Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete

3423 Tibolddaróc, Széchenyi út 1.

Tel.: 49/337-022 Fax: 49/337-202

E-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

286-4/2016

Jegyzőkönyv

 

Készült: Tibolddaróc Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2016. február 11-én

16 órai kezdettel megtartott nyilvános üléséről

 

Az ülés helye:Községháza- kistanácskozó (3423 Tibolddaróc, Széchenyi út 1. sz.)

 

Jelen vannak:Dósa József polgármester, Nagy Sándor alpolgármester, Brezovcsik Béla,

Csordás Sándorné, Novák Sándor, Pribéli Csaba György és Serfőző Lajos

István települési képviselők.

 

Tanácskozási joggal megjelentek:dr. Molnár Sándor jegyző,

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző,

Markó Jánosné élelmezésvezető.

Napirend előtt:

 

Dósa József polgármester köszönti a települési képviselőket és a tanácskozási joggal meghívottakat. Megállapítja, hogy az űlés határozatképes, mivel a Képviselő-testület mind a 7 tagja jelen van – így az űlést megnyitja.

 

A Képviselő-testület a polgármester javaslatára, egyhangú szavazással – 7 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett – Nagy Sándor alpolgármestert és Novák Sándor települési képviselőt bízza meg a jegyzőkönyv hitelesítésével.

 

A Képviselő-testület a meghívóban foglaltak szerint, egyhangú szavazással – 7 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett – a következő napirendet fogadja el:

 

Napirend:

 

1.) A 2016. évi költségvetés megtárgyalása.

Előadó:Dósa József polgármester

 

2.) Pályázatok.

Előadó:Dósa József polgármester

 

3.) Indítványok, javaslatok

 

Mielőtt sor kerülne az elfogadott napirendi pontok tárgyalására Dósa Józsefpolgármester javasolja: először essen szó az élelmezésvezetést érintő kérdésekről és hallgassa meg a Képviselő-testület az ügyben a jelenlévő Markó Jánosnéélelmezésvezetőt. Ezt követően a polgármester megkérdezi az élelmezésvezetőt, hogy személyes érintettsége okán, akarja-e azt, hogy az űlésnek ezen része zártkörű legyen.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Nem.

 

Dósa József polgármester: Mert ezt te kérheted.

 

Markó Jánosné élelmezésvezető: Nem.

 

Dósa József polgármester: Jó, rendben van.

 

 

Napirend tárgyalása:

 

1.) A 2016. évi költségvetés megtárgyalása.

Előadó:Dósa József polgármester

/ Költség-vetés tervezete a jegyzőkönyvhöz csatolva van/

 

 

Dósa József polgármester: Jó. Ezt nem beszéltük meg. Köszönjük szépen. Akkor az első napirendi pontunk az önkormányzat 2016. évi költségvetése. Mindenki megkapta az ezzel kapcsolatos tervezetet. Volt idő áttanulmányozni. Várom az észrevételeket. Ezzel kapcsolatosan kérdéseket. Megpróbálunk rá, vagy Zsuzsi megpróbál rá válaszolni. Béla?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Kezdeném is. Tehát mindjárt itt a normatív bevételeknél 46.025.598, ugye itt rögtön, nagyjából 49.045.200 Valami nem kerek. Ki van számolva, nagyon jól le van vezetve, hogy ez a normatíva után járó összeg. Itt valami nem stimmel. Ez a mínusz 5 millió 081.

 

Dósa József polgármester: Ez a közös hivatalnál?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Így van.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Ja, a legvégén?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Rögtön szembetűnik.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Hogyha megnézzük az állami támogatásokat, valóban a közös hivatalra 40.945.200 forint állami támogatást kaptunk. De van még egy kiegészítő támogatás, 8 millió… máris megtalálom. 8.858.300.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Az oldalszámot mondjad Zsuzsa.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Ez nincs náluk. Ez csak nálam van, de körbeadom szívesen, ha szükséges.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: A kiadásokba benne van, a kiadási oldalon benne van, mert ott az az összeg benne van. 46.026.598. Viszont itt a 9, bocsánat, 40. 945.200 szerepel. A kiadások között tutira, hogy szerepel. Viszont itt, ami alapján számolják, abba nincs benne.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: De ha az első oldalra, ha visszalapozol, akkor ott már a bevételbe és a kiadásba is 46 millió 026…

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Igen, csak itt a végén mégsem stimmel ez a szám valami miatt.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Igen, mert félbehagytuk, mert felmerült a létszámarány, hogy hogy osszuk el. Mert végül is a Daróci meg Sályi hivatalnak a pénznek az elosztásáról lenne szó, hogy kinek mennyi jár a 40 millió forintból. És ezt létszám alapján szoktuk felosztani. Mert van egy megállapodás, hogy a sályiak 5 főre kapják az állami támogatást, Daróc 4 főre.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Oké. Ez is itt van 22.900 és 18.045. Az pontosan a 40.945.200. Pontosan az.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Elmondom. Bélus. Az az 5.081.398 forint a 8 millió kiegészítő támogatásból van hozzátéve. És azért a közös hivatalhoz tettem ezt a támogatást, egy részét, mert az önkormányzatnál, hogyha összeadtuk a mínuszokat és pluszokat az első oldalon, egyenlegbe 500.000 forint plusz volt. Úgy nézett ki, hogy az önkormányzat nem forráshiányos.

 

Dósa József polgármester: ÖNHIKI-re nem tudunk pályázni.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Értem. Így már más. Ezzel kellett volna kezdeni és akkor nem kell róla ennyit beszélni. Akkor még két észrevételem van. Önkormányzati jogalkotás, ez a 6 millió 392…

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: A polgármestere, a képviselők és egy pici dologi kiadás.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: És akkor még egy észrevételem van. Fájón vettem tudomásul, hogy minden egyes civil szervezet – mondhatom így – megkapta a 200.000 forintot, a két egyháznak csak 196 van. És azt a 4 ezret már nem tudtuk hozzátenni. Semmi bajom csak, arról beszéltünk, hogy egységesíteni kéne valamilyen szinten. Egységesítettünk, ami volt azt visszavettük, de nem úgy kellett volna, hogy a két egyházról beszélünk, 2-200 vagy nem 196-ot tenni. De miért 196?

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Megmondom neked pontosan. Azért, mert az egyházak havonta 4000 forintot kapnak, az 12 x 4000 az 48.0000 forint. 2x 48.000 forint az 96.000 forint a kinti világításra. És 50-50.000 forintot szoktak kapni táboroztatásra.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: 150-150-et kaptak tavaly is a villanyokon felül. Tehát ennyi jött a számlánkra, meg tudom mutatni. Ide is, és a katolikusnak is.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: 150?

 

Dósa József polgármester: 50 plusz 48. A katolikus annyit kapott.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Lehet, hogy szerinted nem. Szerintem nem 50 volt, hanem 150.000. 300-ra volt a tavalyi feltéve.

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Ja, a tervezetet mondod? A tervezetet, ugye?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: A tervezetbe lehet.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Nem a teljesítést mondod, amennyit ti…

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Megnézem a számlakivonatot, de szerintem megkaptuk a 150.000-et, de meg fogom nézni.

 

Dósa József polgármester: De azért hozzáteszem, ez tervezet. Tehát erről lehet beszélni, ezen lehet változtatni.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Azért vagyunk most itt, hogy változtassatok rajta. Figyelj egyházaknak adott támogatás, itt a tényleges teljesítés alapján 202.500 forint.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Akkor nem 196.

 

Dósa József polgármester: Nem 196.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Nem, mert ebből volt 6.250 forint, tudod, a katolikusoknál valamilyen könyvvásárlás. Emlékszel? Józsi, még te hoztad, vagyis a tiszteletes úr hozott róla valamit.

 

Csordás Sándorné települési képviselő: Ja, egy temető…

 

Dósa József polgármester: Igen.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nyilvántartási könyv.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Temető nyilvántartó könyv.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Annyival több.

 

Dósa József polgármester: Így van.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Borzasztóan csúnyán néz ki.

 

Pummer Istvánné pénzügy előadó: Máris kijavítom, hogyha a többiek is megszavazzák, máris kijavítom. Annyival több lesz a forráskiadás.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Megint nem a sport ellen beszélek. Az első oldalon van a 424.000 forint, mindjárt megnézem és itt mellette van még 200.000 hozzátéve. Lehet, hogy más másképpen látja, de most megnézem egyébként, 424 plusz a másikon is van 200. És akkor egy szervezetről beszéltünk, hogy mit mennyivel támogassunk. Én nem sajnálom sem a Polgárőrségtől sem a Népdalkörtől. Igen, mindenki kapja meg a magáét, csak akkor ugye arra törekedtünk, hogy próbáljuk meg egységesíteni. Nincs egységesítve.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Azt is szeretném még elmondani, hogy a Népdalkörnek azért van beírva 100.000 forint, mert a múlt évben egy fillért sem kaptak.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Lehet 200 is. Semmi bajom a Népdalkör 100.000 forintjával, érts meg. 200-at is adhatnánk nekik. Semmi bajom vele, semmi. Csak csúnyán néz ki a 196. És a másik az, hogy arról beszéltünk, hogy minden civil szervezetet, meg bármi ilyesmit próbálunk egységesen támogatni. Itt van 424, az valószínűleg az elmúlt évnek a kiadásai…

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Bélus, én ötöt is odaírok, komolyan mondom. Amennyit mondotok, annyit írok oda.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Mindössze ennyi az észrevételem ezzel kapcsolatba.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Én nem sajnálom az egyházaktól sem.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Itt azért tényleg sokminden van, lehet, azt mondom hogy részemről mindezek mellett elfogadhatónak találom.

 

Dósa József polgármester: Csaba.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Mondhatom?

 

Dósa József polgármester: Persze.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Tavaly 600 volt a Sportkörnek, meg 250. Én azt mondanám a Sportkörnek a kettőt nem adnám, a 400-at természetbeli juttatásnak. Ez az én véleményem, hogy vegyük el, a 200-at se adjuk, a 400-at a természetbelit. Ez az én véleményem. Ezt tavaly is mondtam szerintem. A másik, az kimaradt, a szociális juttatásoknál, mondtuk, hogy szeretnénk minden születendő gyermeknek adni, tervezni be. Az innen kimaradt a sorból valahol.

 

Dósa József polgármester: Ott van.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: De figyelj az egész természetbeli…

 

Dósa József polgármester: Természetben nyújtott átmeneti segély, másfél millió forint.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: De azt nem lehetett volna így külön is beírni, hogy…

 

Dósa József polgármester: De minek Csaba? Nem tudod mennyi születik. Ha háromszázat beírsz, és akkor több születik.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: De beírhatjuk legközelebb.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ez olyan, mint az első lakáshoz jutó.

 

Dósa József polgármester: Bele lehet írni azt is, csak hogyha több gyerek születik, akkor megint módosítani kell a költségvetésen.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Azért nem részleteztem, mert múltkor is felvetődött több dolog, most tisztázhatjuk, és akkor következő alkalomra, amikor elfogadjátok, most megbeszélhetjük az összegeket is, és akkor úgy lesz feltüntetve.

 

Dósa József polgármester: Ezzel csak az a baj, hogy utána módosítani kell, több gyerek születik, beterveztük, 4 terhesünk van, akkor nem fizethetsz többet ki.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ha betervezünk hatot, harmincezer forintjával.

 

Dósa József polgármester: Lehet, de ebből meg kifizethetsz húszat is.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: De Csabi, még az összeg sem volt fix, tehát az összeg se volt pontosan eldöntve.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Megint nagyon merész dolga lesz annak, aki a jegyzőkönyvet fogja írni. Megint nagyon nehéz dolga lesz.

 

Dósa József polgármester: Ja, várjál, igazad van, te nem voltál itt a múltkori ülésen, megbeszéltük, hogy mindenki jelentkezik. Így van bocsánat, én nem figyeltem oda.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Megint beszélünk egymáson keresztül-kasul, szerencsétlenek meg nem fognak tudni normális jegyzőkönyvet írni. Ott fognak ülni fölötte kettő napig. Utána meg azért fognak minket csesztetni, mert nincsenek elkészülve időbe a jegyzőkönyvek.

 

Dósa József polgármester: Ez az én hibám, legközelebb odafigyelek. Csaba, van még valami?

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Akkor ez a másfél millió forint, ami itt van, tulajdonképpen ebből mi gazdálkodhatunk? Mert itt lett volna még olyan elképzelés, hogy beiskolázási segélyt szeretnénk talán. Hány gyerek van, Ági?

 

Csordás Sándorné települési képviselő: 106.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ebbe benne vannak az általános iskolások.

 

Csordás Sándorné települési képviselő: Csak általános iskola.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Csak általános iskolások, jó.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Esetleg, ha támogatjuk, meg én nekem még mindig azt mondom, ha máshol nem, az óvodába, legalább ott ingyenes legyen az étkezés mindenkinek, hogy még az a három szülő se fizessen. Ezt beszéltük még a bizottsági ülésen.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ezeket írjad, Zsuzsa

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Hogy mit tudunk véghez vinni, mit szeretnénk. Szerintem a közmunka, az az 5 millió 500 valamennyi, az a szociális van benne. Vagy azt szűkítjük, és akkor ezeket, amiket mi szeretnénk, a szociális bizottság, azt megkapják a gyerekek, mert ezt a gyerekek kapják. Vagy akkor kapják a közmunkások. Vagy az ötmillióból veszünk el annyit, az ötszázezret elvegyük, és csak ötmillió marad a közmunkásoknál, a többit áttesszük a szociális ügyekhez. És akkor abból mondjuk, megoldjuk a beiskolázásit, meg szerintem az óvodába az a három gyerek már nem egy vállalhatatlan.

 

Dósa József polgármester: Jó. Valakinek még valami hozzáfűznivaló? Vagyis egyszerre majd reagálunk rá, jó? Lajos bá?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Én ezt a költségvetési tervezetet így, ahogy van elfogadásra javaslom, mivel hogy ez egy tervezet, és ez nem fog így maradni, ebben én biztos vagyok, tehát ebbe rengeteg módosulás fog év közbe történni. Azt hogy miért mi került ide vagy oda vagy amoda, én azt hosszasan a Zsuzsával végigegyeztettem. Sokkal többet tudnék mondani, mint bárki szerintem, mert tényleg nagyon részleteibe menően végignéztem ezt a dolgot. Osztogatni lehet, én is azt mondom, de ha most itt megnézzük csak az első részleteket az étkeztetéssel kapcsolatban, ott komoly mínusz jelenik meg, és ez szorosan hozzájárul a szociális dolgokhoz, tehát úgy kell hozzáfogni meg megfelelően megvizsgálni ezeket a dolgokat, és nem hogy még ezt meg azt. Lehet még ezt meg azt is, de lehet, hogy akkor azt kell tenni sajnos, hogy a másikhoz meg hozzá kell nyúlni. Én ezt tudom mondani. A közös önkormányzattal kapcsolatban elmondtam a jegyző úrnak is, elmondtam Zsuzsának is, hogy ebből az egészből annyi derül ki, hogy most Zsuzsa mondtam, meg megbeszéltük, hogy még volt 8 millió forint, ami külön állami támogatás címszóval az önkormányzatnak jött, tehát az ahogy rosszul le van írva a 40 millió 945 ezer forint, az nem annyi, hanem az pluszos, úgy mondjam, csakhogy akkor ezt lehet, hogy nem kellett volna így leírni. Sőt én ezt ki is törölném ebből az egész költségvetési rendszerből, ami itt alul van.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Már kitöröltük.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Köszönöm szépen. Mert ez így nem igaz, mint ahogy a Béla is mondta, így valahogy nincs összhangban a kettő. Tehát az egyik sorba ez van írva, ide az aljára meg az van írva. És az rossz képet mutat. De abból még rég nem derül ki az, én nagyon szépen értelmezem, hogy 22.900.000 forint. Nem kell, hogy idekerüljön, hanem egy ugyanilyen csíkozott felületre kerüljön, hanem mondjuk oda, hogy a tavalyi évben a sályi önkormányzat ebből a 22.900.000 forintból mennyit használt fel, nem érdekel, hogy bérre, nem érdekel, hogy gázra, villanyra, vízre. Az érdekel, hogy ő 22.900.000 forintot használt fel, vagy használ fel vagy ez 32 millió forint volt és akkor a 3 millió forintot itt hagyja ránk örökségként.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem. Nem.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Jegyző úr!

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Jó, csak mondom.

 

Serfőz Lajos István települési képviselő: Van, aki érti, sok minden elhangzott már itt ma is, amit voltak, akik értettek, én nem is hallottam bizonyos dolgokról. Énnekem lenne egy ilyen kérdésem, tehát.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: De ezt a beszámolóba gondolod, ugye Lajos? Hogy majd ott?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Most se derül ki belőle.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Előre nem tudjuk. Előre nem tudjuk, hogy mennyit fogunk kifizetni Sálynak. De külön van könyvelve. És a sályiakkal is el kell számolnunk. Minden számla le van fénymásolva, hozzá bankszámlakivonatok, havi elszámolás.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Még egyszer mondom, hogy ebbe a költségvetési tervezetbe van tíz olyan dolog, amit senki nem ért, de végül majd értelmes lesz.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Ki tudom most is nyomtatni, hogy Sály mennyit költött, hogyha bejössz.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nem. Tökéletesen megfelel majd akkor, amikor…

 

Dósa József polgármester: Valakinek még a költségvetéssel kapcsolatosan? Sándor?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nekem volna még egy pár. Zsuzsival volt egy kis időm előtte és egy-két dologra rákérdeztem. Tehát fogalmak, én is megkérdeztem, hogy mi az az önkormányzati…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Önkormányzati jogalkotás.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nyilván ez tisztázódott. Mondtam Zsuzsának, hogy van ott egy ilyen sor a költségvetésünkben, hogy a temető fenntartása. Két helyről, a bevételi oldalon van 100.000 forint meg van 171.000 forint.

 

Dósa József polgármester: Lajos bá! Igen?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Erről beszéltünk. Meghallgatunk mindenkit. Nem tudom. Nem értem. És tehát a kiadási oldalunk az lényegesen kevesebb. Ha tervezünk, én azt mondom, ha tervezünk bevételként 271.000 forintot…

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: 171, nem?

 

Nagy Sándor alpolgármester: 171 meg 100. Mert két irányba van. Van intézmény működési bevételek

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Ja, igen, a ravatalozó bérleti díja.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Meg van az állami, tehát ha 271.000 forint, akkor azt a költségvetésbe legalábbis tervezzük be, mint ha el is akarnánk azt ténylegesen költeni, ne hozzon nekünk ez itt pluszt.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Kiadásra a 271.000-et?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Költsük el. Nem tudjuk elkölteni ebbe az évbe?

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Temetőre?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Igen.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Múlt évbe megmondom neked, mennyit költöttünk.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Leszakadt a mennyezet a temetés után, a Bözsi néni temetésén állítólag meg ilyenek a ravatalozóba.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Köztemető fenntartás, teljesítés 42.404 forint.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Meg beszéltük, hogy valami ki kéne találnunk a mauzóleum környékére, ha más nem, akkor vegyük meg a 20 darab tiszafát, tehát tudunk oda költeni, ha akarunk. Most burkolunk, de arról beszéltünk, hogy megpróbáljuk leburkolni az elejét.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Jó, én odaírom.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Szerintem ne hagyjunk benne pluszt. Pont egy ilyen dologba a költségvetésünkbe, ahol azt mondjuk, hogy temető, van kétirányú bevételünk, és abból még pluszunk marad, mert nem költünk rájuk.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: El lehet költeni simán azt az összeget.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Megkérdeztem Zsuzsától, mert nekem egy kicsit furcsának tűnt szintén ebbe a költségvetésbe van nekünk egy olyanunk, hogy vendégétkeztetés. Az arról szól a vendégétkeztetés, hogy van egy nyersanyagnorma, arra rászámolják a 160%-os rezsiköltséget, plusz az áfája, és azt látjuk benne, hogy ez nekünk még mindig többe kerül, mint amennyit beszedünk belőle, tehát van benne mínusz 188.000 forint. Tehát ha plusz, ha van plusz 188.000, azt megértem, de hogy mínusz 188.000 forint legyen benne.

 

Dósa József polgármester: Az még mind támogatói pénzből ment.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ez nagyon jó kérdés, hogy ez miből adódik.

 

Dósa József polgármester: Mind támogatói pénzből ment. Az ELTE-sek például.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Akkor ez a 188.000 miből adódik? Lehet, hogy alacsonyak a vendégebédek?

 

Dósa József polgármester: Nem tudom.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Ezt én se tudom megmondani.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Tehát most egy vendégebéd hétszáz…

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ötven forint.

 

Nagy Sándor alpolgármester: 705, nem? Valami ilyesmi. Nem tudom. Csak azért mondom, hogy…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Hétszázon felül van.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Van egy nyersanyagnorma, arra rászámolunk 160%-ot plusz áfa, és azt látod, hogy nem bevételed van belőle, hanem kiadásod.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: De ha az étkeztetést nézzük, annak minden egyes sora mínuszos.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Igen, de ennek pont pluszosnak kéne lenni a vendégebédnek.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Vagy legalábbis nullás.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Vagy legalábbis nullás.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: De ezt meg lehet nézni, ez borzasztó egyszerűen kiderül. Megvan, hogy mennyi a működési bevétel, és megvan, hogy mennyi a kiadás. Tehát meg lehet nézni, hogy ez mégis miből adódhat. Nem? Gondolom én.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Igen, a másik dolog még ami még szintén felmerült…

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: De én abból honnét tudom megállapítani, hogy miből adódott? Most arra tudok gondolni, hogy nem-e esetleg volt elmaradt térítési díjas, aki nem fizetett.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Olyan van sok.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: De pont vendégebédes…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Vendégebédes nem volt, Béla.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Az mondjuk igaz.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Annyit tudok hozzáfűzni…

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Csak valamiből adódik.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Annyit tudok hozzáfűzni, amit Sándornak is elmondtam, hogy a konyhával kapcsolatos összes kiadást egy hatos főkönyvre könyveljük, tehát a bért, a járulékot, a dologi kiadásokat, beruházást, bármilyen kiadást. És akkor az étkezési adagok alapján százalékosan a gépbe be kell ütni, hogy a 100%-os étkezési arányból hány százalékot tett ki éves szinten a vendégétkeztetés, az alkalmazott étkeztetése, az iskolai étkeztetés, óvodai, szociális étkeztetés, és akkor ezek alapján a gép a 62-es, most volt rajta vagy 24 millió valamennyi, azt felosztja a százalékok arányába. Én ennyit tudok hozzáfűzni.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: És akkor elképzelhető, hogy ott semmiféle hátralék nem volt. Kijönne a null szaltóra, és csak egy ilyen könyvelési program hozza ki ezt a fajta mínuszt, úgymond itt.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Még mikor beszéltünk itt először a költségvetéssel kapcsolatba, pont én voltam az, aki azt mondta, hogy miért nem emeljük az egyházaknak is egy picit a támogatását. Ez most 4000 forint vagy több. Akkor jelentsen 4000 forintot. Igaza van Bélának, hogy most az egy kicsit érdekesen mutat benne. A másik az a sportfeladatok, ide az van írva, hogy sportfeladatok, nem az, hogy Sportegyesület támogatása. A két dolgot próbáljuk meg különválasztani, mert azt a futballpályát akkor is kéne kaszálni, meg nyírni meg rendbe tartanunk, hogyha itt a településen nincs…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem lenne Sportegyesület, igen.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Ez egy kicsit így összemosódik szerintem. Tavaly beszélgettünk nyilván a védőnői szolgálatról is, látjuk, hogy körülbelül mennyi pénzt fogunk kapni az OEP-től is, hivatalos állásfoglalás nincs, ezt tudjuk. Igazándiból nem látjuk pontosan, hogy mennyi is lesz ennek a vége. Az amit Csaba mondott, hogy a születéses gyermekek száma. Nyilván ugye arról is beszéltünk, hogy… Maradtunk összegbe?

 

Csordás Sándorné települési képviselő: Nem.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Nem, de olyan 20-30.000 forint körül beszéltük.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Sőt, akkor szó volt arról, hogy emeljük az első lakáshoz jutók támogatását is.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Az megvan.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: 100.000 forint az irány.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Ja, jó.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Igen. Az 100.000 forinttal…

 

Dósa József polgármester: De az nem azt jelenti, hogy nem ötvenet, hanem százat, csak az összeget.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Az lehet 50 15. Azt nem lehet pontosan tudni.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De nem kéne közbebeszélni.

 

Dósa József polgármester: Bocsánat, igaza van.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Az meg hogy a beiskolázás. Hát nem tudom. Mekkora összegre gondoltatok? Vagy mekkora összegre merjünk gondolni?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: 106 főt érint, Sanyi.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: 4.000 forint minimum.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Az félmillió forint akkor most ha azt mondjuk alaphangon.

 

Csordás Sándorné települési képviselő: 424.000.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Csak felvetés. Ha a közmunkásoktól elvesszük, akkor a gyerekeknek adhatjuk.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Röviden ennyi.

 

Dósa József polgármester: Lajos bá.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Elnézést kérek, de kell, hogy szóljon, mert könnyebb megérteni egymást, hogyha így oldalról is egy mondatot mond az ember. Egyetértek maximálisan Zsuzsával, belekerül 20 millió forintba és akkor ebből van 22 vagy 23 millió forint hiány, vagyis keletkezik egy összeg, 3 millió forint, az ne pont egyetlenegy nemet terheljen. Én ezt maximálisan megértem. De még egyszer mondom, visszatérve a szociális dolgokra, mint már Csaba most többedszer mondja, hogy van itt 5 millió forint. Tehát az, ami a pénzbeli juttatás lehetne, az most nem tudom, azt hiszem hogy pont ezzel az összeggel lehetne emelhető, ezt azért ne értsük már félre, mert ebből tudunk magunknak járdát csinálni, vagy akármit is tudunk csinálni, nem biztos, hogy abba kell nekünk pont gondolkodni. Azért mondtam, hogy át kell nézni akkor sorról sorra. Ez a ti dolgotok, hogy nézzétek át, és ahol lehet takarítani, ahol lehet, nem fölöslegesen pénzt kiadni, azt oda lehet esetleg máshová adni. Mert most te úgy fogalmaztál, hogy ez a közmunkások, nem a közmunkások, ez Tibolddaróc település önkormányzatának egy bizonyos fokú lehetősége. Fölösleges ezen vitatkozni, mert ez így van, és mondom, hogy sorról sorra végigmentem a Zsuzsával ezekről a dolgokról. Mondjuk furcsállom, hogy nem kérdezi meg senki, hogy a tartalék 2 millió forint mért lett mínusz 2 millió forint, ami szinte érthetetlen ilyen értelembe. Én megkérdeztem. Miért lett 2 millió a tartalék, amikor nincs. Nem várható körülményekre, vagy akármire úgy gondolja, hogy nem tartalékot, hanem egy eshetőséget, valamit egy váratlan körülményre…

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Vis maior keret.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Az, hogy most ez van, én is megkérdeztem.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Olyan sor nincs a költségvetésbe.

 

Dósa József polgármester: Sándor.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Tartalék vagy…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Tartalék, Sanyi, mondjad azt.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Tartalék. Ez rém egyszerű, mert ha tervezünk kiadást, és nincsen bevételi oldal, akkor a teljesítés az mínusz. Tehát hogyha csak kiadást tervezel, és nincs bevételi oldalad tervezve, akkor… Arról beszéltünk, hogy legalább azt a szintet érjük el költségvetésbe mínuszos oldalba, mint előző évbe terveztünk, aztán majd meglátjuk.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Azért mondom, hogy felesleges most ezen ilyen értelemben vitatkozni, mert ez a költségvetés úgy van összeállítva, ahogy az Tibolddaróc Önkormányzatának megfelelő.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Törekedünk erre. Most, hogy mennyire sikerült…

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Bocsánat, és azzal fejezem be, hogy ezek a sorok úgy fognak tényleges kitöltésre kerülni, ahogy a valóság fogja ezt a dolgot hozni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nem ezek a sorok, hanem a beszámolón. Én azt mondom, ne vessük el azt a lehetőséget se, de én azt mondom, hogy nyilván van időnk ezzel kapcsolatba, beiskolázási támogatás, az szeptember. Szerintem várjuk meg, hogy hogy tudjuk zárni a félévet. Mi lesz, mert itt tényleg jöhet olyan rendkívüli dolog is, hogy még a 2 millió forint i kevés lesz. Én azt mondom, hogy várjuk meg a félévet, és akkor félévnél, hogyha módosítani is kell a költségvetésünket, akkor meglátjuk, hogy hogy áll a szociális keret. Nyilván abba igaza van Lajosnak, hogy a közmunka az a… Nem a közmunkásoktól vesszük el a pénzt onnan, hanem a költségvetésünkbe van egy ilyen sor, amit a közmunkások után kapunk támogatást, ezt költheted ezekre a célokra is. Ezzel várjuk meg szerintem a félévet. Meglátjátok ti is, hogy mi az ami a …Hátha elkezdenek lakást építeni, vásárolni világba a faluba, és nem győzzük fizetni nekik az első lakáshoz jutók támogatását, és akkor ott leszünk a bajba, hogy nem tudunk több pénzt adni. De egyébként ezekről, amikről elbeszélgettünk, pici kis módosításokkal én is jónak tartom a költségvetésünk tervezetét.

 

Dósa József polgármester: Ági.

 

Csordás Sándorné települési képviselő: A Borklub, ők nem szoktak kapni támogatást?

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Nekem csak annyi lenne, hogy ugye ti mondtátok, hogy ötleteljünk.

 

Dósa József polgármester: Persze, azért vagyunk itt.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Azért dobtuk be ezeket az ötleteket, mert…

dr. Molnár Sándor jegyző: De ezek jók, ezek az ötletek mind.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Az az igazság, hogy ezek az ötletek fogalmazódtak meg, hogy mit lehetne, és mindig csak a gyerekeknek próbáljuk, szóval, az hogy most faluba, nem marad a faluba. Az, hogy most járdát építünk, vagy a gyerekes családokat támogatjuk, ez egy másik történet. Itt csak ennyi. Hogy mit fogad el ebből a testület, az egy másik történet. Mi csak mondjuk, hogy mit szeretnénk esetleg. A másik egyébként, az a sportfeladatok. Nekem egy kérdésem van, hogy a focipályát ki üzemelteti most per pillanat, az önkormányzat vagy a Sportegyesület?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Az önkormányzat.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Nincs átadva a Sportegyesületnek?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Használatra van átadva, Csaba, használatra van átadva.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Akkor ha én használatra megkapok valamit, akkor én üzemeltetem.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Használhatják. Mi ezt úgy értjük, hogy az üzemeltetési költségeket az önkormányzat viseli.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Akkor meg ha mi üzemeltetjük és ők használják...

 

Dósa József polgármester:Ehhez majd én is hozzászólok, majd a legvégén.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő:Csak ez a véleményem. Ha üzemeltetjük, ők használják, ez nagyon jó, mert én is szeretnék az én vállalkozásomban olyat, hogy kapok egy traktort, amit én használhatok, csak valaki üzemeltesse és én boldogan fogok vele dolgozni, ha elromlik, meg majd javítsa meg az. Na, mindegy. Akkor szerintem azt a 200.000 forintot csak el kéne venni, mert 400-at, akkor is még duplán kapja, mint a többi egyesület. Ez az én véleményem volt.

 

Dósa József polgármester: Sándor.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nem vagyok tagja a Sportegyesületnek, de ezt le kell, hogy szögezzem. Fordítva ülsz a lovon, Csabi. Abba az esetbe, hogyha az önkormányzatnak olyan szerződése volna kötve a Sportegyesülettel, hogy nem csak ő a fenntartója, abba az esetbe megcsinálhatná mondjuk például azt, mint például megcsinálták Bükkábrányba, hogy fogta és körbekerítette az egész futballpályát, és nem lehet bemenni a gyerekeknek. Tehát jelen pillanatba nem is tartanám szerencsés dolognak azt, hogy az önkormányzat ezt a lehetőséget kirakja így a nyakából, és azt mondja, hogy öcsém itt van átírtuk a vízórát, villanyórát mindent a tulajdonotokba, kapjátok a pénzt, fizessetek ki mindent utána. Üzemeltessétek, tartsátok, vágjátok a füvet, telepítsetek. Fogja, és azt mondja, hogy innentől kezdve senkit nem engedek be a területre, mert azt a létesítményt én működtetem. Ez biztos, hogy nem jó. Azért, amikor Bükkábrányból feljönnek ide néha a családok gyerekekkel futballozni, az elég érdekes dolog. Lehetett ilyenekkel is találkozni. Röviden ennyi.

 

Dósa József polgármester: Csaba.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Annyi volt a véleményem csak egyébként, hogy természetben támogatjuk mi annyira a Sportegyesületet itt, hogy a pályát fenntartjuk nekik...

 

Dósa József polgármester: Nekik?

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Érted. Hogy nem adtuk oda...

 

Dósa József polgármester: Nekik?

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Is. Nekik is. Javarészt ők használják, úgyhogy nekik is.

 

Dósa József polgármester: Szerinted. Na, jó. Valakinek még a költségvetéshez? Akkor én is egy pár szót, tényleg itt az alpolgármester sok mindent elmondott. A legutolsó témánkkal kapcsolatosan én sem tartom azt jónak, hogy átadjuk és onnantól... Kizárhat bennünket. Kész. Egyébként ott egyéb rendezvények is vannak, más szervezetek is használják a focipályát, nem csak focicsapat. Azt gondolom, hogy az önkormányzat feladata, hogy egy ilyen létesítményt fenntartson. És azt gondolom, hogy ez a 400.000 forint nem is sok éves szinten egy ilyen méretű rendben tartására. Ebbe elég sok társadalmi munka is van. Hozzáteszem. Ez az egyik. Én azt gondolom, hogy a 200.000 forint minden szervezetet megillet, mert ennyivel legalább... Látjuk azért a költségvetésünk nem olyan feszes, hogy ezt ne engedhesse meg az idei évi költségvetésünk. Igaz, én is megkérdeztem Zsuzsitól, szegénytől ezt az egyházat, én is azt gondolom, hogy persze, ki kell egészíteni. Ezt pusztán csak azért, mert akkor neki nincsen maradványértéke, nyilván ez neki a munkáját könnyítette volna meg. Mert valószínű, hogy négy forintot nem fog még külön majd elutalni, mikor 4000 forintjával elutalta, ez erről szólt, szerintem semmi másról. De odarakjuk még azt a 4 forintot és majd külön elutaljuk, vagy 4000 forintot, 54.000 forintot fogunk majd elutalni, és a többit meg havonta. Tehát ezt is meg tudjuk majd oldani, ez sem lehet probléma én azt gondolom. Avval egyetértek, amit a Sándor mondott, hogy a temetőre többet kell tervezni. Nagyon jó, ugyanis fel is szólított bennünket az ÁNTSZ, hogy samatosodás van alulról, azt le kell burkolnunk, tehát arra a ravatalozóra lehet költenünk. Majd azt kell megvizsgálnunk, hogy hogy van odaadva bérbe, hogy valamilyen költséggel be kell-e, hogy szálljon a bérlő. Meg egyébként be is ázik az az épület, tehát ott újra kell majd a födémet szigetelni. Ezt nyugodtan rá lehet könyvelni mindet, én is azt gondolom. Én összességében azt gondolom, hogy elfogadható, de nem tudjuk még most elfogadni ezekkel a változtatásokkal sem, mert ezt meg kell előzze egy Óvodai Társulás, ami elfogadja a saját részét. Meg kell előzze egy Pénzügyi Bizottság, ami majd javaslatot tesz. Ez a gyűlés azért volt jó, hogy ezeket a finomításokat meg tudjuk csinálni. Zsuzsi ezzel át fogja dolgozni, a pénzügyi bizottság meg fogja vizsgálni és akkor még egyszer ennek nekifutunk. De örülök egyébként, hogy építő jellegű volt a kritika, és ezeket természetesen... sőt visszatérek, amit Lajos bá is mondott, az nem a közmunkásoké, az a falué. Tehát abból fogunk tudni, arról beszéltünk, hogy egy betonkeverőnk van, nem tudtuk betervezni, saját pénzből kéne megvenni, de így meg tudjuk. Egyébként azt is hozzáteszem, hogy a tavalyi évhez képest lényegesen több van szociális feladatokra betervezve. Tehát az is elképzelhető... Meg fogjuk nézni, hogy pontosan mennyi, az is elképzelhető, hogy bele fog férni úgy, hogy nem kell hozzányúlni ehhez az 5.400.000 forinthoz. Ész azt tényleg járdafelújításra, útfelújításra, bármire el lehet költeni, azt az 5 millió forintot.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De még egyébként is tartalmaz ez a költségvetés olyan lehetőségeket, ami legalábbis megközelíti a mínusznak a nullázását. De én már ebbe tényleg nem akarok belebonyolódni.

 

Dósa József polgármester: Így van. Azt gondolom, hogy ezekkel a módosításokkal a következő körünket... Tessék?

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Akkor hagy kérjem már meg, akkor pontosítsuk, hogy az első gyermek születésére...

 

Dósa József polgármester: Én szerintem az belefér a másfél millió forintba. Nem kell ezt feltagolni, mert akkor nem léphetünk túl rajta.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Nem kell? Jó.

 

Dósa József polgármester: Nyilván, ha felhasználjuk az nem gond, de túl nem léphetünk, mert akkor módosítanunk kell a költségvetésen. Bele fog férni, a másfél millió forint rengeteg. Tehát bele fog férni. Énszerintem fölösleges ennyire feltaglalni. Úgyis ti fogjátok eldönteni, meg fogjátok látni, hogy áll, milyen tartalékok vannak akkor éppen, mikor születnek a gyerekek, és akkor lehet, hogy azt mondjátok, hogy akkor nem is 20-30, hanem 50. Érdemes lesz erről is nektek, vagy megpróbálunk készíteni egy kimutatást szociális feladatokra, ezzel tudtok gazdálkodni, azt hiszem ezt sem volt tavaly, ugye mindig beszélgettünk, mennyi lehet benne, hogy lehet, és akkor nektek is megkönnyíti a munkátokat. És akkor azt ti látjátok, hogy hogy tudjátok tényleg a legjobban felosztani. Én azzal nem nagyon értek egyet, hogy a, nem tudom, ki az a három ember, vagy három gyerek, aki után fizetni kell az óvodába, szerintem azért kell fizetni utána, mert olyan keresettel rendelkezik. Én mindig azt mondom, hogy annak adjunk, aki nagyon rászorult. Ez az én véleményem, ezt is egyébként, én azt gondolom, hogy a szociális bizottság is eldöntheti, ha gondolja, de én mindig annak szeretném odaadni a lehető legtöbbet, aki a legrászorultabb. Azt, hogy most mindenkinek könyvcsomagot adunk, adjunk annak, aki rászorult. Nézzük meg, vizsgáljuk meg, hogy ki nem tudja megvásárolni. Nekem ennyi lett volna a hozzáfűznivalóm.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Sőt, ott még az óvodai étkeztetésnél, ott mindenkinek készíteni kellett egy bevallást, azoknak a szülőknek…

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Nyilatkozatot.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nyilatkozniuk kellett, pontosabban, és nem kellett hozzátenni semmiféle keresetigazolást, hanem ez arról szól, hogy a szülő büntetőjogi felelőssége tudatában nyilatkozik arról, hogy mennyi a jövedelmük.

 

Dósa József polgármester: Zsuzsa, akkor milyen kérdés van, amit pontosítani kell? Akkor így minden világos? Jó? Akkor köszönjük szépen, azt gondolom, hogy ezen túlléphetünk. Legközelebb már remélhetőleg el is tudjuk fogadni. A pályázatokkal kapcsolatosan sok jó hírem nincs.

 

 

A Képviselő-testület a napirendipont tárgyalását döntéshozatala nélkül zárja le.

 

 

2.) Pályázatok.

Előadó:Dósa József polgármester

 

Dósa József polgármester: A pályázatokkal kapcsolatosan sok jó hírem nincs. Kapott-e mindenki alaprajzot? Kapott? Jó. Úgy váltunk el, hogy én meg fogom keresni a Horváth doktornőt, illetve Dr. Kuncsik Jánost a lehetőségekkel kapcsolatosan. Ez meg is történt. Mind a kettő dokit megkerestem. Horváth doktornő azt mondta, hogy ő nem zárkózik el előle, de adott nekünk egy e-mail címet, hogy járjunk utána, hogy mi az, amire szükség van, a kötelező alapfelszereltség egy fogorvosi rendelőnek. Ezt le is kértük, megnéztük, ez több, mint 10 millió forint eszközbeszerzést jelent. És a doktornő a pályázatban említett 16/2011-es Kormányrendelet alapján már részesült támogatott eszközbeszerzésbe. Ez egy fertőtlenítő gép volt, nem tudom, hogy hogy nevezik pontosan, ez egy másfél millió forintos gép. Ezt mi nem is tudnánk beszerezni ezen a pályázat keretein belül, mert az már párhuzamos finanszírozás lenne. Úgyhogy nekünk meg kéne finanszíroznunk egy másfél millió forintos eszközt biztos, meg az is biztos, hogy a 10 millió forint nem férne bele a pályázatba eszközbeszerzésbe, mert akkor az épületet nem tudjuk megépíteni. Egy 60 millió forintos pályázatról beszélgetünk, ami többszörös egyeztetés után kiszámolásra került, hogy körülbelül ennyi az, ami a mutatók alapján reálisan igényelhető, tehát itt nem lehet elszállni. Én azt gondolom, hogy ez a fogorvosi rendelő, ez most nem fog tudni megépülni, de nyilván majd a testületi tagok el fogják mondani az elképzelésüket. Viszont látják, hogy be van tervezve, mint fogorvosi rendelő, tehát az alaprajz az tartalmazza. Ezt egyébként átlehet nevezni, nem bármi másnak, át lehet nevezni mozgó szakorvosi rendelőnek.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Mozgó szakorvosi szolgálat rendelőjének.

 

Dósa József polgármester: Vagy funkcionális szobának, és esetleg később, mert a doktornő azt is elmondta, hogyha az édesapja már nyugdíjba vonul, ő leadja a praxisának egy részét, és egy új praxis is keletkezhet ebből a 10.000 fős praxisból. Akkor esetleg már az OEP megtámogatja. Azt gondolom, hogyha a pályázat is lehetővé teszi, tehát a pályázatírók is, mert ugye csak a tervezővel egyeztettem, benne kéne hagyni ezt az épületet, vagy ezt a helyiséget, és később esetleg lépni és megcsinálni. Ha ez sem jön össze, akkor akármi is lehet benne, gyógyszertár vagy bárminek ki lehet 5 év múlva adni, mert 5 éven belül nem engedi a pályázat gyógyszertár létesítését ebben az épületben. A másik: a doktor úrral beszéltünk, hogy jöjjön át, a jegyző úrral beszélgettünk, ő azt mondta első körben nekünk, hogy ő nem igazán akar kiköltözni a saját, működő orvosi rendelőjéből. A pályázat feltétele viszont, hogy a beruházás befejezésétől kezdődően 5 évet működtetni kell ezt az épületet rendeltetésszerűen. Úgyhogy most egy ilyen patthelyzet van. Én abban bízom, hogy a doktor urat meg lehet lesz győzni, hogy ez a rendelő őneki, egy új rendelő neki is a praxisát esetleg értékben is növelheti vagy kedvezőbbé teheti. Azt gondolom, hogy ezen még dolgozni kell, és el kell indítani. Mert viszont a pályázatot azt vagy csináljuk, vagy nem csináljuk. Azt el kell döntenünk. Itt nincs az, hogy na majd ha beszéltünk, vagy ha két hónap múlva rá tudjuk, meg tudjuk, ezt el kell indítani, ha úgy dönt a testület, hogy csinálni akarja. Én ezt tudtam elérni első körben, nyilván, hogyha a testület azt mondja, hogy további tárgyalásokat, mert azt tudni kell, nem tudom sikerült-e elolvasni mindenkinek a pályázatot, itt négy alapellátást lehet önállóan, vagy a négyet együtt vagy éppen bármelyiket együtt megvalósítani. Fogorvosi ellátást, védőnői ellátást, gyermekorvosi ellátást, illetve a háziorvosi ellátást. Illetve kiegészítő tevékenység képpen lehet még ezeket a multifunkcionális szobát, a mozgó szakorvosi rendelést. Tehát ezeket lehet megvalósítani. Legalább egynek a négy közül meg kell, hogy valósuljon benne ahhoz, hogy a pályázaton indulni tudjon. Semmi nem kell a doktor úrtól, semmilyen, hogy ő 5 évig benne marad, tehát semmit nem kér a pályázat. Egy nyilatkozat kell részéről is, hogy a párhuzamos eszközfinanszírozás nem valósult meg, hogy ezen az eszközbeszerzéses támogatáson nem vett részt, vagy ha részt vett, akkor mit vásárolt, hogy nehogy megvegye az önkormányzat is ugyanazt. Tehát ezt most el kell nekünk döntenünk, hogy akkor ezzel foglalkozzunk. Az én javaslatom az, hogy ezt, elhangzott, ugye a megyén elmondták, az elnök úr elmondta, Török Dezső, hogy az önkormányzatoknak ez az utolsó öt éve, hogy infrastrukturális fejlesztéseket véghezvigyen. Utána már csak gazdaságfejlesztésre fog az unió pénzt adni. Ez egy hatalmas lehetőség, egy jó pár évtizedig megoldaná szerintem az egészségügyi ellátásunkat. Én nem hiszem, hogy ezt szabad hagynunk, hogy ez elmenjen mellettünk. Énnekem ez a véleményem, de nyilván a többségünk kell ahhoz, hogy ezt a munkát tudjuk folytatni, vagy egyáltalán el tudjuk indítani. Mindenkinek kíváncsi lennék a véleményére. Azt is tudni kell, behoztam, hogyan lett eladva annak idején az orvosi rendelő, vannak kikötések stb. Megkerestük az anyagokat, meg lehet nézni bárkinek. Sajnos lehet, hogy akkor hiba volt, de ezzel már most nincs mit csinálnunk. Most ezt a helyzetet kell megoldani. Béla.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: A magam részéről, ami itt épül, az itt marad, még akkor is ha se Kuncsik doktor se pedig mi közülünk senki nem fog élni. Én mindenképpen azt támogatnám, hogy igenis próbáljuk meg ezt a pályázatot. Ha másképpen nem, csak úgy, hogy arra az egy napra, amikor a helyszíni ellenőrzés van, addigra berendezni azt a rendelőt. Az, hogyha ezt egyszer átveszi valaki, valószínűleg az elkövetkezendő öt évben nem fog ide jönni, és hogyha a rendelés ténylegesen nem ott valósul meg, akkor sincs olyan nagy baj. Itt én gondolok ilyen kényelmi szempontokra, ami miatt ő nem akar ide átjönni. Ha van rendelés kimegy, ha nem, akkor nem megy ki. Én gondolom, hogy ezt ő is, mint értelmes ember fel tudja fogni, fel is fogja fogni, és szerintem úgy kell megnézni, ha más nem, akkor legalább addig adja kölcsön az eszközeit…

 

Dósa József polgármester: Az eszközök a mieink.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Az eszközök az önkormányzatnál vannak.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Akkor meg nincsen miről beszélni. Azt gondolom, hogy igenis menni kell. Ha valami egyszer ide épül, az itt fog maradni. Ha másképpen nem, akkor így. Az ellenőrzése az lehet, hogy nem úgy van, hogy folyamatosan nézik, lehet hogy csak egyszer jönnek, megnézik, megvalósult, és lehet hogy többet sosem jönnek. Elképzelhető, hogy jönnek, de hát hogyha van olyan szerencsénk, hogy valaki szól, hogy most is fogunk menni. Két vagy három év múlva. Az öt év az nem olyan hosszú idő. Amikor a parókiát újítottuk fel, oda is kikötés volt, hogy legyen benne lakó. Annak is van azt mondom, három éve, és nem jöttek vissza, és állítom, nem is fognak visszajönni. Én ezt tudom mondani.

 

Dósa József polgármester: Valaki másnak még hozzáfűznivalója? Sanyi.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Teljes mértékben osztom a Béla véleményét. Nyilván ami itt épül, az itt is marad. Ez maximálisan így van. Hogy a doktor úrnak mi a véleménye ezzel kapcsolatba, én azt mondanám, én örülnék neki, hogyha egy olyan vállalkozást tudna működtetni, hogy kapok egy ilyen lehetőséget, egy felújított rendelőt, ahol tényleg olyan körülményeket tudok biztosítani. Nem akarom megbántani, mert tisztelem, becsülöm azt a munkát, amit elvégzett idáig is, akár mint orvos, akár mint polgármester annak idején. De arra az épületre, ami ott a tulajdonába van, ő arra az épületre szerintem nem költött egy fillért sem. Tehát meg kell nézni, sajnos az az épület, ja bocsánat a lépcsőt, meg a mozgáskorlátozott feljárót megcsinálták, de az használhatatlan. Én is azt mondom, ha ezeket át kell nevezni, ezeket a helyiségeket bármi másnak ahhoz, hogy meg tudjunk mindennek felelni, akkor át kell nevezni, nyilván a tervezők már dolgoztak valamilyen szinten, a doktor urat meg szerintem meg kell győzni, két év, 2018. december 31-éig kell elkészülni ennek a rendelőnek. Ha ebbe az évbe ha el is kezdődik annak az építkezése ’17 nyarától szerintem hamarabb nem fog. Az eladás az tényleg úgy történt, azzal egy picit előrébb vagyunk, tehát annak idején az épület el lett neki adva, de az összes eszköz, amik ott vannak, az utolsó ollóig, az ágytól kezdve minden önkormányzati tulajdonban van a mai napig is a leltár szerint is. Most hallotta először, kicsi sérelmekkel meg egyebekkel, de szerintem le lehet vele ülni normálisan beszélni azzal kapcsolatba, hogy… és azt mondom, hogy ezzel még a praxisának az értékét növeli valamilyen szinten, mert azért mégis csak egy újabb rendelőbe tud eljönni egy újabb háziorvos. Ha meg – éppen beszélgettünk is erről polgármester úrral, hogy nekünk meg nyilván érdekünk lesz az, és ezt fel kell neki ajánlani, hogy abban segíteni fogunk, meg az is lesz a dolgunk, mondjuk nem tudjuk, hogy akkor egyáltalán képviselők leszünk-e, mikor azt mondja majd, hogy a praxisától meg akar válni, hogy nekünk érdekünk lesz az, hogy ide olyan orvost hozzunk, hogy igenis azt mondjuk, hogy igen, ez meg is felel szakmailag, meg el is tudja fogadni a település, meg valami ilyesmi. Nekünk az lesz az érdekünk, hogy a praxisát, ha el akarja egyszer adni, minél hamarabb el tudja adni, az a patt helyzet, hogy most van orvos vagy nincs orvos, az nagyon nem jó dolog. Úgyhogy én is azt mondom, hogy bele kell vágni, csinálni kell, és majd meglátjuk, hogy mi lesz a vége. Két év múlva vagy három? Kettő.

 

Dósa József polgármester: Igen, és akkor még annyit hagy mondjak el, ott a kisebbik terv, mert két tervet kapott mindenki, ami nincs 200 m2. Ugye 220.000 forintos m2-es áron számolva ilyen 5 millió forint tartalékot enged, vagy nem tartalékot, hanem eszközbeszerzésre enged ez a 60 millió forintos pályázat. Tehát 5 millió forint értékben tudunk bele eszközöket szerezni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Abba az esetbe, hogyha ez tényleg 220.000 forint/m2.

 

Dósa József polgármester: De azt mondták, hogy attól több nem lehet.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ezek hogy vannak tájolva a telekre? Hova vannak elhelyezve? Azt nem tudjátok?

 

Nagy Sándor alpolgármester: De, rá van, ott van, hogy utcafront.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Hol?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Ez az utcafront, ez a része.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: De ez teljesen kint akkor a…, azért, oké a tájolás, de hol van a telekre? Hátrább, kintebb van?

 

Dósa József polgármester: Azt nem tudom.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Itt körbe van ablak, aztán valószínű, ez csak a közepére lehet, mert a 6 métert el kell a szomszédtól hagyni minden irányból.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Hát a családi házaknál lehet, hogy el kell hagyni.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Azt is jó lenne már látni, hogy …

 

Dósa József polgármester: Á, semmi nincs, tehát nekünk el kell fogadni, hogy csináljuk, készítsék-e tovább.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Még csak ez van egyelőre.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: A kettő közül, ha el kell helyezni, akkor tudni kéne, hogy hova helyezték maga a telken.

 

Dósa József polgármester: Csaba, itt nem az a lényeg. Az, hogy milyen mértékű, elrendezésű, kell-e nekünk mind a három helyiség. Most ezt kell dönteni. Utána majd lesz látványtervünk is, mindenünk lesz. De ott még nem tart ez a tervezés.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Azt mondom, hogy A, B verzióból kell választani.

 

Dósa József polgármester: Nem, nem.

 

Nagy Sándor alpolgármester: A, B verzióból lehet választani…

 

Dósa József polgármester: Ő kettőt felvázolt.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Az kétszáz egynéhány m2, az nem jön ki a 60 millióból.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: 218 meg 190.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Ha arra mondták ők, hogy szerintük a 178 m2-es.

 

Dósa József polgármester: Ők ezt javasolják, a kisebbet.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: 190,53.

 

Dósa József polgármester: Tehát akkor arról szavazzunk, mert azért ez fontos dolog, hogy ezt a pályázatot folytatjuk, nyilván akkor a pályázat, mert ugye itt azt hiszem február 18-tól lehet beadni, vagy 15-től május 4-ig. Nem beadási sorrendben történik az elbírálása, a legvégén. Összeszedik az összeset, és akkor bírálják el. Olyan túl sok idő nincs arra, hogy most mi még beszélgetünk, vagy nem beszélgetünk. Meg tudjuk győzni vagy nem. Aki azzal egyetért, hogy ezt a pályázatot akarja a képviselő testület, és megvalósítjuk minden lehetséges módon, akkor az kérem, kézfelemeléssel jelezze. Jó. Köszönöm szépen. Megállapítom, hogy egyhangúan elfogadtuk.

 

 

A Képviselő-testület a polgármester javaslatára a jelenlévő és a döntéshozatalban is résztvevő 7 tagja egyhangú szavazásával – 7 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett – meghozza a következő határozatát:

 

 

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

9/2016./II.1/ Kt. határozata

 

 

Tárgy: Pályázat benyújtása a TOP-4.1.1-15 pályázati felhívás alapján az egészségügyi alapel-

látás infrastrukturális fejlesztésére.

 

 

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete egyetért azzal, hogy a TOP—4.1.1-15 pályázati felhívás alapján pályázat készüljön és kerüljön benyújtásra „Egészségügyi ellátás infrastrukturális fejlesztése Tibolddarócon” címmel, egy új, az egészségügyi alapellátásnak helyt adó épület kialakítását tartalmazó projekt megvalósítása érdekében.

 

A Képviselő-testület felkéri és felhatalmazza a polgármestert a projekt összeállításához és pályázat elkészítéséhez szükséges egyeztetések, intézkedések megtételére.

 

 

Határidő:pályázat benyújtásáig folyamatosan

Felelős:Dósa József polgármester

 

 

 

Dósa József polgármester: Megkérdeztem a pályázatíróktól. Tehát nekem más nem volt. Köszönöm szépen. A jegyző úrnak lesz még majd.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Röviden szeretnék én szólni arról, hogy itt a legutóbbi képviselő-testületi ülésen szót ejtettünk arról, hogy hogyan képzeljük el a védőnői épületnek a felújítását. És most tartanánk tán ott, hogy konkretizálni kellene az ajánlati felhívást és én nekem van egy mintám Sályból. Igaz ugyan, hogy az annyiban különbözik ettől, hogy a sályi fejlesztés, amelyik a Hétszínvirág nevű óvodájuk kapacitásbővítésére vonatkozik, az közbeszerzés-köteles. A miénk nem, tehát nekünk nem kell közbeszerzési eljárást lefolytatni, de ezért ebben a sályi mintában vannak olyan jó dolgok, megoldások, amiket talán függetlenül attól, hogy nem lesz közbeszerzés, mi is csak használhatnánk itt már az ajánlat tételi felhívás kapcsán is. Aztán majd a szerződés megkötésénél is. Sályban is élesen felmerült az a kérdés, hogy az ajánlati felhívás tartalmazza-e a projekt megvalósítására rendelkezésre álló támogatási összeget vagy sem. Végülis a sályiak úgy döntöttek, hogy tartalmazza, mert ők tartottak attól, hogy ha nem tartalmazza, akkor az ajánlatok elképzelhető, hogy olyan összeget fognak tartalmazni, ami meghaladja jócskán a támogatás összegét és akkor az ajánlattételeket illetően ilyen fölösleges köröket futnak, és akkor ők például így szerepeltetik az ajánlatukban ezt az összeget. Felmerül a kérdés, hogy a mi felhívásunkban szerepeljen-e a támogatásnak az összege vagy sem. Akkor ilyen fontos kérdés lehet az, hogy milyen határidők szerepeljenek a munkálat megkezdésére, a tényleges munkálatok elvégzésére illetőleg mi szerepeljen befejezési határidőként. Én ezeket a kérdéseket tartanám most a legfontosabbnak, hogy ezekről azért feltétlenül váltsunk szót. Egyébként csak mondanám azt, hogy a sályiak, azok úgy gondolkodtak a projektjüket illetően, hogy négy helyre küldték ki az árajánlatot. Itt ezek közül kettő vagy három az úgy tudom, hogy helybeli vállalkozás és van köztük mezőkövesdi vállalkozás is. Mi, amikor beszélgettünk, akkor úgy körvonalazódott, hogy most per pillanat három cég van, akiket megkeresünk. Igazándiból nincs is ebből semmi gond, a sályiak azért kerestek meg négy céget, mert a közbeszerzési törvény legutóbbi módosításában szerepel az, hogy a kötelezően megkeresendő cégek számát háromról felemelték négyre, de hangsúlyozom, hogy ez a szabály csak akkor él, hogyha közbeszerzési eljárást kell lefolytatni, és nálunk nem kell, tehát abból nincs semmi gond, hogyha mi csak három céget keresünk meg. Én most hirtelen ennyit akartam.

 

Dósa József polgármester: Tehát amit el kell döntenünk ezzel kapcsolatosan. Én beszéltem a védőnővel, azt mondta, június, július hónapot látja legalkalmasabbnak arra, hogy ott a legkevesebb munkája van. Szabadságát úgy fogja beosztani. Akkorra tervezzük ezt a felújítást. Orosz tervező elmondta, hogy szerinte ezt 6 hét alatt ezt meg lehet csinálni, ugye ez nyolc hetet takar, akkor ez biztosan elég lesz rá. Azt kellene eldönteni, hogy szerepeljen-e az ár rajta, hogy szállítói finanszírozású legyen, illetve, mit tudom én az átadás-átvételt követő 15 napon belül kifizetjük. Tehát ezeket mindet fel kell tüntetni rajta. És én azt javaslom, én Ida nénivel beszélgettem, teljesen igaza van, hogy tüntessük fel az árat rajta. És írjuk oda, hogy …. Mit is jegyző úr? Amit maga javasolt. Mit kell még ráírni? Hogy a nyertes pályázó vagy minden egyes pályázóval személyes egyeztetés?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Az, hogy minden egyes árajánlatot benyújtó céggel, vállalkozással egy egyeztető tárgyalást folytatunk itt a munkáról, mert mindannyian tudjuk azt, hogy az elkészített műszaki tartalomban nem szerepelnek bizonyos munkálatok, tehát így nem szerepel az alap megerősítése, ami szemmel látható, hogy ott van valami kis statikai gond, és az elkerülhetetlen. Illetőleg ilyen felmerülhet még a tetőzettel kapcsolatosan is, a polgármester úr hívta fel a figyelmet erre.

 

Dósa József polgármester: Az Orosz mondta, hogy elképzelhető, hogy egy-két szarufát le kell cserélni, csak ezt nem lehetett beletervezni, mert akkor már építési engedély köteles. Tehát ezért nem került bele a műszaki tervbe.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Még van ilyen, hogy építési engedély?

 

Dósa József polgármester: A lakóházra, ha nincs háromszáz fő alatt, de ez nem lakóház.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Erre nem az vonatkozik?

 

Dósa József polgármester: Nem. Lakóingatlanokra csak.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Se használatbavételi engedély?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Az kifejezetten, amit én hallottam erről, az a lakóingatlanoknál van akkor, hogyha a 300 m2-t nem haladja meg, akkor építési engedély nélkül úgy nevezett egyszerű bejelentés alapján történik ennek a regisztrálása.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ha nem történik növekedés, az minden más felújításnak minősül, és nem biztos, hogy kell hozzá építési engedély.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ehhez biztos, hogy így nem kell.

 

Dósa József polgármester: Így nem kell.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Elvileg, ha nincs növekedés…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Így nem kell, persze. Ezt mondjuk mi is.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Szóval, ha ti beszélgettek, ti beszélgethettek, ha én megszólalok, akkor kapok az orcámra, tehát ezt azért be kellene tartani. És ez nem illetlenség, hidd el nekem. Szerintem is a nyári időszak megfelelő arra, hogy 2 hónap alatt cakkon pakk rendet lehessen rakni. Ha kiírjuk a végösszeget, az is jó, ha nem írjuk ki, az szerintem sokkal jobb.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ne írjuk ki?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Én azt mondanám, hogy nem kell kiírni, mert ha kiírjuk a végösszeget, akkor ha nem úgy jön ki a dolog, akkor visszafele számlálás történik mindig a dolgokból, tehát a költségvetésen akkor még többször végig mennek, és mondjuk megközelítsék azt az összeget. Belenéztem egy-két dologba, biztos vagyok benne, hogy maximálisan fel van árazva olyan értelembe, hogy, meg egyébként is érthető ez a dolog, hogy ebből az összegből ezt az épületet nagyon szépen rendbe lehet hozni. Az a lényeg, hogy mindennemű munkavégzésre terjedjen ki az árajánlat. Tehát ami nem képezte a pályázatnak a tárgyát, hogy ott plusz dolgokat kell csinálni, az is kerüljön bele. Az, hogy majd a szerződésbe hogy lesz, mint lesz leírva, és azért kell az egyeztetés, hogy tegyen egy nyilatkozatot a vállalkozó, hogy ő ilyen körülmények között, ezekkel a feltételekkel tudja bevállalni a munkát. Tehát ne legyen az, hogy ez nem volt benne.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Tehát nyoma legyen annak.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Így van. Beszéltünk róla már, hogyha az ÁNTSZ nem ír elő nekünk kötelezettséget, de azt mondja, hogy jó volna, ha megcsinálnánk, akkor most vagy megcsináljuk és ne szóljon utána bele nekünk senki, vagy akkor ne foglalkozzunk vele.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: De én szerintem csináljuk meg, mert ő egy olyan dolgot kért, amire azt mondtuk, hogy teljesíthető, nem?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De, ha az a pályázatba nincs benne, akkor legyen tudomása a jelentkezőnek, hogy meg kell csinálni.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Hogy meg kell csinálni.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: És ha ő csak 8 millióról ad árajánlatot, akkor valami nem stimmel, de ha tudomásul veszi azt, és megközelítő árajánlatot ad le, mint amit mi kaptunk, akkor biztos, hogy jó ez az egész dolog. Én ezt szerettem volna mondani.

 

Dósa József polgármester: Sándor.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Én is azt mondom, hogy ne írjuk bele.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Jó, akkor nem írjuk bele.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Ez a saját véleményem. Majd mindenki elmondja, és eldöntjük együtt. Sályról információk révén tudjuk azt, hogy valószínűleg azért írják bele ezt az összeget, mert olyan gondjuk van, hogy amit meg akarnak építeni, az tárgyalási összegből nem jön ki. A tervezőnek át kell dolgozni az egészet, mert azt a pénzt, amit kapnak rá valót, nem jön ki. Mi viszont azt látjuk, hogy ebből a pénzből valószínűleg tisztességesen ki fog jönni. Azt nem tudom, hogy hogy lehet kivitelezni, amit Lajos vetett fel, hogy… Jó dolog volna, csak amikor odaadod az anyagot a vállalkozónak, abba nem írhatod bele azokat a plusz dolgokat, amiket kérsz tőle még munkát.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Azt majd csak az egyeztető tárgyaláson fogjuk elmondani, amiről majd egy külön…

 

Nagy Sándor alpolgármester: Arról akkor ő nem tud árajánlatot adni.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nem, ezt úgy kéne, elnézést. Ezt úgy kéne csinálni, hogy az árajánlat megtétele előtt helyszíni bejárás szükséges. Pont. És ezekre a hibákra felhívni a figyelmet.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Kérhetjük ezt is.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Konkrétan ezekre a hibákra, hogy idefigyelj, itt van két szarufa, itt meg van repedve az alap és mit tervezel ezzel.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Jó.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Így kéne. Mielőtt megteszik az ajánlatot, azelőtt helyszíni egyeztetés szükséges. Konkrétan ezekre a valós hibákra felhívni a figyelmet.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Helyszíni bejárás és egyeztetés.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Így van. És akkor itt rögtön elhangozna, hogy ez van.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Jó.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Igen. Szerintem egyszerűbb, ha azt mondjuk ezeket a cégeket, akiket nyilván, ezt a három céget, amiről beszéltünk, fölhívni őket, és nem azt mondjuk, hogy kiküldjük nekik az anyagot, hanem arra kérjük őket, hogy jöjjenek át érte és vegyék itt át itt az anyagot és beszéljük itt át. Mind a háromnak ugyanezt el kell mondani.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Lehet így is csinálni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: És akkor kijönnek, megnézik.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: És akkor egyúttal meg is történt a helyszíni bejárás, az egyeztetés.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Azt el kell nekik mondani, hogy ez sajnos nincs benne.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: De viszont ezzel annyi a gond, hogy ezt nyilván célszerűen megtartani csak akkor tudja az ember, amikor már árajánlatot lát.

 

Nagy Sándor alpolgármester: De jegyző úr, mire ad árajánlatot? Mire ad árajánlatot?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Bocsánat, tehát van egy pályázati tenderkiírás meg van egy, nevezzük most azt egy műszaki szükségességnek. Teljesen mindegy, hogy nem az. Az egy külön lap. Azon vannak rajta azok, amiket szeretnénk pluszba megoldani.

 

Dósa József polgármester: Nem. Lajos bá. Bocsánat. Tehát ez tartalmazza már az ÁNTSZ, ugye a múltkor azt mondtuk, hogy úgy akarjuk, tehát ez már tartalmazza. Ez pluszba annyit jelentene, hogy azt nem tudtuk beletervezni, hogy meg kell erősíteni az alapot, meg kell fogni a falat, meg esetleg János azt mondta, hogy esetleg a tetőn lehet, hogy cserélni kell. Ez nincs benne.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ezt akkor egy egyeztetés alkalmával nyugodtan..

 

Dósa József polgármester: Ez jó igen, amit Béla mondott.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Lehet, persze. Műszaki bejárást is lehet tartani.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Előtte meg elvisz egy csomagot.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Én nem tudtam, hogy ez belekerült.

 

Dósa József polgármester: Ez belekerült. Ez benne van.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ez akár úgy is történhet, hogy elő vannak készítve a rajzok, az egységcsomagok, és mindenki egyszerre eljön és mind a háromnak egyszerre előadni.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Elő lehet adni egyszerre is.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ki-ki a maga árajánlatát ennek megfelelően…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Szíveskedjen megtenni. Kész. Ennyi.

 

Dósa József polgármester: Teljesen jó. Így fogjuk csinálni, de lehet, hogy egyszerre nem tudjuk egyeztetni, hogy mindenki ráérjen.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De jobb, ha egyszerre van.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: A megrendelőnek egyszerűbb, mert nem kell háromszor végigjárnia, hanem ott van mind a három árajánlattevő és elmondjuk, hogy mi a probléma, ő pedig úgy fogja soronként beárazni.

 

Dósa József polgármester: Árról nem beszélünk.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem beszélünk árról, így van.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: És én ilyenkor azt csinálnám, hogy egy kis tartalékot képeznék, tehát hogyha most 11 millió 450 ezer, akkor én azt mondanám, hogy 11 millió 200 és akkor abba van már egyfajta tartalék. Azt el lehet költeni másra. Éppen azért, hogyha mondjuk ebbe benne van a két szarufa, úgyis azt fogja mondani, hogy nem volt benne. Előzőleg, hogyha meg van mutatva, nem mondhatja, mert látja, tudhatja, de még mindig találhat olyat, amire mondja, hogy figyelj, itt is van egy, ki kell javítani. És ez ezekre a tartalékokra pontosan elég lenne.

 

Dósa József polgármester: Azért kéne árat mondani, ennyivel csökkentett árat kéne mondani, hogy mindenki így kalkuláljon, meg még ezeket szeretnénk bele, és akkor maradna egy tartalék, ezért kéne árat mondani.

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ez még mindig egy tartalék, akár.

 

Dósa József polgármester: És csökkentett ár. Az önrészt, azt az 500.000 forintot nem beletenni.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Bocsánat.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nyilván a teljes összeg erre lesz elköltve.

 

Dósa József polgármester: Így van.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Csak az, hogy ők ezt nem tudják, az egy más dolog.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem kell nekik mindent tudni.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Mert egyébként adnak egy olyan árazatlan költségvetést, amit ők töltenek ki, és azt se tudják, hogy ez mennyi. És lehet az akár mondjuk 15 millió forint. Ez azért van, ez egy viszonyítási alap, hogy tudják mi az, ameddig elmehetnek.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem tudom, hogy melyik lenne jobb, én csak felvetettem most. Arról van szó, hogy én a sályit is csak példaként hoztam. Nem azt mondtam, hogy követni kellene, csak egy példaként, hogy ők is dilemmáztak rajta. És már át is adtam a szót.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nem tartom tisztességesnek. Tehát azt mondod, hogy idejön egy vállalkozó, idejön a három vállalkozó és azt mondod, hogy tudod, hogy nyertél 11 millió 700 ezer forintot és nem mondasz nekik csak 11 millió kettőt. Ez nem tisztességes. Akkor inkább azt mondom, hogy adok neki egy árazatlan költségvetést, hogy árazzátok be, elmondjuk, hogy milyen problémánk van. Tehát kevesebb összeget mondasz, hogy mennyi pénzed van rá, azt én tisztességtelennek tartom.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: És azért vannak az áregyeztető tárgyalások utána, hogyha nagyon alacsonyat mondott, akkor nem biztos, hogy kell vele foglalkozni, ha közelébe van, akkor azzal már érdemes foglalkozni, ha meg túllicitálta a dolgot, az megint nem. És ebből jön ki az, hogy még akkor is lehet a kiválasztott személlyel érdemi elbeszélgetést folytatni, hogy akkor ez van, hogyha ebbe neked még lesz 200.000 forint vagy 300.000 forint plusz költséged, azt kénytelen vagy letudni magadnak, mert nekünk erre nincs több pénzünk. Nekünk van rá az a 11 millió valahány százezer forint.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Így van.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: És nem több. És ez mindenre érthető. Ha valaki megnyer egy pályázatot, akkor abból oldja meg. Ne az legyen, hogy még utána majd ez sincs, meg az sincs, meg amaz sincs. Többet kellett csinálni mindenhol, ami be volt vállalva, mert megkövetelik az önkormányzatok, hogy azért legyen úgy megcsinálva, hogy esetleg még mellette… Én tudom, hogy még más is.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Meg amikor elkezdik a munkát, akkor látják majd, hogy hoppá, nem számoltunk ezzel se, meg ezzel se, meg ezzel se.

 

Nagy Sándor alpolgármester: De abba van egy ilyen 10%-os tartalék valahol, azt hiszem.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Van benne, igen.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Egy ilyen csepp épületnél ez komoly összeg.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Egymillió forint, persze.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Csak egy ilyen csöpp épületnél, elnézést, tehát egy ilyen csöpp épületnél azért mert nem ismerni az állagát, mikor szét van bontva, csak utána, sokkal többet el vihet akár, mint egy új építés.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Oké. Akkor én meg azt mondom, hogy ebből a pénzből majdnem hogy meg lehetne építeni. Én is azt mondom még egyszer, hogy nem kell bele árat írni, és mindenképpen egyeztető tárgyalást folytatni.

 

Dósa József polgármester: Az egyértelmű. Mi fogjuk átadni személyesen nekik.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Tehát én ezt azért vetettem fel, mert ezek a kérdések felmerültek, és ezt egyértelműen úgy kell fogalmazni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: A szállítói alatt mit értettél?

 

Dósa József polgármester: Hogy ő finanszírozza, és a végén mi kifizetjük.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Rendelkezésünkre áll a pénz, akkor mit tudom én háromnegyed időszakba egy 50%-os teljesítést esetleg le lehet igazolni.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nem olyan mértékű ez a beruházás.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem, ez nincs akkora.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ha lenne egy tibolddaróci vállalkozó, aki bevállalná ezt az egész munkát, annak lehet, hogy már egy kicsit sok lenne. És az volna a legjobb nekünk, de nincs.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nincs.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Azt már majd a szerződéskötésnél. 50%-ot vagy valamit, persze.

 

Dósa József polgármester: Nekem azt mondták, hogy aki ezt nem tudja bevállalni, azzal nem szabad szóba állni.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: A végén egy összegben, Sanyi, a végén.

 

Dósa József polgármester: Kezdd el számolni a felénél, hogy megvalósult-e, ki lehet-e fizetni, az plusz munka mindenkinek.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Meg onnantól kezdve érdekelt ő abba, hogy ne húzza el véletlenül se, hanem ez tempósan menjen.

 

Dósa József polgármester: Na, akkor ezt megbeszéltük. Ár nélkül fogja mindenki megkapni, és személyesen körbejárjuk, és a végén még lehet majd egyeztetni. Majd a végén lehet, hogy kérném a segítségét, mert azt tudod, hogy egy bizottsági tag vagy?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Igen.

 

Dósa József polgármester: Ja, jó. Nekünk ennyi volt.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nekem nincs más, köszönöm szépen.

 

Dósa József polgármester: Valakinek valami? Ja még annyi, hogy beszélgettünk a múltkor, bocsánat, a tábláról. Utánanéztünk, hogy 1m x 2m-es tábla 65.000 forint + áfa, és ez nem is a legkorszerűbb. Ilyen horganyzott lemezre ráfényképezett, lelaminált. Tehát ettől komolyabbak vannak, amik itt is, műanyag meg UV álló, mit tudom én. Elég nagy összege lesz, de mindenképpen foglalkozzunk, mert csúnyán néz ki. Most jönnek az Eltések a hétvégén, akik…

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Mire gondolsz?

 

Dósa József polgármester: Amit Lajos bá is mondott.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ja, a hordó.

 

Dósa József polgármester: Érdemes lenne még megvárni, és a csoportba megrendelni, mert akkor lehet hogy tudunk még kedvezményt is. Meg hát többfelé szét kell nézni, csak én nem gondoltam, hogy ilyen drágák ezek a táblák. Úgyhogy nem egy olcsó dolog lesz.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Én éppen mondtam polgármester úrnak, hogy a térképes tábla ott a patakmenti iskolánál, azt vagy 15 éve csináltattuk körülbelül, akkor 70 ezer forintot fizettünk a tábláért, mondjuk az egy műanyag lapon van.

 

 

A 3. napirendipont – indítványok, javaslatok – keretében hozzászólás nem hangzik el.

 

A polgármester az űlés 18.00 órakor bezárja.

K.m.f.

 

 

Dósa József                            dr. Molnár Sándor

polgármester                                       jegyző

 

Nagy Sándor

és

Novák Sándor

jkv. hitelesítők

Go to top