Jegyzőkönyv

 

Készült: Tibolddaróc Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2015. március 12-én

16 órai kezdettel megtartott üléséről

 

Az ülés helye:Községháza- kistanácskozó (3423 Tibolddaróc, Széchenyi út 1. sz.)

 

Jelen vannak:Dósa József polgármester, Nagy Sándor alpolgármester, Novák Sándor,

Brezovcsik Béla, Markó József Csaba, Pribéli Csaba György, és Serfőző Lajos

István települési képviselők

 

Távolmaradásukat előzetesen jelezték:Novák Sándor települési képviselők

 

Tanácskozási joggal megjelentek:Szilágyiné Lassu Mária családgondozó az 1. napirendi

pont tárgyalásához, Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző és dr. Molnár Sándor jegyző au űlés egész időtartamára

N a p i r e n d e l ő t t:

 

Dósa József polgármesterköszönti a megjelent települési képviselőket és a tanácskozási joggal meghívottak között külön is köszönti Szilágyiné Lassu Mária családgondozót.

 

Megállapítja, hogy az űlés határozatképes, mivel a Képviselő-testület 7 tagjából a fő jelen van – így az űlést megnyitja.

 

A képviselő-testület a polgármesterjavaslatára, egyhangú szavazással – 6 igen szavazattal, 0 nem szavazat, 0 nem tartózkodás mellett – Markó József Csaba és Pribéli Csaba György települési képviselőket bízza meg a jegyzőkönyv hitelesítésével.

 

Ezt követően a polgármestera meghívóban foglaltakkal egyezően javaslatot tesz az űlés napirendjére, amit a Képviselő-testület egyhangú szavazással – 6 igen szavazattal, 0 nem szavazat és 0 tartózkodás mellett – a következők szerint fogad el:

 

N a p i r e n d:

 

1.) A Családsegítő és Gyermekjólétí Szolgálat beszámolója 2014. évi működéséről.

Előadó:Szilágyiné Lassu Mária családgondozó

 

2.) Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból igényelt támogatással megvalósult játszótér _ felújítás ügyében kialakult helyzet megoldásának kérdése.

Előadó:Dósa József polgármester

 

3.) Önkormányzati hatósági ügyek:

a.) lakásbérleti jogviszony meghosszabbítására vonatkozó kérelem,

b.) első lakáshoz jutás támogatására vonatkozó kérelem elbírálása.

 

4.) Indítványok, javaslatok.

 

Napirend tárgyalása:

 

1.) A Családsegítő és Gyermekjólétí Szolgálat beszámolója 2014. évi működéséről.

Előadó:Szilágyiné Lassu Mária családgondozó

 

Az előadó Szilágyiné Lassu Mária a következőket mondja el:

 

Szilágyiné Lassu Mária: Köszöntöm én is polgármester urat, jegyző urat, képviselő urakat. A településen már 10 éve, lehet azt mondani augusztus 1-jével 10 éve, hogy működik a Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat. Első perctől kezdve két fővel láttuk el, Pápai Istvánné és én magam személyében. Most annyi személyi változás történt, hogy Pápai Istvánné november 1-től már nem dolgozik a cégünknél. Így most a családsegítő és gyermekjóléti feladatokat egy személyben látom el. Sajnos azt nem tudom megoldani, hogy az ő ügyfélfogadása kedden volt, az enyém csütörtökön. De mivel öt településem van, így nem tudom megoldani, hogy mind a két nap itt legyek. Így egyelőre csütörtöki napon maradt ügyfélfogadás itt Tibolddarócon. 8-tól délig tartok ügyfélfogadást, ha szükség van rá, családokhoz kimegyek családlátogatásra, problémás családoknál. Nagyon jónak mondható a kapcsolatunk a jelzőrendszer tagjaival, a polgármesteri hivatallal, védőnői szolgálattal, rendőrséggel, iskolával, óvodával. Bármilyen problémával kapcsolatban keresnek meg bennünket, egyeztetünk, felkeresem a családokat és miután megbizonyosodtam arról, hogy mi a probléma, próbálunk olyan intézkedést eszközölni, hogy a családnak is a legjobb legyen és törvényi keretek között tudjunk megoldani mindent. ha a beszámolót megkapta mindenki

Dósa József polgármester: Igen.

dr. Molnár Sándor jegyző: Megkapta mindenki.

Szilágyiné Lassu Mária: Akkor gondolom, hogy itt az adatok ismertek mindenki számára. Tehát a családsegítő szolgálatnál 58 személyt gondoztam az elmúlt év folyamán és ez az 58 személy 124 alkalommal járt bent nálam. A legtöbben ügyintézéshez kértek segítséget. Egészségkárosodásnál rehabilitációs járadék igénylését kérik. Régen ez volt a leszázalékolás, ma már nem így nevezzük, hanem rehabilitációs ellátásnak. Foglalkoztatással kapcsolatosan 26 esetben kerestek meg. És ami Tibolddarócra különösen jellemző és úgy gondolom, hogy ez egy pozitív dolog. Több család is keresett meg idősotthoni elhelyezéssel kapcsolatban, hogy segítsek a hozzátartozójuknak idősotthont keresni. Hogy is mondjam. Nem az a pozitívum, hogy idősotthonba helyezik a hozzátartozót, hanem az, hogy felmérik azt, hogy el tudják látni a családtagjukat vagy sem. És akkor ennek függvényében döntenek. Az évek során már elég jó kapcsolatrendszert tudtam kialakítani Borsod megyében több idősotthonnal is, úgyhogy meg vannak ezek a körök.

dr. Molnár Sándor jegyző: A környéken is van több, viszonylag közel.

Szilágyiné Lassu Mária: Igen. Itt legtöbbször az árak, a térítési díjak a döntőek mindig a családok szempontjából, hogy mennyi térítési díjat tudnak megengedni maguknak. Itt is tudom fogadni a családokat, de segítő beszélgetés formájában, tanácsadás, ügyek intézésében, ha úgy ítélem meg, akkor kimegyek a családhoz. Családlátogatás keretén belül próbáljuk megoldani a működési zavarokat. Az intézményünk nyitott, bárki fölkereshet bennünket és önkéntes. Tehát a családsegítő szolgáltatást nem lehet ráerőltetni senkire. Bármennyire is szeretnék én segíteni bizonyos családokon, ha ők nem kérik, akkor sajnos az én kezem is meg van kötve. Eddig nagyon jó tapasztalataink voltak a 10 év alatt én úgy gondolom, hogy olyan kapcsolatrendszert sikerült kiépíteni itt az önkormányzati dolgozókkal, a vezetőséggel, és hogy őszintén, bátran tudunk beszélni problémákról is. Bármiben kértünk segítséget, mindig nyitott fülekre találtunk. A családsegítő szolgálatról ennyit tudok elmondani. A gyermekjólétet azt én november 1-től vettem át. Két családban már történt családból való kiemelés gyermekek magatartása miatt. A másik problémát csavargás miatt. A védelembe vétel az a Mezőkövesdi Járási Gyámhivatalnál történik, most már az új jogszabályok szerint bent Mezőkövesden. Derekas Sándorné az ügyintéző. Tibolddaróc hozzá tartozik. Itt már a családoknak magatartási szabályok vannak felállítva, amit egy év után, tehát folyamatosan tartjuk a kapcsolatot a családdal és egy év után helyzetértékelést végzünk. Akkor eldöntjük, hogy ebben a formában történt-e változás, vagy szükség van más lépés megtételére, vagy lezárható a gondozás, mert meg tudtuk oldani a problémát. Egyre több család van, ezt mindkét szolgáltatás részéről mondhatom, hogy nagyon nagy anyagi nehézségekkel küzdenek a családok, próbálunk segíteni. Hozzájutni más szolgáltatásokhoz is, sajnos azt tapasztalom én is, hogy egyre kevesebb az az anyagi hozzájárulás vagy anyagi segítség, amiben tudnak segíteni. Egyre kevesebb pénzügyi forrás van mindenhol. Próbáljuk tartani a kapcsolatot a Vöröskereszttel, a karitásszal, ökumenikus segélyszervezettel. Amikor az önkormányzat nyert pályázaton élelmiszert, segítettünk a koordinálásban, kiosztásban, elszámolásban. Sajnos a cégünknél megszűnt a jogi segítségnyújtás, nincs saját jogászunk, de abba tudok segíteni a klienseknek, eljutni oda az ügyfeleknek, hogy fogadják őket. Legtöbb családról elmondható, hogy együttműködőek, elfogadják a segítséget. Van ellenpélda is, de az nagyon kevés. Én nagyvonalakban ennyit szerettem volna mondani. ha van valakinek bárminemű kérdése, nagyon szívesen válaszolok.

Dósa József polgármester: Köszönjük szépen. Van valakinek valamivel kapcsolatos kérdése Marikához?

Serfőző Lajos István települési képviselő: Kérdés nincs szerintem. Nagyon korrekten összeállított beszámoló, mint amit már meg is szoktunk az előző években is, mert ez mindig így történt. Sok sikert a továbbiakban is.

Szilágyiné Lassu Mária: Köszönöm

 

A Képviselő-testület határozat hozatala zárja le ezen napirendipont tárgyalását.

 

2.) Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból igényelt támogatással megvalósult játszótér _ felújítás ügyében kialakult helyzet megoldásának kérdése.

Előadó:Dósa József polgármester

 

Az előadó polgármester felkéri a jeygzőt, hogy részletesen ismertesse a játszótér-felújítás ügyében kialakult helyzetet.

 

dr. Molnár Sándor jegyző elmondja:

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Jó. Mondanám azért onnan kezdeném, mert a képviselők közül azok, akik már az elmúlt ciklusban is képviselők voltak, azok tájékozottabbak ebben az ügyben, mint az újak. Tehát azért néhány mondattal elmondanám azt, hogy annak idején támogatással valósult meg az óvoda udvarán a játszótérnek a felújítása. Ez a kezdet kezdetén is rögös volt, mert ugye az első pályázati igénylésünket elutasították azzal, hogy ez egy intézmény zárt udvarán van és igazándiból nem jár az önkormányzatnak. A támogatást megfellebbeztük megfelelő hivatkozásokkal, hogy szerintünk jár. Aztán a másodfog az megsemmisítette az elsőfokú MVH döntést. Új eljárásra utasította őket útmutatást adva, hogy állapítsák meg a jogosultságunkat, mert mi is részt vehetünk ebben. Ez meg is történt és arról szólt, hogy megállapítottak a részünkre 8.250.480 forintos támogatást. Megkötöttük a támogatási szerződést, sor került az elfogadott pályázati igénylésnek megfelelően a játszótér kialakítására, ebben több cég működött közre. Aztán a végén pedig behívtuk a támogatást és elszámoltunk az MVH felé, aki a helyszíni ellenőrzést követően mindent rendben talált, és így azt hittük, hogy ezzel a projekttel már nem lesz semmiféle gond. Egészen addig, amíg az elmúlt évben nem érkezett két határozat az önkormányzathoz, amelyben az Európai Csalás Elleni Hivatal vizsgálatára hivatkozva az MVH illetékes szerve az egyik határozatban megállapította azt, hogy az önkormányzatunk az intézkedésben vett részt. És visszavonta azt a korábbi határozatát, amelyik arról szólt, hogy mi ezzel a projekttel részt vehetünk az intézkedésben és ugyanebben a határozatban elutasította az önkormányzat támogatási kérelmét is. Illetőleg született egy másik határozat, amelyben ezen határozatnak megfelelően elutasítják a kifizetési kérelmünket. azt a kifizetési kérelmet, ami alapján már ténylegesen sor került a kifizetésre, és az önkormányzat abból kifizette azokat a cégeket, akik a projekt megvalósításában részt vettek. Köteleztek bennünket a 8.250.480 forintos támogatási összeg és az az után számított 1.449.844 forint kamat, tehát mindösszesen 9.700.324 forint visszafizetésére. Természetesen mind a két határozatot megfellebbeztük. A fellebbezésbe sok minden érvet felhoztunk, ha emlékeznek a képviselők, akkor az ezzel kapcsolatos teljes iratanyagot fénymásolatban megkapták. Igazándiból ezek a fellebbezések elmentek 2014. szeptember 4-i keltezéssel és csak az elmúlt héten csütörtökön érkezett meg a fellebbezéseknek az elbírálásáról szóló határozat. Mindegyik határozatot a Miniszterelnökség Jogi Ügyekért felelős helyettes államtitkára írta alá. Dr. Dankó Csabának hívják. Mind a két fellebbezésünket elutasították, tehát mindegyik határozatban azt hozták, hogy az elsőfokú határozatot helyben hagyják, és közölték, hogy ezzel ez a határozat jogerős. Államigazgatási úton további fellebbezésnek nincs helye, de jogszabálysértésre történő hivatkozással kezdeményezhető a bíróságnál ennek a határozatnak a felülvizsgálata. A keresetlevélben lehet kérni a döntés végrehajtásának a felfüggesztését is. Mert azzal, hogy ezek a határozatok jogerősek, hogyha ők úgy gondolják, akkor léphetnek az összeg behajtása iránt is. Lényegében megismételték az elsőfokú határozatban felhozott jogi érveket, aminek a keretében az önkormányzat úgy van beállítva, mint hogyha összejátszott volna azokkal a cégekkel, akik részt vettek ennek a projektnek a megvalósításában, és úgy játszottunk össze, hogy a támogatási összegből mi 100%-osan tudjuk fizetni a projekt árát és ennek érdekében mi szándékosan, vagy legalábbis rosszhiszeműen valótlan tartalmú okiratokat nyújtottunk be az MVH-hoz. Illetőleg olyan számlákat fogadtunk el, amelyek nem felelnek meg a számviteli törvény előírásainak. Mindannyian tudjuk, hogy nem erről van szó. Én most nem olvasnám fel a fellebbezéseket részletesen, mert azt ismerhették a képviselők is. Igazándiból a legnagyobb gond, hogy becsatoltunk a fellebbezéshez okirati bizonyítékokat is, amelyek álláspontunk szerint cáfolják ezeket a megállapításokat és a fellebbezéseknek az elbírálásában egy szó nem esik ezekről az okiratokról. Sőt, azt állapítják meg, hogy a fellebbezésünkben foglaltaknak a bizonyítására nem csatoltunk be olyan bizonyítékot, mely a fellebbezésben előadott körülményeket igazolta volna. Most mi ezt vitatjuk, és tájékozódtunk az ügyben, hogy hogy állnak azok az önkormányzatok, akik szintén ilyen bajban vannak, mint mi. Sorozatban kapják ezeket a fellebbezéseket, elutasító döntéseket. Ők is megkeresték a különböző önkormányzati szövetségeket. Foglalkozik ezzel a kérdéssel már a Települési Önkormányzatok Szövetsége is, illetőleg elég élénken foglalkozik ezzel a kérdéssel a Magyar Falu Szövetség, mint önkormányzati szövetség. Aminek az önkormányzatunk is tagja. Fölvettem az elnökével a kapcsolatot, elküldtem neki azokat az iratokat, amiket fontosnak tartottam, aztán ő e-mailt küldött, újabb iratokat kért, és most, mai nap, az ülést megelőzően beszéltem vele, és várnám a hívását, azért van itt a telefon is. Ők már eljártak a Belügyminisztérium felé, abban a kérdésben, hogy próbáljanak már valami kormányzati megoldást találni erre a kérdésre, mert ez országosan 143 önkormányzatot érint. Van közöttük olyan is, akinek jóval nagyobb összeget kell visszafizetni, teát meghaladja a 30 milliós összeget. Akkor, amikor az éves költségvetése kilencvenegynéhány millióról szól. Kérdeztem ennek a faluszövetségnek az elnökét, hogy mégis mikorra fog körvonalazódni ez a fajta megoldás, mert a 30 nap, amely itt nyitva áll arra, hogy a bíróságnál megtámadjuk ezeket a döntéseket, az viszont az elmúlt hét péntekjétől ketyeg. A pénteki nap az első. Még most nincsen a határidőt illetően gond, de nem lehet ezt a végtelenségig húzni. Közben tájékozódtunk a tekintetben is, hogy jó lenne megfelelő szakértelemmel, tapasztalattal bíró ügyvédet keresni. Ebben a polgármester úr volt segítségemre. Egy ismerőse ajánlott ügyvédet, olyan személyt, aki korábban az MVH kötelékében dolgozott jogászként. Azóta otthagyta őket, most ügyvédként praktizál. Ő dr. Tara Beáta nevezetű hölgy, akinek szintén megküldtem azokat az iratokat, amiből ő meg tudja ismerni az ügyre vonatkozó legfontosabb adatokat. Kétszer is küldtem, még ma is kért hozzá dolgokat. Ő is azt mondja, hogy a fellebbezésben foglaltak álláspontja szerint nagyrészt helytállóak. És nem tudhatja, le az MVH-nak a felettes szerve a tényállás tisztázását azzal, hogy hivatkozik az uniós szervnek a megállapítására, mert az önmagában csak egy bizonyítéknak számít, de igenis vizsgálni kellene az abban foglaltak megalapozottságát. És ráadásul az a gond, hogy azok az önkormányzatok, akik megpróbálták ennek az uniós szervnek a jelentését megkérni a szervtől, azok egyszerűen nem kapták meg, nem adták nekik ki. Mondván, hogy ez nem olyan természetű, hogy ők ezt teljes mélységében mindenféle részletében megismerjék. Úgyhogy azt mondta az ügyvédasszony, hogy szerinte ez a döntés, amit megkaptunk és megismert ős is, az sok sebből vérzik. Azt mondta, hogy elvállalná az önkormányzatnak a képviseletét a perben, amelyik arról szólna, hogy jogszabálysértésre hivatkozással az önkormányzat megtámadná mind a két döntést és egyúttal küldött egy megbízási szerződés tervezetet is, aminek a lényege az, hogy ő ellátná az önkormányzat teljes körű képviseletét ebben a perben. Csinálná mindazt, amit kell a következő díjazás mellett. Azt mondja, hogy: Beadványok készítése, iratszerkesztés, ez fix költséggel menne, ez 130.000 forint + ÁFA lenne. Amennyiben nyilván, hogy ebben a perben is tárgyalásokra kerül sor, akkor ennek a díja pluszban 45.000 forint + ÁFA, tárgyalásonként. és amennyiben részben vagy teljes mértékben pernyertesek leszünk az ő közreműködésével, akkor az említett összegeken felül díjazásként még megilletné a visszafizetésre kötelezés alól mentesített összeg 3%-a, mely nettó összegben értendő, teát erre lenne rászámítva még az ÁFA. Ez természetesen akkor, hogyha részben vagy teljes mértékben pernyertesek vagyunk. De ezek a fix összegek, ezeket természetesen fizetni kell akkor is, ha az önkormányzat elveszti a pert. Azért hívtam én fel ennek az önkormányzati szövetségnek az elnökét, hogy mégis megtudakoljam tőle azt, hogy milyen természetű kormányzati segítség vagy megoldás várható erre. Mert hogyha tudnánk, hogy lesz, akkor nem biztos, hogy a BM-es kollégáját ő így mondta, felhívja és feltétlenül visszahív engem, csak nem biztos, hogy utolérte őt, mert a polgármester úrral is arról beszélgettünk, hogy ha tudnánk, hogy lesz hozzá kormányzati segítség, akkor nem biztos, hogy nekünk perbe kellene szállni az államot képviselő szervvel.

 

Dósa József polgármester: Valós a félelmünk, mert bármikor letilthatják ezt a pénzt a számlánkról. Akár holnap is.

dr. Molnár Sándor jegyző: Így van.

Dósa József polgármester: Tehát ezzel foglalkoznunk kell. Nyilván megvárjuk, hogy mit mond az elnök, aztán utána lépnünk kell.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Akkor most induljunk ki a kályhától. Ki volt írva egy szabályszerű pályázat, mert ebbe mi úgyse fogunk megtalálni semmilyen megoldást, ebbe biztos lehetsz. Ez az elsőfokú határozat meg úgy fog maradni, mivel hogy az unió rendezte ezt az egész dolgot. Ki volt írva egy szabályszerű pályázat, annak volt egy pályáztató cége, gondolom én, meg volt egy kivitelező. Minekünk eszünkbe se jutott volna, hogy játszóteret építsünk, ha nincs ez a pályázat, meg nincs hozzá még ez a másik két dolog ugye. Kis Miska itt a Tibolddaróc Tompa út 2. sz. alatti ember nem valószínű, hogy játszóteret épít. Még csak azt sem mondhatjuk, hogy úgy tudunk kiválasztani egy kivitelezőt, hogy az maximálisan helytálljon.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Mert nem ismerjük őket.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Teát megvan az elsőfokú határozat, de szó nem esik a pályáztató cégről, szó nem esik a kivitelezőről, és minket próbálnak, mint önkormányzatot egy az egyben megmázsálni. Én azt mondom, hogy lehet foglalkozni dolgokkal, össze kell fogni ennek a 101 cégnek, aláírást kell gyűjteni Tibolddarócon, és azt mondjuk, hogy vigyék el a játszóteret innen, ahova akarják, de mi nem ezt a hintalovat támogatjuk. És ezt a levelet el kell juttatni.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: De nem fogják elvinni.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De jegyző úr! Most olyanért akarnak bennünket büntetni, amibe semmiféleképpen nem mentünk volna bele, hogyha nincs pályázat.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nyilván. Meg mi meghivatkoztuk a fellebbezésben azt, hogy a mi számainkat azt legalább leellenőrizték négyszer. Mert leellenőrizték akkor, amikor beadtuk legelőször a pályázatot, és legelőször még nem is az MVH, hanem a Bükkmakk ellenőrizte le, hogy a pályázati kiírásnak megfelel-e. Az áraiban meg minden másban. Azt mondták, hogy meg. Akkor elkerült az MVH-hoz, az MVH elsőfokon nyilván átnézte A-tól Zett-ig, de azt mondta, hogy mivel ez ott van inkább nem. Akkor fellebbeztünk. Akkor mielőtt a másodfok a fellebbezésünket elbírálta, akkor az úgy megy, hogy az elsőfok a teljes ügyiratot a pályázatot úgy, ahogy van felterjeszti, és a másodfoknak a törvény kötelezettségként írja azt elő hogy A-tól Zett-ig leellenőrizze mindenben. Ekkor történt ennek a harmadszori ellenőrzése. Meghozta, csinálhatjuk, oké. Amikor pedig gyakorlatilag már ott voltunk, hogy kész volt minden és beadtuk a kifizetési kérelmet, amelyik arról szól, hogy a támogatási összeghez jussunk, akkor még egyszer leellenőrzött az MVH mindent. Itt a helyszínen is. Tehát itt ültünk ennél az asztalnál, minden egyes szerződést, számlát. Kint fényképeztek mindent. Tehát igazándiból ötször ellenőrizték le azt, amire majd 2014-ben azt mondják, hogy vissza.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nem ők mondják. Süröghetünk itt körülötte holnap reggelig, akkor sem fogunk megoldást találni. Nem ők mondják. Az unió vette el.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Tehát egy a biztos, hogy uniós pénz volt. Tehát magasan lettek ezek valahol beárazva, és ez nem csak ránk, hanem a 143 önkormányzatra vonatkozik. Most én azt javasolnám, én azt mondom, hogy a 30 napból azért még van. Ne kapkodjunk.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem kapkodunk.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Várjunk erre a telefonra is, és csak abba az esetbe fogadjuk meg az ügyvédet, amennyiben muszáj, illetve én még mindig azt mondanám, hogy egy kicsit várjunk. Ugyanis, ahogy már jártunk így. Lehet, hogy most is ezt vissza fogják ezt a pénzt juttatni a számlánkra. Az a baj, hogy látszik, teát a kisebb, mondjuk egy ilyen 91 millió forintos költségvetésű önkormányzatnak is csinálnak egy 30 millió forintost. Most, hogyha belegondolunk annak a helyzetébe, vagy a miénkbe is. Így is nehezen működik, nem még úgy, hogy 9-10-15 millió forintot vissza kell fizetni. Én várnék, biztos, hogy lesz ennek is valami megoldása, nyilván beszélni kell róla. De az ügyvéddel meg különösképpen várnék, ugyanis azért látom, hogy 130.000 forint egy alkalom, egy egyszeri díj, 45.000 forint alkalmanként és a 3%-os sikerdíj az nem kis összeg.

 

dr. Molnár Sándor jegyző:Tudom, nem kis összeg.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ez veszett fejsze, mondhatom. Ezt a pert el fogjuk veszíteni. Lehet akárki az ügyvéd.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ezt nem írnám alá így azért.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: És ezt el is mondom, és nem azért mert, mert, hanem azért mert ezeket az unió által kiosztott pénzeket felülírják és szigorúan, egyre szigorúbban veszik. És jegyző úr, fölöslegesen ne dobjunk ki pénzt.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem dobjuk ki.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Jártunk már önkormányzattal perbe. Az önkormányzat, akivel még perbe állt, mind elvesztette.

 

dr. Molnár Sándor jegyző:Na, na, na Béla! Akkor most álljunk meg egy pillanatra.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő:A legelső pénz, amit megkaptunk, azt nem, de akivel az elmúlt 4 évben mi perre mentünk, abból semmilyen nyert ügyünk nem lett.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ez is egy tévedés, mert perre mentünk az AVE-val, aki több mint 1 milliót követelt rajtunk, és csont nélkül megnyertük. Ez az elmúlt 4 évben volt, Béla. Azért pontosítsunk már. Mert én elfogadom a bírálatot, kritikát is, csak akkor beszéljünk pontosan.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Én azt mondom, hogy fölösleges.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Jó. Én egyébként azért tartottam fontosnak ezt, hogyha netán mégsem jön össze az a fajta dolog, hogy a kormányzat segítséget nyújt, hogy akkor ne az utolsó pillanatba kezdjünk el ügyvéd után kapkodni. Egyszer. Másrészt pedig fontosnak tartottam abból a szempontból is, hogy egy kívülálló személy nézze már meg a tekintetben a fellebbezéseinket mega döntéseket, hogy ugyan hülyeségeket írtunk vagy mi újság van ezzel. Hát nem írtunk hülyeségeket.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De most nehogy ott kössünk már ki, hogy mi vagyunk a hibásak!

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Aki átvette, az a hibás egyébként, meg az is, aki kifizette a pénzt.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Vannak itt szálak, amik az egyik rendszerben is úgy működnek, mint a másikban. Innentől kezdve fölösleges. Biztos, hogy ebből nyertes per nem lesz, az 100%, mert nem lehet belőle. Az lehet, hogy valaki majd segít rajtunk.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Ezzel az egy dologgal kapcsolatban egy dolgot nem értek. Több minden furcsa dolog van benne, de az, hogy kiír az MVH egy pályázatot, ez a pályázatot befogadja, a pályázatot kifizeti és akkor utána azt mondja neki az unió, hogy de ez túlszámlázás miatt volt. Tehát igazából a hibát az MVH követte el. Nem pedig ez a 140 valahány önkormányzati település. Az igazi hibát az MVH követte el akkor, amikor elfogadta a túlköltségelt beruházást.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Én azt nem értem egyébként, hogyha túl van számlázva, akkor miért nem mondja meg ő a reális árát.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem mondja meg. az olaf jelentése se mondja meg. Az uniós szerv se mondja meg azt, hogy ennek hol volna a normális ára. Ez nem mondja meg.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Még egyet hagy tegyek már fel. Elnézést. Mind a 143 településnek ugyanaz a cég volt a projektmenedzsere. Mindegyiket ugyanaz készítette elő, lehet, hogy a kivitelezők mások voltak, de mindenkinél a pályázatot ugyanaz a cég készítette el. Ez már több, mint gyanús. Akár tetszik, akár nem.

dr. Molnár Sándor jegyző: Illetőleg még egy dolgot had mondjak ezzel kapcsolatosan, és ez már nem is konkrétan erről szól. De hogyha ezt így fogja nézni az uniós szerv, akkor az a gond, hogy nagyon sok önkormányzat, nagyon sok fejlesztésénél, nálunk is annál az 1-2-nél, ami van ugyanúgy meg lehet vakarni. Ugyanúgy, mint ahogy megvakarták ezt.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: De lehet, hogy az összes többit nem vakarják meg. Ez egy viszonylag kisebb tétel volt, és épp ezért vakarták meg. Egyébként, tehát még egyszer mondom, mind az összes településnél ugyanaz a cég csinálta az összes pályázat anyagát. Több, mint gyanús. Akár tetszik, akár nem. Most így hogyan tudunk pert nyerni? Rögtön mondanák, ugyanaz a cég csinálta egyiknél is, másiknál is. Ha az egyiknél túl van árazva, biztosan a másiknál is.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Pertársaság?

 

dr. Molnár Sándor települési képviselő: A pertársasággal kapcsolatosan várnám azt, hogy mit mond a szövetség, mert nyilván, hogy egy pártársaságban hatékonyabban lehetne lépni, mert ott eleve az lenne, hogy nem csak egy ügyvédet, hanem több ügyvédet lehetne mozgatni, foglalkoztatni, és több szem többet lát címmel nyilván jobb lenne. Tehát azért mondom, hogy én majd ezt tisztázni fogom még.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Maradjunk szerintem várakozó állásponton. Reggelig beszélhetünk róla, nem kell, hogy hibásnak érezzük magunkat.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Biztos, hogy mindenkinek furcsa lesz, hogy ilyenekkel fog szembesülni, hogy a Magyar Állammal szemben 143 település indít pert.

 

Dósa József polgármester: Egyébként már többen megkeresték ezt az ügyvédtársaságot, sőt Harsány is jelezte, csak ők még nem kapták meg a határozatot. ők is ezt fogják lépni,ha más megoldás nem lesz.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Na meg ugye a másik. Jelzem azt, hogy innen 2014 szeptember 4-i dátummal ment el, és megkaptuk az elmúlt héten csütörtökön.

 

Dósa József polgármester: Azt nézted, azt a hivatkozást, hogy mit takar?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Azt megnéztem.

 

Dósa József polgármester: Akkor belefér az időbe?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Igazándiból én szerintem nem.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Az MVH nem szokta a határidőket tartani, fellebbezéseket. Tapasztalatból mondom.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Tehát azt akarom mondani, hogy ott ültek rajta.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő:Nem tartják be a határidőket semmibe. Nekem tapasztalatom van.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ott ültek rajta.

 

Dósa József polgármester: De egyébként pont ez a társaság pont hogy sok mindent így nyer meg. Hogy az MVH nem tartja az időpontokat.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Azt is tudom nagyon jól, hogy nem adtunk be olyan papírt, amit ugyebár, amit mondott a jegyző úr, ami nekik kellett. Nekünk is írtak olyat, hogy nem adtunk be olyan igazolást, nem is kért olyan igazolást. Ez rutinból. Ez egy sablonszöveg.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Igazándiból azt látom én is, hogy ez egy sablonszöveg.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Sablonszöveg. Ez náluk így megy.

 

Dósa József polgármester: Tehát ez egy elég nagy baj, majd meglátjuk, hogy hogyan tovább.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: De ki kell azért mászni valahogy.

 

Dósa József polgármester: Persze. Ezzel foglalkozni kell továbbra is, de mondom, most fönnáll a veszély, hogy a jövő héten vagy holnap azt mondják, hogy levesszük a pénzt.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Hív a Szubó Gellért? Elnézést. Ki kell mennem.

 

Dósa József polgármester: Akkor szerintem addig nem is folytatjuk. Hátha kapunk valami jó hírt ezzel kapcsolatosan. Kikapcsolhatjuk? Vagy nem szabad kikapcsolni.

 

Nagy Sándor alpolgármester:Felfüggesztheted addig, szünetet rendelhetsz el.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ne számítsunk arra, hogy kormányzati segítség lesz. Azt mondta, hogy most ebben az évben is lesz majd ez az ÖNHIKI-vel kapcsolatos dolog. Figyeljük az EBR rendszerben a kiírást, illetőleg körbenézem én, hogy a költségvetési törvény, az pontosan mit mond. Mire igényelhető, de nem biztos, hogy ebben is támogatni fogják. Azt mondta ő, hogy foglalkozzunk a perindítás lehetőségével is.

 

Dósa József polgármester: Perközösség?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ezzel az a gond, hogy ezekben a határozatokban meg van határozva, hogy hova lehet fordulni és a pertársaságnál az a gond, hogy pertársaság az csak akkor jöhet létre, hogyha egy adott ügyet ugyanaz a bíróság tárgyal. Itt úgy szól, hogy a felperes a székhelye szerint illetékes közigazgatási és munkaügyi bírósághoz címzett keresetlevelet. Tehát attól függően, hogy melyik megyében van. Az önkormányzat, ugye mi a Miskolci Törvényszékhez fordulhatunk és akkor pertársaságot csak azok az önkormányzatok tudnak létrehozni, akik megyén belül vannak. A pertársaság szervezésére tehetünk mi kísérletet, nincs azzal semmi gond, csak mire ez összeáll és közben telik ez a 30 nap, ez meglehetősen kevés idő.

 

Dósa József polgármester: Na, akkor ezek után hogy gondolkodunk?

 

?: Holnap még semmiféleképpen nem kell?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Holnap még nem kell. Persze.

Nagy Sándor alpolgármester: Tudjuk, hogy mely települések érintettek mondjuk Borsod-Abaúj-Zemplén megyében?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Össze tudjuk szedni, Nincs ezzel semmi gond sem.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő:Fel kell vennünk velük minél hamarabb a kapcsolatot.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: A többi település mit gondol.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Csak az a furcsa, hogy mi kaptuk ezelőtt 8 nappal, 7 nappal. Harsány még nem is kapott semmit. Tehát, hogy az ügyintézés csúszik.

 

?: Biztos van olyan, aki már kapott.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem egyszerre küldik ki.

 

?: Na jó, de aki kapott, azoknak ugyanez van benne.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ugyanez van benne.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Harsány is várhatóan ugyanezt fogja megkapni.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nincs ezzel semmi gond, én ezt a kört össze tudom szedni. Ezzel semmiféle gondom nincsen.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ezzel a legnagyobb baj az, hogyha mondjuk tényleg leveszik ezt a 9 millió hétszázezret a számlánkról, az az egész működést el fogja lehetetleníteni.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Így van.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: És mondjuk, ha az ÖNHIKI-re lehet pályázni, mikor érkezhet az első?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Az valamikor nyáron.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Megtakarítást fel kell venni.

 

Dósa József polgármester: A megtakarításból azt ki tudjuk fizetni. Tizenvalahány, 15 millió.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Jó, de mi azt nem akarjuk mondani, meg hát nem akarjuk. Futni kell még ebben egy kört. Ezt körbe kell azért járni. Jó. Tehát azt mondja, hogy a kormányzati pénzek, azok most el fognak menni a pénzügyi botrányban

 

Dósa József polgármester: Köszönjük szépen.

 

 

A Képviselő-testület határozat hozatala nélkül zárja le ezen napirendipont tárgyalását is.

 

Ezt követően a Képviselő-testület zárt űlés keretében önkormányzati hatósági ügyeket tárgyal. Az űlésnek erről a részéről külön jegyzőkönyv készül.

 

 

4.) Indítványok, javaslatok

 

Dósa József polgármester:Tehát az indítványok, javaslatokban a költségvetésről még sajnos beszélgetnünk kell. Ugye aki az előző megbeszélésünkön ott volt, ott elmondtam, hogy 8.700.000 forintos tételt rossz helyre írtunk be.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Rossz sorba szerintem.

Dósa József polgármester: Ugyanis a működés célú, tehát 8.742.524 forintról van most szó, amit úgy gondoltunk, hogy fel tudjuk használnia szociális feladatok ellátásánál. Holott ez működés célú kiegészítő támogatás.

dr. Molnár Sándor jegyző: Konkrétan milyen feladatokra használható fel, Zsuzsa, mondjad.

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző:Településüzemeltetési feladatokra használható fel. Ide tartozik a zöldterület gazdálkodás, közvilágítás, köztemető, közutak. Ennyi.

Dósa József polgármester: Tehát abból a szempontból jól jártunk, hogy ezt esetleg útra is el tudjuk, működésre tudjuk fordítani. Szociálisra viszont ennyivel kevesebbre tudjuk. Oda nem marad csak a 7 millió valamennyi. 7.300.000.

dr. Molnár Sándor jegyző: illetőleg lehet még kiegészítő támogatást igényelni.

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: 7.893.000.

Dósa József polgármester: Illetőleg lehet még kiegészítő támogatást igényelni menet közben. Tehát ezt rendbe kell raknunk, mert ugye rossz a költségvetésünk.

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Mást is kell javítani a költségvetésbe. Mégpedig most, hogy a beszámoló elkészült, eddig volt pénzmaradvány.

dr. Molnár Sándor jegyző: Most meg nincs?

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Most maradvány van. Ami nem ugyanaz, mint a régi pénzmaradvány volt. Ezt a maradványt is majd be kell építeni a költségvetésbe. Ennek az összege 4.497.000 forint. Tehát úgymond még ez is a hiányt csökkenti. A másik összeg, amit most pontosan nem tudok megmondani, mert az ÁFA bevallást nem kerestem elő, de 600.000 forinton felül igényeltem vissza ÁFA-t. Azt is meg fogjuk hamarosan kapni. Ezzel is a bevételeket ha megemeljük, akkor a kiadást is meg kell.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Azért mondd el, hogy az egyáltalán nem általános, hogy mi

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: ÁFA-t igénylünk vissza?

dr. Molnár Sándor jegyző: Igen. Illetőleg, hogy visszakapjuk az ÁFA-t.

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Az élelmiszer beszerzésnél lehet az ÁFA-t visszaigényelni. És akkor most így jött ki.

Dósa József polgármester: És akkor az a 4 millió forint maradvány az a működéscélú, tehát a működésre lehet fordítani?

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Végül is ezt lehet, hogy felhalmozásra is lehet. Konkrétan most nem tudom.

Dósa József polgármester: Tehát most nekünk az a bajunk, hogy utat csak felújítani tudunk ebből.

dr. Molnár Sándor jegyző: Ez szerintem képviselő-testületi döntéstől függ.

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Szerintem ezt lehet felhalmozásira is, de nem vagyok benne biztos. Majd a könyvvizsgálóval megbeszélem.

dr. Molnár Sándor jegyző: A könyvvizsgáló volt itt, mert azért mondogatja a Zsuzsa azt, és most nagyon úgy tűnünk, mint hogyha nem értenénk a dolgokhoz, mert mondtad azt, hogy itt most gyakorlatilag maradványról van szó, ami nem egyezik meg azzal a hajdani pénzmaradvánnyal, azért néhány gondolatot, szót szóljál már erről, hogy a képviselők azért lássák azt, hogy miért vagyunk zavarba mi most ennél a kérdésnél.

 

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Jó. Tehát a pénzmaradvány, ami a megelőző beszámolóban szerepelt, az úgy jött össze, hogy volt a záró pénzkészlet, ami lehetett bankszámlán, lehetett, maradhatott pénztárba valamennyi záró pénzkészlet. Ehhez jött még az értékpapír, és akkor régebben kezeltünk ilyet, hogy függő átfutó kiegyenlítő kiadások. Aminek általában 39-esek volt a neve, meg a számlaszáma, amin általában valamilyen egyenleg mindig maradt év végén. És ezek befolyásolták a pénzmaradványt vagy mínuszba, vagy pluszba. Attól függően, hogy passzívak vagy aktívak voltak a kiadások. A 48-ason a bevételek. A kiadásokat hozzá kellett adni, a bevételeket le kellett vonni. És ezek alapján kaptunk egy módosított pénzmaradványt. Ettől az évtől már a neve nem pénzmaradvány, ami megegyezett a tényleges pénzmaradványunkkal, ettől az évtől már nem egyezik meg a pénzmaradványunkkal, mert ha megnézzük év végén, akkor olyan 16,5 millió forint körül volt a bankszámlán és a pénztárba és azon felül volt még az értékpapír. És akkor ebbe az évbe pedig a maradványt úgy kell kiszámítani, hogy volt egy előző évi pénzmaradványunk, voltak az ez évi bevételek, kiadások és akkor ezeknek a különbözete.

Dósa József polgármester: Értékpapír?

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Ott is sokáig a régi pénzmaradványnál nem kellett beleszámolni.

dr. Molnár Sándor jegyző: Aztán utána változtattak rajta. Tehát állandóan piszkálják ezeket a szabályokat, úgyhogy sok esetben a pénzügyeseknek is nehéz megérteni azt, hogy akkor most miről is van szó. De főszabály volt az, hogy a pénzmaradványt azt elvileg mindig be kellett állítani a költségvetéssel a bevételi oldalon. Ugyanúgy természetesen most a maradványt is, amit nem úgy kell kiszámolni.

Dósa József polgármester: Tehát akkor nagyon fontos az 8.742.000 forinttal kevesebb lesz szociális feladatok ellátására, avval több lesz esetleg utak karbantartására, működésére. Illetve ez a 4 millió forint meg akkor testületi határozat, hogy mire fogjuk elkölteni.

dr. Molnár Sándor jegyző: Körbenézünk, jól, meg megkérdezzük a könyvvizsgálót, aki a napokban volt itt, de pont ezt nem kérdeztük meg.

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Ez nem jutott eszünkbe.

Dósa József polgármester: De egyébként ezek szerintem jó hírek a működés szempontjából, mert pont utakat akarunk felújítani, ugye most rögtön 12 millióval esetlegesen megnőhet ez a pénzösszeg, amit utakra fordíthatunk. És már eleve beterveztünk egyszer 4 milliót, egyszer 3 millió hetet adnak rá. Ez rengeteg pénz.

Markó József Csaba települési képviselő: Zsuzsa, a védőnői soron volt ez az OEP-es 3 millió forint.

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Ja pontosítani, azt szeretnél. Felírtam kint, de most pontos összeget csak ha kimegyek a papírért, akkor tudok nektek mondani.

dr. Molnár Sándor jegyző: Menjél ki akkor. Itt zárjuk le akkor.

Markó József Csaba települési képviselő:Az szerepeljen a költségvetési tervben.

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Igen, igazad van.

Dósa József polgármester: Mert egyébként erről az útfelújításról már elkezdtünk beszélgetni, mert látjuk van rá pénzünk. Érdemes volna kitalálni, hogy hol, mit akarunk megvalósítani ezekből a pénzekből. Ha jó az idő, had élvezzék akkor a lakosok, hogy ha meg tudunk csinálni egy utat. Akár csak gréderezni vagy zúzott kővel megteríteni vagy bármit. Ezzel foglalkoznunk kell. Meg kell nézni melyik a legfontosabb, melyik a legforgalmasabb. Ki kell találni, aszfaltozni akarunk vagy gréderezni, hengerezni, útpadkát leszedetni.

Pribéli Csaba György települési képviselő: Útpadka. hegyközségi ülésre jövök, két ajánlatot is kaptam. Szente Imre, Dusza Bertalan dózerrel önköltségi áron nagyon szívesen végigtolják a padkákat kint a külterületen. Az aszfaltút mellett, itt a rózsást végigtakarítottad vagy Sályi út padkáját.

Dósa József polgármester: Az is nagy segítség egyébként.

Pribéli Csaba György települési képviselő: DT-vel vagy S100-as van neki tudod. Önköltségi áron mind a ketten azt mondták nagyon szívesen vevők rá. Vagy a gázolajat kell kifizetni, de nem sokat esznek ezek a gépek.

Dósa József polgármester: Érdemes, mert utána el is folyik, nem az út alá.

Pribéli Csaba György települési képviselő: Igen-igen.

Dósa József polgármester: Másrészt meg le tudjuk zúzni, nem kell utána végigmenni.

Pribéli Csaba György települési képviselő: Meg a tuskókat, meg mindent, amit kivágtak, a tuskókat kitolja. Akkor beszélni kell, ha azt mondja a testület, hogy jó, akkor.

Dósa József polgármester: Azért mondom, hogy ez szerintem megéri. Míg nincs a testületi ülés, akkor kisaccolni, hogy erre ennyit tudunk költeni.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ez csak a külterület. De akkor ennyit kell rákölteni. Mit tudom én 300 liter gázolaj, most mondtam egy számot, szerintem több nem. Annak az ára, meg max. az emberek után, mennek tuskózni, összeszedni. Ha ez így jó mindenkinek. Meg kell velük beszélni.

Dósa József polgármester: Pénzt ezekre a dolgokra most.

Serfőző Lajos István települési képviselő: A szőlőjét is bekapáljuk. Ha szabad ilyen megjegyzést tenni. Ha nekünk kell megoldani, nekünk kell megoldani.

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ebbe tudnak segíteni, ezt felajánlották.

Dósa József polgármester: De Lajos bá. Itt ezt nem megoldani. Nem érti a lényeget? Segítség.

Serfőző Lajos István települési képviselő: De.

Dósa József polgármester: Tehát nem azt mondják, hogy megcsinálják X pénzért, háromszoros gázolaj, ötszörös gázolaj, amiért megcsinálná más.

Serfőző Lajos István települési képviselő: Te nem érted, hogy én mit mondtam. Remélem nincs bekapcsolva.

Dósa József polgármester: Be van, mert testületi ülésen vagyunk Lajos bá. Miért kéne nekünk bekapálnunk a szőlőjét. Ha valaki adja a segítséget vagy elfogadjuk vagy azt mondjuk, hogy köszönjük szépen, nem.

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ezt csak mondták a tolmácsai.

Dósa József polgármester: Azt gondolom, hogy örülni kell, hogyha felajánl bármit is. Akkor az a falu érdeke. Elég sokan járnak arra. Nem csak mi és nem csak Mezei.

Serfőző Lajos István települési képviselő: Hát így van.

Dósa József polgármester: Én azt gondolom, hogy ezzel bajt nem teszünk a falunak.

Serfőző Lajos István települési képviselő: Én úgy tudnám megközelíteni a dolgot, nehogy félreértés legyen belőle, hogy akinek földterülete vagy egyéb más van ott, azoknál nem hogy önköltségi áron, szent kötelességük lenne saját maguk tartsák azt rendbe.

Pribéli Csaba György települési képviselő: Én nagyon szívesen végigzúzom, hogyha azok a tuskók ki vannak belőle szedve, hogy ne menjen tönkre a zúzóm.

Serfőző Lajos István települési képviselő: Én befejeztem, mert úgy néz ki, hogy én értem félre a dolgot.

Dósa József polgármester: Lajos bá, legközelebb azt fogjuk mondani, hogy mindenki aszfaltozza le a saját udvara előtti utat, szedje már le az útpadkát. Nem értem. Nekünk nem az a feladatunk, hogy mindenkinek kiadjuk, hogy mit csináljon. Szerintem azért nekünk vannak kötelezően ellátandó feladataink.

Serfőző Lajos István települési képviselő: A mi kötelességünk, akkor meg kell oldani. Én ennyit mondtam az előbb.

Dósa József polgármester: A mi utunk.

Pribéli Csaba György települési képviselő: Erre visszatérve én régen is mondtam, meg én vetettem fel, hogy nem kéne-e pénzt beszedni, mint ahogy esetleg egyszer összejön ez a földadó. Én már ezt pár évvel ezelőtt felvetettem az előző testület előtt, hogy esetleg nem lehetne-e egy ilyet, és akkor ebből a pénzből az utakat, a külterületi utakat rendben tartani.

Dósa József polgármester: Volt erről szó.

Pribéli Csaba György települési képviselő: Volt szó. Nem volt rá lehetőség jogilag, mert nem volt. Most talán lesz rá alkalmunk. Reméljük.

Dósa József polgármester: De egyébként nem most kell itt eldönteni. Előbb látnunk kell, hogy mennyi pénz van.

Markó József Csaba települési képviselő: A teljes fizetésit megkapjuk, aztán jobban tudjuk.

Dósa József polgármester: Árajánlatot kell kérni, hogy mennyiért jön. Attól függ, hogy mi fér ebbe bele. Meg melyik a legfontosabb út.

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: A költségvetésbe ott volt, Józsi. Mindjárt mutatom.

dr. Molnár Sándor jegyző: Zsuzsa, mondjad akkor.

Serfőző Lajos István települési képviselő: Egymillió hatszáz vagy hétszáz mínusz.

Markó József Csaba települési képviselő: igen. Mert ugye most itt az van, hogy 272.000 forint.

dr. Molnár Sándor jegyző: Fontos, hogy zárjuk le.

Serfőző Lajos István települési képviselő: Most 270-nel a 3 millióval szembe volt állítva.

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Egymillió hétszázhatvanhét.

Serfőző Lajos István települési képviselő: Akkor 270-et el kell belőle venni.

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Nézd csak, ott van.

Serfőző Lajos István települési képviselő: 270 jön le.

Markó József Csaba települési képviselő: És akkor 4,7 millió forinttal van a védőnő és ehhez képest kapunk 3,2-t, és ez a plusz másfél millió ez hogy jön ki? Ami nekünk plusz kiadás mert ugye a bérköltségét megkapjuk.

Nagy Sándor alpolgármester: Abból a 3 millió 270 ezer forintból, amit kapunk, az OEP-en keresztül, abba benne van az ő bére, benne van a fenntartási költsége.

dr. Molnár Sándor jegyző: Minden benne van, Jóska.

Nagy Sándor alpolgármester: Az utazási költsége, a járulékai.

dr. Molnár Sándor jegyző: Bele tudnak mindent.

Nagy Sándor alpolgármester: Csak azt látod, hogy a 3.270.000 forinthoz képest 1.500.000 forintot még hozzá kell tenni a védőnői szolgálathoz.

dr. Molnár Sándor jegyző: De egyébként el kell mondani azt, amit a polgármester úr mond, hogy kistérségi szinten foglalkoznak a kérdéssel, mert valamilyen szinten olyan módosítás volt, hogy kötelező feladatként bekerült a kistérséghez.

Dósa József polgármester: Nem, szerintem ott felmerült valamelyik önkormányzatnál, nem érzik megoldottnak.

dr. Molnár Sándor jegyző:De én olvastam, hogy foglalkozik a kistérség a védőnői feladatellátással is, és akkor ennek kapcsán volt polgármester, aki szóvá tette ezt. És akkor gyakorlatilag bekérte a kistérség a védőnői finanszírozási szerződésnek a megfelelő mellékleteit, amikből kitűnik, hogy az önkormányzat mekkora támogatást kap, és tudják azt, hogy hány védőnő van, illetőleg összességében mennyit kap a kistérség. És akkor valamilyen formában ezt a működést optimalizálni akarná. Tehát foglalkozik ezzel.

Nagy Sándor alpolgármester: Tehát mondjuk a kistérség látja, hogy mekkora mínusz van benne, akkor nem biztos, hogy fog rajta kapkodni.

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nem fog kapkodni, sőt biztos, hogy nem fog kapkodni. Én ezt magam részéről úgy oldanám meg, hogy összevonnék két települést. Tehát látjuk a védőnő munkáját. Egyetlenegy rossz szót nem mondok rá. Pontos a munkája. Valószínűnek tartom, hogy két települést is el tudna látni.

dr. Molnár Sándor jegyző: Hát nyilván.

Brezovcsik Béla települési képviselő: És azt a pénzt fordítanánk rá, amit államilag kapunk.

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Így is két települést lát el.

Brezovcsik Béla települési képviselő: Oké. Akkor még egyet hozzátennénk.

dr. Molnár Sándor jegyző: Hármat.

Brezovcsik Béla települési képviselő: Mert azt azért látjuk, hogy mennyit van itt, és mennyit ott. És biztos, hogy sokat kell beszélni itt is, ott is. Én egy percig nem mondom, de.

dr. Molnár Sándor jegyző: De nincs ezzel semmi gond, hát hogyha a kistérség ezt optimalizálni tudja így, ahogyan most elhangzott. Azt mondja, hogy. Ezt nem tudhatjuk, mert ugye arról szól a fáma, hogy Szomolyán, Sályba, Bogácson mindenhol egy-egy védőnő van, ott meg sírnak, hogy nem egy kellene, hanem legalább másfél fő, vagy esetleg több is.

Nagy Sándor alpolgármester: Persze, csak ugye azt látjuk nyilván, hogy ezt az OEP-es támogatást a gyerekek után kapja az önkormányzat 0-3 évig, 3-6 éves korig.

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Sőt, a várandósokra is.

Nagy Sándor alpolgármester: A várandósokra is. Nyilván a gyerekek létszáma is csökken, a támogatás is csökken.

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: A támogatási is csökken, igen, mert a múlt évben még 300.000 forint körül volt, vagy még talán több is.

Dósa József polgármester: A költségvetéssel kapcsolatosan valakinek van-e még valamilyen kérdése? Tehát akkor ezekkel a változtatásokkal azt majd meg kell csinálni, hogy el tudjuk fogadni a költségvetést, és azt a 4 millió forintot majd még Zsuzsa kideríti, hogy mire lehet fölhasználni. És akkor egy következő ülésen vagy megbeszélésen el kell gondolkodni rajta, hogy merre indulunk felújítások területén. Akkor ezt meg is kellene szavaznunk, ugye?

dr. Molnár Sándor jegyző: Igen, ez gyakorlatilag a költségvetésünk módosítását jeleni, úgyhogy ezt úgy kell papíroznom nekem majd.

Dósa József polgármester: Mert elfogadtuk ezt már egyszer.

Nagy Sándor alpolgármester: Mondjuk azon érdemes elgondolkodni, hogy akkor amiről attól függetlenül, hogy most mi lesz az OEP-es dologgal, hogy azt az összeget beépíteni már most a módosított költségvetésbe, ami elméletileg vissza kell fizetnie az önkormányzatnak.

dr. Molnár Sándor jegyző: Az ráérünk Sándor majd akkor, ha eldőlt ez.

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ha lát valamit az ember belőle.

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: És hogyha a kiegészítő támogatásba kérnénk?

Dósa József polgármester: Be kell állítani a költségvetésbe, hogy kérhessük, nem?

dr. Molnár Sándor jegyző: Majd szétnézünk.

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Azért nem állítottuk be, mert akkor még nem volt jogerős a bírósági végzés. Vagy nem a bírósági végzés.

dr. Molnár Sándor jegyző: Közigazgatási jog szempontjából jogerős, végrehajtható. Már csak egy ilyen rendkívüli jogorvoslat van.

Pummer Istvánné pénzügyi ügyintéző: Igen, azzal még akkor jobban nő a forráshiány.

dr. Molnár Sándor jegyző: Állítsd be szerintem.

Dósa József polgármester: Hogyha be akarjuk állítani szerintem

dr. Molnár Sándor jegyző: Állítsuk be, mert most azért lenne fontos függetlenül attól, hogy lesz-e per vagy sem, hogy ott legyen, hogy mikor kiírják az ÖNHIKI-t, akkor tudjuk azt mondani, hogy íme és itt van ez is.

Nagy Sándor alpolgármester: Tehát ha nézitek ezt a rendszert és holnapután megjelenik egy ilyen ablak rajta, hogy kiegészítő támogatásra lehet pályázni, akkor ez megjelenik kedden, akkor ne hétfőn üljünk már össze és állítsuk be a költségvetésünkbe.

dr. Molnár Sándor jegyző: Hát ne, persze.

Dósa József polgármester: Aztán hogyha nem kell igénybe venni

Nagy Sándor alpolgármester: Ez még nem jelent semmit. Illetve jelent.

Dósa József polgármester: Nekünk ezt nem kell még egyszer összeírni, megszavazni, egyébként csak úgy lehet módosítani a költségvetést, ha megszavazzuk, hogy állítsuk be, tegyük bele.

Markó József Csaba települési képviselő: Állítsuk be.

 

A Képviselő-testület döntés hozatala nélkül, egyhangúlag támogatja az Önkormányzat 2015. évi költségvetésének a javaslatok szerinti módosítását – az erre vonatkozó rendelet tervezetének előkészítését és beterjesztését követően.

 

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Akkor ennyi egyelőre.

 

Dósa József polgármester: Ezzel kapcsolatosan, de van még más egyéb. A Pribéli Lajos adott nekünk egy ilyen kérvényt. Nyújtott be hozzánk. Szeretné megvásárolni a Tibolddaróc Zártkerti ingatlanokat, amely az önkormányzat tulajdonában van. Ez itt, a fönti ingatlanok. De hoztunk térképet is hozzá, akit érdekel. Itt ez a kenderföldi ingatlanok. Majdnem 1,2 hektár területet érint, ami elszórva szerepel és nem 1/1-ben mind a miénk, hanem valamelyik tulajdoni hányad. Szépen ki van gyűjtve, mindenki látja. Mindenkinek le lett fénymásolva. A régiek tudják, ez az amiről egyszer beszélgettünk a Marika idejében.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: 8000 m2, 7000-8000 m2, ha kiszámolod a tulajdoni hányadokat.

 

Dósa József polgármester: azt úgy nem számoltam ki, csak úgy összességében mondom.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Olyan 7000 nm2.

 

Dósa József polgármester: Összességében 1,25 hektár.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: (Azóta ment hozzá?)

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Nem, mert vannak benne osztatlanok itt.

 

Dósa József polgármester: Nem 1/1-ben mind a miénk

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Akkor olyan 6000 körül volt.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Akkor annyi, most azt nem vettem. Akkor annyi. Én csak innen számoltam össze nagyjából.

 

Dósa József polgármester: Én mondanám a véleményemet. Csabi is tudja. Én megmondom őszintén, az olyan jó helyen van, jó kezekben van, fizetik a bérleti díjat. Én nem adnám el szívem szerint az önkormányzat tulajdonát, mert ez az 1 hektár, vagy 0,6 hektár bármikor jól jöhet akár embereket akarunk rá alkalmazni stb. Csabiéknál is nyilván.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: 20 helyrajzi számon van.

 

Dósa József polgármester: Nektek sem jó, ha úgy van, meg lehet beszélni, hogy egyik sarokba kerüljön. Tehát ezeket biztos össze lehetne rendezni, ha egyszer oda kerül a sor, hogy nekünk kell.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő:Akkor elmondom az elejétől a történetet. Beadtuk 2 évvel ezelőtt, akkor azt mondta a képviselő testület, hogy Tibolddarócon földet nem ad el. Jön az új testület. Két hónappal ezelőtt ez a testület megváltoztatta a döntést, adott el földet. Erre a testvérem azt mondta, hogy akkor ő is megpróbálja ennél a testületnél elérni, hogy eladjuk. Ha ad földet ez a testület, mert adott el, akkor.

 

Dósa József polgármester: Föld és föld között különbség van, tudod nagyon jól.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Józsi!

 

Dósa József polgármester: De akkor had mondjam már el én is a véleményemet jó. És akkor mindenki el fogja biztos mondani, majd te is. Én azt gondolom, hogy ez egy helyen van, jó helyen, közvetlenül a falu mellett. 0,6 hektár legalább saját tulajdonunk. Biztos nektek is az lenne jó, hogyha ezek nem csíkokba lennének ott abba a földbe, hogyha a többit meg tudjátok venni. Ez nyilván ott van bérletbe, használjátok. Ha nekünk egyszer ez fog kelleni ahhoz, hogy nem tudom én mi lesz, mert egy pályázathoz szükség van, akkor biztos azt fogjuk mondani, hogy legyetek szívesek adjátok vissza, épp mert ott 10 embert tudunk foglalkoztatni, mint a másik mezőgazdasági földünkön. Én csak ilyen szempontból mondom azt, hogy ne adjuk el. Tudod nagyon jól azt, ott volt a falu határában, oda biztos nem mentünk volna, nem volt a környékén sem saját tulajdonú, amit össze tudtunk volna vonni. Itt azért ez egy táblán van, ezt te is tudod. Ez az én véleményem. Aztán mindenki elmondhatja, hogy kinek mi a véleménye. Ez az én véleményem.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Azt az egy táblát azért azt hangsúlyozzuk ki, hogy 20 helyrajzi számon van. 329, 554, 406. Ilyen négyzetméterekről van szó. 20 helyrajzi számnak az összevonása. Mennyiért vonnak össze most neked 3 helyrajzi számú, 150 hány ezer?

 

Dósa József polgármester: Biztos meg tudnánk egyezni, hogy cseréljük össze. Nekem ez a véleményem.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő:20 helyrajzi számot csak 6600, húszszor 6600, azt számold ki, plusz még a másik oldalról is húszszor 6600-at kell. Az már, ott járunk, hogy 300.000 forintnál. Plusz az összevonási költség.

 

Dósa József polgármester: Én elmondtam a véleményemet, aztán mindenki elmondhatja.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Emellett eladtunk egy olyat, ami 1 helyrajzi számon volt 3000 m2. Vagy mennyi volt az? 2000 m2? Mindegy. Most 6000-ről beszélünk. 2000-ről 1 helyrajzi számon vagy 6000-ről 20 helyrajzi számon, ami ráadásul osztatlan közös tulajdonúban is van. Ami 0,04 aranykorona, aminek a négyzetmétere kb. ilyen 10-20 m2-ekről beszélünk most.

 

Dósa József polgármester: Jó. Én elmondtam a véleményemet, aztán ezt meg kell szavazni, mindenki elmondhatja, ki mit gondol. Valakinek még hozzáfűznivalója?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő:A hosszú távú bérlet nekünk sokkal jobb, mint egy eladás. Mindig azt mondom, hogy az önkormányzati vagyont meg kell őrizni, mert utánunk is jönnek még valakik, és akkor hogyan fogunk elszámolni. Tehát most lehet, hogy szerencsés helyzetben vagy Csabi, mert te is benne vagy a testületbe, és a te szavazatod pontosan a másik oldalt fogja képviselni. Teljes egészében azt mondom, hogy számunkra egy ugyanilyen bérleti szerződés, mint ami most van, az tökéletesen jó. Mint egy eladás. És itt tartom hibás döntésnek azt, hogy azt a ki területet is eladtuk. Azt sem kellett volna. Tehát így joggal mondod azt, hogy azt miért lehetett eladni, ezt miért nem. Én azt mondom, hogy egy ilyen tartós bérlet százszor jobb.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ebből csak az jön ki, hogy egy idegennek eladtuk, egy helyben levőnek, aki 5 fővel itt lakik, annak meg nem, mert.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Igen, tökéletesen igazad van.

 

Dósa József polgármester: De had kérdezzem már meg, ki szavazta meg, hogy adjuk el? Csak kérdezem.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Én nem.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Béla nem, mert nem volt itt.

 

Dósa József polgármester: De a többiek?

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Azért mondom.

 

Dósa József polgármester: De hát Csaba!

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Azért mondom, hogy egy idegennek.

 

Dósa József polgármester: De nem egy idegent nézünk, azt, hogy az a föld ott volt, ha ott akartad volna megvenni a földet, biztos vagyok benne, neked is eladtuk volna. Nem személyt néztünk, hanem hol van az a föld, van-e mellette saját tulajdonunk. Erről beszélgettünk. Azért adtuk el, mert 2000 m2-el ott nem is tudunk mit kezdeni.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Akkor is belemehettünk volna mondjuk cserébe, ha vesz mondjuk itt földet és akkor elcseréljük tartós bérletbe.

 

Dósa József polgármester: Miért nem javasoltad?

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Itt voltam. Vitatkoztunk rajta. Pont ezen. Én voltam egyedül az eladás ellen. Az egésznek én voltam ellene.

 

Dósa József polgármester: Emlékszem.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Megszavaztam. Itt van az eredménye a szavazásnak.

 

Dósa József polgármester: De mi?

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ez. Ez a papír, amiről most vitatkozunk.

 

Dósa József polgármester: Ez annak nem lehet az eredménye. Már bocsánat. Ez a kettő miért van egymással összefüggésben? Nem értem.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nagyon is lehet összefüggésben.

 

Dósa József polgármester: De miért?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ha én a Csaba helyébe vagyok, én ezt nyilván ugyanúgy képviselem, hogy adjunk el ott egy földterületet, majd itt is el fogunk adni egy másikat is. És joggal mondja azt, hogy ha azt ott eladtuk, ezt miért nem adjuk el. Ezt így kell nézni, és mindig így kell nézni. Az önkormányzati vagyonnal úgy kell sáfárkodnunk, hogy az utánunk jövőknek is megmaradjon. És azért sem lett volna szabad azt is, én azt mondom eladni, még akkor is, ha egy darabból van magába. Az önkormányzati vagyon, az a falu tulajdona. Így mint, ahogy a Csaba is mondja, hogy bárhol máshol vett volna egyet és akkor ideadja. Teszem fel éppen ott. Tehát miután még lesznek 50 év múlva is, 100 év múlva is, és lehet, hogy 100 év múlva nem is tudnak miről beszélni, mert nem lesz miről beszélni. Ez ahogy eddig volt én ezt tudom támogatni, az eladást semmiképpen.

 

Dósa József polgármester: Még valakinek valami hozzáfűznivaló?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Az az igazság, biztos hogy hibát követtünk el. Pedig elég nagy vihart kavart ez az egész dolog, amikor meg lett szavazva, amikor nem is tudom hogy hívják, a földhivatalnál dolgozik.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Jakab János.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Véletlenszerűen pont ő jelentkezett rá.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Mert ő ismerte a határt.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Mi azt se tudtuk, hol van ez a terület, még te sem. Szerintem már akkor megszavaztuk azt az egész dolgot, hogy akkor eladjuk. Másnap mentél el megnézni, hogy hol van ez a terület. Én biztos vagyok benne, mert még mondtad is, hogy reggel megyek bátyja, gyere velem. Jó. Teljesen mindegy.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Kíváncsi voltam, hol van.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Eladtunk egy földterületet, nem tudom, hogy ezen kívül még nagyobb földterület az önkormányzat tulajdonában hol van.

 

Dósa József polgármester: Van még. Van nekünk leltárunk.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nekem erre nincs rálátásom. Erre csak annyit tudok mondani, hogy amikor a szüleim meghaltak, akkor ott egy ilyen pár 10 m2-es terület volt nekünk is, és már akkor nem lehetett lemondani az állam javára. De ezek a földterületek mind úgy kerültek az önkormányzat tulajdonába, hogy elhaláloztak, örökösök még abban az időben azt mondták, lemondanak az önkormányzat vagy tanács javára

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Tanács, akkor még.

 

Dósa József polgármester: Jó. Mondom, én részemről nekem ez a véleményem, másrészt Bélával nem tudok egyetérteni. Biztos, hogy lesz olyan területünk, a zárkertiket egyébként most elkezdte a Földhivatal vizsgálni. Lehet, hogy lesz, ki tudja hol egy darabka zártkerti, amit majd rendbe kell tartanunk, mert egyébként megbüntetnek. Lehet, hogy azt fogjuk mondani, hogy jobb hogyha eladjuk, lehet éppen Lajosnak vagy neked vagy bárkinek, mert ott egyedül nem tudunk vele mit kezdeni. Én azért mondom, hogy nincs, tehát nem ugyanazt az értéket képviselte ott az a föld, mint ez a föld.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ugyanolyan gazba volt 2 évvel ezelőtt is.

 

Dósa József polgármester: De Csabi, még egyszer mondom jó kezekben van, kibérelték.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Látod itt a probléma, akkor ezek szerint hogy hamarabb cselekedtünk, mint gondolkoztunk volna? Ezek szerint? Most ezek szerint a fölt eladásának az a hátránya, hogy az a föld ki lett takarítva.

 

Dósa József polgármester: Azt gondolom, hogy nekünk az a feladatunk, hogy az önkormányzat érdekeit képviseljük. Ott annak nem volt tulajdonosa. Mi láttuk, hogy azt nem is tudjuk rendbe tartani ott kint. Mert nincs értelme bármit is odarakni. A fát kilopják stb. Azt látjuk, ha ez esetleg egyszer nem fog kelleni közelebb lesz, akár még egy konyhakertet is be tudunk ott állítani ha kell 2000 m2-enként. Bár biztos hogy benne lesztek abban, hogy ezt össze tudjuk vonni, mert nektek sem érdeketek, hogy ott egy-egy csíkok össze-vissza ne legyenek. Én azt gondolom, hogy ez egy ésszerű, normális gondolkodás. Biztos hogy lesz - én azt gondolom - olyan föld, ami egyedül lesz - ki tudja- valahol a határaink szélén, és azt fogjuk mondani, ha kell valakinek, vigye, mert mi nem akarunk azzal foglalkozni, hogy kitakarítsuk stb.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: A probléma az ott kezdődik, hogy 2 évvel ezelőtt azt mondta az önkormányzat, hogy nem ad el földet. Szerintem akkor te voltál az pont.

 

Dósa József polgármester: Így van. Tehát azt sem adtuk volna el, ha ennyi és össze tudtuk volna szedni.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Akkor most eladtuk vagy nem adtuk el?

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Azt most meg kell szavazni megint, hogy eladni ne adjunk el, hanem cseréljük el olyanra, ami közel van hozzánk. Ami nehezen művelhető, kiesik, illetve messze van, nem tudunk rá gondot fordatani, ahelyett itt a közelben a meglévő földünk mellett egy földdarabot biztosítsanak, vagy ott ami számunkra kedvezőbb. De én most is azt mondom, hogy ne adjuk el. Nem szabad eladni, az önkormányzati vagyont nem szabad eladni. Ez a tartós bérlet számomra teljesen jó.

 

Dósa József polgármester: Tehát valakinek még hozzászólnivalója? Akkor szavazásra bocsátom. Aki avval ért egyet, hogy továbbra is maradjon bérletben és ne adjuk el ezeket a területeket, kézfelemeléssel jelezze. Jó. Hárman mellette. Ellene? Tartózkodás? Hárman tartózkodnak. Akkor megszavaztuk?

 

Dósa József polgármester: Ezt nem szavaztuk meg?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Az önkormányzati tulajdon elidegenítéséhez minősített többség kell. Tehát az legalább 4 főnek kellett volna arra szavazni, hogy eladjuk, mivel ez nem volt meg, nem adta el a képviselő testület. Ilyen egyszerű.

 

Dósa József polgármester: Rendben. És ez nem személyes dolog, Csabi. Szerintem, ha nem ti lennétek az érintettek, te is így gondolkodnál, és biztos vagyok benne. Vagy ha én akarnám megvenni, akkor te is azt mondanád amit Béla mond, bár azzal nem értek egyet, hogy sehol ne adjunk el, mert olyan nincs.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Józsi! Még egyszer hangsúlyozom, cseréljük el, ne adjuk el, cseréljük el. Akkor nincs föld, érted. Van gépirtás. Figyelj, nem olyan nagy terület, egy gép rendbe tudja tartani. Valamikor a TSZ-nek is hány helyen volt területe. El kell menni és rendbe kell tartani. Kész. Ennyire egyszerű.

 

Dósa József polgármester: 22 emberrel.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nem 22 emberről beszélek, gépről beszélek.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Egyébként ezt az egyet kéne az önkormányzatnak eldönteni, hogy akkor most adunk el vagy nem adunk el. Ha nem adunk el, viszont akkor a nem az legyen holnap is nem, meg holnapután is nem. És ezt az egyet most döntsük el.

 

Dósa József polgármester: Ezt nem lehet eldönteni. Ez butaság, Csabi.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ez a testület akkor határozza el magát, hogy földet nem adunk. Elcserélünk, tartós bérletbe adunk, de el nem adunk. Bárki jön ilyen megkereséssel, lehet neki mondani, hogy figyelj ezek a feltételek vannak.

 

Dósa József polgármester: Akkor ide behozzuk és az mondja a testület, hogy nem adjuk el, akkor megszavazzuk, nem adjuk el, kész. Szerintem ez hülyeség.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Dönthet a képviselő-testület úgy, ahogy Csaba kéri.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Akkor döntsünk úgy, hogy csak csere ugyanolyan cserébe, vagy tartós bérletbe adjuk nagyon szívesen, hogyha olyan, egyébként nem ad el az önkormányzat.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Én csak mondanám azt, hogy hajdanán, még mielőtt a tanácsrendszer létrejött volna, illetőleg '45 után földosztást csináltak volna, mindegyik községnek, mint közigazgatási egységnek sok esetben komoly nagyságú földterülete vol, amit különböző formában hasznosított és sok esetben jelentős bevétele származott ebből. Aztán amikor jött a földosztás, illetőleg létrehozták a Tanácsokat, akkor gyakorlatilag a Tanácsnak nem lehetett a tulajdonában semmiféle föld. Elvileg kezelői joga volt, de ez a kezelői jog ez egy rendkívül korlátozott jog volt. Nem is nagyon adhatta el a földeket, hanem mint tudják a képviselők lakótelkeket is csak tartós használatra adhatott. Aztán amikor létrejöttek ismételten az önkormányzatok, akkor mindenki emlékszik arra, hogy elkezdtek beszélgetni arról, hogy vállalkozói önkormányzatokra van szükség, és nem is igazándiból értettük akkor, hogy mit értenek ezen. És ma, amikor nap mint nap szembesülünk azzal, hogy annyi mindenre kellene pénz, aztán nincsen pénz, akkor elképzelhető, hogy talán arra kellene törekedni az önkormányzatnak is, hogy esetleg az mellett, hogy olyan döntést hoz, hogy nem ad el földet, még talán szerezni vagy vásárolni is és azokat lehetőleg egy tagba össze

 

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Vagy haszonbérbe venni vagy bármi mást csinálni.

 

Dósa József polgármester: Egyébként azért nem jó ez, Csabi, mert ott vannak a pinceingatlanok, a zártkertek, amit meg érdemes volna eladni.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Belterület vagy külterület?

 

Markó József Csaba települési képviselő: Az belterület.

 

Dósa József polgármester: A pinceoldal, nem tudom.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Az belterület.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: A belterület az belterület. Külterületről beszéltünk.

 

Dósa József polgármester: Mert arról is érdemes volna egy pár szót beszélni majd egyszer.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Habár ez zártkert, bocsánat. Igazad van, ez is belterület.

 

Dósa József polgármester: Ez is belterület, zártkertek.

 

dr. Molnár Sándor jegyző:Ez zártkert.

 

Dósa József polgármester: Ilyet nem szabad mondani, mert sosem tudjuk, hogy mit hoz a jövő. Lehet, hogy azt a darabot azért kell eladni, mert oda épül, mit tudom én egy gyár. És azt mondjuk, hogy nem adunk el. Most ez fölösleges. Majd ha valaki meg akarja venni, ide behozzuk, és azt mondjuk, hogy nem adjuk el.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Csak következetesen.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Fogunk új gyárat építeni?

 

Dósa József polgármester: Jó, hát én csak mondtam. Nem tudjuk, mit hoz a jövő.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Még az is lehet.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Én szerintem, mert ugye elhangzott az, hogy az önkormányzat most speciel olyan szabályozás van, hogy nem szerezhet. Én nem akarok jósolni semmit, de abban a pillanatban, itt hogyha jelentős változás lesz, egy új kormány lesz, rögtön hozzá fognak nyúlni a földdel kapcsolatos szabályokhoz is, tehát 100%, hogy ebben a kérdésben változás lehet. Mert az egy nagyon egyirányú utca, hogy az önkormányzatnak lehetnek az elmúlt időszakból felajánlott szanaszét szórt, csip-csup földjei, amivel kezdeni sok esetben nem tud semmit. Akkor arra van kényszerítve egyfelől, hogy ezt adja el, ugyanakkor nem szerezhet haszonbérbe, nem vehet meg, nem tudom én mi. Tehát azt akarom mondani, hogy nem lehet sokáig az önkormányzatokat gúzsba kötni ezzel sem, mint ahogy a feladatalapú támogatással sem. Rugalmatlan minden.

 

Dósa József polgármester: Meglátjuk. Nekem még volna egy pár, jó? A települési rendtartást megkapta mindenki e-mailben is, meg a helyi jelenleg élők is. A Csabáék találtak egy nem tudom milyen, Bakony?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Bakonytamási.

 

Dósa József polgármester: Rendtartását. Össze lehet hasonlítani a kettőt. Lehet majd róla beszélgetni. nem tudom, akarunk-e most beszélgetni róla? Megfelel-e a mostani nekünk?

 

Nagy Sándor alpolgármester: A miénk az mikori? 2000?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Sándor, ez többször módosítva volt. Tehát most ez megint ne tévesszen meg senkit. Az nem jelent semmit, hogy itt 1999. szerepel, mert akkortól volt szabályozva, és azóta folyamatosan. Ott is van. Azért írtam oda, hogy egységes szerkezetben a módosításokkal. Tehát ez az égvilágon nem jelent semmit. Ennél ne ragadjunk le egyetlenegy rendeletünknél sem, mert ez tévútra visz. Inkább azt nézzük meg, hogy tartalmában megfelel-e az igényeknek, az elvárásoknak, amiket a képviselők támasztanak.

 

Dósa József polgármester: Kell-e ezen módosítani?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Oda van írva, hogy 2011-ben lett az utolsó tárgyalás erről a dologról Mondok egy szót, hogy Kálmánka, akkor biztos, hogy beugrik neked is, hogy még ki se pakolt ott a román emberke a füves placcra, már Betti ott volt a 2000 forintért. Kálmánkáztunk én tudom, te is kell, hogy emlékezzél rá. Elfogadható ez a rendelet így, ahogy van, kicsi módosítással.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Lehet módosítani. Azzal semmiféle gond nincs.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Tehát ha valaki naponta árul, az száz forint vagy heti egy alkalommal az ötszáz forint, az nem ugyanaz. Tehát valahogy össze kellene ezt az egész dolgot mosni. Meg a másik. Míg nem tudunk olyan területet biztosítani egy árusnak, egy vándorkereskedőnek, hanem azt mondjuk, hogy a kínai dobozait rakja le a főre, ne kérjünk már 2000 forintot el egy alkalomért. Tehát elnézést kérek. Én mondtam, hogy csinálunk egy kis piacteret és onnantól lesz alapja annak, hogy kérjünk pénzt. Hogy kultúr körülmények között ki tudjanak pakolni. Azért mondom, némi módosítással. Nem sok minden kell.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Lehet módosítani. Nincsen ezzel semmi gond.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Parkolóhely.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Parkolóhelyet kijelölni.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Valami olyasmit hallottam, hogy mit nem tudom. Ketten voltunk ellene?

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ketten voltunk ellene. Ezt én is hallottam.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Én meg mondtam, hogy már a Balla Erzsi idejében.

 

Dósa József polgármester: Mindegy egyébként ki mit mond.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Külön forrásból hallottuk ketten.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nem érdekes. Akkor is az volt a véleményem, hogy már a Balla Erzsébet idejében is azt forszíroztuk, hogy ez szűnjön meg, hogy ilyen kamionokkal beállnak, sőt még volt róla szó, hogy Dusza Bertalannak esetleg az udvarába némi térítés ellenébe ezt véghez lehetne vinni. Most ugye meg van határozva ebbe a rendeletbe, hogy az üzleti tevékenységhez ha igénybe akar venni parkolót. Az üzleti tevékenység, hogy maradjunk ennél a Flott-Trans-nál, az nem Tibolddaróc bármelyik cégéhez vonatkozik.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Persze.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Mert ha mezei úr kérne egy ilyet, én jól értelmezem a dolgot. A Mezei úr kérne, hogy őneki már nem fér az udvaron, még két kocsinak kellene, hogy adjunk, akkor az jogszerű ez a megfogalmazás, ami van.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Igen, és ő ezért fizetne vastagon.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: De a Flott-Trans-nak nem kell fizetni most ezen papírok alapján? Rosszul olvastam?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nem is adható neki oda.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Miért? Közterület használatért.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De olvasd el!

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Azért nem, mert ez nem üzleti célú használat.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: De akkor a közterületen való tárolásért kérjünk.

 

Dósa József polgármester: Ezt nem tartalmazza.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Azért mondom, hogy módosítani kéne. Egy: Ki kéne jelölni egy parkolót szerintem, ahova parkolhatnak a kamionok. De ezt úgy, hogy az ott levő lakosoknak a véleménye alapján. Beleegyeznek-e?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Egybe egyezzünk meg. Várjál Csaba! nem azzal van a baj, hogy beáll oda egy kamion, hanem azzal van a baj, hogy azt nem tudjuk, hoy az éjfélkor fog indulni vagy hajnal háromkor vagy éppen 8 órakor.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Vagy vasárnap délben feltermeli a levegőt.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Vagy vasárnap délben meg. Szóval érted, Józsi? Tehát ez egy zavaró tényező. Nem az a baj vele, hogy elfoglalja a helyet.

 

Dósa József polgármester: Én még egyszer azt mondom, én azt gondolom, hogy élni hagyni, de ez az én véleményem.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Szó nincs róla! Nincs róla szó! Ki tudom sakkozni a dolgot.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Kiss Berci reggel kettőkor indult Kamazzal.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ki tudom sakkozni a dolgot. A fiatalúrnak gondolom be kellene menni Egerbe, bevinni a telephelyre a kamiont. Ez nekik, a cégnek is egy egyszerű megoldás, mert nincs plusz 30 km innen. Meg reggel ugyanez. Pláne, ha Miskolcon kezd. Csak mondtam egy példát. Ez így rendbe van. Még egyszer mondom, nem azzal van a baj, hogy beáll oda, hanem azzal, hogy zavar másokat.

 

Dósa József polgármester: De egyébként többször szóltam nekik. Meg már most Gabi is volt bent, azt mondták, hogy megoldják. Nem fognak itt állni. nem tudom itt állnak-e még?

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: A héten még álltak itt.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Láttam őket én is.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Nehogy félreértsd. Nem ez az egy kamion. Elmondom. Előző testületnek is volt egy. Egy ilyen elvi döntése volt. Mert állt itt más cégtől is kamion.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Így van.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Hogy ne álljon itt. Nem is álltak azóta itt. Most volt egy ilyen rend. Most mi jöttünk, most megint megváltozott a történet.

 

Dósa József polgármester: De le kell szabályozni, Csabi. Tehát én megkérhetem, hogy álljon el. De le kell szabályozni.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Csak megkérdeztek téged, hogy állhatnak-e itt.

 

Dósa József polgármester: Én mondtam, hogy állhatnak. Törvény nem tiltja. Ha a testület azt mondja, hogy nem, arra hivatkozva én kérhetem őket, hogy akkor ne álljanak itt. A Homonyik Gabi azt mondta, hogy megoldja, akkor nem fognak itt állni. Azért mondom, háromszor beszéltem velük egyébként, a múltkor itt voltál.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Én még egyszer mondom. Álljon mindenki a saját háza elé. És álljon ott. És akkor ha a saját szomszédaival meg tudja beszélni, akkor álljon ott.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Csaba, erre mondom azt, hogy Tibolddarócon volt olyan kamionos, akit pontosan a szomszédok panaszoltak be.

Markó József Csaba települési képviselő: Az kertszomszéd volt egyedül.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Mindegy. Közvetlenül ott a környéken lakók panaszolták be, mondván hogy a legnagyobb gond az, amikor érkezik meg indul, akkor zajjal, füsttel, bűzzel jár, diesel járműről lévén szó. És akkor amikor én elkezdtem foglalkozni ezzel az üggyel, először megszólítottam őt, utána írásban megkerestem a munkáltatóját stb. És felhívtam a munkáltatónak a figyelmét a szabályokra, hogy aki szállítmányozással foglalkozik, annak gondoskodni kell arról, hogy a járművek arra alkalmas kijelölt telephelyen legyenek tárolva. És az, hogy ő megérkezik mondjuk este, és másnap hajnalban megy, az nem minősül parkolásnak, hanem az igenis tárolás. Tehát, hogy ez itt Tibolddarócon nem megy, akkor rögtön elkezdtek revolverezni azzal, hogy ha ez így van, akkor ők bizony felmondanak a munkavállalójuknak.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ez így volt.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: És akkor jött a polgármester, mert akkor szóltak annak, hogy a jegyző itt ugrál, meg nem tudom én mi. Én miért akarok munkanélkülieket csinálni még a községbe. Mondtam, hogy azt nem akarok, sok kisgyereket akarok még, munkanélkülit nem. szóval azért mondom, hogy ez se megy. Szerintem ebben a kérdésben el kellene dönteni azt, hogy úgyis eddig is volt, ezután is lesz még egy-két emberke, aki kamionozik a községbe. Most el kell dönteni, hogy van-e a községben olyan hely, illetőleg van-e szándéka az önkormányzatnak arra, hogy ezeknek a kamionoknak a parkolását, tárolását olyan formában megoldja, ami a többség számára elfogadható. Tehát ezt el kellene dönteni, hogy ilyen van-e? Hol van az a hely? És hogyha van, akkor utána leszabályozni. Leírni azt, hogy a kamionok itt és itt parkolhatnak. Ez ennyire egyszerű.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Tehát onnan indultunk ki, némi kis igazítás kell, egyébként nincs azzal gond.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Csak mondom, először ezeket az elveket kell tisztázni hozzá.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Tehát volna itt más parkolási lehetőség is. Itt van Dusza Bercinek a volt TSZ telephelye. 15 is elférne úgy, hogy ott a környéken lakók sincsenek, és nagyjából senki nem zavarna. Mindössze annyi, hogy odamenne megkérdezni, kapna egy kapukulcsot.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Fizetne érte.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Berci biztos, hogy pénzt kérne érte.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: És ott mondjuk senki nem lakik. Még mindig jobb. Megmondom őszintén, hogy engem is zavarna, hogyha egy ilyen autó lakna ott a szomszédomban.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Világos. Én ezt értem. Nincs is ezzel gond.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Tehát elvileg lehetne oda is.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ez nem is úgy van, hogy majd egy héten egyszer vagy kéthétben egyszer vagy egy hónapban egyszer történik meg.

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem. Ez nap mint nap.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ez már napi rendszerességgel van, mert tényleg vasárnap ott van. A szerviz ott van. Mert egész nap ott van.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ja mert ugye most ezt töltöm fel, meg azt cserélem, nem tudom én mit csinálok vele.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: De még nem is az, csak tényleg az, hogy kinézek az ablakon, mit látok, egy rohadt nagy ponyvát Flott-Trans-szal. Nem igazán hiszem, hogy ez bárkinek is a háza elé behúznának egy Flott-Trans-os ponyvát.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem szép látvány.

 

Dósa József polgármester: Engem nem zavar, megmondom őszintén.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Hát mert te odébb laksz, most mindegy.

 

Dósa József polgármester: Józsi?

 

Markó József Csaba települési képviselő: Szerintem ezzel annyira nem kell foglalkozni. Megbeszéltük, hogy súlykorlátozó táblák lesznek mindenhol. ha ez megvan, nem hajthat be. Kész.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Megtehetjük azt is.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő:ha elolvastad azt a szabályozást, ott beszabályozzák, hogy pénzt szed érte.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Nem, van egy ilyen súlykorlátozó tábla.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő:Az nagyon jól van megfogalmazva.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: De ha átfogalmazzuk, akkor szedhetünk pénzt. Vagy jelölünk ki egy telephelyet nekik.

 

Markó József Csaba települési képviselő:Ha kitesszük a 3,5 tonnát és afölött nem hajthat be.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Két dologról beszélünk most már. Vagy arról beszélünk, hogy ne jöhessenek be ilyen teherautók a településünkre, vagy arról beszélünk, hogy bejöhetnek, de szedjünk érte pénzt.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Vagy az egyik vagy a másik.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Az ok,de itt a beszélgetésben az ellentmondás. Én is azt mondom, hogy ez nem megoldás, hogy nem tudom hány tonnás teherautók, arról volt szó, amikor téged is megkerestek, tájékoztattál bennünket azzal kapcsolatban, hogy itt fognak váltani.

 

Dósa József polgármester: Igen. Erről volt szó.

 

Nagy Sándor alpolgármester:Ez nem azt jelenti, hogy pénteken leállnak vele és vasárnap éjszaka elindulnak vele.

 

Dósa József polgármester: Hétvégén ott állnak kint.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Csak közben itt állnak a falu közepén és az, hogy most múltkor már majdhogynem odébb tolták a virágtartót is. Lehet, hogy még odébb kéne rakni, hogy ne férjenek el, vagy nem tudom.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ennyire állt meg tőle. Láttam én is.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nem kellene ezt egy rosszindulatú felvetésnek venni, amiről most mi itt beszélünk.

 

Dósa József polgármester: De akkor le kell szabályozni vagy igenis meg kell tiltani.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De most bocsáss meg, mondjuk ez nem olyan dolog, hogy mi öten eldöntsük.

Dósa József polgármester: Nekünk kell eldönteni.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Minek kell nekünk beleszólni ezekbe a dolgokba.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Mi is tudnánk neki telephelyet adni odakint. Mármint hogy parkoljon.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De az nem jó, mert ha áru vagy valami van rajta.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Őr is van odakint.

 

Dósa József polgármester: Fel is ajánlottuk nekik.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő. Sőt, legelső alkalommal ott is álltak.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Akkor most min vitatkozunk.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Akkor meg viszont kőkeménynek kell lenni.

 

Dósa József polgármester: De jegyző úr, mire hivatkozunk? Akkor hozzunk már egy olyan rendeletet.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem kell ahhoz, Jóska. Magasabb szintű jogszabály szól arról, hogy ez közterületen nem tárolható. És ez így van.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Egyértelműen le van írva.

 

Dósa József polgármester: Akkor kiküldünk nekik egy levelet, hogyha legközelebb itt állnak, és kész.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Így van. Én megjelölöm a jogszabály számát, a paragrafust.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Meg kéne beszélni velük.

 

Dósa József polgármester: Háromszor beszéltem velük. Humonyik Gabi volt már nálam.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Én már egyszer körbejártam ezt a kérdést.

 

Dósa József polgármester: Hivatalos levelet küldünk.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Neki nem kell levelet küldeni, a cégnek kell levelet küldeni.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Rövidre zárhatjuk a témát, mert én véletlenszerűen álltam ott meg a tüzépnél, és nem tudtam, még most se tudom, hogy Humonyik Gabinak mi köze van ehhez az egészhez.

 

Dósa József polgármester: Szerintem a fia van benne talán.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nem tudom. Én a Markó gyerekről tudok, akit említettem itt. Beszélgetés téma volt pontosan ez a parkolás, hogy rakjanak táblákat címszóval.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem kell tábla se. A helyzet az, hogy.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nem kell, ott le van írva.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: A helyzet az, hogy amikor elkezdtem foglalkozni ezzel, akkor nem voltam ezzel a kérdéssel annyira tisztába, és vettem a fáradtságot, felhívtam a közlekedési felügyeletet és elmondtam, hogy nekem a gondom az, hogy. Ó, adjuk az illetékest mindjárt. És akkor ő megmondta a jogszabály számát, a paragrafust is, olvassam el, hogy aki szállítmányozással foglalkozik, annak a gépjárműveit engedélyezett telephelyen kell tárolnia. Közterületen nem tárolhatja. Azt, amikor úgy egy hétvégre leáll egy napra, két napra, három napra, az igenis tárolásnak minősül. Ez ilyen egyszerű.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Üzemen kívüli gépjárművet lehet tárolni közúton?

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: De az más út, az a Táncsics úton.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Táncsics úton.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ott parkol már mióta.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Azt se lehet. A Kőrösi-féle?

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Nem. A Tomié, az út közepén.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Tomié az út közepén? Azt nem tudtam. Én a Kőrösiére emlékeztem.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ki kell oda menni.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem lehetne azt sem, mert igazándiból tekintettel arra, hogy annyira keskeny a Táncsics út, ott akadályozza meg veszélyezteti a közlekedést is. Ilyen egyszerű.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Őt fel lehet szólítani?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Minden további nélkül.

 

Nagy Sándor alpolgármester: nyilvánvalóan ezeket, amiről beszéltünk, arról, hogy ezt a cégnek kell. Megint az a baj, hogy megint mit akarunk.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Én ezt elküldöm a cégnek.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nem kell.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nem kell, szerintem a céget nem kell bevonni.

 

Nagy Sándor alpolgármester: A fiúknak kell elmagyarázni, hogy mi a különbség a parkolás meg a tárolás között.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: De őr is van odakint ráadásul. Nem értem, hogy miért nem oda megy ki. Ott van az éjjeliőr. Azt hiszi, hogy a kamera, nem lát el odáig egyébként.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Akkor a Szucskóval kellett vitatkoznom. Szucskó is volt kamionos.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Szucskó Laci?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nem.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Volt neki.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Vagy Kucsma. A Kucsmával. És akkor ő még vitatkozott, hogy ő elviszi a cégüknek a jogászához, mert az nem így van, meg nem úgy van, meg stb. Á, mondom, vigye.

 

Dósa József polgármester: Mindegy. Én beszélhetek velük még egyszer, de mondom már háromszor beszéltem.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Igen, ő volt, Kucsma.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Most nem azért, mert valami bajom lenne velük, most nem erről van szó, csak most ha mi itt falusi turizmusról meg ilyenekről beszélünk, akkor nem biztos, hogy jól néz ki, hogy a nagy kamion ott áll bent, parkol bent hétvégén.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Abszolút nem néz jól ki.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ha már elindulunk egy irányba, akkor próbáljuk már azt a részt, ez csak az egyik rész dolga, a másik, hogy zavar, nem zavar, konkrétan engem nem zavar. Én csak hallom.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ez már szakállas téma. Amit a jegyző úr mondott, nem mondtál nevet, Balla Erzsébet polgármester asszony volt, amikor azt mondta, hogy mit akarunk mi, munkanélkülit?

 

Dósa József polgármester: Mindegy. Ha van erről felső rendelkezés, akkor erre lehet hivatkozni, ha végképp nem értik meg.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Van. Ágazati jogszabály van, ami magasabb szintű jogszabály, mint az önkormányzati.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Ott van a parkolási rend benne. Az meg már eleve kizárja azt.

 

Dósa József polgármester: De még ezzel kapcsolatosan lehet hogy érdemes volna gondolkodni a tűzgyújtásról. A tűzoltóságtól hívták fel a figyelmünket, hogy országosan tűzgyújtási tilalom van. Ilyen esetben, ha valaki tüzet gyújt, a szomszéd ráhívja, 20-60 ezer forintig büntethetik.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Kivéve, hogyha kővel körberakja.

 

Dósa József polgármester: Nem lehet. Hát ha fölé rak egy bográcsot, akkor szabad, de egyébként nem.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: A lényeg az, hogy elhangzott a tájékoztatásban az, hogy mehet a kerti grill, a szalonnasütés, illetőleg a bográcsozás az nem tiltott. Nem minősül szabálysértésnek, de ha ezen túl van, akkor az természetesen szabálysértés.

 

Dósa József polgármester: És ők javasolták, ha akar élni az önkormányzat azzal a jogával, hogy jelöl ki napot, napokat ahol tüzet lehet gyújtani. Nyilván azokon a napokon nem büntetnek.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Egyébként van itt minta, amit hozott a Csaba, erre is, szintén Bakonytamásinak a mintája.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Érdemes elolvasni. Hogy hány órakor gyújthat tüzet, mert ne este 6 órakor gyújtsa már be egyébként, ha égetni is akar.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Én elolvastam végig. Tíz példát tudnék mondani, ami rögtön rád is vonatkozik, hogy nem jól csinálod.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Most ugye teljes tiltás van?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Teljes tiltás van.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Március 5-étől.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Igazából egy jó pár napot ki kell jelölni, hogy lehessen égetni.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Én javaslom a hétfő, kedd, szerda, csütörtök, pénteket.

 

Dósa József polgármester: Egyébként megkérdeztem, mi van ha mindegyik nap. Azt mondja, akkor minden nap.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Azért is, mert ugye volt már próbálkozás, hogy csak csütörtökön lehet begyújtani, mikor jött befelé az ember, akkor

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Igen, akkor nem lehetett látni.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Meg az időpontot, jó, de este 6-kor már ne. Mert az a baj, hogy lenyomja.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Délben égessen napos időben. Azzal a világon semmi gond.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Este 6-kor nem jó égetni.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Nem jó.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Meg hajnalkor. Most nem akarok mutatni, hogy honnan jön.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Akkor jó, amikor már száraz, ami ég, tehát megsütötte a nap és megfújta a szél és ég, mint a vaj.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Déltől hatig.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: De egyébként ezt nem kell annyira korlátozni. Hétfőtől péntekig a nap valamelyik szakában.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Három vagy négy napot be kell jelölni, a hétvége ne legyen benne.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Megmondom őszintén, hogy én ezt nem olvastam el, ahogy Bakonytamási leszabályozta, de ha egy ilyen egyszerű kérdésről, ahogy látom, hogy az égetés szabályai, és akkor erről szól két paragrafus. Ezzel az a gondom, jogászok azt mondják, hogy kazuisztikus, fölösleges részletszabályok vannak benne, amiknek a betartását nem fogják ellenőrizni vagy nem lesz képes ellenőrizni a szerencsétlen jegyző. Ugye ez is oda van az ő nyakába tukmálva. Tehát le kell szabályozni ezt. Határozzuk meg a napokat, illetőleg azon belül meg lehet határozni az órákat, de azt, hogy hogy gyújtsa meg, szóval ezt nem.

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ja nem. Ott le van írva, hogy mit. A gumiabroncsot ne, csak hogy jobban égjen.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: A veszélyes hulladékot nem.

 

Dósa József polgármester: Jó, akkor ezt nem most fogjuk. Most akarjuk?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő:Nyugodtan lehet. Én azt mondanám, hogy minimum 3 napot. Tehát hétköznap legyen 3 nap, mondjuk 10-től délután 2-ig. Szombaton csak délig.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő:Csak szárazat.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: De azért, had mondjam inkább azt és egyezzünk meg abban, hogy ne legyen később vita ebből, hogy a legközelebbi képviselő-testületi ülésre behozok én egy tervezetet az égetésre. Jó?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De az a baj, hogy amikor a palánta kikel, akkor már nincs égetés.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: De hát akkor jó lesz majd a következőre.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Most akkor volna még egy kérdésem. Mi van akkor, hogyha mondjuk a kazánba tüzel, és olyan füstöt csinál, hogy az udvaron nem lehet látni?

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Mert mivel tüzel? Abba mit lehet égetni?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Van egy olyan, hogy Környezetvédelmi Hatóság Miskolcon.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Nem akarok senkit sem feljelenteni. Én ezzel azt akarom illusztrálni, hogy az a kéményből felszálló füst majdnem olyan, mintha én felgyújtanám a fél udvaromat.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Azt elhiszem.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Ilyen esetben mi van? Engem megbüntethetnek, ha az udvaron tüzelek, más meg a kazánba tüzelhet úgy.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Béla, ilyet láttam Vattán én is. Olyannyira, hogy a közvetlen szomszédomnak a szomszédja csinálja azt, hogy ő nem tudom mivel főt, ronggyal vagy nem tudom én mivel, de valami szörnyű egy ilyen világosbarna szörnyű füst. És mivel nem elég magas a kéménye, az egészet a szomszédomra meg rám hozza. Tehát totálisan telibe kap.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Még egyet a rendelethez beiktatnék. Az árus autóknak, hogy ne zenélje már végig az egész falut egész nap. Mert már ma a tollfelvásárló. Már hasba akartam szúrni magam. Meg mikor jön a magyar népmesék, a Barna cipó. Hogy erre is állítsuk be, hogy ahol megáll, öt másodpercig nyomhatja a zenét és ennyi.

 

Dósa József polgármester: Ki lesz az az apparátus, aki ezt ellenőrzi, szalad utána, hogy még ott zenél, de amott áll meg.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ha a Family-s meg tudja csinálni. Most miért? Az nagyon jó, amikor a magyar népmese, a gázos, az nem tudom mit tol, jön a tollfelvásárló, még az is benyomja. Meg jön a dinnyés és nyomja még, ordít, hogy dinnyét.

 

Brezovcsik Béla települési képviselő: Várjál Csabi. Ne beszéljünk erről ennyit. Lényegre törően. Erről inkább most ne beszéljünk.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Én csak javaslom, hogy tegyük bele.

 

Dósa József polgármester: De Csaba azt is javasold. Ugye minden törvény annyit ér, amennyit betartanak belőle. Azt is javasold, hogy fogjuk ezt betartani.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Sehogy.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: El kell mondani a Barna cipósnak, a tollfelvásárlónak meg mindnek, hogy ennyit nyomhatsz.

 

Dósa József polgármester: Oké. Látod háromszor mondtam el, hogy ne álljanak meg, elmondhatjuk nekik is vagy huszonötször.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Lehetne egy javaslatom?

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Akkor ne csináljunk semmi. Menjünk haza.

 

Dósa József polgármester: De akkor hogy Csabi? Olyan okosakat lehet mondani, de akkor hogy tartsuk be? Vegyünk fel két embert, akik folyamatosan ott állnak?

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Egerbe ha bemész, hallasz ilyet végigzenélni? Nem, mert nem merik, látod?

 

Markó József Csaba települési képviselő: Valami keret kell, hogy legyen. Az, hogy hogy tartjuk be utána, az megint más.

 

Dósa József polgármester: Hát jó, akkor.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Végülis akkor ne csináljunk semmit.

 

Dósa József polgármester: De Csabi találjátok ki azt is, hogy hogyan! Mert azt lehet mondani, hogy beszedtétek, betartottátok? De azért mondom, az úgy kerek, hogyha azt mondjuk, hogy ezért te vagy a felelős, így tartsd be, vagy ilyen apparátust rakunk mögé vagy valami. Mert egyébként nincs értelme. Itt lehetne olyan paragrafusokat csinálni, hogy hihetetlen.

 

Markó József Csaba települési képviselő: De a jelenlegin sincs értelme vitatkozni, mert ez sincs betartva.

 

Dósa József polgármester: Melyik?

 

Markó József Csaba települési képviselő: A jelenlegi szabályozás.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Én nem tudom betartatni, mert nekem nincs hozzá jogosítványom. Nekem hiába címzed ezt.

 

Dósa József polgármester: Én szívesen csinálom, de akkor nem megyek másfelé. Itt leszek a faluba, meghallom, szaladok utána.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: el kell nekik mondani, ez a szabály.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Szabad megjegyeznem. Most lesz egy közterületes meg egyéb más rendeletünk. Azoknak az embereknek meg kell itt jelenni, mert valami úton-módon valami szerződést kötni kell velük. Az se lesz egyszerű dolog, mert már erre is volt indíttatás. De ha összejön, akkor igenis fel kell hívni a figyelmét arra, hogy nem kell kikapcsolás nélkül végigjönni kétszer a falun, mert annak a világon semmi értelme. Mert az, hogy jelzem, hogy van, az egy dolog.

 

Pribéli Csaba települési képviselő: A Family-s az úgy csinálja, megáll, nyom egyet, kész. Egy rövid szignó. Mindenki tudja, hogy itt a Family-s, mert hallod. A Barna cipóst is hallja mindenki, meg a tollfelvásárlót is hallja mindenki, csak ő tolja egész nap. Azért a kettő közt van különbség szerintem.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: A tollfelvásárló tegnap volt. Nem?

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Az tegnap volt. Az folyamatosan keni, szóval azért az.

 

Dósa József polgármester: Azért mondom, mindent úgy kell kitalálni, megalkotni.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Nem tudom, nekünk ezt el kell-e viselni?

 

Dósa József polgármester: Egyébként nevetség tárgyává tesszük magunkat szerintem.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Csinálsz egy szabályt és ahogy Lajos bátyja mondta, közölni kell velük, hogy márpedig ez így van.

 

Dósa József polgármester: Én nem tudom a tollfelvásárló mikor jelentkezett be ide, hogy ő hirdetni akar.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem volt bent.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Fizet ide valamit?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Nem fizet a tollfelvásárló semmit.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: De bejelentkezik, hogy üzleti tevékenységet folytat?

 

Dósa József polgármester: Mindegy Csaba. ezzel majd foglalkozunk még. Mindenki átgondolja, de mondom az utána való részt is gondoljuk át.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Az egy jó ötlet.

 

Dósa József polgármester: A következő: Étkezéshez kapcsolódó áremelés a konyhán. Akarunk-e? Nem emeltünk az idén. Ezt az Éva kérdezte tőlünk, hogy őneki tudnia kell, hogy tervezünk-e valamit.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Illetőleg elmondta az Éva azt, hogy egyelőre még nem lépett hatályba a közétkeztetésnek az az új szabálya, amelyik arról szól, hogy a gyermekeknek sokkal több gyümölcsöt illetőleg zöldséget kell kapnia. Ez azóta megnéztem, tehát ezek a szabályok 2015. szeptember 1-jétől lépnek életbe, amik azt eredményezik, hogy a nyersanyagköltséget növelni kell, mert nyilván ami most van, nem férnek bele. Tehát szeptember 1-től mindenféleképpen hozzá kell piszkálni. Most amikor az Éva itt volt, akkor egyértelműen rákérdeztünk arra, hogy a jelenlegi nyersanyagnormából kijön-e vagy sem. Arra ő egyértelműen azt a választ adta, hogy kijön belőle még most, egészen addig, amíg ez a szabály életbe nem lép. És olyan új szabály is lesz, hogy szeptember 1-jétől nem lehet olyan nap, amikor a főétkezésben nincsen hús. Tehát tisztán tésztás nap sem lesz. Lehet a második tészta, de akkor a levesnek húsosnak kell lenni vagy mit tudom én, fordítva.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Én azt mondom, hogy hagyni kellene még most ezt.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Hát ha nem kell hozzányúlni.

 

Dósa József polgármester: Mi az inflációhoz szoktuk, eddig nagyon alacsony volt az infláció.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Egyet meg magunkban is el kell, hogy ismerjünk, hogy azért a mezőgazdasági kertből kerül oda be jócskán termék, ami egyensúlyozza szerintem ezt a dolgot. Tehát ha most akarunk abból valamit, akkor tényleg kapják meg a gyerekek, meg az idősek, akik onnan étkeznek. Én azt mondom, hogy ez maradjon.

 

Dósa József polgármester: Jó. A következő kérdés. Kiss Laci volt nálam. Érdeklődött, hogy a kisbuszt ki tudják-e bérelni. Az ő osztálya megy osztálykirándulásra, de neki csak úgy kell, ha ő vezetheti. Ugye már egyszer beszéltünk erről, hogy csak a szervezeteknek, az iskolának, hogyha versenyre megy. Tehát akkor rendelkezésre tudjuk bocsátani a buszt. Én nem hiszem, hogy ebbe bele kellene mennünk, mert akkor itt szerintem sokan fogják.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Mindenki.

 

Dósa József polgármester: Nekem ez a véleményem. Neki is mondtam, de mondom, meg fogom kérdezni a testülettől.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Meg nézni kell azt, hogy ezek milyen napok, mert, hogyha ez hétköznap.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Te itt voltál? Amíg meg volt a IVECO, mindig problémát jelentett, hogy mikor kinek kellett vinni a gyerekeket haza, kettőt kellett fordulni, meg egymás ölében ültek. Nem lehetett szabályozni ezt a dolgot, hogy mikor kinek volt olyan kedve, hogy kibérelte a buszt. Hiába próbáltuk meg itt Marikának is mondani, hogy úgy adja ki, hogy az ne gátolja ezeket a szállításokat.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Lajos, Tibolddarócra nem panaszkodhatott senki, mert mi, ha egy mód volt rá, mindenkinek megoldottuk az igényét.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: De pont azt mondom, hogy nem szabad még egyszer elindítani.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: A saját feladatainak lássuk el. Költöttünk most rá elég sokat, hogy most a plusz kilométereket verjük bele.

 

Dósa József polgármester: Jó, akkor ezt megmondom.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Meg nyilván az egy másik felállás volt, amikor volt két ilyen járműve az önkormányzatnak, mert ezeket a napi, meg a délutáni óvodás szállítást a kicsivel meg lehetett oldani. De most erre nincs lehetőség.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Most csak egy van.

 

Dósa József polgármester: Na mondjuk olyan van, hogy most elkérték - én nem tudom melyik péntekre, igen - a buszt. Három órakor indul az iskola valamilyen, Gabi viszi valamilyen versenyre a gyerekeket és mondtam, hogy vigyék el nyugodtan, majd én megoldom saját autóval. Ez az egy délután. De én azt gondolom, hogyha ilyen, de amúgy nem adjuk oda továbbra sem.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Ha versenyre mennek.

 

Dósa József polgármester: De mondom, inkább megkérdezem. Aztán még a másik. Biztos tudja mindenki, hogy március 14-én lesz itt a megemlékezés a szabadságharcról és mindenkit nagy szeretettel várunk. Egy órakor kezdődik. A plakátok kint vannak. Egy koszorúzás az önkormányzat részéről, a polgárőrség részéről. Népdalkör stb., lovas felvonulás. Tehát meg egy kis műsor is, többen készülnek rá. Március 18-án, szerdán 2 órakor kezdődik a helyi értékek napja. Az is ki van plakátozva. Ott is igen sok érdeklődő van. Kiállítani is elég sokan jelentkeztek. Interjút fogunk hallgatni Juhász Pistivel. Én nem is tudom, Daróc története, helyi költők versei. Azt gondolom, hogy színvonalas előadás lesz. Oda kaptunk 35.000 forint támogatást a Közművelődési Központtól. Abból üdítőket vásárolunk, illetve sütünk majd valamilyen süteményt ott az ott levőknek. Illetve március 24-én lesz ez a gasztronómiai bál, amire valószínűleg mindenki megkapta, bízom benne a meghívót. Amire ugyancsak nagy szeretettel vár az önkormányzat mindenkit. Nyilván baráti társaságokkal, rokonokkal stb. És akkor ezt majd jelezni is kéne, aki jönni akar, időben a létszám miatt. Úgy vásároljuk a hozzávalókat. Én ennyit szerettem volna, illetőleg annyit, hogy megkaptuk a 22 ember után, a közmunkásaink után járó dologi előleg 75% vagy dologi rész 70 %-át. az előleget illetve a két havi bérelőleget, így most már tudunk működni, el is kezdtük megoldani az ipari önfát, amit éppen most jött a szerződés, amit ki fogunk tudni most már fizetni abból a pénzből. Ez már beindult. Illetőleg a másikat jövő héten szerda, csütörtökig le kell adni, oda egy egyszerű munkatervet kell készíteni, illetve, hogy miket akarunk megvásárolni ezzel kapcsolatosan, amit dolgoztunk. Ezt meg kell csináljuk. Meg én azt kérném, azt javasolnám, hogy most mindenki gondolkozzon el, vagy nézze át, gondolja át melyik utat milyen formában tudjuk felújítani, vagy fontossági sorrendet felállítani, és akkor üljünk le és beszéljük meg. Kezdjünk el ezzel foglalkozni. Jövő héten én mindenképpen, én nem tudom aki ráért szerintem ezt a következő közmunkaprogramot is be kellene áraznunk, és akkor a munkatervet is meg kellene csinálnunk, hogy be tudjuk adni szerdán, csütörtökön.Tehát hétfőn, kedden, nem tudom, majd megbeszéljük, hogy mikor. Jó. Nekem ennyi lett volna. Köszönöm szépen. És akkor ha valakinek van még indítványa. Lajos bá?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nekem lenne, hogy mostanában mennek ezek a terület, bozótirtás meg egyéb más dolgok. És elég helytelenül oldjuk meg azoknak a fáknak az elhelyezését, leszállítását ide a Takarékszövetkezet mellé. ugye az egy munkahely. Múltkor is reggeltől estig ment a Stihl fűrész, meg kell nézni, hogy hogy néz ki az udvar. Én már régen mondom, az önkormányzatnak van egy telek, ami a Petőfi út végén van. Szabó Jancsi háza mögött. Egy betonacéllal készült kapu van rajta. Az a Tibolddaróci Önkormányzatnak a tulajdona. Az tudom, hogy akkor lett megvásárolva, amikor a Jurta nagy divatba jött itt Tibolddarócon, hogy el lehessen helyezni. Az alkalmas lenne ilyen építőanyagoknak a tárolására, illetve ha ilyen fa dolgok összekerülnek. össze lehet vágni, legfeljebb a kaput meg lehet úgy csinálni, hogy zárható legyen. Most nem olyan jó fényt vet, hogy néz itt ki.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Egyértelmű. Az a baj, hogy nincs. Tároltuk a Berci udvarán, ott nagyobb mennyiségeket. Ki kell találni.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Meg kell nézni Sándor. Ott van a Petőfi útról a bejárata.

 

Nagy Sándor alpolgármester: A temető felől?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Igen.

 

Dósa József polgármester: Nem fog eltűnni?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Hát de ha zárható a kapu, akkor most miért tűnne el? Itt meg most had ne mondjam már, postának a kapuja sarkig nyitva. Másik: Sarkig nyitva a Takarékszövetkezetnek a kapuja. Sarkig nyitva. Én nem is értem, hogy ennyire nem foglalkoznak azzal, hogy hátha már van rajta kapu, miért nem zárják be.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nem úgy gondoltam. Van kulcs. Kulcsra gondoltam.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: A másik: A Sályi útra küldd már majd vissza az embereket, mert lassan ott fogja felnőni a gaz. Beszéltük, de nem lesz megcsinálva.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nem égetünk.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: De legalább a szemetet, amit összeszedtek azt elhordani.

 

Dósa József polgármester: De a kő van már ott csak.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Az is szemét tulajdonképpen valamilyen szinten.

 

Dósa József polgármester: Be kell hozni a fát, amit lehet. Jó, Csabi de, van egy traktorunk meg van 22 emberünk. Valakinek még valami?

 

Markó József Csaba települési képviselő: A Bottlik-kastályról, beszéltünk a múltkor, hogy van-e valami?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Bottlik-kastély ügyében még annyi van, Sándornak átadtam az iratokat. Lényegében tartottak ők egy helyszíni szemlét meg elolvastam én az arról készült jegyzőkönyvet is. Ez már, ez a helyszíni szemle voltaképpen arról szólt, hogy ők hogyan hajtották végre. És azóta a Polgármester út pedig ismételten írt ennek a műemlékvédelmi hatóságnak, amelyben felhívta a hatóságot arra, hogy küldjön egy példányt abból a jegyzőkönyvből, hogy ők a helyszíni szemlén mit állapítottak meg. Illetőleg a polgármester úr ismételten felhívta a műemlékvédelmi hatóság figyelmét arra, hogy az épületnek az állagmegóvása, vagyonvédelme nem biztosított, mert nincsen az épület zárva, és úgy néz ki minden, mint ahogy kinéz. Várjuk rá a választ.

 

Markó József Csaba települési képviselő: A másik kérdésem. A napelem. Akkor az előző testületi ülés utáni héten volt valamilyen döntés ugye?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Napelem.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Napelem.

 

Dósa József polgármester: Statikusok voltak kint.

 

Markó József Csaba települési képviselő:Nem, utána. Az még utána, gyűltünk és akkor utána való héten lett volna valami döntés.

 

Dósa József polgármester: Döntés? Milyen döntés?

 

Markó József Csaba települési képviselő:Hát hogy valamit vártatok akkor egy hétfőre, azt hiszem.

 

Dósa József polgármester: Hát mióta várjuk például a műszaki tartalmat. Egyszerűen hihetetlen. Arra, amit emlékszik még a közmeghallgatáson ugye, a három hónapja. Az a pince, omladozó pince, ugye akkor rögtön írtunk egy levelet a szakhatósághoz.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Hamarosan jönni fog Jóska, mert náluk az ügyintézési határidő egyébként 3 hónap.

 

Dósa József polgármester: ilyen nehezen fordul meg egy levél, egy hivatalos levél.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: De mondom, tehát a Bottlikra írtunk és kérjük és felhívtuk a figyelmüket arra, hogy tehát nyilván arra nekik válaszolni kell.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Rosszul döntöttünk akkor, nem én, hanem egyesek, amikor a Bottlik-kastálynak az eladásáról volt szó. A Szatmári.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Lehet, hogy a Szatmárinak kellett volna.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő:A Szatmári itt állt Oczella Gyurkával kint és be sem engedtük az ülésre. Bele volt háborodva az épületbe. A zsebből ott lógott a lóvé ki.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: És ugye az úrnak pénze is van.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Igen.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Na de jegyző úr!

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Akkor más volt a helyzet.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Volt egy befektetők csoportja, aki el is utalta az önkormányzatnak a 30 millió forintot, az önkormányzat elutalta a banknak a 30 millió forintot.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: És az meg utalta vissza, hogy köszöni szépen, nem kéri.

 

Nagy Sándor alpolgármester: És akkor utána mondott le az előző képviselő-testület az elővásárlási jogáról, miután fölmentek Szőnybe, csak nem találkoztak a tulajdonossal. Nem kellett volna a Szatmári, mert itt volt az önkormányzatnál 30 millió forint.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Így van. Itt volta pénz, ez így van.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Nem a Szatmárié, másé, de mindegy, 30 millió forint.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Nem tudod pontosan a végét.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Igen?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Amikor azt mondják neked, hogy ez a leves már megfőtt, tehát hogyha mi esetleg büntetésbe vagy valamibe keveredünk, jegyző úr mindjárt fogsz látni, ebbe biztos vagyok.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Igen?

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Hogy ez a leves már megfőtt, ők ezt nem tudják bevállalni, a Szatmári meg bevállalta volna azt is. Itt akadt el ez az egész dolog. Hidd már el nekem!

 

Nagy Sándor alpolgármester: Dehogyis!

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Most ezen fölösleges vitatkozunk. A szomorú az, hogy a kastélynak papíron van gazdája csak, vajában nincsen, és a legnagyobb gond az, és ezt jeleztük is, hogy az épület egyre pusztul.

 

Dósa József polgármester: Jó. Akkor még fontos ezt az Országos Önkormányzati Szövetségektől kaptunk egy ilyen felhívást önkormányzati szolidaritásra. És akkor felolvasnám, jó? Amit biztosan ön is értesült róla, Buda cash Brókerház megszűnése miatt 67 önkormányzat bankszámlája befagyasztásra került. Ezek az önkormányzatok nem szabálytalan gazdálkodásuk miatt, hanem önhibájukon kívül kerültek szorult helyzetbe. Kérjük, hogy ezen nehéz helyzetbe került önkormányzatok megsegítése érdekében az önkormányzatuk anyagi lehetőségeinek figyelembevételével járuljanak hozzá egy közös szolidaritási alaphoz. A beérkezett támogatások érintett önkormányzatok közötti szétosztását az akcióban résztvevő Országos Önkormányzati Szövetségek képviselőiből álló bizottság dönti el. Kérjük, lehetőségeikhez mérten segítsenek a támogatási alap létrehozásában. Az a kérdés, akarunk-e ebben segíteni?

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Egy jelképes összeggel.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Csak azért, hogy ne maradjunk ki belőle, de hát megismétlődnek ezek a dolgok.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Megismétlődnek, illetőleg én szerintem még arra felhívni a képviselőknek a figyelmét, hogy kiküldtünk e-mailen a Heves Megyei Hulladékgazdálkodási Társulásnak az alapító okiratát egységes szerkezetbe, mert azt ugye azért kellett módosítani, mert még a 2014. évi választásoknak megfelelő helyzetet nem tükrözte, ott új személyek lettek választva stb. és kéri a társulás azt hogy mindegyik képviselő-testület minősített többséggel fogadja már el.

 

Dósa József polgármester: Ezt megszavaztuk a múltkor.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ez nem szavaztuk meg, az másról szólt.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Irományként alig fért bele egy ilyen vastag borítékba.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ezt a fajta módot kellene megszavazni, amit kiküldtünk e-mailen ez egy jó vastag doksi volt..

 

Markó József Csaba települési képviselő: Egy észrevételem van. Az árba nem tudunk majd beleszólni, mert amit eldöntenek el kell majd fogadni.

 

Dósa József polgármester: De most melyik hulladékkezelő?

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Árra gondolsz?

 

Dósa József polgármester: Kettőnek vagyunk tagjai.

 

Serfőző Lajos István települési képviselő: Sándor. Az van beleírva, hogy az árképzésben majd csak esetleg valamikor szeptemberben fognak tudni nyilatkozni. Mert itt a lerakási díjak.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Igen, na dehát a következő van. Tehát ők ebben a kérdésben csak árkalkulációt fognak csinálni. Valójában az árakat a törvény alapján a miniszter hagyja jóvá majd. Tehát most már az önkormányzatnak nincsen ármegállapító joga.

 

Markó József Csaba települési képviselő: Ebben a papírban nem ez van, hanem az, hogy van egy ilyen elnökségi ülés, ők meghatározzák, és minden önkormányzatnak ezt el kell fogadni.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Ti most nem az árról beszéltek, hanem a társulásnak a tagsági díjáról. Az más. Az teljesen más.

 

Nagy Sándor alpolgármester: Az az érdekes benne, hogy az a társulási szerződés, amit küldött a Heves megyei, ugye mi itt közben arról beszélünk, hogy van egy másik társulás, aminek most kértük a felvételét, arról szavaztunk a jó múltkorában. Ez a Mezőkeresztes, Tiszaújváros székhely. És pont nézem a papírokat, hogy pénzügyi bizottság tagjai a mezőkeresztesi polgármester.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Tehát átfedés van köztük.

 

Nagy Sándor alpolgármester: igen, meg a Tiszaújvárosi.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Na most azért szót váltottunk arról már, hogy nekünk azért kellett belépni ebbe az egri székhelyű Heves megyei társulásba, mert nem szerzett az önkormányzat jogot arra, hogy a Hejőpapi II. szemétlerakóra a település szemetét, bárki is lesz a szolgáltatója, az önkormányzatnak beszállíthassa.

 

Pribéli Csaba György települési képviselő: Lerakhassa.

 

dr. Molnár Sándor jegyző: Lerakhassa pontosabban. De hát ahhoz be is kell szállítani. Jó. Oké. Gyakorlatilag ez megkerülhetetlen volt, ahhoz, hogy távlatokba ezt a szemétszállítási szolgáltatást szervezzük magunknak valahogy.

 

Több indítvány, javaslat nem hangzik el.

 

A polgármester az űlés 18.15 órakor bezárja.

 

K.m.f

Dósa József                        dr. Molnár Sándor

polgármester                        jegyző

Markó József Csaba

települési-képviselő

és

Pribéli Csaba György

települési-képviselő

Go to top