A másik pedig a gyerekétkeztetésnél is egy kicsit csökkent a gyerek létszáma és ott pedig 783.360.- forint visszafizetendő az állami támogatás. Ez összesen 838. 720.- forint. Ezt az összeget a rendkívüli működési támogatási pályázatba beállítottuk, mert lehet rá állami támogatást kérni a visszafizetésére, mert a mai napig nem történt még a visszautalása. Ugye a kiadások vannak kormányzati funkciónként, vannak szakfeladatonként csoportosítva, de ahhoz képest, hogy az önkormányzaté 100 oldal, ez az előző évekhez képest még kevés Lajos, mert az meg még sokkal több volt.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Csak az előző években ezt nem adtuk ki.

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Igen. Röviden ennyit szerettem volna.

 

Dósa József polgármester: Valakinek kérdés az elszámolással kapcsolatban? Nincs, jó. Akkor aki ebben a formában el tudja fogadni az elszámolást, kérem, kézfelemeléssel jelezze. Köszönöm szépen, megállapítom, hogy egyhangúan elfogadtuk.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Illetőleg a 2014. évi költségvetés módosítását is el kellene fogadni azokkal a tételekkel, amiket most kaptak meg, tehát erről is szavazzunk külön már.

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Igen.

 

Ezt követően a Képviselő-testület a polgármester javaslatára, a jelenlévő és a szavazásban is résztvevő 7 tagja, minősített többségű, egyhangú szavazásával – 7 szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül – megalkotja a következő rendeletét a 2014. évi önkormányzati költségvetés módosításáról:

 

Tibolddaróc Község önkormányzata

Képviselő-testületének

7/2015. (IV.30.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat 2014. évi költségvetéséről

szóló 1/2014.(II.11.)

önkormányzati rendelet módosításáról

 

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés b) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, az Önkormányzat5 2014. évi költségvetésének módosításáról – a következőket rendeli el:

1.§

Az Önkormányzat 2014. évi költségvetéséről szóló 1/2014. (II.14.) önkormányzati rendelet (továbbiakban: költségvetési rendelet) 2.§-a helyébe a következő rendelkezés lép:

2.§ A költségvetés bevételei és kiadásai

 

(1)A Képviselő-testület az Önkormányzat 2014. évi költségvetését: állapítja meg.

 

(2)A költségvetési bevételek és kiadások Áht. és Ávr. szerinti megoszlását, részletezését a rendelet 1.1 mellékletei tartalmazzák.

 

2.§

 

A költségvetési rendelet 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., mellékletei helyébe jelen rendelet 1.1 mellékletei lépnek.

 

3.§

 

Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

 

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Én csak egy mondatban szeretnék hozzászólni, nem akartalak belezavarni ebbe az egészbe, de ha én lennék az, akinek ezt el kéne hinni, nem hinném el. Eleve ez egy fiktív eredmény, és azt a fiktív eredményt amortizációba leírjuk?

 

Pummer Istvánné: Béla, figyelj, mondom a könyvvizsgáló is ilyen magyarázatot adott nekem, amit én tovább adtam nektek.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: De nincs eredmény, miről beszélünk?

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Soha nem is kellett idáig.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ez így olyan hülyeség.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Igazából nem érti a könyvvizsgáló sem, hogy ennek mi az értelme, mert felmerül a kérdés, hogy megváltoztatták ezeket az elszámolási könyvelési szabályokat, hogy vajon pontosabb, áttekinthetőbb, érthetőbb lett-e az önkormányzatok pénzügye meg hogy országosan többet látnak- e ebből. Igazából a hozzáértők mondták, hogy szerintük nem, innentől kezdve nem egészen érti senki azt, hogy hogyan értelmezhető az önkormányzatoknál az eredmény fogalma.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: De miből is adódik ez az eredmény? Most lehet 50-70% és mindent leamortizálunk?

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Figyelj, itt szerintem soha nem lesz plusz eredmény az önkormányzatnál.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nem az a cél, hogy bele kössek, csak maga a gyakorlat.

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Mindenbe a vállalkozás felé közelítik a könyvelést.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: De ezt nem lehet hasonlítani.

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: De most ezt akarják. Ezt akarják, hogy egy önkormányzatot is hozzá tudjanak egy vállalkozáshoz hasonlítani vagy egyforma könyvelést akarnak vagy nem tudom mit akarnak elérni, de hogy egyéb ráfordítás meg egyéb eredmény meg…

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Csak gondolkozzunk logikusan. Egy idő után amit leírunk most ugye amortizációnak, egy idő után gyakorlatilag nulla az értéke. Akkor átmegyünk mínuszba vagy hogyan lesz?

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Nullás számlaosztályba akkor is ott lesz az érték.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Utána mit fogunk leírni? Hová?

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Nem tudom.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Azért ezt is figyelni kell.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Elfelejtették a paraszti bölcsességet, ami arról szól, hogy fából nem lesz vaskarika.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Ezzel kapcsolatba csak annyit, hogy beszéltem a könyvvizsgálóval és én megmondtam neki, hogy ugyanez a problémám volt egyesületen belül. Volt egy tagom, aki mindig felvetette, hogy miért hozzuk az értékcsökkenést kiadási oldalon mínuszba, majd elmondom, hogy mit mondott, nem akarom jegyzőkönyvbe, de mondtam neki, hogyha nem boldogulok vele el fogom hívni egy közgyűlésre és mondja már el, hogy miből adódik az össze és miért a kiadási oldalon kell nekünk is szerepeltetni. Én se értettem elsőre, de nyilvánvalóan az épületeknek amortizációs értéke van, a gépjárműveknek.

 

Ezt követően a Képviselő-testület az előterjesztett zárszámadási rendelet-tervezet szerint, a jelenlévő és a szavazásban is résztvevő 7 tagja egyhangú szavazásával megalkotja a következő rendeletét:

 

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

8/2015. (IV.30.) önkormányzati rendelete

az Önkormányzat 2014. évi zárszámadásáról

és a maradvány jóváhagyásáról

 

 

Tibolddaróci Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat- és hatásköreiről szóló 1991. évi XX. törvény 138. § (1) bekezdés k) pontjában, az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 91. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdésének a) pontjában valamint Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 1990. évi LXV. törvény 10. § (1). bekezdés d) pontjában meghatározott feladatkörben eljárva a 2014. évi Beszámoló végrehajtásáról a következő rendeletet alkotja.

 

  1. §

I.Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a 2014. évi zárszámadásának végrehajtásáról szóló beszámolót az 3. számú mellékletben foglaltaknak megfelelően a szakfeladatok bevételeit forrásonként és a kiadásokat kiemelt előirányzatonként:

  1. 237.759.-eFtbevétellel

  2. 233.462.-eFtkiadással

  3. 4297.-eFtmaradvánnyal jóváhagyja.

1.) Az önkormányzat felújítási és felhalmozási kiadásainak teljesítését 6.826.-eFtfőösszegben fogadja el, részletezve az 5-ös és 6-os mellékletben.

 

2.) Az önkormányzat 2014. december 31-i állapot szerinti vagyonát a 4. számú tájékoztató táblában csatolt vagyonkimutatás alapján állapítja meg.

 

II.A 4. számú melléket a Tibolddaróci Közös Önkormányzati Hivatal2014. évi beszámolóját és a szakfeladatok bevételeit forrásonként és a kiadásokat kiemelt előirányzatonként:

  1. 45.455.-eFtbevétellel

b.)45.455.-eFtkiadással fogadja el.

 

1.) A Tibolddaróci Közös Önkormányzati Hivatal felújítási és felhalmozási kiadásainak teljesítését 412.-eFtfőösszegben fogadja el, ebből:

  1. 412.-eFtszámítógép vásárlás

 

2.) A Tibolddaróci Közös Önkormányzati Hivatal 2014. december 31-i állapot szerinti vagyonát a 4. számú tájékoztató tábla mellékletben csatolt vagyonkimutatás alapján állapítja meg.

 

III.A 2. számú melléklet a Tibolddaróci Óvoda2014. évi beszámolóját és a szakfeladatok bevételeit forrásonként és a kiadásokat kiemelt előirányzatonként:

  1. 25.708.-eFtbevétellel

  2. 25.708.-eFtkiadással fogadja el.

 

1.) A Tibolddaróci Óvoda 2014. december 31-i állapot szerinti vagyonát a 4. számú tájékoztató mellékletben csatolt vagyonkimutatás alapján állapítja meg.

 

IV.Az 1. számú melléklet a Tibolddaróc és Kács Községek Önkormányzatainak Óvodai Társulása2014. évi beszámolóját és a szakfeladatok bevételeit forrásonként és a kiadásokat kiemelt előirányzatonként:

  1. 25.296.-eFtbevétellel

  2. 25.296.-eFtkiadással fogadja el.

 

V.- 2014. évi zárszámadás pénzügyi mérlege 1.1 számú mellékletben.

  • Kötelező feladatainak mérlege 1.2 számú mellékletben.

  • Önként vállalt feladatainak mérlege 1.3 számú mellékletben.

  • Államigazgatási feladatainak mérlege 1.4 számú mellékletben.

  • Működési célú bevételeinek és kiadásainak mérlege 2.1 számú mellékletben.

  • Felhatalmazási célú bevételek és kiadásainak mérlege 2.2 számú mellékletben.

  • Költségvetési szervek maradványainak alakulása 7. számú mellékletben.

  • Többéves kihatással járó döntésekből származó kötelezettségek célok szerint, évenkénti bontásban 1. számú tájékoztató tábla.

  • Az önkormányzat által nyújtott hitel és kölcsön alakulása lejárat és eszközök szerinti bontásban 2. számú tájékoztató tábla.

  • Kimutatás a 2014. évi céljelleggel juttatott támogatások felhasználásáról 3. számú tájékoztató tábla.

  • Kimutatás a pénzeszközök változásáról 2014. december 31. 5. számú tájékoztató tábla.

  • Eredmény kimutatás Tibolddaróci Közös Önkormányzati Hivatal 6. számú tájékoztató tábla.

  • Eredmény kimutatás Tibolddaróc Község Önkormányzata 7. számú tájékoztató tábla.

  • Eredmény kimutatás Tibolddaróci Óvoda 8. számú tájékoztató tábla.

  • Eredmény kimutatás Tibolddaróc és Kács Községek Önkormányzatainak Óvodai Társulása 9. számú tájékoztató tábla.

 

 

A zárszámadási rendelet elfogadását követően a Képviselő-testület a jegyző javaslatára, a jelenlévő és a szavazásban is résztvevő 7 tagja minősített többségű, egyhangú szavazásával – 7 szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül – külön határozattal is jóváhagyja a Tibolddaróci Közös Önkormányzati Hivatal 2014. évi zárszámadását – következők szerint:

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

18/2015. (IV.29.) Kt. határozata

A Tibolddaróci Közös Önkormányzati Hivatal

2014. évi zárszámadásának jóváhagyása

 

 

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a Tibolddaróci Közös Önkormányzati Hivatal 2014. évi zárszámadását 237.759 e.- Ft teljesített bevétellel és 233.462 e .- Ft teljesített kiadással jóváhagyja.

 

A kiemelt előirányzatok teljesítését a 2014. évi zárszámadási rendelet Tibolddaróci Közös Önkormányzati Hivatalra vonatkozó táblái tartalmazzák.

 

Határidő: -

Felelős: -

 

4.) Önkormányzat részére ajándékozás címén felajánlott külterületi ingatlanok elfogadása.

Előadó:Dósa József polgármester.

 

Dósa József polgármester: Negyedik napirendi pontunk, Önkormányzat részére ajándékozás címén felajánlott külterületi ingatlanok elfogadása. Ugye ezt is kiküldtük, mindenki láthatta, hogy melyik ingatlanokról van szó.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Van egy felnagyított térkép is, körbeadom. Itt ezek azok az ingatlanok.

 

Dósa József polgármester: Varga Tamás és az anyukája keresett meg bennünket, a Mester Magdolna, hogy a mester gyerekek tulajdonképpen elajándékoznák ezt a területet. Abba az 5-ös önkormányzati tulajdon. Az nincs is benne.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Szükségünk van nekünk erre?

 

Dósa József polgármester: Azért ennek vannak költségei.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Az átírási költség az a miénk ugye?

 

Dósa József polgármester: Persze. 90.000.- forint környékén lesz ennek a díja.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Semmi értelme.

 

Dósa József polgármester: 1100 m2 a sajátunkkal együtt.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ez semmire nem való.

 

Novák Sándor települési képviselő: Nem lehet onnan esetleg tűzifát kitermelni?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ennyiből?

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Mennyit mondtál 90.000.- forintot?

 

Dósa József polgármester: Nagyjából annyi lesz igen.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Mire tudjuk hasznosítani az a kérdés.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Semmire.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Jó, csak egy bizonyos gond is keletkezik vele, hogy azt nekünk rendbe kell tartani.

 

Dósa József polgármester: Most kaptunk kb. két hete egy levelet a Földhivataltól, hogy kiemelten fogják ezt a térséget kezelni, a zárt kerteket amiről már egyszer volt is szó…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Tavaszi határszemle címmel.

 

Dósa József polgármester: Parlagfű mentesítés stb. Szóval ha a mi tulajdonunk onnantól kezdve rajtunk fogják követelni, hogy tartsuk rendbe.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nekünk erre nincs szükségünk.

 

Dósa József polgármester: Mi nagy tisztelettel megköszöntük, azt mondtuk, hogy idehozzuk a testület elé, és majd közösen döntünk róla. Valakinek valamilyen véleménye még?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Én elfogadnám. Írnék egy ajándékozási szerződést, eltenném a páncélba. Ezt úgy sem fogja használni senki. Se az Önkormányzat se ők. Ezt értékesíteni se tudja.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Hát ezt nem.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Az a sarok soha nem volt hasznosítva, mert az a legrosszabb helyen van.

 

Dósa József polgármester: Ha nekünk nem kell, el fogják ajándékozni az államnak, nekik a következő elgondolásuk az.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Az állam adjon rá pénzt, ha kötelezni akarnak és akkor megvesszük.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Nem érted. Most ez teljesen más. Felajánlottak egy földterületet, maga a gesztus az jó. Csak kérdés az, hogy mi tudunk-e vele mit kezdeni.

 

A polgármester szavazásra bocsátja a felajánlott ingatlanok elfogadását. A Képviselő-testület 1 szavazattal, 1 ellenszavazattal és 5 tartózkodás mellett elveti az ajándékozás címén felajánlott ingatlanok elfogadását.

 

5.) Útépítést (aszfaltozást) végző kivitelező kiválasztása.

Előadó:Dósa József polgármester.

(árajánlatok a jkv.-hoz csatolva vannak)

 

Dósa József polgármester: Megjöttek az árajánlatok, biztos mindenkihez eljutott. 4 db árajánlat van előttünk, a Varga László nem is látta a területet, nem találkoztunk ő csak küldött egy árajánlatot. A többieké egyértelmű, nem tudom van-e valakinek hozzáfűzni valója?

 

 

Novák Sándor települési képviselő: Nekem volna, voltak itt felmérni múlthéten, azok kik voltak?

 

Dósa József polgármester: Az volt a Tóth Attila. Mivel 5 felmérés volt 5 m2-t mért fel minden vállalkozó. Utána kitaláltuk azt, hogy kérünk egységesen árajánlatot a legnagyobb m2-re. A Tóth Attila bennünket megkeresett, kijött és azt mondta, hogy ez nem létezik, hogy ez ilyen sok. Vele közösen fölmértük, 2300 m2-nek mértük, innentől fogva 2300-ról beszéltünk. Itt vannak az árajánlatok a 2300 m2-re. Vagyis kettő árajánlat m2-t ír, a Varga László és az Expert-tech, ők 3000 Ft/m2 az 5 cm-es aszfalt és 25 tonna meleg aszfaltot biztosít grátiszba. Hallgatnám az észrevételeket, a hozzáfűzéseket. Egyébként mindenki 5 cm aszfaltról beszél, kivétel a Szilvási, mert ő 5+2 cm.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nyilván a Béla tud nekünk segíteni abba, hogy a Szilvásinak a két árajánlata között, ha megvalósul mi lehet a különbség.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ha most megnézem akkor az egyiken 5 év van, a másikon mindössze 1 év.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Igen, azt látom én is.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: 1 év garanciát lehet vállalni útépítésre?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Erre meg vannak az előírások szerintem.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Azért az jelzem, hogy egyikben sem vettem részt, tehát fogalmam sincs az egészről. Láttam mindezt, de nekem erről tudomásom nem volt.

 

Dósa József polgármester: Nincs elfogultság.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Jó, én csak érdeklődtem.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Béla, abban segítsen még nekem a minőségben. Mit jelent az az 5+2 cm? Mennyivel több Béla?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Van a kopóréteg, tehát az 7 cm. Van az aszfalt és van a tetején a vékonyabb, egy ilyen finomabb rézből képzett…

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nem, ez nem így van.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Hogy van ez, mert én ezt nem értem.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Valószínűleg az alsó kátyúkat kiemelik, és a kátyúkból adódó felület adja azt az átlag 7 cm-es vastagságot.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Itt az óvoda előtt itt különösen dombos, tehát ezt úgy kell érteni, hogy a szélére valószínűleg több aszfalt kerülne.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nem biztos.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De biztos, hogy így értendő az 5+2 cm, hidd el nekem.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Egyébként lehet, hogy az útnak ezt a vízelvezető képességét nem fogják megoldani, valamelyest lehet, hogy csökkentik, de …

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nem is kellene csökkenteni sem.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Na most akkor ez a finisher húzhat úgy is, hogy a 4 métert húzza 2-be?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Hogy értve, hogy 4 métert 2-be?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Hogy 4 méter út…

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ja, persze.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nem is tudja másképp.

 

Dósa József polgármester: Megkérdeztem én is Suszter Zolitól, hogy hogy van ez az 5+2 cm. Azt mondta, hogy egybe lesz húzva 7 cm, csak az 5 cm mindenhol meg van és a szélére kerül a 2 cm.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Na most tudomásom szerint a Tóth Attila vállalkozó is vállalta a garantált 5 cm-t. Szerintem már csak két árajánlatról beszélünk, mert a többit azt érdekesnek tartom.

 

Dósa József polgármester: Az egy pesti cég, nagy Mercedesszel jöttek, fuxokkal tele. Jól menő cég. Az látszott.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Nagy referencia van.

 

Dósa József polgármester: Ja.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Még ehhez hozzá kell tenni, hogy mindenkinek elmondtuk a referenciát. Ők írtak.

 

Dósa József polgármester: Igen, kértünk mindenkitől. Szilvásinak van, mert ő már épített.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Tehát, ott tartottam, hogy van két árajánlatunk, ami a Szilvásié és a Tóth Attila vállalkozóé. A nettó költségekbe a Szilvási és a Tóth Attila között nem egy borzasztó nagy összeg van. A Víg utcai 130 méteres aszfaltpadkát nézem, akkor ezt minimum egy 700-800.000.- forinttal lehet díjazni, és ha a kettő közé ezt most betesszük, akkor a Tóth Attiláé a kedvezőbb árajánlat ilyen értelemben. Garantáltan vállalja az 5 évet, ezt így hallottam tőletek.

 

Dósa József polgármester: Leírta.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ja, le is írta. Megmondom őszintén, hogy nem ismerem.

 

Dósa József polgármester: Az a baj, hogy nem garantált 5 cm-t vállal, ő 5 cm-be húzza, nem garantálja. Azért ezt tegyük tisztába. Azt mondta, hogy 5 cm alatt nem szabad foglalkozni senkivel neki az volt a véleménye. Szilvási azt mondta, hogy szerinte 7 cm alatt nem szabad ilyen úttal foglalkozni, de adott egy 5 cm-es árajánlatot és mindenki abban beszélgetett. Én azért beszéltem mindenkivel személyesen, bár ezt nem mondta Szilvási csak ide leírta, hogy nem vállal csak 1 évet. Nem tudom vannak-e más egyéb szabályok építéssel kapcsolatosan, garantált szavatosság vagy ilyesmi.

 

Novák Sándor települési képviselő: Józsi, egy év garancia nem garancia, nem szabad belemenni.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: A törvény nem biztos, hogy egy évet ad.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Amennyit a szerződésben leírsz.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Meg nyilván az aszfalt minőségétől.

 

Dósa József polgármester: Mindenki AC-11-ről beszél.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Most a Tóth leírta, hogy 5 cm és 5 év akkor…

 

Markó József Csaba települési képviselő: Az nincs leírva.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Az nincs leírva csak mondta.

 

Dósa József polgármester: Nem írta le, de nekem mondta, hogy 5 cm vastagon húzza, de nem garantált 5 cm. Kiszámoljuk a m3-t és akkor azt elosztjuk a 2300 m2-en, de az nem lesz mindenhol 5 cm. Azt mondta, hogy az alatt nem szabad utat építeni.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Akkor feltételezhetően nem is fogja bírni úgy a terhelést. Sérülékenyebb lesz.

 

Dósa József polgármester: Mennyi a különbség a kettő között? A Szilvásié a drágább?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Persze.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Én hallottam valami mást is.

 

Dósa József polgármester: Jajj, igen, bocsánat elfelejtettem. Igaza van, nem volt eszembe. Először azt mondta, hogy 200.000.- forintot elenged ebből az árból, utána azt mondta, hogy még 200.000.- forinttal valamelyik szervezetet vagy egyesületet megtámogatja.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Melyiket?

 

Dósa József polgármester: Tök mindegy. Azt is lehet mondani, hogy 400.000.- forinttal kevesebbért csinálja.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: A Szilvási másik ajánlata az csak 7.300.000.- forint nettóról beszélünk, itt ez nettó 9.200.000.- forint. Tehát a kettő között 2.100.000.- forint a különbség.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Csak egy 1 év meg egy 5 év van közte.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Csak megállapodás kérdése. Egyébként ha megnézzük az egyik nettót meg a másik bruttót, a 9 milliónak az áfáját számoljuk ki, az nem kevés.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De Béla, én akkor rögtön visszakérdezek. Mennyi m2 a 2,5 cm meg mennyi a 7 cm?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Átlagot kell nézni.

 

Dósa József polgármester: Átlag 5 cm-ről beszélünk.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Nekem az a kérdésem, hogy a Tóth Attila csinálná vagy alvállalkozó? Szilvási csinálná vagy alvállalkozó?

 

Dósa József polgármester: Szerintem a Tóth Attilának vannak gépei. Nem tudom egyébként.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Azért ez se mindegy, hogy egy számlatömbös ember idejön és megírja a számlát vagy…

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Meg kell nézni Bükkábrányban, ott is ő végezte a kátyúzást.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Meg a referencia. Szilvásit ismerjük.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Én azt nagyon jól tudom, hogy Lajosnak vannak előítéletei.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Joggal van.

 

Dósa József polgármester: Egyébként szerintem meg lehet követelni tőle amit bevállalt.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nem én rajtam múlik.

 

Dósa József polgármester: Mindannyiunkon múlik. Azért vagyunk itt heten, hogy heten döntsük el.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Még egy apró kérdés. Tudjuk nagyjából, hogy mennyi pénzünk van erre?

 

Dósa József polgármester: Úgy néz ki a helyzet, hogy a 3.600.000.- forint van a költségvetésből, tehát állami hozzájárulás amit útkarbantartásra, felújításra lehet csak költeni. Azt mondtuk, hogy 4.000.000.- forintot rakunk a saját pénzből, meg azt hittük, hogy 4.200.000.- forint maradvány, csak kiderült, hogy az nem maradvány volt, mert azt már megfinanszírozta az állam. Van az a 8.700.000.- forintunk, amit az adóerőképesség alapján kaptunk pluszba, működéi támogatást.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: És ezt el kell költeni az év első hónapjaiban?

 

Dósa József polgármester: Azért vagyunk itt, hogy eldöntsük.

 

Markó József Csaba települési képviselő: A múltkor ezt már megszavaztuk, úgyhogy innentől kezdve…

 

Dósa József polgármester: Azt megszavaztuk, hogy melyik útra fogjuk költeni.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Én kérnék árajánlatot a földutaknak a gréderezésére, hogy mennyibe kerül.

 

Dósa József polgármester: De fölösleges, ha erre nincs pénzünk.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Te mondtad, hogy 2.000.000.- forintból az egész falut meg lehet csinálni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Jó, de most arról beszéltünk, hogy döntöttünk a múltkor, hogy melyik útszakaszt aszfaltoztassuk.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Aszfaltozzuk igen. De a gréderezés nem az.

 

Nagy Sándor alpolgármester: De akkor döntsük már el, hogy mit csináljunk, mennyi pénzt költünk erre, mennyi pénzünk marad esetleg gréderezésre, mert azt tudjuk, hogy a nettófinanszírozás azt havonta csurog.

 

Dósa József polgármester: Ez nincs a számlánkon.

 

Nagy Sándor alpolgármester: A 8.000.000.- forint az még közel nincs a számlánkon. Nem kell azt fenékre ellőni.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Azért mondom, hogy most csinálunk egy pár száz méter utat vagy megcsinálsz 6 km utat a faluban.

 

Dósa József polgármester: De ezen már túl vagyunk. Azért mondom, hogy döntsük már el. Százszor is szavazhatunk meg valamit, ha utána…

 

Markó József Csaba települési képviselő: Aszfaltozásról beszéltünk, a többi útfelújításról nem beszéltünk.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem azt akarja mondani a Jóska, hogy az aszfaltozást ne csináljuk, hanem azt, hogy gondolkodjunk azon amit a Polgármester Úr mondott. Tehát gréderezésről.

 

Dósa József polgármester: Én nem azt mondtam. Szerintem nekünk erre most nem lesz pénzünk. Ezt most nagyon nehéz megmondani, hogy marad-e még pénzünk. Szerintem nincs aki megmondja.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Szerintem csak arról döntsünk, hogy az árajánlatokból elfogadjuk-e valamelyiket vagy nem. Akarjuk-e csinálni vagy nem. Ezt döntsük el, ne menjünk tovább.

 

Dósa József polgármester: Én csak azt mondtam, hogy 2.000.000.- forint hatalmas különbség, azt is útra költeni. Abból meg lehetne gréderezni sok utat. Én ezt mondtam.

 

Dósa József polgármester: Magyarul Szilvási mellett döntöttél.

 

Dósa József polgármester: Nem. Akinek műszaki tartalma van. A legolcsóbbat. Az volt a baj, hogy úgy kellett volna lerakni az ajánlatokat, hogy senki nem látja az árat és csak utána megismertetni.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Jó, hát a legolcsóbb a 3000.- forintos.

 

Dósa József polgármester: Egyébként meg igaza van Lajos bának, ha a legolcsóbbról beszélünk.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: De azt mondtuk, hogy azt már kizártuk nem?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De ha most olcsóságról beszélünk, akkor meg lehet követelni, hogy csinálja meg amit aláírt.

 

Dósa József polgármester: Igen, amit nekem mondtak, hogy minden egyes kocsira…

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Igen, a súly. És akkor meg van a vastagság m2 arány onnantól kezdve. Nem mindegy, hogy 7 cm-rel számolja a 5 cm-t, azt majd leigazolja a mérlegelés.

 

Dósa József polgármester: Így van. Persze erről beszélhetünk még sok testületi ülésen, nem tudom érdemes-e ezeket még egyszer megkeresni vagy másokat keresni, de ahogy gondolja a testület. Azt gondolom, ha utat akarunk építeni ne húzzuk el évvégéig vagy ne télen, mert mindig télen építünk utat. Mondjuk nem szoktunk nagyon de…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem az Önkormányzat, hanem az állami utakat azokat késő ősszel szokták kezdeni. Én azt gondolom, hogyha látjuk, hogy van erre pénzünk, szerintem ezt a 10.000.000.- forintot ezt ki fogjuk tudni gazdálkodni, úgy hogyha felszabadítjuk azt a 4.000.000.- forintot vagy lehet hogy egy kicsivel több is fog kelleni hozzá. De ugye a 8.700.000.- forinton múlik, hogy mennyi kell működésre és a végén tudunk-e majd költeni tényleg gréderezésre vagy kátyúzásra vagy ami következő legfontosabb lesz a testület szerint.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Azzal kapcsolatban, hogy kell-e nekünk ez most vagy nem, nem tudom meddig élnek ezek az árajánlatok.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: 30 napig.

 

Dósa József polgármester: És most megy fölfelé az üzemanyag ára. Ez kevesebb biztos nem lesz később sem. Én azt gondolom dönteni kell, azt kell eldöntenünk, hogy bemerünk-e vállalni egy nagyon ismeretlent, aki fent van Budapesten, valószínűleg sosem fogjuk tudni utolérni később, mert ennek is meg van az esélye. Bár ő adott egyedül referenciákat, én mondjuk megmondom őszintén egyet sem hívtam föl. Sőt még képek is voltak a kísérőlevéllel együtt.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Le lehet fényképezni egy útépítést az nem gond.

 

Dósa József polgármester: Tényleg Szilvásit ismerjük, ha felmegyünk Kácsra látjuk az utat, hogy milyet épített. Nekünk is épített már utat. A Tóth Attila ő hozta az aszfaltot ami a Lajos bá pincéje előtt megépült. Tehát őt is ismerjük valamilyen szinten. Ő is volt már a községben. Ennyit tudok elmondani, tehát én azt gondolom, hogy meg kéne kérdezni Szilvásitól ezt az 5 cm-t. Mert azért csak 7.313.000.- forint, emez 8.800.000.- forint.

 

Nagy Sándor alpolgármester: De valami nem jó. Az nem annyi.

 

Dósa József polgármester: De jó, mert azt mondta, hogy Pistin keresztül elenged 400.000.- forintot.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Jó, csak Szilvásinál az az 1 év garancia az vicc.

 

Dósa József polgármester: Ezt meg kell tőle kérdezni.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De ha most a 400.000.- forintot elengedi, akkor ugyanott van mint a másik.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: A 7.700.000.- forint meg a 8.800.000.- forint között még mindig van 1.100.000.- forint különbség.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Én csak arról tudok beszélni, hogy ez a Tóth Attila garantálja az 5 cm-t. Akkor nekem nem kell leírni, hogy 5+2 cm.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: De nem írta le.

 

Dósa József polgármester: Lajos bá, nem írta le.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Jó, akkor döntsétek el, én elmondtam az én véleményemet, tovább fölösleges itt pörögni rajta.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Szerintem az 1 év garancia az eleve vicc, az kb. annyit fog érni 1 évet.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Nem hiába adott rá ilyen árat.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Igen. Ott valószínűleg a vastagsággal ott már…

 

Markó József Csaba települési képviselő: Hiányzik belőle az anyag.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Ha most a Tóth Attila 5 cm-ről beszél...

 

Dósa József polgármester: Ott is meg van az esély, hogy ugyanúgy 2,5 cm…

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: De 5 év garancia.

 

Dósa József polgármester: Igen. Figyeljetek, ha gondoljátok vagy nem tudom szabad-e, hogy felhívjuk mind a kettőt itt most telefonon és megkérdezzük Attilától, hogy ez az 5 cm mit takar, garantált 5 cm vagy pedig átlag 5 cm. Meg felhívjuk Szilvásit is, ha egyáltalán utolérjük őket, hogy az 1 év az tényleg 1 év. Szabad ilyet csinálni?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Mindent lehet, amíg a döntés nincsen meg. Itt elvileg bármit lehet.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Itt Szilvásitól van kettő, abból tudunk választani. Tóth Attilánál ugyebár van a garantált 5 cm, amit nem tudunk, hogy garantált-e vagy sem. ha őt esetleg el tudod érni és elmondja, akkor már egyből előrébb vagyunk.

 

Dósa József polgármester: Na akkor felhívom, ha egyáltalán utolérjük.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Hagyjad nem veszi fel, majd megpróbáljuk később.

 

Dósa József polgármester: Felhívjam Szilvásit megkérdezzem az 1 évet?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Persze.

 

Dósa József polgármester: Hallhattátok.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Én azt hiszem, hogy innentől már…

 

Dósa József polgármester: Na Attila is hívott közben. Visszahívom.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ő azt mondta, hogy mindenhol meglesz garantáltan az 5 cm.

 

Markó József Csaba települési képviselő: A szerződésben minden benne lesz. Egyértelmű.

 

Dósa József polgármester: Na akkor számoljunk már.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Az volt az érdekes, hogy amit a Tóth Attila elküldött két árajánlatot, az egyik amit elküldött 2630 m2-rel 3080.- forintos aszfaltáron, a másik meg amit megküldött 2300 m2-rel az meg már 3580.- forintra felment. Ennyit tesz egy hét.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Döntsük már el végre.

 

Dósa József polgármester: Akkor most már Szilvásinak az 5+2 cm-ről beszélünk. Tulajdonképpen akkor mind a kettő 8.800.000.- forint + áfába kerül, a Tóth Attila még bevállal 130 m2 plusz aszfaltozást és vállal 5 év garanciát.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Szilvási is annyit vállal.

 

Dósa József polgármester: Igen, csak ő plusz munkát nem vállal.

 

Ezt követően a Képviselő-testület, a polgármester javaslatára, a jelenlévő és a döntéshozatalban is résztvevő hét tagja szavazásával – 5 szavazattal, 2 ellenszavazat mellett, tartózkodás nélkül – meghozza a következő határozatát:

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

19/2015. (IV.29.) Kt. határozata

 

Tárgy:Útépítést (aszfaltozást) végző kivitelező kiválasztása

 

A Képviselő-testület Tibolddaróc belterületén, a Tompa úton 2300 m2útrekonstrukció (előkátyúzási munkálatok, aszfalt élvágás, emulzió permetezés, padkakészítés zúzott kőből) elvégzésére és a Víg út mentén 130 m hosszban és 1 m szélességben aszfaltozott padka készítésére – a beérkezett árajánlatok alapján – Tóth Attila egyéni vállalkozót (E.V. Nysz.: 5033576 3531 Miskolc, Reisinger u. 17. adószám: 44964942-2-25) választja ki.

 

A vállalkozóval a szerződést 8.800.000.- Ft + ÁFA áron kell megkötni, 5 év vállalkozói garanciára vonatkozó kötelezettséget előírva.

 

Határidő:2015. május 5.

Felelős:Dósa József polgármester

 

 

Dósa József polgármester: Ha ezeket a feltételeket a szerződésben is leírja, akkor utána mi a következő menet?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Csak akkor kell aláírni.

 

Dósa József polgármester: Az egyértelmű. De csinálhatjuk? Behozzuk a szerződést, kivesszük a pénzt. Már csak azért, mert akkor neki is mondani kell, hogy mikor kezdheti el. Nem tudom mindenkihez eljutott-e már a számla.

 

Novák Sándor települési képviselő: Azt már néztük igen.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Szabad megjegyeznem, hogy Béla azt mondta, hogy egy kicsit neheztelek a Szilvásira. Nem egy kicsit, hanem nagyon neheztelek rá megmondom őszintén. Igaz, hogy te nem voltál úgy benne, mint én az iskola projektbe. Én nagyon sok időt eltöltöttem vele, rengeteget viaskodtunk a Szilvásival, annak ellenére a végén még rosszul jöttünk ki mi belőle. Ezt el merem mondani. Volt olyan időszak, amikor azt mondtam, hogy nagyon sok munkát ő kap ebbe a járásba, ha a mostani árajánlatot nézzük, ha én azt mondom, hogy nem, én nem is akartam mondani amihez hozzáfogtam. Szerintem részemről teljesen elfogadható, hogy az mondom, hogy ő nem.

 

Dósa József polgármester: Én nem értek egyet, szerintem nincs se ellenség se barát. Ez butaság. Egyébként pont itt lehetett volna megfogni Szilvásit, hogy igenis jó munkát követelünk tőle.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Akkor nem lehetett megfogni?

 

Dósa József polgármester: Biztos meglehetett volna, de most vagyunk olyan helyzetben, hogy megfogjuk.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Jó, csak van egy referencia és ha nem jól jön ki, akkor nem biztos, hogy ugyan azt a vállalkozót beengeded még egyszer a házadba.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ez teljesen természetes dolog.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Érted? Ha a kőműves elrontott valamit nem biztos, hogy legközelebb is neki szólsz.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nem biztos, hogy a referenciával van baj…

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Egyébként ez ennél sokkal összetettebb. Ha megnézzük, ugyanannyi hiba van az övékében is mint ebben. És ezt nem azért mondom, hogy őket védjem. Ez volt a legnagyobb bajunk, hogy mindig a dolgok után két lépéssel kullogtunk és volt három olyan ember benne, aki ott a helyszínen ezeket a munkálatokat

 

Dósa József polgármester: Béla, majd megbeszéljük, haladjunk jó?

 

6.) Indítványok, javaslatok.

 

Dósa József polgármester: A falubuszos pályázat 100%-ban támogatott, nekünk ez csak az áfát kell kifizetnünk. Mint önkormányzat igen, egyesületeknek egyébként azt sem kell. Viszont ahhoz, hogy mi tudjunk indulni ezen a pályázaton, ami most jelen állás szerint hétfőn nyílik. Bár most vannak olyan információk, hogy ki fogják tolni, később fog indulni, mert változtattak a műszaki paramétereken. Határozati javaslat kell hozzá, megkapta mindenki?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Meg.

 

Dósa József polgármester: Felolvassam vagy mindenki tisztában van vele, hogy miről szól ez? Azért soroltunk fel ilyen sok-sok mindent, mert az előzőben is benne volt szerintem ugyanez.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Igen, de szűkült a kör, mert azokat a feladatokat nem tudtuk feltűntetni, amiket most a kistérségi társulás keretében létrehozott szervezetek útján látunk el. Azt sajnos ebből a körből ki kellett hagyni, de bízni kell abban, hogy ez a feladat felsorolás is alkalmas lesz arra…

 

Dósa József polgármester: Igen. Tehát ehhez határozatot kell elfogadnunk, mert ez feltétele a pályázatnak. Aki ezzel a határozati javaslattal egyetért, az kérem, kézfelemeléssel jelezze. Jó, köszönöm szépen, megállapítom, hogy egyhangúlag elfogadtuk a határozati javaslatot.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ezt azért úgy értelmezzük, hogyha…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Kiegészítésként elmondanám, hogy a támogatás, amit e célra kaphatunk a jogszabály alapján nem haladhatja meg a 8.000.000.- forintot. Így kell számolni még az áfát erre.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ha megnyerjük ezt a pályázatot és meg lesz az új kisbusz, akkor az áfát a régi busznak az eladásából tudjuk fedezni.

 

Dósa József polgármester: Én még bízom benne, hogy marad is abból.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Sőt, az ilyen pályázatoknak melléklete szokott lenni, amiből ki lehet választani a gépjármű típusát, nem vagyok benne biztos, hogy nekünk a 8.000.000.- forintos nettót kell megtámadnunk egyből.

 

Dósa József polgármester: Persze. Az a baj, hogy annyira le van szabályozva, fűthető, elektromosan állítható külső tükrök, lentebb akarják vinni kW-ot.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Bizonyos típusra van kitalálva.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Valószínű.

 

Dósa József polgármester: Ezzel meg akkor végképp nem tudunk mit kezdeni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Azt lenne jó látni, a gépkatalógust.

 

Dósa József polgármester: Ez a baj, hogy a gépkatalógust addig nem tudják, mert most viszik lentebb a 80 kW-ot, tehát szerintem ez nem lesz beadva egyébként. Lehet, hogy én majd körbe fogok mindenkit telefonálni, hogy az a márka ennyiért megy, mert nem tudunk mást csinálni. Ilyen rövid a határidő. Egyébként itt mi az Opel Vivaroról beszélgettünk.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Hát az ugyanaz, mint a Renault.

 

Dósa József polgármester: Igen.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Általában azokat a típusokat próbálták előnybe helyezni, amiket Magyarországon gyártanak. Például ilyen a Suzuki, Volkswagen, Audi, Mercedes.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Opel is.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Igen az is. Egy dolog viszont van akkor. Ezt a határozatot, ha ne adj isten ez a kapu hétfőn nyílik, akkor az ügyfélkapum el kell küldeni a pályázatot.

 

Ezt követően a Képviselő-testület, az írásban előterjesztett (jkv.-hoz csatolt) határozati javaslat szerint, a jelenlévő és a döntéshozatalban is résztvevő hét tagja egyhangú szavazásával – 7 szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül nélkül – meghozza a következő határozatát:

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő - testületének

20/2015. (IV.29.) Kt. határozata

 

Tárgy:gépjármű beszerzése a 21/2015. (IV.17.) MvM rendelet szerinti támogatással.

 

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő - testülete lakosság részéről megnyilvánuló és folyamatosan bővülő igény alapján, fejleszteni kívánja az általa nyújtott szolgáltatásokat- a következő területeken:

 

  • szociális étkeztetés,

  • közösségi és szociális információk szolgáltatása,

  • egészségügyi ellátáshoz való hozzájutás biztosítása (különösen Mezőkövesden és Miskolcon elérhető eü. intézmények vonatkozásában),

  • óvodás-, iskoláskorú gyermekek, nyugdíjas és aktív korúak szállítása közösségi, művelődési, sport- és szabadidős tevékenységekben és rendezvényekre,

  • mozgásukban korlátozott vagy arra mentális állapotuk miatt rászoruló személyek egyéni hivatalos ügyei intézésének szervezése és segítése,

  • egyéb közösségi célú szolgáltatások fejlesztése.

 

A felsorolt szolgáltatások iránti folyamatosan bővülő igények minél teljesebb és költséghatékony kielégítése érdekében szükségessé vált 1 db új mikrobusz beszerzése- a 21/2015. (IV.17.) MvM rendelet szerinti 2. célterület keretében.

 

A Képviselő- testület felkéri és felhatalmazza a polgármestert, hogy ezen határozat végrehajtása keretében az új mikrobusz beszerzéshez nyújtson be támogatási kérelmet a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz.

 

Határidő:2015. május 3.

Felelős:Dósa József polgármester.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: A jegyzőkönyvi kivonat már kész van róla.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Már írom is alá Jegyző Úr.

 

Dósa József polgármester: Jó. Akkor van egy másik lehetőség, konyha létrehozására vagy meglévő bővítésére, fejlesztésére illetve felújítására van lehetőség. 1 miliárd forintot irányított el erre a Kormány, itt is az adó erőképesség alapján vannak behatárolva az önkormányzatok, hogy ki milyen fejlesztési támogatásban részesül. Ugye nekünk az adó erőképességünk olyan 5600-5700.- Ft/fő. Itt azt írja, hogy 0-18.000.- Ft/főig 95 %-ban támogatott az az Önkormányzat, aki ezek közé esik. És akkor van 85 %, 75 %, meg 50 % más egyéb. Ezt május 29-ig kell leadni. Ugye ilyenkor keresik az önkormányzatot keresik a pályázatírók, már bennünket is kerestek meg, majd mond valamit. Illetve kértem konyhásokat, hogy ők döntsék el, hogy mire volna a legnagyobb szükségük. Illetve még a pályázat feltétele, hogy csak az 50 %-át lehet eszközbeszerzésre költeni. Másik 50 %-át valamilyen építészeti beruházás kell, hogy takarja. Ez nem úgy működik, hogy 15.000.000.- forintot eszközbeszerzésre, hanem mellé kell tennünk. Felolvassam egyébként? Vagy átolvassák majd?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Hagy mondjam el azt, hogy az eszközbeszerzésben benne van az egyszerű pohártól a legmodernebb konyhatechnológiai eszközig minden.

 

Dósa József polgármester: Azt még érdemes elmondani, hogy az elbírálást hogyan minősítik. Az a lényeg, hogyha energetikai megtakarítás képződik, akkor az megint csak pluszt jelent az elbíráláskor.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Energia megtakarítással jár akkor.

 

Dósa József polgármester: Igen. Azért mondom, mert nekünk ott van egy korszerűtlen fűtésünk, a lányok mondják, hogy a bojler sem működik rendesen…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nincs rendben a szellőzés.

 

Dósa József polgármester: Az a baj, hogy egy ventillátor eszközbeszerzés.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Most ezt így megoldottuk egyelőre egy olcsó megoldással, mert muszáj volt megoldani.

 

Dósa József polgármester: Azt felolvasnám, hogy jelen pályázat keretében eszközbeszerzésnek minősül: az egészséges korszerű táplálkozást támogató technológiai fejlesztésekre szükséges konyhai gépek, eszközök beszerzése. Az élelmiszer higiéniáról szóló szabályozásnak, valamint az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő anyagokról és tárgyakról szóló közösségi jogi és nemzeti szabályozásnak megfelelő konyhai gépek, eszközök, bútorok beszerzése, az élelmiszer higiéniáról szóló szabályozásnak, valamint az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő anyagokról és tárgyakról szóló közösségi jogi és nemzeti szabályozásnak megfelelő konyhai készletek beszerzése, tálcák, edények, tányérok, evőeszközök, poharak stb. Étkező, étterem bútorzatainak beszerzése, a környezetvédelmi szempontokat érvényesítő eszközbeszerzés, pl. a szelektív hulladékkezeléshez, a sütőzsiradék különgyűjtéséhez, veszélyes hulladékok kezeléséhez, komposztáláshoz stb. történő eszközbeszerzés. Ezeket sorolja föl. Itt lehet választani, áfával növelt finanszírozást vagy áfa mentest. Itt áfát nem kell kifizetni. Erről még semmi konkrétumunk nincs, majd jönnek szétnézni és tesznek ajánlatokat, illetve jövő héten össze kellene majd állítanunk, lehet, hogy találkozunk egy este, hogyha a lányok is összeállították, hogy mire lenne szükségük, amit elküldünk egy miskolci cégnek.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Oda szerintem érdemes volna fölmenni.

 

Dósa József polgármester: Még ezt hagy olvassam már fel, hogy hogy történik a pályázat elbírálása. A döntést megalapozó értékelési szempontok különösen 2015. szeptember 1-jétől a kötelező óvodáztatás miatt új óvodás gyermekek száma. Nálunk ilyen sajnos nem lesz, mert most mindenki jár óvodába, aki 2,5 év fölötti. A gyermekétkeztetésben résztvevő ellátottak száma, tehát ez is befolyásolja, hogy hányan vannak. A fejlesztéssel, külső szolgáltatóval kötött szerződés kiváltható, nekünk nincs külső szolgáltatóval kötött szerződésünk. A települési önkormányzat egy főre jutó adóerőképessége, ebbe lehet kapaszkodnunk. Előnyt élveznek az elbíráláskor a óvodai gyermekétkeztetésen további étkeztetési feladatellátást szolgáló intézmények, pl. iskolai, szociális étkeztetés. Ez nálunk meg van.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Már két szempont megvan.

 

Dósa József polgármester: Felújítás szükségességét erősítő Élelmiszerlánc Felügyeleti Hatósági szakvéleménnyel rendelkező intézmények. Voltam fönt, van amit pótolni kell az ÁNTSZ-nek.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Azt be tudjuk csatolni hozzá.

 

Dósa József polgármester: A fenntartási költségek csökkentését szolgáló intézkedések, pl. energetikai korszerűsítés. 2015-2016-os nevelési év kezdetéig megvalósuló fejlesztések. A pályázat benyújtásakor már Építésügyi Hatósági engedéllyel rendelkező beruházás.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Igazából ehhez nem kell építési engedély.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Azt kell megkérdezni, hogy az óvoda milyen úton fér bele.

 

Dósa József polgármester: Nem, sajnos csak egyre lehet beadni egy községben.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Szerintem lehet úgy, hogy…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Odaszerezzük be, de átadásra kerül kész.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: De Jegyző Úr, van egy kész pályázatunk, ugyanis annak idején az önkormányzat a konyhára is készítetett egy bizonyos felmérést. Nyilván lehet, hogy ezek az eszközök már nem állják meg a helyüket. Annak idején kellett kellett egy civil szervezetnek a regisztrációs száma…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Tudom Béla, én szerveztem.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Gyorsan és hirtelen kellett egy kész terv, én minden hónapban kétszer kapott ajánlatokat konyhagépekre ha kell, ha nem.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Na hát akkor azokat be kell ide hozni hozzánk Béla.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Hozzáteszem, hogy most nem tudtam az MVH-hoz beférni, mert a Sebeők Géza lenyúlta tőlem a hozzáférést. Segítség útján én maradok le a sajátomról.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Változtassál jelszót Béla.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Hogy változtassam meg, ha mi nem férünk hozzá? Ezzel az égvilágon semmi baj nincs, ő segít, minden héten más jelszava van, csak nem intézkedhetek sem én, se ő.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Béla, akkor az lenne a kérésem, hogy azzal segítse már ezt a dolgot, hogy az árajánlatokat eljuttatja hozzám, mert a szomorú, hogy mi meg nem kaptunk egyet sem.

 

Nagy Sándor alpolgármester: De ha készült egy ilyen felmérés…

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Én nem láttam a kész terveket…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Egy ilyen kívánságlista volt akkor, de hát a helyzet az, hogy 2015. szeptemberétől új élelmezési szabályok vannak, tehát elképzelhető, hogy ahhoz teljesen más konyhatechnológiai eszközöket kell beszerezni, mert pl. sokkal több párolt zöldséget, sárgarépát. Azért is mondtam azt, hogy a lányoknak nem gond az, hogy összeszedjék ezeket. Az árak úgy is változnak.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nem csak ezzel van a baj, hanem nyitva volt egyszer a pályázat reggel 600-tól este 1800-ig. Engem felhívtak előző este, hogy csináljuk meg gyorsan és be tudjuk adni. Egy baj volt, hogy addig nem lehetett frissíteni, és ezt reggel 600-tól este 1800-ig nem tudtuk beadni.

 

Dósa József polgármester: Amit még el kell mondani, hogy voltunk az ÉMRH-nál egy nagy közgyűlésen, és akkor ott elhangzott megint csak az, hogy 07.01-től házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés lesz. Ez tuti, viszont a zöldhulladékon már vakaróznak, mert nem tudja fogadni Hejőbába II. Aki oda van szerződve, márpedig mi oda vagyunk szerződve, azt nem fogadja csak ugyanolyan áron, mintha nem szelektíven gyűjtenénk, ezzel még nem tudjuk, hogy mi lesz. Egyébként fog menni a háznál történő, utána kell járni, elfelejtettem mondani, hogy a hulladékgyűjtő sziget…

 

Nagy Sándor alpolgármester: Az a hulladékgyűjtő sziget az az önkormányzatnak lett annakidején megépítve.

 

Dósa József polgármester: De az eszközöket is az önkormányzat szerezte be pályázat útján. Nekünk csak egy fog kelleni, amibe az üveget gyűjtjük. Most az az információ jött, hogy úgy fog működni, hogy mindent egybe. Papírt, fémet, mindent egybe, műanyagot, kivétel ugye a zöldhulladék, meg az üveg lesz külön és ők fogják majd szelektálni odabent. Úgy néz ki, hogy a közbeszerzésre van jelentkező és a mostani maximum 94%-ra lett kiírva a közbeszerzés, tehát a maradék 6%-ban fog működni az ÉMRH. Megint ködölés volt, de ezt el kellett mondanom, mert én is ezt hallottam. Nekem ennyi volt.

 

Dósa József polgármester: Nekem még annyi volna közben, hogy a játszótérre megkaptuk a pénzt, el is utaltuk.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ez arról szólt, hogy írt a Belügyminisztérium, hogy megkaptuk, fogjuk be a szánkat, észrevételünk, kérdésünk, megjegyzésünk ne legyen, mert akkor ugrik a pénz.

 

Dósa József polgármester: Ugye felmerült itt az útjelző tábla, mert még mindig ott parkolnak a teherautóval. Megpróbáltam Bercivel is beszélni, ő azt mondta, hogy az elvek miatt nem enged, úgyhogy utánanéztünk, hogy mennyi egy tábla, mégpedig 28.812.- forint lenne mindenestől a két darab tábla tartócsővel. Kérdés, hogy ezt föl kell állítanunk, illetőleg írtunk levelet a cégnek, akkor majd ezt Jegyző Úr ismerteti. Meg még egy olyan van, hogy folyamatosan zaklatnak engem, hogy kaszáltatnának velünk idősek házánál. Még ki is fizetnék. Én azt gondolom, hogy erre nekünk nincs kapacitásunk, mondom inkább a testület elé hozom és megkérdezem, hogy mit szólnak hozzá. Egyébként nem csak idősek, bárki.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Biztos lenne rá vállalkozó a faluban.

 

Dósa József polgármester: Én is ezt mondom, hogyha fizetni akarnak keressék ezt vagy azt vagy amazt, de az nem ér rá…

 

Nagy Sándor alpolgármester: Közfoglalkoztatásban lévő emberekkel nem is végeztethetünk szerintem ilyet.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Hát persze, hogy nem.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Abból csak egy nagy kalamajka lenne.

 

Dósa József polgármester: Így is volt, mert…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Szemet huny az ember felette.

 

Dósa József polgármester: Akkor mit csináljunk ezzel az útjelző táblákkal?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Szabina mindjárt hozza azt amit elküldtünk. Nem fogom felolvasni, a amit a Flott-Transnak írtunk, mert azzal sok idő elmenne, de a lényege az, hogy a Polgármester Úr tájékoztatja a céget arról, hogy a Képviselő-testület nem járult ahhoz hozzá, hogy a gépjárművek a közúton illetőleg a közterületen legyenek tárolva. Közli a polgármester azt, hogy a gépjárműveknek a tárolása jelenleg a Dusza Bertalannak a telephelyén történik és a telephelyre a gépjármű a község főterén végzett közlekedési manőverrel (tolatással) tud beállni. Az ezzel járó zaj zavaró hatású, ráadásul a gépjármű a közlekedési manőver jellegénél és súlyánál fogva erősen terheli és rongálja a főtér aszfalt burkolatát. Aztán a Polgármester Úr közli azt is, hogy Tibolddaróc Község Önkormányzata a gépjárművük jelzett telephelyen történő szabályos, a Közlekedési Hatóság által engedélyezett tárolásához sem adja előzetes hozzájárulását. Ezért felszólítom Önöket, hogy a gépjármű tibolddaróci tárolását szűntessék meg.

 

Dósa József polgármester: Megvárjuk, hogy milyen válasz jön erre vagy kirakjuk a táblát?

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Várjuk meg persze.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Eddig se kellett volna várni én azt mondom.

 

Dósa József polgármester: Akkor most várjuk?

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Szerintem várjuk.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ezzel nem kellett volna várni.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ez mikor ment el?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ma.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Azt tudni kell, hogy én felhívtam a Közlekedési Felügyeletet Miskolcon, tanácsot kértem, hogy ilyen esetben mi az eljárás, amit a Jegyző Úr is mondott. Azt a tájékoztatást kaptam, hogy még ilyen zárt telephelyen is csak akkor parkolhat a kamion, mert ez tárolásnak minősül, ha az Önkormányzat hozzájárulását adja a Flott-Transnak, a Flott-trans meg megkéri a Közlekedési Felügyelettől az engedélyt. Tehát az engedélyt a Közlekedési Felügyelet adja ki. Mi nem járulunk hozzá, így magyarul ott nem parkolhat.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ez minden esetben így van? Akkor is ha az én portámra jön egy kamion?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Igen.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ha mindennap ott áll.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Így van. Szerintem is meg kellene várni azt, hogy mi lesz.

 

Dósa József polgármester: Hagy kérdezzem már meg, hogy van-e még valakinek az indítványok, javaslatokban valamilyen felvetése, javaslat?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nekem még volna. Hallottunk itt hideget-meleget, mi volt 2014-ben, mi volt előtte Építési ügyekkel kapcsolatban. Nekem az fordult meg a fejemben, hogy módosítani kéne az SZMSZ-t. Nem tudom ki mit szól hozzá, és egy olyan bizottságot fölállítani, ami kimondottan olyan jelleggel foglalkozik, hogy Építési –és Környezetvédelmi feladatokat lát el ez a bizottság. Ha szemet hunyunk, ha nem, akkor is vannak ezek a dolgok, amikkel nekünk foglalkozni kellene. Tudom megint azt fogjátok mondani, hogy már megint a Mezei Úrról beszélünk, semmi bajom nincsen vele, tiszteletben tartom az Úriembert, semmi baj nincs vele. Csak az a földmozgatás amit ott végez, az valamilyen oknál fogva az nem teljes. Tehát, én javasolnám, hogy be kell egyszer hívni egy testületi ülésre és meg kellene tőle kérdezni, hogy mondja már el milyen elképzelései vannak itt ezzel a telekkel kapcsolatban. Jó lenne látnunk egy rendezési tervet, ami aktuális és elfogadott. Meg kell tőle kérdezni, mert most jelen pillanatban amit csinál és amit neked mondott a tavasszal, hogy abból a beruházásból itt nem lesz semmi, ahhoz képest csodálatosan nőnek ezek a napelemes erdők. Még egyszer mondom, ahhoz képest, hogy a polgármesterünknek azt mondja, hogy ebből a beruházásból nem lesz semmi és kettő hónap múlva elkezdik az építkezést.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Van rá építési engedély?

 

Dósa József polgármester: Nem építési engedélyköteles. Én csak azt tudom mondani, amit a szakhatóság mondott. Nekem ezt mondták.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Megint én vagyok a hunyó Jegyző Úr.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Én erről senkinek nem mondok semmit.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Ki kell ide hívni azt az embert, aki úgy mondott erről véleményt, hogy nincsen vele tisztába, hogy itt mégis milyen munkák folytak.

 

Dósa József polgármester: Nem. Ő azt mondta, hogy a napelem elhelyezése nem építési engedély köteles, illetve azt mondta, hogy a szinteltérés 1,5 mínuszba meg 1,5 pluszba megint csak nem.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Józsi, ezt írásban.

 

Dósa József polgármester: Elment a levél. Mi telefonon akkor rögtön megkérdeztük, nekem telefonon ezt mondták Csabi.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Az a baj ezzel a beruházással, hogy ezt a munkát elvégezte valaki, tehát oda vissza már nem fog senkise hordani mit tudom én 1500 m3 földet, hogy visszaállítsák azt az állapotot, amibe volt. Azért mondom, hogy ezekről a dolgokról sok mindent nem tudunk. Azért javasoltam azt, hogy itt működnie kéne egy olyan bizottságnak, ami ilyen ügyekkel foglalkozna.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nekem a bizottsággal nincsen semmiféle gondom, a bizottság tényfeltárást végezhet, megállapíthatja azt, hogy az ami történt az milyen munkafolyamatokat foglal magába, konstatálhatja azt, hogy álláspontja alapján ez a munka építési engedély köteles-e vagy sem, de nem dönthet ebben a kérdésben, mert csak az Építésügyi Hatóság dönthet benne. Megállapítások tehet illetőleg arról is, hogy ez a bizottság álláspontja szerint megfelel-e a településrendezési tervnek illetve a helyi Építési Szabályzatban foglaltaknak. Hogyha ezek kapcsán arra a következtetésre jut, hogy itt bármiféle szabálytalanság történt, akkor kezdeményezheti az illetékes hatóság intézkedését. Ez a bizottság ennyit tehet, semmi mást.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Tiszta sor. Én meg azt gondolom, hogyha egy ilyen bizottság felállna, akkor levenné a terhet a válladról azzal kapcsolatban, hogy nem neked kéne ilyen dolgokkal foglalkozni. Lenne ott egy elnök, aki a folyamatot végig követné, ugyanúgy, mint a Szociális bizottságnál meg a Ügyrendinél is. De ha mi most azt mondjuk, hogy éltünk egy észrevétellel a Járási Hivatal felé, az Építésügyi Hatóság felé éltünk egy észrevétellel, és erre telefonon kaptunk egy ilyen fölvilágosítást. A pincével kapcsolatban 4 hónap telt el, egy büdös sort le nem írtak, azért mondom, hogy, lehet, hogy letúrják előbb-utóbb ami állítólag helyi védettség alá van vonva de nincsen helyi védettség alá helyezve.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Melyik az?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nagyon is sok van.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Az Oczella-féle ház az biztos.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Az a baj, hogy tervezet Béla.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Milyen tervezet? Az a tervezet lett elfogadva. Jegyző Úr…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Egy pillanat Lajos. Ezt már megbeszéltük egyszer…

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Majdnem megbeszéltük.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Erre mondtam azt, hogy a sarkon az a szép kis mézeskalácsház volt az, amelyikről azt javasolták a tervkészítők, hogyha a Képviselő-testület úgy dönt, akkor helyezze helyi védelem alá. A Képviselő-testület megkérdezte, hogy mivel jár az, hogyha megteszi ezt, és akkor elhangzott, hogy ez gyakorlatilag a tulajdonosra többlet költségeket róhat akkor, ha ő az ingatlannal bármit akar csinálni. Bővíteni, felújítani stb. És akkor az a döntés volt, hogy nem kerül helyi védelem alá.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Jelölt volt.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Gyerekek, komolyan mondom, hogy én akkor most már el vagyok szédülve. A református parókia kértétek, hogy kerüljön be a helyi védelem alá…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Igen és utána kivettük alóla.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De akkor most miért beszélünk az Oczella házról, ha az nem védett helyileg.

 

Brezovcisk Béla települési képviselő: A pályázatnak megfelelően azt kérték, hogy legyen védett majd visszavontuk.

 

Dósa József polgármester: Itt mondta a hölgy egyébként, hogy ennek akkor van értelme, ha pénzt is tudunk mellérakni. Akkor azt mondta a testület, hogy akkor nem, ez így volt. Én erre emlékszem, itt ült a hölgy is.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Akkor hozzáférhetünk a ….

 

Dósa József polgármester: Nem találtuk meg a cd-t, nem tudjuk, hogy hol van én már ki akartam küldeni, de Csabi azt mondta neki meg van.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Nekem tervezet van.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Azokkal a cd-kel az a baj, hogy csak tervezet. Most hangzott el, hogy…

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Az van ráírva, hogy helyi védettség alatt van.

 

Nagy Sándor alpolgármester: De az csak egy tervezet.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Az az egész…

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nem ezt fogadtátok el.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Sándor, van egy kinyomtatott, megkapjátok azt. Ezen itt most ne essünk egymásnak, de azt amit én mondtam neked, meg amit megerősített a Polgármester Úr is, hogy az úgy van.

 

Dósa József polgármester: Ezen szerintem érdemes elgondolkodni ezen a bizottságon.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Nem csak azon szerintem, hanem a szemétlerakáson is többek között, az építési törmeléken. Azzal foglalkozni kéne.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Foglalkozunk is, mert panasz érkezett, nem nevezem meg a panaszost és azt mondja a panasztörvény, hogyha a panasznak a kivizsgálására az a szerv, amelyik pata, azzal a hatáskörrel nem rendelkezik, akkor átteszi a hatáskörrel illetékességgel rendelkező szervhez és én ezt megtettem Mezőkövesd város jegyzőjének, és kérem azt, hogy Építésügyi Hatósági jogkörében eljárhat, vizsgálja ki a panaszban foglaltakat. A panaszhoz mellékeltem azt a fényképes dokumentációt is, ami az illegális szemétlerakás is látszik.

 

Dósa József polgármester: Beszélhetünk mi itt, de nincs más.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Jó, akkor állítsuk fel a bizottságot.

 

Dósa József polgármester: Fel lehet állítani.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nekem volt eddig is az építkezéssel kapcsolatban több mint 2 éven keresztül problémám, joggal volt problémám, igaz olyan, mintha neki szaladgáltam volna a falnak. Mindig igazat adtak, csak soha nem történt semmi. Illetve történt, mire elkészült a létesítmény, most ugyanabba a cipőbe járunk, hogy megjelentek itt emberek, egyik napról a másikra, csitt-csatt puff-paff. Megkérdeztem Mezei Urat, hogy hogy működik ez a dolog, ő azt mondta, hogy írásos engedélye van az önkormányzat részéről, hogy ő most mit tevékenykedik. Ez most volt egy 1,5 hete.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nincs.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Engedélyt adni bármire határozatban lehet.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Megkérdeztem a Jegyző Urat, hogy tudsz róla valamit? Azt mondtad, hogy nem, kész. Megkérdeztem a Polgármester Urat, tudsz róla valamit? Azt mondta, hogy nem. Megkérdeztem a volt Polgármester Asszonyt, Harai Máriát már így mondom, hogy tudsz róla valamit? Azt mondta, hogy nem tud róla.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Lajos..

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Hagy mondjam már végig jó? Azért te se tűrnéd el, most nem azért mondom, csak eltűrnéd, hogy mondjuk közvetlenül a kerítésed mellett 1,5 m mélyre lemennek és azt se mondják, hogy mi itt most ásunk. Eltűrnéd?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: A zajt az ezzel járó…

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De nem a zajról beszélünk. Én most erről beszélek. Te eltűrnéd? És erre ez a törvény, hogy 1,5 méterig lehet? Józsi, ne már.

 

Dósa József polgármester: Lajos bá, én nem tudom.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Én meg tudom.

Brezovcsik Béla települési képviselő: Milyen önkormányzati engedélyt kapott? Egyáltalán létezik?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Mondom, engedély önkormányzati határozatban lehet. Azt akartam elmondani, csak nem hagyják elmondani, pedig igen fontos információ lenne, de úgy látszik, hogy rojtosra pofázhatom a számat, nem hallgatnak meg. Mondtam azt is, hogy engem a Mezei Úr tájékoztatott arról, hogy neki az Építésügyi Hatóság írásban azt adta ki, hogy ez a munka nem építési engedély köteles. Ezt is mondtam ugye? Szerintem ez is fontos információ.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Még egyszer mondjuk, nem az építéssel van baj Jegyző Úr…

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: A tereprendezéssel.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Igen, a panasz is erről szól.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Lehetne egy javaslatom?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Folytathatom Jegyző Úr?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Mondjad Lajos.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Mindenki legyen tisztába ezzel a dologgal. Kimentem a feleségemmel a Száraztó völgyre, ahova a múlt építkezés folyamán kihordtak vagy 2000 m3 földet, ez jelen pillanatban is ott van, be van gyepesedve, 1 m átlagmagasságban. Mert ahogy bontották itt az épületet, meg ami volt, azt mind vitték ki oda és öntötték le. De még mondom tovább. Százegynéhány darab fenyőfát kivágtak, odaadta valami munkásának a Balogh Ádám úton, vasárnap délben meg már telefonálni kellett, hogy állítsd már le magad öcsém, mert a fás részét azt leszedte, a gallyat meg elkezdte égetni. Meg még folytathatnám tovább.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Csak egy építő javaslat, hogy most támadjuk itt Mezeit, elhívjuk a következő testületi ülésre, vannak kérdéseink felé. meg kéne hívni, jöjjön el és válaszoljon. Nem csak ez, még van egyéb kérdés is szerintem, jöjjön el és válaszoljon már a testületnek. Az a baj, hogy úgy beszélünk, hogy nincs itt. Jöjjön el és mondja meg, hogy miért hordták azt oda.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Most adta ide a Jegyző Úr, hogy elküldte Mezőkövesdre az Építésügyi Hatóságnak, aki ki fogja vizsgálni.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: De van más is amire kíváncsiak vagyunk.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Most megint vissza akarunk menni, hogy völgyön leeresztette…

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Többek között azt is.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De azt már egyszer kiírtuk, hogy ne engedje ott se.

Pribéli Csaba György települési képviselő: De ma is odament 1500 órakor, ott volt a cső kitéve, tökmindegy most miről beszélünk. Csak jöjjön már el és mondja el, hogy szerinte azt miért lehet. Mutassa be a papírját, az építési engedélyét.

 

Dósa József polgármester: De akkor szólni kell neki, hogy mivel kapcsolatban készüljön.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Hozzon a szemétlerakásról, az építkezésről, a szennyvíz kiengedésről, meg mondjuk itt a telephelyéről hozzon.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ez egy nagyszerű dolog, én azt mondom, hogy ez egy hatalmas nagydolog, hogy itt egy ilyen park megvalósul. Nem biztos, hogy a legjobb helyen Lajos.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ezt nekem mondod?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Én örülnék neki ha ez mind az én kertemben lenne…

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: A te kertedben látod…

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ez egy nagyon jó dolog, mert…

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Szerintem zárjuk be.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Kapcsold ki.

 

 

A polgármester az ülést 1850órakor bezárja. A továbbiakban a Képviselő-testület zárt ülés keretében önkormányzati hatósági ügyeket tárgyal.

K.m.f.

Dósa József                dr. Molnár Sándor

polgármester                jegyző

Nagy Sándor

alpolgármester

és

Novák Sándor

települési képviselő

jkv. hitelesítők

1 A költségvetési bevételek és költségvetési kiadások különbözeteként a költségvetési többletet vagy hiányt (költségvetési egyenleg) kell bemutatni (Áht. 5. § (3) bekezdés). 

Go to top