Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete

3423 Tibolddaróc, Széchenyi út 1.

Tel.: 49/337-022 Fax: 49/337-202

E-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

286/2016

Jegyzőkönyv

 

Készült: Tibolddaróc Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2016. január 14-én 16

órai kezdettel megtartott üléséről

 

Az ülés helye:Községháza- kistanácskozó (3423 Tibolddaróc, Széchenyi út 1. sz.)

 

Jelen vannak:Dósa József polgármester, Nagy Sándor alpolgármester, Brezovcsik Béla,

Csordás Sándorné, Novák Sándor, Pribéli Csaba György és Serfőző Lajos István

Tanácskozási joggal megjelentek:dr. Molnár Sándor jegyző

Pummer Istvánné pénzügyi főelőadó

Napirend előtt:

Dósa József polgármester köszönti a települési képviselőket. Megállapítja, hogy az űlés határozatképes, mivel a Képviselő-testület mind a hét tagja jelen van – így az ülést megnyitja.

 

A Képviselő-testület a polgármester javaslatára, egyhangú szavazással – 7 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett – Csordás Sándorné és Pribéli Csaba György települési képviselőt bízza meg a jegyzőkönyv hitelesítésével.

 

Ezt követően a Képviselő-testület, a meghívóban foglaltak szerint, egyhangú szavazással – 7 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett – fogadja el az űlés napirendjét, a következők szerint:

 

Napirend:

 

1.) Önkormányzati Bizottságban megüresedett helyek betöltése.

Előadó: Dósa József polgármester

 

2.) Az Önkormányzat 2016. évi költségvetésének előkészítése.

Előadó: Dósa József polgármester,

dr. Molnár Sándor jegyző,

Pummer Istvánné pénzügyi főelőadó.

 

3.) Szippantott szennyvíz összegyűjtését, elszállítását, ártalmatlanítását biztosító közszolgáltatás újjászervezése és szabályozása.

Előadó: dr. Molnár Sándor jegyző

 

4.) Indítványok, javaslatok.

Napirend tárgyalása:

 

1.) Önkormányzati Bizottságban megüresedett helyek betöltése.

Előadó: Dósa József polgármester

 

Az előadó polgármesterrövid szóbeli előterjesztésében elmondja:

 

Akkor, rá is térhetünk az első napirendi pontunkra, az önkormányzati bizottságban megüresedett helyek betöltésére. Erre azért van szükség, gondolom, mindenki tudja, hogy miért van szükség. Ági a szociális bizottságba külsős tagként dolgozott, de mivel most már belsős tagként, mint képviselő foglal helyet ebben a bizottságban, ezért egy külsős tagot kell nekünk választanunk. És én bár a Kiss Lászlóné Rózsikára gondoltam, aki a Balogh Ádám úton lakik, beszéltem is vele, sajnos nem tud itt lenni, mert valamilyen más elfoglaltsága jött. Ő el is fogadja ezt a felkérést, amennyiben megszavazza a testület. És akkor majd egy következő testületi ülésen majd felesküszik.

 

A polgármesterjavasolja azt is, hogy a Képviselő-testület az Egészségügyi és Szociálpolitikai Bizottsága tagjává önkormányzati képviselőként válassza meg Csordás Sándornét, aki mandátuma megszerzéséig, a bizottság külsős tagja volt.

 

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Igen, mert esküt kell tennie a Képviselő-testület előtt.

 

Dósa József polgármester: Most nem tudott eljönni egyéb elfoglaltságai miatt. Nem tudom, hogy valakinek van-e valamilyen hozzáfűznivalója vagy esetleg ellenvéleménye a személyével kapcsolatosan. Amennyiben nincs, akkor szavazásra tenném, mert ezt a testületnek meg kell szavaznia. Aki egyetért a Kiss Lászlóné személyével, aki a szociális bizottság külsős tagjaként működne közre velünk, kérem, kézfelemeléssel jelezze. Jó. Köszönöm szépen. Megállapítom, hogy egyhangúlag elfogadtuk a külsős új tagunkat.

 

A Képviselő-testület a polgármester javaslatára, a jelenlévő és a döntéshozatalban is résztvevő 7 tagja, minősített többségű egyhangú szavazatával – 7 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett – meghozza a következő határozatát:

 

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

1/2016./I.14/ Kt. határozata

 

 

Tárgy: Egészségügyi és Szociálpolitikai Bizottságban megüresedett helyek betöltése.

 

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Egészségügyi és Szociálpolitikai Bizottságában, Markó József Csaba önkormányzati képviselő lemondása és Csordás Sándorné bizottsági tag önkormányzati képviselővé választása miatt megüresedett

bizottsági helyekre, a bizottság tagjává választja:

Csordás Sándorné önkormányzati képviselőt és Kiss Lászlóné (sz.: Kiss Rozália) tibolddaróci választópolgárt.

 

A képviselő-testület felkéri a polgármestert, hogy erről, a távollévő Kiss Lászlónét értesítse azzal, hogy a következő képviselő-testületi űlésen esküt kell tennie, ami után megkezdheti munkáját a bizottságban.

 

Határidő:azonnal

Felelős:Dósa József polgármester

 

Dósa József polgármester:A második feladatunk: az ügyrendi és pénzügyi bizottság sem teljes most. Ott is Markó Józsi volt, egyrészt elnök is, meg tag is. Most nem teljes a bizottság és akkor én javaslatot tennék a megüresedett bizottsági tag, illetve elnök személyére is Csordásné Ági személyében. Nem tudom, hogy elvállalja ezt.

 

Csordás Sándorné települési képviselő: Nem tudom, hogy mit kell tenni, de ha segítetek, és ha nincs más, akkor persze.

 

Dósa József polgármester: Amiről beszéltünk, a bizottság a költségvetésben segít nekünk, szerepe lehet a személyügyi kérdések kapcsán és feladatai vannak a vagyonnyilatkozathoz kapcsolódóan. A bizottsági munkához a Jegyző Úr adja a szükséges szakmai és adminisztratív segítséget. Van-e valakinek ezzel kapcsolatosan valami hozzáfűznivalója, ellenvéleménye.

 

Kérdés, hozzászólás, ellenvélemény más javaslat nem hangzik el.

 

A képviselő-testület a polgármester javaslatára, a jelenlévő és a döntéshozatalban is résztvevő 7 tagja, minősített többségű szavazásával – 6 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 1 tartózkodás (Csordás Sándorné) mellett – meghozza a következő határozatát:

 

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

2/2016./I.14/ Kt. határozata

 

Tárgy: Ügyrendi és Pénzügyi Bizottság megüresedett elnöki tisztségének betöltése.

 

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete, Markó József Csaba önkormányzati képviselő lemondása miatt megüresedett Ügyrendi és Pénzügyi Bizottsága elnöki tisztségébe Csordás Sándorné önkormányzati képviselőt választja.

 

Felkéri a polgármestert és jegyzőt, hogy az elnök és a Bizottság munkájához szükséges segítséget adják meg.

Határidő:folyamatos

Felelős:Dósa József polgármester,

dr. Molnár Sándor jegyző

 

2.) Az Önkormányzat 2016. évi költségvetésének előkészítése.

Előadó: Dósa József polgármester,

dr. Molnár Sándor jegyző,

Pummer Istvánné pénzügyi főelőadó.

/ az űlésre szóló meghívóval kiküldött számszaki anyag a jegyzőkönyvhöz mellékelve van./

 

Az előadó polgármester elmondja:

 

Dósa József polgármester: Annyit előzetesen, hogy a második költségvetésünket kezdjük el tervezni a mai nap. Erre azért van szükség, hogy utána Zsuzsa elénk tudjon rakni egy komplett anyagot, amit majd később kell, elfogadjunk. Csak most javaslatokat kell tennünk, hogy mire akarunk ebben az évben költeni. Nyilván majd megismerteti velünk, hogy hogyan áll az önkormányzat, meg más egyéb kérdésekre is. Mi már elkezdtük ezt a munkát a múlt héten. Aki ezen a beszélgetésen részt tudott venni, azok már picit jobban megismerhették a lehetőségeinket. Már egy-két elképzelés felmerült. Majd most folytatjuk közösen. Menet közbe körbeadnám a jelenlegi számlakivonatunkat, hogy hogyan állunk. Meg amíg nem jön Zsuzsa, mondom én, amit tudok ezzel kapcsolatosan.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Kiment ez a táblázat.

 

Dósa József polgármester: A táblázat. Aki esetleg nem értette, az egyik oszlopban vannak a tavaly ideítélt támogatások, illetve az írott oszlopban pedig, amit idén fogunk kapni normatívaként. Ebből látszik, hogy összességében egy 6.400.000 forinttal kapunk többet a tavalyi évhez képest. De ez jelentősen a szociális feladatoknál tér el. Itt 7.893.000-ről 13.974.000-re emelkedett. Egy elég bonyolult számítás alapján megnéztük, hogy miért növekedett ennyivel az erre a feladatra szánt összeg az állam részéről. Ez több összetevős. Egy jelentős részét a közmunkások száma adja ki. 20%-át. Tehát valószínűleg azért is nőtt meg ennyire, mert sok közmunkást foglalkoztattunk. Illetve amit még el tudok mondani, a tavalyi évről át tudtunk hozni, ami talán a mostani kivonatunkban is szerepel, 15.196.000 forintot. Ebből már az ez évre szánt normatív támogatás előleg 4.729.000 forint, tehát 10.466.000 forint az, amit áthozhat tavalyi évről, és szabadon felhasználható. Bár itt volt kifizetetlen számlák, az akkor aktuálisan kifizetendő számlák, másfél millió forint. Tehát mintegy 8.900.000 forint még úgymond szabadon felhasználható ebben az évben, ami jelenleg itt a 14 millióval van a Tibolddaróc Község Önkormányzat számláján.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Gyere Zsuzsa.

 

Dósa József polgármester: Akkor, akinek kérdése van az elmondottakkal kapcsolatosan, az most felteheti Zsuzsinak, fog majd rá válaszolni, ha én nem is tudok. Tehát ez a bevételi oldala a költségvetésünknek, amit most látunk. Az OEP-től még nem tudjuk, hogy mennyit kapunk a védőnői finanszírozásra. Ők nem tudták még nekünk megmondani. De úgy néz ki, hogy talán arra is egy picivel többet kapunk az első havi támogatás alapján, ha azt 12-vel megszorozzuk, akkor az több egy párszázezer forinttal, mint az előző évi.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Pár százezer? Ja, hogy éves szinten.

 

Dósa József polgármester: Összességében.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Éves szinten.

 

Dósa József polgármester: De még onnan hivatalos papírt nem tudtunk beszerezni, hogy mennyi lesz az ez évi támogatás. Így kell költségvetést tervezni, hogy…

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nyilvánvaló, hogy a kötelező feladatokra azt a pénzt rá kell fordítani, ami kötelező, mert másképp nem működhet az önkormányzat. Én azt mondom, megbeszéltük már itt többen is, hogy van pénzmaradványunk, pontosan nem tudjuk nyilván, hogy mennyi, de ki kell erőltetni azt, hogy az önkormányzat 10 millió forintot útépítésre, illetve ebből a 10 millióból karbantartásra, kátyúzásra szánjunk rá. Én magamtól is gondoltam egy útra, de vissza is hallottam, hogy mások is arra gondolnak. Ez a Széchenyi út lenne a körforgóig, gondolom én. Ez körülbelül egy 1500 m2-es aszfaltos felület, ami magába foglalja a templom körüli pluszt. A hídnál ott is van egy plusz. Meg nyilván a körforgónál megint jelentkezik egy plusz m2. De szerintem ez egy olyan 1500 m2, ez a mai költségekkel számolva egy 7 millió forint körüli összeg lehet. Nem biztos, hogy annyi. Mindenféleképpen én ezt javasolnám a költségvetésbe betervezni. Nyilvánvaló, hogy még a maradvány pénzből, abból viszont, ha egy 2 millió forint is lenne ez, akkor abból azoknak a nagyon olyan sok felújításra váró – úgy mondanám – utaknak a kátyúzását, karbantartását meg kell oldani. Én óvakodnék ettől a, nem tudom, miskolci szerintem ez a sárga hajós zúzaléktól. Ha egy kicsit többe is kerül, de azért a recski, az merőben más jellegű zúzalék. Tehát magára az útba, mert az útpadkára megfelelő nyilvánvalóan egy olcsóbb is. De magát, hogyha utat akarunk egy kicsit kijavítani, akkor én ezt nem javasolnám, ezt a fajta zúzott köves anyagot. Nekem más elképzelésem nincs itt különösebben a költségvetéssel. Addig tudunk elmenni, ameddig engedi a tavalyi.

 

Dósa József polgármester: Én is gondoltam útfelújításra, csak nem tudom, lehet-e azt mondani, elég közel állunk a szennyvízhez. Beszéltem az ábrányi polgármester úrral, azt mondta, ők már nem terveznek útfelújítást. Nyílván nincsenek is olyan rossz útjaik, mint nekünk. Ő úgy érzi, hogy 1-2 éven belül el fog indulni ez a szennyvízberuházás. Nem tudom, hogy úgy érdemes-e aszfaltos utat építeni, hogy itt várjuk a szennyvizet. Azzal mindenképp egyetértek, hogy rengeteg murvás utunk van. Nem kevés pénzbe kerülne az útpadkák nyesése. Ezek az utak murvával történő kijavítása, hengerezése. De ha úgy dönt a testület, én mindig is azt mondtam, hogy utakra költsük a lehető legtöbb pénzt, amit csak lehet. Ha úgy gondoljuk, aszfaltozunk, én abba is benne leszek, de érdemes ezt mérlegelni, hogyha tényleg lesz szennyvíz, bár volt polgármester asszonnyal beszéltem, Erzsikével, azt mondta, ő is úgy gondolja, hogy nagyon sokszor voltak már igen-igen közel a szennyvízhez, és még mindig nincs. De hát ezt nem tudjuk. Ezt is érdemes mérlegelni. Aztán amire énszerintem mindenképpen költenünk kell, mert az ÁNTSZ is felszólított bennünket, a konyhára. Ott elég sok elmaradás van, és határidők, amiket teljesítenünk kell, és ez pénzbe fog kerülni. a meleg vízellátás sem megoldott. Nem működik a napkollektor. Illetve az óvodába is hasonló problémák vannak, ott a konyha környékén. Ott is tulajdonképpen kötözködnek, vagy fenyegetőznek velünk. Oda is költenünk kell. Nyilván tervezünk egy óvoda-beruházást. Hogyha az esetleg egy pályázat kapcsán meg tud valósulni, akkor az óvodára nem kell költenünk. Az állam ugyanúgy betervezett egy milliárd forintot konyhák felújítására. Azon is fogunk indulni. Ha nyerünk, arra sem kell költenünk. De mindenképpen be kellene ezeket is terveznünk szerintem a költségvetésbe. Én, ahogy számolgattam, vagy számolgattunk, egy-egy millió forintot rá kellene mindkét épületünkre költeni ebben az évben, ha mindenki úgy gondolja. Mindenképpen be kell terveznünk a védőnői önrészünket, ami 600.000 forint. Ennek szerepelnie kell a költségvetésben. Azt gondolom, hogy ide is elektronikus berendezéseket kell vásárolni, legalább egy laptopot vennünk kell, hogy a munka az menjen, mert nagyon gyakran eszközhiány van, és nem tudunk haladni. Ide is be kell tervezni. Tavaly is be volt kettő laptop tervezve, de ezt nem vásároltuk meg a tavalyi költségvetésből. Beszélnünk kell, hogy mennyit tervezünk most a szervezeteknek, egyházaknak, jutalmat. Nem elég csak az útról beszélni. Azt gondolom, és Lajos bával egyetértek, hogy útra költenünk kell. Még talán később is lesz idő eldönteni, hogy melyik útra költsünk. Át lehet gondolni. Én is felmérettem. Csak nem értettem, hogy Lajos bá melyik körforgót mondta. Tehát úgy gondolta, hogy a Széchenyi és a Dózsa György út visszajön az alsó út. Ezt a körforgót vagy melyiket?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nem. A Széchenyi útnak a vége.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: A hajdani Lenin út vége.

 

Dósa József polgármester: Nem értettem, hogy melyik körforgó.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Az körülbelül úgy tevődik össze, hogy kétszer 90 m a varrodáig, meg egyszer egy olyan 140m körül van. Ehhez a templomnál hozzájön körülbelül plusz 100 m2, a varrodánál maximum 60-70 m2, a végén meg megint egy erős 100 m2. Tehát ahhoz, hogy ebből egy út legyen, ez egy olyan 3m szélességűre gondolom én. Egy-egy kitérővel, ez részletkérdés. Ez nem gátolja azt, hogy attól függetlenül a későbbiekben majd a szennyvízvezetéket el lehessen helyezni. Én legalábbis így gondolom. Nem 5 méteres útszélességről beszélünk, hanem egy járható és élhető felületről. Én azt hiszem, hogy ezt be kell erőltetni. És akkor, amit mondtál, hogyha még magamhoz ragadhatom a szót, én azt hiszem, hogy az óvodába, ott a mosogatóba van egyedül gond. Az egy önkormányzatnak nem igen hiszem, hogy túl nagy problémát jelenthet, hogy 200.000 forintot rozsdamentes mosogatóra, keverő csaptelepre rászánjunk. Ez már régi téma, legalábbis énnekem van róla tudomásom. Az, hogy a konyhán nem működik a napkollektor, meg egyéb más dolog, annak van ok és okozó kérdése. Helyre kéne tenni. Az, hogy valamit megépítettek, elkérték érte a pénzt és nem működik, ez már régi téma, és nem is akarok ebbe belefolyni, de az lenne a legjobb, hogyha először ott próbálnánk meg kereskedni, hogy ez miért nem működik. Nem tudok rá mást mondani.

 

Dósa József polgármester: Megpróbáltunk kereskedni. Elvitte a madár valószínűleg, vagy szétszaggatta azt az érzékelőket fönt a napkollektorról. Első körben azért nem működik.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Az meg lett csinálva.

 

Dósa József polgármester: Az meg lett csinálva?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Persze. Az a kezdetleges dolog. Már az első perctől fogva nem működött. Mikor megnéztük legelőször ott a tározóját a rendszernek, akkor az rozsdás vízzel volt tele. Az azt jelenti, hogy nem cserélődik benne a víz. Az elsődleges megállapítás alapján az így volt, hogy elvitte az érzékelőt föntről valami madár, vagy szétette a végét. Azt kicserélte a Tűz S Ker Kft. Ezt megjavította és akkor utána hívtunk egy szakembert úgymond, aki ezt felülvizsgálta, és azt mondta, hogy magának az egész rendszernek a kijavításával vannak problémák. Valamikor azt úgy tervezték, hogy az iskolának a faaprítékos kazánja fogja oda is szolgáltatni a megfelelő mennyiségű hőt, ahhoz, hogy ott meleg vizet tudjanak előállítani, abba a puffer tárolóba, plusz a napkollektor. Mivel nem működik ez a rendszer így, tehát, hogy oda az iskola nem tud meleg vizet, illetve nem tud hőt adni nekünk a konyha felé, ezért a puffer tároló, ami be van téve jelen pillanatba az egyedüli hőforrásra, az a napelem, napkollektor, ami fel van téve a tetőre. Így viszont nincs meleg víz. Van fent két 150 literes gázbojler a zöldségtároló helyiségben elhelyezve, amik több évesek. Nem tudom, de tízen év felett vannak. Egyik szerintem ki is van belőle lyukadva. Folyamatosan folyik a tetejéből a víz kifelé. Ebbe igaza van Lajosnak, hogy emlékezzetek rá vissza, annak idején, amikor lejöttünk ide ’14-be ez volt az elsődleges olyan dolog, amivel elkezdtünk foglalkozni, mert még lógott itt a fejünk fölött egy több mint 800.000 forintos kifizetetlen számla, aminek a kifizetésére garanciát vállaltak annak idején valakik. És attól függetlenül, hogy ott egy kilyukadt gázkazánról beszéltünk az iskolába, ezt a 800 egynéhányezer forintot nekünk attól függetlenül ki kellett fizetni. Ki is fizettük. Abba a megállapodásba, ami tartalmazta ezt a 800.000 forintos összeget, abba benne szerepelt az is, hogy továbbiakban semmilyen más igénnyel nem élünk. Nem tudom, hogy milyen lehetőségeink vannak még esetleg.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Itt már semmi.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nem is látom értelmét, megmondom őszintén. Ott ez a Pázmándi László nevű emberke, aki tervező gépészmérnök többek között, ő átnézte ezt a rendszert. Több olyan dolog van felszerelve, ami jelen pillanatban ennek a rendszernek a működtetésére alkalmatlan is. A digitális vezérlőt, egyebeket nem erre a rendszerre találták ki. Ez bebizonyosodott az iskolába is. Ott is le kellett cserélni. Most már ott működik. Több olyan dolog van benne, ami nem működik. Ott azt láttuk elsődleges körbe, hogy ne kerüljön olyan borzalmas nagy költségbe. 2 db C40-es gázkazán van feltéve, ami a fűtési oldalnak végzi a munkáját. Ebből nem is működött sosem csak az egyik, mert nem volt rá szükség, elég volt az egyik kazán. Meg tudta azt a hőt termelni. Azt beszéltük, hogy megoldásképpen át kellene kötni az egyik gázkazánt úgy, hogy működtesse, tehát dolgozzon meleg vízre a puffer tárolóba, mert a fenti két vízmelegítőnek nem látjuk értelmét javítgatni, mert azok teljesen… Még az a csoda, hogy legalább az egyik megy. Ott azért 150 liter meleg víz nagyon kevés egy ilyen konyhán. Üstbe kell nekik melegíteni. Az nem szerencsés dolog. Ott hurcolgatják a meleg vizet. Biztos, hogy nem jó.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Balesetveszélyes is.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Most azt beszéltük, meg emlékezzetek rá, tavaly is beszéltünk már róla, csak tavaly azt mondtuk, hogy körülbelül egy ilye 500.000 forint körüli összeget kellene oda betervezni, ennek az átalakítására, és az oda nem való dolgoknak a leszerelése, és újat kell helyette vásárolgatni. Benne volt az előző évi költségvetésünkbe is. Már akkor is beszéltünk róla, nyilván vártuk a konyhás pályázatnak a pozitív elbírálását, az megoldotta volna. Csak az jelen pillanatba még várólistás?

 

Dósa József polgármester: Az már nem.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Azt már elutasították. De nyilván ebbe az évbe lesz rá megint lehetőség, de én azt mondom, hogy nem biztos, hogy ha lesz rá lehetőség, akkor legfeljebb mondjuk azt, hogy akkor oda teszünk egy olyan gázkészüléket, egy újat, ami modernebb, ami ki tudja váltani ennek a régi C40-esnek a működését. Csak valami megoldást kell találni, mert ez így nem jó az ott dolgozóknak sem. Meg az ÁNTSZ, hogyha arról van szó, ha azt véletlenül szóvá teszik ott az asszonyok, akkor ez folyamatosan legyen meg. Még ilyennel nem találkoztam.

 

Dósa József polgármester: Ezzel nem. De nem csak erről van szó a konyhával kapcsolatosan. Nincs öltözőszekrényük, nincs meleg víz a zöldségmosóba. Ott azért van felsorolva egy pár dolog, aminek határidőt adtak, és amiket nekünk orvosolni kell. Oda mindenképpen pénzt kell elkülöníteni. Azt gondolom, hogy már így kell gondolkodni, hogy ez is megoldódjon, ez a probléma. És ebből az összegből én azt gondolom, hogy meg lehet ott mindent csinálni, ami égetően fontos.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Az óvodára visszatérve, igen ott az a mosogató, amit Lajos is említett, valamint nem tudnak melegíteni. Egy negyvenegynéhány éves körüli komfort négyégős gáztűzhely van, aminek a sütőjét már abszolút nem lehet használni, az égőkből még van, amit lehet. Alkatrészt már a Tűz S Ker nem is nagyon tud hozzá keríteni. Bontott dolgokat használnak fel a konyhán is, még ott is van egy ilyen tűzhelyünk. Ahhoz, hogy kikerüljenek az ételek újból a gyerekek elé, ezt újra kell, hogy melegítsék valamilyen szinten, vagy melegen kéne, hogy tudják tartani. Ezért ott is valami megoldást kell találni. Az óvodás pályázat, hogyha az sikerülne, akkor ebbe tételesen fel van benne sorolva a pályázható tételek között a konyhai berendezések és eszközök cseréje is. Nem tudom. Ott sincs idő szerintem. Félév környékén fogjuk látni leghamarabb, hogy…

 

Dósa József polgármester: Ez hogy is van? Március 15-én beadható ez a pályázat.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Márciustól május valameddig, és akkor az elbírálása június, július. De azt mondom, hogy erre is költeni kell. Az másik. Az utakkal kapcsolatban mi is gondoltunk többen egy hasonló útszakaszra, amit Lajos említett. Csak hogy ezt úgy gondoltuk, hogy a varrodánál kimennénk egészen a Dózsa, mert hogy az már Dózsa György út, ki a Kácsi útig becsatlakozva. Ilyen elkerülő utat képezne a településünkön belül. Ezt a napokban fel is mérte az egyik fiatalember, Kvaszta Dani. 564 métert mért összességében, ahhoz durván számoltuk egy 3,5 méter szélességgel átlagba. Az egy olyan 2000m2körül van. Nyilván nem szabad összehasonlítani azt az útberuházást, ami itt történt, mert itt aszfaltot kellett csak ráhúzni és nem volt semmi más egyéb munka. De nyilvánvaló, hogy meg lehet kérni ennek is ilyen feltételek mellett egy bejárás után a tényleges költségét, hogy lássuk azt, hogy mi az, ami ebbe a történetbe itt nekünk bele fog esetleg kerülni. Vagy tényleg azon kellene elgondolkodni, hogy az összes olyan utunkat, ami nem szilárd burkolattal van ellátva, azokra olyan megoldást találni, hogy padkát elszedni, vízelvezető árkokat megpróbálni rendbe rakni. A válogatott murvát, hogy ez most a recski, ezt szerintem majd a vállalkozóval kellene vagy valamilyen segítséggel, aki ezt elmondja, hogy pontosan mi az, ami jó volna és hengerezni. Mert az, hogy most rápakolunk valamit valamire, nagyon sok helyen inkább kifelé kellene túrni, biztos láttátok ti is, nem pedig még ráhordani, de én azért mondom, hogy ezen gondolkodjunk el annak függvényében, hogy itt a szennyvízberuházás is. Azt tologattuk már tizenegynéhány éve. Mindig azt mondták annak idején, hogy azért nem építünk aszfaltos, nem zárunk aszfaltos burkolattal utakat, mert majd szennyvízépítéskor milyen baj lesz. Van még egy másik dolog, amit szerintem érdemes számba venni. Ez a vízmű szolgáltatónak az elképzelései, tervei. 2020-ig kellett megtervezni saját településünkre, hogy vízhálózati korszerűsítés keretében mit szeretnénk elvégeztetni. Ezek olyan utcák lennének, ahol nem csak bekötéseket cserélnénk, hanem teljes gerincvezetéket. Ezek általában az alapján lettek megállapítva, hogy hol voltak a legnagyobb problémák a csőtörések számából adódóan. Nyilván ettől el lehet térni utcákba. Nagyságrendileg összegbe nem tudom, végzik a számításokat, hogy ez mibe is kerülne a cégnek. Be lett adva első körben a Balogh Ádám út, Táncsics, Napsugár út valamint a Zrínyi, négy utca.

 

Dósa József polgármester: Nem Széchenyit mondtál?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Lehet, hogy a Széchenyi. Széchenyi, így van, igen. Mert még utána gondolkodtunk, hogy lehet, hogy érdemes volna már ott megcsinálni végig a Táncsics, Napsugár, Zrínyi. És lejöttünk, amire van is egy kész utas pályázatunk vízelvezető árokkal. Annak volna úgy értelme, ha ki tudjuk a közművet cserélni, de ez is még mindig ha. Ezt még nem tudjuk. Szerintem a továbbiakban, amit beszéltünk is az egyházak támogatása, az egyesületek, szervezetek, civil szervezetek támogatását ebbe az évben is ugyanúgy tervezni kell. Én azt mondom, hogy ezt látván, nyilván ez az első költségvetési évünk, amikor azt látjuk, hogy egy teljes évet be tudtunk dolgozni és gazdálkodni, tervezhetjük azokat a jutalmakat is. Azt mondanám, hogy talán tervezzünk egy picivel jobban azokat a jutalmakat. Jó dolognak tartanám, hogyha év végér nem is azt mondom egy havi munkabért minden dolgozónak, de közelit, azt majd Zsuzsa meg tudja mondani, hogy mekkora összeget jelent nekünk a költségvetésbe ezek a kifizetések. Nem beszélve arról, hogy itt egy-két embernek többek között az önkormányzatnál is plusz munkája adódik abból, hogy vannak olyan pályázati kiírások, rendszerek, amelyre nem fogadunk külsős pályázatírókat, hanem itt helyben oldódnak meg ezek a dolgok. Nyilván ez mindenkitől plusz, és ha erre lehetősége van a munkáltatónak, ez a munkáltatónak joga és jogköre, hogy a dolgozókat valamilyen szinten ösztönözze, és biztos, hogy nem is esik nekik rosszul. A civil szervezeteknél én úgy gondolom, hogy eljött az az idő, amikor beszélhetünk arról, hogy esetleg egy egyenlő mérce, ami pont rosszul jön ki, mert mi is egy civil szervezet tagjai vagyunk jelen pillanatban itt hárman, négyen ennél az asztalnál. De láttuk azt, én személy szerint is láttam azt, hogy volt olyan civil szervezet, ami anyagi problémával küzdött, így sok embernek kellett belerakni a saját pénzét, hogy az egyesület fenn tudjon maradni, működni. Jelen pillanatban ez az egyesület a Sportegyesület, ezt lehet nyilván nevesíteni is. Én úgy gondolom, hogy a TAO-s támogatások lehetőséget nyitottak nekik arra, hogy a működésük zavartalan legyen. Én azt szeretném, hogy ha azt látjuk, hogy van 2, 3, 4, 5 olyan egyesület, aki igazán olyan jellegű munkát is végez a településünkön, ami a település akár hírnevét, akár most mondhatnám a biztonságát vagy bármi olyan dolgot, napi dologba is részt vesz, akkor azok között most már én azt mondom, ne tegyünk különbséget, hanem próbáljuk meg őket egyforma mércével és támogatással támogatni ebben az évben. Ahhoz viszont mindenféleképpen ragaszkodnánk, ami idáig is így kellett volna, hogy történjen, csak részünkről történt szerintem így, hogy azzal a pénzzel, amit viszont kapnak ezek az egyesületek támogatásként, azzal viszont számoljanak el. Ez jogosan merülhet fel a támogató részéről, ezt bárki, bármilyen támogatótól kapunk akár mi is támogatást, és minden évben február 15-ig elszámolunk vele feléjük. És akkor látjuk azt ténylegesen. Nem kell itt, hogy számlákat produkáljanak ezek az emberek, hanem úgy gondolom, mindenhol az elnököknek van annyi hitelessége, hogy a felhasznált összeget egy pár sorban leírja, hogy mire is költötte, használta fel az egyesület. Most ennyi, hogyha esetleg még lesz valami, akkor majd később. Köszönöm szépen.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Én annyit szeretnék, hogy akkor össze kellene állítani egy olyan költségvetési tervezetet, amibe akkor ne nagyon maradjon már ki csak mondjuk esetleg, hogy mi az a pénz, amivel másképp gazdálkodhatunk. Tehát amibe belefér a konyha, az óvoda, esetlegesen az út, meg egyéb más dolog, mert így meddő vitát fogunk folytatni, akármeddig fogunk róla beszélni. Én szerintem eddig is működött ez a dolog, hogy tavaly ez volt, az idénre ezt tervezzük, ezen kívül meg akkor még ennyi marad, mint ahogy beszéltünk is róla. És akkor lehet lesz arról valamilyen döntést hozni nekünk. Leszűkül a kör magyarul, én ezt szeretném mondani. Én az előbb a konyhával kapcsolatban mondtam is, hogy én ezt nem akarom feszegetni tovább ezeket a dolgokat. Nem a hibást keresni. Meg kell keresni a hibát, és a lehető legolcsóbban kell megoldani ezt a hibát, ha már van. Az úttal kapcsolatban meg még azt szeretném mondani, hogy mindenki tudja, mert erről már annyit beszéltünk, hogy a Dózsa György útnak az alsó része úgymond nagyon kritikus, de az egy olyan útszakasz, a falu legmélyebben fekvő útja, hogy azt vízelvezető rendszerrel együtt lehet csak kezelni, ami egy komoly költség. Tehát, ha itt egy pályázatról vagy egyéb más dologról lesz szó, biztos, hogy azt kellene legeslegelőször is betenni, inkább a többit próbáljuk meg magunknak úgy megoldani, ahogy mi tudjuk. De az nem tízmillió forintos tétel. Az biztos, hogy nem. És a Dózsa György útnak ez a, tehát Ágiék előtt…

 

Dósa József polgármester: Nem arról beszélt.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Az nincs benne, azt nem számoltuk.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Sándor, értettem, de ahhoz tartozik, ami megy Ilusék felé is.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Oké, csak mi arról beszéltünk, hogy amit te mondtál Széchenyi út varrodánál lefordul, az alsó út kivételével, vagyis kimegy végig Duczáékig. Tehát az alsó út, nevezzük akkor Csordásék előtt levő útszakaszról nem beszéltünk. De ezt csak ténylegesen beszéltük azt, hogy egy elkerülő útszakaszt tudnánk biztosítani, hogyha bármi olyan dolog történik a főutcán.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: A varrodától a hídig tartó útszakasz

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De ahhoz nem tartozik semmilyen vízelvezető árok.

 

Dósa József polgármester: Az készen van.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Van mellette árok, Lajos.

 

Dósa József polgármester: Mederlapos árok van.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ki van takarítva. Pont azért mértük, mert ott az árok rendbe van.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Akkor legyen az az utca. Én befejeztem.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Pont azért volt az az ötlet, mert ott az árok rendben van.

 

Dósa József polgármester: Én azt mondom, erről dönteni sem kell.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nem kell, persze. Ez azért van, hogy látni kell, hogy mi a lehetőség.

 

Dósa József polgármester: Erről azért kell beszélni, hogy Zsuzsa meg tudja csinálni a költségvetést. Így kell elindítani, hogy tudja, hogy mit tervezzen be. Így kell elindítani egy költségvetést azt gondolom.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Szerintem fontos ez, mert elveket kell tisztázni, meg hogy mit. És például elhangzott a civil szervezetek kapcsán, hogy most ez évben már a támogatásukba nem kellene különbséget tenni összegszerűen se. Ez is lehet egy olyan támpont a tervezésnél, ami érdekes lehet.

 

Dósa József polgármester: Bevételi oldalra ugyancsak bele kéne tenni a szolgálati lakás eladását. Hátha sikerül. Meg azért is, hogy egyensúlyba kerüljön. Nagyon-nagyon sok mínusszal ne tervezzük a költségvetést. Parancsolj, Csabi.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Itt a szociális feladatokra úgy látom, elég szép kis összeg van. Aztán itt beszéltünk is róla, hogy gondolkodjunk rajta, hogy esetleg mivel lehetne bővíteni. Ma volt bizottsági ülés, és beszéltünk is róla. Az első, amit itt a bizottság jónak tart, hogy az első lakáshoz jutást meg kéne legalább a duplájára növelni, az ötvenet százra. Szerintünk, ha van rá lehetőség ebből az összegből. A másik az az volt, hogy ha születik egy gyerek, azt valamilyen szinten támogatni kéne. Tehát ha ebbe a faluba szül valaki egy gyereket, azt egy ilyen 20-30.000 forint körüli összegbe gondoltuk. De hát ezt a testület majd nyilván eldönti, mi ennyiben gondolkodtunk. A harmadik, ami volt, amit el is vetettünk, meg nem is, hogy meg kéne nézni, meg el kéne rajta gondolkodni, hogy mennyibe kerülne a falunak az, hogyha minden gyermek ingyen étkezhetne.

 

Dósa József polgármester: Ezekkel csak az a baj, hogyha egyszer bevezetjük, onnantól nem tudjuk…

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Elmondani a szülőknek, hogy az idén kaptunk pénzt, az idén meg tudjuk.

 

Dósa József polgármester: És ha jövőre nem kapunk, és ezt vissza kell vonnunk?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Elvárják utána is biztosan.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: De ezt el kell mondani, hogy ez az idénre ötlet volt. Meg kell nézni azt az összeget, hogy mennyit fizetnek. Ha belefér ebbe.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: De szerintem a gyermekek döntő többsége már ingyen étkezik.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ezért lenne jó látni egy összeget.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Illetőleg egy kicsit parttalanná vált ez, mert a szabályozás most arról szól, hogy elég, hogyha nyilatkozik a szülő, hogy neki mennyi a jövedelme, igazolni nem kell, és akkor az alapján hogyha ő abba a kategóriába tartozik, hogy költségmentes, akkor …

 

Nagy Sándor alpolgármester: Jelen pillanatban a gyermekélelmezést kormányunk ingyenessé tette.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Nem mindenkinek.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem teljes mértékben még.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Aki nyilatkozott jövedelem arányában. Nagyon kevés az, aki még most fizet.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: De ezt nem tudjuk bevállalni, hogy azok sem.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Nem tudom.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Miért?

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: De most annak, ne haragudj, azért annak, aki nincs rászorulva, annak miért?

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: De annak a szülője adóba odafizeti.

 

Pummer Istvánné települési képviselő: Nem tudom.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: De a gyereknek adjuk, nem a szülőnek. Szerintem.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Tartunk egy költségvetési tervezetnél, én azt mondom, és kérném, hogy össze kell állítani, hogy mi az a feladat, amit el kell, hogy lássunk, mi a maradvány, és utána elfogadás előtt nyilvánvaló, hogy beszéljünk róla. Ezt tovább nem is akarom ragozni. Itt beszélhetünk akármiről, ceruzát meg könyvet mikor fogunk venni melyik gyereknek.

 

Dósa József polgármester: De Lajos bá, így működik egy költségvetés tervezése. Be kell terveztetni, el kell mondani Zsuzsának, hogy mit tervezzen bele.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De ha ezt a szociális dolgot szeretnénk megoldani, amikor kiforrott az, hogy szociális ellátásra ennyi pénzünk van, akkor beszéljünk róla.

 

Dósa József polgármester: Itt van. Ez kiforrott. Ott van maga előtt. Látjuk, hogy a 8 millióhoz képest lett 16.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Majd ha én előttem lesz, akkor elolvasom.

 

Dósa József polgármester: Kiküldtük a papírt. Megkapta maga is. De odaadom az enyémet, egy pillanat, és akkor ott lesz.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ez csak egy ötlet volt. Ha látunk egy összeget, hogy mennyien fizetnek, mennyien nem. Vagy akkor nem az iskolába, csak az óvodásoknál. Valamilyen szinten. Ha már ennyi összeg van erre a célra.

 

Dósa József polgármester: Szociális rászorultságnak kell lennie.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Az óvodánál vagy ketten, hárman, úgy tudom.

 

Dósa József polgármester: Úgy kell beosztani Csabi, nem véletlen. Szociális alapon kell elosztani a pénzt.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Így van.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: De még egyszer mondom, a gyerekeknek adjuk, nem a szülőnek.

 

Dósa József polgármester: Szociális alapon a gyerekeknek.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Egy dolog még. Ha megfordítjátok a hátoldalára ezt a papírlapot, amit kaptunk, amin a költségvetési számok vannak, ott jönnek a mínuszok. Mert ezen az oldalon itt minden plusz, itt mindenből többet kapunk. Ha megfordítjuk a másik oldalt, és pont mondjuk odamegyünk, hogy szociális étkeztetés, már ott kevesebbet kapunk 300.000 forinttal. Finanszírozás szempontjából szakmai dolgozók bértámogatása, ha megnézitek, már ott kevesebbet kapunk 900.000 forinttal. Gyermekétkeztetés intézményi üzemeltetését, tehát magának a konyhának az üzemeltetésére összességében kevesebbet kapunk másfél millió forinttal majdnem. Jó, van benne olyan tétel, ami idáig nem volt.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Majd én is szeretnék szólni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Ez a szünidei étkeztetés, mert nem maradhatnak a gyerekek már ott sem étkezés nélkül. Nem adhatsz nekik konzervet. Meleg kajával kell ellátni. Ez 1.100.000 forint körüli összeg. Azért mondom, hogy szociális étkeztetésben vannak ott elég rendesen dolgok. Nem beszélve arról, hogy nagyok sok szülő van még, ha nem is nagyon sok, de vannak szülők, akik akkora mértékű térítési díjjal tartoznak jelen pillanatban az önkormányzatnak, hogy az nem kevés. Szerintem azt soha nem fogjuk tudjuk majd behajtani rajtuk. Azt nem tudom, hogy azt nem lehetne-e valahogy kinullázni.

 

Dósa József polgármester: Önkormányzati határozat kell hozzá, hogy elengedjük és kész. Mi most felszólítottuk őket.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Akkor adjunk nekik segélyt, és akkor befizetik.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Csak az a baj, hogy szociális alapon úgy működik, hogy aki papíron el tudja a jövedelmét számolni, az mind kap, aki nem tudja, mert olyan munkahelyen van, az meg nem kap. Akkor hol az igazság. Nincs igazság.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Az az érdekes, hogy jelen pillanatban ahhoz, hogy valaki ingyen kérje az étkeztetés a gyermeke számára, nem kell a jövedelmét igazolnia. Nem kellett hozzá jövedelemigazolást bekérni senkinek, hanem a szülőnek nyilatkoznia kellett, hogy az ő egy főre eső jövedelme nem éri el ezt az összeget. Törvény nem írja elő azt, hogy kérjék be tőle.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Jó, ez csak egy ötlet volt, ti mondtátok, hogy tegyünk javaslatot. Mi felvetettük a bizottságban, mindenki támogatta. Nem az én ötletem volt.

 

Dósa József polgármester: Persze, jó. Erről is beszélnünk kell. Akkor tegyük fel, hogy vigyük lentebb a kukát, hogy mit tudom én hatvan évnél ne kelljen. De az a baj, hogyha egyszer bevezeted – nem tudom az is mennyit jelent, pár százezer forintot éves szinten – onnantól nem tudod kivezetni.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Mi csak azt kértük, hogy egy összeget lássunk már, hogy mennyi az.

 

Dósa József polgármester: Csabi, ott az összeg.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Nem az, hanem hogy mennyi az, amit fizetnek a gyerekek étkezéséért.

 

Dósa József polgármester: Ja, azt hittem, hogy ezt az összeget.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Azt az összeget nem látjuk, hogy miről beszélünk most. Mennyi pénzről. Körülbelül.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Azzal egyetértek én is, hogy az első lakáshoz jutók támogatását, hogyha ezt a költségvetésünk engedi, ezt lehet jövőre is módosítani. Ha azt látjuk, hogy nem lesz lehetőségünk, akkor lejjebb vesszük. Azt viszont kimondottan jó ötletnek tartom, hogy a születendő gyermekek után adjunk.

 

Dósa József polgármester: Sőt még többet is lehetne szerintem.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Én azt mondom, hogy az meg 50.000 forint.

 

Dósa József polgármester: Azt hiszem, öt kismama van a faluban talán.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: A védőnő javasolta ezt az összeget.

 

Dósa József polgármester: Én szerintem ezt nyugodtan meg lehet emelni. Nem tudom, ehhez kell-e szociális törvényt módosítani.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem kell. A települési támogatásról szóló rendeletünk lehetővé teszi ezt.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ábrányba azt hiszem, 40.000-et adnak.

 

Dósa József polgármester: Szerintem mi nyugodtan adhatunk ötvenet.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Csabi, itt van, hogy mennyi van tervezve bevétel óvodánál, iskolánál.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Illetőleg el kell mondani még itt a szociális étkeztetésnél, illetőleg a gyermekétkeztetésnél meg a konyhának a működtetésére kapott összegeknél, hogy nyilván ezekre majd év közben lesz mód pótigényt benyújtani.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Nem tudom, hogy lesz-e pótigény.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Feltételezhetően, mint ahogy az elmúlt évben volt.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Most az az igazság, hogy ebben az évben nagyon óvatosan számoltunk a létszámokkal, meg a gyereklétszám amúgy is minden évben csökken. Az iskolásoké is, óvodásoké is sajnos. A hiányzások miatt az átlaglétszámnak csak a 80%-ával, vagyis a beiratkozott létszámnak csak a 80%-ával számoltunk. Majd év közben valamikor júniusban lesz egy újabb felmérés, hogy addig hogy alakul, azt majd figyelemmel kell kísérni, akkor megint vagy le kell mondani, vagy többletigényt leadni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Én tartok attól, hogy az az összeg, amit kapunk, a gyermekélelmezési támogatást, az az összeg kevés lesz szerintem. És akkor inkább azt nézzük inkább, nehogy oda jussunk, hogy az élelmezés… Meghallgatunk Lajos téged is.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Sándor, az előbb elmondtam én a véleményemet

 

Nagy Sándor alpolgármester: Csak egyfolytában zsürnyűkölsz, és nem fogják tudni leírni.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ugyanarról zsürnyűkölök, mint ti, esetleg másról.

 

Dósa József polgármester: Na de tényleg hallgassuk meg, megbeszéltük, hogy meghallgatjuk a másikat.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Rendbe van, de eljutottunk megint odáig, hogy én megmondom még egyszer, már tizennyolcadszor mondom, hogy van egy témakör, és akkor elkezdünk minden dologról, olyanról beszélni, ami valamilyen úton-módon súrolja ezt az egész dolgot, de nem tudunk róla semmi konkrétumot. Tehát kitalációból élünk, és majd végül lesz belőle valami. Tehát konkrétan most van egy kör, hogy mit hogy s mint tudunk. Én elmondtam egyszer a véleményemet, hogy a kötelező feladatok ellátása, amiben benne van a szociális dolog is, és akkor nem tudom, ebbe elosztani, hogy kinek mennyit kell fizetni az étkezésért, csak mondtam egy példát. Ez majd kialakul akkor, amikor Zsuzsa összeállítja a költségvetést.

 

Dósa József polgármester: Mennyit tervezel be mit tudom én az első lakáshoz jutóra? Mennyit tervezel be?

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Amennyit mondotok.

 

Dósa József polgármester: Dönts el te, tervezd be! Akkor mi nem kellünk ide. Azért kellünk ide, hogy megmondjuk mennyit tervezzél be?

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Így van.

 

Dósa József polgármester: Na, Lajos bá, így kell egy költségvetést elkezdeni. Azért vagyunk itt, hogy elmondjuk Zsuzsának, hogy hogyan tervezze a költségvetést.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Igazad van. Én az előbb, hogyha nem értettél volna meg, és akkor nyomatékosan mondom, hogy van egy olyan maradvány, amiből lehet gazdálkodni. Akkor tudunk ebből valamit rugalmasan kialakítani.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Várjatok, tudom, hogy Lajos mire gondol.

Nagy Sándor alpolgármester: Az csak egy dolog.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Hagy mondjam el. Lajos arra gondol, hogy év végén megnéztük, hogy hogy állnak a számlánkon a pénzösszegek, és akkor kiszámoltuk, hogy körülbelül egy 8 millió forintunk maradt a költségvetési számlán. Gondolom, hogy Lajos erre gondol, hogy akkor ez a maradvány, és akkor ő a maradványt szeretné valamire elkölteni.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem arra gondolt.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Nem?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem, ő világosan elmondta…

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Az is beletartozik. Világosan elmondtam, én úgy gondolom, és már többedszer mondom, hogy nem szeretek olyan dolgokról beszélni, ami majd, ha…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Tehát a lényege az annak, amit elmondott ő, hogy tervezzük meg a költségvetést, hogy vannak az önkormányzatnak kötelező feladatai, annak tervezzük meg a kiadási oldalát, és lássuk egyszer, hogy számításaink szerint mennyibe kerül ez, és akkor nézzük meg, hogy amikor ezeket kiszámoltuk, akkor mennyi az a szabad pénzeszköz – beleértve ezt az úgynevezett pénzmaradványt – és amiről szabadon lehet gondolkodni bizonyos elvek alapján. Ezt mondta el többször.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Ezzel egyetértek, csak azt ne felejtsétek el, hogy az önkormányzat mindig kevesebb bevétellel tud számolni, mint amennyi kiadással számolunk. És mindig be kell terveznünk a rendkívüli támogatást is.

 

Dósa József polgármester: Akkor tervezz egy költségvetést Zsuzsi, köszönjük szépen.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Akkor mehetek?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nem. Dehogyis.

 

Dósa József polgármester: Ezek után…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem kell még elmenned, Zsuzsa.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ez már azért cinikus, ne haragudjál meg. Polgármesterként nem engedheted meg magadnak, hogy így viselkedjél.

 

Dósa József polgármester: Azt gondolom, hogy egy költségvetés tervezésnél számokról kell beszélni, mire mennyit akarunk költeni. Utána megnézzük, ki jön-e a bevételi oldalból, kiadási oldalból. Túl nagy a kiadás? Akkor nyilván a bevételi oldalt nem tudjuk növelni, mert nem tudjuk növelni, akkor a kiadási oldalt fogjuk csökkenteni. De nekik számok kellenek, mire mit költünk.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Én értelmesen elmondtam, és úgy gondolom, hogy jegyző úr meg is erősített ebben, hogy én mit mondtam. Arról nem tehetek, hogy nem akarjátok már többedszer sem megérteni.

Nagy Sándor alpolgármester: De miért kéne, hogy osszuk a véleményedet? Ez egy dolog.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Sándor, miért kéne? Igazán mondom neked, hogy nem kell nekem itt lenni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Ezt nem mondta senki.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nem mondta senki. Én azt mondom, még egyszer mondom egy költségvetés tervezetnek a dolgairól beszélünk, én nekem mondhatod, megkérdezheted tőlem, hogy most mennyit közvilágításra tervezünk, meg másra, akkor végigmehetünk mi a szociális dolgon, meg egyéb máson. Gőzöm nincs hozzá, míg nem látom papíron.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Biztos láttál már költségvetést, nem egyet, nem kettőt.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Többet, mint te, ne haragudj.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Jó, azért mondom. Én nem is akartam vele célozgatni.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Szoktál te célozgatni, nyugodtan megmondom neked őszintén.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Lajos, a költségvetésnek vannak olyan oldalai, amiről te beszéltél idáig egyfolytában, vannak olyan oldalai

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Mondjuk én nem a prémiumot vagy a jutalmat vagy a civil szervezeteknek a maximális támogatását tartanám a legfontosabbnak, hanem egy élhető Tibolddarócnak a dolgait.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Szerintem mindezek mellett még beszéltem elég sok mindenről, csak nem tudom, hogy figyeltél-e, mert közben Bélával beszélgettél egyfolytában.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Na, viszlát.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Tehát egy költségvetés két dologból tevődik, vagy nem két, sok dologból tevődik össze. Vannak kötelező dolgai, amit el kell, hogy lássál benne, meg vannak olyan dolgok, amiket be kell tervezned. Ha belenéz valaki, meglátja mondjuk ,hogy kapunk, amit kapunk állami költségvetésből pénzt, ezt 127 millió forint. Az önkormányzati költségvetés pedig közel 200 millió forint, sőt 200 millió forint fölött van.

 

Dósa József polgármester: 220 volt a tavalyi évben.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Ha valakinek pont az a gondja, hogy hányszor kell összeülnünk azért, hogy valamit elérjünk és megcsináljunk, akkor pont annak látom értelmét, hogy ne azt csináljuk, hogy vannak kötelező feladatok, azt látjuk, és ha marad még ennyi pénzünk, akkor azt osszuk szét valamire. Ha Zsuzsa nem tud csinálni egy költségvetés tervezetet valamiből, akkor miből csináljon. Hagyjuk rá azt, hogy Zsuzsikám üljél össze a polgármesterrel és tervezzél meg egy költségvetést, mi meg leülünk, mint a birkák és esetleg majd döntünk valamiről.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Lajos bácsi csak annyit akart hallani, hogy mondjuk azt, hogy van 12 millió forint…

 

Nagy Sándor alpolgármester: Csak nem tudjuk, hogy…

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Tudom, tudom, csak ő ezt szerette volna hallani.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Én is szeretnék hozzászólni, egy pillanat. A valódi költségvetésünk rövid, soha nem volt még ilyen papír, mindig más anyagból dolgoztunk. Jó lenne valami tavalyi hogy legalább abból kiindulni. És akkor láthatnánk, hogy mi az, amin emelni szeretnénk, illetve mennyi az, amit emelni szeretnénk.

 

Dósa József polgármester: Elhoztam egyébként, készültem.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Sokkal egyszerűbb lenne mindenkinek. Látni azt, hogy mi volt a tavalyi

 

Dósa József polgármester: De egyébként a tavalyit mindenki megkapta tavaly, én el is hoztam.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Tudom, én is elhozhattam volna.

 

Dósa József polgármester: Te nem arra készültés, hogy most költségvetést tervezünk?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Én azt gondoltam, hogy majd itt fogunk kapni valamilyen segédanyagot, vagy más mankót.

 

Dósa József polgármester: Azt alakítjuk össze. Én meg tudom mondani, hogy tavaly mire mennyit szabadítottunk fel, vagy mennyit terveztünk be. Ugye négy milliót szabadítottunk fel. Egyébkén most még ennyi van.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Volt, mikor én is elhoztam a tavalyit és akkor az alapján tudtunk előre haladni.

 

Dósa József polgármester: Tudod, mi mit kaptunk? Egy kész költségvetést. Amibe te nem szóltál bele. A Marika idejébe.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: De beleszóltam.

 

Dósa József polgármester: És utána kezdtünk el variálni rajta.

 

Dósa József polgármester: Most mi próbáljuk megtervezni a költségvetést, hogy Zsuzsának ne kelljen háromszor átírni. Tehát ezért vagyunk itt.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Elég lett volna egy oldalra összetéve. Tehát egy oldalra, és akkor láttuk volna. Nem kellett volna külön tételenként, csak egy oldalra és akkor rögtön tudtuk volna és láttuk volna. Nem száz oldal kellett volna nekem.

 

Dósa József polgármester: De mit?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: A főoldal nekem bőven elég lett volna.

 

Dósa József polgármester: De Zsuzsa, mi az?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Az önkormányzat teljes költségvetésének a fő oldala.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: A főbb számokat kérné ő.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ami a 2015-ös évben volt.

 

Dósa József polgármester: De hát az mindenki megkapta.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Meg majd most lesz ’16-ban is.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Jó, de hát ezt még egyelőre nem tudjuk idetenni.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Most akárhogy is mondjátok, de szerintem nem rossz ez az összejövetel.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Mert támpontok kellenek a számoláshoz, a tervezéshez kiindulópontok.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Így van. És akkor tudjátok nagyon jól, hogy tavaly is be volt tervezve 20 millió forint? Most nem akarok butaságot mondani.

 

Dósa József polgármester: 22 azt hiszem.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Tehát annyi volt a hiányunk. Most minden attól függ, hogy mire kell költeni pluszba, mennyi az a költség, amire még nagyon szükségünk van, amit még be lehet állítani a költségvetésbe, meg be lehet állítani a rendkívüli támogatásba. Igaz, hogy a rendkívüli támogatásnál is eléggé meg vannak a szabályok szigorítva. Tehát élelmiszerszámlán kívül, és olyan élelmiszerszámlán kívül, ami 30 nap vagy 60 nap tartozást nem halad meg, nem is adna pénzt. Tehát, ha a 30 napot legalább a tartozás nem éri el, de legtöbbször csak a 60 napos tartozásra adnak élelmiszertámogatást. Aztán mire adnak? Adnak még olyat, hogy településüzemeltetésre, szociális feladatokra, védőnőre, de ez mind működési támogatások. Lehetett az iparűzési adónak a visszafizetésére, valamint az elszámolt előző évi normatíva, ha visszafizetési kötelezettségünk van, annak a visszafizetésére. Körülbelül ennyit lehet igényelni. Na, most beállítani a költségvetésbe szerintem nagyobb összegeket is lehet. A rendkívüli támogatás összegét növeljük vele, aztán ha lesz rá pénzünk, akkor megvalósítjuk, ha nem, akkor annyival kevesebb lesz éves szinten a kiadás. De viszont ilyet, mint Józsi csinált, hogy előtte megbeszélni, én ilyet mindig szerettem volna, mert akkor tudom, hogy mire számítotok, nem akkor, amikor már előttetek van a papír, hogy ez miért nincs benne, meg az miért nincs benne. Most szerintem ha elmondjátok, megpróbálok mindent belerakni, amit lehetséges, és akkor utána megint átbeszélhetjük.

 

Dósa József polgármester: Költségvetést tervezünk, nem elfogadunk. El kell kezdeni. Nekem ez nem esik zokon, hogy erről beszélnünk kell a falu érdekében. A lehető legjobbat. De látod, van, akinek zokon esik. Most ezzel nem tudok mit kezdeni. Sőt, négy embernek nem esett zokon, csütörtökön is tudtunk erről beszélgetni 2 óra hosszát. Működik ez szépen lassan. Vagy mennyit?

Novák Sándor települési képviselő: Négyet.

 

Dósa József polgármester: Ne mondd már!

 

Csordás Sándorné települési képviselő: De, négyre jöttünk, fél nyolckor mentünk.

 

Dósa József polgármester: Na, mindegy, de akkor is nem buliztunk, hanem erről beszélgettünk meg minden másról, ami a település érdekeit szolgálja. Kész.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Én megértem azt is, amit te mondtál azzal kapcsolatban…

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Két lapról beszélek.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Értelek Béla, persze, hogy más valamiből dolgoztatok annak idején. Pont itt van Zsuzsi, még jó, hogy az ő szájából hangzott el ez a dolog, hogy Józsi megkérdezte előtte, hogy nyilván mikor odakerültünk, hogy nekik kell most már költségvetést, vagy nekünk kell költségvetést készíteni, akkor ezt hogy gondolja. És ő azért mondta, hogy arra volna jó, hogyha előtte egy olyan tervezetet tudnánk neki adni, amiből már eleve tudja tervezni a költségvetést. Valószínű, hogy az előző évi költségvetésbe vannak sorok, amik lehet, hogy nincsenek is benne, itt meg vannak új sorok, amelyik esetleg adódnak. Csak nyilván nem beszélünk azokról a dolgokról, amikről mondjuk, mert túl sok dologról tavaly sem beszéltünk a költségvetés módosításánál vagy elfogadásánál, mert pont azokról beszélgettünk, hogy civil szervezetek támogatása, egyházak támogatása. Azok a pici kis mozgásterek, amik vannak benne.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Túl sok dolog nincs benne más.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Így van. Olyan túl sok dolog nincs is benne igazán, amiből tudnánk. A kötelező dolgokat, azokat nyilván, azokkal nem tudsz. Ezek az új dolgok, amik lehetővé teszik a szociális összegnek a mértékéről csak… Én még egyszer azt mondom, hogy jó, ilyenkor nyilván a költségvetés tervezésénél kicsit másabb csak nyilván a megvalósítás, de hát ezen van idő módosítani. Azért mondom, hogy attól, hogy itt most 6 millió forintot kapunk pluszba egy évbe támogatást az államtól többet, az hagy egy kicsi kételyt maga után, hogy év végére ezzel mi lesz. Zárjuk úgy az évet, mint idén zártuk, én azt mondom. Én sem hoztam el magammal azt az első táblát, de itt azt látjuk, hogy az államtól kapott pénzekből, amit megtámogat az állam kötelező feladatként, és ez az, mert az egy kötelező feladatnak a támogatása, amire ad az állam. Amire nem ad az állam pénzt, az nem kötelező feladat. A kötelező feladat fölötti dolgokat, azokat az iparűzési adóban, meg az összes többi olyan dologban tudjuk megvalósítani, amire az állam nem ad pénzt.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Egyedül, van egy olyan, már bocsánat, hogy közbevágok. Van egy 5 millió forintos tétel, vagy 6 millió? 6 millió forintos tétel, aminél azt írja a költségvetési törvény, hogy arra fordítható, ami az önkormányzatokról szóló törvény 13.§, amit az nem sorol fel. Tehát abban vannak a kötelező feladatok felsorolva, és azt mondja…

 

Nagy Sándor alpolgármester: Azon kívül vannak még. Ez volt tavaly a nem kiegészítő támogatás célú, 7 millió valahány százezer volt ilyen.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Nem. Nem egyről beszélünk.

 

Dósa József polgármester: Azt működésre lehetett fordítani, azt a 8 millió hetet.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Az most is benne van, most is 8 millió valamennyi.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ez gyakorlatilag változás a tavalyi évhez képest.

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Az megmondja konkrétan, hogy település üzemeltetéshez lehet felhasználni azt a plusz 8.858.321 forintot, ami azt jelenti, hogy ide tartozik az utak, közvilágítás, zöld terület, temető.

 

Dósa József polgármester: De azt mondtad, hogy azt beruházásra nem, csak felújításra, értéknövelő beruházásra nem.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Tehát működési támogatás. Ez mind működési támogatás, amit az állam ad. Felhalmozási támogatásra pályázni kell, vagy a saját felhalmozási pénzünket a betett tőkegarantált értékpapírokat használhatjuk fel. Vagy ha sikerülne értékesíteni a Mikes úti lakást, akkor annak a befolyt árát is lehet esetleg. Sőt, ha meglesz a nem a pénzmaradvány, csak maradványról beszélünk, aminek az összege körülbelül 8 millió forint, legalábbis a bankszámlán úgy láttuk. De ez akkor fog kiderülni pontosan, amikor a beszámoló elkészül. Mert azt mondja a beszámoló az új maradványra, hogy a bevételek és kiadások összege. Ennél a maradványnál viszont a testület dönthet úgy, hogy ezt felhalmozási célra szeretné felhasználni, akár útépítésre is.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Csak itt ugye az a gond, hogy egyébként az államháztartásra vonatkozó szabályok alapján hamarabb kell elfogadni a költségvetést, mint ahogy elkészül a beszámoló, illetőleg az alapján majd elfogadja a képviselő-testület a zárszámadást. Hiába próbálnánk mi a költségvetésnek az elfogadásánál már megmondani ezt az összeget, az elképzelhető, hogy nem fog stimmelni azzal az összeggel, ami majd a zárszámadásba szerepel majd. Tehát ezt tudni kell ehhez azért.

 

Dósa József polgármester: Én azt gondolom, de nem tudom, nyilván mindenki elmondja, hogy ezeket a tételeket be kell tervezni. A konyhát, az óvodát, nyilván útra is terveznünk kell valamennyit. Az önerőt, azt természetesen laptop vásárlás vagy valami, de az be volt az előző költségvetésbe is tervezve. Akkor tényleg döntenünk kell, hogy mennyit tegyünk be a költségvetésbe a szervezetek támogatásával kapcsolatosan. Tehát azért ezek.

 

Nagy Sándor alpolgármester: A miénket tudom, a többit nem tudom. Az most mennyi volt egyébként Zsuzsa?

 

Dósa József polgármester: Akkor a jutalom.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: A tiétek?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Azt én tudom, az 150.000 forint volt, amit a képviselő-testület megszavazott.

 

Dósa József polgármester: 250 volt a Sportköré.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Szerintem a Sportköré az 200.000.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: A legtöbb volt a Sportköré.

 

Dósa József polgármester: 50.000 forint volt a Népdalkör.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Azt nem tudom, hogy a Népdalkör kapott?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: 300.000 volt a két egyházé.

 

Dósa József polgármester: 50.000 forint volt a népdalkör.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Ők megkapták?

 

Dósa József polgármester: Én mondtam, hogy mindenkinek utaljuk el.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: De nekik nincs számlájuk, tudod?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nincsen számlájuk, az ott a baj.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Nem biztos, hogy ők megkapták.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ezt majd meg kell velük beszélni, hogy mire, mert azért el kell ott számolni. Tehát számlák kellenek ehhez, meg minden.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Azért ha támogatásokat osztunk is, oké. Nyilván a népdalkört utaztatnunk kell, menjenek, csinálják. Amit csinálnak, azt jól csinálják szerintem, de ha ilyen összeget adunk, akkor olyanoknak adjuk, akik igazán, akár történelmi egyházak, bármilyen olyan egyesület, aki be van jegyezve, hogy ténylegesen is dolgozik. Én emelnék az egyházén, ha lehetőségünk van rá. A közvilágítást ki fizeti? Bocsánat, nem a közvilágítást, világítást?

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Azt mi fizetjük, vagyis mi adunk rá éves szinten 48.000 forintot.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ez az összeg a támogatáson felül van.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Tehát van a támogatás, plusz még a templomvilágítás.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Igen, mert annak idején, amikor sor került arra, hogy a templomok ki lesznek világítva, akkor ezt a képviselő-testület településképi szempontból tartotta fontosnak, és azért van az, hogy akkor ennek a költségét állja.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Konkrétan 4000 forint/hó.

 

Csordás Sándorné települési képviselő: És az a 150.000 forint meg van szabva az egyházaknak, hogy mire költik?

 

Dósa József polgármester: El kell számolniuk.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: El kell számolni, a másikra pedig támogatási, valami szerződés van. A kivilágításhoz.

Nagy Sándor alpolgármester: Amikor ki lett építve, akkor lett egy ilyen valami rá kitalálva.

 

Csordás Sándorné települési képviselő: Jól van, csak nem tudom, nem látjuk, hogy hol van a 150.000 forint.

 

Dósa József polgármester: 50.000 forintot odaadtunk a plébános úrnak táboroztatásra. Ő hozta is a számlákat.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Meg vásároltak, ami kellett a táboroztatáshoz, igen.

 

Dósa József polgármester: De azt hiszem ő hozta is a számlát, ugye rá? Tehát valami sarokszámokat mondjuk tényleg, hogy mennyi legyen a…

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Most ezzel, hogy mindenki egységesen kapja, mit értettél? Hogy a Sportkör mondjuk kevesebbet, a Népdalkör többet?

 

Dósa József polgármester: Hát a Népdalkör nem tud elszámolni semmivel.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: A kettő között óriási különbség van. A Népdalkör most áll 6-7 főből, a Sportkör meg hatvanból.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Persze. Oké, hatvanan nincsenek.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Na, mindegy, akkor negyvenből.

 

Nagy Sándor alpolgármester: De, persze én csak azért mondom, mert ott volt egy időszak, amikor a működésük igencsak nagy veszélyben volt, ahol embereknek pénzt kellett belepakolni. Most a tagos támogatások révén a működési költségeik szerintem, vagy működési feltételeik biztosítva vannak, nincsenek olyan gondjaik. Az, hogy most a Népdalkörnek 50.000 forintos támogatást adtunk, szerintem sose adtuk össze, hogy mennyi volt a vége, mikor elvittük őket ide-oda, amoda, különböző helyekre a kocsival meg egyebekkel. Nyilván egy olyan egyesület, lehet, hogy inkább működtetni kéne inkább a Darócos alapítvány alatt, hogyha esetleg tudnának úgy működni, mert ők legalább hivatalosan működnek. Hagyományőrzés keretébe tudnád őket működtetni.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ha ezt ők is akarják.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Persze, ez egyértelmű. Azért is mondtam, azokat az összegeket, amiket olyan hivatalosan bejegyzett civil szervezetek vannak, akik igenis el tudnak ezekkel a támogatási összegekkel úgy számolni, nem pedig úgy, hogy most valakinek odaadsz 50.000 forintot, mert nem tudsz számlára utalni, hanem vagy a költségeiket kifizeted, amik felmerülnek egy utazás alkalmával, üdítő, ásványvíz, étkeztetés vagy bármi ilyesmi, mert azt másképp nem tudod megoldani.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: A Népdalkör is hozza a számlát.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Akkor lehetne ideálisabb számot látni ebbe, mondjuk hogy melyik egyesületnek vagy szervezetnek miben van az éves működése. Tehát mibe kerül az éves működése, vagy fenntartása az egyesületnek. Akkor lehetne optimálisabban dönteni ebben. Erre viszont szerintem nekünk nincs jogosultságunk, tehát ezt nem kérhetjük be. Mondjuk igazság szerint, ha valaki felmegy a bíróságnak a honlapjára, birosag.hu civil szervezetek előző évi költségvetése és éves beszámolója mindenki számára nyitott és megtalálható. Tehát megnézhetik elméletileg. Én a miénket nagyon szívesen behozom, odaadom bárkinek, hogy nézze meg, mert abba nincsen semmi olyan dolog. Polgármester úr hallotta az év végi beszámolót, hogy miből gazdálkodtunk egész évben. Én azt is köszönöm az egyesületem nevében, egy kicsit személyes dolognak is tűnik ez a dolog. Azt a támogatást is köszönjük, amit idáig kaptunk, mert volt, hogy 50.000 forintot kaptunk, volt, amikor 90.000 forintot, volt, amikor 100.000-et. Most már kaptunk 150.000 forintot. Csak én azért mondom, hogy az a munka, amit elvégez egy egyesület, szerintem van olyan másik egyesület is, aki ugyanezt a szintű munkát végzi el a településünkön. Lehet, hogy idényszerűen, lehet, hogy nem. Két dologgal tudjuk mindig magunkat összehasonlítani, nyilván ez a Sportegyesület. Csaba egyfolytában harcolt a támogatások elosztásánál, én idáig azért mertem azt mondani, hogy ott nekik nagyobb szükségük van jelen pillanatba arra az összegre, arra a támogatásra, mert nagyon jól láttam, hogy mi az a pénz, amiből működik, meg tartják fenn egyesek. Egyesek, magánszemélyek ezt az egyesületet. Most viszont azt látom, hogy nincsenek ilyen problémáik. Szerintem az egyenlő mércét, nyugodtan lehetne tartani. Nyilván támogatni kell őket, meg attól függetlenül még nagyon sok mindenki társadalmi munkát tesz hozzá, de ez meg van máshol is.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Szerinted, mi lenne a jó? Mennyi összeg? Csökkenteni a Sportegyesületét?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Csökkenteni nagyon nehéz. Az egy negatív dolog.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Utaztattad a Sportegyesületet. A támogatás meg van oda is. Pálya fenntartása.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Pénzbe nem kifejezhető a villanyszámla, a víz, a mosás.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Persze. Nagyon sokat kap a Sportegyesület, hogy még 250-et odadobunk nekik még így támogatásképp.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ha az éves össze számolod, az sokkal-sokkal több, mint 250.000 forint, csak ugye az nem pénz, és az nem mérhető. Itt gondolok az áramra, a vízre, a pályafenntartásra, a fűnyírásra.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Mert az máshol jelenik meg.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Azt senki nem veszi figyelembe. Itt konkrétan csak a pénz az, ami…

 

Nagy Sándor alpolgármester: Szerintem figyelembe veszik azt a támogatást. Hogyne vennék figyelembe. Tudják nagyon jól, hogy… Sőt arra tettek lépéseket, hogy vegyenek le valamilyen szinten terhet – most a Sportegyesületről beszélek – az önkormányzatról. Mert vásároltak egy mosógépet, illetve egy támogató vásárolt egy mosógépet, már most nem a konyhán kell mosni szabálytalanul, hanem most már lent mosnak a sportöltözőbe automata mosógéppel. Járnak le, két ember önzetlenül csinálja a dolgát. Azt is számolják, amit ők elvégeznek ezzel a munkával. A legkevesebb összeg, ami elmegy, az a villanyszámla.

 

Dósa József polgármester: Meg azt tervezi a Sportkör, hogyha működik a tagos pénz, hogy abból öntözőberendezést épít a focipályára.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Elvileg van is kiépítve, nem?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Én leegyszerűsíteném. Meg kell hagyni a tavalyit, azt nem kell növelni, és amelyikre gondolunk, azon kell növelni.

 

Dósa József polgármester: Én azt gondolom, hogy a népdalkörnek nem kell többet adni. Nem is tud vele elszámolni. Nyilván segítjük őket.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Én még egyszer mondom, hogy én felvetném nekik, hogy valamilyen szinten fogadja be őket a Darócos alapítvány. Vagy az egyesület? Tibold-Darócai…

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Alapítvány.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Alapítvány? Hagyományőrzés keretében. Fogadja be őket valamilyen szinten. Megmondom miért. Lehet, hogy nem ötvenezret, hanem akkor adunk nekik, tudunk adni nekik kicsivel több támogatást. Az összes olyan pályázaton jelen pillanatban nem tudnak elindulni, például az alapítvány, mert az előző évbe működési költsége nem volt felmerülve. Hiába csak sima szervezetként működik, nem tud a mérlegbe… 0-0. Nincs költsége. És ha nincs költség, ott nem tudsz mire kérni. És azért za alapítványoknak, az egyesületeknek, még úgy is, hogy bevonva mondjuk az önkormányzatokkal közösen, vagy társulva, azért ott lehet pályázgatni. Most is küldtem át Dósa Sanyinak ezzel kapcsolatba anyagot. Nem egy működésit, mert azzal már lekéstek, hanem egy… Mindegy, majd eszembe jut, hogy milyen jellegű pályázatot, szakmai jellegű pályázat, ahol kimondottan ilyenek, hogy határon túli magyarokkal kapcsolattartás stb. stb. Szépen fel van sorolva benne egy csomó dolog, fesztiválok rendezése stb. Nem fogunk nekik megfelelni, mert ott van benne az előző évi költségvetésükbe, nem volt pénzmozgás. Én próbálnék velük beszélni, a két felet leültetném, és azt mondanám, hogy ez alatt az égisz alatt fussatok tovább. Innen kapjátok a támogatást az önkormányzaton keresztül úgymond és hivatalossá tettük szinte az összes működésüket. Ha erre fogékony mindkét fél persze. Nem lehet őnélkülük kijelenteni. De szerintem következő évben már másképp tudnának ők is mozdulni ezen a téren. Nem beszélve róla, hogy mikor érünk oda, hogy ránk essen ez a Darócos találkozó szervezés. Soká?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Egyáltalán nem ment körbe még. Itt volt az első, és azóta volt kettő?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nem, vagy négy.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Már négy?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nem is fog az körbemenni, mert valamelyik olyan kicsi, hogy nem tudja bevállalni.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: A 13 nem, de 7 biztos, vagy talán 8 is.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Hogy a költségvetés mit enged…

Brezovcsik Béla települési képviselő: Én meg azt javaslom, hogy maradjon a tavalyi, és akkor majd meglátjuk, hogy hogy. Tehát mindenképpen maradjon a tavalyi és ha mehet, ha látjuk a számokat, akkor emelhetünk rajta. Akkor is ugyanígy csak egy papír fog kijönni, és akkor látjuk, hogy hogy meg mint, és akkor tudunk dönteni. De semmiképpen nem tartanám célszerűnek tényleg én sem azt, hogy a Sportkörét emeljük, illetve azt, hogy hogy számoljuk a Népdalkört. Különösképpen így, hogy most már a TAO most már jelentős pénzt hoz a Sportkörnek.

 

Dósa József polgármester: Jutalmak? Azt is hogy tervezzük? Eddig be volt három ilyen 10.500 forintos tervezve ugye? Minden dolgozónak.

 

Pummer Istvánné pénzügy előadó: Csekély értékű tárgyjutalom, ez a lejelentő kódja. Ami azt jelenti, hogy évente három alkalommal lehet ilyen sodexo-s vagy bármilyen ajándékutalványt adni a dolgozónak, kedvezőbb járulékfeltételekkel. Aminek az összege mindig a minimálbértől függ. A múlt évben a minimálbér 105.000 forint volt, és akkor 10.500 forintot lehetett adni dolgozónként. És éves szinten három alkalommal lehet ezt kedvezményes feltételekkel.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ezt most is meg kellene tartani .

 

Dósa József polgármester: Ezt minden további nélkül szerintem.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Amiről beszélünk, azt a múlt évi költségvetésünk is lehetővé tette.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Ebbe az évbe 11.500 forint lesz.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Te voltaképpen pluszról beszélsz.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Igen. Nyilván nem tudom, hogy havi szinten mekkora terhet jelent, de még azt is mondom, hogy ha nem is egy havi jutalomról beszélve, mert…

 

Dósa József polgármester: Az milliós nagyságrendű.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Az sok.

 

Dósa József polgármester: Sőt kétmilliós nagyságrendű.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Sőt, 13. havi.

 

Dósa József polgármester: Mennyi? 3.400.000 forint, vagy így valahogy?

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Micsoda?

 

Dósa József polgármester: Egy havi. Mindenkinek a bére.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: De most közmunkásra, vagy kire gondolsz?

 

Dósa József polgármester: Nem. Csak az alkalmazottaknak.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Köztisztviselőknek?

 

Dósa József polgármester: Csak köztisztviselőknek gondoljátok?

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Kire gondolsz?

 

Dósa József polgármester: Az összes önkormányzati dolgozónak, aki nem közmunkás.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Konyhára, vannak öten.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Köztisztviselők, közalkalmazottak. Azt akarod mondani akkor, így együtt.

 

Dósa József polgármester: Így van.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nem egy olyan sok fő, azért ha lecsupaszítod, mert az iskola kiesett, az volt egy olyan nagyobb.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Van a védőnő, a konyhán van öt dolgozó, az hat.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Itt vagyunk négyen.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Várjatok még, valaki nem maradt ki? Valaki még kimaradt.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: A konyháról?

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Nem, az önkormányzatnál. Nincs más?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nincs.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Az önkormányzatnál köztisztviselők négyen vagyunk.

 

Dósa József polgármester: Igen, tehát 10 embert jelent. 3,4 millió forint.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: 16.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Meg az óvodában még nem tudom.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Az 16 összesen.

 

Dósa József polgármester: Az sok pénz. Gondolom, 3.400.000 forint körül van.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Az van, akinek igen.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Sok pénz az. Mindegy. Ezen is el kell gondolkodni, hogy mekkora összeget.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Először egy összeget látni kéne.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Így van, pontosan. Látni kell. De megígérem, hogy a következő alkalomra majd fogom hozni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Jó, de most még egyszer oda jutunk vissza, hogy ez a beszélgetés, ez a testületi ülés azért volt jó, mert most felmerültek új dolgok, amik a költségvetésünkben nem szerepeltek ’15-be. És akkor próbáljuk meg megnézni.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Persze.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Tavaly év végén is én számoltam, hogy másabb az, amikor valaki kap kétszeri alkalommal vagy háromszori alkalommal egy ajándékutalványt, és ezt valamilyen szinten be tudja abba, hogy kaptam egy kis jutalmat. Az, amikor valaki pénzbeni juttatást kap, és pénzt kap a kezébe. Az volt az igazi, amikor kezedbe kaptad a borítékot.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Számlára megy.

 

Nagy Sándor alpolgármester: A számlára van. Nekem ezek az ajándékutalványos dolgok egy kicsit olyan személytelenek. Év közbe azt mondom, hogy semmi akadálya, de azt mondom, ha év végén lehetőség és mód van rá, vizsgáljuk meg, lesz-e rá kapacitásunk, lesz-e rá lehetőségünk. Ez az előző években is megvolt, de nem akarok visszanyúlni, hogy mi volt ’13-ba.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Tudnám javasolni, hogy abba a 8 millió 8… pontosan most nem tudom, abból talán erre is lehet költeni.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Valamennyit.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Azért kéne látnunk ezt a számot. Amikor az a papír van előttünk, könnyen tudunk róla dönteni. Hogy emelni akarjuk, vagy maradjon.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Jó, de annyiból feltétlenül fontos ez, hogy elveket, támpontokat, kiinduló pontokat tisztáztunk már most is itt.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Persze. Azért mondom, hogy merültek fel új dolgok Csabáéknak a Szociális Bizottság részéről. Nem csak összegszerűségbe, hanem támogatási sor szerint is, az első szülöttek után járó támogatás.

 

Dósa József polgármester: Mondjuk azt is tudni kell egyébként, hogy megint kevesebb lett a szorzónk, tehát megint kevesebb pénzt kapunk a közös hivatali működtetésre, kevesebb pénzt kapunk a konyhára.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ez a legnagyobb szomorúságom, mert egyfelől azt látom, hogy a közfoglalkoztatásra betervezett összeg, az évről évre nő, és a köztisztviselőknek az alkalmazására biztosított összeg meg évről évre, ha egész pici mértékben is, de csökken. Én ezt a fajta dolgot nem igazán tudom kezelni, mert lehet, hogy ez a nagyobb apparátusoknál nem okoz gondot, ahol több osztály van, több csoport van stb. stb. De itt, ahol vagyunk négyen, itt minden visítva megy. Ez a nagy gond.

 

Dósa József polgármester: Na, itt már vannak irányszámok, elvek.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Én azt mondom, hogy én hagynék itt egy kis nyitott kaput.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Tartalékra gondolsz?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nem-nem. Nem a pénzre. Azt költsük. Hanem ennél a napirendi pontnál én azt mondom, egy kicsit járjon az agyába a realitás talaján mozogva, gondolkodjon mindenki egy picit. Bárkinek bármi dolog eszébe jut, hogy hallott esetleg, nem szégyen az másik településtől átvenni olyan dolgokat, amiket esetleg mi is meg tudunk oldani ebbe a költségvetésbe. Szerintem, amíg ezt Zsuzsa folyamatosan készítgeti ezt a költségvetés tervezetet, addig nyugodtan forduljunk hozzá és kérdezzünk tőlük, vagy jöjjünk hozzájuk, vagy akár a jegyző úr mondja, hogy lehet, nem lehet. Azt is jó lenne megnézni, mert végül is azt vissza tudnád valamilyen szinten picit forgatni, azokat a tartozásokat megnézni pontosan, kik is, nem is az, hogy kik, mennyi?

 

Dósa József polgármester: Megvan. 500.000 forint.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Az megvan. Illetőleg azt kellene megnézni, hogy per pillanat figyelemmel arra, akik tartoznak, most miféle jogviszonyban állnak, mennyit keresnek, hogy igazándiból kinél van reális esély arra, hogy a most hatályos jogszabályok alapján bármiből is le tudjuk tiltatni. Mert hogyha nincs, akkor nem biztos, hogy ezt tovább kellene görgetni itt.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: De Csabi, akkor miért nem nekik adtok? Aki nem tudja kifizetni.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: A szociális célú akármikre. Tisztázzuk ezt.

 

Csordás Sándorné települési képviselő: Olyan is van, aki nem tudja kifizetni, vagy nem akarja kifizetni. Az is más.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Olyan is van. Persze. Világos. Azért mondtam én azt, hogy ezt meg kell majd nézni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Az iskolában jelen lévő gyermekek is ingyen étkeznek?

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Meg van szabva. Nem. Ott maradt a régi. 3 gyerekes, RGYV-s, fizetős.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Az óvodáknál van ez az újfajta szisztéma.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Csak az óvodánál van az újfajta szisztéma.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: De ha azt nézzük az óvodánál az a 200.000 forintos tervezett bevétel, azt viszont lehet, hogy be lehetne vállalni evvel, amit mondtam.

 

Nagy Sándor alpolgármester: De a másik oldala az iskolás gyerekek. Az nem kevés.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Az komolyabb, mert az 2 milliós tétel. Az nem. Dehogyis. De az óvodán gondolkodjunk. Szerintem.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Azzal nem voltam tisztába, megmondom őszintén, hogy az iskolás gyerekeke…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Csak kizárólag az óvodára vonatkozik.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Ők ugyanabban a rendszerben maradtak, amiben eddig voltak.

 

Nagy Sándor alpolgármester: És ezeknél a túlnyomó része iskolás gyerek, akinek tartozás van?

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Azt én nem tudom.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Már most igen, valamikor lehet, hogy óvodás volt, de már most iskolás.

 

Dósa József polgármester: Meg már most nem is jár.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Olyan is van.

 

Csordás Sándorné települési képviselő: Csabával nem beszéltem erről, most jutott eszembe, hogy amikor a beiskolázási segély volt, akkor van, aki beadta a papírt, van, aki nem adta be. Van, aki háborgott, hogy én kaptam, ő nem kapott. Erre nem lehet egy olyat hozni, már hogyha van pénz, és akkor nem ezt fizetnénk, az óvodát, hanem akkor mindenki egységesen kapja meg a gyerek után azt a pénzt?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Elég széles mozgástere van itt a Szociális Bizottságnak ennek a kérdésben, mert adhat kérelemre is, adhat hivatalból is és eseti jelleggel ezt meg tudja oldani, csak dűlőre kellene akkor jutni, hogy milyen elvek alapján, fel kellene mérni, hogy mekkora az a kör, akit ebben a támogatásban kellene részesíteni.

 

Csordás Sándorné települési képviselő: Én végül is minden gyerekre gondoltam.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Általános iskolás, középiskolás…

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Pontosan. Nem mindegy.

 

Csordás Sándorné települési képviselő: Általános iskolásokra gondoltam.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Hány főt érint? Egy főre átlagban mekkora összeggel számolunk? Ezeket feltétlenül tisztázni kellene hozzá. De ezt én szerintem leginkább a Szociális Bizottságnak kellene megtenni, és amikorra tárgyalja a Képviselő-testület a költségvetést, addigra tisztázódjon ez, és mekkora összeget lenne célszerű fordítani erre.

 

Dósa József polgármester: Mert ott van még némi mozgástér. Máshol tényleg nincs. Szerintem az iparűzési adó bevételünk sem fog nőni. Jó, most ez a 8 millió forint áthozatal, ami átjött, az még pluszt jelenthet. De ott van az a 6 millió forint plusz.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: De az egy része a közmunkásoknak a…

 

 

Dósa József polgármester: Nem. Az a bevételi oldalon. De költeni, az nincs megmondva, hogy mennyit költünk a közmunkásokra ebből, meg mennyit szociális juttatásokra. Azt nem mondják meg, hogy milyen arányban. Csak az, ahogyan ez összeáll, ez a 16 millió forint. Ahhoz volt köze a közmunkások létszámának is. Nem tudom, segítettünk-e? Vagy nagyobb katyvaszt csináltunk még, mint ami szokott lenni.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Valamennyit azért, persze. Kiindulópontok vannak, igen. Aztán majd meglátjuk.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Én azt mondom, hogy az útnál is szerintem, ha másra nem, Zoli szerintem biztos csinál egy ilyen felmérést, most elég sokat látom itthon.

 

Dósa József polgármester: Ő jön majd hétfőn a művezetőjével.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Csak akkor tényleg döntsük el, hogy mi volna az, ami esetleg az aszfaltos rész, vagy mi volna az, ami összes többi szilárd burkolattal.

 

Dósa József polgármester: Én nem aszfaltoznék szívem szerint. Nem tudom, én úgy érzem, meg a Szabolcs is ezt mondja. Most mindenki nagyon beszél a szennyvízről, hogy meg lesz egy-két éven belül, elindul. Most egy új aszfaltot felvágni, sosem lesz olyan.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Mióta beszélnek a szennyvízről.

 

Csordás Sándorné települési képviselő: Azon az úton minden nap végig kell menni, most már nem tudunk.

 

Dósa József polgármester: Azt a 10 millió forintot, amit aszfaltra költünk, nyugodtan rá tudjuk az összes, Balogh Ádám útra egy csomót kell költeni, ott azokra az utakra, az útpadkákat leszedni, amit meg kell csinálni, mert egyébként, annak sincs értelme hengerezni sem, mert talán még Béla tudja a legjobban, vagy mit tudom én, én nem értek hozzá, de annak úgy van értelme, hogyha oldalra folyik, nem pedig viszi le a víz.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ezt a projektet akkor hagyjuk, ezt az aszfaltozást?

 

Dósa József polgármester: Az összes murvás utat, mindenhol, ahol murvás utunk van, kiigazítani, meglejteni, meggréderezni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Azt még eldönthetjük.

 

Dósa József polgármester: Persze, csak be kell tervezni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Ha azt mondod, hogy a költségvetésbe 10 millió forintot vagy 8 millió forintot tervezel útépítésre, vagy ilyen utas dologra.

 

Dósa József polgármester: Meg egyébként a költségvetésből is egy 7 millió forintot költhetsz útra. Mert azt engedi, útfelújításra.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: A 13. A pont alapján, amit most olvastál, egyéb.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Nem. Az út benne van a kötelező feladatba.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: De az egyéb, abból a 13-as pontba benne van az is, az út.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Igen. Az kötelező.

 

Dósa József polgármester: Az kötelező feladat. Azt arra lehet. Meg a zöld felületet is rá lehet útra költeni. Meg nyilván önerőt is át kell rá irányítani, nem tudom, tavalyi évben mennyit irányítottunk rá. Meg a tavalyi évben beterveztük, hogy ne legyen olyan nagy a hiány, négy millió forintot, hogy felszabadítunk. Beterveztünk 3 és felet, hogy eladjuk az önkormányzati lakást, hogy egyensúlyba kerüljön, hogy tényleg ne a mínusz negyven millió forintot kelljen betervezni.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Én csak arra kérek mindenkit, de főleg téged, polgármester úr, hogy pontosan tudnom kell, hogy mi mire van kifizetve, mert ha a könyvelésbe nem arra a kormányzati funkcióra lesz könyvelve, és nem költjük el azt a pénzt arra, amire kaptuk, akkor vissza kell fizetni.

 

Dósa József polgármester: De hát ez így volt a tavalyi évben is.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Még a tavalyi évben nem. Mert akkor még magyarázkodtunk egy hétig, hogy ez rossz kormányzati funkcióra ment

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Lehetett javítani, ebben az évben már nem lehet.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Lehetett korrigálni. Ebbe az évbe már nem.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Felhívták a figyelmet rá, hogy a könyvelésnek pontosnak kell lenni. Mert utólag nincsen javítás.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Ha rossz helyre lesz könyvelve, akkor vége az egésznek. Akkor vissza kell fizetni. Úgyhogy erre nagyon oda kell figyelni. És sokszor hozzák a számlát, odaadják Zsoltinak, lerakják, hozzám kerül utaláskor.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Mindent a Zsuzsa asztalára kell tenni, hogy először is lássa ő.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Utaláskor is semmi nincs ráírva, utólag meg már senki se tud semmit. Érdekes.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Zsuzsánál csak az átutalásos számlák jelentkeznek, nyilván azok a nagyobb összegek, mert a készpénzes számlák itt jelentkeznek bent első körben Jutkánál.

 

Pummer Istvánné pénzügyi előadó: Azt Jutka könyveli.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Akkor ezt neki is el kell mondani, hogy ha nem megy elsőre, akkor kérdezze meg, hogy hova, és akkor ráírja, hogy felhasználva lett itt meg itt. Mint ahogy ez megy 25 éve is már vagy több, csak nem ennyire szigorú.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Egyáltalán nem volt ez ennyire szigorú. Meg áttekinthetőbb volt az a rendszer, mint ez.

 

Dósa József polgármester: Na akkor szerintem a költségvetésről első körben ennyit, ha nincs más. És akkor egy hónap múlva úgyis ülünk ezzel kapcsolatosan. És akkor jöhet a… Nincs senkinek már hozzáfűznivalója? Köszönjük akkor Zsuzsi. Akkor a harmadik napirendi pontunk a szippantott szennyvíz összegyűjtését, elszállítását, ártalmatlanítását biztosító közszolgáltatás újraszervezése.

 

 

3.) Szippantott szennyvíz összegyűjtését, elszállítását, ártalmatlanítását biztosító közszolgáltatás újjászervezése és szabályozása.

Előadó: dr. Molnár Sándor jegyző

/ a Kormányhivatal törvényességi felhívása, a szippantott szennyvíz begyűjtésére, mint közszolgáltatás elvégzésére vonatkozó árajánlatok a jkv.-höz csatolva vannak./

 

Az előadó jegyző szóbeli előterjesztésében elmondja:

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Igen. Én azt nem akarom elmondani, amit a képviselők megkaptak, és végigolvastak. Előzményként csak annyit mondanék el, és nem nevezném meg a polgárt sem. Tehát volt egy vagy van egy tibolddaróci panaszos polgár, aki szennyvízszippantás ügyében sok helyen panaszt tett. Ez azt jelenti, hogy legmagasabb szinten megkereste a vízügyi helyettes államtitkárt, aki az elmúlt évben még a polgármester úrnak címezve érdeklődött arról, hogy hogyan van Tibolddarócon ez a szippantás. Aztán megkereste a Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságot, megkereste a járási népegészségügyi szervet, aztán megkereste magát a járási hivatalnak a központi szervezetét. Aztán végül ezek a szervek jelzéssel éltek a kormányhivatal felé azzal, hogy ugyan kínosan vizsgálja már meg, hogy hogyan van Tibolddarócon ez. A vizsgálat kapcsán egyértelművé vált, hogy az önkormányzatnak a Heves Megyei Vízművekkel van erre a feladatra egy élő szerződése. Jóllehet, megállapították azt, hogy ez a szerződés tartalmában nem egészen felel meg a most hatályos jogszabályoknak. Csak annyit mondanék, hogy ez a szerződés 2013-ban köttetett. A Heves Megyei Vízművel mindegyik önkormányzattal, akivel szerződött, ezt a fajta szerződést küldte ki. Az ő stábjuk készítette el, az tartották megfelelőnek. 2013-ra le volt szabályozva, hogy milyen díjakat számolhat el egyedüli szolgáltatóként a Heves Megyei Vízmű Zrt. 2014-ben is ezek a 2013. évi díjtételek éltek. Akkor még megrendelésük is volt. 2015. évben a Heves Megyei Vízművek a községből megrendelést nem kapott. Az, hogy ez jogilag le volt szabályozva így, ez mellett a gyakorlat az volt, hogy a polgárok, akik szippantattak, és meg kell mondanom azt, hogy elenyészően kevesen voltak és vannak most is, azok Szilágyi György bükkábrányi vállalkozót bízták meg ezzel a tevékenységével. Aki ezt a szolgáltatást összegszerűségében is olcsóbban végezte el, mint hogyha bárki a vízművekkel szippantatott volna. Mára egyértelművé vált a helyzet. A kormányhivatal a törvényességi felhívásában leírta azt, hogy alkosson az önkormányzat új rendeletet, ami feleljen meg az itt felsorolt dolgoknak. Nyilván ez meg fog történni. A problémát nem ez okozza, hanem az, hogy egyrészt el kell dönteni, hogy az elkövetkezendő időkben ki végezze ezt a szolgáltatást Tibolddarócon, és benne van a felhívásban az is, hogy kizárólagos jelleggel ezt csak egyetlenegy szervezet, illetőleg vállalkozó végezheti. Tehát a lakossági szennyvíz esetében nincs meg az a szabadság, ami a vállalkozásoknál megvan, hogy a vállalkozások, azok szabadon választhatják ki azt a szolgáltatót, akivel szippantatnak. A lakosságnál ez nincs, mert ebben a kérdésben az önkormányzat dönt, illetőleg megköti a szolgáltatóval a szerződést, és akkor kizárólagos jelleggel az szolgáltathat. Amivel kapcsolatban elég furcsának tartjuk ezt a szabályozást, hiszen az Unio, az elvileg a versenyről szól. De úgy látszik, hogy ebben a kérdésben nincs szabadság. Az önkormányzatnak február 2-ig van adva határidő arra, hogy ezt a kérdést rendezze. A képviselők megkapták a Heves Megyei Vízmű Zrt.-nek az ajánlatát, illetőleg ott van a Szilágyinak az ajánlata is. Ami egyértelmű ezekből, az az, hogy a Vízművek az egy fordulóval maximum 5 m3-t tud elvinni, Szilágyi egy fordulóval maximum 8m3-t tud elvinni. Én kiszámoltam, hogy hogy alakulnak a szippantatási költségek. A Heves Megyei Vízművek 5 m3szennyvizet bruttó 27.722 forintért szippant, illetőleg visz el. Úgymond rendezi le a sorsát. Így ez azt jelenti, hogy ők 1 m3-t 5.544 forintért szippantanak, illetőleg szállítanak el, és ürítik le a megfelelő helyre. Míg Szilágyi György a 8 m3-t azt 26.830 forintért szállítja el, tehát még egyszer Szilágyi György bruttó 26.830 forintért szállítja el. És így nála 1 m3-re 3.354 forint jön ki. Csak emlékeztetőleg a vízműveknél 1 m3-re ez az 5.544 forint jött ki. Tehát ezen is el kellene gondolkodni majd. Illetőleg felhívnám a figyelmet arra, hogy ez a mostani szabályozás, ami erről a szennyvízszippantásról szól, ez ilyen meglehetősen érdekes módon fogalmaz. Például azt mondja ki, hogy a Képviselő-testületnek kell ellenőriznie a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtését. És az ellenőrzés kapcsán észleltek alapján, itt írják, hogy tegye meg a szükséges intézkedéseket a közszolgáltatás jogszabályi rendelkezéseinek megfelelő működése és a környezetvédelmi előírások érvényesülése érdekében. Tehát ezen nyilván ők értenék azt is, hogy akár ingatlanokra kiterjedően legyen ellenőrizve, hogy szippantatnak-e vagy sem. Illetőleg nyilván, hogy a környezetvédelmi előírásokba benne van az is, hogy ezeknek a szennyvízderítőknek elvileg teljesen zártnak, szivárgásmentesnek kellene lenniük. Tudjuk azt, hogy ezeknek a 99, nem tudom én hány százaléka valószínűleg nem az. Abban kellene gondolkodni most, hogy a két ajánlat közül melyikkel foglalkozzunk a továbbiakban olyan szinten, hogy aztán majd rendeletet alkossunk, mert abba meg kell nevezni többet között a szolgáltatót is, illetőleg szabályozni kell mindazokat a feltételeket, amelyeket a törvényességi felhívás említ. És ahhoz kapcsolódóan majd meg kell kötni a közszolgáltatási szerződést, hozzátéve azt, hogyha Szilágyi mellett dönt a Képviselő-testület, a Szilágyinak a mostani működési engedélyében Tibolddaróc nem szerepel nevesített községként. Hogyha az ő irányába születik meg a döntés, tehát azt mondja a Képviselő-testület, hogy ővele szerződjünk, akkor neki módosítani kell még a működési engedélyét is, amire természetesen készen áll, de nyilván ezt meglépni csak akkor fogja, ha őt választja a Képviselő-testület. Egyébként Szilágyi a községben szippant a vállalkozásoknál, mert ott nem kell ilyen képviselő-testületi döntés, meg ott semmiféle megkötöttség e tekintetben nincs. Ott teljesen liberalizált a piac úgymond, csak a lakosságnál van ez a megkötés, nyilván azért, mert még úgy szól a jogszabály, hogy ennek a megszervezése és biztosítása ebben a formában még egyelőre önkormányzati feladat. Azt tudom mondani, hogy az árak egyértelműen Szilágyi mellett szólnak, illetőleg a Szilágyi mellett szól az is, hogy ő egyszerre nagyobb mennyiséget tud szippantani, illetve szállítani. Szerepel az árajánlatában, hogy ő ezt azt hiszem, hogy Szentistvánon, illetőleg Mezőkövesden tudja elhelyezni.

 

Dósa József polgármester: Az nem szerepel, csak hogy milyen körzeten belül.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ide van írva Mezőkövesd…

 

Dósa József polgármester: Igen?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: De szerepel, azt mondja, hogy a szennyvíz elhelyezése…

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: mezőkövesdi

 

dr. Molnár Sándor jegyző: és szentistváni tisztítóüzemekbe történik.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: A befogadó kapacitása figyelembe vételével.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Elképzelhető, hogy nem mindig tudja egy helyre vinni, hanem ahol éppen fogadják a kettő közül. Tudjuk azt, hogy azért a mai viszonyok közepette ezek a szippantási költségek, az egyik a vízműveké az 5 m3-e a 27.722, illetőleg a Szilágyié a 8 m3-e ez a 26.830, azért ez az emberek döntő többségének meglehetősen nagy összeg. Énszerintem ez elsődlegesen az oka annak, hogy az emberek nem szippantatnak.

 

Dósa József polgármester: Nagyon nem fog megnőni a kedv, azért mert most 3000 forinttal kevesebbért fognak.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem fog megnőni, biztos vagyok benne.

 

Dósa József polgármester: De az a 3000 forint is 3000 forint nyilván.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Meg ha azt nézed, hogy a Szilágyinál 19.050 forint egy forduló, és ha 2 m3-t visz el, akkor is annyit fizet.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Hát igen.

 

Dósa József polgármester: Szerintem ő teleszívja. Innen-onnan.

 

Nagy Sándor alpolgármester: De akkor is, ha tőled lesz meg a kétszer 8 m3-e, akkor i 19500, neked is fogja számolni, teljesen mindegy. Ez meg van mindenhol szerintem.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: 2 m3-ért nem hívják ki.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Azt akkor szokták, amikor már a végén van, tehát hogy most már nem tudjuk használni, tele van teljesen.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Az én emésztőm olyan, hogy Szilágyi viszi el, és egyszerre nem tudja elvinni. Ő nem huncutkodik, mert az enyémet úgy szokta elvinni, hogy ráadásul itthon sem vagyok. De azért 2200 forint van m3-enként a Szilágyi és a Délborsodi ár között, tehát azt hiszem, nincs is nagyon mit beszélni.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Hát igen.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Neki is lesz dolga, ki kell bővíteni akkor a tevékenységi kört, tehát ide is. Én mindenképpen őt tanácsolnám már csak azért is, mert hát nem minősítve, de épp a nyáron volt egy olyan két hét vagy talán három hét is, amikor hiába hívták a szippantó kocsit, nem tudott kijönni, mert szét volt szedve. És nincs csereautó. Szilágyinak meg még mindig meg van az a régi IFA-ja, ha esetleg ez lerobban, akkor azzal tudja vinni, de a délborsodinak nincs egy csereautója.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Elfogadom, és akkor annyi van, hogy én elkészítem a rendelet-tervezetet, elkészítem a közszolgáltatási szerződésnek a tervezetét, ha megszavazza a testület azt, hogy próbáljunk a Szilágyival egyezkedni, mert akkor én ennek megfelelően készítem ezeket a tervezeteket, aztán nehogy itt utólag belekössenek, én előre leegyeztetem a kormányhivatallal a szövegét is, aztán ha valami észrevételük van, akkor mondják el énnekem, hogy utólag ne kötözködjenek. És akkor hozom be a tervezeteket, amikor csont nélküli, tehát amikor ők azt mondták, hogy így ebben a formátumban jó. Ezt most azért volt fontos, hogy egyrészt megismerje a Képviselő-testület a törvényességi felhívást, a másik meg akkor, hogy a két szolgáltató körül próbáljunk már valamerre mozdulni.

 

Dósa József polgármester: Bérleti szerződésre irányuló kérelmek?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Van.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: De akkor még…

 

Dósa József polgármester: Szavazzunk erről, persze. Mindenki mondja el a véleményét.

 

Nagy Sándor alpolgármester: A Szilágyi mellett, az ára mellett, még mindig az szól mellette, hogy neki a tevékenységi köre erre realizálódik, ő ezzel foglalkozik, mást nem csinál.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Főállásban, így van.

 

Nagy Sándor alpolgármester: A Heves Megyei Vízmű Zrt. egészen más tevékenységi körrel foglalkozik, ami sokszor azért is nem teszi lehetővé a szippantásoknak az időbeli történését, mert emlékeztek rá, volt itt ilyen időszak, hogy csütörtökön jött a szippantós, csak mivel akkora területen szolgáltat már ez a cég, szennyvízszolgáltatást végez, hogy ez egyre kivitelezhetetlenebb a cégnél, ezt tudom nagyon jól. Sok probléma van belőle. Én is azt mondom, hogy Szilágyi, még az árak mellett. Ha szól neki bárki, akkor be tudja osztani a kis idejét és nem kell rá várnunk napokat vagy heteket.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Akkor szerintem szavazzunk arról, hogy a Képviselő-testület a törvényességi felhívásban foglaltakkal egyetért, nyilván azokat nem vitatja, és azt tartja szükségesnek, hogy a Szilágyi Györggyel köttessék meg ez a szerződés, úgy a jövőben ő végezze kizárólagos jelleggel ezt a tevékenységet. Erről kellene szavaznunk.

 

A Képviselő-testület a jegyző javaslata alapján, a jelenlévő és a döntéshozatalban is részvevő 6 tagja, egyhangú szavazásával – 6 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett – meghozza a következő határozatát:

 

Tibolddaróc Község Önkormányzata

Képviselő-testületének

3/2016./I.14/ Kt. határozata

 

Tárgy: Szippantott szennyvíz összegyűjtését, elszállítását, ártalmatlanítását biztosító

közszolgáltatás újjászervezése és szabályozása.

 

Tibolddaróc Község Önkormányzatának Képviselő-testülete – a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal BO/13/9669-4/15. számú törvényességi felhívása alapján – megvizsgálta és megtárgyalta a nem közművel összegyűjtött (szippantott) háztartási szennyvíz begyűjtését magába foglaló közszolgáltatás ellátásának helyzetét, problémáit.

 

A Képviselő-testület a törvényességi felhívásban foglaltakkal (megállapításokkal és javaslatokkal) teljes mértékben egyetért.

 

A Képviselő-testület az űlésre bekért árajánlatok alapján, ezt a közszolgáltatást a jövőben nem az eddigi szolgáltatóval – a Heves Megyei Vízmű Zrt. Dél-borsodi Üzemegységével – hanem Szilágyi György bükkábrányi vállalkozóval kívánja elvégeztetni, akinek ehhez módosítania kell a hatósági engedélyét, hogy az Tibolddaróc községre is kiterjedjen.

 

A Képviselő-testület felkéri és felhatalmazza a polgármestert, hogy erről a döntésről a Kormányhivatalt értesítse – kérve a törvényességi felhívásban kitűzött határidő meghosszabbítását; valamint hogy kezdeményezze Szilágyi Györgynél a hatósági engedélye módosítására irányuló eljárás megindítását.

 

 

 

Határidő:azonnal, illetve 2016. február 5.

Felelős:Dósa József polgármester.

 

Ezután a Képviselő-testület zárt tanácskozás során, a 4.) Indítványok, javaslatok napirendi pont keretében önkormányzati hatósági ügyet tárgyal; a zárt űlésről külön jegyzőkönyv készül.

 

Dósa József polgármester: Akkor így elfogadtuk a bérlakás kiadását. Jó, akkor nekem még egy van. Azt is mindenki megkapta. Az eseménynaptár tervezetet. Azt is azért kellene elfogadnunk, mert már most kérik a különböző honlapok, újságok, hogy jelentsük le, milyen rendezvényünk lesz. És pontot kell ennek a végére rakni. Bár énnekem már rögtön lenne egy javaslatom ahhoz képest, ami kiment. Mégpedig az, hogy 10. hó 8-ra tegyük már át az Idősek Napját, és 10. hó 1-re a Bor- és Pezsgőfesztivált. Ezt Mezeivel átbeszéltük, már csak azért is, mert valószínűleg akkor még nem lesz hideg, reményeink szerint. A másik, meg hogy akkor már a, ő az egyetemistákra nagyon, őket célozná meg. És hogy akkor már van oktatás. Meg a másik, nem mellékes, hogy a tervezett 27-ére Juditnak is lagzija van, meg a Viktornak is lagzija van. És őnélkülük ezt nem tudja megtervezni, vagy ezt leszervezni. Tehát ők ahhoz kellenek. És akkor kerestük a lehetőségeket, ezt találtuk jónak, hát ha a testület is úgy gondolja, annyiban módosulna mondom, hogy a Bor- és Pezsgőfesztivál átkerülne 10. hó 1-jére, szombatra, és az idősek napja pedig 10. hó 8-ra. Csúszna egy hetet. Az összes többi, én azt gondolom, hogy maradhat így, nyilván mindenki elmondhatja a véleményét. Mert ezeket már szervezni kell. Lekötni a zenekarokat, sátrakat stb. Tehát pontot kell a végére tenni. Meg meg kell jeleníteni egy pár helyen. Ezzel kapcsolatosa valakinek valami elképzelése, ellenvéleménye, hozzáfűznivalója?

 

Novák Sándor települési képviselő: Szerintem nincsen olyan nagy jelentősége.

 

Dósa József polgármester: Hát jobb idő lett volna, vagy nagyobb az esélye, hogy jobb idő legyen augusztus 27-én. Szerintem már akkor is megy a szüret. Meg szerintem most is fog menni. Akkorra vége? Október 1-re vége? Mezei is ezt mondta, de szerintem…

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Vége. Szeptemberbe le szokott menni.

 

Dósa József polgármester: Akkor az még jobb is lesz, akkor jobban ráérünk.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Dusza Bercinek a Cabernet-ja.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: A Cabernet marad még.

 

Dósa József polgármester: Jó, akkor ha senkinek nincs hozzáfűznivalója. Ezt is meg kell szavaztatni? Aki ezekkel az időpontokkal egyetért, kérem, kézfelemeléssel jelezze.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Egyszerűbb így Jóska, akkor már később nincsen vita.

 

Dósa József polgármester: Jó, köszönöm szépen, akkor én ezt továbbítom is holnap, vagy a jövő héten különböző megjelenési formában. Nekem ennyi lett volna, és még jegyző úrnak van még.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ja, igen. Nekem van. Még az ülés kezdetén a képviselők kézhez kaptak egy ilyen terjedelmes anyagot, aminek egyrészt van egy olyan része, amit én küldtem a Miniszterelnökség Támogatásokat Vizsgáló Irodájának, illetőleg van egy része, amelyik meg arról szól, amit ők küldtek. Ugyanis állásfoglalást kell kérni. Az elmúlt év végén született egy olyan jogszabály, amely alapján 2016. január 1-től úgynevezett kis összegű, de minimis támogatásnak minősül az a kedvezmény, ami a helyi iparűzési adó rendeletünk alapján az őstermelőket illeti meg évi 600.000 forint nettó árbevételig. Ez a fajta rendelkezés érvényesen csak akkor maradhat meg a helyi iparűzési adó rendeletünkben, hogyha módosítjuk a kiadottaknak megfelelően a rendeletet. Most erről nem kellene döntenünk, azért adtam ki, hogy ezt a képviselők a legközelebbi ülésig nyugodtan olvassák, tanulmányozzák át. Megmondom őszintén, hogy első olvasásra énnekem is meglehetősen nehezen érthető volt. Bizonyos részekre többször is vissza kellett menni, de ami kiemelnék ebből, tehát ebben az állásfoglalásban értelmezik azokat a szabályokat, amikre hivatkozik a módosítás, illetőleg hivatkoznak ők is az állásfoglalásban, de az állásfoglalást azért kellett beszerezni, hogy egyértelmű legyen a Képviselő-testület számára az, hogy ez a módosítás uniós versenyjogi szempontból megfelelő. Ez pedig kitűnik az állásfoglalásnak abból a megállapításából, ami az első oldalnak az alján van, és kicsit vastagabban van szedve. Azt mondja, hogy a tervezet alapján nyújtható támogatás csekély összegű, de minimis támogatásnak minősül, és összeegyeztethető az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról szóló bizottsági rendelettel. Tehát, hogyha nem ezt a fajta megállapítást tették volna, akkor az azt jelentené, hogy a tervezet, ami készült, és amit az állásfoglalás beszerzése céljából megküldtem, az rossz lenne. Tehát jó ez a tervezet. Nagyon sokan csinálták azt, hogy amikor meglátták azt, hogy módosítani kell a rendeletüket, ha meg akarják tartani a mentességet, illetőleg a kedvezményt, amit a hivatkozott jogszabály alapján nyújtanak, akkor sokan azt mondták, hogy akkor inkább törlik belőle a mentességet vagy a kedvezményt. Viszont az én álláspontom az, hogy pusztán ez miatt nem kellene ezeket az őstermelőket az eddigieknél hátrányosabb helyzetbe hozni. Tehát én azért gondoltam azt, hogy maradjon ez meg. Nálunk csak mentesség van, kedvezmény nincs, mert az más. Én feltétlenül azt kérném majd a Képviselő-testülettől, hogy majd mikor legközelebb szóba kerül ez, akkor támogassák már azt, hogy ez a fajta mentesség megmaradjon. Meglehetősen bonyolult szabályok szólnak arról, hogy hogyan kell ezeket a különböző támogatásokat összeszámolni, de hát azért abból kell kiindulni, hogy Tibolddarócon az őstermelők nem tömegesen részesülnek olyan uniós támogatásokban, hogy ezt a mentességet ne tudnák igénybe venni és érvényesíteni. Jó. Én csak ennyit akartam.

 

Dósa József polgármester: A következő ülésen majd ezzel kapcsolatosan úgyis szavazunk. Addig mindenki át tudja olvasni. Valakinek indítványok, javaslatok? Csaba?

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Nekem lenne

 

Csordás Sándorné települési képviselő: Bocsánat, jó, nyugodtam mondjad.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Mondjad.

 

Dósa József polgármester: Akkor Ági.

 

Csordás Sándorné települési képviselő: Köszönöm. Énnekem a temetővel lenne gondom. Ha az atyához megyek, akkor azt mondja, hogy az önkormányzatot kérdezzem meg, ha az önkormányzathoz, akkor azt mondja, hogy az atyától. Most akkor én hova tartozok, mint temetőgondnok? Elmondom azt is, hogy miért. Voltunk kint most Juhász Janikával az anyukájának sírhelyet választani, és akkor az új temetőbe lesz temetve, hát ott Horváth Sándortól visszább valamivel. Ott a rengeteg szemét lerakva a garád végébe is, de Janikának is lapátolni kell ahhoz, hogy ki fogják tudni ásni az anyukájának a sírt, mert ott is egy kupac elégetve, de mellette megint ott egy másik kupac.

 

Dósa József polgármester: De akkor ez nem szemét, hanem amit összetakarítottak, akkor azt elégették.

 

Csordás Sándorné települési képviselő: Nem. Hanem amit a sírokról leszednek.

 

Dósa József polgármester: Akkor nem hordják bele a

 

Nagy Sándor alpolgármester: gyűjtőbe.

 

Csordás Sándorné: Nem.

 

Dósa József polgármester: Figyelj, elvisszük onnan. Én nem tudtam, hogy van ott. Elszállítatom holnap, ha lesz fagy, ha nem vágjuk nagyon össze. Mikor lesz a temetés?

 

Csordás Sándorné települési képviselő: Szombaton. Nagyon nagy víz van. Áll a víz ott.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Akkor még holnap össze tudják szedni.

 

Dósa József polgármester: Odamennek rögtön reggel.

 

Csordás Sándorné települési képviselő: Nagyon nagy víz áll ott.

 

Dósa József polgármester: Egyébkén a temető az egyházé. Nyilván mi tartjuk rendben, tehát nyugodtan szóljál nekünk, hogyha ilyet látsz. Meg fogjuk csinálni. Ha nem jelzi senki, akkor mi nem tudunk róla.

 

Csordás Sándorné települési képviselő: Értem. És akkor oda nem lehetne egy olyan laminált lapot kitenni, hogy nem szemétlerakó vagy valamit?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nem számít semmit.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Húszat rakhatsz ki, százhúszat.

 

Csordás Sándorné települési képviselő: Igen? És akkor valami tárolót, vagy valamit, hogy akkor legyen ott lent is egy szeméttároló, hogyha már valaki felmegy az utcára, a szemetet nem tudom, miért hagyja lent.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Tárolót akkor még csináltatni kell, ezeknek adott a száma most.

 

Dósa József polgármester: De hát egyébként mindenki ott megy haza, megfogja és akkor kirakja egy helyre.

 

Csordás Sándorné települési képviselő: Ezt nem értettem én sem, amikor körbementem, hogy most akkor onnan eljövök ki az utcára, ott van a tározó.

 

Dósa József polgármester: Szépen kitakarítottuk, ott nem volt szemét. Mi összeszedtük a garádtól is.

 

Csordás Sándorné települési képviselő: Én elhiszem.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Rosszul tudja az atya, ugyanis az önkormányzati tulajdonban van. Az hivatalosan egyházi fenntartású lenne. Az, hogy az önkormányzat besegít.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem. A következőképpen van. Mondom tehát, maguk a temetők tulajdonjogi szempontból az egyházak tulajdonába vannak.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Az egyházaké?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Felekezeti temetők hivatalosan az egyházak a fenntartók is, csak annak idején az önkormányzat mindkét egyházzal megállapodást kötött arról, hogy gyakorlatilag gondoskodik a temető fenntartási munkálatoknak az elvégzéséről, így többek között szerepel a megállapodásba az is, hogy évenként legalább háromszor, tehát legalább háromszor gondoskodik a kaszálásról illetőleg az összegyűjtött szemét elszállításáról. De igazándiból az önkormányzat semmi olyan jogot nem gyakorol, ami az egyházakat illeti meg. Tehát hogy a sírhelyek után fizetni kell, stb. stb. Tényleg az van, hogy az önkormányzat csak besegít. Ennek a fejében viszont az egyházak hozzájárultak ahhoz, hogy bármelyik felekezeti temetőbe gyakorlatilag attól függetlenül, hogy az illető milyen vallású vagy egyáltalán vallásos-e vagy sem, el lehet temetni a Tibolddarócon elhunytakat, illetőleg mindazokat, akiket itt akarnak Tibolddarócon eltemettetni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Aki sírhelyet vált. Én azt mondom mindezekre, hogy a táblákat totál reménytelennek tartom. Volt nem tudom hány darab táblánk, ilyenkor volt aki hazavitte szerintem hólapátnak is még, mert arra alkalmas volt. De a hulladékgyűjtőjeink, amik ki lettek helyezve, azok is szorulnak már javításra.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Tönkrementek.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Most ha lenne ez a fiatal srác, akinek eleve lakatos végzettsége van.

 

Dósa József polgármester: Állítólag csak márciustól lesz.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Az nem baj. Azért január van, lassan majd csak eljön a március is. Lehet, hogy még az se volna itt utolsó dolog, hogy még egy pár darab ilyen hasonló hulladékgyűjtőt csinálni. És azokra a notórius helyekre, amelyikre tudjuk, hogy valaki megszokásból hordja oda attól függetlenül a szemetet, hogy össze lett takarítva több alkalommal, és nincs hulladékgyűjtő, azokra a helyekre elhelyezni 2-3 darabot.

 

Dósa József polgármester: Csak azt úgy kell, hogy megközelíthető legyen traktorral.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Az ott van a külső garád szélén.

 

Dósa József polgármester: Az ott éppen.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Ezek úgy lettek elhelyezve, hogy ürítési szempontokat figyelembe vettünk.

 

Dósa József polgármester: De nyugodtan szóljál, ha ebben bármi lesz, meg ha úgy lesz összehordjuk azokat a sírokat, amiket megbeszéltünk az atyával.

 

Csordás Sándorné települési képviselő: Ebbe a sárba nem lehet. Olyan víz áll.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Mi beszélgettük itt, ha most már a temetőnél vagyunk. Beszélgettük itt a polgármester úrral, hogy volt egy ilyen felvetés, hogy ott a mauzóleumnál, nagy kő, egyebek. A zöld felületesbe kapunk is pénzt valamilyen szinten, én azt mondtam, hogy ott van eleve tiszafa, az ott fellelhető a mauzóleum környékén. Ültessünk oda, ha nem is sövényszerűen, de pár darabot, hogy kocsival ne lehessen közé menni. Addig, míg kicsi, esetleg teszünk mellé egy normálisan elkészített karót, és akkor onnantól kezdve talán figyelembe veszik, hogy ne lehessen oda bemenni. Mert nem egy idegen dolgot ültetünk, mert a tiszafa ott van azzal a pár szállal. De ebbe igazad van, hogy attól függetlenül, hogy nyakig érő sár van, terepjáróval ugyanúgy bemegy, végig a mauzóleum előtt a járdán is.

 

Dósa József polgármester: El lehet helyezni úgy lócákat is, hogy az is valamilyen szinten útba legyen neki. Elég sok faanyagunk lesz, tehát ilyesmire biztos fogunk tudni költeni, mert ott a rengeteg faanyag.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Mondjuk oda a kis emlékhely mellé egy kis padot is el lehetne helyezni, ami ott ki lett alakítva az a kis szikla.

 

Dósa József polgármester: A közmunkások gyártják a nem mederlapot, hanem ilyen díszburkolatot, három centi vastag, szerintem az el fog férni ott a betonplaccon, az ajtó kinyílik tőle. Azt hiszem, már 111 darab van. Ma lemérjük, hogy mennyi kell abból. El tudjuk azt indítani. Fogunk tudni szerintem oda is egy keveset. Na, Csaba! Neked volt még.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: A múltkor volt egy kis vita itt a te jutalmadból, és akkor én azt mertem mondani, hogy Józsi nem főállású, hanem csak megbízatásba van. És a jövedelme, meg Sándornak a jövedelme. Jegyző úrral ki is gyűjtettem a ’14-es és a ’15-ös béreket. ’14-ben a polgármester fizetése mindenféle telefonnal, kocsifutás, minden cafetériával, mindennel együtt 8.952.340 forint volt. ’15-ben 2.621.530. Ennek ezzel szemben a képviselőké, vagy az alpolgármester bére az változott. ’14-ben 2.438.400, ’15-ben 3.500.719. A polgármesterek között a különbség az 6.330.810 forint a ’15-ös év javára. 1.062.319 forint a különbség.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Spórolás.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ez a spórolás. A kettő közti különbség az durván egy 5 millió forint, amivel bentebb vagyunk.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Itt a konkrétum. Nagyon jó, hogy kiszámoltad.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Jegyző úr csinálta, vagyis Zsuzsa. Én is megtévedtem. Nem személyeskedni, csak megtévedtem én is, hogy igazad volt abba, hogy az alpolgármesternek a bére viszont jócskán megnőtt, de viszont akkor is a kettő különbözete még mindig jelentős.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Jelentős.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nagyon jó. Köszönöm, hogy kigyűjtötted.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: És ebből egyébként tudni kell, hogy a ’14-es év viszont részév volt, már 3 hónap már az új testületnek, és az új polgármesternek az utolsó három hónap, ami ezt az összeget valamilyen szinten torzítja egy picit. Az úgy lett volna, hogy ’13. szeptembertől ’14. szeptemberig, és akkor az lett volna nagyjából a reális. De lényegtelen, nincs jelentősége. Akkor is egy 5 millió forint van közte. Csak a spórolással. Én is megtévedtem egyébként, mert mikor te mondtad, hú, én hülyeséget mondtam. Azért voltam rá kíváncsi. Igazad volt a spórolásról, ezek szerint csak spóroltunk 5 millió forintot.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Én azt mondom, hogy nem spóroltunk, hanem azt mondom, hogy jól gazdálkodtunk. Lehet olcsóbban is működtetni egy önkormányzatot, ezt bebizonyította. Ha tényleg az a kigyűjtés lett volna, amit mondtál, hogy ’13 az év végi jutalom, az még benne lett volna, ami ebbe nincs benne. Ez az összeg, amit kapott akkor a, még az növelte volna a kiadásokat a ’13-as régi testületnek az évébe.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Mármint milyen jutalma, a polgármester jutalmát, a 2013-as jutalmát?

 

Nagy Sándor alpolgármester: Így van, de nem a múltba turkálva.

 

Dósa József polgármester: De nem is kell.

Nagy Sándor alpolgármester: Ez nagyon jó, hogy így mondtad el Csaba, hogy nincs benne az, hogy most ez ki, hogy, mint. Ez így korrekt. Szerintem ebből látja Béla is. Csak arra szeretnélek kérni Béla, hogy csak az a baj, hogy nincs itt már Lajos, de neki is el fogom mondani, hogy kifelé, a településen kifelé, nyilván képviselők vagytok, az a dolgotok, azért választottak meg titeket, hogy tájékoztassátok a falu lakosságát, a választópolgárokat úgymond. Akkor a valóságot. A valóságot kifelé.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Fejtsd ki bátran.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Én most nem akarok, mert nem akarok embereket kellemetlen helyzetbe hozni, csak jutottak hozzám…

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Fejtsd ki nyugodtan, hozzám is jutnak

 

Nagy Sándor alpolgármester: Jó, oké. Csak azért mondom, hogy az önkormányzati dolgokkal kapcsolatba én úgy gondolom, hogy azt mindenkitől jogosan várhatja el bármelyik képviselőtársam, vagy akár a polgármester, a jegyző, hogy ha dolgokról beszélünk, döntünk dolgokat. Nyilván az önkormányzat működése nyilvános, de ha nem vagyunk valamivel tisztába, akkor győződjünk meg róla. Csak azokat mondjuk el kifelé, ne pedig ilyen légből kapott dolgokat, nem jó irányba visz szerintem semmit.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Az volna a legtisztább, mint ahogy több önkormányzatnál van, van egy kamera. Az szóról szóra, ugyanúgy, ahogy én elmondtam.

 

Dósa József polgármester: De Béla, azt nem veszik fel szóról szóra.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Az emődi testületi ülést nézve, az első perctől az utolsó pillanatig ott van.

 

Dósa József polgármester: De mennyit fizetnek azért? Amikor itt volt a miénk, negyvenezer forintot…

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Akkor nincs miről beszélni, nem kell magyarázkodni, hogy ki kinek mit mondott

 

Dósa József polgármester: Nem kell ez. Figyelj, én szerintem nyugodtan kihúzhatjuk magunkat. 10 millió forintos beruházás mellett még meg tudtunk takarítani 8 millió forintot.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ebből ez az 5 millió a te béred.

 

Dósa József polgármester: Sőt tudtunk venni egy lakást. Ezek nagy dolgok. Nem tudom. Valószínű más a finanszírozás is, tehát az is kell hozzá, nem elég az én bérem hozzá. Ez is teljesen egyértelmű.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Egy része

 

Dósa József polgármester: Meg én szerintem, és azzal egyetértek, ha én tudtam volna, hogy ez a 8 millió forint megmarad, én biztos javaslatot tettem volna arra , hogy ezek a dolgozók, nem csak ezek, hanem mindenki, nem egy havit, mert az nagyon sok pénz szerintem, de valami plusz juttatást kapjanak, mert rengeteget dolgoznak. Én most látom, mert köztük vagyok, meg benne vagyok. Meg néha milyen feltételek mellett. Nyugodtan mondhatjuk a konyhát is.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Persze

 

Dósa József polgármester: Egyszerűen azért van betervezve egy millió forint a konyhára, vagy kellene, hogy betervezzünk, mert ott is, mindenhol kell fejlődnünk.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Öltözőszekrény például egy alapvető .

 

Dósa József polgármester: Nem csak azért, mert felszólítottak bennünket.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Ha a működést tudod javítani, akkor… Mondjad, Csaba.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Mondtátok, hogy ott van nektek két C40-es kazán. Nekem nem C40-esek vannak kint a Patentba a falon. Azok nem is nagyon mentek. Azok majdnem vaci újak.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Annak a kettőnek jelen pillanatban semmi baja nincsen.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ja nincsen, de ott van három darab felszerelve, ami, ez a kinyitható. Szinte majdnem újak. Le vannak víztelenítve, ott van. Ha kell belőle akármi.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Jó. Lehet, hogy fog kelleni valami, mert az egy megoldás lenne, igaz, hogy nem egy mai modern kazánról beszélünk már, de még mindig azt mondtuk, vagy azt láttuk, hogy érdemes volna abba gondolkodni, és a puffer tárolóba, és akkor megcsinálni a napelemet normálisan, mert ha nem elég a nap, akkor rádolgozik a gáz.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Majd nézd már megy egyszer.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Sőt, még annyiból volna másabb, hogy így az a legnagyobb probléma, hogy valamikor volt egy cirkulációs rendszer kiépítve a kazánháztól, mert egy szivattyú forgatta folyamatosan a meleg vizet. A legmesszebb ponttól a legközelebbiig. Tehát húzta. Tehát ha odament a csaphoz a legutolsó fehér mosogatóba valaki, és kinyitotta a meleg vízcsapot, akkor egy percen belül forró vize jött. Most erre ezek a vezetékek nem szűntek meg, ott vannak bent a kazánházba, úgy ahogy voltak, és azt is néztük, hogy ezt megpróbálnánk úgy összekötni, hogy oda beteszünk egy szivattyút is, ami forgatja a cirkulációt, nem hűl le, nem kell egy csomó vizet kiengedni fölöslegesen. Tehát egy csomó olyan dolog, ami ott a mindennapi dolgait könnyítené meg a dolgozóknak, én ebbe biztos vagyok.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Azt a kazánt majd nézd már meg.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Jó, erre sort fogunk keríteni. Mi egy tervezővel megnézettük ezt annak idején, mikor a konyhának a felmérése ment a pályázathoz, akkor a Pázmándi megnézte, hogy mondja már meg, és ő is azt mondta, hogy hűha. Sok minden dolog nem jól van bekötve. Úgy lehet, hogy tudott volna működni normálisan, hogyha az iskolai kazánból kapott volna meleg vizet.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Na, de onnan nem fog kapni.

 

Más indítvány, javaslat bejelentés nem hangzik el.

A polgármester az űlést 18 órakor bezárja.

 

K.m.f.

 

Dósa József                        dr. Molnár Sándor

polgármester                                    jegyző

 

 

 

Csordás Sándorné

és

Pribéli Csaba György

jkv. hitelesítők

Go to top